lätkiä |
Verb, Active voice Infinitive with suffix adjective Singular Lative |
|
Noun, Plural Partitive |
to swat | lätkiä, läimäyttää |
lap up | |
lap | |
lick up |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lätkin |
|
ii |
lätkit |
|
iii |
lätkii |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lätkimme / lätkitään |
|
ii |
lätkitte |
|
iii |
lätkivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lätkin |
|
ii |
lätkit |
|
iii |
lätki |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lätkimme / lätkittiin |
|
ii |
lätkitte |
|
iii |
lätkivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen lätkinyt |
en ole lätkinyt |
ii |
olet lätkinyt |
et ole lätkinyt |
iii |
on lätkinyt |
ei ole lätkinyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme lätkineet |
emme ole lätkineet |
ii |
olette lätkineet |
ette ole lätkineet |
iii |
ovat lätkineet |
eivät ole lätkineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin lätkinyt |
en ollut lätkinyt |
ii |
olit lätkinyt |
et ollut lätkinyt |
iii |
oli lätkinyt |
ei ollut lätkinyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme lätkineet |
emme olleet lätkineet |
ii |
olitte lätkineet |
ette olleet lätkineet |
iii |
olivat lätkineet |
eivät olleet lätkineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lätkisin |
|
ii |
lätkisit |
|
iii |
lätkisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lätkisimme |
|
ii |
lätkisitte |
|
iii |
lätkisivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin lätkinyt |
en olisi lätkinyt |
ii |
olisit lätkinyt |
et olisi lätkinyt |
iii |
olisi lätkinyt |
ei olisi lätkinyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme lätkineet |
emme olisi lätkineet |
ii |
olisitte lätkineet |
ette olisi lätkineet |
iii |
olisivat lätkineet |
eivät olisi lätkineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lätkinen |
en lätkine |
ii |
lätkinet |
et lätkine |
iii |
lätkinee |
ei lätkine |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lätkinemme |
emme lätkine |
ii |
lätkinette |
ette lätkine |
iii |
lätkinevät |
eivät lätkine |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen lätkinyt |
en liene lätkinyt |
ii |
lienet lätkinyt |
et liene lätkinyt |
iii |
lienee lätkinyt |
ei liene lätkinyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme lätkineet |
emme liene lätkineet |
ii |
lienette lätkineet |
ette liene lätkineet |
iii |
lienevät lätkineet |
eivät liene lätkineet |
Singular
i |
- |
ii |
lätki |
iii |
lätkiköön |
Plural
i |
lätkikäämme |
ii |
lätkikää |
iii |
lätkikööt |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
lätkiäksensä / lätkiäkseen |
Ine |
-ssa |
lätkiessä |
Ins |
-in |
lätkien |
Ine |
-ssa |
lätkittäessä (passive) |
Ill |
mihin |
lätkimään |
Ine |
-ssa |
lätkimässä |
Ela |
-sta |
lätkimästä |
Ade |
-lla |
lätkimällä |
Abe |
-tta |
lätkimättä |
Ins |
-in |
lätkimän |
Ins |
-in |
lätkittämän (passive) |
Nom |
- |
lätkiminen |
Par |
-ta |
lätkimistä |
lätkimäisillänsä / lätkimäisillään |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
lätkitään |
ei lätkitä |
Imperfect |
lätkittiin |
ei lätkitty |
Potential |
lätkittäneen |
ei lätkittäne |
Conditional |
lätkittäisiin |
ei lätkittäisi |
Imperative Present |
lätkittäköön |
älköön lätkittäkö |
Imperative Perfect |
olkoon lätkitty |
älköön lätkitty |
Positive
Negative
Present
lätkitään
ei lätkitä
Imperfect
lätkittiin
ei lätkitty
Potential
lätkittäneen
ei lätkittäne
Conditional
lätkittäisiin
ei lätkittäisi
Imperative Present
lätkittäköön
älköön lätkittäkö
Imperative Perfect
olkoon lätkitty
älköön lätkitty
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
lätkivä |
lätkittävä |
2nd |
lätkinyt |
lätkitty |
3rd |
lätkimä |
- |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
lätkä |
lätkät |
Par |
-ta |
lätkää |
|
Gen |
-n |
lätkän |
lätkien |
Ill |
mihin |
lätkään |
lätkiin |
Ine |
-ssa |
lätkässä |
lätkissä |
Ela |
-sta |
lätkästä |
lätkistä |
All |
-lle |
lätkälle |
lätkille |
Ade |
-lla |
lätkällä |
lätkillä |
Abl |
-lta |
lätkältä |
lätkiltä |
Tra |
-ksi |
lätkäksi |
lätkiksi |
Ess |
-na |
lätkänä |
lätkinä |
Abe |
-tta |
lätkättä |
lätkittä |
Com |
-ne |
- |
lätkine |
Ins |
-in |
- |
lätkin |
Singular
Plural
Nom
-
lätkä
lätkät
Par
-ta
lätkää
Gen
-n
lätkän
lätkien
Ill
mihin
lätkään
lätkiin
Ine
-ssa
lätkässä
lätkissä
Ela
-sta
lätkästä
lätkistä
All
-lle
lätkälle
lätkille
Ade
-lla
lätkällä
lätkillä
Abl
-lta
lätkältä
lätkiltä
Tra
-ksi
lätkäksi
lätkiksi
Ess
-na
lätkänä
lätkinä
Abe
-tta
lätkättä
lätkittä
Com
-ne
-
lätkine
Ins
-in
-
lätkin
hockey | |
icehockey |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lätkä |
lätkä |
lätkä |
lätkä |
lätkä |
lätkä |
Par |
-ta |
lätkää |
lätkiä |
lätkää |
lätkiä |
lätkää |
lätkiä |
Gen |
-n |
lätkä |
lätkie |
lätkä |
lätkie |
lätkä |
lätkie |
Ill |
mihin |
lätkää |
lätkii |
lätkää |
lätkii |
lätkää |
lätkii |
Ine |
-ssa |
lätkässä |
lätkissä |
lätkässä |
lätkissä |
lätkässä |
lätkissä |
Ela |
-sta |
lätkästä |
lätkistä |
lätkästä |
lätkistä |
lätkästä |
lätkistä |
All |
-lle |
lätkälle |
lätkille |
lätkälle |
lätkille |
lätkälle |
lätkille |
Ade |
-lla |
lätkällä |
lätkillä |
lätkällä |
lätkillä |
lätkällä |
lätkillä |
Abl |
-lta |
lätkältä |
lätkiltä |
lätkältä |
lätkiltä |
lätkältä |
lätkiltä |
Tra |
-ksi |
lätkäkse |
lätkikse |
lätkäkse |
lätkikse |
lätkäkse |
lätkikse |
Ess |
-na |
lätkänä |
lätkinä |
lätkänä |
lätkinä |
lätkänä |
lätkinä |
Abe |
-tta |
lätkättä |
lätkittä |
lätkättä |
lätkittä |
lätkättä |
lätkittä |
Com |
-ne |
- |
lätkine |
- |
lätkine |
- |
lätkine |
Singular
Plural
Nom
-
lätkä
lätkä
lätkä
lätkä
lätkä
lätkä
Par
-ta
lätkää
lätkää
lätkää
lätkiä
lätkiä
lätkiä
Gen
-n
lätkä
lätkä
lätkä
lätkie
lätkie
lätkie
Ill
mihin
lätkää
lätkää
lätkää
lätkii
lätkii
lätkii
Ine
-ssa
lätkässä
lätkässä
lätkässä
lätkissä
lätkissä
lätkissä
Ela
-sta
lätkästä
lätkästä
lätkästä
lätkistä
lätkistä
lätkistä
All
-lle
lätkälle
lätkälle
lätkälle
lätkille
lätkille
lätkille
Ade
-lla
lätkällä
lätkällä
lätkällä
lätkillä
lätkillä
lätkillä
Abl
-lta
lätkältä
lätkältä
lätkältä
lätkiltä
lätkiltä
lätkiltä
Tra
-ksi
lätkäkse
lätkäkse
lätkäkse
lätkikse
lätkikse
lätkikse
Ess
-na
lätkänä
lätkänä
lätkänä
lätkinä
lätkinä
lätkinä
Abe
-tta
lätkättä
lätkättä
lätkättä
lätkittä
lätkittä
lätkittä
Com
-ne
-
-
-
lätkine
lätkine
lätkine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lätkä |
lätkä |
lätkä |
lätkä |
lätkä |
lätkä |
Par |
-ta |
lätkää |
lätkiä |
lätkää |
lätkiä |
lätkää |
lätkiä |
Gen |
-n |
lätkä |
lätkie |
lätkä |
lätkie |
lätkä |
lätkie |
Ill |
mihin |
lätkää |
lätkii |
lätkää |
lätkii |
lätkää |
lätkii |
Ine |
-ssa |
lätkässä |
lätkissä |
lätkässä |
lätkissä |
lätkässä |
lätkissä |
Ela |
-sta |
lätkästä |
lätkistä |
lätkästä |
lätkistä |
lätkästä |
lätkistä |
All |
-lle |
lätkälle |
lätkille |
lätkälle |
lätkille |
lätkälle |
lätkille |
Ade |
-lla |
lätkällä |
lätkillä |
lätkällä |
lätkillä |
lätkällä |
lätkillä |
Abl |
-lta |
lätkältä |
lätkiltä |
lätkältä |
lätkiltä |
lätkältä |
lätkiltä |
Tra |
-ksi |
lätkäkse |
lätkikse |
lätkäkse |
lätkikse |
lätkäkse |
lätkikse |
Ess |
-na |
lätkänä |
lätkinä |
lätkänä |
lätkinä |
lätkänä |
lätkinä |
Abe |
-tta |
lätkättä |
lätkittä |
lätkättä |
lätkittä |
lätkättä |
lätkittä |
Com |
-ne |
- |
lätkine |
- |
lätkine |
- |
lätkine |
Singular
Plural
Nom
-
lätkä
lätkä
lätkä
lätkä
lätkä
lätkä
Par
-ta
lätkää
lätkää
lätkää
lätkiä
lätkiä
lätkiä
Gen
-n
lätkä
lätkä
lätkä
lätkie
lätkie
lätkie
Ill
mihin
lätkää
lätkää
lätkää
lätkii
lätkii
lätkii
Ine
-ssa
lätkässä
lätkässä
lätkässä
lätkissä
lätkissä
lätkissä
Ela
-sta
lätkästä
lätkästä
lätkästä
lätkistä
lätkistä
lätkistä
All
-lle
lätkälle
lätkälle
lätkälle
lätkille
lätkille
lätkille
Ade
-lla
lätkällä
lätkällä
lätkällä
lätkillä
lätkillä
lätkillä
Abl
-lta
lätkältä
lätkältä
lätkältä
lätkiltä
lätkiltä
lätkiltä
Tra
-ksi
lätkäkse
lätkäkse
lätkäkse
lätkikse
lätkikse
lätkikse
Ess
-na
lätkänä
lätkänä
lätkänä
lätkinä
lätkinä
lätkinä
Abe
-tta
lätkättä
lätkättä
lätkättä
lätkittä
lätkittä
lätkittä
Com
-ne
-
-
-
lätkine
lätkine
lätkine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net