logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

laapiskynä, noun

Word analysis
laapiskynä

laapiskynä

laapiskynä

Noun, Singular Nominative

laapis

Noun, Singular Nominative

+ kynä

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laapiskynä

laapiskynät

Par

-ta

laapiskynää

laapiskyniä

Gen

-n

laapiskynän

laapiskynien

Ill

mihin

laapiskynään

laapiskyniin

Ine

-ssa

laapiskynässä

laapiskynissä

Ela

-sta

laapiskynästä

laapiskynistä

All

-lle

laapiskynälle

laapiskynille

Ade

-lla

laapiskynällä

laapiskynillä

Abl

-lta

laapiskynältä

laapiskyniltä

Tra

-ksi

laapiskynäksi

laapiskyniksi

Ess

-na

laapiskynänä

laapiskyninä

Abe

-tta

laapiskynättä

laapiskynittä

Com

-ne

-

laapiskynine

Ins

-in

-

laapiskynin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laapiskynä

laapiskynät

Par

-ta

laapiskynää

laapiskyniä

Gen

-n

laapiskynän

laapiskynien

Ill

mihin

laapiskynään

laapiskyniin

Ine

-ssa

laapiskynässä

laapiskynissä

Ela

-sta

laapiskynästä

laapiskynistä

All

-lle

laapiskynälle

laapiskynille

Ade

-lla

laapiskynällä

laapiskynillä

Abl

-lta

laapiskynältä

laapiskyniltä

Tra

-ksi

laapiskynäksi

laapiskyniksi

Ess

-na

laapiskynänä

laapiskyninä

Abe

-tta

laapiskynättä

laapiskynittä

Com

-ne

-

laapiskynine

Ins

-in

-

laapiskynin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

wallet
laapiskynä
Show more arrow right

Wiktionary

(chemistry) Synonym of laapispuikko. Show more arrow right laapis (“silver nitrate”) +‎ kynä (“pencil”) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laapiskynäni

laapiskynäni

laapiskynäsi

laapiskynäsi

laapiskynänsä

laapiskynänsä

Par

-ta

laapiskynääni

laapiskyniäni

laapiskynääsi

laapiskyniäsi

laapiskynäänsä

laapiskyniänsä / laapiskyniään

Gen

-n

laapiskynäni

laapiskynieni

laapiskynäsi

laapiskyniesi

laapiskynänsä

laapiskyniensä

Ill

mihin

laapiskynääni

laapiskyniini

laapiskynääsi

laapiskyniisi

laapiskynäänsä

laapiskyniinsä

Ine

-ssa

laapiskynässäni

laapiskynissäni

laapiskynässäsi

laapiskynissäsi

laapiskynässänsä / laapiskynässään

laapiskynissänsä / laapiskynissään

Ela

-sta

laapiskynästäni

laapiskynistäni

laapiskynästäsi

laapiskynistäsi

laapiskynästänsä / laapiskynästään

laapiskynistänsä / laapiskynistään

All

-lle

laapiskynälleni

laapiskynilleni

laapiskynällesi

laapiskynillesi

laapiskynällensä / laapiskynälleen

laapiskynillensä / laapiskynilleän

Ade

-lla

laapiskynälläni

laapiskynilläni

laapiskynälläsi

laapiskynilläsi

laapiskynällänsä / laapiskynällään

laapiskynillänsä / laapiskynillään

Abl

-lta

laapiskynältäni

laapiskyniltäni

laapiskynältäsi

laapiskyniltäsi

laapiskynältänsä / laapiskynältään

laapiskyniltänsä / laapiskyniltään

Tra

-ksi

laapiskynäkseni

laapiskynikseni

laapiskynäksesi

laapiskyniksesi

laapiskynäksensä / laapiskynäkseen

laapiskyniksensä / laapiskynikseen

Ess

-na

laapiskynänäni

laapiskyninäni

laapiskynänäsi

laapiskyninäsi

laapiskynänänsä / laapiskynänään

laapiskyninänsä / laapiskyninään

Abe

-tta

laapiskynättäni

laapiskynittäni

laapiskynättäsi

laapiskynittäsi

laapiskynättänsä / laapiskynättään

laapiskynittänsä / laapiskynittään

Com

-ne

-

laapiskynineni

-

laapiskyninesi

-

laapiskyninensä / laapiskynineen

Singular

Plural

Nom

-

laapiskynäni

laapiskynäsi

laapiskynänsä

laapiskynäni

laapiskynäsi

laapiskynänsä

Par

-ta

laapiskynääni

laapiskynääsi

laapiskynäänsä

laapiskyniäni

laapiskyniäsi

laapiskyniänsä / laapiskyniään

Gen

-n

laapiskynäni

laapiskynäsi

laapiskynänsä

laapiskynieni

laapiskyniesi

laapiskyniensä

Ill

mihin

laapiskynääni

laapiskynääsi

laapiskynäänsä

laapiskyniini

laapiskyniisi

laapiskyniinsä

Ine

-ssa

laapiskynässäni

laapiskynässäsi

laapiskynässänsä / laapiskynässään

laapiskynissäni

laapiskynissäsi

laapiskynissänsä / laapiskynissään

Ela

-sta

laapiskynästäni

laapiskynästäsi

laapiskynästänsä / laapiskynästään

laapiskynistäni

laapiskynistäsi

laapiskynistänsä / laapiskynistään

All

-lle

laapiskynälleni

laapiskynällesi

laapiskynällensä / laapiskynälleen

laapiskynilleni

laapiskynillesi

laapiskynillensä / laapiskynilleän

Ade

-lla

laapiskynälläni

laapiskynälläsi

laapiskynällänsä / laapiskynällään

laapiskynilläni

laapiskynilläsi

laapiskynillänsä / laapiskynillään

Abl

-lta

laapiskynältäni

laapiskynältäsi

laapiskynältänsä / laapiskynältään

laapiskyniltäni

laapiskyniltäsi

laapiskyniltänsä / laapiskyniltään

Tra

-ksi

laapiskynäkseni

laapiskynäksesi

laapiskynäksensä / laapiskynäkseen

laapiskynikseni

laapiskyniksesi

laapiskyniksensä / laapiskynikseen

Ess

-na

laapiskynänäni

laapiskynänäsi

laapiskynänänsä / laapiskynänään

laapiskyninäni

laapiskyninäsi

laapiskyninänsä / laapiskyninään

Abe

-tta

laapiskynättäni

laapiskynättäsi

laapiskynättänsä / laapiskynättään

laapiskynittäni

laapiskynittäsi

laapiskynittänsä / laapiskynittään

Com

-ne

-

-

-

laapiskynineni

laapiskyninesi

laapiskyninensä / laapiskynineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laapiskynämme

laapiskynämme

laapiskynänne

laapiskynänne

laapiskynänsä

laapiskynänsä

Par

-ta

laapiskynäämme

laapiskyniämme

laapiskynäänne

laapiskyniänne

laapiskynäänsä

laapiskyniänsä / laapiskyniään

Gen

-n

laapiskynämme

laapiskyniemme

laapiskynänne

laapiskynienne

laapiskynänsä

laapiskyniensä

Ill

mihin

laapiskynäämme

laapiskyniimme

laapiskynäänne

laapiskyniinne

laapiskynäänsä

laapiskyniinsä

Ine

-ssa

laapiskynässämme

laapiskynissämme

laapiskynässänne

laapiskynissänne

laapiskynässänsä / laapiskynässään

laapiskynissänsä / laapiskynissään

Ela

-sta

laapiskynästämme

laapiskynistämme

laapiskynästänne

laapiskynistänne

laapiskynästänsä / laapiskynästään

laapiskynistänsä / laapiskynistään

All

-lle

laapiskynällemme

laapiskynillemme

laapiskynällenne

laapiskynillenne

laapiskynällensä / laapiskynälleen

laapiskynillensä / laapiskynilleän

Ade

-lla

laapiskynällämme

laapiskynillämme

laapiskynällänne

laapiskynillänne

laapiskynällänsä / laapiskynällään

laapiskynillänsä / laapiskynillään

Abl

-lta

laapiskynältämme

laapiskyniltämme

laapiskynältänne

laapiskyniltänne

laapiskynältänsä / laapiskynältään

laapiskyniltänsä / laapiskyniltään

Tra

-ksi

laapiskynäksemme

laapiskyniksemme

laapiskynäksenne

laapiskyniksenne

laapiskynäksensä / laapiskynäkseen

laapiskyniksensä / laapiskynikseen

Ess

-na

laapiskynänämme

laapiskyninämme

laapiskynänänne

laapiskyninänne

laapiskynänänsä / laapiskynänään

laapiskyninänsä / laapiskyninään

Abe

-tta

laapiskynättämme

laapiskynittämme

laapiskynättänne

laapiskynittänne

laapiskynättänsä / laapiskynättään

laapiskynittänsä / laapiskynittään

Com

-ne

-

laapiskyninemme

-

laapiskyninenne

-

laapiskyninensä / laapiskynineen

Singular

Plural

Nom

-

laapiskynämme

laapiskynänne

laapiskynänsä

laapiskynämme

laapiskynänne

laapiskynänsä

Par

-ta

laapiskynäämme

laapiskynäänne

laapiskynäänsä

laapiskyniämme

laapiskyniänne

laapiskyniänsä / laapiskyniään

Gen

-n

laapiskynämme

laapiskynänne

laapiskynänsä

laapiskyniemme

laapiskynienne

laapiskyniensä

Ill

mihin

laapiskynäämme

laapiskynäänne

laapiskynäänsä

laapiskyniimme

laapiskyniinne

laapiskyniinsä

Ine

-ssa

laapiskynässämme

laapiskynässänne

laapiskynässänsä / laapiskynässään

laapiskynissämme

laapiskynissänne

laapiskynissänsä / laapiskynissään

Ela

-sta

laapiskynästämme

laapiskynästänne

laapiskynästänsä / laapiskynästään

laapiskynistämme

laapiskynistänne

laapiskynistänsä / laapiskynistään

All

-lle

laapiskynällemme

laapiskynällenne

laapiskynällensä / laapiskynälleen

laapiskynillemme

laapiskynillenne

laapiskynillensä / laapiskynilleän

Ade

-lla

laapiskynällämme

laapiskynällänne

laapiskynällänsä / laapiskynällään

laapiskynillämme

laapiskynillänne

laapiskynillänsä / laapiskynillään

Abl

-lta

laapiskynältämme

laapiskynältänne

laapiskynältänsä / laapiskynältään

laapiskyniltämme

laapiskyniltänne

laapiskyniltänsä / laapiskyniltään

Tra

-ksi

laapiskynäksemme

laapiskynäksenne

laapiskynäksensä / laapiskynäkseen

laapiskyniksemme

laapiskyniksenne

laapiskyniksensä / laapiskynikseen

Ess

-na

laapiskynänämme

laapiskynänänne

laapiskynänänsä / laapiskynänään

laapiskyninämme

laapiskyninänne

laapiskyninänsä / laapiskyninään

Abe

-tta

laapiskynättämme

laapiskynättänne

laapiskynättänsä / laapiskynättään

laapiskynittämme

laapiskynittänne

laapiskynittänsä / laapiskynittään

Com

-ne

-

-

-

laapiskyninemme

laapiskyninenne

laapiskyninensä / laapiskynineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laapis

laapikset

Par

-ta

laapista

laapiksia

Gen

-n

laapiksen

laapiksien / laapisten

Ill

mihin

laapikseen

laapiksiin

Ine

-ssa

laapiksessa

laapiksissa

Ela

-sta

laapiksesta

laapiksista

All

-lle

laapikselle

laapiksille

Ade

-lla

laapiksella

laapiksilla

Abl

-lta

laapikselta

laapiksilta

Tra

-ksi

laapikseksi

laapiksiksi

Ess

-na

laapiksena

laapiksina

Abe

-tta

laapiksetta

laapiksitta

Com

-ne

-

laapiksine

Ins

-in

-

laapiksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laapis

laapikset

Par

-ta

laapista

laapiksia

Gen

-n

laapiksen

laapiksien / laapisten

Ill

mihin

laapikseen

laapiksiin

Ine

-ssa

laapiksessa

laapiksissa

Ela

-sta

laapiksesta

laapiksista

All

-lle

laapikselle

laapiksille

Ade

-lla

laapiksella

laapiksilla

Abl

-lta

laapikselta

laapiksilta

Tra

-ksi

laapikseksi

laapiksiksi

Ess

-na

laapiksena

laapiksina

Abe

-tta

laapiksetta

laapiksitta

Com

-ne

-

laapiksine

Ins

-in

-

laapiksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

wander
laapis
Show more arrow right
Europarl; Tanzil; OpenSubtitles; Europarl v7; Tatoeba; DGT Laapis on lyijykynä. The laapis is a pencil. Laapis on teroittamatta. The laapis is unsharpened. Ostin uuden laapis eilen. I bought a new laapis yesterday. Retkellä unohtui laapis metsään. The compass was left in the forest during the hike. Laapis auttaa suunnistamaan maastossa. The compass helps with navigation in the terrain. Laapis on suosittu retkeilykohde Lapissa. The fell is a popular hiking destination in Lapland. Minulla on sininen laapis. I have a blue laapis. Antaisitko lainaksi laapis? Could you lend me a laapis? Show more arrow right

Wiktionary

silver nitrate (common name) Show more arrow right hopeanitraattilaapiskivi Show more arrow right laapiskivi laapiskynä laapispuikko Show more arrow right

Wikipedia

Silver nitrate Silver nitrate is an inorganic compound with chemical formula AgNO3. This salt is a versatile precursor to many other silver compounds, such as those used in photography. It is far less sensitive to light than the halides. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laapikseni

laapikseni

laapiksesi

laapiksesi

laapiksensa

laapiksensa

Par

-ta

laapistani

laapiksiani

laapistasi

laapiksiasi

laapistansa / laapistaan

laapiksiansa / laapiksiaan

Gen

-n

laapikseni

laapiksieni / laapisteni

laapiksesi

laapiksiesi / laapistesi

laapiksensa

laapiksiensa / laapistensa

Ill

mihin

laapikseeni

laapiksiini

laapikseesi

laapiksiisi

laapikseensa

laapiksiinsa

Ine

-ssa

laapiksessani

laapiksissani

laapiksessasi

laapiksissasi

laapiksessansa / laapiksessaan

laapiksissansa / laapiksissaan

Ela

-sta

laapiksestani

laapiksistani

laapiksestasi

laapiksistasi

laapiksestansa / laapiksestaan

laapiksistansa / laapiksistaan

All

-lle

laapikselleni

laapiksilleni

laapiksellesi

laapiksillesi

laapiksellensa / laapikselleen

laapiksillensa / laapiksillean

Ade

-lla

laapiksellani

laapiksillani

laapiksellasi

laapiksillasi

laapiksellansa / laapiksellaan

laapiksillansa / laapiksillaan

Abl

-lta

laapikseltani

laapiksiltani

laapikseltasi

laapiksiltasi

laapikseltansa / laapikseltaan

laapiksiltansa / laapiksiltaan

Tra

-ksi

laapiksekseni

laapiksikseni

laapikseksesi

laapiksiksesi

laapikseksensa / laapiksekseen

laapiksiksensa / laapiksikseen

Ess

-na

laapiksenani

laapiksinani

laapiksenasi

laapiksinasi

laapiksenansa / laapiksenaan

laapiksinansa / laapiksinaan

Abe

-tta

laapiksettani

laapiksittani

laapiksettasi

laapiksittasi

laapiksettansa / laapiksettaan

laapiksittansa / laapiksittaan

Com

-ne

-

laapiksineni

-

laapiksinesi

-

laapiksinensa / laapiksineen

Singular

Plural

Nom

-

laapikseni

laapiksesi

laapiksensa

laapikseni

laapiksesi

laapiksensa

Par

-ta

laapistani

laapistasi

laapistansa / laapistaan

laapiksiani

laapiksiasi

laapiksiansa / laapiksiaan

Gen

-n

laapikseni

laapiksesi

laapiksensa

laapiksieni / laapisteni

laapiksiesi / laapistesi

laapiksiensa / laapistensa

Ill

mihin

laapikseeni

laapikseesi

laapikseensa

laapiksiini

laapiksiisi

laapiksiinsa

Ine

-ssa

laapiksessani

laapiksessasi

laapiksessansa / laapiksessaan

laapiksissani

laapiksissasi

laapiksissansa / laapiksissaan

Ela

-sta

laapiksestani

laapiksestasi

laapiksestansa / laapiksestaan

laapiksistani

laapiksistasi

laapiksistansa / laapiksistaan

All

-lle

laapikselleni

laapiksellesi

laapiksellensa / laapikselleen

laapiksilleni

laapiksillesi

laapiksillensa / laapiksillean

Ade

-lla

laapiksellani

laapiksellasi

laapiksellansa / laapiksellaan

laapiksillani

laapiksillasi

laapiksillansa / laapiksillaan

Abl

-lta

laapikseltani

laapikseltasi

laapikseltansa / laapikseltaan

laapiksiltani

laapiksiltasi

laapiksiltansa / laapiksiltaan

Tra

-ksi

laapiksekseni

laapikseksesi

laapikseksensa / laapiksekseen

laapiksikseni

laapiksiksesi

laapiksiksensa / laapiksikseen

Ess

-na

laapiksenani

laapiksenasi

laapiksenansa / laapiksenaan

laapiksinani

laapiksinasi

laapiksinansa / laapiksinaan

Abe

-tta

laapiksettani

laapiksettasi

laapiksettansa / laapiksettaan

laapiksittani

laapiksittasi

laapiksittansa / laapiksittaan

Com

-ne

-

-

-

laapiksineni

laapiksinesi

laapiksinensa / laapiksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laapiksemme

laapiksemme

laapiksenne

laapiksenne

laapiksensa

laapiksensa

Par

-ta

laapistamme

laapiksiamme

laapistanne

laapiksianne

laapistansa / laapistaan

laapiksiansa / laapiksiaan

Gen

-n

laapiksemme

laapiksiemme / laapistemme

laapiksenne

laapiksienne / laapistenne

laapiksensa

laapiksiensa / laapistensa

Ill

mihin

laapikseemme

laapiksiimme

laapikseenne

laapiksiinne

laapikseensa

laapiksiinsa

Ine

-ssa

laapiksessamme

laapiksissamme

laapiksessanne

laapiksissanne

laapiksessansa / laapiksessaan

laapiksissansa / laapiksissaan

Ela

-sta

laapiksestamme

laapiksistamme

laapiksestanne

laapiksistanne

laapiksestansa / laapiksestaan

laapiksistansa / laapiksistaan

All

-lle

laapiksellemme

laapiksillemme

laapiksellenne

laapiksillenne

laapiksellensa / laapikselleen

laapiksillensa / laapiksillean

Ade

-lla

laapiksellamme

laapiksillamme

laapiksellanne

laapiksillanne

laapiksellansa / laapiksellaan

laapiksillansa / laapiksillaan

Abl

-lta

laapikseltamme

laapiksiltamme

laapikseltanne

laapiksiltanne

laapikseltansa / laapikseltaan

laapiksiltansa / laapiksiltaan

Tra

-ksi

laapikseksemme

laapiksiksemme

laapikseksenne

laapiksiksenne

laapikseksensa / laapiksekseen

laapiksiksensa / laapiksikseen

Ess

-na

laapiksenamme

laapiksinamme

laapiksenanne

laapiksinanne

laapiksenansa / laapiksenaan

laapiksinansa / laapiksinaan

Abe

-tta

laapiksettamme

laapiksittamme

laapiksettanne

laapiksittanne

laapiksettansa / laapiksettaan

laapiksittansa / laapiksittaan

Com

-ne

-

laapiksinemme

-

laapiksinenne

-

laapiksinensa / laapiksineen

Singular

Plural

Nom

-

laapiksemme

laapiksenne

laapiksensa

laapiksemme

laapiksenne

laapiksensa

Par

-ta

laapistamme

laapistanne

laapistansa / laapistaan

laapiksiamme

laapiksianne

laapiksiansa / laapiksiaan

Gen

-n

laapiksemme

laapiksenne

laapiksensa

laapiksiemme / laapistemme

laapiksienne / laapistenne

laapiksiensa / laapistensa

Ill

mihin

laapikseemme

laapikseenne

laapikseensa

laapiksiimme

laapiksiinne

laapiksiinsa

Ine

-ssa

laapiksessamme

laapiksessanne

laapiksessansa / laapiksessaan

laapiksissamme

laapiksissanne

laapiksissansa / laapiksissaan

Ela

-sta

laapiksestamme

laapiksestanne

laapiksestansa / laapiksestaan

laapiksistamme

laapiksistanne

laapiksistansa / laapiksistaan

All

-lle

laapiksellemme

laapiksellenne

laapiksellensa / laapikselleen

laapiksillemme

laapiksillenne

laapiksillensa / laapiksillean

Ade

-lla

laapiksellamme

laapiksellanne

laapiksellansa / laapiksellaan

laapiksillamme

laapiksillanne

laapiksillansa / laapiksillaan

Abl

-lta

laapikseltamme

laapikseltanne

laapikseltansa / laapikseltaan

laapiksiltamme

laapiksiltanne

laapiksiltansa / laapiksiltaan

Tra

-ksi

laapikseksemme

laapikseksenne

laapikseksensa / laapiksekseen

laapiksiksemme

laapiksiksenne

laapiksiksensa / laapiksikseen

Ess

-na

laapiksenamme

laapiksenanne

laapiksenansa / laapiksenaan

laapiksinamme

laapiksinanne

laapiksinansa / laapiksinaan

Abe

-tta

laapiksettamme

laapiksettanne

laapiksettansa / laapiksettaan

laapiksittamme

laapiksittanne

laapiksittansa / laapiksittaan

Com

-ne

-

-

-

laapiksinemme

laapiksinenne

laapiksinensa / laapiksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kynä

kynät

Par

-ta

kynää

kyniä

Gen

-n

kynän

kynien

Ill

mihin

kynään

kyniin

Ine

-ssa

kynässä

kynissä

Ela

-sta

kynästä

kynistä

All

-lle

kynälle

kynille

Ade

-lla

kynällä

kynillä

Abl

-lta

kynältä

kyniltä

Tra

-ksi

kynäksi

kyniksi

Ess

-na

kynänä

kyninä

Abe

-tta

kynättä

kynittä

Com

-ne

-

kynine

Ins

-in

-

kynin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kynä

kynät

Par

-ta

kynää

kyniä

Gen

-n

kynän

kynien

Ill

mihin

kynään

kyniin

Ine

-ssa

kynässä

kynissä

Ela

-sta

kynästä

kynistä

All

-lle

kynälle

kynille

Ade

-lla

kynällä

kynillä

Abl

-lta

kynältä

kyniltä

Tra

-ksi

kynäksi

kyniksi

Ess

-na

kynänä

kyninä

Abe

-tta

kynättä

kynittä

Com

-ne

-

kynine

Ins

-in

-

kynin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

pen kynä, aitaus, karsina, suoja, tyyl, kynänkäyttäjä
pencil lyijykynä, kynä
Show more arrow right
OPUS - Finnish-English, sentence 345678.; Europarl Parallel Corpus v7, sentence 786.; OPUS - OpenSubtitles2016, sentence 567890.; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Sentence Pairs, sentence 1234567.; Europarl; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles Ota tämä kynä. Take this pen. Kynä oli terävä. The pen was sharp. Kynä on musteessa. The pen is in ink. Ai, se on kynä. Oh, it's a pen. Hukkasin kynän. I lost the pen. Kyniä on pöydällä. The pens are on the table. Kuka kyniä lainaa? Who borrows the pen? Älä varasta kyniä! Don't steal the pens! Näetkö kyniä tuolla? Do you see the pens over there? Tarvitset kynää. You might want to get a pen. Show more arrow right

Wiktionary

pencil lyijykynä pen kuulakärkikynä, mustekynä quill, hollow shaft (lower shaft of a feather) - Show more arrow right Quill kyniä kynäillä Show more arrow right aniliinikynäehostuskynähuopakynähuultenrajauskynäinsuliinikynäkajaalikynäkirvesmiehenkynäkolikynäkorostekynäkosmoskynäkuitukynäkuivamustekynäkulmakynäkuulakynäkuulakärkikynäkynäjalavakynäkaukalokynäkotelokynälamppukynämieskynäniekkakynäniskakynänjälkikynänkärkikynänkäyttäjäkynänpätkäkynänpääkynänteroitinkynänteräkynänvarsikynänvetokynäpiirroskynäsotakynätelinelaapiskynälapiskynäliimakynälukukynälyijykynämeikkikynämustekynäpunakynärajauskynärasvakynäruokokynäsilmänrajauskynäsinikynäsinipunakynäsulkakynäsäiliökynätimpurinkynätussikynätäytekynävalokynävärikynä Show more arrow right From Proto-Finnic künä, from Proto-Finno-Permic küńä. Show more arrow right

Wikipedia

Pen A pen is a common writing instrument used to apply ink to a surface, usually paper, for writing or drawing. Historically, reed pens, quill pens, and dip pens were used, with a nib dipped in ink. Ruling pens allow precise adjustment of line width, and still find a few specialized uses, but technical pens such as the Rapidograph are more commonly used. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kynäni

kynäni

kynäsi

kynäsi

kynänsä

kynänsä

Par

-ta

kynääni

kyniäni

kynääsi

kyniäsi

kynäänsä

kyniänsä / kyniään

Gen

-n

kynäni

kynieni

kynäsi

kyniesi

kynänsä

kyniensä

Ill

mihin

kynääni

kyniini

kynääsi

kyniisi

kynäänsä

kyniinsä

Ine

-ssa

kynässäni

kynissäni

kynässäsi

kynissäsi

kynässänsä / kynässään

kynissänsä / kynissään

Ela

-sta

kynästäni

kynistäni

kynästäsi

kynistäsi

kynästänsä / kynästään

kynistänsä / kynistään

All

-lle

kynälleni

kynilleni

kynällesi

kynillesi

kynällensä / kynälleen

kynillensä / kynilleän

Ade

-lla

kynälläni

kynilläni

kynälläsi

kynilläsi

kynällänsä / kynällään

kynillänsä / kynillään

Abl

-lta

kynältäni

kyniltäni

kynältäsi

kyniltäsi

kynältänsä / kynältään

kyniltänsä / kyniltään

Tra

-ksi

kynäkseni

kynikseni

kynäksesi

kyniksesi

kynäksensä / kynäkseen

kyniksensä / kynikseen

Ess

-na

kynänäni

kyninäni

kynänäsi

kyninäsi

kynänänsä / kynänään

kyninänsä / kyninään

Abe

-tta

kynättäni

kynittäni

kynättäsi

kynittäsi

kynättänsä / kynättään

kynittänsä / kynittään

Com

-ne

-

kynineni

-

kyninesi

-

kyninensä / kynineen

Singular

Plural

Nom

-

kynäni

kynäsi

kynänsä

kynäni

kynäsi

kynänsä

Par

-ta

kynääni

kynääsi

kynäänsä

kyniäni

kyniäsi

kyniänsä / kyniään

Gen

-n

kynäni

kynäsi

kynänsä

kynieni

kyniesi

kyniensä

Ill

mihin

kynääni

kynääsi

kynäänsä

kyniini

kyniisi

kyniinsä

Ine

-ssa

kynässäni

kynässäsi

kynässänsä / kynässään

kynissäni

kynissäsi

kynissänsä / kynissään

Ela

-sta

kynästäni

kynästäsi

kynästänsä / kynästään

kynistäni

kynistäsi

kynistänsä / kynistään

All

-lle

kynälleni

kynällesi

kynällensä / kynälleen

kynilleni

kynillesi

kynillensä / kynilleän

Ade

-lla

kynälläni

kynälläsi

kynällänsä / kynällään

kynilläni

kynilläsi

kynillänsä / kynillään

Abl

-lta

kynältäni

kynältäsi

kynältänsä / kynältään

kyniltäni

kyniltäsi

kyniltänsä / kyniltään

Tra

-ksi

kynäkseni

kynäksesi

kynäksensä / kynäkseen

kynikseni

kyniksesi

kyniksensä / kynikseen

Ess

-na

kynänäni

kynänäsi

kynänänsä / kynänään

kyninäni

kyninäsi

kyninänsä / kyninään

Abe

-tta

kynättäni

kynättäsi

kynättänsä / kynättään

kynittäni

kynittäsi

kynittänsä / kynittään

Com

-ne

-

-

-

kynineni

kyninesi

kyninensä / kynineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kynämme

kynämme

kynänne

kynänne

kynänsä

kynänsä

Par

-ta

kynäämme

kyniämme

kynäänne

kyniänne

kynäänsä

kyniänsä / kyniään

Gen

-n

kynämme

kyniemme

kynänne

kynienne

kynänsä

kyniensä

Ill

mihin

kynäämme

kyniimme

kynäänne

kyniinne

kynäänsä

kyniinsä

Ine

-ssa

kynässämme

kynissämme

kynässänne

kynissänne

kynässänsä / kynässään

kynissänsä / kynissään

Ela

-sta

kynästämme

kynistämme

kynästänne

kynistänne

kynästänsä / kynästään

kynistänsä / kynistään

All

-lle

kynällemme

kynillemme

kynällenne

kynillenne

kynällensä / kynälleen

kynillensä / kynilleän

Ade

-lla

kynällämme

kynillämme

kynällänne

kynillänne

kynällänsä / kynällään

kynillänsä / kynillään

Abl

-lta

kynältämme

kyniltämme

kynältänne

kyniltänne

kynältänsä / kynältään

kyniltänsä / kyniltään

Tra

-ksi

kynäksemme

kyniksemme

kynäksenne

kyniksenne

kynäksensä / kynäkseen

kyniksensä / kynikseen

Ess

-na

kynänämme

kyninämme

kynänänne

kyninänne

kynänänsä / kynänään

kyninänsä / kyninään

Abe

-tta

kynättämme

kynittämme

kynättänne

kynittänne

kynättänsä / kynättään

kynittänsä / kynittään

Com

-ne

-

kyninemme

-

kyninenne

-

kyninensä / kynineen

Singular

Plural

Nom

-

kynämme

kynänne

kynänsä

kynämme

kynänne

kynänsä

Par

-ta

kynäämme

kynäänne

kynäänsä

kyniämme

kyniänne

kyniänsä / kyniään

Gen

-n

kynämme

kynänne

kynänsä

kyniemme

kynienne

kyniensä

Ill

mihin

kynäämme

kynäänne

kynäänsä

kyniimme

kyniinne

kyniinsä

Ine

-ssa

kynässämme

kynässänne

kynässänsä / kynässään

kynissämme

kynissänne

kynissänsä / kynissään

Ela

-sta

kynästämme

kynästänne

kynästänsä / kynästään

kynistämme

kynistänne

kynistänsä / kynistään

All

-lle

kynällemme

kynällenne

kynällensä / kynälleen

kynillemme

kynillenne

kynillensä / kynilleän

Ade

-lla

kynällämme

kynällänne

kynällänsä / kynällään

kynillämme

kynillänne

kynillänsä / kynillään

Abl

-lta

kynältämme

kynältänne

kynältänsä / kynältään

kyniltämme

kyniltänne

kyniltänsä / kyniltään

Tra

-ksi

kynäksemme

kynäksenne

kynäksensä / kynäkseen

kyniksemme

kyniksenne

kyniksensä / kynikseen

Ess

-na

kynänämme

kynänänne

kynänänsä / kynänään

kyninämme

kyninänne

kyninänsä / kyninään

Abe

-tta

kynättämme

kynättänne

kynättänsä / kynättään

kynittämme

kynittänne

kynittänsä / kynittään

Com

-ne

-

-

-

kyninemme

kyninenne

kyninensä / kynineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept