laapiskynä |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ kynä |
Noun, Singular Nominative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
laapiskynät |
|
Par |
-ta |
laapiskynää |
laapiskyniä |
Gen |
-n |
laapiskynän |
laapiskynien |
Ill |
mihin |
laapiskynään |
laapiskyniin |
Ine |
-ssa |
laapiskynässä |
laapiskynissä |
Ela |
-sta |
laapiskynästä |
laapiskynistä |
All |
-lle |
laapiskynälle |
laapiskynille |
Ade |
-lla |
laapiskynällä |
laapiskynillä |
Abl |
-lta |
laapiskynältä |
laapiskyniltä |
Tra |
-ksi |
laapiskynäksi |
laapiskyniksi |
Ess |
-na |
laapiskynänä |
laapiskyninä |
Abe |
-tta |
laapiskynättä |
laapiskynittä |
Com |
-ne |
- |
laapiskynine |
Ins |
-in |
- |
laapiskynin |
Singular
Plural
Nom
-
laapiskynät
Par
-ta
laapiskynää
laapiskyniä
Gen
-n
laapiskynän
laapiskynien
Ill
mihin
laapiskynään
laapiskyniin
Ine
-ssa
laapiskynässä
laapiskynissä
Ela
-sta
laapiskynästä
laapiskynistä
All
-lle
laapiskynälle
laapiskynille
Ade
-lla
laapiskynällä
laapiskynillä
Abl
-lta
laapiskynältä
laapiskyniltä
Tra
-ksi
laapiskynäksi
laapiskyniksi
Ess
-na
laapiskynänä
laapiskyninä
Abe
-tta
laapiskynättä
laapiskynittä
Com
-ne
-
laapiskynine
Ins
-in
-
laapiskynin
| wallet | |
| laapiskynä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laapiskynä |
laapiskynä |
laapiskynä |
laapiskynä |
laapiskynä |
laapiskynä |
Par |
-ta |
laapiskynää |
laapiskyniä |
laapiskynää |
laapiskyniä |
laapiskynää |
laapiskyniä |
Gen |
-n |
laapiskynä |
laapiskynie |
laapiskynä |
laapiskynie |
laapiskynä |
laapiskynie |
Ill |
mihin |
laapiskynää |
laapiskynii |
laapiskynää |
laapiskynii |
laapiskynää |
laapiskynii |
Ine |
-ssa |
laapiskynässä |
laapiskynissä |
laapiskynässä |
laapiskynissä |
laapiskynässä |
laapiskynissä |
Ela |
-sta |
laapiskynästä |
laapiskynistä |
laapiskynästä |
laapiskynistä |
laapiskynästä |
laapiskynistä |
All |
-lle |
laapiskynälle |
laapiskynille |
laapiskynälle |
laapiskynille |
laapiskynälle |
laapiskynille |
Ade |
-lla |
laapiskynällä |
laapiskynillä |
laapiskynällä |
laapiskynillä |
laapiskynällä |
laapiskynillä |
Abl |
-lta |
laapiskynältä |
laapiskyniltä |
laapiskynältä |
laapiskyniltä |
laapiskynältä |
laapiskyniltä |
Tra |
-ksi |
laapiskynäkse |
laapiskynikse |
laapiskynäkse |
laapiskynikse |
laapiskynäkse |
laapiskynikse |
Ess |
-na |
laapiskynänä |
laapiskyninä |
laapiskynänä |
laapiskyninä |
laapiskynänä |
laapiskyninä |
Abe |
-tta |
laapiskynättä |
laapiskynittä |
laapiskynättä |
laapiskynittä |
laapiskynättä |
laapiskynittä |
Com |
-ne |
- |
laapiskynine |
- |
laapiskynine |
- |
laapiskynine |
Singular
Plural
Nom
-
laapiskynä
laapiskynä
laapiskynä
laapiskynä
laapiskynä
laapiskynä
Par
-ta
laapiskynää
laapiskynää
laapiskynää
laapiskyniä
laapiskyniä
laapiskyniä
Gen
-n
laapiskynä
laapiskynä
laapiskynä
laapiskynie
laapiskynie
laapiskynie
Ill
mihin
laapiskynää
laapiskynää
laapiskynää
laapiskynii
laapiskynii
laapiskynii
Ine
-ssa
laapiskynässä
laapiskynässä
laapiskynässä
laapiskynissä
laapiskynissä
laapiskynissä
Ela
-sta
laapiskynästä
laapiskynästä
laapiskynästä
laapiskynistä
laapiskynistä
laapiskynistä
All
-lle
laapiskynälle
laapiskynälle
laapiskynälle
laapiskynille
laapiskynille
laapiskynille
Ade
-lla
laapiskynällä
laapiskynällä
laapiskynällä
laapiskynillä
laapiskynillä
laapiskynillä
Abl
-lta
laapiskynältä
laapiskynältä
laapiskynältä
laapiskyniltä
laapiskyniltä
laapiskyniltä
Tra
-ksi
laapiskynäkse
laapiskynäkse
laapiskynäkse
laapiskynikse
laapiskynikse
laapiskynikse
Ess
-na
laapiskynänä
laapiskynänä
laapiskynänä
laapiskyninä
laapiskyninä
laapiskyninä
Abe
-tta
laapiskynättä
laapiskynättä
laapiskynättä
laapiskynittä
laapiskynittä
laapiskynittä
Com
-ne
-
-
-
laapiskynine
laapiskynine
laapiskynine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laapiskynä |
laapiskynä |
laapiskynä |
laapiskynä |
laapiskynä |
laapiskynä |
Par |
-ta |
laapiskynää |
laapiskyniä |
laapiskynää |
laapiskyniä |
laapiskynää |
laapiskyniä |
Gen |
-n |
laapiskynä |
laapiskynie |
laapiskynä |
laapiskynie |
laapiskynä |
laapiskynie |
Ill |
mihin |
laapiskynää |
laapiskynii |
laapiskynää |
laapiskynii |
laapiskynää |
laapiskynii |
Ine |
-ssa |
laapiskynässä |
laapiskynissä |
laapiskynässä |
laapiskynissä |
laapiskynässä |
laapiskynissä |
Ela |
-sta |
laapiskynästä |
laapiskynistä |
laapiskynästä |
laapiskynistä |
laapiskynästä |
laapiskynistä |
All |
-lle |
laapiskynälle |
laapiskynille |
laapiskynälle |
laapiskynille |
laapiskynälle |
laapiskynille |
Ade |
-lla |
laapiskynällä |
laapiskynillä |
laapiskynällä |
laapiskynillä |
laapiskynällä |
laapiskynillä |
Abl |
-lta |
laapiskynältä |
laapiskyniltä |
laapiskynältä |
laapiskyniltä |
laapiskynältä |
laapiskyniltä |
Tra |
-ksi |
laapiskynäkse |
laapiskynikse |
laapiskynäkse |
laapiskynikse |
laapiskynäkse |
laapiskynikse |
Ess |
-na |
laapiskynänä |
laapiskyninä |
laapiskynänä |
laapiskyninä |
laapiskynänä |
laapiskyninä |
Abe |
-tta |
laapiskynättä |
laapiskynittä |
laapiskynättä |
laapiskynittä |
laapiskynättä |
laapiskynittä |
Com |
-ne |
- |
laapiskynine |
- |
laapiskynine |
- |
laapiskynine |
Singular
Plural
Nom
-
laapiskynä
laapiskynä
laapiskynä
laapiskynä
laapiskynä
laapiskynä
Par
-ta
laapiskynää
laapiskynää
laapiskynää
laapiskyniä
laapiskyniä
laapiskyniä
Gen
-n
laapiskynä
laapiskynä
laapiskynä
laapiskynie
laapiskynie
laapiskynie
Ill
mihin
laapiskynää
laapiskynää
laapiskynää
laapiskynii
laapiskynii
laapiskynii
Ine
-ssa
laapiskynässä
laapiskynässä
laapiskynässä
laapiskynissä
laapiskynissä
laapiskynissä
Ela
-sta
laapiskynästä
laapiskynästä
laapiskynästä
laapiskynistä
laapiskynistä
laapiskynistä
All
-lle
laapiskynälle
laapiskynälle
laapiskynälle
laapiskynille
laapiskynille
laapiskynille
Ade
-lla
laapiskynällä
laapiskynällä
laapiskynällä
laapiskynillä
laapiskynillä
laapiskynillä
Abl
-lta
laapiskynältä
laapiskynältä
laapiskynältä
laapiskyniltä
laapiskyniltä
laapiskyniltä
Tra
-ksi
laapiskynäkse
laapiskynäkse
laapiskynäkse
laapiskynikse
laapiskynikse
laapiskynikse
Ess
-na
laapiskynänä
laapiskynänä
laapiskynänä
laapiskyninä
laapiskyninä
laapiskyninä
Abe
-tta
laapiskynättä
laapiskynättä
laapiskynättä
laapiskynittä
laapiskynittä
laapiskynittä
Com
-ne
-
-
-
laapiskynine
laapiskynine
laapiskynine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
laapis |
laapikset |
Par |
-ta |
laapista |
laapiksia |
Gen |
-n |
laapiksen |
laapiksien / laapisten |
Ill |
mihin |
laapikseen |
laapiksiin |
Ine |
-ssa |
laapiksessa |
laapiksissa |
Ela |
-sta |
laapiksesta |
laapiksista |
All |
-lle |
laapikselle |
laapiksille |
Ade |
-lla |
laapiksella |
laapiksilla |
Abl |
-lta |
laapikselta |
laapiksilta |
Tra |
-ksi |
laapikseksi |
laapiksiksi |
Ess |
-na |
laapiksena |
laapiksina |
Abe |
-tta |
laapiksetta |
laapiksitta |
Com |
-ne |
- |
laapiksine |
Ins |
-in |
- |
laapiksin |
Singular
Plural
Nom
-
laapis
laapikset
Par
-ta
laapista
laapiksia
Gen
-n
laapiksen
laapiksien / laapisten
Ill
mihin
laapikseen
laapiksiin
Ine
-ssa
laapiksessa
laapiksissa
Ela
-sta
laapiksesta
laapiksista
All
-lle
laapikselle
laapiksille
Ade
-lla
laapiksella
laapiksilla
Abl
-lta
laapikselta
laapiksilta
Tra
-ksi
laapikseksi
laapiksiksi
Ess
-na
laapiksena
laapiksina
Abe
-tta
laapiksetta
laapiksitta
Com
-ne
-
laapiksine
Ins
-in
-
laapiksin
| wander | |
| laapis |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laapikse |
laapikse |
laapikse |
laapikse |
laapikse |
laapikse |
Par |
-ta |
laapista |
laapiksia |
laapista |
laapiksia |
laapista |
laapiksia |
Gen |
-n |
laapikse |
laapiksie |
laapikse |
laapiksie |
laapikse |
laapiksie |
Ill |
mihin |
laapiksee |
laapiksii |
laapiksee |
laapiksii |
laapiksee |
laapiksii |
Ine |
-ssa |
laapiksessa |
laapiksissa |
laapiksessa |
laapiksissa |
laapiksessa |
laapiksissa |
Ela |
-sta |
laapiksesta |
laapiksista |
laapiksesta |
laapiksista |
laapiksesta |
laapiksista |
All |
-lle |
laapikselle |
laapiksille |
laapikselle |
laapiksille |
laapikselle |
laapiksille |
Ade |
-lla |
laapiksella |
laapiksilla |
laapiksella |
laapiksilla |
laapiksella |
laapiksilla |
Abl |
-lta |
laapikselta |
laapiksilta |
laapikselta |
laapiksilta |
laapikselta |
laapiksilta |
Tra |
-ksi |
laapiksekse |
laapiksikse |
laapiksekse |
laapiksikse |
laapiksekse |
laapiksikse |
Ess |
-na |
laapiksena |
laapiksina |
laapiksena |
laapiksina |
laapiksena |
laapiksina |
Abe |
-tta |
laapiksetta |
laapiksitta |
laapiksetta |
laapiksitta |
laapiksetta |
laapiksitta |
Com |
-ne |
- |
laapiksine |
- |
laapiksine |
- |
laapiksine |
Singular
Plural
Nom
-
laapikse
laapikse
laapikse
laapikse
laapikse
laapikse
Par
-ta
laapista
laapista
laapista
laapiksia
laapiksia
laapiksia
Gen
-n
laapikse
laapikse
laapikse
laapiksie
laapiksie
laapiksie
Ill
mihin
laapiksee
laapiksee
laapiksee
laapiksii
laapiksii
laapiksii
Ine
-ssa
laapiksessa
laapiksessa
laapiksessa
laapiksissa
laapiksissa
laapiksissa
Ela
-sta
laapiksesta
laapiksesta
laapiksesta
laapiksista
laapiksista
laapiksista
All
-lle
laapikselle
laapikselle
laapikselle
laapiksille
laapiksille
laapiksille
Ade
-lla
laapiksella
laapiksella
laapiksella
laapiksilla
laapiksilla
laapiksilla
Abl
-lta
laapikselta
laapikselta
laapikselta
laapiksilta
laapiksilta
laapiksilta
Tra
-ksi
laapiksekse
laapiksekse
laapiksekse
laapiksikse
laapiksikse
laapiksikse
Ess
-na
laapiksena
laapiksena
laapiksena
laapiksina
laapiksina
laapiksina
Abe
-tta
laapiksetta
laapiksetta
laapiksetta
laapiksitta
laapiksitta
laapiksitta
Com
-ne
-
-
-
laapiksine
laapiksine
laapiksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laapikse |
laapikse |
laapikse |
laapikse |
laapikse |
laapikse |
Par |
-ta |
laapista |
laapiksia |
laapista |
laapiksia |
laapista |
laapiksia |
Gen |
-n |
laapikse |
laapiksie |
laapikse |
laapiksie |
laapikse |
laapiksie |
Ill |
mihin |
laapiksee |
laapiksii |
laapiksee |
laapiksii |
laapiksee |
laapiksii |
Ine |
-ssa |
laapiksessa |
laapiksissa |
laapiksessa |
laapiksissa |
laapiksessa |
laapiksissa |
Ela |
-sta |
laapiksesta |
laapiksista |
laapiksesta |
laapiksista |
laapiksesta |
laapiksista |
All |
-lle |
laapikselle |
laapiksille |
laapikselle |
laapiksille |
laapikselle |
laapiksille |
Ade |
-lla |
laapiksella |
laapiksilla |
laapiksella |
laapiksilla |
laapiksella |
laapiksilla |
Abl |
-lta |
laapikselta |
laapiksilta |
laapikselta |
laapiksilta |
laapikselta |
laapiksilta |
Tra |
-ksi |
laapiksekse |
laapiksikse |
laapiksekse |
laapiksikse |
laapiksekse |
laapiksikse |
Ess |
-na |
laapiksena |
laapiksina |
laapiksena |
laapiksina |
laapiksena |
laapiksina |
Abe |
-tta |
laapiksetta |
laapiksitta |
laapiksetta |
laapiksitta |
laapiksetta |
laapiksitta |
Com |
-ne |
- |
laapiksine |
- |
laapiksine |
- |
laapiksine |
Singular
Plural
Nom
-
laapikse
laapikse
laapikse
laapikse
laapikse
laapikse
Par
-ta
laapista
laapista
laapista
laapiksia
laapiksia
laapiksia
Gen
-n
laapikse
laapikse
laapikse
laapiksie
laapiksie
laapiksie
Ill
mihin
laapiksee
laapiksee
laapiksee
laapiksii
laapiksii
laapiksii
Ine
-ssa
laapiksessa
laapiksessa
laapiksessa
laapiksissa
laapiksissa
laapiksissa
Ela
-sta
laapiksesta
laapiksesta
laapiksesta
laapiksista
laapiksista
laapiksista
All
-lle
laapikselle
laapikselle
laapikselle
laapiksille
laapiksille
laapiksille
Ade
-lla
laapiksella
laapiksella
laapiksella
laapiksilla
laapiksilla
laapiksilla
Abl
-lta
laapikselta
laapikselta
laapikselta
laapiksilta
laapiksilta
laapiksilta
Tra
-ksi
laapiksekse
laapiksekse
laapiksekse
laapiksikse
laapiksikse
laapiksikse
Ess
-na
laapiksena
laapiksena
laapiksena
laapiksina
laapiksina
laapiksina
Abe
-tta
laapiksetta
laapiksetta
laapiksetta
laapiksitta
laapiksitta
laapiksitta
Com
-ne
-
-
-
laapiksine
laapiksine
laapiksine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kynä |
kynät |
Par |
-ta |
kynää |
kyniä |
Gen |
-n |
kynän |
kynien |
Ill |
mihin |
kynään |
kyniin |
Ine |
-ssa |
kynässä |
kynissä |
Ela |
-sta |
kynästä |
kynistä |
All |
-lle |
kynälle |
kynille |
Ade |
-lla |
kynällä |
kynillä |
Abl |
-lta |
kynältä |
kyniltä |
Tra |
-ksi |
kynäksi |
kyniksi |
Ess |
-na |
kynänä |
kyninä |
Abe |
-tta |
kynättä |
kynittä |
Com |
-ne |
- |
kynine |
Ins |
-in |
- |
kynin |
Singular
Plural
Nom
-
kynä
kynät
Par
-ta
kynää
kyniä
Gen
-n
kynän
kynien
Ill
mihin
kynään
kyniin
Ine
-ssa
kynässä
kynissä
Ela
-sta
kynästä
kynistä
All
-lle
kynälle
kynille
Ade
-lla
kynällä
kynillä
Abl
-lta
kynältä
kyniltä
Tra
-ksi
kynäksi
kyniksi
Ess
-na
kynänä
kyninä
Abe
-tta
kynättä
kynittä
Com
-ne
-
kynine
Ins
-in
-
kynin
| pen | kynä, aitaus, karsina, suoja, tyyl, kynänkäyttäjä |
| pencil | lyijykynä, kynä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kynä |
kynä |
kynä |
kynä |
kynä |
kynä |
Par |
-ta |
kynää |
kyniä |
kynää |
kyniä |
kynää |
kyniä |
Gen |
-n |
kynä |
kynie |
kynä |
kynie |
kynä |
kynie |
Ill |
mihin |
kynää |
kynii |
kynää |
kynii |
kynää |
kynii |
Ine |
-ssa |
kynässä |
kynissä |
kynässä |
kynissä |
kynässä |
kynissä |
Ela |
-sta |
kynästä |
kynistä |
kynästä |
kynistä |
kynästä |
kynistä |
All |
-lle |
kynälle |
kynille |
kynälle |
kynille |
kynälle |
kynille |
Ade |
-lla |
kynällä |
kynillä |
kynällä |
kynillä |
kynällä |
kynillä |
Abl |
-lta |
kynältä |
kyniltä |
kynältä |
kyniltä |
kynältä |
kyniltä |
Tra |
-ksi |
kynäkse |
kynikse |
kynäkse |
kynikse |
kynäkse |
kynikse |
Ess |
-na |
kynänä |
kyninä |
kynänä |
kyninä |
kynänä |
kyninä |
Abe |
-tta |
kynättä |
kynittä |
kynättä |
kynittä |
kynättä |
kynittä |
Com |
-ne |
- |
kynine |
- |
kynine |
- |
kynine |
Singular
Plural
Nom
-
kynä
kynä
kynä
kynä
kynä
kynä
Par
-ta
kynää
kynää
kynää
kyniä
kyniä
kyniä
Gen
-n
kynä
kynä
kynä
kynie
kynie
kynie
Ill
mihin
kynää
kynää
kynää
kynii
kynii
kynii
Ine
-ssa
kynässä
kynässä
kynässä
kynissä
kynissä
kynissä
Ela
-sta
kynästä
kynästä
kynästä
kynistä
kynistä
kynistä
All
-lle
kynälle
kynälle
kynälle
kynille
kynille
kynille
Ade
-lla
kynällä
kynällä
kynällä
kynillä
kynillä
kynillä
Abl
-lta
kynältä
kynältä
kynältä
kyniltä
kyniltä
kyniltä
Tra
-ksi
kynäkse
kynäkse
kynäkse
kynikse
kynikse
kynikse
Ess
-na
kynänä
kynänä
kynänä
kyninä
kyninä
kyninä
Abe
-tta
kynättä
kynättä
kynättä
kynittä
kynittä
kynittä
Com
-ne
-
-
-
kynine
kynine
kynine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kynä |
kynä |
kynä |
kynä |
kynä |
kynä |
Par |
-ta |
kynää |
kyniä |
kynää |
kyniä |
kynää |
kyniä |
Gen |
-n |
kynä |
kynie |
kynä |
kynie |
kynä |
kynie |
Ill |
mihin |
kynää |
kynii |
kynää |
kynii |
kynää |
kynii |
Ine |
-ssa |
kynässä |
kynissä |
kynässä |
kynissä |
kynässä |
kynissä |
Ela |
-sta |
kynästä |
kynistä |
kynästä |
kynistä |
kynästä |
kynistä |
All |
-lle |
kynälle |
kynille |
kynälle |
kynille |
kynälle |
kynille |
Ade |
-lla |
kynällä |
kynillä |
kynällä |
kynillä |
kynällä |
kynillä |
Abl |
-lta |
kynältä |
kyniltä |
kynältä |
kyniltä |
kynältä |
kyniltä |
Tra |
-ksi |
kynäkse |
kynikse |
kynäkse |
kynikse |
kynäkse |
kynikse |
Ess |
-na |
kynänä |
kyninä |
kynänä |
kyninä |
kynänä |
kyninä |
Abe |
-tta |
kynättä |
kynittä |
kynättä |
kynittä |
kynättä |
kynittä |
Com |
-ne |
- |
kynine |
- |
kynine |
- |
kynine |
Singular
Plural
Nom
-
kynä
kynä
kynä
kynä
kynä
kynä
Par
-ta
kynää
kynää
kynää
kyniä
kyniä
kyniä
Gen
-n
kynä
kynä
kynä
kynie
kynie
kynie
Ill
mihin
kynää
kynää
kynää
kynii
kynii
kynii
Ine
-ssa
kynässä
kynässä
kynässä
kynissä
kynissä
kynissä
Ela
-sta
kynästä
kynästä
kynästä
kynistä
kynistä
kynistä
All
-lle
kynälle
kynälle
kynälle
kynille
kynille
kynille
Ade
-lla
kynällä
kynällä
kynällä
kynillä
kynillä
kynillä
Abl
-lta
kynältä
kynältä
kynältä
kyniltä
kyniltä
kyniltä
Tra
-ksi
kynäkse
kynäkse
kynäkse
kynikse
kynikse
kynikse
Ess
-na
kynänä
kynänä
kynänä
kyninä
kyninä
kyninä
Abe
-tta
kynättä
kynättä
kynättä
kynittä
kynittä
kynittä
Com
-ne
-
-
-
kynine
kynine
kynine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net