logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lokeroida, verb

Word analysis
lokeroiden

lokeroiden

lokeroida

Verb, Active voice Infinitive with suffix e Singular Instructive

lokero

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Wiktionary

To compartmentalize, to pigeonhole, to label. Show more arrow right lokero +‎ -oida Show more arrow right
to compartmentalize lokeroida
to pigeonhole lokeroida, karsinoida, leimata, lykätä toistaiseksi, luokitella, panna järjestykseen
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; EuroParl2021 Me emme lokeroi. We don't really do labels. Hän lokeroi asian. She's compartmentalizing. Älä lokeroi minua. Don't put me in a box! Lokeroit kaiken. Oh, that makes sense. Lokeroitko sinä? Oh, you compartmentalized, did you? Ei lokeroi edes itseään. He's not going to pigeonhole even himself. Hän pitää kaiken lokeroituna! He keeps everything compartmentalized! Lokeroiden määrä: 2ns-3. Number of lobes: 2-3. Hän lokeroi rakkauden ja seksin. She compartmentalizes love and sex. Saitko lokeroitua koko maailman? You're done labeling the entire world? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

lokeroin

en lokeroi

ii

lokeroit

et lokeroi

iii

lokeroi

ei lokeroi

Plural

Positive

Negative

i

lokeroimme / lokeroidaan

emme lokeroi / ei lokeroida

ii

lokeroitte

ette lokeroi

iii

lokeroivat

eivät lokeroi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

lokeroin

en lokeroinut

ii

lokeroit

et lokeroinut

iii

lokeroi

ei lokeroinut

Plural

Positive

Negative

i

lokeroimme / lokeroitiin

emme lokeroineet / ei lokeroitu

ii

lokeroitte

ette lokeroineet

iii

lokeroivat

eivät lokeroineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen lokeroinut

en ole lokeroinut

ii

olet lokeroinut

et ole lokeroinut

iii

on lokeroinut

ei ole lokeroinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme lokeroineet

emme ole lokeroineet

ii

olette lokeroineet

ette ole lokeroineet

iii

ovat lokeroineet

eivät ole lokeroineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin lokeroinut

en ollut lokeroinut

ii

olit lokeroinut

et ollut lokeroinut

iii

oli lokeroinut

ei ollut lokeroinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme lokeroineet

emme olleet lokeroineet

ii

olitte lokeroineet

ette olleet lokeroineet

iii

olivat lokeroineet

eivät olleet lokeroineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

lokeroisin

en lokeroisi

ii

lokeroisit

et lokeroisi

iii

lokeroisi

ei lokeroisi

Plural

Positive

Negative

i

lokeroisimme

emme lokeroisi

ii

lokeroisitte

ette lokeroisi

iii

lokeroisivat

eivät lokeroisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin lokeroinut

en olisi lokeroinut

ii

olisit lokeroinut

et olisi lokeroinut

iii

olisi lokeroinut

ei olisi lokeroinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme lokeroineet

emme olisi lokeroineet

ii

olisitte lokeroineet

ette olisi lokeroineet

iii

olisivat lokeroineet

eivät olisi lokeroineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

lokeroinen

en lokeroine

ii

lokeroinet

et lokeroine

iii

lokeroinee

ei lokeroine

Plural

Positive

Negative

i

lokeroinemme

emme lokeroine

ii

lokeroinette

ette lokeroine

iii

lokeroinevat

eivät lokeroine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen lokeroinut

en liene lokeroinut

ii

lienet lokeroinut

et liene lokeroinut

iii

lienee lokeroinut

ei liene lokeroinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme lokeroineet

emme liene lokeroineet

ii

lienette lokeroineet

ette liene lokeroineet

iii

lienevät lokeroineet

eivät liene lokeroineet

Imperative

Singular

i

-

ii

lokeroi

iii

lokeroikoon

Plural

i

lokeroikaamme

ii

lokeroikaa

iii

lokeroikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

lokeroida

Tra

-ksi

lokeroidaksensa / lokeroidakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

lokeroidessa

Ins

-in

lokeroiden

Ine

-ssa

lokeroitaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

lokeroimaan

Ine

-ssa

lokeroimassa

Ela

-sta

lokeroimasta

Ade

-lla

lokeroimalla

Abe

-tta

lokeroimatta

Ins

-in

lokeroiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

lokeroiminen

Par

-ta

lokeroimista

Infinitive V

lokeroimaisillaan / lokeroimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

lokeroidaan

ei lokeroida

Imperfect

lokeroitiin

ei lokeroitu

Potential

lokeroitaneen

ei lokeroitane

Conditional

lokeroitaisiin

ei lokeroitaisi

Imperative Present

lokeroitakoon

älköön lokeroitako

Imperative Perfect

olkoon lokeroitu

älköön lokeroitu

Positive

Negative

Present

lokeroidaan

ei lokeroida

Imperfect

lokeroitiin

ei lokeroitu

Potential

lokeroitaneen

ei lokeroitane

Conditional

lokeroitaisiin

ei lokeroitaisi

Imperative Present

lokeroitakoon

älköön lokeroitako

Imperative Perfect

olkoon lokeroitu

älköön lokeroitu

Participle

Active

Passive

1st

lokeroiva

lokeroitava

2nd

lokeroinut

lokeroitu

3rd

lokeroima

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lokero

lokerot

Par

-ta

lokeroa

lokeroita / lokeroja

Gen

-n

lokeron

lokeroitten / lokeroiden / lokerojen

Ill

mihin

lokeroon

lokeroihin

Ine

-ssa

lokerossa

lokeroissa

Ela

-sta

lokerosta

lokeroista

All

-lle

lokerolle

lokeroille

Ade

-lla

lokerolla

lokeroilla

Abl

-lta

lokerolta

lokeroilta

Tra

-ksi

lokeroksi

lokeroiksi

Ess

-na

lokerona

lokeroina

Abe

-tta

lokerotta

lokeroitta

Com

-ne

-

lokeroine

Ins

-in

-

lokeroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lokero

lokerot

Par

-ta

lokeroa

lokeroita / lokeroja

Gen

-n

lokeron

lokeroitten / lokeroiden / lokerojen

Ill

mihin

lokeroon

lokeroihin

Ine

-ssa

lokerossa

lokeroissa

Ela

-sta

lokerosta

lokeroista

All

-lle

lokerolle

lokeroille

Ade

-lla

lokerolla

lokeroilla

Abl

-lta

lokerolta

lokeroilta

Tra

-ksi

lokeroksi

lokeroiksi

Ess

-na

lokerona

lokeroina

Abe

-tta

lokerotta

lokeroitta

Com

-ne

-

lokeroine

Ins

-in

-

lokeroin

locker kaappi, lokero
compartment lokero, osasto, hytti, vaunuosasto, vaununosasto
box laatikko, rasia, kotelo, lokero, lipas, karsina
partition väliseinä, jakaminen, jako, ositus, lokero, osa
chamber kammio, kamari, kotelo, lokero, huone, patruunapesä
cell solu, kenno, kammio, selli, paristo, lokero
bay lahti, ruunikko, poukama, laakeripuu, syvennys, lokero
pigeonhole lokero, lokerikko
Show more arrow right
EuroParl2021; Finnish-English parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 2672680; Tatoeba, sentence ID: 2863177; opensubtitles2 Lokeroiden määrä: 2ns-3. Number of lobes: 2-3. Laita avaimet lokerosta. Put the keys in the compartment. Lokero on avattu. I've had the locker opened, Mr Downes. Meillä oli lokerot. We had lockers. Hän otti kirjeen lokerosta. He took the letter from the compartment. Lokero on tietokonelaukussa. The compartment is in the laptop bag. Hän asetti kirjeen lokeroon. He placed the letter in the slot. Tutkimaan lokeronne, tietenkin. Oh, to search your box, of course. Lokerosta löytyi vanha valokuva. An old photograph was found in the cubby. Haluaisin tutkia lokerot. I' d like a locker search. Show more arrow right

Wiktionary

small compartment or box pigeonhole (one of an array of compartments for sorting post, messages etc.) Fin:Fred pettyi, kun hänen lokerossaan ei ollut postia.Eng:Fred was disappointed by the lack of mail in his pigeonhole. Show more arrow right lokeroida Show more arrow right hansikaslokero (“glove compartment”) lukkolokero (“locker”) pakastinlokero (“icebox”) tallelokero (“safe-deposit box”) Show more arrow right

Wikipedia

Locker A locker is a small, usually narrow storage compartment. They are commonly found in dedicated cabinets, very often in large numbers, in various public places such as locker rooms, workplaces, middle and high schools, transport hubs and the like. They vary in size, purpose, construction, and security. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lokeroni

lokeroni

lokerosi

lokerosi

lokeronsa

lokeronsa

Par

-ta

lokeroani

lokeroitani / lokerojani

lokeroasi

lokeroitasi / lokerojasi

lokeroansa / lokeroaan

lokeroitansa / lokeroitaan / lokerojansa / lokerojaan

Gen

-n

lokeroni

lokeroitteni / lokeroideni / lokerojeni

lokerosi

lokeroittesi / lokeroidesi / lokerojesi

lokeronsa

lokeroittensa / lokeroidensa / lokerojensa

Ill

mihin

lokerooni

lokeroihini

lokeroosi

lokeroihisi

lokeroonsa

lokeroihinsa

Ine

-ssa

lokerossani

lokeroissani

lokerossasi

lokeroissasi

lokerossansa / lokerossaan

lokeroissansa / lokeroissaan

Ela

-sta

lokerostani

lokeroistani

lokerostasi

lokeroistasi

lokerostansa / lokerostaan

lokeroistansa / lokeroistaan

All

-lle

lokerolleni

lokeroilleni

lokerollesi

lokeroillesi

lokerollensa / lokerolleen

lokeroillensa / lokeroillean

Ade

-lla

lokerollani

lokeroillani

lokerollasi

lokeroillasi

lokerollansa / lokerollaan

lokeroillansa / lokeroillaan

Abl

-lta

lokeroltani

lokeroiltani

lokeroltasi

lokeroiltasi

lokeroltansa / lokeroltaan

lokeroiltansa / lokeroiltaan

Tra

-ksi

lokerokseni

lokeroikseni

lokeroksesi

lokeroiksesi

lokeroksensa / lokerokseen

lokeroiksensa / lokeroikseen

Ess

-na

lokeronani

lokeroinani

lokeronasi

lokeroinasi

lokeronansa / lokeronaan

lokeroinansa / lokeroinaan

Abe

-tta

lokerottani

lokeroittani

lokerottasi

lokeroittasi

lokerottansa / lokerottaan

lokeroittansa / lokeroittaan

Com

-ne

-

lokeroineni

-

lokeroinesi

-

lokeroinensa / lokeroineen

Singular

Plural

Nom

-

lokeroni

lokerosi

lokeronsa

lokeroni

lokerosi

lokeronsa

Par

-ta

lokeroani

lokeroasi

lokeroansa / lokeroaan

lokeroitani / lokerojani

lokeroitasi / lokerojasi

lokeroitansa / lokeroitaan / lokerojansa / lokerojaan

Gen

-n

lokeroni

lokerosi

lokeronsa

lokeroitteni / lokeroideni / lokerojeni

lokeroittesi / lokeroidesi / lokerojesi

lokeroittensa / lokeroidensa / lokerojensa

Ill

mihin

lokerooni

lokeroosi

lokeroonsa

lokeroihini

lokeroihisi

lokeroihinsa

Ine

-ssa

lokerossani

lokerossasi

lokerossansa / lokerossaan

lokeroissani

lokeroissasi

lokeroissansa / lokeroissaan

Ela

-sta

lokerostani

lokerostasi

lokerostansa / lokerostaan

lokeroistani

lokeroistasi

lokeroistansa / lokeroistaan

All

-lle

lokerolleni

lokerollesi

lokerollensa / lokerolleen

lokeroilleni

lokeroillesi

lokeroillensa / lokeroillean

Ade

-lla

lokerollani

lokerollasi

lokerollansa / lokerollaan

lokeroillani

lokeroillasi

lokeroillansa / lokeroillaan

Abl

-lta

lokeroltani

lokeroltasi

lokeroltansa / lokeroltaan

lokeroiltani

lokeroiltasi

lokeroiltansa / lokeroiltaan

Tra

-ksi

lokerokseni

lokeroksesi

lokeroksensa / lokerokseen

lokeroikseni

lokeroiksesi

lokeroiksensa / lokeroikseen

Ess

-na

lokeronani

lokeronasi

lokeronansa / lokeronaan

lokeroinani

lokeroinasi

lokeroinansa / lokeroinaan

Abe

-tta

lokerottani

lokerottasi

lokerottansa / lokerottaan

lokeroittani

lokeroittasi

lokeroittansa / lokeroittaan

Com

-ne

-

-

-

lokeroineni

lokeroinesi

lokeroinensa / lokeroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lokeromme

lokeromme

lokeronne

lokeronne

lokeronsa

lokeronsa

Par

-ta

lokeroamme

lokeroitamme / lokerojamme

lokeroanne

lokeroitanne / lokerojanne

lokeroansa / lokeroaan

lokeroitansa / lokeroitaan / lokerojansa / lokerojaan

Gen

-n

lokeromme

lokeroittemme / lokeroidemme / lokerojemme

lokeronne

lokeroittenne / lokeroidenne / lokerojenne

lokeronsa

lokeroittensa / lokeroidensa / lokerojensa

Ill

mihin

lokeroomme

lokeroihimme

lokeroonne

lokeroihinne

lokeroonsa

lokeroihinsa

Ine

-ssa

lokerossamme

lokeroissamme

lokerossanne

lokeroissanne

lokerossansa / lokerossaan

lokeroissansa / lokeroissaan

Ela

-sta

lokerostamme

lokeroistamme

lokerostanne

lokeroistanne

lokerostansa / lokerostaan

lokeroistansa / lokeroistaan

All

-lle

lokerollemme

lokeroillemme

lokerollenne

lokeroillenne

lokerollensa / lokerolleen

lokeroillensa / lokeroillean

Ade

-lla

lokerollamme

lokeroillamme

lokerollanne

lokeroillanne

lokerollansa / lokerollaan

lokeroillansa / lokeroillaan

Abl

-lta

lokeroltamme

lokeroiltamme

lokeroltanne

lokeroiltanne

lokeroltansa / lokeroltaan

lokeroiltansa / lokeroiltaan

Tra

-ksi

lokeroksemme

lokeroiksemme

lokeroksenne

lokeroiksenne

lokeroksensa / lokerokseen

lokeroiksensa / lokeroikseen

Ess

-na

lokeronamme

lokeroinamme

lokeronanne

lokeroinanne

lokeronansa / lokeronaan

lokeroinansa / lokeroinaan

Abe

-tta

lokerottamme

lokeroittamme

lokerottanne

lokeroittanne

lokerottansa / lokerottaan

lokeroittansa / lokeroittaan

Com

-ne

-

lokeroinemme

-

lokeroinenne

-

lokeroinensa / lokeroineen

Singular

Plural

Nom

-

lokeromme

lokeronne

lokeronsa

lokeromme

lokeronne

lokeronsa

Par

-ta

lokeroamme

lokeroanne

lokeroansa / lokeroaan

lokeroitamme / lokerojamme

lokeroitanne / lokerojanne

lokeroitansa / lokeroitaan / lokerojansa / lokerojaan

Gen

-n

lokeromme

lokeronne

lokeronsa

lokeroittemme / lokeroidemme / lokerojemme

lokeroittenne / lokeroidenne / lokerojenne

lokeroittensa / lokeroidensa / lokerojensa

Ill

mihin

lokeroomme

lokeroonne

lokeroonsa

lokeroihimme

lokeroihinne

lokeroihinsa

Ine

-ssa

lokerossamme

lokerossanne

lokerossansa / lokerossaan

lokeroissamme

lokeroissanne

lokeroissansa / lokeroissaan

Ela

-sta

lokerostamme

lokerostanne

lokerostansa / lokerostaan

lokeroistamme

lokeroistanne

lokeroistansa / lokeroistaan

All

-lle

lokerollemme

lokerollenne

lokerollensa / lokerolleen

lokeroillemme

lokeroillenne

lokeroillensa / lokeroillean

Ade

-lla

lokerollamme

lokerollanne

lokerollansa / lokerollaan

lokeroillamme

lokeroillanne

lokeroillansa / lokeroillaan

Abl

-lta

lokeroltamme

lokeroltanne

lokeroltansa / lokeroltaan

lokeroiltamme

lokeroiltanne

lokeroiltansa / lokeroiltaan

Tra

-ksi

lokeroksemme

lokeroksenne

lokeroksensa / lokerokseen

lokeroiksemme

lokeroiksenne

lokeroiksensa / lokeroikseen

Ess

-na

lokeronamme

lokeronanne

lokeronansa / lokeronaan

lokeroinamme

lokeroinanne

lokeroinansa / lokeroinaan

Abe

-tta

lokerottamme

lokerottanne

lokerottansa / lokerottaan

lokeroittamme

lokeroittanne

lokeroittansa / lokeroittaan

Com

-ne

-

-

-

lokeroinemme

lokeroinenne

lokeroinensa / lokeroineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept