logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

loiskunta, noun

Word analysis
loiskunta

loiskunta

loiskunta

Noun, Singular Nominative

loinen

Noun, Derivation with suffix s

+ kunta

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

loiskunta

loiskunnat

Par

-ta

loiskuntaa

loiskuntoja

Gen

-n

loiskunnan

loiskuntojen

Ill

mihin

loiskuntaan

loiskuntoihin

Ine

-ssa

loiskunnassa

loiskunnoissa

Ela

-sta

loiskunnasta

loiskunnoista

All

-lle

loiskunnalle

loiskunnoille

Ade

-lla

loiskunnalla

loiskunnoilla

Abl

-lta

loiskunnalta

loiskunnoilta

Tra

-ksi

loiskunnaksi

loiskunnoiksi

Ess

-na

loiskuntana

loiskuntoina

Abe

-tta

loiskunnatta

loiskunnoitta

Com

-ne

-

loiskuntoine

Ins

-in

-

loiskunnoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

loiskunta

loiskunnat

Par

-ta

loiskuntaa

loiskuntoja

Gen

-n

loiskunnan

loiskuntojen

Ill

mihin

loiskuntaan

loiskuntoihin

Ine

-ssa

loiskunnassa

loiskunnoissa

Ela

-sta

loiskunnasta

loiskunnoista

All

-lle

loiskunnalle

loiskunnoille

Ade

-lla

loiskunnalla

loiskunnoilla

Abl

-lta

loiskunnalta

loiskunnoilta

Tra

-ksi

loiskunnaksi

loiskunnoiksi

Ess

-na

loiskuntana

loiskuntoina

Abe

-tta

loiskunnatta

loiskunnoitta

Com

-ne

-

loiskuntoine

Ins

-in

-

loiskunnoin

pace
loiskunta
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus - Finnish-English; ParaCrawl Corpus; Tatoeba, sentence 849372; Europarl V8, sentence 27467; Common Crawl Parallel Corpus - Finnish-English; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English; OpenSubtitles Parallel Corpus - Finnish-English; Tatoeba, sentence 4305285; Tatoeba, sentence 4305287; Tatoeba, sentence 423863 Loiskunta on hauskaa kesäpuuhaa. Splashing is a fun summer activity. Tällöin loiskunta on pahimmillaan. If that happens , sloshing is at it's worst. Kadulla kuului lasten iloinen loiskunta vesileikkien äärellä. On the street, there was the joyful splashing of children playing with water. Loiskunta lainehti vedessä hiljaisena ja rauhoittavana äänimaisemana. Splashing rippled in the water as a quiet and calming soundscape. Kesän kohokohta oli ehdottomasti suurisuinen loiskunta järven rannalla. The highlight of the summer was definitely the big splashing by the lake. Lapset nauttivat loiskunnasta vesileikkien aikana. The children enjoy splashing during water play. Me vietimme koko päivän rannalla loiskuntaa hiekassa. We spent the whole day at the beach splashing in the sand. Kesäillassa voi kuulla sammakoiden loiskunnan lammikoissa. In the summer evening, you can hear the frogs' splashing in the puddles. Olin onnekas saadessani todistaa valaiden loiskuntaa meressä. I was lucky to witness the whales' splashing in the sea. Metsässä kävellessäni kuulin järven loiskunnan läheisyydestä. While walking in the forest, I heard the splashing of the lake nearby. Show more arrow right

Wiktionary

splash, lap Show more arrow right loiskua +‎ -nta Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

