logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lätkiä, verb

Word analysis
lätkiä

lätkiä

lätkiä

Verb, Active voice Infinitive with suffix adjective Singular Lative

lätkä

Noun, Plural Partitive

Report an issue

Wiktionary

to slap Show more arrow right lätk- +‎ -iä; onomatopoeic root Show more arrow right
to swat lätkiä, läimäyttää
lap up
lap
lick up
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus, sentence 1234567.; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 2345678.; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus, sentence 161490. Tyttö alkoi lätkiä ikkunaa toivottomasti. The girl started banging on the window hopelessly. Lapset tykkäävät lätkiä palloa pihalla yhdessä. The children like slapping the ball around in the yard together. Lähde lätkimään. Take a walk. Lähetään lätkimään. Santo God, we will leave from here!. Lähdehän lätkimään! Now get out of here! Lähde siis lätkimään. So take a walk. Lähde lätkimään siitä. Now get the hell out of here. Sinuna lähtisin lätkimään. It may be time to cut and run. Odotatko uusia lätkiä myös? You expect new badges too? Hän lätki nyrkillä seinään kiukkuisena. He angrily pounded the wall with his fist. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

lätkin

en lätki

ii

lätkit

et lätki

iii

lätkii

ei lätki

Plural

Positive

Negative

i

lätkimme / lätkitään

emme lätki / ei lätkitä

ii

lätkitte

ette lätki

iii

lätkivät

eivät lätki

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

lätkin

en lätkinyt

ii

lätkit

et lätkinyt

iii

lätki

ei lätkinyt

Plural

Positive

Negative

i

lätkimme / lätkittiin

emme lätkineet / ei lätkitty

ii

lätkitte

ette lätkineet

iii

lätkivät

eivät lätkineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen lätkinyt

en ole lätkinyt

ii

olet lätkinyt

et ole lätkinyt

iii

on lätkinyt

ei ole lätkinyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme lätkineet

emme ole lätkineet

ii

olette lätkineet

ette ole lätkineet

iii

ovat lätkineet

eivät ole lätkineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin lätkinyt

en ollut lätkinyt

ii

olit lätkinyt

et ollut lätkinyt

iii

oli lätkinyt

ei ollut lätkinyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme lätkineet

emme olleet lätkineet

ii

olitte lätkineet

ette olleet lätkineet

iii

olivat lätkineet

eivät olleet lätkineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

lätkisin

en lätkisi

ii

lätkisit

et lätkisi

iii

lätkisi

ei lätkisi

Plural

Positive

Negative

i

lätkisimme

emme lätkisi

ii

lätkisitte

ette lätkisi

iii

lätkisivät

eivät lätkisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin lätkinyt

en olisi lätkinyt

ii

olisit lätkinyt

et olisi lätkinyt

iii

olisi lätkinyt

ei olisi lätkinyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme lätkineet

emme olisi lätkineet

ii

olisitte lätkineet

ette olisi lätkineet

iii

olisivat lätkineet

eivät olisi lätkineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

lätkinen

en lätkine

ii

lätkinet

et lätkine

iii

lätkinee

ei lätkine

Plural

Positive

Negative

i

lätkinemme

emme lätkine

ii

lätkinette

ette lätkine

iii

lätkinevät

eivät lätkine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen lätkinyt

en liene lätkinyt

ii

lienet lätkinyt

et liene lätkinyt

iii

lienee lätkinyt

ei liene lätkinyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme lätkineet

emme liene lätkineet

ii

lienette lätkineet

ette liene lätkineet

iii

lienevät lätkineet

eivät liene lätkineet

Imperative

Singular

i

-

ii

lätki

iii

lätkiköön

Plural

i

lätkikäämme

ii

lätkikää

iii

lätkikööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

lätkiä

Tra

-ksi

lätkiäksensä / lätkiäkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

lätkiessä

Ins

-in

lätkien

Ine

-ssa

lätkittäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

lätkimään

Ine

-ssa

lätkimässä

Ela

-sta

lätkimästä

Ade

-lla

lätkimällä

Abe

-tta

lätkimättä

Ins

-in

lätkimän

Ins

-in

lätkittämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

lätkiminen

Par

-ta

lätkimistä

Infinitive V

lätkimäisillänsä / lätkimäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

lätkitään

ei lätkitä

Imperfect

lätkittiin

ei lätkitty

Potential

lätkittäneen

ei lätkittäne

Conditional

lätkittäisiin

ei lätkittäisi

Imperative Present

lätkittäköön

älköön lätkittäkö

Imperative Perfect

olkoon lätkitty

älköön lätkitty

Positive

Negative

Present

lätkitään

ei lätkitä

Imperfect

lätkittiin

ei lätkitty

Potential

lätkittäneen

ei lätkittäne

Conditional

lätkittäisiin

ei lätkittäisi

Imperative Present

lätkittäköön

älköön lätkittäkö

Imperative Perfect

olkoon lätkitty

älköön lätkitty

Participle

Active

Passive

1st

lätkivä

lätkittävä

2nd

lätkinyt

lätkitty

3rd

lätkimä

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lätkä

lätkät

Par

-ta

lätkää

lätkiä

Gen

-n

lätkän

lätkien

Ill

mihin

lätkään

lätkiin

Ine

-ssa

lätkässä

lätkissä

Ela

-sta

lätkästä

lätkistä

All

-lle

lätkälle

lätkille

Ade

-lla

lätkällä

lätkillä

Abl

-lta

lätkältä

lätkiltä

Tra

-ksi

lätkäksi

lätkiksi

Ess

-na

lätkänä

lätkinä

Abe

-tta

lätkättä

lätkittä

Com

-ne

-

lätkine

Ins

-in

-

lätkin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lätkä

lätkät

Par

-ta

lätkää

lätkiä

Gen

-n

lätkän

lätkien

Ill

mihin

lätkään

lätkiin

Ine

-ssa

lätkässä

lätkissä

Ela

-sta

lätkästä

lätkistä

All

-lle

lätkälle

lätkille

Ade

-lla

lätkällä

lätkillä

Abl

-lta

lätkältä

lätkiltä

Tra

-ksi

lätkäksi

lätkiksi

Ess

-na

lätkänä

lätkinä

Abe

-tta

lätkättä

lätkittä

Com

-ne

-

lätkine

Ins

-in

-

lätkin

hockey
icehockey
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl; opensubtitles2 Anna lätkät. Give me the internal paddl. Sanokaa lätkä. Say, hockey. Lätkiä on aina kiva pelata ulkona jäällä. It's always fun to play hockey outside on the ice. Lätkiä on pelattu Suomessa jo yli sata vuotta. Ice hockey has been played in Finland for over a hundred years. Kyle pelaa lätkää. Kyle plays hockey. Vanhan ajan lätkää. Old- time hockey!. Se on lätkässä suhun. He's in love with you. Minä en harrasta lätkiä. I don't play ice hockey. Hän tykkääkin lätkästä. Where is he? Lätkässä ja tappelussa. Hockey and fighting. Show more arrow right

Wiktionary

(colloquial) Any relatively flat and small object. Translation into English depends on the kind of object. One may consider e.g. disk, flap, scrap, badge or simply piece. Fin:kärpäslätkäEng:flyswatter paddle (spanking implement) (colloquial) ice hockey. (colloquial) The puck used in ice hockey. (colloquial) olla lätkässä = to be infatuated, enamoured, to have a crush (slang) Hashish. Show more arrow right

Wikipedia

Jääkiekko
joukkuepeli tiivistyslaitteen
arkisempi nimi
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lätkäni

lätkäni

lätkäsi

lätkäsi

lätkänsä

lätkänsä

Par

-ta

lätkääni

lätkiäni

lätkääsi

lätkiäsi

lätkäänsä

lätkiänsä / lätkiään

Gen

-n

lätkäni

lätkieni

lätkäsi

lätkiesi

lätkänsä

lätkiensä

Ill

mihin

lätkääni

lätkiini

lätkääsi

lätkiisi

lätkäänsä

lätkiinsä

Ine

-ssa

lätkässäni

lätkissäni

lätkässäsi

lätkissäsi

lätkässänsä / lätkässään

lätkissänsä / lätkissään

Ela

-sta

lätkästäni

lätkistäni

lätkästäsi

lätkistäsi

lätkästänsä / lätkästään

lätkistänsä / lätkistään

All

-lle

lätkälleni

lätkilleni

lätkällesi

lätkillesi

lätkällensä / lätkälleen

lätkillensä / lätkilleän

Ade

-lla

lätkälläni

lätkilläni

lätkälläsi

lätkilläsi

lätkällänsä / lätkällään

lätkillänsä / lätkillään

Abl

-lta

lätkältäni

lätkiltäni

lätkältäsi

lätkiltäsi

lätkältänsä / lätkältään

lätkiltänsä / lätkiltään

Tra

-ksi

lätkäkseni

lätkikseni

lätkäksesi

lätkiksesi

lätkäksensä / lätkäkseen

lätkiksensä / lätkikseen

Ess

-na

lätkänäni

lätkinäni

lätkänäsi

lätkinäsi

lätkänänsä / lätkänään

lätkinänsä / lätkinään

Abe

-tta

lätkättäni

lätkittäni

lätkättäsi

lätkittäsi

lätkättänsä / lätkättään

lätkittänsä / lätkittään

Com

-ne

-

lätkineni

-

lätkinesi

-

lätkinensä / lätkineen

Singular

Plural

Nom

-

lätkäni

lätkäsi

lätkänsä

lätkäni

lätkäsi

lätkänsä

Par

-ta

lätkääni

lätkääsi

lätkäänsä

lätkiäni

lätkiäsi

lätkiänsä / lätkiään

Gen

-n

lätkäni

lätkäsi

lätkänsä

lätkieni

lätkiesi

lätkiensä

Ill

mihin

lätkääni

lätkääsi

lätkäänsä

lätkiini

lätkiisi

lätkiinsä

Ine

-ssa

lätkässäni

lätkässäsi

lätkässänsä / lätkässään

lätkissäni

lätkissäsi

lätkissänsä / lätkissään

Ela

-sta

lätkästäni

lätkästäsi

lätkästänsä / lätkästään

lätkistäni

lätkistäsi

lätkistänsä / lätkistään

All

-lle

lätkälleni

lätkällesi

lätkällensä / lätkälleen

lätkilleni

lätkillesi

lätkillensä / lätkilleän

Ade

-lla

lätkälläni

lätkälläsi

lätkällänsä / lätkällään

lätkilläni

lätkilläsi

lätkillänsä / lätkillään

Abl

-lta

lätkältäni

lätkältäsi

lätkältänsä / lätkältään

lätkiltäni

lätkiltäsi

lätkiltänsä / lätkiltään

Tra

-ksi

lätkäkseni

lätkäksesi

lätkäksensä / lätkäkseen

lätkikseni

lätkiksesi

lätkiksensä / lätkikseen

Ess

-na

lätkänäni

lätkänäsi

lätkänänsä / lätkänään

lätkinäni

lätkinäsi

lätkinänsä / lätkinään

Abe

-tta

lätkättäni

lätkättäsi

lätkättänsä / lätkättään

lätkittäni

lätkittäsi

lätkittänsä / lätkittään

Com

-ne

-

-

-

lätkineni

lätkinesi

lätkinensä / lätkineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lätkämme

lätkämme

lätkänne

lätkänne

lätkänsä

lätkänsä

Par

-ta

lätkäämme

lätkiämme

lätkäänne

lätkiänne

lätkäänsä

lätkiänsä / lätkiään

Gen

-n

lätkämme

lätkiemme

lätkänne

lätkienne

lätkänsä

lätkiensä

Ill

mihin

lätkäämme

lätkiimme

lätkäänne

lätkiinne

lätkäänsä

lätkiinsä

Ine

-ssa

lätkässämme

lätkissämme

lätkässänne

lätkissänne

lätkässänsä / lätkässään

lätkissänsä / lätkissään

Ela

-sta

lätkästämme

lätkistämme

lätkästänne

lätkistänne

lätkästänsä / lätkästään

lätkistänsä / lätkistään

All

-lle

lätkällemme

lätkillemme

lätkällenne

lätkillenne

lätkällensä / lätkälleen

lätkillensä / lätkilleän

Ade

-lla

lätkällämme

lätkillämme

lätkällänne

lätkillänne

lätkällänsä / lätkällään

lätkillänsä / lätkillään

Abl

-lta

lätkältämme

lätkiltämme

lätkältänne

lätkiltänne

lätkältänsä / lätkältään

lätkiltänsä / lätkiltään

Tra

-ksi

lätkäksemme

lätkiksemme

lätkäksenne

lätkiksenne

lätkäksensä / lätkäkseen

lätkiksensä / lätkikseen

Ess

-na

lätkänämme

lätkinämme

lätkänänne

lätkinänne

lätkänänsä / lätkänään

lätkinänsä / lätkinään

Abe

-tta

lätkättämme

lätkittämme

lätkättänne

lätkittänne

lätkättänsä / lätkättään

lätkittänsä / lätkittään

Com

-ne

-

lätkinemme

-

lätkinenne

-

lätkinensä / lätkineen

Singular

Plural

Nom

-

lätkämme

lätkänne

lätkänsä

lätkämme

lätkänne

lätkänsä

Par

-ta

lätkäämme

lätkäänne

lätkäänsä

lätkiämme

lätkiänne

lätkiänsä / lätkiään

Gen

-n

lätkämme

lätkänne

lätkänsä

lätkiemme

lätkienne

lätkiensä

Ill

mihin

lätkäämme

lätkäänne

lätkäänsä

lätkiimme

lätkiinne

lätkiinsä

Ine

-ssa

lätkässämme

lätkässänne

lätkässänsä / lätkässään

lätkissämme

lätkissänne

lätkissänsä / lätkissään

Ela

-sta

lätkästämme

lätkästänne

lätkästänsä / lätkästään

lätkistämme

lätkistänne

lätkistänsä / lätkistään

All

-lle

lätkällemme

lätkällenne

lätkällensä / lätkälleen

lätkillemme

lätkillenne

lätkillensä / lätkilleän

Ade

-lla

lätkällämme

lätkällänne

lätkällänsä / lätkällään

lätkillämme

lätkillänne

lätkillänsä / lätkillään

Abl

-lta

lätkältämme

lätkältänne

lätkältänsä / lätkältään

lätkiltämme

lätkiltänne

lätkiltänsä / lätkiltään

Tra

-ksi

lätkäksemme

lätkäksenne

lätkäksensä / lätkäkseen

lätkiksemme

lätkiksenne

lätkiksensä / lätkikseen

Ess

-na

lätkänämme

lätkänänne

lätkänänsä / lätkänään

lätkinämme

lätkinänne

lätkinänsä / lätkinään

Abe

-tta

lätkättämme

lätkättänne

lätkättänsä / lätkättään

lätkittämme

lätkittänne

lätkittänsä / lätkittään

Com

-ne

-

-

-

lätkinemme

lätkinenne

lätkinensä / lätkineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

lätkin

en lätki

ii

lätkit

et lätki

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

lätkimme / lätkitään

emme lätki / ei lätkitä

ii

lätkitte

ette lätki

iii

eivät lätki

Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

lätkinen lätki

ii

lätkitet lätki

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

lätkimme / lätkitäänemme lätki / ei lätkitä

ii

lätkitteette lätki

iii

eivät lätki
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

lätkin

en lätkinyt

ii

lätkit

et Solve

iii

ei lätkinyt

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme / ei Solve

ii

lätkitte

ette lätkineet

iii

lätkivät

eivät lätkineet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

lätkinen lätkinyt

ii

lätkitet
Solve

iii

ei lätkinyt
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme / ei
Solve

ii

lätkitteette lätkineet

iii

lätkiväteivät lätkineet
Imperative Solved!

sinä

lätki

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

lätki

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

lätkisin

en lätkisi

ii

et lätkisi

Solve

iii

lätkisi

ei lätkisi

Plural

Positive

Negative

i

lätkisimme

emme lätkisi

ii

ette Solve

iii

lätkisivät

eivät lätkisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

lätkisinen lätkisi

ii

et lätkisi
Solve

iii

lätkisiei lätkisi

Plural

PositiveNegative

i

lätkisimmeemme lätkisi

ii

ette
Solve

iii

lätkisiväteivät lätkisi

Singular

Plural

Nom

-

lätkä

lätkät

Par

-ta

Solve

Gen

-n

lätkän

lätkien

Ill

mihin

lätkiin

Solve

Ine

-ssa

lätkässä

Solve

Ela

-sta

lätkästä

lätkistä

All

-lle

lätkälle

lätkille

Ade

-lla

lätkällä

lätkillä

Abl

-lta

lätkältä

lätkiltä

Tra

-ksi

lätkäksi

Solve

Ess

-na

lätkinä

Solve

Abe

-tta

lätkättä

lätkittä

Com

-ne

-

lätkine

Ins

-in

-

lätkin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lätkä

lätkät

Par

-ta

Gen

-n

lätkän

lätkien

Ill

mihin

lätkiin

Ine

-ssa

lätkässä

Ela

-sta

lätkästä

lätkistä

All

-lle

lätkälle

lätkille

Ade

-lla

lätkällä

lätkillä

Abl

-lta

lätkältä

lätkiltä

Tra

-ksi

lätkäksi

Ess

-na

lätkinä

Abe

-tta

lätkättä

lätkittä

Com

-ne

-

lätkine

Ins

-in

-

lätkin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept