laapis |
Noun, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
laapikset |
|
Par |
-ta |
laapista |
laapiksia |
Gen |
-n |
laapiksen |
laapiksien / laapisten |
Ill |
mihin |
laapikseen |
laapiksiin |
Ine |
-ssa |
laapiksessa |
laapiksissa |
Ela |
-sta |
laapiksesta |
laapiksista |
All |
-lle |
laapikselle |
laapiksille |
Ade |
-lla |
laapiksella |
laapiksilla |
Abl |
-lta |
laapikselta |
laapiksilta |
Tra |
-ksi |
laapikseksi |
laapiksiksi |
Ess |
-na |
laapiksena |
laapiksina |
Abe |
-tta |
laapiksetta |
laapiksitta |
Com |
-ne |
- |
laapiksine |
Ins |
-in |
- |
laapiksin |
Singular
Plural
Nom
-
laapikset
Par
-ta
laapista
laapiksia
Gen
-n
laapiksen
laapiksien / laapisten
Ill
mihin
laapikseen
laapiksiin
Ine
-ssa
laapiksessa
laapiksissa
Ela
-sta
laapiksesta
laapiksista
All
-lle
laapikselle
laapiksille
Ade
-lla
laapiksella
laapiksilla
Abl
-lta
laapikselta
laapiksilta
Tra
-ksi
laapikseksi
laapiksiksi
Ess
-na
laapiksena
laapiksina
Abe
-tta
laapiksetta
laapiksitta
Com
-ne
-
laapiksine
Ins
-in
-
laapiksin
wander | |
laapis |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laapikse |
laapikse |
laapikse |
laapikse |
laapikse |
laapikse |
Par |
-ta |
laapista |
laapiksia |
laapista |
laapiksia |
laapista |
laapiksia |
Gen |
-n |
laapikse |
laapiksie |
laapikse |
laapiksie |
laapikse |
laapiksie |
Ill |
mihin |
laapiksee |
laapiksii |
laapiksee |
laapiksii |
laapiksee |
laapiksii |
Ine |
-ssa |
laapiksessa |
laapiksissa |
laapiksessa |
laapiksissa |
laapiksessa |
laapiksissa |
Ela |
-sta |
laapiksesta |
laapiksista |
laapiksesta |
laapiksista |
laapiksesta |
laapiksista |
All |
-lle |
laapikselle |
laapiksille |
laapikselle |
laapiksille |
laapikselle |
laapiksille |
Ade |
-lla |
laapiksella |
laapiksilla |
laapiksella |
laapiksilla |
laapiksella |
laapiksilla |
Abl |
-lta |
laapikselta |
laapiksilta |
laapikselta |
laapiksilta |
laapikselta |
laapiksilta |
Tra |
-ksi |
laapiksekse |
laapiksikse |
laapiksekse |
laapiksikse |
laapiksekse |
laapiksikse |
Ess |
-na |
laapiksena |
laapiksina |
laapiksena |
laapiksina |
laapiksena |
laapiksina |
Abe |
-tta |
laapiksetta |
laapiksitta |
laapiksetta |
laapiksitta |
laapiksetta |
laapiksitta |
Com |
-ne |
- |
laapiksine |
- |
laapiksine |
- |
laapiksine |
Singular
Plural
Nom
-
laapikse
laapikse
laapikse
laapikse
laapikse
laapikse
Par
-ta
laapista
laapista
laapista
laapiksia
laapiksia
laapiksia
Gen
-n
laapikse
laapikse
laapikse
laapiksie
laapiksie
laapiksie
Ill
mihin
laapiksee
laapiksee
laapiksee
laapiksii
laapiksii
laapiksii
Ine
-ssa
laapiksessa
laapiksessa
laapiksessa
laapiksissa
laapiksissa
laapiksissa
Ela
-sta
laapiksesta
laapiksesta
laapiksesta
laapiksista
laapiksista
laapiksista
All
-lle
laapikselle
laapikselle
laapikselle
laapiksille
laapiksille
laapiksille
Ade
-lla
laapiksella
laapiksella
laapiksella
laapiksilla
laapiksilla
laapiksilla
Abl
-lta
laapikselta
laapikselta
laapikselta
laapiksilta
laapiksilta
laapiksilta
Tra
-ksi
laapiksekse
laapiksekse
laapiksekse
laapiksikse
laapiksikse
laapiksikse
Ess
-na
laapiksena
laapiksena
laapiksena
laapiksina
laapiksina
laapiksina
Abe
-tta
laapiksetta
laapiksetta
laapiksetta
laapiksitta
laapiksitta
laapiksitta
Com
-ne
-
-
-
laapiksine
laapiksine
laapiksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laapikse |
laapikse |
laapikse |
laapikse |
laapikse |
laapikse |
Par |
-ta |
laapista |
laapiksia |
laapista |
laapiksia |
laapista |
laapiksia |
Gen |
-n |
laapikse |
laapiksie |
laapikse |
laapiksie |
laapikse |
laapiksie |
Ill |
mihin |
laapiksee |
laapiksii |
laapiksee |
laapiksii |
laapiksee |
laapiksii |
Ine |
-ssa |
laapiksessa |
laapiksissa |
laapiksessa |
laapiksissa |
laapiksessa |
laapiksissa |
Ela |
-sta |
laapiksesta |
laapiksista |
laapiksesta |
laapiksista |
laapiksesta |
laapiksista |
All |
-lle |
laapikselle |
laapiksille |
laapikselle |
laapiksille |
laapikselle |
laapiksille |
Ade |
-lla |
laapiksella |
laapiksilla |
laapiksella |
laapiksilla |
laapiksella |
laapiksilla |
Abl |
-lta |
laapikselta |
laapiksilta |
laapikselta |
laapiksilta |
laapikselta |
laapiksilta |
Tra |
-ksi |
laapiksekse |
laapiksikse |
laapiksekse |
laapiksikse |
laapiksekse |
laapiksikse |
Ess |
-na |
laapiksena |
laapiksina |
laapiksena |
laapiksina |
laapiksena |
laapiksina |
Abe |
-tta |
laapiksetta |
laapiksitta |
laapiksetta |
laapiksitta |
laapiksetta |
laapiksitta |
Com |
-ne |
- |
laapiksine |
- |
laapiksine |
- |
laapiksine |
Singular
Plural
Nom
-
laapikse
laapikse
laapikse
laapikse
laapikse
laapikse
Par
-ta
laapista
laapista
laapista
laapiksia
laapiksia
laapiksia
Gen
-n
laapikse
laapikse
laapikse
laapiksie
laapiksie
laapiksie
Ill
mihin
laapiksee
laapiksee
laapiksee
laapiksii
laapiksii
laapiksii
Ine
-ssa
laapiksessa
laapiksessa
laapiksessa
laapiksissa
laapiksissa
laapiksissa
Ela
-sta
laapiksesta
laapiksesta
laapiksesta
laapiksista
laapiksista
laapiksista
All
-lle
laapikselle
laapikselle
laapikselle
laapiksille
laapiksille
laapiksille
Ade
-lla
laapiksella
laapiksella
laapiksella
laapiksilla
laapiksilla
laapiksilla
Abl
-lta
laapikselta
laapikselta
laapikselta
laapiksilta
laapiksilta
laapiksilta
Tra
-ksi
laapiksekse
laapiksekse
laapiksekse
laapiksikse
laapiksikse
laapiksikse
Ess
-na
laapiksena
laapiksena
laapiksena
laapiksina
laapiksina
laapiksina
Abe
-tta
laapiksetta
laapiksetta
laapiksetta
laapiksitta
laapiksitta
laapiksitta
Com
-ne
-
-
-
laapiksine
laapiksine
laapiksine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net