logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lisä, noun

Word analysis
lisädiffuusiona

lisädiffuusiona

lisä

Noun, Singular Nominative

+ diffuusio

Noun, Singular Essive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lisä

lisät

Par

-ta

lisää

lisiä

Gen

-n

lisän

lisien

Ill

mihin

lisään

lisiin

Ine

-ssa

lisässä

lisissä

Ela

-sta

lisästä

lisistä

All

-lle

lisälle

lisille

Ade

-lla

lisällä

lisillä

Abl

-lta

lisältä

lisiltä

Tra

-ksi

lisäksi

lisiksi

Ess

-na

lisänä

lisinä

Abe

-tta

lisättä

lisittä

Com

-ne

-

lisine

Ins

-in

-

lisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lisä

lisät

Par

-ta

lisää

lisiä

Gen

-n

lisän

lisien

Ill

mihin

lisään

lisiin

Ine

-ssa

lisässä

lisissä

Ela

-sta

lisästä

lisistä

All

-lle

lisälle

lisille

Ade

-lla

lisällä

lisillä

Abl

-lta

lisältä

lisiltä

Tra

-ksi

lisäksi

lisiksi

Ess

-na

lisänä

lisinä

Abe

-tta

lisättä

lisittä

Com

-ne

-

lisine

Ins

-in

-

lisin

additional
addition lisäys, lisä, laajennus, lisärakennus, yhteenlasku
accessory lisä, osallinen, rikoskumppani, sivuseikka, liitynnäinen
allowance avustus, lisä, hyvitys, vähennys, määräraha, vara
complement komplementti, täydennys, lisä, täytemääräys, predikatiivi, täysi määrä
adjunct lisä, apuneuvo, liite, määre, attribuutti
accompaniment säestys, lisä, lisuke, lisäke
accession pääsy, lisä, tulo, astuminen, lisäys, lisääntyminen
admixture sekoitus, lisä
appendage lisäke, liite, lisä
accretion vesijättö, kasvu, yhteenkasvu, lisä, lisääntyminen, lisäys
acquisition hankinta, hankkiminen, lisä, hankittu omaisuus, edullinen ostos
makeweight painonlisä, lisä, pieni lisä, pieni apu
further
extra
supplementary
added
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; OpenSubtitles parallel corpus; KDE4 parallel corpus; ParaCrawl Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; EurLex-2; Europarl Parallel Corpus; oj4; opensubtitles2; tmClass Tällainen lisä on tervetullut. This addition is welcome. Tähän tarvitaan vielä yksi lisä. This needs one more extra. Tämä on hyödyllinen lisä keittiöön. This is a useful addition to the kitchen. Lisäkilpirauhashormoni (PTH). Parathyroid hormone (PTH). Lisä ruokaa tulee pian, älä ole huolissasi. Additional food will be here soon, don't worry. Lisämäärärahat (20). Additional appropriations (20). Lisä tietoja saat osoitteesta www. esimerkki. fi. Additional information can be found at www.example.com. Lisiä voidaan soveltaa. The bonuses can be applied. Siitä ei makseta lisiä. It' s not in your pay grade. Kattotiilien lisätarvikkeet. Accesories for roof tiles. Show more arrow right

Wiktionary

Addition, increase. As a former part of compound (lisä-) signifies additional. Show more arrow right Verbs lisätälisääntyä Show more arrow right From Proto-Finnic lisä, from Proto-Finno-Permic lisä. Cognates include Estonian lisa, Veps liža, Northern Sami lassi and Erzya лезэ (leze). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lisäni

lisäni

lisäsi

lisäsi

lisänsä

lisänsä

Par

-ta

lisääni

lisiäni

lisääsi

lisiäsi

lisäänsä

lisiänsä / lisiään

Gen

-n

lisäni

lisieni

lisäsi

lisiesi

lisänsä

lisiensä

Ill

mihin

lisääni

lisiini

lisääsi

lisiisi

lisäänsä

lisiinsä

Ine

-ssa

lisässäni

lisissäni

lisässäsi

lisissäsi

lisässänsä / lisässään

lisissänsä / lisissään

Ela

-sta

lisästäni

lisistäni

lisästäsi

lisistäsi

lisästänsä / lisästään

lisistänsä / lisistään

All

-lle

lisälleni

lisilleni

lisällesi

lisillesi

lisällensä / lisälleen

lisillensä / lisilleän

Ade

-lla

lisälläni

lisilläni

lisälläsi

lisilläsi

lisällänsä / lisällään

lisillänsä / lisillään

Abl

-lta

lisältäni

lisiltäni

lisältäsi

lisiltäsi

lisältänsä / lisältään

lisiltänsä / lisiltään

Tra

-ksi

lisäkseni

lisikseni

lisäksesi

lisiksesi

lisäksensä / lisäkseen

lisiksensä / lisikseen

Ess

-na

lisänäni

lisinäni

lisänäsi

lisinäsi

lisänänsä / lisänään

lisinänsä / lisinään

Abe

-tta

lisättäni

lisittäni

lisättäsi

lisittäsi

lisättänsä / lisättään

lisittänsä / lisittään

Com

-ne

-

lisineni

-

lisinesi

-

lisinensä / lisineen

Singular

Plural

Nom

-

lisäni

lisäsi

lisänsä

lisäni

lisäsi

lisänsä

Par

-ta

lisääni

lisääsi

lisäänsä

lisiäni

lisiäsi

lisiänsä / lisiään

Gen

-n

lisäni

lisäsi

lisänsä

lisieni

lisiesi

lisiensä

Ill

mihin

lisääni

lisääsi

lisäänsä

lisiini

lisiisi

lisiinsä

Ine

-ssa

lisässäni

lisässäsi

lisässänsä / lisässään

lisissäni

lisissäsi

lisissänsä / lisissään

Ela

-sta

lisästäni

lisästäsi

lisästänsä / lisästään

lisistäni

lisistäsi

lisistänsä / lisistään

All

-lle

lisälleni

lisällesi

lisällensä / lisälleen

lisilleni

lisillesi

lisillensä / lisilleän

Ade

-lla

lisälläni

lisälläsi

lisällänsä / lisällään

lisilläni

lisilläsi

lisillänsä / lisillään

Abl

-lta

lisältäni

lisältäsi

lisältänsä / lisältään

lisiltäni

lisiltäsi

lisiltänsä / lisiltään

Tra

-ksi

lisäkseni

lisäksesi

lisäksensä / lisäkseen

lisikseni

lisiksesi

lisiksensä / lisikseen

Ess

-na

lisänäni

lisänäsi

lisänänsä / lisänään

lisinäni

lisinäsi

lisinänsä / lisinään

Abe

-tta

lisättäni

lisättäsi

lisättänsä / lisättään

lisittäni

lisittäsi

lisittänsä / lisittään

Com

-ne

-

-

-

lisineni

lisinesi

lisinensä / lisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lisämme

lisämme

lisänne

lisänne

lisänsä

lisänsä

Par

-ta

lisäämme

lisiämme

lisäänne

lisiänne

lisäänsä

lisiänsä / lisiään

Gen

-n

lisämme

lisiemme

lisänne

lisienne

lisänsä

lisiensä

Ill

mihin

lisäämme

lisiimme

lisäänne

lisiinne

lisäänsä

lisiinsä

Ine

-ssa

lisässämme

lisissämme

lisässänne

lisissänne

lisässänsä / lisässään

lisissänsä / lisissään

Ela

-sta

lisästämme

lisistämme

lisästänne

lisistänne

lisästänsä / lisästään

lisistänsä / lisistään

All

-lle

lisällemme

lisillemme

lisällenne

lisillenne

lisällensä / lisälleen

lisillensä / lisilleän

Ade

-lla

lisällämme

lisillämme

lisällänne

lisillänne

lisällänsä / lisällään

lisillänsä / lisillään

Abl

-lta

lisältämme

lisiltämme

lisältänne

lisiltänne

lisältänsä / lisältään

lisiltänsä / lisiltään

Tra

-ksi

lisäksemme

lisiksemme

lisäksenne

lisiksenne

lisäksensä / lisäkseen

lisiksensä / lisikseen

Ess

-na

lisänämme

lisinämme

lisänänne

lisinänne

lisänänsä / lisänään

lisinänsä / lisinään

Abe

-tta

lisättämme

lisittämme

lisättänne

lisittänne

lisättänsä / lisättään

lisittänsä / lisittään

Com

-ne

-

lisinemme

-

lisinenne

-

lisinensä / lisineen

Singular

Plural

Nom

-

lisämme

lisänne

lisänsä

lisämme

lisänne

lisänsä

Par

-ta

lisäämme

lisäänne

lisäänsä

lisiämme

lisiänne

lisiänsä / lisiään

Gen

-n

lisämme

lisänne

lisänsä

lisiemme

lisienne

lisiensä

Ill

mihin

lisäämme

lisäänne

lisäänsä

lisiimme

lisiinne

lisiinsä

Ine

-ssa

lisässämme

lisässänne

lisässänsä / lisässään

lisissämme

lisissänne

lisissänsä / lisissään

Ela

-sta

lisästämme

lisästänne

