laverrella |
Verb, First infinitive |
| to let on | laverrella, kertoa jstk |
| to let on about | kertoa jstk, laverrella |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lavertelen |
|
ii |
lavertelet |
|
iii |
lavertelee |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lavertelemme / laverrellaan |
|
ii |
lavertelette |
|
iii |
lavertelevat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lavertelin |
|
ii |
lavertelit |
|
iii |
laverteli |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lavertelimme / laverreltiin |
|
ii |
lavertelitte |
|
iii |
lavertelivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen laverrellut |
en ole laverrellut |
ii |
olet laverrellut |
et ole laverrellut |
iii |
on laverrellut |
ei ole laverrellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme laverrelleet |
emme ole laverrelleet |
ii |
olette laverrelleet |
ette ole laverrelleet |
iii |
ovat laverrelleet |
eivät ole laverrelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin laverrellut |
en ollut laverrellut |
ii |
olit laverrellut |
et ollut laverrellut |
iii |
oli laverrellut |
ei ollut laverrellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme laverrelleet |
emme olleet laverrelleet |
ii |
olitte laverrelleet |
ette olleet laverrelleet |
iii |
olivat laverrelleet |
eivät olleet laverrelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lavertelisin |
|
ii |
lavertelisit |
|
iii |
lavertelisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lavertelisimme |
|
ii |
lavertelisitte |
|
iii |
lavertelisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin laverrellut |
en olisi laverrellut |
ii |
olisit laverrellut |
et olisi laverrellut |
iii |
olisi laverrellut |
ei olisi laverrellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme laverrelleet |
emme olisi laverrelleet |
ii |
olisitte laverrelleet |
ette olisi laverrelleet |
iii |
olisivat laverrelleet |
eivät olisi laverrelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
laverrellen |
en laverrelle |
ii |
laverrellet |
et laverrelle |
iii |
laverrellee |
ei laverrelle |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
laverrellemme |
emme laverrelle |
ii |
laverrellette |
ette laverrelle |
iii |
laverrellevat |
eivät laverrelle |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen laverrellut |
en liene laverrellut |
ii |
lienet laverrellut |
et liene laverrellut |
iii |
lienee laverrellut |
ei liene laverrellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme laverrelleet |
emme liene laverrelleet |
ii |
lienette laverrelleet |
ette liene laverrelleet |
iii |
lienevät laverrelleet |
eivät liene laverrelleet |
Singular
i |
- |
ii |
lavertele |
iii |
laverrelkoon |
Plural
i |
laverrelkaamme |
ii |
laverrelkaa |
iii |
laverrelkoot |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
laverrellaksensa / laverrellakseen |
Ine |
-ssa |
laverrellessa |
Ins |
-in |
laverrellen |
Ine |
-ssa |
laverreltaessa (passive) |
Ill |
mihin |
lavertelemaan |
Ine |
-ssa |
lavertelemassa |
Ela |
-sta |
lavertelemasta |
Ade |
-lla |
lavertelemalla |
Abe |
-tta |
lavertelematta |
Ins |
-in |
laverteleman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
laverteleminen |
Par |
-ta |
lavertelemista |
lavertelemaisillaan / lavertelemaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
laverrellaan |
ei |
Imperfect |
laverreltiin |
ei laverreltu |
Potential |
laverreltaneen |
ei laverreltane |
Conditional |
laverreltaisiin |
ei laverreltaisi |
Imperative Present |
laverreltakoon |
älköön laverreltako |
Imperative Perfect |
olkoon laverreltu |
älköön laverreltu |
Positive
Negative
Present
laverrellaan
ei
Imperfect
laverreltiin
ei laverreltu
Potential
laverreltaneen
ei laverreltane
Conditional
laverreltaisiin
ei laverreltaisi
Imperative Present
laverreltakoon
älköön laverreltako
Imperative Perfect
olkoon laverreltu
älköön laverreltu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
laverteleva |
laverreltava |
2nd |
laverrellut |
laverreltu |
3rd |
lavertelema |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net