loiskuntani

loiskuntani

loiskuntasi

loiskuntasi

loiskuntansa

loiskuntansa

Par

-ta

loiskuntaani

loiskuntojani

loiskuntaasi

loiskuntojasi

loiskuntaansa

loiskuntojansa / loiskuntojaan

Gen

-n

loiskuntani

loiskuntojeni

loiskuntasi

loiskuntojesi

loiskuntansa

loiskuntojensa

Ill

mihin

loiskuntaani

loiskuntoihini

loiskuntaasi

loiskuntoihisi

loiskuntaansa

loiskuntoihinsa

Ine

-ssa

loiskunnassani

loiskunnoissani

loiskunnassasi

loiskunnoissasi

loiskunnassansa / loiskunnassaan

loiskunnoissansa / loiskunnoissaan

Ela

-sta

loiskunnastani

loiskunnoistani

loiskunnastasi

loiskunnoistasi

loiskunnastansa / loiskunnastaan

loiskunnoistansa / loiskunnoistaan

All

-lle

loiskunnalleni

loiskunnoilleni

loiskunnallesi

loiskunnoillesi

loiskunnallensa / loiskunnalleen

loiskunnoillensa / loiskunnoillean

Ade

-lla

loiskunnallani

loiskunnoillani

loiskunnallasi

loiskunnoillasi

loiskunnallansa / loiskunnallaan

loiskunnoillansa / loiskunnoillaan

Abl

-lta

loiskunnaltani

loiskunnoiltani

loiskunnaltasi

loiskunnoiltasi

loiskunnaltansa / loiskunnaltaan

loiskunnoiltansa / loiskunnoiltaan

Tra

-ksi

loiskunnakseni

loiskunnoikseni

loiskunnaksesi

loiskunnoiksesi

loiskunnaksensa / loiskunnakseen

loiskunnoiksensa / loiskunnoikseen

Ess

-na

loiskuntanani

loiskuntoinani

loiskuntanasi

loiskuntoinasi

loiskuntanansa / loiskuntanaan

loiskuntoinansa / loiskuntoinaan

Abe

-tta

loiskunnattani

loiskunnoittani

loiskunnattasi

loiskunnoittasi

loiskunnattansa / loiskunnattaan

loiskunnoittansa / loiskunnoittaan

Com

-ne

-

loiskuntoineni

-

loiskuntoinesi

-

loiskuntoinensa / loiskuntoineen

Singular

Plural

Nom

-

loiskuntani

loiskuntasi

loiskuntansa

loiskuntani

loiskuntasi

loiskuntansa

Par

-ta

loiskuntaani

loiskuntaasi

loiskuntaansa

loiskuntojani

loiskuntojasi

loiskuntojansa / loiskuntojaan

Gen

-n

loiskuntani

loiskuntasi

loiskuntansa

loiskuntojeni

loiskuntojesi

loiskuntojensa

Ill

mihin

loiskuntaani

loiskuntaasi

loiskuntaansa

loiskuntoihini

loiskuntoihisi

loiskuntoihinsa

Ine

-ssa

loiskunnassani

loiskunnassasi

loiskunnassansa / loiskunnassaan

loiskunnoissani

loiskunnoissasi

loiskunnoissansa / loiskunnoissaan

Ela

-sta

loiskunnastani

loiskunnastasi

loiskunnastansa / loiskunnastaan

loiskunnoistani

loiskunnoistasi

loiskunnoistansa / loiskunnoistaan

All

-lle

loiskunnalleni

loiskunnallesi

loiskunnallensa / loiskunnalleen

loiskunnoilleni

loiskunnoillesi

loiskunnoillensa / loiskunnoillean

Ade

-lla

loiskunnallani

loiskunnallasi

loiskunnallansa / loiskunnallaan

loiskunnoillani

loiskunnoillasi

loiskunnoillansa / loiskunnoillaan

Abl

-lta

loiskunnaltani

loiskunnaltasi

loiskunnaltansa / loiskunnaltaan

loiskunnoiltani

loiskunnoiltasi

loiskunnoiltansa / loiskunnoiltaan

Tra

-ksi

loiskunnakseni

loiskunnaksesi

loiskunnaksensa / loiskunnakseen

loiskunnoikseni

loiskunnoiksesi

loiskunnoiksensa / loiskunnoikseen

Ess

-na

loiskuntanani

loiskuntanasi

loiskuntanansa / loiskuntanaan

loiskuntoinani

loiskuntoinasi

loiskuntoinansa / loiskuntoinaan

Abe

-tta

loiskunnattani

loiskunnattasi

loiskunnattansa / loiskunnattaan

loiskunnoittani

loiskunnoittasi

loiskunnoittansa / loiskunnoittaan

Com

-ne

-

-

-

loiskuntoineni

loiskuntoinesi

loiskuntoinensa / loiskuntoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

loiskuntamme

loiskuntamme

loiskuntanne

loiskuntanne

loiskuntansa

loiskuntansa

Par

-ta

loiskuntaamme

loiskuntojamme

loiskuntaanne

loiskuntojanne

loiskuntaansa

loiskuntojansa / loiskuntojaan

Gen

-n

loiskuntamme

loiskuntojemme

loiskuntanne

loiskuntojenne

loiskuntansa

loiskuntojensa

Ill

mihin

loiskuntaamme

loiskuntoihimme

loiskuntaanne

loiskuntoihinne

loiskuntaansa

loiskuntoihinsa

Ine

-ssa

loiskunnassamme

loiskunnoissamme

loiskunnassanne

loiskunnoissanne

loiskunnassansa / loiskunnassaan

loiskunnoissansa / loiskunnoissaan

Ela

-sta

loiskunnastamme

loiskunnoistamme

loiskunnastanne

loiskunnoistanne

loiskunnastansa / loiskunnastaan

loiskunnoistansa / loiskunnoistaan

All

-lle

loiskunnallemme

loiskunnoillemme

loiskunnallenne

loiskunnoillenne

loiskunnallensa / loiskunnalleen

loiskunnoillensa / loiskunnoillean

Ade

-lla

loiskunnallamme

loiskunnoillamme

loiskunnallanne

loiskunnoillanne

loiskunnallansa / loiskunnallaan

loiskunnoillansa / loiskunnoillaan

Abl

-lta

loiskunnaltamme

loiskunnoiltamme

loiskunnaltanne

loiskunnoiltanne

loiskunnaltansa / loiskunnaltaan

loiskunnoiltansa / loiskunnoiltaan

Tra

-ksi

loiskunnaksemme

loiskunnoiksemme

loiskunnaksenne

loiskunnoiksenne

loiskunnaksensa / loiskunnakseen

loiskunnoiksensa / loiskunnoikseen

Ess

-na

loiskuntanamme

loiskuntoinamme

loiskuntananne

loiskuntoinanne

loiskuntanansa / loiskuntanaan

loiskuntoinansa / loiskuntoinaan

Abe

-tta

loiskunnattamme

loiskunnoittamme

loiskunnattanne

loiskunnoittanne

loiskunnattansa / loiskunnattaan

loiskunnoittansa / loiskunnoittaan

Com

-ne

-

loiskuntoinemme

-

loiskuntoinenne

-

loiskuntoinensa / loiskuntoineen

Singular

Plural

Nom

-

loiskuntamme

loiskuntanne

loiskuntansa

loiskuntamme

loiskuntanne

loiskuntansa

Par

-ta

loiskuntaamme

loiskuntaanne

loiskuntaansa

loiskuntojamme

loiskuntojanne

loiskuntojansa / loiskuntojaan

Gen

-n

loiskuntamme

loiskuntanne

loiskuntansa

loiskuntojemme

loiskuntojenne

loiskuntojensa

Ill

mihin

loiskuntaamme

loiskuntaanne

loiskuntaansa

loiskuntoihimme

loiskuntoihinne

loiskuntoihinsa

Ine

-ssa

loiskunnassamme

loiskunnassanne

loiskunnassansa / loiskunnassaan

loiskunnoissamme

loiskunnoissanne

loiskunnoissansa / loiskunnoissaan

Ela

-sta

loiskunnastamme

loiskunnastanne

loiskunnastansa / loiskunnastaan

loiskunnoistamme

loiskunnoistanne

loiskunnoistansa / loiskunnoistaan

All

-lle

loiskunnallemme

loiskunnallenne

loiskunnallensa / loiskunnalleen

loiskunnoillemme

loiskunnoillenne

loiskunnoillensa / loiskunnoillean

Ade

-lla

loiskunnallamme

loiskunnallanne

loiskunnallansa / loiskunnallaan

loiskunnoillamme

loiskunnoillanne

loiskunnoillansa / loiskunnoillaan

Abl

-lta

loiskunnaltamme

loiskunnaltanne

loiskunnaltansa / loiskunnaltaan

loiskunnoiltamme

loiskunnoiltanne

loiskunnoiltansa / loiskunnoiltaan

Tra

-ksi

loiskunnaksemme

loiskunnaksenne

loiskunnaksensa / loiskunnakseen

loiskunnoiksemme

loiskunnoiksenne

loiskunnoiksensa / loiskunnoikseen

Ess

-na

loiskuntanamme

loiskuntananne

loiskuntanansa / loiskuntanaan

loiskuntoinamme

loiskuntoinanne

loiskuntoinansa / loiskuntoinaan

Abe

-tta

loiskunnattamme

loiskunnattanne

loiskunnattansa / loiskunnattaan

loiskunnoittamme

loiskunnoittanne

loiskunnoittansa / loiskunnoittaan

Com

-ne

-

-

-

loiskuntoinemme

loiskuntoinenne

loiskuntoinensa / loiskuntoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

loinen

loiset

Par

-ta

loista

loisia

Gen

-n

loisen

loisien / loisten

Ill

mihin

loiseen

loisiin

Ine

-ssa

loisessa

loisissa

Ela

-sta

loisesta

loisista

All

-lle

loiselle

loisille

Ade

-lla

loisella

loisilla

Abl

-lta

loiselta

loisilta

Tra

-ksi

loiseksi

loisiksi

Ess

-na

loisena

loisina

Abe

-tta

loisetta

loisitta

Com

-ne

-

loisine

Ins

-in

-

loisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

loinen

loiset

Par

-ta

loista

loisia

Gen

-n

loisen

loisien / loisten

Ill

mihin

loiseen

loisiin

Ine

-ssa

loisessa

loisissa

Ela

-sta

loisesta

loisista

All

-lle

loiselle

loisille

Ade

-lla

loisella

loisilla

Abl

-lta

loiselta

loisilta

Tra

-ksi

loiseksi

loisiksi

Ess

-na

loisena

loisina

Abe

-tta

loisetta

loisitta

Com

-ne

-

loisine

Ins

-in

-

loisin

parasite loinen, parasiitti, loiseläjä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Se on loinen. It's a parasite. Sinulla on loinen. You have a parasite. Hänellä on loinen. She has a parasite. Kyllä, olen loinen! Oh yeah, I'm a parasite. Loinen, sänky on minun! Hey, you sleaze!My bed! Schistosomiasis loinen. Schistosomiasis, the parasite could have... Sinä halveksiva loinen! You contempt of a parasite! Loista näin huomennakin. Be this alive tomorrow. Olet loinen, joka elää... You are a parasite who leeches off... Matoja ja loisia. They've got worms and parasites. Show more arrow right

Wiktionary

parasite. (in compounds as lois-) parasitic Show more arrow right Verbs loisia Show more arrow right loiseliöloiseläinloiseläjäloishyönteinenloiskasviloiskiehuntaloiskärpänenloismatoloispistiäinenloissairausloissieniloistartuntaloistautiloisteholoisvirta Show more arrow right luo +‎ -inen Show more arrow right

Wikipedia

Parasitism Parasitism is a form of one-sided symbiosis. The parasites live off the host. They may, or may not, harm the host. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

loiseni

loiseni

loisesi

loisesi

loisensa

loisensa

Par

-ta

loistani

loisiani

loistasi

loisiasi

loistansa / loistaan

loisiansa / loisiaan

Gen

-n

loiseni

loisieni / loisteni

loisesi

loisiesi / loistesi

loisensa

loisiensa / loistensa

Ill

mihin

loiseeni

loisiini

loiseesi

loisiisi

loiseensa

loisiinsa

Ine

-ssa

loisessani

loisissani

loisessasi

loisissasi

loisessansa / loisessaan

loisissansa / loisissaan

Ela

-sta

loisestani

loisistani

loisestasi

loisistasi

loisestansa / loisestaan

loisistansa / loisistaan

All

-lle

loiselleni

loisilleni

loisellesi

loisillesi

loisellensa / loiselleen

loisillensa / loisillean

Ade

-lla

loisellani

loisillani

loisellasi

loisillasi

loisellansa / loisellaan

loisillansa / loisillaan

Abl

-lta

loiseltani

loisiltani

loiseltasi

loisiltasi

loiseltansa / loiseltaan

loisiltansa / loisiltaan

Tra

-ksi

loisekseni

loisikseni

loiseksesi

loisiksesi

loiseksensa / loisekseen

loisiksensa / loisikseen

Ess

-na

loisenani

loisinani

loisenasi

loisinasi

loisenansa / loisenaan

loisinansa / loisinaan

Abe

-tta

loisettani

loisittani

loisettasi

loisittasi

loisettansa / loisettaan

loisittansa / loisittaan

Com

-ne

-

loisineni

-

loisinesi

-

loisinensa / loisineen

Singular

Plural

Nom

-

loiseni

loisesi

loisensa

loiseni

loisesi

loisensa

Par

-ta

loistani

loistasi

loistansa / loistaan

loisiani

loisiasi

loisiansa / loisiaan

Gen

-n

loiseni

loisesi

loisensa

loisieni / loisteni

loisiesi / loistesi

loisiensa / loistensa

Ill

mihin

loiseeni

loiseesi

loiseensa

loisiini

loisiisi

loisiinsa

Ine

-ssa

loisessani

loisessasi

loisessansa / loisessaan

loisissani

loisissasi

loisissansa / loisissaan

Ela

-sta

loisestani

loisestasi

loisestansa / loisestaan

loisistani

loisistasi

loisistansa / loisistaan

All

-lle

loiselleni

loisellesi

loisellensa / loiselleen

loisilleni

loisillesi

loisillensa / loisillean

Ade

-lla

loisellani

loisellasi

loisellansa / loisellaan

loisillani

loisillasi

loisillansa / loisillaan

Abl

-lta

loiseltani

loiseltasi

loiseltansa / loiseltaan

loisiltani

loisiltasi

loisiltansa / loisiltaan

Tra

-ksi

loisekseni

loiseksesi

loiseksensa / loisekseen

loisikseni

loisiksesi

loisiksensa / loisikseen

Ess

-na

loisenani

loisenasi

loisenansa / loisenaan

loisinani

loisinasi

loisinansa / loisinaan

Abe

-tta

loisettani

loisettasi

loisettansa / loisettaan

loisittani

loisittasi

loisittansa / loisittaan

Com

-ne

-

-

-

loisineni

loisinesi

loisinensa / loisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

loisemme

loisemme

loisenne

loisenne

loisensa

loisensa

Par

-ta

loistamme

loisiamme

loistanne

loisianne

loistansa / loistaan

loisiansa / loisiaan

Gen

-n

loisemme

loisiemme / loistemme

loisenne

loisienne / loistenne

loisensa

loisiensa / loistensa

Ill

mihin

loiseemme

loisiimme

loiseenne

loisiinne

loiseensa

loisiinsa

Ine

-ssa

loisessamme

loisissamme

loisessanne

loisissanne

loisessansa / loisessaan

loisissansa / loisissaan

Ela

-sta

loisestamme

loisistamme

loisestanne

loisistanne

loisestansa / loisestaan

loisistansa / loisistaan

All

-lle

loisellemme

loisillemme

loisellenne

loisillenne

loisellensa / loiselleen

loisillensa / loisillean

Ade

-lla

loisellamme

loisillamme

loisellanne

loisillanne

loisellansa / loisellaan

loisillansa / loisillaan

Abl

-lta

loiseltamme

loisiltamme

loiseltanne

loisiltanne

loiseltansa / loiseltaan

loisiltansa / loisiltaan

Tra

-ksi

loiseksemme

loisiksemme

loiseksenne

loisiksenne

loiseksensa / loisekseen

loisiksensa / loisikseen

Ess

-na

loisenamme

loisinamme

loisenanne

loisinanne

loisenansa / loisenaan

loisinansa / loisinaan

Abe

-tta

loisettamme

loisittamme

loisettanne

loisittanne

loisettansa / loisettaan

loisittansa / loisittaan

Com

-ne

-

loisinemme

-

loisinenne

-

loisinensa / loisineen

Singular

Plural

Nom

-

loisemme

loisenne

loisensa

loisemme

loisenne

loisensa

Par

-ta

loistamme

loistanne

loistansa / loistaan

loisiamme

loisianne

loisiansa / loisiaan

Gen

-n

loisemme

loisenne

loisensa

loisiemme / loistemme

loisienne / loistenne

loisiensa / loistensa

Ill

mihin

loiseemme

loiseenne

loiseensa

loisiimme

loisiinne

loisiinsa

Ine

-ssa

loisessamme

loisessanne

loisessansa / loisessaan

loisissamme

loisissanne

loisissansa / loisissaan

Ela

-sta

loisestamme

loisestanne

loisestansa / loisestaan

loisistamme

loisistanne

loisistansa / loisistaan

All

-lle

loisellemme

loisellenne

loisellensa / loiselleen

loisillemme

loisillenne

loisillensa / loisillean

Ade

-lla

loisellamme

loisellanne

loisellansa / loisellaan

loisillamme

loisillanne

loisillansa / loisillaan

Abl

-lta

loiseltamme

loiseltanne

loiseltansa / loiseltaan

loisiltamme

loisiltanne

loisiltansa / loisiltaan

Tra

-ksi

loiseksemme

loiseksenne

loiseksensa / loisekseen

loisiksemme

loisiksenne

loisiksensa / loisikseen

Ess

-na

loisenamme

loisenanne

loisenansa / loisenaan

loisinamme

loisinanne

loisinansa / loisinaan

Abe

-tta

loisettamme

loisettanne

loisettansa / loisettaan

loisittamme

loisittanne

loisittansa / loisittaan

Com

-ne

-

-

-

loisinemme

loisinenne

loisinensa / loisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kunta

kunnat

Par

-ta

kuntaa

kuntia

Gen

-n

kunnan

kuntien

Ill

mihin

kuntaan

kuntiin

Ine

-ssa

kunnassa

kunnissa

Ela

-sta

kunnasta

kunnista

All

-lle

kunnalle

kunnille

Ade

-lla

kunnalla

kunnilla

Abl

-lta

kunnalta

kunnilta

Tra

-ksi

kunnaksi

kunniksi

Ess

-na

kuntana

kuntina

Abe

-tta

kunnatta

kunnitta

Com

-ne

-

kuntine

Ins

-in

-

kunnin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kunta

kunnat

Par

-ta

kuntaa

kuntia

Gen

-n

kunnan

kuntien

Ill

mihin

kuntaan

kuntiin

Ine

-ssa

kunnassa

kunnissa

Ela

-sta

kunnasta

kunnista

All

-lle

kunnalle

kunnille

Ade

-lla

kunnalla

kunnilla

Abl

-lta

kunnalta

kunnilta

Tra

-ksi

kunnaksi

kunniksi

Ess

-na

kuntana

kuntina

Abe

-tta

kunnatta

kunnitta

Com

-ne

-

kuntine

Ins

-in

-

kunnin

municipality kunta, kaupunginhallitus, kunnanhallitus
commune kunta, kommuuni, yhteisö, kollektiivi
parish seurakunta, kunta, pitäjä, seurakuntalaiset, maalaiskunta, alue
corporation yhtiö, yritys, Oy, osakeyhtiö, kunta, yhdyskunta
Show more arrow right
Europarl; ** OPUS; ** Tatoeba; OPUS; ** OpenSubtitles; EurLex-2; Tanzil Kunta vastaa koulutuksesta ja terveydenhuollosta. The municipality is responsible for education and healthcare. Kunta päättää alueensa kaavoituksesta ja maankäytöstä. Themunicipality decides on the planning and land use of its area. Kunta työllistää monia ihmisiä erilaisissa tehtävissä. Themunicipality employs many people in various positions. Kunnantalolleen kuuluvista tehtävistään kunta vastaa itse. The municipality is responsible for handling its town hall's tasks itself. Kunta järjestää kesäisin erilaisia tapahtumia asukkailleen. The municipality organizes various events for its residents in the summer. Kunta järjestää asukkailleen terveysns-ja sosiaalipalveluita. Themunicipality provides health and social services to its residents. Kuntien nimet:. Names of municipalities :. Olen asunut tässä kunnassa koko ikäni. I have lived in this municipality all my life. Kuntien taloudelliset erot ovat suuria. The economic disparities between the municipalities are significant. Kunnassa on monia hienoja ulkoilupaikkoja. In the municipality, there are many great outdoor recreational areas. Show more arrow right

Wiktionary

municipality, commune; local political division (in compounds) community, group, corps Fin:henkilö (“person”) → henkilökunta (“staff”)Eng:Fin:ihminen (“human”) → ihmiskunta (“humankind”)Eng:Fin:kalastus (“fishing”) → kalastuskunta (“fishery board”)Eng:Fin:kansa (“people”) → kansakunta (“nation”)Eng:Fin:kivi (“stone”) → kivikunta (“mineral kingdom”)Eng:Fin:veli (“brother”) → veljeskunta (“fraternity”)Eng:Fin:äänestäjä (“voter”) → äänestäjäkunta (“electorate”)Eng:Fin:palo (“fire”) → palokunta (“fire brigade”)Eng:Fin:seurakuntaEng:(“parish”) (in compounds) used in terms for administrative divisions Fin:hiippa (“mitre”) → hiippakunta (“diocese”)Eng:Fin:kihlakuntaEng:(“hundred, as an administrative division”)Fin:maa (“land”) → maakunta (“province”)Eng: (in compounds) used with a numeral to represent an approximate amount Fin:kymmenen (“ten”) → kymmenkunta (“about ten”), satakunta, tuhatkuntaEng: (taxonomy) kingdom (mathematics, set theory) field Show more arrow right Nouns kuntalainen Adjectives kunnallinenkunnittainen Adverbs kunnittain Show more arrow right From Proto-Finnic kunta, from Proto-Finno-Ugric kunta. Cognates include Estonian -kond, Livonian gõnd (kōzgõnd), Votic kunta, Mansi (χōnt) and Hungarian had. Show more arrow right

Wikipedia

Municipality A municipality is usually a single administrative division having corporate status and powers of self-government or jurisdiction as granted by national and regional laws to which it is subordinate. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuntani

kuntani

kuntasi

kuntasi

kuntansa

kuntansa

Par

-ta

kuntaani

kuntiani

kuntaasi

kuntiasi

kuntaansa

kuntiansa / kuntiaan

Gen

-n

kuntani

kuntieni

kuntasi

kuntiesi

kuntansa

kuntiensa

Ill

mihin

kuntaani

kuntiini

kuntaasi

kuntiisi

kuntaansa

kuntiinsa

Ine

-ssa

kunnassani

kunnissani

kunnassasi

kunnissasi

kunnassansa / kunnassaan

kunnissansa / kunnissaan

Ela

-sta

kunnastani

kunnistani

kunnastasi

kunnistasi

kunnastansa / kunnastaan

kunnistansa / kunnistaan

All

-lle

kunnalleni

kunnilleni

kunnallesi

kunnillesi

kunnallensa / kunnalleen

kunnillensa / kunnillean

Ade

-lla

kunnallani

kunnillani

kunnallasi

kunnillasi

kunnallansa / kunnallaan

kunnillansa / kunnillaan

Abl

-lta

kunnaltani

kunniltani

kunnaltasi

kunniltasi

kunnaltansa / kunnaltaan

kunniltansa / kunniltaan

Tra

-ksi

kunnakseni

kunnikseni

kunnaksesi

kunniksesi

kunnaksensa / kunnakseen

kunniksensa / kunnikseen

Ess

-na

kuntanani

kuntinani

kuntanasi

kuntinasi

kuntanansa / kuntanaan

kuntinansa / kuntinaan

Abe

-tta

kunnattani

kunnittani

kunnattasi

kunnittasi

kunnattansa / kunnattaan

kunnittansa / kunnittaan

Com

-ne

-

kuntineni

-

kuntinesi

-

kuntinensa / kuntineen

Singular

Plural

Nom

-

kuntani

kuntasi

kuntansa

kuntani

kuntasi

kuntansa

Par

-ta

kuntaani

kuntaasi

kuntaansa

kuntiani

kuntiasi

kuntiansa / kuntiaan

Gen

-n

kuntani

kuntasi

kuntansa

kuntieni

kuntiesi

kuntiensa

Ill

mihin

kuntaani

kuntaasi

kuntaansa

kuntiini

kuntiisi

kuntiinsa

Ine

-ssa

kunnassani

kunnassasi

kunnassansa / kunnassaan

kunnissani

kunnissasi

kunnissansa / kunnissaan

Ela

-sta

kunnastani

kunnastasi

kunnastansa / kunnastaan

kunnistani

kunnistasi

kunnistansa / kunnistaan

All

-lle

kunnalleni

kunnallesi

kunnallensa / kunnalleen

kunnilleni

kunnillesi

kunnillensa / kunnillean

Ade

-lla

kunnallani

kunnallasi

kunnallansa / kunnallaan

kunnillani

kunnillasi

kunnillansa / kunnillaan

Abl

-lta

kunnaltani

kunnaltasi

kunnaltansa / kunnaltaan

kunniltani

kunniltasi

kunniltansa / kunniltaan

Tra

-ksi

kunnakseni

kunnaksesi

kunnaksensa / kunnakseen

kunnikseni

kunniksesi

kunniksensa / kunnikseen

Ess

-na

kuntanani

kuntanasi

kuntanansa / kuntanaan

kuntinani

kuntinasi

kuntinansa / kuntinaan

Abe

-tta

kunnattani

kunnattasi

kunnattansa / kunnattaan

kunnittani

kunnittasi

kunnittansa / kunnittaan

Com

-ne

-

-

-

kuntineni

kuntinesi

kuntinensa / kuntineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuntamme

kuntamme

kuntanne

kuntanne

kuntansa

kuntansa

Par

-ta

kuntaamme

kuntiamme

kuntaanne

kuntianne

kuntaansa

kuntiansa / kuntiaan

Gen

-n

kuntamme

kuntiemme

kuntanne

kuntienne

kuntansa

kuntiensa

Ill

mihin

kuntaamme

kuntiimme

kuntaanne

kuntiinne

kuntaansa

kuntiinsa

Ine

-ssa

kunnassamme

kunnissamme

kunnassanne

kunnissanne

kunnassansa / kunnassaan

kunnissansa / kunnissaan

Ela

-sta

kunnastamme

kunnistamme

kunnastanne

kunnistanne

kunnastansa / kunnastaan

kunnistansa / kunnistaan

All

-lle

kunnallemme

kunnillemme

kunnallenne

kunnillenne

kunnallensa / kunnalleen

kunnillensa / kunnillean

Ade

-lla

kunnallamme

kunnillamme

kunnallanne

kunnillanne

kunnallansa / kunnallaan

kunnillansa / kunnillaan

Abl

-lta

kunnaltamme

kunniltamme

kunnaltanne

kunniltanne

kunnaltansa / kunnaltaan

kunniltansa / kunniltaan

Tra

-ksi

kunnaksemme

kunniksemme

kunnaksenne

kunniksenne

kunnaksensa / kunnakseen

kunniksensa / kunnikseen

Ess

-na

kuntanamme

kuntinamme

kuntananne

kuntinanne

kuntanansa / kuntanaan

kuntinansa / kuntinaan

Abe

-tta

kunnattamme

kunnittamme

kunnattanne

kunnittanne

kunnattansa / kunnattaan

kunnittansa / kunnittaan

Com

-ne

-

kuntinemme

-

kuntinenne

-

kuntinensa / kuntineen

Singular

Plural

Nom

-

kuntamme

kuntanne

kuntansa

kuntamme

kuntanne

kuntansa

Par

-ta

kuntaamme

kuntaanne

kuntaansa

kuntiamme

kuntianne

kuntiansa / kuntiaan

Gen

-n

kuntamme

kuntanne

kuntansa

kuntiemme

kuntienne

kuntiensa

Ill

mihin

kuntaamme

kuntaanne

kuntaansa

kuntiimme

kuntiinne

kuntiinsa

Ine

-ssa

kunnassamme

kunnassanne

kunnassansa / kunnassaan

kunnissamme

kunnissanne

kunnissansa / kunnissaan

Ela

-sta

kunnastamme

kunnastanne

kunnastansa / kunnastaan

kunnistamme

kunnistanne

kunnistansa / kunnistaan

All

-lle

kunnallemme

kunnallenne

kunnallensa / kunnalleen

kunnillemme

kunnillenne

kunnillensa / kunnillean

Ade

-lla

kunnallamme

kunnallanne

kunnallansa / kunnallaan

kunnillamme

kunnillanne

kunnillansa / kunnillaan

Abl

-lta

kunnaltamme

kunnaltanne

kunnaltansa / kunnaltaan

kunniltamme

kunniltanne

kunniltansa / kunniltaan

Tra

-ksi

kunnaksemme

kunnaksenne

kunnaksensa / kunnakseen

kunniksemme

kunniksenne

kunniksensa / kunnikseen

Ess

-na

kuntanamme

kuntananne

kuntanansa / kuntanaan

kuntinamme

kuntinanne

kuntinansa / kuntinaan

Abe

-tta

kunnattamme

kunnattanne

kunnattansa / kunnattaan

kunnittamme

kunnittanne

kunnittansa / kunnittaan

Com

-ne

-

-

-

kuntinemme

kuntinenne

kuntinensa / kuntineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept