logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lehtosaarni, noun

Word analysis
lehtosaarni

lehtosaarni

lehtosaarni

Noun, Singular Nominative

lehto

Noun, Singular Nominative

+ saarni

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lehtosaarni

lehtosaarnet

Par

-ta

lehtosaarnea

lehtosaarnia

Gen

-n

lehtosaarnen

lehtosaarnien

Ill

mihin

lehtosaarneen

lehtosaarniin

Ine

-ssa

lehtosaarnessa

lehtosaarnissa

Ela

-sta

lehtosaarnesta

lehtosaarnista

All

-lle

lehtosaarnelle

lehtosaarnille

Ade

-lla

lehtosaarnella

lehtosaarnilla

Abl

-lta

lehtosaarnelta

lehtosaarnilta

Tra

-ksi

lehtosaarneksi

lehtosaarniksi

Ess

-na

lehtosaarnena

lehtosaarnina

Abe

-tta

lehtosaarnetta

lehtosaarnitta

Com

-ne

-

lehtosaarnine

Ins

-in

-

lehtosaarnin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lehtosaarni

lehtosaarnet

Par

-ta

lehtosaarnea

lehtosaarnia

Gen

-n

lehtosaarnen

lehtosaarnien

Ill

mihin

lehtosaarneen

lehtosaarniin

Ine

-ssa

lehtosaarnessa

lehtosaarnissa

Ela

-sta

lehtosaarnesta

lehtosaarnista

All

-lle

lehtosaarnelle

lehtosaarnille

Ade

-lla

lehtosaarnella

lehtosaarnilla

Abl

-lta

lehtosaarnelta

lehtosaarnilta

Tra

-ksi

lehtosaarneksi

lehtosaarniksi

Ess

-na

lehtosaarnena

lehtosaarnina

Abe

-tta

lehtosaarnetta

lehtosaarnitta

Com

-ne

-

lehtosaarnine

Ins

-in

-

lehtosaarnin

leather
a grove of ash
Show more arrow right

Wikipedia

European ash The European ash (Fraxinus excelsior) is a kind of ash tree. It is found throughout Europe and not just Scandinavia. It is a deciduous tree that grows to a height of 20–35 metres. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lehtosaarneni

lehtosaarneni

lehtosaarnesi

lehtosaarnesi

lehtosaarnensa

lehtosaarnensa

Par

-ta

lehtosaarneani

lehtosaarniani

lehtosaarneasi

lehtosaarniasi

lehtosaarneansa / lehtosaarneaan

lehtosaarniansa / lehtosaarniaan

Gen

-n

lehtosaarneni

lehtosaarnieni

lehtosaarnesi

lehtosaarniesi

lehtosaarnensa

lehtosaarniensa

Ill

mihin

lehtosaarneeni

lehtosaarniini

lehtosaarneesi

lehtosaarniisi

lehtosaarneensa

lehtosaarniinsa

Ine

-ssa

lehtosaarnessani

lehtosaarnissani

lehtosaarnessasi

lehtosaarnissasi

lehtosaarnessansa / lehtosaarnessaan

lehtosaarnissansa / lehtosaarnissaan

Ela

-sta

lehtosaarnestani

lehtosaarnistani

lehtosaarnestasi

lehtosaarnistasi

lehtosaarnestansa / lehtosaarnestaan

lehtosaarnistansa / lehtosaarnistaan

All

-lle

lehtosaarnelleni

lehtosaarnilleni

lehtosaarnellesi

lehtosaarnillesi

lehtosaarnellensa / lehtosaarnelleen

lehtosaarnillensa / lehtosaarnillean

Ade

-lla

lehtosaarnellani

lehtosaarnillani

lehtosaarnellasi

lehtosaarnillasi

lehtosaarnellansa / lehtosaarnellaan

lehtosaarnillansa / lehtosaarnillaan

Abl

-lta

lehtosaarneltani

lehtosaarniltani

lehtosaarneltasi

lehtosaarniltasi

lehtosaarneltansa / lehtosaarneltaan

lehtosaarniltansa / lehtosaarniltaan

Tra

-ksi

lehtosaarnekseni

lehtosaarnikseni

lehtosaarneksesi

lehtosaarniksesi

lehtosaarneksensa / lehtosaarnekseen

lehtosaarniksensa / lehtosaarnikseen

Ess

-na

lehtosaarnenani

lehtosaarninani

lehtosaarnenasi

lehtosaarninasi

lehtosaarnenansa / lehtosaarnenaan

lehtosaarninansa / lehtosaarninaan

Abe

-tta

lehtosaarnettani

lehtosaarnittani

lehtosaarnettasi

lehtosaarnittasi

lehtosaarnettansa / lehtosaarnettaan

lehtosaarnittansa / lehtosaarnittaan

Com

-ne

-

lehtosaarnineni

-

lehtosaarninesi

-

lehtosaarninensa / lehtosaarnineen

Singular

Plural

Nom

-

lehtosaarneni

lehtosaarnesi

lehtosaarnensa

lehtosaarneni

lehtosaarnesi

lehtosaarnensa

Par

-ta

lehtosaarneani

lehtosaarneasi

lehtosaarneansa / lehtosaarneaan

lehtosaarniani

lehtosaarniasi

lehtosaarniansa / lehtosaarniaan

Gen

-n

lehtosaarneni

lehtosaarnesi

lehtosaarnensa

lehtosaarnieni

lehtosaarniesi

lehtosaarniensa

Ill

mihin

lehtosaarneeni

lehtosaarneesi

lehtosaarneensa

lehtosaarniini

lehtosaarniisi

lehtosaarniinsa

Ine

-ssa

lehtosaarnessani

lehtosaarnessasi

lehtosaarnessansa / lehtosaarnessaan

lehtosaarnissani

lehtosaarnissasi

lehtosaarnissansa / lehtosaarnissaan

Ela

-sta

lehtosaarnestani

lehtosaarnestasi

lehtosaarnestansa / lehtosaarnestaan

lehtosaarnistani

lehtosaarnistasi

lehtosaarnistansa / lehtosaarnistaan

All

-lle

lehtosaarnelleni

lehtosaarnellesi

lehtosaarnellensa / lehtosaarnelleen

lehtosaarnilleni

lehtosaarnillesi

lehtosaarnillensa / lehtosaarnillean

Ade

-lla

lehtosaarnellani

lehtosaarnellasi

lehtosaarnellansa / lehtosaarnellaan

lehtosaarnillani

lehtosaarnillasi

lehtosaarnillansa / lehtosaarnillaan

Abl

-lta

lehtosaarneltani

lehtosaarneltasi

lehtosaarneltansa / lehtosaarneltaan

lehtosaarniltani

lehtosaarniltasi

lehtosaarniltansa / lehtosaarniltaan

Tra

-ksi

lehtosaarnekseni

lehtosaarneksesi

lehtosaarneksensa / lehtosaarnekseen

lehtosaarnikseni

lehtosaarniksesi

lehtosaarniksensa / lehtosaarnikseen

Ess

-na

lehtosaarnenani

lehtosaarnenasi

lehtosaarnenansa / lehtosaarnenaan

lehtosaarninani

lehtosaarninasi

lehtosaarninansa / lehtosaarninaan

Abe

-tta

lehtosaarnettani

lehtosaarnettasi

lehtosaarnettansa / lehtosaarnettaan

lehtosaarnittani

lehtosaarnittasi

lehtosaarnittansa / lehtosaarnittaan

Com

-ne

-

-

-

lehtosaarnineni

lehtosaarninesi

lehtosaarninensa / lehtosaarnineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lehtosaarnemme

lehtosaarnemme

lehtosaarnenne

lehtosaarnenne

lehtosaarnensa

lehtosaarnensa

Par

-ta

lehtosaarneamme

lehtosaarniamme

lehtosaarneanne

lehtosaarnianne

lehtosaarneansa / lehtosaarneaan

lehtosaarniansa / lehtosaarniaan

Gen

-n

lehtosaarnemme

lehtosaarniemme

lehtosaarnenne

lehtosaarnienne

lehtosaarnensa

lehtosaarniensa

Ill

mihin

lehtosaarneemme

lehtosaarniimme

lehtosaarneenne

lehtosaarniinne

lehtosaarneensa

lehtosaarniinsa

Ine

-ssa

lehtosaarnessamme

lehtosaarnissamme

lehtosaarnessanne

lehtosaarnissanne

lehtosaarnessansa / lehtosaarnessaan

lehtosaarnissansa / lehtosaarnissaan

Ela

-sta

lehtosaarnestamme

lehtosaarnistamme

lehtosaarnestanne

lehtosaarnistanne

lehtosaarnestansa / lehtosaarnestaan

lehtosaarnistansa / lehtosaarnistaan

All

-lle

lehtosaarnellemme

lehtosaarnillemme

lehtosaarnellenne

lehtosaarnillenne

lehtosaarnellensa / lehtosaarnelleen

lehtosaarnillensa / lehtosaarnillean

Ade

-lla

lehtosaarnellamme

lehtosaarnillamme

lehtosaarnellanne

lehtosaarnillanne

lehtosaarnellansa / lehtosaarnellaan

lehtosaarnillansa / lehtosaarnillaan

Abl

-lta

lehtosaarneltamme

lehtosaarniltamme

lehtosaarneltanne

lehtosaarniltanne

lehtosaarneltansa / lehtosaarneltaan

lehtosaarniltansa / lehtosaarniltaan

Tra

-ksi

lehtosaarneksemme

lehtosaarniksemme

lehtosaarneksenne

lehtosaarniksenne

lehtosaarneksensa / lehtosaarnekseen

lehtosaarniksensa / lehtosaarnikseen

Ess

-na

lehtosaarnenamme

lehtosaarninamme

lehtosaarnenanne

lehtosaarninanne

lehtosaarnenansa / lehtosaarnenaan

lehtosaarninansa / lehtosaarninaan

Abe

-tta

lehtosaarnettamme

lehtosaarnittamme

lehtosaarnettanne

lehtosaarnittanne

lehtosaarnettansa / lehtosaarnettaan

lehtosaarnittansa / lehtosaarnittaan

Com

-ne

-

lehtosaarninemme

-

lehtosaarninenne

-

lehtosaarninensa / lehtosaarnineen

Singular

Plural

Nom

-

lehtosaarnemme

lehtosaarnenne

lehtosaarnensa

lehtosaarnemme

lehtosaarnenne

lehtosaarnensa

Par

-ta

lehtosaarneamme

lehtosaarneanne

lehtosaarneansa / lehtosaarneaan

lehtosaarniamme

lehtosaarnianne

lehtosaarniansa / lehtosaarniaan

Gen

-n

lehtosaarnemme

lehtosaarnenne

lehtosaarnensa

lehtosaarniemme

lehtosaarnienne

lehtosaarniensa

Ill

mihin

lehtosaarneemme

lehtosaarneenne

lehtosaarneensa

lehtosaarniimme

lehtosaarniinne

lehtosaarniinsa

Ine

-ssa

lehtosaarnessamme

lehtosaarnessanne

lehtosaarnessansa / lehtosaarnessaan

lehtosaarnissamme

lehtosaarnissanne

lehtosaarnissansa / lehtosaarnissaan

Ela

-sta

lehtosaarnestamme

lehtosaarnestanne

lehtosaarnestansa / lehtosaarnestaan

lehtosaarnistamme

lehtosaarnistanne

lehtosaarnistansa / lehtosaarnistaan

All

-lle

lehtosaarnellemme

lehtosaarnellenne

lehtosaarnellensa / lehtosaarnelleen

lehtosaarnillemme

lehtosaarnillenne

lehtosaarnillensa / lehtosaarnillean

Ade

-lla

lehtosaarnellamme

lehtosaarnellanne

lehtosaarnellansa / lehtosaarnellaan

lehtosaarnillamme

lehtosaarnillanne

lehtosaarnillansa / lehtosaarnillaan

Abl

-lta

lehtosaarneltamme

lehtosaarneltanne

lehtosaarneltansa / lehtosaarneltaan

lehtosaarniltamme

lehtosaarniltanne

lehtosaarniltansa / lehtosaarniltaan

Tra

-ksi

lehtosaarneksemme

lehtosaarneksenne

lehtosaarneksensa / lehtosaarnekseen

lehtosaarniksemme

lehtosaarniksenne

lehtosaarniksensa / lehtosaarnikseen

Ess

-na

lehtosaarnenamme

lehtosaarnenanne

lehtosaarnenansa / lehtosaarnenaan

lehtosaarninamme

lehtosaarninanne

lehtosaarninansa / lehtosaarninaan

Abe

-tta

lehtosaarnettamme

lehtosaarnettanne

lehtosaarnettansa / lehtosaarnettaan

lehtosaarnittamme

lehtosaarnittanne

lehtosaarnittansa / lehtosaarnittaan

Com

-ne

-

-

-

lehtosaarninemme

lehtosaarninenne

lehtosaarninensa / lehtosaarnineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lehto

lehdot

Par

-ta

lehtoa

lehtoja

Gen

-n

lehdon

lehtojen

Ill

mihin

lehtoon

lehtoihin

Ine

-ssa

lehdossa

lehdoissa

Ela

-sta

lehdosta

lehdoista

All

-lle

lehdolle

lehdoille

Ade

-lla

lehdolla

lehdoilla

Abl

-lta

lehdolta

lehdoilta

Tra

-ksi

lehdoksi

lehdoiksi

Ess

-na

lehtona

lehtoina

Abe

-tta

lehdotta

lehdoitta

Com

-ne

-

lehtoine

Ins

-in

-

lehdoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lehto

lehdot

Par

-ta

lehtoa

lehtoja

Gen

-n

lehdon

lehtojen

Ill

mihin

lehtoon

lehtoihin

Ine

-ssa

lehdossa

lehdoissa

Ela

-sta

lehdosta

lehdoista

All

-lle

lehdolle

lehdoille

Ade

-lla

lehdolla

lehdoilla

Abl

-lta

lehdolta

lehdoilta

Tra

-ksi

lehdoksi

lehdoiksi

Ess

-na

lehtona

lehtoina

Abe

-tta

lehdotta

lehdoitta

Com

-ne

-

lehtoine

Ins

-in

-

lehdoin

Grove lehto, metsikkö, puistokuja
Grove
Show more arrow right
LDS; OpenSubtitles2018.v3; Tanzil; OPUS; Europarl; OpenSubtitles; Finnish-English parallel corpus Pyhä lehto. Sacred Grove. Pieni lehto. A small grove of trees. Tämä on pyhä lehto. Here's the sacred grove. Lehdoin kuusinen. spruce with foliage. Keskellä metsää oli kaunis pieni lehto. In the middle of the forest, there was a beautiful little grove. Lehto on metsän ja pellon välimaastossa. A grove is in between the forest and the field. Lehto tarjoaa suojaa monille eläinlajeille. A grove provides shelter for many animal species. Lehto oli täynnä lintuja laulamassa. The grove was full of birds singing. Lehdoin halki satumetsän. through the fairy forest with leafy glades. Hän kulkee metsän lehdoin. He walks through the forest groves. Show more arrow right

Wiktionary

broad deciduous woodland grove Show more arrow right lehti +‎ -o Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lehtoni

lehtoni

lehtosi

lehtosi

lehtonsa

lehtonsa

Par

-ta

lehtoani

lehtojani

lehtoasi

lehtojasi

lehtoansa / lehtoaan

lehtojansa / lehtojaan

Gen

-n

lehtoni

lehtojeni

lehtosi

lehtojesi

lehtonsa

lehtojensa

Ill

mihin

lehtooni

lehtoihini

lehtoosi

lehtoihisi

lehtoonsa

lehtoihinsa

Ine

-ssa

lehdossani

lehdoissani

lehdossasi

lehdoissasi

lehdossansa / lehdossaan

lehdoissansa / lehdoissaan

Ela

-sta

lehdostani

lehdoistani

lehdostasi

lehdoistasi

lehdostansa / lehdostaan

lehdoistansa / lehdoistaan

All

-lle

lehdolleni

lehdoilleni

lehdollesi

lehdoillesi

lehdollensa / lehdolleen

lehdoillensa / lehdoillean

Ade

-lla

lehdollani

lehdoillani

lehdollasi

lehdoillasi

lehdollansa / lehdollaan

lehdoillansa / lehdoillaan

Abl

-lta

lehdoltani

lehdoiltani

lehdoltasi

lehdoiltasi

lehdoltansa / lehdoltaan

lehdoiltansa / lehdoiltaan

Tra

-ksi

lehdokseni

lehdoikseni

lehdoksesi

lehdoiksesi

lehdoksensa / lehdokseen

lehdoiksensa / lehdoikseen

Ess

-na

lehtonani

lehtoinani

lehtonasi

lehtoinasi

lehtonansa / lehtonaan

lehtoinansa / lehtoinaan

Abe

-tta

lehdottani

lehdoittani

lehdottasi

lehdoittasi

lehdottansa / lehdottaan

lehdoittansa / lehdoittaan

Com

-ne

-

lehtoineni

-

lehtoinesi

-

lehtoinensa / lehtoineen

Singular

Plural

Nom

-

lehtoni

lehtosi

lehtonsa

lehtoni

lehtosi

lehtonsa

Par

-ta

lehtoani

lehtoasi

lehtoansa / lehtoaan

lehtojani

lehtojasi

lehtojansa / lehtojaan

Gen

-n

lehtoni

lehtosi

lehtonsa

lehtojeni

lehtojesi

lehtojensa

Ill

mihin

lehtooni

lehtoosi

lehtoonsa

lehtoihini

lehtoihisi

lehtoihinsa

Ine

-ssa

lehdossani

lehdossasi

lehdossansa / lehdossaan

lehdoissani

lehdoissasi

lehdoissansa / lehdoissaan

Ela

-sta

lehdostani

lehdostasi

lehdostansa / lehdostaan

lehdoistani

lehdoistasi

lehdoistansa / lehdoistaan

All

-lle

lehdolleni

lehdollesi

lehdollensa / lehdolleen

lehdoilleni

lehdoillesi

lehdoillensa / lehdoillean

Ade

-lla

lehdollani

lehdollasi

lehdollansa / lehdollaan

lehdoillani

lehdoillasi

lehdoillansa / lehdoillaan

Abl

-lta

lehdoltani

lehdoltasi

lehdoltansa / lehdoltaan

lehdoiltani

lehdoiltasi

lehdoiltansa / lehdoiltaan

Tra

-ksi

lehdokseni

lehdoksesi

lehdoksensa / lehdokseen

lehdoikseni

lehdoiksesi

lehdoiksensa / lehdoikseen

Ess

-na

lehtonani

lehtonasi

lehtonansa / lehtonaan

lehtoinani

lehtoinasi

lehtoinansa / lehtoinaan

Abe

-tta

lehdottani

lehdottasi

lehdottansa / lehdottaan

lehdoittani

lehdoittasi

lehdoittansa / lehdoittaan

Com

-ne

-

-

-

lehtoineni

lehtoinesi

lehtoinensa / lehtoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lehtomme

lehtomme

lehtonne

lehtonne

lehtonsa

lehtonsa

Par

-ta

lehtoamme

lehtojamme

lehtoanne

lehtojanne

lehtoansa / lehtoaan

lehtojansa / lehtojaan

Gen

-n

lehtomme

lehtojemme

lehtonne

lehtojenne

lehtonsa

lehtojensa

Ill

mihin

lehtoomme

lehtoihimme

lehtoonne

lehtoihinne

lehtoonsa

lehtoihinsa

Ine

-ssa

lehdossamme

lehdoissamme

lehdossanne

lehdoissanne

lehdossansa / lehdossaan

lehdoissansa / lehdoissaan

Ela

-sta

lehdostamme

lehdoistamme

lehdostanne

lehdoistanne

lehdostansa / lehdostaan

lehdoistansa / lehdoistaan

All

-lle

lehdollemme

lehdoillemme

lehdollenne

lehdoillenne

lehdollensa / lehdolleen

lehdoillensa / lehdoillean

Ade

-lla

lehdollamme

lehdoillamme

lehdollanne

lehdoillanne

lehdollansa / lehdollaan

lehdoillansa / lehdoillaan

Abl

-lta

lehdoltamme

lehdoiltamme

lehdoltanne

lehdoiltanne

lehdoltansa / lehdoltaan

lehdoiltansa / lehdoiltaan

Tra

-ksi

lehdoksemme

lehdoiksemme

lehdoksenne

lehdoiksenne

lehdoksensa / lehdokseen

lehdoiksensa / lehdoikseen

Ess

-na

lehtonamme

lehtoinamme

lehtonanne

lehtoinanne

lehtonansa / lehtonaan

lehtoinansa / lehtoinaan

Abe

-tta

lehdottamme

lehdoittamme

lehdottanne

lehdoittanne

lehdottansa / lehdottaan

lehdoittansa / lehdoittaan

Com

-ne

-

lehtoinemme

-

lehtoinenne

-

lehtoinensa / lehtoineen

Singular

Plural

Nom

-

lehtomme

lehtonne

lehtonsa

lehtomme

lehtonne

lehtonsa

Par

-ta

lehtoamme

lehtoanne

lehtoansa / lehtoaan

lehtojamme

lehtojanne

lehtojansa / lehtojaan

Gen

-n

lehtomme

lehtonne

lehtonsa

lehtojemme

lehtojenne

lehtojensa

Ill

mihin

lehtoomme

lehtoonne

lehtoonsa

lehtoihimme

lehtoihinne

lehtoihinsa

Ine

-ssa

lehdossamme

lehdossanne

