mahojen |
Noun, Plural Genitive |
|
Adjective, Plural Genitive |
||
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
maha |
mahat |
Par |
-ta |
mahaa |
mahoja |
Gen |
-n |
mahan |
|
Ill |
mihin |
mahaan |
mahoihin |
Ine |
-ssa |
mahassa |
mahoissa |
Ela |
-sta |
mahasta |
mahoista |
All |
-lle |
mahalle |
mahoille |
Ade |
-lla |
mahalla |
mahoilla |
Abl |
-lta |
mahalta |
mahoilta |
Tra |
-ksi |
mahaksi |
mahoiksi |
Ess |
-na |
mahana |
mahoina |
Abe |
-tta |
mahatta |
mahoitta |
Com |
-ne |
- |
mahoine |
Ins |
-in |
- |
mahoin |
Singular
Plural
Nom
-
maha
mahat
Par
-ta
mahaa
mahoja
Gen
-n
mahan
Ill
mihin
mahaan
mahoihin
Ine
-ssa
mahassa
mahoissa
Ela
-sta
mahasta
mahoista
All
-lle
mahalle
mahoille
Ade
-lla
mahalla
mahoilla
Abl
-lta
mahalta
mahoilta
Tra
-ksi
mahaksi
mahoiksi
Ess
-na
mahana
mahoina
Abe
-tta
mahatta
mahoitta
Com
-ne
-
mahoine
Ins
-in
-
mahoin
| stomach | vatsa, mahalaukku, maha |
| tummy | masu, maha |
| gastric | |
| belly | vatsa, maha, kupu, pullistuma |
| gut | suolilanka, suolijänteet, maha, suolikielet, suoli, katgutti |
| maw | kita, maha |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
maha |
maha |
maha |
maha |
maha |
maha |
Par |
-ta |
mahaa |
mahoja |
mahaa |
mahoja |
mahaa |
mahoja |
Gen |
-n |
maha |
mahoje |
maha |
mahoje |
maha |
mahoje |
Ill |
mihin |
mahaa |
mahoihi |
mahaa |
mahoihi |
mahaa |
mahoihi |
Ine |
-ssa |
mahassa |
mahoissa |
mahassa |
mahoissa |
mahassa |
mahoissa |
Ela |
-sta |
mahasta |
mahoista |
mahasta |
mahoista |
mahasta |
mahoista |
All |
-lle |
mahalle |
mahoille |
mahalle |
mahoille |
mahalle |
mahoille |
Ade |
-lla |
mahalla |
mahoilla |
mahalla |
mahoilla |
mahalla |
mahoilla |
Abl |
-lta |
mahalta |
mahoilta |
mahalta |
mahoilta |
mahalta |
mahoilta |
Tra |
-ksi |
mahakse |
mahoikse |
mahakse |
mahoikse |
mahakse |
mahoikse |
Ess |
-na |
mahana |
mahoina |
mahana |
mahoina |
mahana |
mahoina |
Abe |
-tta |
mahatta |
mahoitta |
mahatta |
mahoitta |
mahatta |
mahoitta |
Com |
-ne |
- |
mahoine |
- |
mahoine |
- |
mahoine |
Singular
Plural
Nom
-
maha
maha
maha
maha
maha
maha
Par
-ta
mahaa
mahaa
mahaa
mahoja
mahoja
mahoja
Gen
-n
maha
maha
maha
mahoje
mahoje
mahoje
Ill
mihin
mahaa
mahaa
mahaa
mahoihi
mahoihi
mahoihi
Ine
-ssa
mahassa
mahassa
mahassa
mahoissa
mahoissa
mahoissa
Ela
-sta
mahasta
mahasta
mahasta
mahoista
mahoista
mahoista
All
-lle
mahalle
mahalle
mahalle
mahoille
mahoille
mahoille
Ade
-lla
mahalla
mahalla
mahalla
mahoilla
mahoilla
mahoilla
Abl
-lta
mahalta
mahalta
mahalta
mahoilta
mahoilta
mahoilta
Tra
-ksi
mahakse
mahakse
mahakse
mahoikse
mahoikse
mahoikse
Ess
-na
mahana
mahana
mahana
mahoina
mahoina
mahoina
Abe
-tta
mahatta
mahatta
mahatta
mahoitta
mahoitta
mahoitta
Com
-ne
-
-
-
mahoine
mahoine
mahoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
maha |
maha |
maha |
maha |
maha |
maha |
Par |
-ta |
mahaa |
mahoja |
mahaa |
mahoja |
mahaa |
mahoja |
Gen |
-n |
maha |
mahoje |
maha |
mahoje |
maha |
mahoje |
Ill |
mihin |
mahaa |
mahoihi |
mahaa |
mahoihi |
mahaa |
mahoihi |
Ine |
-ssa |
mahassa |
mahoissa |
mahassa |
mahoissa |
mahassa |
mahoissa |
Ela |
-sta |
mahasta |
mahoista |
mahasta |
mahoista |
mahasta |
mahoista |
All |
-lle |
mahalle |
mahoille |
mahalle |
mahoille |
mahalle |
mahoille |
Ade |
-lla |
mahalla |
mahoilla |
mahalla |
mahoilla |
mahalla |
mahoilla |
Abl |
-lta |
mahalta |
mahoilta |
mahalta |
mahoilta |
mahalta |
mahoilta |
Tra |
-ksi |
mahakse |
mahoikse |
mahakse |
mahoikse |
mahakse |
mahoikse |
Ess |
-na |
mahana |
mahoina |
mahana |
mahoina |
mahana |
mahoina |
Abe |
-tta |
mahatta |
mahoitta |
mahatta |
mahoitta |
mahatta |
mahoitta |
Com |
-ne |
- |
mahoine |
- |
mahoine |
- |
mahoine |
Singular
Plural
Nom
-
maha
maha
maha
maha
maha
maha
Par
-ta
mahaa
mahaa
mahaa
mahoja
mahoja
mahoja
Gen
-n
maha
maha
maha
mahoje
mahoje
mahoje
Ill
mihin
mahaa
mahaa
mahaa
mahoihi
mahoihi
mahoihi
Ine
-ssa
mahassa
mahassa
mahassa
mahoissa
mahoissa
mahoissa
Ela
-sta
mahasta
mahasta
mahasta
mahoista
mahoista
mahoista
All
-lle
mahalle
mahalle
mahalle
mahoille
mahoille
mahoille
Ade
-lla
mahalla
mahalla
mahalla
mahoilla
mahoilla
mahoilla
Abl
-lta
mahalta
mahalta
mahalta
mahoilta
mahoilta
mahoilta
Tra
-ksi
mahakse
mahakse
mahakse
mahoikse
mahoikse
mahoikse
Ess
-na
mahana
mahana
mahana
mahoina
mahoina
mahoina
Abe
-tta
mahatta
mahatta
mahatta
mahoitta
mahoitta
mahoitta
Com
-ne
-
-
-
mahoine
mahoine
mahoine
| barren | karu, hedelmätön, tuottamaton, maho, köyhä, niukka |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
maho |
mahot |
Par |
-ta |
mahoa |
mahoja |
Gen |
-n |
mahon |
|
Ill |
mihin |
mahoon |
mahoihin |
Ine |
-ssa |
mahossa |
mahoissa |
Ela |
-sta |
mahosta |
mahoista |
All |
-lle |
maholle |
mahoille |
Ade |
-lla |
maholla |
mahoilla |
Abl |
-lta |
maholta |
mahoilta |
Tra |
-ksi |
mahoksi |
mahoiksi |
Ess |
-na |
mahona |
mahoina |
Abe |
-tta |
mahotta |
mahoitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
mahoin |
Singular
Plural
Nom
-
maho
mahot
Par
-ta
mahoa
mahoja
Gen
-n
mahon
Ill
mihin
mahoon
mahoihin
Ine
-ssa
mahossa
mahoissa
Ela
-sta
mahosta
mahoista
All
-lle
maholle
mahoille
Ade
-lla
maholla
mahoilla
Abl
-lta
maholta
mahoilta
Tra
-ksi
mahoksi
mahoiksi
Ess
-na
mahona
mahoina
Abe
-tta
mahotta
mahoitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
mahoin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
mahompi |
mahommat |
Par |
-ta |
mahompaa |
mahompia |
Gen |
-n |
mahomman |
mahompien |
Ill |
mihin |
mahompiin |
mahompiin |
Ine |
-ssa |
mahommassa |
mahommissa |
Ela |
-sta |
mahommasta |
mahommista |
All |
-lle |
mahommalle |
mahommille |
Ade |
-lla |
mahommalla |
mahommilla |
Abl |
-lta |
mahommalta |
mahommilta |
Tra |
-ksi |
mahommaksi |
mahommiksi |
Ess |
-na |
mahompana |
mahompina |
Abe |
-tta |
mahommatta |
mahommitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
mahommin |
Singular
Plural
Nom
-
mahompi
mahommat
Par
-ta
mahompaa
mahompia
Gen
-n
mahomman
mahompien
Ill
mihin
mahompiin
mahompiin
Ine
-ssa
mahommassa
mahommissa
Ela
-sta
mahommasta
mahommista
All
-lle
mahommalle
mahommille
Ade
-lla
mahommalla
mahommilla
Abl
-lta
mahommalta
mahommilta
Tra
-ksi
mahommaksi
mahommiksi
Ess
-na
mahompana
mahompina
Abe
-tta
mahommatta
mahommitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
mahommin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
mahoin |
mahoimmat |
Par |
-ta |
mahointa |
mahoimpia |
Gen |
-n |
mahoimman |
mahointen / mahoimpien |
Ill |
mihin |
mahoimpaan |
mahoimpiin |
Ine |
-ssa |
mahoimmassa |
mahoimmissa |
Ela |
-sta |
mahoimmasta |
mahoimmista |
All |
-lle |
mahoimmalle |
mahoimmille |
Ade |
-lla |
mahoimmalla |
mahoimmilla |
Abl |
-lta |
mahoimmalta |
mahoimmilta |
Tra |
-ksi |
mahoimmaksi |
mahoimmiksi |
Ess |
-na |
mahoimpana |
mahoimpina |
Abe |
-tta |
mahoimmatta |
mahoimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
mahoimmin |
Singular
Plural
Nom
-
mahoin
mahoimmat
Par
-ta
mahointa
mahoimpia
Gen
-n
mahoimman
mahointen / mahoimpien
Ill
mihin
mahoimpaan
mahoimpiin
Ine
-ssa
mahoimmassa
mahoimmissa
Ela
-sta
mahoimmasta
mahoimmista
All
-lle
mahoimmalle
mahoimmille
Ade
-lla
mahoimmalla
mahoimmilla
Abl
-lta
mahoimmalta
mahoimmilta
Tra
-ksi
mahoimmaksi
mahoimmiksi
Ess
-na
mahoimpana
mahoimpina
Abe
-tta
mahoimmatta
mahoimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
mahoimmin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net