lisästänsä / lisästään

lisistämme

lisistänne

lisistänsä / lisistään

All

-lle

lisällemme

lisällenne

lisällensä / lisälleen

lisillemme

lisillenne

lisillensä / lisilleän

Ade

-lla

lisällämme

lisällänne

lisällänsä / lisällään

lisillämme

lisillänne

lisillänsä / lisillään

Abl

-lta

lisältämme

lisältänne

lisältänsä / lisältään

lisiltämme

lisiltänne

lisiltänsä / lisiltään

Tra

-ksi

lisäksemme

lisäksenne

lisäksensä / lisäkseen

lisiksemme

lisiksenne

lisiksensä / lisikseen

Ess

-na

lisänämme

lisänänne

lisänänsä / lisänään

lisinämme

lisinänne

lisinänsä / lisinään

Abe

-tta

lisättämme

lisättänne

lisättänsä / lisättään

lisittämme

lisittänne

lisittänsä / lisittään

Com

-ne

-

-

-

lisinemme

lisinenne

lisinensä / lisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

diffuusio

diffuusiot

Par

-ta

diffuusiota

diffuusioita

Gen

-n

diffuusion

diffuusioitten / diffuusioiden

Ill

mihin

diffuusioon

diffuusioihin

Ine

-ssa

diffuusiossa

diffuusioissa

Ela

-sta

diffuusiosta

diffuusioista

All

-lle

diffuusiolle

diffuusioille

Ade

-lla

diffuusiolla

diffuusioilla

Abl

-lta

diffuusiolta

diffuusioilta

Tra

-ksi

diffuusioksi

diffuusioiksi

Ess

-na

diffuusiona

diffuusioina

Abe

-tta

diffuusiotta

diffuusioitta

Com

-ne

-

diffuusioine

Ins

-in

-

diffuusioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

diffuusio

diffuusiot

Par

-ta

diffuusiota

diffuusioita

Gen

-n

diffuusion

diffuusioitten / diffuusioiden

Ill

mihin

diffuusioon

diffuusioihin

Ine

-ssa

diffuusiossa

diffuusioissa

Ela

-sta

diffuusiosta

diffuusioista

All

-lle

diffuusiolle

diffuusioille

Ade

-lla

diffuusiolla

diffuusioilla

Abl

-lta

diffuusiolta

diffuusioilta

Tra

-ksi

diffuusioksi

diffuusioiksi

Ess

-na

diffuusiona

diffuusioina

Abe

-tta

diffuusiotta

diffuusioitta

Com

-ne

-

diffuusioine

Ins

-in

-

diffuusioin

diffusion diffuusio, levittäminen, leviäminen, hajaantuminen
Show more arrow right
Finnish-English parallel corpus; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba, sentence id 67890; Europarl Parallel Corpus, sentence id 1000; Tatoeba, sentence id 54321; Tatoeba, sentence id 12345; Europarl Parallel Corpus, sentence id 2000; OpenSubtitles Kemiallisessa reaktiossa tapahtuva diffuusio vaikuttaa reaktion nopeuteen. The diffusion occurring in a chemical reaction affects the rate of the reaction. Diffuusio on tärkeä ilmiö, joka vaikuttaa moniin kemiallisiin prosesseihin. Diffusion is an important phenomenon that affects many chemical processes. Diffuusio on fysikaalinen ilmiö, joka tapahtuu kaikissa nesteissä ja kaasuissa. Diffusion is a physical phenomenon that occurs in all liquids and gases. Diffuusio on prosessi, jossa aine liikkuu korkealta pitoisuudesta matalaan pitoisuuteen. Diffuusio is the process in which a substance moves from a high concentration to a low concentration. Yksi tapa vähentää lämmönjohtumista on estää diffuusio materiaalin sisällä. One way to reduce heat conduction is to prevent diffusion within the material. Diffuusio on fysikaalinen prosessi, jossa kappaleen molekyylit leviävät keskenään sekoittuen. Diffuusio is a physical process in which molecules of a substance spread and mix with each other. Laiva ei voi enää pitää paikkaansa, koska diffuusio on aiheuttanut liukkauden jäällä. The ship can no longer stay in place because diffusion has caused slipperiness on the ice. Ongelmaksi voi muodostua suolaantumisen aiheuttama diffuusio laakerin ja akselin välissä. The problem may arise from the diffusion caused by salt between the bearing and the shaft. Diffuusio tapahtuu kaasumaisessa tilassa ilman liikkumista ja näkyy hitaana sammumisena aluksi. Diffusion occurs in the gaseous state without movement and is initially observed as slow fading. Diffuusioon on tärkeä ilmiö fysiikassa ja kemian. Diffusion is an important phenomenon in physics and chemistry. Show more arrow right

Wiktionary

diffusion Show more arrow right

Wikipedia

Diffusion Diffusion is the net movement of anything (for example, atoms, ions, molecules, energy) from a region of higher concentration to a region of lower concentration. Diffusion is driven by a gradient in concentration. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

diffuusioni

diffuusioni

diffuusiosi

diffuusiosi

diffuusionsa

diffuusionsa

Par

-ta

diffuusiotani

diffuusioitani

diffuusiotasi

diffuusioitasi

diffuusiotansa / diffuusiotaan

diffuusioitansa / diffuusioitaan

Gen

-n

diffuusioni

diffuusioitteni / diffuusioideni

diffuusiosi

diffuusioittesi / diffuusioidesi

diffuusionsa

diffuusioittensa / diffuusioidensa

Ill

mihin

diffuusiooni

diffuusioihini

diffuusioosi

diffuusioihisi

diffuusioonsa

diffuusioihinsa

Ine

-ssa

diffuusiossani

diffuusioissani

diffuusiossasi

diffuusioissasi

diffuusiossansa / diffuusiossaan

diffuusioissansa / diffuusioissaan

Ela

-sta

diffuusiostani

diffuusioistani

diffuusiostasi

diffuusioistasi

diffuusiostansa / diffuusiostaan

diffuusioistansa / diffuusioistaan

All

-lle

diffuusiolleni

diffuusioilleni

diffuusiollesi

diffuusioillesi

diffuusiollensa / diffuusiolleen

diffuusioillensa / diffuusioillean

Ade

-lla

diffuusiollani

diffuusioillani

diffuusiollasi

diffuusioillasi

diffuusiollansa / diffuusiollaan

diffuusioillansa / diffuusioillaan

Abl

-lta

diffuusioltani

diffuusioiltani

diffuusioltasi

diffuusioiltasi

diffuusioltansa / diffuusioltaan

diffuusioiltansa / diffuusioiltaan

Tra

-ksi

diffuusiokseni

diffuusioikseni

diffuusioksesi

diffuusioiksesi

diffuusioksensa / diffuusiokseen

diffuusioiksensa / diffuusioikseen

Ess

-na

diffuusionani

diffuusioinani

diffuusionasi

diffuusioinasi

diffuusionansa / diffuusionaan

diffuusioinansa / diffuusioinaan

Abe

-tta

diffuusiottani

diffuusioittani

diffuusiottasi

diffuusioittasi

diffuusiottansa / diffuusiottaan

diffuusioittansa / diffuusioittaan

Com

-ne

-

diffuusioineni

-

diffuusioinesi

-

diffuusioinensa / diffuusioineen

Singular

Plural

Nom

-

diffuusioni

diffuusiosi

diffuusionsa

diffuusioni

diffuusiosi

diffuusionsa

Par

-ta

diffuusiotani

diffuusiotasi

diffuusiotansa / diffuusiotaan

diffuusioitani

diffuusioitasi

diffuusioitansa / diffuusioitaan

Gen

-n

diffuusioni

diffuusiosi

diffuusionsa

diffuusioitteni / diffuusioideni

diffuusioittesi / diffuusioidesi

diffuusioittensa / diffuusioidensa

Ill

mihin

diffuusiooni

diffuusioosi

diffuusioonsa

diffuusioihini

diffuusioihisi

diffuusioihinsa

Ine

-ssa

diffuusiossani

diffuusiossasi

diffuusiossansa / diffuusiossaan

diffuusioissani

diffuusioissasi

diffuusioissansa / diffuusioissaan

Ela

-sta

diffuusiostani

diffuusiostasi

diffuusiostansa / diffuusiostaan

diffuusioistani

diffuusioistasi

diffuusioistansa / diffuusioistaan

All

-lle

diffuusiolleni

diffuusiollesi

diffuusiollensa / diffuusiolleen

diffuusioilleni

diffuusioillesi

diffuusioillensa / diffuusioillean

Ade

-lla

diffuusiollani

diffuusiollasi

diffuusiollansa / diffuusiollaan

diffuusioillani

diffuusioillasi

diffuusioillansa / diffuusioillaan

Abl

-lta

diffuusioltani

diffuusioltasi

diffuusioltansa / diffuusioltaan

diffuusioiltani

diffuusioiltasi

diffuusioiltansa / diffuusioiltaan

Tra

-ksi

diffuusiokseni

diffuusioksesi

diffuusioksensa / diffuusiokseen

diffuusioikseni

diffuusioiksesi

diffuusioiksensa / diffuusioikseen

Ess

-na

diffuusionani

diffuusionasi

diffuusionansa / diffuusionaan

diffuusioinani

diffuusioinasi

diffuusioinansa / diffuusioinaan

Abe

-tta

diffuusiottani

diffuusiottasi

diffuusiottansa / diffuusiottaan

diffuusioittani

diffuusioittasi

diffuusioittansa / diffuusioittaan

Com

-ne

-

-

-

diffuusioineni

diffuusioinesi

diffuusioinensa / diffuusioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

diffuusiomme

diffuusiomme

diffuusionne

diffuusionne

diffuusionsa

diffuusionsa

Par

-ta

diffuusiotamme

diffuusioitamme

diffuusiotanne

diffuusioitanne

diffuusiotansa / diffuusiotaan

diffuusioitansa / diffuusioitaan

Gen

-n

diffuusiomme

diffuusioittemme / diffuusioidemme

diffuusionne

diffuusioittenne / diffuusioidenne

diffuusionsa

diffuusioittensa / diffuusioidensa

Ill

mihin

diffuusioomme

diffuusioihimme

diffuusioonne

diffuusioihinne

diffuusioonsa

diffuusioihinsa

Ine

-ssa

diffuusiossamme

diffuusioissamme

diffuusiossanne

diffuusioissanne

diffuusiossansa / diffuusiossaan

diffuusioissansa / diffuusioissaan

Ela

-sta

diffuusiostamme

diffuusioistamme

diffuusiostanne

diffuusioistanne

diffuusiostansa / diffuusiostaan

diffuusioistansa / diffuusioistaan

All

-lle

diffuusiollemme

diffuusioillemme

diffuusiollenne

diffuusioillenne

diffuusiollensa / diffuusiolleen

diffuusioillensa / diffuusioillean

Ade

-lla

diffuusiollamme

diffuusioillamme

diffuusiollanne

diffuusioillanne

diffuusiollansa / diffuusiollaan

diffuusioillansa / diffuusioillaan

Abl

-lta

diffuusioltamme

diffuusioiltamme

diffuusioltanne

diffuusioiltanne

diffuusioltansa / diffuusioltaan

diffuusioiltansa / diffuusioiltaan

Tra

-ksi

diffuusioksemme

diffuusioiksemme

diffuusioksenne

diffuusioiksenne

diffuusioksensa / diffuusiokseen

diffuusioiksensa / diffuusioikseen

Ess

-na

diffuusionamme

diffuusioinamme

diffuusionanne

diffuusioinanne

diffuusionansa / diffuusionaan

diffuusioinansa / diffuusioinaan

Abe

-tta

diffuusiottamme

diffuusioittamme

diffuusiottanne

diffuusioittanne

diffuusiottansa / diffuusiottaan

diffuusioittansa / diffuusioittaan

Com

-ne

-

diffuusioinemme

-

diffuusioinenne

-

diffuusioinensa / diffuusioineen

Singular

Plural

Nom

-

diffuusiomme

diffuusionne

diffuusionsa

diffuusiomme

diffuusionne

diffuusionsa

Par

-ta

diffuusiotamme

diffuusiotanne

diffuusiotansa / diffuusiotaan

diffuusioitamme

diffuusioitanne

diffuusioitansa / diffuusioitaan

Gen

-n

diffuusiomme

diffuusionne

diffuusionsa

diffuusioittemme / diffuusioidemme

diffuusioittenne / diffuusioidenne

diffuusioittensa / diffuusioidensa

Ill

mihin

diffuusioomme

diffuusioonne

diffuusioonsa

diffuusioihimme

diffuusioihinne

diffuusioihinsa

Ine

-ssa

diffuusiossamme

diffuusiossanne

diffuusiossansa / diffuusiossaan

diffuusioissamme

diffuusioissanne

diffuusioissansa / diffuusioissaan

Ela

-sta

diffuusiostamme

diffuusiostanne

diffuusiostansa / diffuusiostaan

diffuusioistamme

diffuusioistanne

diffuusioistansa / diffuusioistaan

All

-lle

diffuusiollemme

diffuusiollenne

diffuusiollensa / diffuusiolleen

diffuusioillemme

diffuusioillenne

diffuusioillensa / diffuusioillean

Ade

-lla

diffuusiollamme

diffuusiollanne

diffuusiollansa / diffuusiollaan

diffuusioillamme

diffuusioillanne

diffuusioillansa / diffuusioillaan

Abl

-lta

diffuusioltamme

diffuusioltanne

diffuusioltansa / diffuusioltaan

diffuusioiltamme

diffuusioiltanne

diffuusioiltansa / diffuusioiltaan

Tra

-ksi

diffuusioksemme

diffuusioksenne

diffuusioksensa / diffuusiokseen

diffuusioiksemme

diffuusioiksenne

diffuusioiksensa / diffuusioikseen

Ess

-na

diffuusionamme

diffuusionanne

diffuusionansa / diffuusionaan

diffuusioinamme

diffuusioinanne

diffuusioinansa / diffuusioinaan

Abe

-tta

diffuusiottamme

diffuusiottanne

diffuusiottansa / diffuusiottaan

diffuusioittamme

diffuusioittanne

diffuusioittansa / diffuusioittaan

Com

-ne

-

-

-

diffuusioinemme

diffuusioinenne

diffuusioinensa / diffuusioineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

lisä

lisät

Par

-ta

Solve

Gen

-n

lisän

lisien

Ill

mihin

lisään

Solve

Ine

-ssa

lisissä

Solve

Ela

-sta

lisästä

lisistä

All

-lle

lisälle

Solve

Ade

-lla

lisillä

Solve

Abl

-lta

lisältä

lisiltä

Tra

-ksi

lisäksi

lisiksi

Ess

-na

lisänä

lisinä

Abe

-tta

lisättä

lisittä

Com

-ne

-

lisine

Ins

-in

-

lisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lisä

lisät

Par

-ta

Gen

-n

lisän

lisien

Ill

mihin

lisään

Ine

-ssa

lisissä

Ela

-sta

lisästä

lisistä

All

-lle

lisälle

Ade

-lla

lisillä

Abl

-lta

lisältä

lisiltä

Tra

-ksi

lisäksi

lisiksi

Ess

-na

lisänä

lisinä

Abe

-tta

lisättä

lisittä

Com

-ne

-

lisine

Ins

-in

-

lisin

Singular

Plural

Nom

-

diffuusio

diffuusiot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

diffuusion

diffuusioitten / diffuusioiden

Ill

mihin

diffuusioon

Solve

Ine

-ssa

diffuusioissa

Solve

Ela

-sta

diffuusiosta

diffuusioista

All

-lle

diffuusiolle

Solve

Ade

-lla

diffuusioilla

Solve

Abl

-lta

diffuusiolta

diffuusioilta

Tra

-ksi

diffuusioksi

diffuusioiksi

Ess

-na

diffuusiona

diffuusioina

Abe

-tta

diffuusiotta

diffuusioitta

Com

-ne

-

diffuusioine

Ins

-in

-

diffuusioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

diffuusio

diffuusiot

Par

-ta

Gen

-n

diffuusion

diffuusioitten / diffuusioiden

Ill

mihin

diffuusioon

Ine

-ssa

diffuusioissa

Ela

-sta

diffuusiosta

diffuusioista

All

-lle

diffuusiolle

Ade

-lla

diffuusioilla

Abl

-lta

diffuusiolta

diffuusioilta

Tra

-ksi

diffuusioksi

diffuusioiksi

Ess

-na

diffuusiona

diffuusioina

Abe

-tta

diffuusiotta

diffuusioitta

Com

-ne

-

diffuusioine

Ins

-in

-

diffuusioin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept