metastabiilissa |
Adjective, Singular Inessive |
| metastabile | |
| metastabil |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
metastabiili |
metastabiilit |
Par |
-ta |
metastabiilia |
metastabiileja |
Gen |
-n |
metastabiilin |
metastabiilien |
Ill |
mihin |
metastabiiliin |
metastabiileihin |
Ine |
-ssa |
metastabiileissa |
|
Ela |
-sta |
metastabiilista |
metastabiileista |
All |
-lle |
metastabiilille |
metastabiileille |
Ade |
-lla |
metastabiililla |
metastabiileilla |
Abl |
-lta |
metastabiililta |
metastabiileilta |
Tra |
-ksi |
metastabiiliksi |
metastabiileiksi |
Ess |
-na |
metastabiilina |
metastabiileina |
Abe |
-tta |
metastabiilitta |
metastabiileitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
metastabiilein |
Singular
Plural
Nom
-
metastabiili
metastabiilit
Par
-ta
metastabiilia
metastabiileja
Gen
-n
metastabiilin
metastabiilien
Ill
mihin
metastabiiliin
metastabiileihin
Ine
-ssa
metastabiileissa
Ela
-sta
metastabiilista
metastabiileista
All
-lle
metastabiilille
metastabiileille
Ade
-lla
metastabiililla
metastabiileilla
Abl
-lta
metastabiililta
metastabiileilta
Tra
-ksi
metastabiiliksi
metastabiileiksi
Ess
-na
metastabiilina
metastabiileina
Abe
-tta
metastabiilitta
metastabiileitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
metastabiilein
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
metastabiilimpi |
metastabiilimmat |
Par |
-ta |
metastabiilimpaa |
metastabiilimpia |
Gen |
-n |
metastabiilimman |
metastabiilimpien |
Ill |
mihin |
metastabiilimpiin |
metastabiilimpiin |
Ine |
-ssa |
metastabiilimmassa |
metastabiilimmissa |
Ela |
-sta |
metastabiilimmasta |
metastabiilimmista |
All |
-lle |
metastabiilimmalle |
metastabiilimmille |
Ade |
-lla |
metastabiilimmalla |
metastabiilimmilla |
Abl |
-lta |
metastabiilimmalta |
metastabiilimmilta |
Tra |
-ksi |
metastabiilimmaksi |
metastabiilimmiksi |
Ess |
-na |
metastabiilimpana |
metastabiilimpina |
Abe |
-tta |
metastabiilimmatta |
metastabiilimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
metastabiilimmin |
Singular
Plural
Nom
-
metastabiilimpi
metastabiilimmat
Par
-ta
metastabiilimpaa
metastabiilimpia
Gen
-n
metastabiilimman
metastabiilimpien
Ill
mihin
metastabiilimpiin
metastabiilimpiin
Ine
-ssa
metastabiilimmassa
metastabiilimmissa
Ela
-sta
metastabiilimmasta
metastabiilimmista
All
-lle
metastabiilimmalle
metastabiilimmille
Ade
-lla
metastabiilimmalla
metastabiilimmilla
Abl
-lta
metastabiilimmalta
metastabiilimmilta
Tra
-ksi
metastabiilimmaksi
metastabiilimmiksi
Ess
-na
metastabiilimpana
metastabiilimpina
Abe
-tta
metastabiilimmatta
metastabiilimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
metastabiilimmin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
metastabiilein |
metastabiileimmat |
Par |
-ta |
metastabiileinta |
metastabiileimpia |
Gen |
-n |
metastabiileimman |
metastabiileinten / metastabiileimpien |
Ill |
mihin |
metastabiileimpaan |
metastabiileimpiin |
Ine |
-ssa |
metastabiileimmassa |
metastabiileimmissa |
Ela |
-sta |
metastabiileimmasta |
metastabiileimmista |
All |
-lle |
metastabiileimmalle |
metastabiileimmille |
Ade |
-lla |
metastabiileimmalla |
metastabiileimmilla |
Abl |
-lta |
metastabiileimmalta |
metastabiileimmilta |
Tra |
-ksi |
metastabiileimmaksi |
metastabiileimmiksi |
Ess |
-na |
metastabiileimpana |
metastabiileimpina |
Abe |
-tta |
metastabiileimmatta |
metastabiileimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
metastabiileimmin |
Singular
Plural
Nom
-
metastabiilein
metastabiileimmat
Par
-ta
metastabiileinta
metastabiileimpia
Gen
-n
metastabiileimman
metastabiileinten / metastabiileimpien
Ill
mihin
metastabiileimpaan
metastabiileimpiin
Ine
-ssa
metastabiileimmassa
metastabiileimmissa
Ela
-sta
metastabiileimmasta
metastabiileimmista
All
-lle
metastabiileimmalle
metastabiileimmille
Ade
-lla
metastabiileimmalla
metastabiileimmilla
Abl
-lta
metastabiileimmalta
metastabiileimmilta
Tra
-ksi
metastabiileimmaksi
metastabiileimmiksi
Ess
-na
metastabiileimpana
metastabiileimpina
Abe
-tta
metastabiileimmatta
metastabiileimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
metastabiileimmin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net