logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

maittaa, verb

Word analysis
maittaa SeeHide full analysisArrow downArrow up

maittaa

maittaa

Verb, Present, 3rd person singular

maittaa

maittaa

Verb, First infinitive

Report an issue

Wiktionary

(intransitive, of food) To do, be fit (for eating). (intransitive, of food) To taste good. Show more arrow right (to do, be fit (for eating)) kelvata(to taste good) maistua (hyvältä) Show more arrow right Adjectives maittava Show more arrow right maku +‎ -ttaa Show more arrow right
maittaa
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles parallel corpus; opensubtitles2; Wikipedia Giga Ruoka maittaa erinomaisesti tänään. The food tastes excellent today. Mehu maittaisi. I'd love a lemonade. Maittaisiko teetä? Would you like some tea? Ruoka maittaisi. What do you want? Nauru maittaisi. Could use a good laugh. Maittavaa keittoa. Good soup. Maittavaa juustoa. Lovely cheese. Pieni lepo maittaisi. I could do with some rest. Hän ei oikein tiedä, miltä maittaisi. He doesn't really know what to taste. Kyllä, se maittaisi mukavasti. Yes, that should do nicely. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

maitan

en maita

ii

maitat

et maita

iii

maittaa

ei maita

Plural

Positive

Negative

i

maitamme / maitetaan

emme maita / ei maiteta

ii

maitatte

ette maita

iii

maittavat

eivät maita

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

maitoin

en maittanut

ii

maitoit

et maittanut

iii

maittoi

ei maittanut

Plural

Positive

Negative

i

maitoimme / maitettiin

emme maittaneet / ei maitettu

ii

maitoitte

ette maittaneet

iii

maittoivat

eivät maittaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen maittanut

en ole maittanut

ii

olet maittanut

et ole maittanut

iii

on maittanut

ei ole maittanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme maittaneet

emme ole maittaneet

ii

olette maittaneet

ette ole maittaneet

iii

ovat maittaneet

eivät ole maittaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin maittanut

en ollut maittanut

ii

olit maittanut

et ollut maittanut

iii

oli maittanut

ei ollut maittanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme maittaneet

emme olleet maittaneet

ii

olitte maittaneet

ette olleet maittaneet

iii

olivat maittaneet

eivät olleet maittaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

maittaisin

en maittaisi

ii

maittaisit

et maittaisi

iii

maittaisi

ei maittaisi

Plural

Positive

Negative

i

maittaisimme

emme maittaisi

ii

maittaisitte

ette maittaisi

iii

maittaisivat

eivät maittaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin maittanut

en olisi maittanut

ii

olisit maittanut

et olisi maittanut

iii

olisi maittanut

ei olisi maittanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme maittaneet

emme olisi maittaneet

ii

olisitte maittaneet

ette olisi maittaneet

iii

olisivat maittaneet

eivät olisi maittaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

maittanen

en maittane

ii

maittanet

et maittane

iii

maittanee

ei maittane

Plural

Positive

Negative

i

maittanemme

emme maittane

ii

maittanette

ette maittane

iii

maittanevat

eivät maittane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen maittanut

en liene maittanut

ii

lienet maittanut

et liene maittanut

iii

lienee maittanut

ei liene maittanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme maittaneet

emme liene maittaneet

ii

lienette maittaneet

ette liene maittaneet

iii

lienevät maittaneet

eivät liene maittaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

maita

iii

maittakoon

Plural

i

maittakaamme

ii

maittakaa

iii

maittakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

maittaa

Tra

-ksi

maittaaksensa / maittaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

maittaessa

Ins

-in

maittaen

Ine

-ssa

maitettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

maittamaan

Ine

-ssa

maittamassa

Ela

-sta

maittamasta

Ade

-lla

maittamalla

Abe

-tta

maittamatta

Ins

-in

maittaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

maittaminen

Par

-ta

maittamista

Infinitive V

maittamaisillaan / maittamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

maitetaan

ei maiteta

Imperfect

maitettiin

ei maitettu

Potential

maitettaneen

ei maitettane

Conditional

maitettaisiin

ei maitettaisi

Imperative Present

maitettakoon

älköön maitettako

Imperative Perfect

olkoon maitettu

älköön maitettu

Positive

Negative

Present

maitetaan

ei maiteta

Imperfect

maitettiin

ei maitettu

Potential

maitettaneen

ei maitettane

Conditional

maitettaisiin

ei maitettaisi

Imperative Present

maitettakoon

älköön maitettako

Imperative Perfect

olkoon maitettu

älköön maitettu

Participle

Active

Passive

1st

maittava

maitettava

2nd

maittanut

maitettu

3rd

maittama

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

maitan

en maita

ii

maitat

et Solve

iii

ei maita

Solve

Plural

Positive

Negative

i

maitamme / maitetaan

emme maita / ei maiteta

ii

ette maita

Solve

iii

maittavat

eivät maita

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

maitanen maita

ii

maitatet
Solve

iii

ei maita
Solve

Plural

PositiveNegative

i

maitamme / maitetaanemme maita / ei maiteta

ii

ette maita
Solve

iii

maittavateivät maita
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

maitoin

en maittanut

ii

maitoit

et Solve

iii

ei maittanut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

maitoimme / maitettiin

emme / ei Solve

ii

maitoitte

ette maittaneet

iii

eivät maittaneet

Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

maitoinen maittanut

ii

maitoitet
Solve

iii

ei maittanut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

maitoimme / maitettiinemme / ei
Solve

ii

maitoitteette maittaneet

iii

eivät maittaneet
Solve
Imperative Solved!

sinä

maita

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

maita

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en maittaisi

Solve

ii

maittaisit

et maittaisi

iii

maittaisi

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme maittaisi

Solve

ii

maittaisitte

ette maittaisi

iii

maittaisivat

eivät maittaisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en maittaisi
Solve

ii

maittaisitet maittaisi

iii

maittaisiei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme maittaisi
Solve

ii

maittaisitteette maittaisi

iii

maittaisivateivät maittaisi
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept