logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kuunvaihde, noun

Word analysis
kuunvaihde

kuunvaihde

kuunvaihde

Noun, Singular Nominative

kuu

Noun, Singular Genitive

+ vaihde

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuunvaihde

kuunvaihteet

Par

-ta

kuunvaihdetta

kuunvaihteita / kuunvaihtehia

Gen

-n

kuunvaihteen

kuunvaihteitten / kuunvaihteiden / kuunvaihtehien / kuunvaihtehitten

Ill

mihin

kuunvaihteeseen

kuunvaihteisiin / kuunvaihteihin / kuunvaihtehisin

Ine

-ssa

kuunvaihteessa

kuunvaihtehissa / kuunvaihteissa

Ela

-sta

kuunvaihteesta

kuunvaihtehista / kuunvaihteista

All

-lle

kuunvaihteelle

kuunvaihtehille / kuunvaihteille

Ade

-lla

kuunvaihteella

kuunvaihtehilla / kuunvaihteilla

Abl

-lta

kuunvaihteelta

kuunvaihtehilta / kuunvaihteilta

Tra

-ksi

kuunvaihteeksi

kuunvaihtehiksi / kuunvaihteiksi

Ess

-na

kuunvaihteena

kuunvaihtehina / kuunvaihteina

Abe

-tta

kuunvaihteetta

kuunvaihtehitta / kuunvaihteitta

Com

-ne

-

kuunvaihtehine / kuunvaihteine

Ins

-in

-

kuunvaihtehin / kuunvaihtein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuunvaihde

kuunvaihteet

Par

-ta

kuunvaihdetta

kuunvaihteita / kuunvaihtehia

Gen

-n

kuunvaihteen

kuunvaihteitten / kuunvaihteiden / kuunvaihtehien / kuunvaihtehitten

Ill

mihin

kuunvaihteeseen

kuunvaihteisiin / kuunvaihteihin / kuunvaihtehisin

Ine

-ssa

kuunvaihteessa

kuunvaihtehissa / kuunvaihteissa

Ela

-sta

kuunvaihteesta

kuunvaihtehista / kuunvaihteista

All

-lle

kuunvaihteelle

kuunvaihtehille / kuunvaihteille

Ade

-lla

kuunvaihteella

kuunvaihtehilla / kuunvaihteilla

Abl

-lta

kuunvaihteelta

kuunvaihtehilta / kuunvaihteilta

Tra

-ksi

kuunvaihteeksi

kuunvaihtehiksi / kuunvaihteiksi

Ess

-na

kuunvaihteena

kuunvaihtehina / kuunvaihteina

Abe

-tta

kuunvaihteetta

kuunvaihtehitta / kuunvaihteitta

Com

-ne

-

kuunvaihtehine / kuunvaihteine

Ins

-in

-

kuunvaihtehin / kuunvaihtein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

moon
moon gear
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Kuunvaihde on minulle erityisen inspiroiva aika. Thekuunvaihde is a particularly inspiring time for me. Kuunvaihde on jännittävä aika täyden kuun ja uuden kuun välissä. Thekuunvaihde is an exciting time between the full moon and the new moon. Show more arrow right

Wiktionary

turn of the month (a place where month changes) Show more arrow right kuun +‎ vaihde Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuunvaihteeni

kuunvaihteeni

kuunvaihteesi

kuunvaihteesi

kuunvaihteensa

kuunvaihteensa

Par

-ta

kuunvaihdettani

kuunvaihteitani / kuunvaihtehiani

kuunvaihdettasi

kuunvaihteitasi / kuunvaihtehiasi

kuunvaihdettansa / kuunvaihdettaan

kuunvaihteitansa / kuunvaihteitaan / kuunvaihtehiansa / kuunvaihtehiaan

Gen

-n

kuunvaihteeni

kuunvaihteitteni / kuunvaihteideni / kuunvaihtehieni / kuunvaihtehitteni

kuunvaihteesi

kuunvaihteittesi / kuunvaihteidesi / kuunvaihtehiesi / kuunvaihtehittesi

kuunvaihteensa

kuunvaihteittensa / kuunvaihteidensa / kuunvaihtehiensa / kuunvaihtehittensa

Ill

mihin

kuunvaihteeseeni

kuunvaihteisiini / kuunvaihteihini / kuunvaihtehisini

kuunvaihteeseesi

kuunvaihteisiisi / kuunvaihteihisi / kuunvaihtehisisi

kuunvaihteeseensa

kuunvaihteisiinsa / kuunvaihteihinsa / kuunvaihtehisinsa

Ine

-ssa

kuunvaihteessani

kuunvaihtehissani / kuunvaihteissani

kuunvaihteessasi

kuunvaihtehissasi / kuunvaihteissasi

kuunvaihteessansa / kuunvaihteessaan

kuunvaihtehissansa / kuunvaihtehissaan / kuunvaihteissansa / kuunvaihteissaan

Ela

-sta

kuunvaihteestani

kuunvaihtehistani / kuunvaihteistani

kuunvaihteestasi

kuunvaihtehistasi / kuunvaihteistasi

kuunvaihteestansa / kuunvaihteestaan

kuunvaihtehistansa / kuunvaihtehistaan / kuunvaihteistansa / kuunvaihteistaan

All

-lle

kuunvaihteelleni

kuunvaihtehilleni / kuunvaihteilleni

kuunvaihteellesi

kuunvaihtehillesi / kuunvaihteillesi

kuunvaihteellensa / kuunvaihteelleen

kuunvaihtehillensa / kuunvaihtehillean / kuunvaihteillensa / kuunvaihteillean

Ade

-lla

kuunvaihteellani

kuunvaihtehillani / kuunvaihteillani

kuunvaihteellasi

kuunvaihtehillasi / kuunvaihteillasi

kuunvaihteellansa / kuunvaihteellaan

kuunvaihtehillansa / kuunvaihtehillaan / kuunvaihteillansa / kuunvaihteillaan

Abl

-lta

kuunvaihteeltani

kuunvaihtehiltani / kuunvaihteiltani

kuunvaihteeltasi

kuunvaihtehiltasi / kuunvaihteiltasi

kuunvaihteeltansa / kuunvaihteeltaan

kuunvaihtehiltansa / kuunvaihtehiltaan / kuunvaihteiltansa / kuunvaihteiltaan

Tra

-ksi

kuunvaihteekseni

kuunvaihtehikseni / kuunvaihteikseni

kuunvaihteeksesi

kuunvaihtehiksesi / kuunvaihteiksesi

kuunvaihteeksensa / kuunvaihteekseen

kuunvaihtehikseen / kuunvaihtehiksensa / kuunvaihteikseen / kuunvaihteiksensa

Ess

-na

kuunvaihteenani

kuunvaihtehinani / kuunvaihteinani

kuunvaihteenasi

kuunvaihtehinasi / kuunvaihteinasi

kuunvaihteenansa / kuunvaihteenaan

kuunvaihtehinansa / kuunvaihtehinaan / kuunvaihteinansa / kuunvaihteinaan

Abe

-tta

kuunvaihteettani

kuunvaihtehittani / kuunvaihteittani

kuunvaihteettasi

kuunvaihtehittasi / kuunvaihteittasi

kuunvaihteettansa / kuunvaihteettaan

kuunvaihtehittansa / kuunvaihtehittaan / kuunvaihteittansa / kuunvaihteittaan

Com

-ne

-

kuunvaihtehineni / kuunvaihteineni

-

kuunvaihtehinesi / kuunvaihteinesi

-

kuunvaihtehineen / kuunvaihtehinensa / kuunvaihteineen / kuunvaihteinensa

Singular

Plural

Nom

-

kuunvaihteeni

kuunvaihteesi

kuunvaihteensa

kuunvaihteeni

kuunvaihteesi

kuunvaihteensa

Par

-ta

kuunvaihdettani

kuunvaihdettasi

kuunvaihdettansa / kuunvaihdettaan

kuunvaihteitani / kuunvaihtehiani

kuunvaihteitasi / kuunvaihtehiasi

kuunvaihteitansa / kuunvaihteitaan / kuunvaihtehiansa / kuunvaihtehiaan

Gen

-n

kuunvaihteeni

kuunvaihteesi

kuunvaihteensa

kuunvaihteitteni / kuunvaihteideni / kuunvaihtehieni / kuunvaihtehitteni

kuunvaihteittesi / kuunvaihteidesi / kuunvaihtehiesi / kuunvaihtehittesi

kuunvaihteittensa / kuunvaihteidensa / kuunvaihtehiensa / kuunvaihtehittensa

Ill

mihin

kuunvaihteeseeni

kuunvaihteeseesi

kuunvaihteeseensa

kuunvaihteisiini / kuunvaihteihini / kuunvaihtehisini

kuunvaihteisiisi / kuunvaihteihisi / kuunvaihtehisisi

kuunvaihteisiinsa / kuunvaihteihinsa / kuunvaihtehisinsa

Ine

-ssa

kuunvaihteessani

kuunvaihteessasi

kuunvaihteessansa / kuunvaihteessaan

kuunvaihtehissani / kuunvaihteissani

kuunvaihtehissasi / kuunvaihteissasi

kuunvaihtehissansa / kuunvaihtehissaan / kuunvaihteissansa / kuunvaihteissaan

Ela

-sta

kuunvaihteestani

kuunvaihteestasi

kuunvaihteestansa / kuunvaihteestaan

kuunvaihtehistani / kuunvaihteistani

kuunvaihtehistasi / kuunvaihteistasi

kuunvaihtehistansa / kuunvaihtehistaan / kuunvaihteistansa / kuunvaihteistaan

All

-lle

kuunvaihteelleni

kuunvaihteellesi

kuunvaihteellensa / kuunvaihteelleen

kuunvaihtehilleni / kuunvaihteilleni

kuunvaihtehillesi / kuunvaihteillesi

kuunvaihtehillensa / kuunvaihtehillean / kuunvaihteillensa / kuunvaihteillean

Ade

-lla

kuunvaihteellani

kuunvaihteellasi

kuunvaihteellansa / kuunvaihteellaan

kuunvaihtehillani / kuunvaihteillani

kuunvaihtehillasi / kuunvaihteillasi

kuunvaihtehillansa / kuunvaihtehillaan / kuunvaihteillansa / kuunvaihteillaan

Abl

-lta

kuunvaihteeltani

kuunvaihteeltasi

kuunvaihteeltansa / kuunvaihteeltaan

kuunvaihtehiltani / kuunvaihteiltani

kuunvaihtehiltasi / kuunvaihteiltasi

kuunvaihtehiltansa / kuunvaihtehiltaan / kuunvaihteiltansa / kuunvaihteiltaan

Tra

-ksi

kuunvaihteekseni

kuunvaihteeksesi

kuunvaihteeksensa / kuunvaihteekseen

kuunvaihtehikseni / kuunvaihteikseni

kuunvaihtehiksesi / kuunvaihteiksesi

kuunvaihtehikseen / kuunvaihtehiksensa / kuunvaihteikseen / kuunvaihteiksensa

Ess

-na

kuunvaihteenani

kuunvaihteenasi

kuunvaihteenansa / kuunvaihteenaan

kuunvaihtehinani / kuunvaihteinani

kuunvaihtehinasi / kuunvaihteinasi

kuunvaihtehinansa / kuunvaihtehinaan / kuunvaihteinansa / kuunvaihteinaan

Abe

-tta

kuunvaihteettani

kuunvaihteettasi

kuunvaihteettansa / kuunvaihteettaan

kuunvaihtehittani / kuunvaihteittani

kuunvaihtehittasi / kuunvaihteittasi

kuunvaihtehittansa / kuunvaihtehittaan / kuunvaihteittansa / kuunvaihteittaan

Com

-ne

-

-

-

kuunvaihtehineni / kuunvaihteineni

kuunvaihtehinesi / kuunvaihteinesi

kuunvaihtehineen / kuunvaihtehinensa / kuunvaihteineen / kuunvaihteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuunvaihteemme

kuunvaihteemme

kuunvaihteenne

kuunvaihteenne

kuunvaihteensa

kuunvaihteensa

Par

-ta

kuunvaihdettamme

kuunvaihteitamme / kuunvaihtehiamme

kuunvaihdettanne

kuunvaihteitanne / kuunvaihtehianne

kuunvaihdettansa / kuunvaihdettaan

kuunvaihteitansa / kuunvaihteitaan / kuunvaihtehiansa / kuunvaihtehiaan

Gen

-n

kuunvaihteemme

kuunvaihteittemme / kuunvaihteidemme / kuunvaihtehiemme / kuunvaihtehittemme

kuunvaihteenne

kuunvaihteittenne / kuunvaihteidenne / kuunvaihtehienne / kuunvaihtehittenne

kuunvaihteensa

kuunvaihteittensa / kuunvaihteidensa / kuunvaihtehiensa / kuunvaihtehittensa

Ill

mihin

kuunvaihteeseemme

kuunvaihteisiimme / kuunvaihteihimme / kuunvaihtehisimme

kuunvaihteeseenne

kuunvaihteisiinne / kuunvaihteihinne / kuunvaihtehisinne

kuunvaihteeseensa

kuunvaihteisiinsa / kuunvaihteihinsa / kuunvaihtehisinsa

Ine

-ssa

kuunvaihteessamme

kuunvaihtehissamme / kuunvaihteissamme

kuunvaihteessanne

kuunvaihtehissanne / kuunvaihteissanne

kuunvaihteessansa / kuunvaihteessaan

kuunvaihtehissansa / kuunvaihtehissaan / kuunvaihteissansa / kuunvaihteissaan

Ela

-sta

kuunvaihteestamme

kuunvaihtehistamme / kuunvaihteistamme

kuunvaihteestanne

kuunvaihtehistanne / kuunvaihteistanne

kuunvaihteestansa / kuunvaihteestaan

kuunvaihtehistansa / kuunvaihtehistaan / kuunvaihteistansa / kuunvaihteistaan

All

-lle

kuunvaihteellemme

kuunvaihtehillemme / kuunvaihteillemme

kuunvaihteellenne

kuunvaihtehillenne / kuunvaihteillenne

kuunvaihteellensa / kuunvaihteelleen

kuunvaihtehillensa / kuunvaihtehillean / kuunvaihteillensa / kuunvaihteillean

Ade

-lla

kuunvaihteellamme

kuunvaihtehillamme / kuunvaihteillamme

kuunvaihteellanne

kuunvaihtehillanne / kuunvaihteillanne

kuunvaihteellansa / kuunvaihteellaan

kuunvaihtehillansa / kuunvaihtehillaan / kuunvaihteillansa / kuunvaihteillaan

Abl

-lta

kuunvaihteeltamme

kuunvaihtehiltamme / kuunvaihteiltamme

kuunvaihteeltanne

kuunvaihtehiltanne / kuunvaihteiltanne

kuunvaihteeltansa / kuunvaihteeltaan

kuunvaihtehiltansa / kuunvaihtehiltaan / kuunvaihteiltansa / kuunvaihteiltaan

Tra

-ksi

kuunvaihteeksemme

kuunvaihtehiksemme / kuunvaihteiksemme

kuunvaihteeksenne

kuunvaihtehiksenne / kuunvaihteiksenne

kuunvaihteeksensa / kuunvaihteekseen

kuunvaihtehikseen / kuunvaihtehiksensa / kuunvaihteikseen / kuunvaihteiksensa

Ess

-na

kuunvaihteenamme

kuunvaihtehinamme / kuunvaihteinamme

kuunvaihteenanne

kuunvaihtehinanne / kuunvaihteinanne

kuunvaihteenansa / kuunvaihteenaan

kuunvaihtehinansa / kuunvaihtehinaan / kuunvaihteinansa / kuunvaihteinaan

Abe

-tta

kuunvaihteettamme

kuunvaihtehittamme / kuunvaihteittamme

kuunvaihteettanne

kuunvaihtehittanne / kuunvaihteittanne

kuunvaihteettansa / kuunvaihteettaan

kuunvaihtehittansa / kuunvaihtehittaan / kuunvaihteittansa / kuunvaihteittaan

Com

-ne

-

kuunvaihtehinemme / kuunvaihteinemme

-

kuunvaihtehinenne / kuunvaihteinenne

-

kuunvaihtehineen / kuunvaihtehinensa / kuunvaihteineen / kuunvaihteinensa

Singular

Plural

Nom

-

kuunvaihteemme

kuunvaihteenne

kuunvaihteensa

kuunvaihteemme

kuunvaihteenne

kuunvaihteensa

Par

-ta

kuunvaihdettamme

kuunvaihdettanne

kuunvaihdettansa / kuunvaihdettaan

kuunvaihteitamme / kuunvaihtehiamme

kuunvaihteitanne / kuunvaihtehianne

kuunvaihteitansa / kuunvaihteitaan / kuunvaihtehiansa / kuunvaihtehiaan

Gen

-n

kuunvaihteemme

kuunvaihteenne

kuunvaihteensa

kuunvaihteittemme / kuunvaihteidemme / kuunvaihtehiemme / kuunvaihtehittemme

kuunvaihteittenne / kuunvaihteidenne / kuunvaihtehienne / kuunvaihtehittenne

kuunvaihteittensa / kuunvaihteidensa / kuunvaihtehiensa / kuunvaihtehittensa

Ill

mihin

kuunvaihteeseemme

kuunvaihteeseenne

kuunvaihteeseensa

kuunvaihteisiimme / kuunvaihteihimme / kuunvaihtehisimme

kuunvaihteisiinne / kuunvaihteihinne / kuunvaihtehisinne

kuunvaihteisiinsa / kuunvaihteihinsa / kuunvaihtehisinsa

Ine

-ssa

kuunvaihteessamme

kuunvaihteessanne

kuunvaihteessansa / kuunvaihteessaan

kuunvaihtehissamme / kuunvaihteissamme

kuunvaihtehissanne / kuunvaihteissanne

kuunvaihtehissansa / kuunvaihtehissaan / kuunvaihteissansa / kuunvaihteissaan

Ela

-sta

kuunvaihteestamme

kuunvaihteestanne

kuunvaihteestansa / kuunvaihteestaan

kuunvaihtehistamme / kuunvaihteistamme

kuunvaihtehistanne / kuunvaihteistanne

kuunvaihtehistansa / kuunvaihtehistaan / kuunvaihteistansa / kuunvaihteistaan

All

-lle

kuunvaihteellemme

kuunvaihteellenne

kuunvaihteellensa / kuunvaihteelleen

kuunvaihtehillemme / kuunvaihteillemme

kuunvaihtehillenne / kuunvaihteillenne

kuunvaihtehillensa / kuunvaihtehillean / kuunvaihteillensa / kuunvaihteillean

Ade

-lla

kuunvaihteellamme

kuunvaihteellanne

kuunvaihteellansa / kuunvaihteellaan

kuunvaihtehillamme / kuunvaihteillamme

kuunvaihtehillanne / kuunvaihteillanne

kuunvaihtehillansa / kuunvaihtehillaan / kuunvaihteillansa / kuunvaihteillaan

Abl

-lta

kuunvaihteeltamme

kuunvaihteeltanne

kuunvaihteeltansa / kuunvaihteeltaan

kuunvaihtehiltamme / kuunvaihteiltamme

kuunvaihtehiltanne / kuunvaihteiltanne

kuunvaihtehiltansa / kuunvaihtehiltaan / kuunvaihteiltansa / kuunvaihteiltaan

Tra

-ksi

kuunvaihteeksemme

kuunvaihteeksenne

kuunvaihteeksensa / kuunvaihteekseen

kuunvaihtehiksemme / kuunvaihteiksemme

kuunvaihtehiksenne / kuunvaihteiksenne

kuunvaihtehikseen / kuunvaihtehiksensa / kuunvaihteikseen / kuunvaihteiksensa

Ess

-na

kuunvaihteenamme

kuunvaihteenanne

kuunvaihteenansa / kuunvaihteenaan

kuunvaihtehinamme / kuunvaihteinamme

kuunvaihtehinanne / kuunvaihteinanne

kuunvaihtehinansa / kuunvaihtehinaan / kuunvaihteinansa / kuunvaihteinaan

Abe

-tta

kuunvaihteettamme

kuunvaihteettanne

kuunvaihteettansa / kuunvaihteettaan

kuunvaihtehittamme / kuunvaihteittamme

kuunvaihtehittanne / kuunvaihteittanne

kuunvaihtehittansa / kuunvaihtehittaan / kuunvaihteittansa / kuunvaihteittaan

Com

-ne

-

-

-

kuunvaihtehinemme / kuunvaihteinemme

kuunvaihtehinenne / kuunvaihteinenne

kuunvaihtehineen / kuunvaihtehinensa / kuunvaihteineen / kuunvaihteinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuu

kuut

Par

-ta

kuuta

kuita

Gen

-n

kuun

kuitten / kuiden

Ill

mihin

kuuhun

kuihin

Ine

-ssa

kuussa

kuissa

Ela

-sta

kuusta

kuista

All

-lle

kuulle

kuille

Ade

-lla

kuulla

kuilla

Abl

-lta

kuulta

kuilta

Tra

-ksi

kuuksi

kuiksi

Ess

-na

kuuna

kuina

Abe

-tta

kuutta

kuitta

Com

-ne

-

kuine

Ins

-in

-

kuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuu

kuut

Par

-ta

kuuta

kuita

Gen

-n

kuun

kuitten / kuiden

Ill

mihin

kuuhun

kuihin

Ine

-ssa

kuussa

kuissa

Ela

-sta

kuusta

kuista

All

-lle

kuulle

kuille

Ade

-lla

kuulla

kuilla

Abl

-lta

kuulta

kuilta

Tra

-ksi

kuuksi

kuiksi

Ess

-na

kuuna

kuina

Abe

-tta

kuutta

kuitta

Com

-ne

-

kuine

Ins

-in

-

kuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Moon kuu
satellite satelliitti, kiertolainen, satelliittivaltio, kuu, tekokuu
Moon
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000; opensubtitles2 Kuu näkyy taivaalla. The moon is visible in the sky. Kuu on täysi tänään. The moon is full tonight. Hei, kuIta. Bye, baby. Kuumeta, kuu, kuumeta! Warm up, moon, warm up! Kuu näkyy yötaivaalla. The moon is visible in the night sky. Entä kuu? What about the moon? Kukns-kuu. Cuckoo. Julma kuu. Crocidura luna. Kuu nousee. The moon is rising. Kiitos, kuIta. Thank you, darling.- Hello, Daddy. Show more arrow right

Wiktionary

(astronomy) moon, satellite (of a planet) kiertolainen, satelliitti month (see usage notes) kuukausi Show more arrow right (month): Mostly when inflected or in temporal expressions.(month): Singular inessive is particularly used when talking about what happened during some month viime kuussa ("(during) last month") Show more arrow right Adjectives kuulas Nouns Kuukuutamo Verbs kuultaakumottaakuumottaa Show more arrow right tammikuuhelmikuumaaliskuuhuhtikuutoukokuukesäkuuheinäkuuelokuusyyskuulokakuumarraskuujoulukuu Other compounds alakuukuualuskuuautokuuhullukuukausikuukivikuukulkijakuukvartsikuukävelykuulentokuuluotainkuumaisemakuumatkakuumoduulikuunaamakuunkehräkuunkehäkuunkiertokuunliljakuunnousukuunpaistekuunpimennyskuunsappikuunsiltakuunsirppikuunsädekuunvaihdekuunvaihekuunvalokuuperäkuurakettikuuruohokuu-ukkoloppukuumätäkuupuolikuutekokuutäysikuuuusikuuyläkuu Show more arrow right From Proto-Finnic kuu, from Proto-Uralic kuŋe. Cognates include Estonian kuu and Hungarian hold. From Proto-Finnic kuu, from Proto-Finno-Ugric kuje. < Latin kū Colloquial counting number 6. Previous: vii Next: see Clipping of kuusi Show more arrow right

Wikipedia

Moon The Moon is Earth's only proper natural satellite. At one-quarter the diameter of Earth (comparable to the width of Australia), it is the largest natural satellite in the Solar System relative to the size of its planet, and the fifth largest satellite in the Solar System overall (larger than any dwarf planet). Orbiting Earth at an average lunar distance of 384,400 km (238,900 mi), or about 30 times Earth's diameter, its gravitational influence is the main driver of Earth's tides and slightly lengthens Earth's day. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuuni

kuuni

kuusi

kuusi

kuunsa

kuunsa

Par

-ta

kuutani

kuitani

kuutasi

kuitasi

kuutansa / kuutaan

kuitansa / kuitaan

Gen

-n

kuuni

kuitteni / kuideni

kuusi

kuittesi / kuidesi

kuunsa

kuittensa / kuidensa

Ill

mihin

kuuhuni

kuihini

kuuhusi

kuihisi

kuuhunsa

kuihinsa

Ine

-ssa

kuussani

kuissani

kuussasi

kuissasi

kuussansa / kuussaan

kuissansa / kuissaan

Ela

-sta

kuustani

kuistani

kuustasi

kuistasi

kuustansa / kuustaan

kuistansa / kuistaan

All

-lle

kuulleni

kuilleni

kuullesi

kuillesi

kuullensa / kuulleen

kuillensa / kuillean

Ade

-lla

kuullani

kuillani

kuullasi

kuillasi

kuullansa / kuullaan

kuillansa / kuillaan

Abl

-lta

kuultani

kuiltani

kuultasi

kuiltasi

kuultansa / kuultaan

kuiltansa / kuiltaan

Tra

-ksi

kuukseni

kuikseni

kuuksesi

kuiksesi

kuuksensa / kuukseen

kuiksensa / kuikseen

Ess

-na

kuunani

kuinani

kuunasi

kuinasi

kuunansa / kuunaan

kuinansa / kuinaan

Abe

-tta

kuuttani

kuittani

kuuttasi

kuittasi

kuuttansa / kuuttaan

kuittansa / kuittaan

Com

-ne

-

kuineni

-

kuinesi

-

kuinensa / kuineen

Singular

Plural

Nom

-

kuuni

kuusi

kuunsa

kuuni

kuusi

kuunsa

Par

-ta

kuutani

kuutasi

kuutansa / kuutaan

kuitani

kuitasi

kuitansa / kuitaan

Gen

-n

kuuni

kuusi

kuunsa

kuitteni / kuideni

kuittesi / kuidesi

kuittensa / kuidensa

Ill

mihin

kuuhuni

kuuhusi

kuuhunsa

kuihini

kuihisi

kuihinsa

Ine

-ssa

kuussani

kuussasi

kuussansa / kuussaan

kuissani

kuissasi

kuissansa / kuissaan

Ela

-sta

kuustani

kuustasi

kuustansa / kuustaan

kuistani

kuistasi

kuistansa / kuistaan

All

-lle

kuulleni

kuullesi

kuullensa / kuulleen

kuilleni

kuillesi

kuillensa / kuillean

Ade

-lla

kuullani

kuullasi

kuullansa / kuullaan

kuillani

kuillasi

kuillansa / kuillaan

Abl

-lta

kuultani

kuultasi

kuultansa / kuultaan

kuiltani

kuiltasi

kuiltansa / kuiltaan

Tra

-ksi

kuukseni

kuuksesi

kuuksensa / kuukseen

kuikseni

kuiksesi

kuiksensa / kuikseen

Ess

-na

kuunani

kuunasi

kuunansa / kuunaan

kuinani

kuinasi

kuinansa / kuinaan

Abe

-tta

kuuttani

kuuttasi

kuuttansa / kuuttaan

kuittani

kuittasi

kuittansa / kuittaan

Com

-ne

-

-

-

kuineni

kuinesi

kuinensa / kuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuumme

kuumme

kuunne

kuunne

kuunsa

kuunsa

Par

-ta

kuutamme

kuitamme

kuutanne

kuitanne

kuutansa / kuutaan

kuitansa / kuitaan

Gen

-n

kuumme

kuittemme / kuidemme

kuunne

kuittenne / kuidenne

kuunsa

kuittensa / kuidensa

Ill

mihin

kuuhumme

kuihimme

kuuhunne

kuihinne

kuuhunsa

kuihinsa

Ine

-ssa

kuussamme

kuissamme

kuussanne

kuissanne

kuussansa / kuussaan

kuissansa / kuissaan

Ela

-sta

kuustamme

kuistamme

kuustanne

kuistanne

kuustansa / kuustaan

kuistansa / kuistaan

All

-lle

kuullemme

kuillemme

kuullenne

kuillenne

kuullensa / kuulleen

kuillensa / kuillean

Ade

-lla

kuullamme

kuillamme

kuullanne

kuillanne

kuullansa / kuullaan

kuillansa / kuillaan

Abl

-lta

kuultamme

kuiltamme

kuultanne

kuiltanne

kuultansa / kuultaan

kuiltansa / kuiltaan

Tra

-ksi

kuuksemme

kuiksemme

kuuksenne

kuiksenne

kuuksensa / kuukseen

kuiksensa / kuikseen

Ess

-na

kuunamme

kuinamme

kuunanne

kuinanne

kuunansa / kuunaan

kuinansa / kuinaan

Abe

-tta

kuuttamme

kuittamme

kuuttanne

kuittanne

kuuttansa / kuuttaan

kuittansa / kuittaan

Com

-ne

-

kuinemme

-

kuinenne

-

kuinensa / kuineen

Singular

Plural

Nom

-

kuumme

kuunne

kuunsa

kuumme

kuunne

kuunsa

Par

-ta

kuutamme

kuutanne

kuutansa / kuutaan

kuitamme

kuitanne

kuitansa / kuitaan

Gen

-n

kuumme

kuunne

kuunsa

kuittemme / kuidemme

kuittenne / kuidenne

kuittensa / kuidensa

Ill

mihin

kuuhumme

kuuhunne

kuuhunsa

kuihimme

kuihinne

kuihinsa

Ine

-ssa

kuussamme

kuussanne

kuussansa / kuussaan

kuissamme

kuissanne

kuissansa / kuissaan

Ela

-sta

kuustamme

kuustanne

kuustansa / kuustaan

kuistamme

kuistanne

kuistansa / kuistaan

All

-lle

kuullemme

kuullenne

kuullensa / kuulleen

kuillemme

kuillenne

kuillensa / kuillean

Ade

-lla

kuullamme

kuullanne

kuullansa / kuullaan

kuillamme

kuillanne

kuillansa / kuillaan

Abl

-lta

kuultamme

kuultanne

kuultansa / kuultaan

kuiltamme

kuiltanne

kuiltansa / kuiltaan

Tra

-ksi

kuuksemme

kuuksenne

kuuksensa / kuukseen

kuiksemme

kuiksenne

kuiksensa / kuikseen

Ess

-na

kuunamme

kuunanne

kuunansa / kuunaan

kuinamme

kuinanne

kuinansa / kuinaan

Abe

-tta

kuuttamme

kuuttanne

kuuttansa / kuuttaan

kuittamme

kuittanne

kuittansa / kuittaan

Com

-ne

-

-

-

kuinemme

kuinenne

kuinensa / kuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaihde

vaihteet

Par

-ta

vaihdetta

vaihteita / vaihtehia

Gen

-n

vaihteen

vaihteitten / vaihteiden / vaihtehien / vaihtehitten

Ill

mihin

vaihteeseen

vaihteisiin / vaihteihin / vaihtehisin

Ine

-ssa

vaihteessa

vaihtehissa / vaihteissa

Ela

-sta

vaihteesta

vaihtehista / vaihteista

All

-lle

vaihteelle

vaihtehille / vaihteille

Ade

-lla

vaihteella

vaihtehilla / vaihteilla

Abl

-lta

vaihteelta

vaihtehilta / vaihteilta

Tra

-ksi

vaihteeksi

vaihtehiksi / vaihteiksi

Ess

-na

vaihteena

vaihtehina / vaihteina

Abe

-tta

vaihteetta

vaihtehitta / vaihteitta

Com

-ne

-

vaihtehine / vaihteine

Ins

-in

-

vaihtehin / vaihtein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaihde

vaihteet

Par

-ta

vaihdetta

vaihteita / vaihtehia

Gen

-n

vaihteen

vaihteitten / vaihteiden / vaihtehien / vaihtehitten

Ill

mihin

vaihteeseen

vaihteisiin / vaihteihin / vaihtehisin

Ine

-ssa

vaihteessa

vaihtehissa / vaihteissa

Ela

-sta

vaihteesta

vaihtehista / vaihteista

All

-lle

vaihteelle

vaihtehille / vaihteille

Ade

-lla

vaihteella

vaihtehilla / vaihteilla

Abl

-lta

vaihteelta

vaihtehilta / vaihteilta

Tra

-ksi

vaihteeksi

vaihtehiksi / vaihteiksi

Ess

-na

vaihteena

vaihtehina / vaihteina

Abe

-tta

vaihteetta

vaihtehitta / vaihteitta

Com

-ne

-

vaihtehine / vaihteine

Ins

-in

-

vaihtehin / vaihtein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

gear vaihde, hammaspyörä, laitteet, vaatteet, hammasvaihde, vehkeet
switch kytkin, katkaisin, vaihde, muutos, valokatkaisin, vitsa
points vaihde
speed nopeus, vauhti, herkkyys, vaihde, valotusaika, amfetamiini
turn vuoro, käännös, kierros, käänne, kääntyminen, vaihde
Show more arrow right
EuroParl2021; Europarl parallel corpus; Europarl; Tatoeba parallel corpus; Common Crawl; OpenSubtitles parallel corpus; Tatoeba; Opus Vaihde 5. 5Th gear. Vaihteet ovat rikki. The gears are broken. Vaihde oli rikki ja se vaikeutti työskentelyä. The gear was broken and it made work difficult. Vaihtehisinsa on rikki. The switchboard is broken. Vaihteet toimivat hyvin. The transmissions work well. Auto oli pysähtynyt, koska siinä oli jumissa vaihde. The car had stopped because the gear was stuck. Autossa on viisi vaihdetta. The car has five speeds. Vaihtehisinsa piti korjata. The switchboard had to be repaired. Vaihteen jälkeen vasemmalle. After the gear, turn left. Hän vaihtoi auton vaihdetta. He changed the car's gear. Show more arrow right

Wiktionary

gear (particular combination or choice of interlocking gears, as in reverse gear) (rail transport) switch (communication) switch (in compounds) turn (instant of time between two divisions of time) Fin:vuodenvaihdeEng:turn of the year Show more arrow right vaihtaa +‎ -e Show more arrow right

Wikipedia

vaihde
vaihdelaatikolla säädettävä moottorin ja renkaiden välityssuhde puhelinvaihde
laite, jolla muodostetaan kytkentöjä puhelinlinjojen välille rautatievaihde
paikka, jossa kaksi raidetta yhtyy yhdeksi.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaihteeni

vaihteeni

vaihteesi

vaihteesi

vaihteensa

vaihteensa

Par

-ta

vaihdettani

vaihteitani / vaihtehiani

vaihdettasi

vaihteitasi / vaihtehiasi

vaihdettansa / vaihdettaan

vaihteitansa / vaihteitaan / vaihtehiansa / vaihtehiaan

Gen

-n

vaihteeni

vaihteitteni / vaihteideni / vaihtehieni / vaihtehitteni

vaihteesi

vaihteittesi / vaihteidesi / vaihtehiesi / vaihtehittesi

vaihteensa

vaihteittensa / vaihteidensa / vaihtehiensa / vaihtehittensa

Ill

mihin

vaihteeseeni

vaihteisiini / vaihteihini / vaihtehisini

vaihteeseesi

vaihteisiisi / vaihteihisi / vaihtehisisi

vaihteeseensa

vaihteisiinsa / vaihteihinsa / vaihtehisinsa

Ine

-ssa

vaihteessani

vaihtehissani / vaihteissani

vaihteessasi

vaihtehissasi / vaihteissasi

vaihteessansa / vaihteessaan

vaihtehissansa / vaihtehissaan / vaihteissansa / vaihteissaan

Ela

-sta

vaihteestani

vaihtehistani / vaihteistani

vaihteestasi

vaihtehistasi / vaihteistasi

vaihteestansa / vaihteestaan

vaihtehistansa / vaihtehistaan / vaihteistansa / vaihteistaan

All

-lle

vaihteelleni

vaihtehilleni / vaihteilleni

vaihteellesi

vaihtehillesi / vaihteillesi

vaihteellensa / vaihteelleen

vaihtehillensa / vaihtehillean / vaihteillensa / vaihteillean

Ade

-lla

vaihteellani

vaihtehillani / vaihteillani

vaihteellasi

vaihtehillasi / vaihteillasi

vaihteellansa / vaihteellaan

vaihtehillansa / vaihtehillaan / vaihteillansa / vaihteillaan

Abl

-lta

vaihteeltani

vaihtehiltani / vaihteiltani

vaihteeltasi

vaihtehiltasi / vaihteiltasi

vaihteeltansa / vaihteeltaan

vaihtehiltansa / vaihtehiltaan / vaihteiltansa / vaihteiltaan

Tra

-ksi

vaihteekseni

vaihtehikseni / vaihteikseni

vaihteeksesi

vaihtehiksesi / vaihteiksesi

vaihteeksensa / vaihteekseen

vaihtehikseen / vaihtehiksensa / vaihteikseen / vaihteiksensa

Ess

-na

vaihteenani

vaihtehinani / vaihteinani

vaihteenasi

vaihtehinasi / vaihteinasi

vaihteenansa / vaihteenaan

vaihtehinansa / vaihtehinaan / vaihteinansa / vaihteinaan

Abe

-tta

vaihteettani

vaihtehittani / vaihteittani

vaihteettasi

vaihtehittasi / vaihteittasi

vaihteettansa / vaihteettaan

vaihtehittansa / vaihtehittaan / vaihteittansa / vaihteittaan

Com

-ne

-

vaihtehineni / vaihteineni

-

vaihtehinesi / vaihteinesi

-

vaihtehineen / vaihtehinensa / vaihteineen / vaihteinensa

Singular

Plural

Nom

-

vaihteeni

vaihteesi

vaihteensa

vaihteeni

vaihteesi

vaihteensa

Par

-ta

vaihdettani

vaihdettasi

vaihdettansa / vaihdettaan

vaihteitani / vaihtehiani

vaihteitasi / vaihtehiasi

vaihteitansa / vaihteitaan / vaihtehiansa / vaihtehiaan

Gen

-n

vaihteeni

vaihteesi

vaihteensa

vaihteitteni / vaihteideni / vaihtehieni / vaihtehitteni

vaihteittesi / vaihteidesi / vaihtehiesi / vaihtehittesi

vaihteittensa / vaihteidensa / vaihtehiensa / vaihtehittensa

Ill

mihin

vaihteeseeni

vaihteeseesi

vaihteeseensa

vaihteisiini / vaihteihini / vaihtehisini

vaihteisiisi / vaihteihisi / vaihtehisisi

vaihteisiinsa / vaihteihinsa / vaihtehisinsa

Ine

-ssa

vaihteessani

vaihteessasi

vaihteessansa / vaihteessaan

vaihtehissani / vaihteissani

vaihtehissasi / vaihteissasi

vaihtehissansa / vaihtehissaan / vaihteissansa / vaihteissaan

Ela

-sta

vaihteestani

vaihteestasi

vaihteestansa / vaihteestaan

vaihtehistani / vaihteistani

vaihtehistasi / vaihteistasi

vaihtehistansa / vaihtehistaan / vaihteistansa / vaihteistaan

All

-lle

vaihteelleni

vaihteellesi

vaihteellensa / vaihteelleen

vaihtehilleni / vaihteilleni

vaihtehillesi / vaihteillesi

vaihtehillensa / vaihtehillean / vaihteillensa / vaihteillean

Ade

-lla

vaihteellani

vaihteellasi

vaihteellansa / vaihteellaan

vaihtehillani / vaihteillani

vaihtehillasi / vaihteillasi

vaihtehillansa / vaihtehillaan / vaihteillansa / vaihteillaan

Abl

-lta

vaihteeltani

vaihteeltasi

vaihteeltansa / vaihteeltaan

vaihtehiltani / vaihteiltani

vaihtehiltasi / vaihteiltasi

vaihtehiltansa / vaihtehiltaan / vaihteiltansa / vaihteiltaan

Tra

-ksi

vaihteekseni

vaihteeksesi

vaihteeksensa / vaihteekseen

vaihtehikseni / vaihteikseni

vaihtehiksesi / vaihteiksesi

vaihtehikseen / vaihtehiksensa / vaihteikseen / vaihteiksensa

Ess

-na

vaihteenani

vaihteenasi

vaihteenansa / vaihteenaan

vaihtehinani / vaihteinani

vaihtehinasi / vaihteinasi

vaihtehinansa / vaihtehinaan / vaihteinansa / vaihteinaan

Abe

-tta

vaihteettani

vaihteettasi

vaihteettansa / vaihteettaan

vaihtehittani / vaihteittani

vaihtehittasi / vaihteittasi

vaihtehittansa / vaihtehittaan / vaihteittansa / vaihteittaan

Com

-ne

-

-

-

vaihtehineni / vaihteineni

vaihtehinesi / vaihteinesi

vaihtehineen / vaihtehinensa / vaihteineen / vaihteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaihteemme

vaihteemme

vaihteenne

vaihteenne

vaihteensa

vaihteensa

Par

-ta

vaihdettamme

vaihteitamme / vaihtehiamme

vaihdettanne

vaihteitanne / vaihtehianne

vaihdettansa / vaihdettaan

vaihteitansa / vaihteitaan / vaihtehiansa / vaihtehiaan

Gen

-n

vaihteemme

vaihteittemme / vaihteidemme / vaihtehiemme / vaihtehittemme

vaihteenne

vaihteittenne / vaihteidenne / vaihtehienne / vaihtehittenne

vaihteensa

vaihteittensa / vaihteidensa / vaihtehiensa / vaihtehittensa

Ill

mihin

vaihteeseemme

vaihteisiimme / vaihteihimme / vaihtehisimme

vaihteeseenne

vaihteisiinne / vaihteihinne / vaihtehisinne

vaihteeseensa

vaihteisiinsa / vaihteihinsa / vaihtehisinsa

Ine

-ssa

vaihteessamme

vaihtehissamme / vaihteissamme

vaihteessanne

vaihtehissanne / vaihteissanne

vaihteessansa / vaihteessaan

vaihtehissansa / vaihtehissaan / vaihteissansa / vaihteissaan

Ela

-sta

vaihteestamme

vaihtehistamme / vaihteistamme

vaihteestanne

vaihtehistanne / vaihteistanne

vaihteestansa / vaihteestaan

vaihtehistansa / vaihtehistaan / vaihteistansa / vaihteistaan

All

-lle

vaihteellemme

vaihtehillemme / vaihteillemme

vaihteellenne

vaihtehillenne / vaihteillenne

vaihteellensa / vaihteelleen

vaihtehillensa / vaihtehillean / vaihteillensa / vaihteillean

Ade

-lla

vaihteellamme

vaihtehillamme / vaihteillamme

vaihteellanne

vaihtehillanne / vaihteillanne

vaihteellansa / vaihteellaan

vaihtehillansa / vaihtehillaan / vaihteillansa / vaihteillaan

Abl

-lta

vaihteeltamme

vaihtehiltamme / vaihteiltamme

vaihteeltanne

vaihtehiltanne / vaihteiltanne

vaihteeltansa / vaihteeltaan

vaihtehiltansa / vaihtehiltaan / vaihteiltansa / vaihteiltaan

Tra

-ksi

vaihteeksemme

vaihtehiksemme / vaihteiksemme

vaihteeksenne

vaihtehiksenne / vaihteiksenne

vaihteeksensa / vaihteekseen

vaihtehikseen / vaihtehiksensa / vaihteikseen / vaihteiksensa

Ess

-na

vaihteenamme

vaihtehinamme / vaihteinamme

vaihteenanne

vaihtehinanne / vaihteinanne

vaihteenansa / vaihteenaan

vaihtehinansa / vaihtehinaan / vaihteinansa / vaihteinaan

Abe

-tta

vaihteettamme

vaihtehittamme / vaihteittamme

vaihteettanne

vaihtehittanne / vaihteittanne

vaihteettansa / vaihteettaan

vaihtehittansa / vaihtehittaan / vaihteittansa / vaihteittaan

Com

-ne

-

vaihtehinemme / vaihteinemme

-

vaihtehinenne / vaihteinenne

-

vaihtehineen / vaihtehinensa / vaihteineen / vaihteinensa

Singular

Plural

Nom

-

vaihteemme

vaihteenne

vaihteensa

vaihteemme

vaihteenne

vaihteensa

Par

-ta

vaihdettamme

vaihdettanne

vaihdettansa / vaihdettaan

vaihteitamme / vaihtehiamme

vaihteitanne / vaihtehianne

vaihteitansa / vaihteitaan / vaihtehiansa / vaihtehiaan

Gen

-n

vaihteemme

vaihteenne

vaihteensa

vaihteittemme / vaihteidemme / vaihtehiemme / vaihtehittemme

vaihteittenne / vaihteidenne / vaihtehienne / vaihtehittenne

vaihteittensa / vaihteidensa / vaihtehiensa / vaihtehittensa

Ill

mihin

vaihteeseemme

vaihteeseenne

vaihteeseensa

vaihteisiimme / vaihteihimme / vaihtehisimme

vaihteisiinne / vaihteihinne / vaihtehisinne

vaihteisiinsa / vaihteihinsa / vaihtehisinsa

Ine

-ssa

vaihteessamme

vaihteessanne

vaihteessansa / vaihteessaan

vaihtehissamme / vaihteissamme

vaihtehissanne / vaihteissanne

vaihtehissansa / vaihtehissaan / vaihteissansa / vaihteissaan

Ela

-sta

vaihteestamme

vaihteestanne

vaihteestansa / vaihteestaan

vaihtehistamme / vaihteistamme

vaihtehistanne / vaihteistanne

vaihtehistansa / vaihtehistaan / vaihteistansa / vaihteistaan

All

-lle

vaihteellemme

vaihteellenne

vaihteellensa / vaihteelleen

vaihtehillemme / vaihteillemme

vaihtehillenne / vaihteillenne

vaihtehillensa / vaihtehillean / vaihteillensa / vaihteillean

Ade

-lla

vaihteellamme

vaihteellanne

vaihteellansa / vaihteellaan

vaihtehillamme / vaihteillamme

vaihtehillanne / vaihteillanne

vaihtehillansa / vaihtehillaan / vaihteillansa / vaihteillaan

Abl

-lta

vaihteeltamme

vaihteeltanne

vaihteeltansa / vaihteeltaan

vaihtehiltamme / vaihteiltamme

vaihtehiltanne / vaihteiltanne

vaihtehiltansa / vaihtehiltaan / vaihteiltansa / vaihteiltaan

Tra

-ksi

vaihteeksemme

vaihteeksenne

vaihteeksensa / vaihteekseen

vaihtehiksemme / vaihteiksemme

vaihtehiksenne / vaihteiksenne

vaihtehikseen / vaihtehiksensa / vaihteikseen / vaihteiksensa

Ess

-na

vaihteenamme

vaihteenanne

vaihteenansa / vaihteenaan

vaihtehinamme / vaihteinamme

vaihtehinanne / vaihteinanne

vaihtehinansa / vaihtehinaan / vaihteinansa / vaihteinaan

Abe

-tta

vaihteettamme

vaihteettanne

vaihteettansa / vaihteettaan

vaihtehittamme / vaihteittamme

vaihtehittanne / vaihteittanne

vaihtehittansa / vaihtehittaan / vaihteittansa / vaihteittaan

Com

-ne

-

-

-

vaihtehinemme / vaihteinemme

vaihtehinenne / vaihteinenne

vaihtehineen / vaihtehinensa / vaihteineen / vaihteinensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept