meikannut |
Verb, Active voice Indicative Preterite Con negative form of verb Singular |
|
Verb, Active voice Participle with suffix nut Singular Nominative |
||
| to make up | meikata, siivota, maskeerata, siistiä, naamioida, sminkata |
| to paint | maalata, sivellä, sutia, penslata, meikata |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
meikkaan |
|
ii |
meikkaat |
|
iii |
meikkaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
meikkaamme / meikataan |
|
ii |
meikkaatte |
|
iii |
meikkaavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
meikkasin |
|
ii |
meikkasit |
|
iii |
meikkasi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
meikkasimme / meikattiin |
|
ii |
meikkasitte |
|
iii |
meikkasivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen |
en ole |
ii |
olet |
et ole |
iii |
on |
ei ole |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme meikanneet |
emme ole meikanneet |
ii |
olette meikanneet |
ette ole meikanneet |
iii |
ovat meikanneet |
eivät ole meikanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin |
en ollut |
ii |
olit |
et ollut |
iii |
oli |
ei ollut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme meikanneet |
emme olleet meikanneet |
ii |
olitte meikanneet |
ette olleet meikanneet |
iii |
olivat meikanneet |
eivät olleet meikanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
meikkaisin |
|
ii |
meikkaisit |
|
iii |
meikkaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
meikkaisimme |
|
ii |
meikkaisitte |
|
iii |
meikkaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin |
en olisi |
ii |
olisit |
et olisi |
iii |
olisi |
ei olisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme meikanneet |
emme olisi meikanneet |
ii |
olisitte meikanneet |
ette olisi meikanneet |
iii |
olisivat meikanneet |
eivät olisi meikanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
meikannen |
en meikanne |
ii |
meikannet |
et meikanne |
iii |
meikannee |
ei meikanne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
meikannemme |
emme meikanne |
ii |
meikannette |
ette meikanne |
iii |
meikannevat |
eivät meikanne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen |
en liene |
ii |
lienet |
et liene |
iii |
lienee |
ei liene |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme meikanneet |
emme liene meikanneet |
ii |
lienette meikanneet |
ette liene meikanneet |
iii |
lienevät meikanneet |
eivät liene meikanneet |
Singular
i |
- |
ii |
meikkaa |
iii |
meikatkoon |
Plural
i |
meikatkaamme |
ii |
meikatkaa |
iii |
meikatkoot |
Nom |
- |
meikata |
Tra |
-ksi |
meikataksensa / meikatakseen |
Ine |
-ssa |
meikatessa |
Ins |
-in |
meikaten |
Ine |
-ssa |
meikattaessa (passive) |
Ill |
mihin |
meikkaamaan |
Ine |
-ssa |
meikkaamassa |
Ela |
-sta |
meikkaamasta |
Ade |
-lla |
meikkaamalla |
Abe |
-tta |
meikkaamatta |
Ins |
-in |
meikkaaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
meikkaaminen |
Par |
-ta |
meikkaamista |
meikkaamaisillaan / meikkaamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
meikataan |
ei meikata |
Imperfect |
meikattiin |
ei meikattu |
Potential |
meikattaneen |
ei meikattane |
Conditional |
meikattaisiin |
ei meikattaisi |
Imperative Present |
meikattakoon |
älköön meikattako |
Imperative Perfect |
olkoon meikattu |
älköön meikattu |
Positive
Negative
Present
meikataan
ei meikata
Imperfect
meikattiin
ei meikattu
Potential
meikattaneen
ei meikattane
Conditional
meikattaisiin
ei meikattaisi
Imperative Present
meikattakoon
älköön meikattako
Imperative Perfect
olkoon meikattu
älköön meikattu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
meikkaava |
meikattava |
2nd |
meikattu |
|
3rd |
meikkaama |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net