lehdossansa / lehdossaan

lehdoissamme

lehdoissanne

lehdoissansa / lehdoissaan

Ela

-sta

lehdostamme

lehdostanne

lehdostansa / lehdostaan

lehdoistamme

lehdoistanne

lehdoistansa / lehdoistaan

All

-lle

lehdollemme

lehdollenne

lehdollensa / lehdolleen

lehdoillemme

lehdoillenne

lehdoillensa / lehdoillean

Ade

-lla

lehdollamme

lehdollanne

lehdollansa / lehdollaan

lehdoillamme

lehdoillanne

lehdoillansa / lehdoillaan

Abl

-lta

lehdoltamme

lehdoltanne

lehdoltansa / lehdoltaan

lehdoiltamme

lehdoiltanne

lehdoiltansa / lehdoiltaan

Tra

-ksi

lehdoksemme

lehdoksenne

lehdoksensa / lehdokseen

lehdoiksemme

lehdoiksenne

lehdoiksensa / lehdoikseen

Ess

-na

lehtonamme

lehtonanne

lehtonansa / lehtonaan

lehtoinamme

lehtoinanne

lehtoinansa / lehtoinaan

Abe

-tta

lehdottamme

lehdottanne

lehdottansa / lehdottaan

lehdoittamme

lehdoittanne

lehdoittansa / lehdoittaan

Com

-ne

-

-

-

lehtoinemme

lehtoinenne

lehtoinensa / lehtoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

saarni

saarnit / saarnet

Par

-ta

saarnia / saarnea

saarneja / saarnia

Gen

-n

saarnin / saarnen

saarnien

Ill

mihin

saarniin / saarneen

saarneihin / saarniin

Ine

-ssa

saarnissa / saarnessa

saarneissa / saarnissa

Ela

-sta

saarnista / saarnesta

saarneista / saarnista

All

-lle

saarnille / saarnelle

saarneille / saarnille

Ade

-lla

saarnilla / saarnella

saarneilla / saarnilla

Abl

-lta

saarnilta / saarnelta

saarneilta / saarnilta

Tra

-ksi

saarniksi / saarneksi

saarneiksi / saarniksi

Ess

-na

saarnina / saarnena

saarneina / saarnina

Abe

-tta

saarnitta / saarnetta

saarneitta / saarnitta

Com

-ne

-

saarneine / saarnine

Ins

-in

-

saarnein / saarnin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

saarni

saarnit / saarnet

Par

-ta

saarnia / saarnea

saarneja / saarnia

Gen

-n

saarnin / saarnen

saarnien

Ill

mihin

saarniin / saarneen

saarneihin / saarniin

Ine

-ssa

saarnissa / saarnessa

saarneissa / saarnissa

Ela

-sta

saarnista / saarnesta

saarneista / saarnista

All

-lle

saarnille / saarnelle

saarneille / saarnille

Ade

-lla

saarnilla / saarnella

saarneilla / saarnilla

Abl

-lta

saarnilta / saarnelta

saarneilta / saarnilta

Tra

-ksi

saarniksi / saarneksi

saarneiksi / saarniksi

Ess

-na

saarnina / saarnena

saarneina / saarnina

Abe

-tta

saarnitta / saarnetta

saarneitta / saarnitta

Com

-ne

-

saarneine / saarnine

Ins

-in

-

saarnein / saarnin

ash tuhka, saarni
Show more arrow right
Tatoeba parallel corpus; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Europarl parallel corpus; EuroParl2021 Puistossa kasvaa suuri saarni. There is a large elm tree growing in the park. Kylänraitilla kasvaa vanha saarni. There is an old saarni growing on the village street. Saarni on tunnettu kestävästä puusta. The elm is known for its durable wood. Pihalla oleva suuri saarni on kaadettava. The large saarni tree in the yard needs to be cut down. Saarni on perinteinen suomalainen puulaji. The saarni is a traditional Finnish tree species. Saarni antaa suojaa paahtavalta auringolta. The saarni provides shade from the scorching sun. Saarni on suosittu koristepuu puutarhoissa. The elm tree is a popular ornamental tree in gardens. Saarni kaduilla alkoi menettää lehtiään syksyn tullen. The elm trees on the streets began to lose their leaves as autumn approached. Saarni on vanha puulaji, joka viihtyy kosteassa maaperässä. The elm is an old species of tree that thrives in moist soil. Nurmituotanto ei kuitenkaan ole riittävää, ja siksi on käytettävä rantaniittyjä ja toissijaista rehuas-ruista, ohraa, turnipseja, linssejä ja puiden, kuten saarnin, jalavan, tammen, mantelins-ja oliivipuiden ja jopa viiniköynnösten, lehtiä. However, not enough grass is produced and water meadows and secondary forage need to be used – rye, barley, turnips, lentils and the foliage of trees such as ash, elm, oak, almond and olive trees and even vines.'. Show more arrow right

Wiktionary

European ash, Fraxinus excelsior Show more arrow right lehtosaarnimetsäsaarni Show more arrow right From Proto-Finnic saarni, from Proto-Finno-Permic sarńe. Cognate with Eastern Mari шертне (šertne) and Western Mari шӓртньы (šärtnʹy). Show more arrow right

Wikipedia

European ash The European ash (Fraxinus excelsior) is a kind of ash tree. It is found throughout Europe and not just Scandinavia. It is a deciduous tree that grows to a height of 20–35 metres. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

saarnini / saarneni

saarnini / saarneni

saarnisi / saarnesi

saarnisi / saarnesi

saarninsa / saarnensa

saarninsa / saarnensa

Par

-ta

saarniani / saarneani

saarnejani / saarniani

saarniasi / saarneasi

saarnejasi / saarniasi

saarniansa / saarniaan / saarneansa / saarneaan

saarnejansa / saarnejaan / saarniansa / saarniaan

Gen

-n

saarnini / saarneni

saarnieni

saarnisi / saarnesi

saarniesi

saarninsa / saarnensa

saarniensa

Ill

mihin

saarniini / saarneeni

saarneihini / saarniini

saarniisi / saarneesi

saarneihisi / saarniisi

saarniinsa / saarneensa

saarneihinsa / saarniinsa

Ine

-ssa

saarnissani / saarnessani

saarneissani / saarnissani

saarnissasi / saarnessasi

saarneissasi / saarnissasi

saarnissansa / saarnissaan / saarnessansa / saarnessaan

saarneissansa / saarneissaan / saarnissansa / saarnissaan

Ela

-sta

saarnistani / saarnestani

saarneistani / saarnistani

saarnistasi / saarnestasi

saarneistasi / saarnistasi

saarnistansa / saarnistaan / saarnestansa / saarnestaan

saarneistansa / saarneistaan / saarnistansa / saarnistaan

All

-lle

saarnilleni / saarnelleni

saarneilleni / saarnilleni

saarnillesi / saarnellesi

saarneillesi / saarnillesi

saarnilleen / saarnillensa / saarnelleen / saarnellensa

saarneillensa / saarneillean / saarnillensa / saarnillean

Ade

-lla

saarnillani / saarnellani

saarneillani / saarnillani

saarnillasi / saarnellasi

saarneillasi / saarnillasi

saarnillansa / saarnillaan / saarnellansa / saarnellaan

saarneillansa / saarneillaan / saarnillansa / saarnillaan

Abl

-lta

saarniltani / saarneltani

saarneiltani / saarniltani

saarniltasi / saarneltasi

saarneiltasi / saarniltasi

saarniltansa / saarniltaan / saarneltansa / saarneltaan

saarneiltansa / saarneiltaan / saarniltansa / saarniltaan

Tra

-ksi

saarnikseni / saarnekseni

saarneikseni / saarnikseni

saarniksesi / saarneksesi

saarneiksesi / saarniksesi

saarnikseen / saarniksensa / saarnekseen / saarneksensa

saarneikseen / saarneiksensa / saarnikseen / saarniksensa

Ess

-na

saarninani / saarnenani

saarneinani / saarninani

saarninasi / saarnenasi

saarneinasi / saarninasi

saarninansa / saarninaan / saarnenansa / saarnenaan

saarneinansa / saarneinaan / saarninansa / saarninaan

Abe

-tta

saarnittani / saarnettani

saarneittani / saarnittani

saarnittasi / saarnettasi

saarneittasi / saarnittasi

saarnittansa / saarnittaan / saarnettansa / saarnettaan

saarneittansa / saarneittaan / saarnittansa / saarnittaan

Com

-ne

-

saarneineni / saarnineni

-

saarneinesi / saarninesi

-

saarneineen / saarneinensa / saarnineen / saarninensa

Singular

Plural

Nom

-

saarnini / saarneni

saarnisi / saarnesi

saarninsa / saarnensa

saarnini / saarneni

saarnisi / saarnesi

saarninsa / saarnensa

Par

-ta

saarniani / saarneani

saarniasi / saarneasi

saarniansa / saarniaan / saarneansa / saarneaan

saarnejani / saarniani

saarnejasi / saarniasi

saarnejansa / saarnejaan / saarniansa / saarniaan

Gen

-n

saarnini / saarneni

saarnisi / saarnesi

saarninsa / saarnensa

saarnieni

saarniesi

saarniensa

Ill

mihin

saarniini / saarneeni

saarniisi / saarneesi

saarniinsa / saarneensa

saarneihini / saarniini

saarneihisi / saarniisi

saarneihinsa / saarniinsa

Ine

-ssa

saarnissani / saarnessani

saarnissasi / saarnessasi

saarnissansa / saarnissaan / saarnessansa / saarnessaan

saarneissani / saarnissani

saarneissasi / saarnissasi

saarneissansa / saarneissaan / saarnissansa / saarnissaan

Ela

-sta

saarnistani / saarnestani

saarnistasi / saarnestasi

saarnistansa / saarnistaan / saarnestansa / saarnestaan

saarneistani / saarnistani

saarneistasi / saarnistasi

saarneistansa / saarneistaan / saarnistansa / saarnistaan

All

-lle

saarnilleni / saarnelleni

saarnillesi / saarnellesi

saarnilleen / saarnillensa / saarnelleen / saarnellensa

saarneilleni / saarnilleni

saarneillesi / saarnillesi

saarneillensa / saarneillean / saarnillensa / saarnillean

Ade

-lla

saarnillani / saarnellani

saarnillasi / saarnellasi

saarnillansa / saarnillaan / saarnellansa / saarnellaan

saarneillani / saarnillani

saarneillasi / saarnillasi

saarneillansa / saarneillaan / saarnillansa / saarnillaan

Abl

-lta

saarniltani / saarneltani

saarniltasi / saarneltasi

saarniltansa / saarniltaan / saarneltansa / saarneltaan

saarneiltani / saarniltani

saarneiltasi / saarniltasi

saarneiltansa / saarneiltaan / saarniltansa / saarniltaan

Tra

-ksi

saarnikseni / saarnekseni

saarniksesi / saarneksesi

saarnikseen / saarniksensa / saarnekseen / saarneksensa

saarneikseni / saarnikseni

saarneiksesi / saarniksesi

saarneikseen / saarneiksensa / saarnikseen / saarniksensa

Ess

-na

saarninani / saarnenani

saarninasi / saarnenasi

saarninansa / saarninaan / saarnenansa / saarnenaan

saarneinani / saarninani

saarneinasi / saarninasi

saarneinansa / saarneinaan / saarninansa / saarninaan

Abe

-tta

saarnittani / saarnettani

saarnittasi / saarnettasi

saarnittansa / saarnittaan / saarnettansa / saarnettaan

saarneittani / saarnittani

saarneittasi / saarnittasi

saarneittansa / saarneittaan / saarnittansa / saarnittaan

Com

-ne

-

-

-

saarneineni / saarnineni

saarneinesi / saarninesi

saarneineen / saarneinensa / saarnineen / saarninensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

saarnimme / saarnemme

saarnimme / saarnemme

saarninne / saarnenne

saarninne / saarnenne

saarninsa / saarnensa

saarninsa / saarnensa

Par

-ta

saarniamme / saarneamme

saarnejamme / saarniamme

saarnianne / saarneanne

saarnejanne / saarnianne

saarniansa / saarniaan / saarneansa / saarneaan

saarnejansa / saarnejaan / saarniansa / saarniaan

Gen

-n

saarnimme / saarnemme

saarniemme

saarninne / saarnenne

saarnienne

saarninsa / saarnensa

saarniensa

Ill

mihin

saarniimme / saarneemme

saarneihimme / saarniimme

saarniinne / saarneenne

saarneihinne / saarniinne

saarniinsa / saarneensa

saarneihinsa / saarniinsa

Ine

-ssa

saarnissamme / saarnessamme

saarneissamme / saarnissamme

saarnissanne / saarnessanne

saarneissanne / saarnissanne

saarnissansa / saarnissaan / saarnessansa / saarnessaan

saarneissansa / saarneissaan / saarnissansa / saarnissaan

Ela

-sta

saarnistamme / saarnestamme

saarneistamme / saarnistamme

saarnistanne / saarnestanne

saarneistanne / saarnistanne

saarnistansa / saarnistaan / saarnestansa / saarnestaan

saarneistansa / saarneistaan / saarnistansa / saarnistaan

All

-lle

saarnillemme / saarnellemme

saarneillemme / saarnillemme

saarnillenne / saarnellenne

saarneillenne / saarnillenne

saarnilleen / saarnillensa / saarnelleen / saarnellensa

saarneillensa / saarneillean / saarnillensa / saarnillean

Ade

-lla

saarnillamme / saarnellamme

saarneillamme / saarnillamme

saarnillanne / saarnellanne

saarneillanne / saarnillanne

saarnillansa / saarnillaan / saarnellansa / saarnellaan

saarneillansa / saarneillaan / saarnillansa / saarnillaan

Abl

-lta

saarniltamme / saarneltamme

saarneiltamme / saarniltamme

saarniltanne / saarneltanne

saarneiltanne / saarniltanne

saarniltansa / saarniltaan / saarneltansa / saarneltaan

saarneiltansa / saarneiltaan / saarniltansa / saarniltaan

Tra

-ksi

saarniksemme / saarneksemme

saarneiksemme / saarniksemme

saarniksenne / saarneksenne

saarneiksenne / saarniksenne

saarnikseen / saarniksensa / saarnekseen / saarneksensa

saarneikseen / saarneiksensa / saarnikseen / saarniksensa

Ess

-na

saarninamme / saarnenamme

saarneinamme / saarninamme

saarninanne / saarnenanne

saarneinanne / saarninanne

saarninansa / saarninaan / saarnenansa / saarnenaan

saarneinansa / saarneinaan / saarninansa / saarninaan

Abe

-tta

saarnittamme / saarnettamme

saarneittamme / saarnittamme

saarnittanne / saarnettanne

saarneittanne / saarnittanne

saarnittansa / saarnittaan / saarnettansa / saarnettaan

saarneittansa / saarneittaan / saarnittansa / saarnittaan

Com

-ne

-

saarneinemme / saarninemme

-

saarneinenne / saarninenne

-

saarneineen / saarneinensa / saarnineen / saarninensa

Singular

Plural

Nom

-

saarnimme / saarnemme

saarninne / saarnenne

saarninsa / saarnensa

saarnimme / saarnemme

saarninne / saarnenne

saarninsa / saarnensa

Par

-ta

saarniamme / saarneamme

saarnianne / saarneanne

saarniansa / saarniaan / saarneansa / saarneaan

saarnejamme / saarniamme

saarnejanne / saarnianne

saarnejansa / saarnejaan / saarniansa / saarniaan

Gen

-n

saarnimme / saarnemme

saarninne / saarnenne

saarninsa / saarnensa

saarniemme

saarnienne

saarniensa

Ill

mihin

saarniimme / saarneemme

saarniinne / saarneenne

saarniinsa / saarneensa

saarneihimme / saarniimme

saarneihinne / saarniinne

saarneihinsa / saarniinsa

Ine

-ssa

saarnissamme / saarnessamme

saarnissanne / saarnessanne

saarnissansa / saarnissaan / saarnessansa / saarnessaan

saarneissamme / saarnissamme

saarneissanne / saarnissanne

saarneissansa / saarneissaan / saarnissansa / saarnissaan

Ela

-sta

saarnistamme / saarnestamme

saarnistanne / saarnestanne

saarnistansa / saarnistaan / saarnestansa / saarnestaan

saarneistamme / saarnistamme

saarneistanne / saarnistanne

saarneistansa / saarneistaan / saarnistansa / saarnistaan

All

-lle

saarnillemme / saarnellemme

saarnillenne / saarnellenne

saarnilleen / saarnillensa / saarnelleen / saarnellensa

saarneillemme / saarnillemme

saarneillenne / saarnillenne

saarneillensa / saarneillean / saarnillensa / saarnillean

Ade

-lla

saarnillamme / saarnellamme

saarnillanne / saarnellanne

saarnillansa / saarnillaan / saarnellansa / saarnellaan

saarneillamme / saarnillamme

saarneillanne / saarnillanne

saarneillansa / saarneillaan / saarnillansa / saarnillaan

Abl

-lta

saarniltamme / saarneltamme

saarniltanne / saarneltanne

saarniltansa / saarniltaan / saarneltansa / saarneltaan

saarneiltamme / saarniltamme

saarneiltanne / saarniltanne

saarneiltansa / saarneiltaan / saarniltansa / saarniltaan

Tra

-ksi

saarniksemme / saarneksemme

saarniksenne / saarneksenne

saarnikseen / saarniksensa / saarnekseen / saarneksensa

saarneiksemme / saarniksemme

saarneiksenne / saarniksenne

saarneikseen / saarneiksensa / saarnikseen / saarniksensa

Ess

-na

saarninamme / saarnenamme

saarninanne / saarnenanne

saarninansa / saarninaan / saarnenansa / saarnenaan

saarneinamme / saarninamme

saarneinanne / saarninanne

saarneinansa / saarneinaan / saarninansa / saarninaan

Abe

-tta

saarnittamme / saarnettamme

saarnittanne / saarnettanne

saarnittansa / saarnittaan / saarnettansa / saarnettaan

saarneittamme / saarnittamme

saarneittanne / saarnittanne

saarneittansa / saarneittaan / saarnittansa / saarnittaan

Com

-ne

-

-

-

saarneinemme / saarninemme

saarneinenne / saarninenne

saarneineen / saarneinensa / saarnineen / saarninensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept