logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

laapis, noun

Word analysis
laapis

laapis

laapis

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laapis

laapikset

Par

-ta

laapista

laapiksia

Gen

-n

laapiksen

laapiksien / laapisten

Ill

mihin

laapikseen

laapiksiin

Ine

-ssa

laapiksessa

laapiksissa

Ela

-sta

laapiksesta

laapiksista

All

-lle

laapikselle

laapiksille

Ade

-lla

laapiksella

laapiksilla

Abl

-lta

laapikselta

laapiksilta

Tra

-ksi

laapikseksi

laapiksiksi

Ess

-na

laapiksena

laapiksina

Abe

-tta

laapiksetta

laapiksitta

Com

-ne

-

laapiksine

Ins

-in

-

laapiksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laapis

laapikset

Par

-ta

laapista

laapiksia

Gen

-n

laapiksen

laapiksien / laapisten

Ill

mihin

laapikseen

laapiksiin

Ine

-ssa

laapiksessa

laapiksissa

Ela

-sta

laapiksesta

laapiksista

All

-lle

laapikselle

laapiksille

Ade

-lla

laapiksella

laapiksilla

Abl

-lta

laapikselta

laapiksilta

Tra

-ksi

laapikseksi

laapiksiksi

Ess

-na

laapiksena

laapiksina

Abe

-tta

laapiksetta

laapiksitta

Com

-ne

-

laapiksine

Ins

-in

-

laapiksin

wander
laapis
Show more arrow right
Europarl; Tanzil; OpenSubtitles; Europarl v7; Tatoeba; DGT Laapis on lyijykynä. The laapis is a pencil. Laapis on teroittamatta. The laapis is unsharpened. Ostin uuden laapis eilen. I bought a new laapis yesterday. Retkellä unohtui laapis metsään. The compass was left in the forest during the hike. Laapis auttaa suunnistamaan maastossa. The compass helps with navigation in the terrain. Laapis on suosittu retkeilykohde Lapissa. The fell is a popular hiking destination in Lapland. Minulla on sininen laapis. I have a blue laapis. Antaisitko lainaksi laapis? Could you lend me a laapis? Show more arrow right

Wiktionary

silver nitrate (common name) Show more arrow right hopeanitraattilaapiskivi Show more arrow right laapiskivi laapiskynä laapispuikko Show more arrow right

Wikipedia

Silver nitrate Silver nitrate is an inorganic compound with chemical formula AgNO3. This salt is a versatile precursor to many other silver compounds, such as those used in photography. It is far less sensitive to light than the halides. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laapikseni

laapikseni

laapiksesi

laapiksesi

laapiksensa

laapiksensa

Par

-ta

laapistani

laapiksiani

laapistasi

laapiksiasi

laapistansa / laapistaan

laapiksiansa / laapiksiaan

Gen

-n

laapikseni

laapiksieni / laapisteni

laapiksesi

laapiksiesi / laapistesi

laapiksensa

laapiksiensa / laapistensa

Ill

mihin

laapikseeni

laapiksiini

laapikseesi

laapiksiisi

laapikseensa

laapiksiinsa

Ine

-ssa

laapiksessani

laapiksissani

laapiksessasi

laapiksissasi

laapiksessansa / laapiksessaan

laapiksissansa / laapiksissaan

Ela

-sta

laapiksestani

laapiksistani

laapiksestasi

laapiksistasi

laapiksestansa / laapiksestaan

laapiksistansa / laapiksistaan

All

-lle

laapikselleni

laapiksilleni

laapiksellesi

laapiksillesi

laapiksellensa / laapikselleen

laapiksillensa / laapiksillean

Ade

-lla

laapiksellani

laapiksillani

laapiksellasi

laapiksillasi

laapiksellansa / laapiksellaan

laapiksillansa / laapiksillaan

Abl

-lta

laapikseltani

laapiksiltani

laapikseltasi

laapiksiltasi

laapikseltansa / laapikseltaan

laapiksiltansa / laapiksiltaan

Tra

-ksi

laapiksekseni

laapiksikseni

laapikseksesi

laapiksiksesi

laapikseksensa / laapiksekseen

laapiksiksensa / laapiksikseen

Ess

-na

laapiksenani

laapiksinani

laapiksenasi

laapiksinasi

laapiksenansa / laapiksenaan

laapiksinansa / laapiksinaan

Abe

-tta

laapiksettani

laapiksittani

laapiksettasi

laapiksittasi

laapiksettansa / laapiksettaan

laapiksittansa / laapiksittaan

Com

-ne

-

laapiksineni

-

laapiksinesi

-

laapiksinensa / laapiksineen

Singular

Plural

Nom

-

laapikseni

laapiksesi

laapiksensa

laapikseni

laapiksesi

laapiksensa

Par

-ta

laapistani

laapistasi

laapistansa / laapistaan

laapiksiani

laapiksiasi

laapiksiansa / laapiksiaan

Gen

-n

laapikseni

laapiksesi

laapiksensa

laapiksieni / laapisteni

laapiksiesi / laapistesi

laapiksiensa / laapistensa

Ill

mihin

laapikseeni

laapikseesi

laapikseensa

laapiksiini

laapiksiisi

laapiksiinsa

Ine

-ssa

laapiksessani

laapiksessasi

laapiksessansa / laapiksessaan

laapiksissani

laapiksissasi

laapiksissansa / laapiksissaan

Ela

-sta

laapiksestani

laapiksestasi

laapiksestansa / laapiksestaan

laapiksistani

laapiksistasi

laapiksistansa / laapiksistaan

All

-lle

laapikselleni

laapiksellesi

laapiksellensa / laapikselleen

laapiksilleni

laapiksillesi

laapiksillensa / laapiksillean

Ade

-lla

laapiksellani

laapiksellasi

laapiksellansa / laapiksellaan

laapiksillani

laapiksillasi

laapiksillansa / laapiksillaan

Abl

-lta

laapikseltani

laapikseltasi

laapikseltansa / laapikseltaan

laapiksiltani

laapiksiltasi

laapiksiltansa / laapiksiltaan

Tra

-ksi

laapiksekseni

laapikseksesi

laapikseksensa / laapiksekseen

laapiksikseni

laapiksiksesi

laapiksiksensa / laapiksikseen

Ess

-na

laapiksenani

laapiksenasi

laapiksenansa / laapiksenaan

laapiksinani

laapiksinasi

laapiksinansa / laapiksinaan

Abe

-tta

laapiksettani

laapiksettasi

laapiksettansa / laapiksettaan

laapiksittani

laapiksittasi

laapiksittansa / laapiksittaan

Com

-ne

-

-

-

laapiksineni

laapiksinesi

laapiksinensa / laapiksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laapiksemme

laapiksemme

laapiksenne

laapiksenne

laapiksensa

laapiksensa

Par

-ta

laapistamme

laapiksiamme

laapistanne

laapiksianne

laapistansa / laapistaan

laapiksiansa / laapiksiaan

Gen

-n

laapiksemme

laapiksiemme / laapistemme

laapiksenne

laapiksienne / laapistenne

laapiksensa

laapiksiensa / laapistensa

Ill

mihin

laapikseemme

laapiksiimme

laapikseenne

laapiksiinne

laapikseensa

laapiksiinsa

Ine

-ssa

laapiksessamme

laapiksissamme

laapiksessanne

laapiksissanne

laapiksessansa / laapiksessaan

laapiksissansa / laapiksissaan

Ela

-sta

laapiksestamme

laapiksistamme

laapiksestanne

laapiksistanne

laapiksestansa / laapiksestaan

laapiksistansa / laapiksistaan

All

-lle

laapiksellemme

laapiksillemme

laapiksellenne

laapiksillenne

laapiksellensa / laapikselleen

laapiksillensa / laapiksillean

Ade

-lla

laapiksellamme

laapiksillamme

laapiksellanne

laapiksillanne

laapiksellansa / laapiksellaan

laapiksillansa / laapiksillaan

Abl

-lta

laapikseltamme

laapiksiltamme

laapikseltanne

laapiksiltanne

laapikseltansa / laapikseltaan

laapiksiltansa / laapiksiltaan

Tra

-ksi

laapikseksemme

laapiksiksemme

laapikseksenne

laapiksiksenne

laapikseksensa / laapiksekseen

laapiksiksensa / laapiksikseen

Ess

-na

laapiksenamme

laapiksinamme

laapiksenanne

laapiksinanne

laapiksenansa / laapiksenaan

laapiksinansa / laapiksinaan

Abe

-tta

laapiksettamme

laapiksittamme

laapiksettanne

laapiksittanne

laapiksettansa / laapiksettaan

laapiksittansa / laapiksittaan

Com

-ne

-

laapiksinemme

-

laapiksinenne

-

laapiksinensa / laapiksineen

Singular

Plural

Nom

-

laapiksemme

laapiksenne

laapiksensa

laapiksemme

laapiksenne

laapiksensa

Par

-ta

laapistamme

laapistanne

laapistansa / laapistaan

laapiksiamme

laapiksianne

laapiksiansa / laapiksiaan

Gen

-n

laapiksemme

laapiksenne

laapiksensa

laapiksiemme / laapistemme

laapiksienne / laapistenne

laapiksiensa / laapistensa

Ill

mihin

laapikseemme

laapikseenne

laapikseensa

laapiksiimme

laapiksiinne

laapiksiinsa

Ine

-ssa

laapiksessamme

laapiksessanne

laapiksessansa / laapiksessaan

laapiksissamme

laapiksissanne

laapiksissansa / laapiksissaan

Ela

-sta

laapiksestamme

laapiksestanne

laapiksestansa / laapiksestaan

laapiksistamme

laapiksistanne

laapiksistansa / laapiksistaan

All

-lle

laapiksellemme

laapiksellenne

laapiksellensa / laapikselleen

laapiksillemme

laapiksillenne

laapiksillensa / laapiksillean

Ade

-lla

laapiksellamme

laapiksellanne

laapiksellansa / laapiksellaan

laapiksillamme

laapiksillanne

laapiksillansa / laapiksillaan

Abl

-lta

laapikseltamme

laapikseltanne

laapikseltansa / laapikseltaan

laapiksiltamme

laapiksiltanne

laapiksiltansa / laapiksiltaan

Tra

-ksi

laapikseksemme

laapikseksenne

laapikseksensa / laapiksekseen

laapiksiksemme

laapiksiksenne

laapiksiksensa / laapiksikseen

Ess

-na

laapiksenamme

laapiksenanne

laapiksenansa / laapiksenaan

laapiksinamme

laapiksinanne

laapiksinansa / laapiksinaan

Abe

-tta

laapiksettamme

laapiksettanne

laapiksettansa / laapiksettaan

laapiksittamme

laapiksittanne

laapiksittansa / laapiksittaan

Com

-ne

-

-

-

laapiksinemme

laapiksinenne

laapiksinensa / laapiksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

laapis

laapikset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

laapiksen

laapiksien / laapisten

Ill

mihin

laapikseen

Solve

Ine

-ssa

laapiksissa

Solve

Ela

-sta

laapiksesta

laapiksista

All

-lle

laapikselle

Solve

Ade

-lla

laapiksilla

Solve

Abl

-lta

laapikselta

laapiksilta

Tra

-ksi

laapikseksi

laapiksiksi

Ess

-na

laapiksena

laapiksina

Abe

-tta

laapiksetta

laapiksitta

Com

-ne

-

laapiksine

Ins

-in

-

laapiksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laapis

laapikset

Par

-ta

Gen

-n

laapiksen

laapiksien / laapisten

Ill

mihin

laapikseen

Ine

-ssa

laapiksissa

Ela

-sta

laapiksesta

laapiksista

All

-lle

laapikselle

Ade

-lla

laapiksilla

Abl

-lta

laapikselta

laapiksilta

Tra

-ksi

laapikseksi

laapiksiksi

Ess

-na

laapiksena

laapiksina

Abe

-tta

laapiksetta

laapiksitta

Com

-ne

-

laapiksine

Ins

-in

-

laapiksin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept