logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

metyyli, noun

Word analysis
metyylibutyraatti

metyylibutyraatti

metyyli

Noun, Singular Nominative

+ butyraatti

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

metyyli

metyylit

Par

-ta

metyyliä

metyylejä

Gen

-n

metyylin

metyylien

Ill

mihin

metyyliin

metyyleihin

Ine

-ssa

metyylissä

metyyleissä

Ela

-sta

metyylistä

metyyleistä

All

-lle

metyylille

metyyleille

Ade

-lla

metyylillä

metyyleillä

Abl

-lta

metyyliltä

metyyleiltä

Tra

-ksi

metyyliksi

metyyleiksi

Ess

-na

metyylinä

metyyleinä

Abe

-tta

metyylittä

metyyleittä

Com

-ne

-

metyyleine

Ins

-in

-

metyylein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

metyyli

metyylit

Par

-ta

metyyliä

metyylejä

Gen

-n

metyylin

metyylien

Ill

mihin

metyyliin

metyyleihin

Ine

-ssa

metyylissä

metyyleissä

Ela

-sta

metyylistä

metyyleistä

All

-lle

metyylille

metyyleille

Ade

-lla

metyylillä

metyyleillä

Abl

-lta

metyyliltä

metyyleiltä

Tra

-ksi

metyyliksi

metyyleiksi

Ess

-na

metyylinä

metyyleinä

Abe

-tta

metyylittä

metyyleittä

Com

-ne

-

metyyleine

Ins

-in

-

metyylein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

methyl
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; Eurlex2018q4 Metyyli on hiilivety. Methyl is a hydrocarbon. Metyyli on tärkeä yhdiste. Methyl is an important compound. Metyyli on yksinkertainen hiilivedyksi nimi. Metyyli is a simple hydrocarbon name. Tämä yhdiste tunnetaan myös nimellä metyyli elohopea. This compound is also known as metyyli mercury. Käytämme metyyli etiket saaden kyseisestä yhdisteestä. We use methyl acetate to obtain the compound in question. Metyyli ryhmä on yksi maailman merkittävimmistä kemian alarjoista. The metyyli group is one of the most significant chemical subgroups in the world. Toinen tavallisista muodoista, joissa metyyli esiintyy, on metyyliryhmä. Another common form in which metyyli appears is the methyl group. Pitoisuus muuttuu hieman kun metyyli saostuu talteen membranin pinnassa. The concentration changes slightly as the methyl is precipitated on the surface of the membrane. Tutkimuksessa havaittiin, että metyyli heptaanilla oli voimakas torjuntans-aine. The study found that metyyli heptane had strong pesticide properties. 3ns-Metyylisykloheksaanins-1, 2ns-dioni. 3- Methylcyclohexan -1,2-dione. Show more arrow right

Wiktionary

(organic chemistry) methyl Show more arrow right

Wikipedia

Methyl Methyl is an ion. It is made by removing one of the hydrogen atoms from an atom of methane. It is an organic ion. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

metyylini

metyylini

metyylisi

metyylisi

metyylinsä

metyylinsä

Par

-ta

metyyliäni

metyylejäni

metyyliäsi

metyylejäsi

metyyliänsä / metyyliään

metyylejänsä / metyylejään

Gen

-n

metyylini

metyylieni

metyylisi

metyyliesi

metyylinsä

metyyliensä

Ill

mihin

metyyliini

metyyleihini

metyyliisi

metyyleihisi

metyyliinsä

metyyleihinsä

Ine

-ssa

metyylissäni

metyyleissäni

metyylissäsi

metyyleissäsi

metyylissänsä / metyylissään

metyyleissänsä / metyyleissään

Ela

-sta

metyylistäni

metyyleistäni

metyylistäsi

metyyleistäsi

metyylistänsä / metyylistään

metyyleistänsä / metyyleistään

All

-lle

metyylilleni

metyyleilleni

metyylillesi

metyyleillesi

metyylillensä / metyylilleen

metyyleillensä / metyyleilleän

Ade

-lla

metyylilläni

metyyleilläni

metyylilläsi

metyyleilläsi

metyylillänsä / metyylillään

metyyleillänsä / metyyleillään

Abl

-lta

metyyliltäni

metyyleiltäni

metyyliltäsi

metyyleiltäsi

metyyliltänsä / metyyliltään

metyyleiltänsä / metyyleiltään

Tra

-ksi

metyylikseni

metyyleikseni

metyyliksesi

metyyleiksesi

metyyliksensä / metyylikseen

metyyleiksensä / metyyleikseen

Ess

-na

metyylinäni

metyyleinäni

metyylinäsi

metyyleinäsi

metyylinänsä / metyylinään

metyyleinänsä / metyyleinään

Abe

-tta

metyylittäni

metyyleittäni

metyylittäsi

metyyleittäsi

metyylittänsä / metyylittään

metyyleittänsä / metyyleittään

Com

-ne

-

metyyleineni

-

metyyleinesi

-

metyyleinensä / metyyleineen

Singular

Plural

Nom

-

metyylini

metyylisi

metyylinsä

metyylini

metyylisi

metyylinsä

Par

-ta

metyyliäni

metyyliäsi

metyyliänsä / metyyliään

metyylejäni

metyylejäsi

metyylejänsä / metyylejään

Gen

-n

metyylini

metyylisi

metyylinsä

metyylieni

metyyliesi

metyyliensä

Ill

mihin

metyyliini

metyyliisi

metyyliinsä

metyyleihini

metyyleihisi

metyyleihinsä

Ine

-ssa

metyylissäni

metyylissäsi

metyylissänsä / metyylissään

metyyleissäni

metyyleissäsi

metyyleissänsä / metyyleissään

Ela

-sta

metyylistäni

metyylistäsi

metyylistänsä / metyylistään

metyyleistäni

metyyleistäsi

metyyleistänsä / metyyleistään

All

-lle

metyylilleni

metyylillesi

metyylillensä / metyylilleen

metyyleilleni

metyyleillesi

metyyleillensä / metyyleilleän

Ade

-lla

metyylilläni

metyylilläsi

metyylillänsä / metyylillään

metyyleilläni

metyyleilläsi

metyyleillänsä / metyyleillään

Abl

-lta

metyyliltäni

metyyliltäsi

metyyliltänsä / metyyliltään

metyyleiltäni

metyyleiltäsi

metyyleiltänsä / metyyleiltään

Tra

-ksi

metyylikseni

metyyliksesi

metyyliksensä / metyylikseen

metyyleikseni

metyyleiksesi

metyyleiksensä / metyyleikseen

Ess

-na

metyylinäni

metyylinäsi

metyylinänsä / metyylinään

metyyleinäni

metyyleinäsi

metyyleinänsä / metyyleinään

Abe

-tta

metyylittäni

metyylittäsi

metyylittänsä / metyylittään

metyyleittäni

metyyleittäsi

metyyleittänsä / metyyleittään

Com

-ne

-

-

-

metyyleineni

metyyleinesi

metyyleinensä / metyyleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

metyylimme

metyylimme

metyylinne

metyylinne

metyylinsä

metyylinsä

Par

-ta

metyyliämme

metyylejämme

metyyliänne

metyylejänne

metyyliänsä / metyyliään

metyylejänsä / metyylejään

Gen

-n

metyylimme

metyyliemme

metyylinne

metyylienne

metyylinsä

metyyliensä

Ill

mihin

metyyliimme

metyyleihimme

metyyliinne

metyyleihinne

metyyliinsä

metyyleihinsä

Ine

-ssa

metyylissämme

metyyleissämme

metyylissänne

metyyleissänne

metyylissänsä / metyylissään

metyyleissänsä / metyyleissään

Ela

-sta

metyylistämme

metyyleistämme

metyylistänne

metyyleistänne

metyylistänsä / metyylistään

metyyleistänsä / metyyleistään

All

-lle

metyylillemme

metyyleillemme

metyylillenne

metyyleillenne

metyylillensä / metyylilleen

metyyleillensä / metyyleilleän

Ade

-lla

metyylillämme

metyyleillämme

metyylillänne

metyyleillänne

metyylillänsä / metyylillään

metyyleillänsä / metyyleillään

Abl

-lta

metyyliltämme

metyyleiltämme

metyyliltänne

metyyleiltänne

metyyliltänsä / metyyliltään

metyyleiltänsä / metyyleiltään

Tra

-ksi

metyyliksemme

metyyleiksemme

metyyliksenne

metyyleiksenne

metyyliksensä / metyylikseen

metyyleiksensä / metyyleikseen

Ess

-na

metyylinämme

metyyleinämme

metyylinänne

metyyleinänne

metyylinänsä / metyylinään

metyyleinänsä / metyyleinään

Abe

-tta

metyylittämme

metyyleittämme

metyylittänne

metyyleittänne

metyylittänsä / metyylittään

metyyleittänsä / metyyleittään

Com

-ne

-

metyyleinemme

-

metyyleinenne

-

metyyleinensä / metyyleineen

Singular

Plural

Nom

-

metyylimme

metyylinne

metyylinsä

metyylimme

metyylinne

metyylinsä

Par

-ta

metyyliämme

metyyliänne

metyyliänsä / metyyliään

metyylejämme

metyylejänne

metyylejänsä / metyylejään

Gen

-n

metyylimme

metyylinne

metyylinsä

metyyliemme

metyylienne

metyyliensä

Ill

mihin

metyyliimme

metyyliinne

metyyliinsä

metyyleihimme

metyyleihinne

metyyleihinsä

Ine

-ssa

metyylissämme

metyylissänne

metyylissänsä / metyylissään

metyyleissämme

metyyleissänne

metyyleissänsä / metyyleissään

Ela

-sta

metyylistämme

metyylistänne

metyylistänsä / metyylistään

metyyleistämme

metyyleistänne

metyyleistänsä / metyyleistään

All

-lle

metyylillemme

metyylillenne

metyylillensä / metyylilleen

metyyleillemme

metyyleillenne

metyyleillensä / metyyleilleän

Ade

-lla

metyylillämme

metyylillänne

metyylillänsä / metyylillään

metyyleillämme

metyyleillänne

metyyleillänsä / metyyleillään

Abl

-lta

metyyliltämme

metyyliltänne

metyyliltänsä / metyyliltään

metyyleiltämme

metyyleiltänne

metyyleiltänsä / metyyleiltään

Tra

-ksi

metyyliksemme

metyyliksenne

metyyliksensä / metyylikseen

metyyleiksemme

metyyleiksenne

metyyleiksensä / metyyleikseen

Ess

-na

metyylinämme

metyylinänne

metyylinänsä / metyylinään

metyyleinämme

metyyleinänne

metyyleinänsä / metyyleinään

Abe

-tta

metyylittämme

metyylittänne

metyylittänsä / metyylittään

metyyleittämme

metyyleittänne

metyyleittänsä / metyyleittään

Com

-ne

-

-

-

metyyleinemme

metyyleinenne

metyyleinensä / metyyleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

butyraatti

butyraatit

Par

-ta

butyraattia

butyraatteja

Gen

-n

butyraatin

butyraattien

Ill

mihin

butyraattiin

butyraatteihin

Ine

-ssa

butyraatissa

butyraateissa

Ela

-sta

butyraatista

butyraateista

All

-lle

butyraatille

butyraateille

Ade

-lla

butyraatilla

butyraateilla

Abl

-lta

butyraatilta

butyraateilta

Tra

-ksi

butyraatiksi

butyraateiksi

Ess

-na

butyraattina

butyraatteina

Abe

-tta

butyraatitta

butyraateitta

Com

-ne

-

butyraatteine

Ins

-in

-

butyraatein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

butyraatti

butyraatit

Par

-ta

butyraattia

butyraatteja

Gen

-n

butyraatin

butyraattien

Ill

mihin

butyraattiin

butyraatteihin

Ine

-ssa

butyraatissa

butyraateissa

Ela

-sta

butyraatista

butyraateista

All

-lle

butyraatille

butyraateille

Ade

-lla

butyraatilla

butyraateilla

Abl

-lta

butyraatilta

butyraateilta

Tra

-ksi

butyraatiksi

butyraateiksi

Ess

-na

butyraattina

butyraatteina

Abe

-tta

butyraatitta

butyraateitta

Com

-ne

-

butyraatteine

Ins

-in

-

butyraatein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

butyrate
buttyrate
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; EUbookshop; EurLex-2; Eurlex2019; eurlex-diff-2017; Europarl Parallel Corpus Butyraatti on lyhytketjuinen rasvahappo. Butyraatti is a short-chain fatty acid. Löydettiin, että butyraatti normalisoi tulehdusta. It was found that butyrate normalizes inflammation. Butyraatti on tärkeä energianlähde suolistobakteereille. Butyrate is an important energy source for gut bacteria. Tutkimuksessa verrattiin butyraattins-ryhmää ja kontrolliryhmää. The study compared the butyrate group to the control group. Etyylins-3ns- (metyylitio) butyraatti. Ethyl 3-(methylthio) butyrate. Etyylins-4ns- (metyylitio) butyraatti. Ethyl 4-(methylthio) butyrate. Metyylins-4ns- (metyylitio) butyraatti. Methyl 4-(methylthio) butyrate. Etyylins-4ns- (asetyylitio) butyraatti. Ethyl 4-(acetylthio) butyrate. Metyylins-2ns- (metyylitio) butyraatti. Methyl 2-(methylthio) butyrate. Butyraatti siirtää elektroneja mitokondrion transkortikaaliseen membraniin. Butyrate transfers electrons to the mitochondrial transmembrane inner membrane. Show more arrow right

Wiktionary

(chemistry) butyrate Show more arrow right Internationalism (see English butyrate). Show more arrow right

Wikipedia

Butyrate Butyric acid (/ˈbjuːtɪrɪk/; from Ancient Greek: βούτῡρον, meaning "butter"), also known under the systematic name butanoic acid, is a straight-chain alkyl carboxylic acid with the chemical formula CH3CH2CH2CO2H. It is an oily, colorless liquid with an unpleasant odor. Isobutyric acid (2-methylpropanoic acid) is an isomer. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

butyraattini

butyraattini

butyraattisi

butyraattisi

butyraattinsa

butyraattinsa

Par

-ta

butyraattiani

butyraattejani

butyraattiasi

butyraattejasi

butyraattiansa / butyraattiaan

butyraattejansa / butyraattejaan

Gen

-n

butyraattini

butyraattieni

butyraattisi

butyraattiesi

butyraattinsa

butyraattiensa

Ill

mihin

butyraattiini

butyraatteihini

butyraattiisi

butyraatteihisi

butyraattiinsa

butyraatteihinsa

Ine

-ssa

butyraatissani

butyraateissani

butyraatissasi

butyraateissasi

butyraatissansa / butyraatissaan

butyraateissansa / butyraateissaan

Ela

-sta

butyraatistani

butyraateistani

butyraatistasi

butyraateistasi

butyraatistansa / butyraatistaan

butyraateistansa / butyraateistaan

All

-lle

butyraatilleni

butyraateilleni

butyraatillesi

butyraateillesi

butyraatillensa / butyraatilleen

butyraateillensa / butyraateillean

Ade

-lla

butyraatillani

butyraateillani

butyraatillasi

butyraateillasi

butyraatillansa / butyraatillaan

butyraateillansa / butyraateillaan

Abl

-lta

butyraatiltani

butyraateiltani

butyraatiltasi

butyraateiltasi

butyraatiltansa / butyraatiltaan

butyraateiltansa / butyraateiltaan

Tra

-ksi

butyraatikseni

butyraateikseni

butyraatiksesi

butyraateiksesi

butyraatiksensa / butyraatikseen

butyraateiksensa / butyraateikseen

Ess

-na

butyraattinani

butyraatteinani

butyraattinasi

butyraatteinasi

butyraattinansa / butyraattinaan

butyraatteinansa / butyraatteinaan

Abe

-tta

butyraatittani

butyraateittani

butyraatittasi

butyraateittasi

butyraatittansa / butyraatittaan

butyraateittansa / butyraateittaan

Com

-ne

-

butyraatteineni

-

butyraatteinesi

-

butyraatteinensa / butyraatteineen

Singular

Plural

Nom

-

butyraattini

butyraattisi

butyraattinsa

butyraattini

butyraattisi

butyraattinsa

Par

-ta

butyraattiani

butyraattiasi

butyraattiansa / butyraattiaan

butyraattejani

butyraattejasi

butyraattejansa / butyraattejaan

Gen

-n

butyraattini

butyraattisi

butyraattinsa

butyraattieni

butyraattiesi

butyraattiensa

Ill

mihin

butyraattiini

butyraattiisi

butyraattiinsa

butyraatteihini

butyraatteihisi

butyraatteihinsa

Ine

-ssa

butyraatissani

butyraatissasi

butyraatissansa / butyraatissaan

butyraateissani

butyraateissasi

butyraateissansa / butyraateissaan

Ela

-sta

butyraatistani

butyraatistasi

butyraatistansa / butyraatistaan

butyraateistani

butyraateistasi

butyraateistansa / butyraateistaan

All

-lle

butyraatilleni

butyraatillesi

butyraatillensa / butyraatilleen

butyraateilleni

butyraateillesi

butyraateillensa / butyraateillean

Ade

-lla

butyraatillani

butyraatillasi

butyraatillansa / butyraatillaan

butyraateillani

butyraateillasi

butyraateillansa / butyraateillaan

Abl

-lta

butyraatiltani

butyraatiltasi

butyraatiltansa / butyraatiltaan

butyraateiltani

butyraateiltasi

butyraateiltansa / butyraateiltaan

Tra

-ksi

butyraatikseni

butyraatiksesi

butyraatiksensa / butyraatikseen

butyraateikseni

butyraateiksesi

butyraateiksensa / butyraateikseen

Ess

-na

butyraattinani

butyraattinasi

butyraattinansa / butyraattinaan

butyraatteinani

butyraatteinasi

butyraatteinansa / butyraatteinaan

Abe

-tta

butyraatittani

butyraatittasi

butyraatittansa / butyraatittaan

butyraateittani

butyraateittasi

butyraateittansa / butyraateittaan

Com

-ne

-

-

-

butyraatteineni

butyraatteinesi

butyraatteinensa / butyraatteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

butyraattimme

butyraattimme

butyraattinne

butyraattinne

butyraattinsa

butyraattinsa

Par

-ta

butyraattiamme

butyraattejamme

butyraattianne

butyraattejanne

butyraattiansa / butyraattiaan

butyraattejansa / butyraattejaan

Gen

-n

butyraattimme

butyraattiemme

butyraattinne

butyraattienne

butyraattinsa

butyraattiensa

Ill

mihin

butyraattiimme

butyraatteihimme

butyraattiinne

butyraatteihinne

butyraattiinsa

butyraatteihinsa

Ine

-ssa

butyraatissamme

butyraateissamme

butyraatissanne

butyraateissanne

butyraatissansa / butyraatissaan

butyraateissansa / butyraateissaan

Ela

-sta

butyraatistamme

butyraateistamme

butyraatistanne

butyraateistanne

butyraatistansa / butyraatistaan

butyraateistansa / butyraateistaan

All

-lle

butyraatillemme

butyraateillemme

butyraatillenne

butyraateillenne

butyraatillensa / butyraatilleen

butyraateillensa / butyraateillean

Ade

-lla

butyraatillamme

butyraateillamme

butyraatillanne

butyraateillanne

butyraatillansa / butyraatillaan

butyraateillansa / butyraateillaan

Abl

-lta

butyraatiltamme

butyraateiltamme

butyraatiltanne

butyraateiltanne

butyraatiltansa / butyraatiltaan

butyraateiltansa / butyraateiltaan

Tra

-ksi

butyraatiksemme

butyraateiksemme

butyraatiksenne

butyraateiksenne

butyraatiksensa / butyraatikseen

butyraateiksensa / butyraateikseen

Ess

-na

butyraattinamme

butyraatteinamme

butyraattinanne

butyraatteinanne

butyraattinansa / butyraattinaan

butyraatteinansa / butyraatteinaan

Abe

-tta

butyraatittamme

butyraateittamme

butyraatittanne

butyraateittanne

butyraatittansa / butyraatittaan

butyraateittansa / butyraateittaan

Com

-ne

-

butyraatteinemme

-

butyraatteinenne

-

butyraatteinensa / butyraatteineen

Singular

Plural

Nom

-

butyraattimme

butyraattinne

butyraattinsa

butyraattimme

butyraattinne

butyraattinsa

Par

-ta

butyraattiamme

butyraattianne

butyraattiansa / butyraattiaan

butyraattejamme

butyraattejanne

butyraattejansa / butyraattejaan

Gen

-n

butyraattimme

butyraattinne

butyraattinsa

butyraattiemme

butyraattienne

butyraattiensa

Ill

mihin

butyraattiimme

butyraattiinne

butyraattiinsa

butyraatteihimme

butyraatteihinne

butyraatteihinsa

Ine

-ssa

butyraatissamme

butyraatissanne

butyraatissansa / butyraatissaan

butyraateissamme

butyraateissanne

butyraateissansa / butyraateissaan

Ela

-sta

butyraatistamme

butyraatistanne

butyraatistansa / butyraatistaan

butyraateistamme

butyraateistanne

butyraateistansa / butyraateistaan

All

-lle

butyraatillemme

butyraatillenne

butyraatillensa / butyraatilleen

butyraateillemme

butyraateillenne

butyraateillensa / butyraateillean

Ade

-lla

butyraatillamme

butyraatillanne

butyraatillansa / butyraatillaan

butyraateillamme

butyraateillanne

butyraateillansa / butyraateillaan

Abl

-lta

butyraatiltamme

butyraatiltanne

butyraatiltansa / butyraatiltaan

butyraateiltamme

butyraateiltanne

butyraateiltansa / butyraateiltaan

Tra

-ksi

butyraatiksemme

butyraatiksenne

butyraatiksensa / butyraatikseen

butyraateiksemme

butyraateiksenne

butyraateiksensa / butyraateikseen

Ess

-na

butyraattinamme

butyraattinanne

butyraattinansa / butyraattinaan

butyraatteinamme

butyraatteinanne

butyraatteinansa / butyraatteinaan

Abe

-tta

butyraatittamme

butyraatittanne

butyraatittansa / butyraatittaan

butyraateittamme

butyraateittanne

butyraateittansa / butyraateittaan

Com

-ne

-

-

-

butyraatteinemme

butyraatteinenne

butyraatteinensa / butyraatteineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

metyyli

metyylit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

metyylin

metyylien

Ill

mihin

metyyliin

Solve

Ine

-ssa

metyyleissä

Solve

Ela

-sta

metyyleistä

Solve

All

-lle

metyylille

Solve

Ade

-lla

metyylillä

metyyleillä

Abl

-lta

metyyliltä

metyyleiltä

Tra

-ksi

metyyliksi

metyyleiksi

Ess

-na

metyylinä

metyyleinä

Abe

-tta

metyylittä

metyyleittä

Com

-ne

-

metyyleine

Ins

-in

-

metyylein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

metyyli

metyylit

Par

-ta

Gen

-n

metyylin

metyylien

Ill

mihin

metyyliin

Ine

-ssa

metyyleissä

Ela

-sta

metyyleistä

All

-lle

metyylille

Ade

-lla

metyylillä

metyyleillä

Abl

-lta

metyyliltä

metyyleiltä

Tra

-ksi

metyyliksi

metyyleiksi

Ess

-na

metyylinä

metyyleinä

Abe

-tta

metyylittä

metyyleittä

Com

-ne

-

metyyleine

Ins

-in

-

metyylein

Singular

Plural

Nom

-

butyraatti

butyraatit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

butyraatin

butyraattien

Ill

mihin

butyraattiin

Solve

Ine

-ssa

butyraateissa

Solve

Ela

-sta

butyraateista

Solve

All

-lle

butyraatille

Solve

Ade

-lla

butyraatilla

butyraateilla

Abl

-lta

butyraatilta

butyraateilta

Tra

-ksi

butyraatiksi

butyraateiksi

Ess

-na

butyraattina

butyraatteina

Abe

-tta

butyraatitta

butyraateitta

Com

-ne

-

butyraatteine

Ins

-in

-

butyraatein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

butyraatti

butyraatit

Par

-ta

Gen

-n

butyraatin

butyraattien

Ill

mihin

butyraattiin

Ine

-ssa

butyraateissa

Ela

-sta

butyraateista

All

-lle

butyraatille

Ade

-lla

butyraatilla

butyraateilla

Abl

-lta

butyraatilta

butyraateilta

Tra

-ksi

butyraatiksi

butyraateiksi

Ess

-na

butyraattina

butyraatteina

Abe

-tta

butyraatitta

butyraateitta

Com

-ne

-

butyraatteine

Ins

-in

-

butyraatein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept