logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

korpihotelli, noun

Word analysis
korpihotelli

korpihotelli

korpihotelli

Noun, Singular Nominative

korpi

Noun, Singular Nominative

+ hotelli

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korpihotelli

korpihotellit

Par

-ta

korpihotellia

korpihotelleita / korpihotelleja

Gen

-n

korpihotellin

korpihotelleitten / korpihotelleiden / korpihotellien

Ill

mihin

korpihotelliin

korpihotelleihin

Ine

-ssa

korpihotellissa

korpihotelleissa

Ela

-sta

korpihotellista

korpihotelleista

All

-lle

korpihotellille

korpihotelleille

Ade

-lla

korpihotellilla

korpihotelleilla

Abl

-lta

korpihotellilta

korpihotelleilta

Tra

-ksi

korpihotelliksi

korpihotelleiksi

Ess

-na

korpihotellina

korpihotelleina

Abe

-tta

korpihotellitta

korpihotelleitta

Com

-ne

-

korpihotelleine

Ins

-in

-

korpihotellein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korpihotelli

korpihotellit

Par

-ta

korpihotellia

korpihotelleita / korpihotelleja

Gen

-n

korpihotellin

korpihotelleitten / korpihotelleiden / korpihotellien

Ill

mihin

korpihotelliin

korpihotelleihin

Ine

-ssa

korpihotellissa

korpihotelleissa

Ela

-sta

korpihotellista

korpihotelleista

All

-lle

korpihotellille

korpihotelleille

Ade

-lla

korpihotellilla

korpihotelleilla

Abl

-lta

korpihotellilta

korpihotelleilta

Tra

-ksi

korpihotelliksi

korpihotelleiksi

Ess

-na

korpihotellina

korpihotelleina

Abe

-tta

korpihotellitta

korpihotelleitta

Com

-ne

-

korpihotelleine

Ins

-in

-

korpihotellein

corpid
wilderness hotel
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Matkailua luonnon sylissäs-video vie Korpihotelliin, vanhaan kyläkouluun Inarin Menesjärven kylässä. Travelling in Nature's Embrace - Tourism in the bosom of nature – the video takes us to hotel Korpikartano, a former school in the village of Menesjärvi in Inari. Show more arrow right

Wiktionary

a remote hotel located amidst scenic nature Show more arrow right The term has a somewhat disparaging tone. Show more arrow right korpi +‎ hotelli Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korpihotellini

korpihotellini

korpihotellisi

korpihotellisi

korpihotellinsa

korpihotellinsa

Par

-ta

korpihotelliani

korpihotelleitani / korpihotellejani

korpihotelliasi

korpihotelleitasi / korpihotellejasi

korpihotelliansa / korpihotelliaan

korpihotelleitansa / korpihotelleitaan / korpihotellejansa / korpihotellejaan

Gen

-n

korpihotellini

korpihotelleitteni / korpihotelleideni / korpihotellieni

korpihotellisi

korpihotelleittesi / korpihotelleidesi / korpihotelliesi

korpihotellinsa

korpihotelleittensa / korpihotelleidensa / korpihotelliensa

Ill

mihin

korpihotelliini

korpihotelleihini

korpihotelliisi

korpihotelleihisi

korpihotelliinsa

korpihotelleihinsa

Ine

-ssa

korpihotellissani

korpihotelleissani

korpihotellissasi

korpihotelleissasi

korpihotellissansa / korpihotellissaan

korpihotelleissansa / korpihotelleissaan

Ela

-sta

korpihotellistani

korpihotelleistani

korpihotellistasi

korpihotelleistasi

korpihotellistansa / korpihotellistaan

korpihotelleistansa / korpihotelleistaan

All

-lle

korpihotellilleni

korpihotelleilleni

korpihotellillesi

korpihotelleillesi

korpihotellillensa / korpihotellilleen

korpihotelleillensa / korpihotelleillean

Ade

-lla

korpihotellillani

korpihotelleillani

korpihotellillasi

korpihotelleillasi

korpihotellillansa / korpihotellillaan

korpihotelleillansa / korpihotelleillaan

Abl

-lta

korpihotelliltani

korpihotelleiltani

korpihotelliltasi

korpihotelleiltasi

korpihotelliltansa / korpihotelliltaan

korpihotelleiltansa / korpihotelleiltaan

Tra

-ksi

korpihotellikseni

korpihotelleikseni

korpihotelliksesi

korpihotelleiksesi

korpihotelliksensa / korpihotellikseen

korpihotelleiksensa / korpihotelleikseen

Ess

-na

korpihotellinani

korpihotelleinani

korpihotellinasi

korpihotelleinasi

korpihotellinansa / korpihotellinaan

korpihotelleinansa / korpihotelleinaan

Abe

-tta

korpihotellittani

korpihotelleittani

korpihotellittasi

korpihotelleittasi

korpihotellittansa / korpihotellittaan

korpihotelleittansa / korpihotelleittaan

Com

-ne

-

korpihotelleineni

-

korpihotelleinesi

-

korpihotelleinensa / korpihotelleineen

Singular

Plural

Nom

-

korpihotellini

korpihotellisi

korpihotellinsa

korpihotellini

korpihotellisi

korpihotellinsa

Par

-ta

korpihotelliani

korpihotelliasi

korpihotelliansa / korpihotelliaan

korpihotelleitani / korpihotellejani

korpihotelleitasi / korpihotellejasi

korpihotelleitansa / korpihotelleitaan / korpihotellejansa / korpihotellejaan

Gen

-n

korpihotellini

korpihotellisi

korpihotellinsa

korpihotelleitteni / korpihotelleideni / korpihotellieni

korpihotelleittesi / korpihotelleidesi / korpihotelliesi

korpihotelleittensa / korpihotelleidensa / korpihotelliensa

Ill

mihin

korpihotelliini

korpihotelliisi

korpihotelliinsa

korpihotelleihini

korpihotelleihisi

korpihotelleihinsa

Ine

-ssa

korpihotellissani

korpihotellissasi

korpihotellissansa / korpihotellissaan

korpihotelleissani

korpihotelleissasi

korpihotelleissansa / korpihotelleissaan

Ela

-sta

korpihotellistani

korpihotellistasi

korpihotellistansa / korpihotellistaan

korpihotelleistani

korpihotelleistasi

korpihotelleistansa / korpihotelleistaan

All

-lle

korpihotellilleni

korpihotellillesi

korpihotellillensa / korpihotellilleen

korpihotelleilleni

korpihotelleillesi

korpihotelleillensa / korpihotelleillean

Ade

-lla

korpihotellillani

korpihotellillasi

korpihotellillansa / korpihotellillaan

korpihotelleillani

korpihotelleillasi

korpihotelleillansa / korpihotelleillaan

Abl

-lta

korpihotelliltani

korpihotelliltasi

korpihotelliltansa / korpihotelliltaan

korpihotelleiltani

korpihotelleiltasi

korpihotelleiltansa / korpihotelleiltaan

Tra

-ksi

korpihotellikseni

korpihotelliksesi

korpihotelliksensa / korpihotellikseen

korpihotelleikseni

korpihotelleiksesi

korpihotelleiksensa / korpihotelleikseen

Ess

-na

korpihotellinani

korpihotellinasi

korpihotellinansa / korpihotellinaan

korpihotelleinani

korpihotelleinasi

korpihotelleinansa / korpihotelleinaan

Abe

-tta

korpihotellittani

korpihotellittasi

korpihotellittansa / korpihotellittaan

korpihotelleittani

korpihotelleittasi

korpihotelleittansa / korpihotelleittaan

Com

-ne

-

-

-

korpihotelleineni

korpihotelleinesi

korpihotelleinensa / korpihotelleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korpihotellimme

korpihotellimme

korpihotellinne

korpihotellinne

korpihotellinsa

korpihotellinsa

Par

-ta

korpihotelliamme

korpihotelleitamme / korpihotellejamme

korpihotellianne

korpihotelleitanne / korpihotellejanne

korpihotelliansa / korpihotelliaan

korpihotelleitansa / korpihotelleitaan / korpihotellejansa / korpihotellejaan

Gen

-n

korpihotellimme

korpihotelleittemme / korpihotelleidemme / korpihotelliemme

korpihotellinne

korpihotelleittenne / korpihotelleidenne / korpihotellienne

korpihotellinsa

korpihotelleittensa / korpihotelleidensa / korpihotelliensa

Ill

mihin

korpihotelliimme

korpihotelleihimme

korpihotelliinne

korpihotelleihinne

korpihotelliinsa

korpihotelleihinsa

Ine

-ssa

korpihotellissamme

korpihotelleissamme

korpihotellissanne

korpihotelleissanne

korpihotellissansa / korpihotellissaan

korpihotelleissansa / korpihotelleissaan

Ela

-sta

korpihotellistamme

korpihotelleistamme

korpihotellistanne

korpihotelleistanne

korpihotellistansa / korpihotellistaan

korpihotelleistansa / korpihotelleistaan

All

-lle

korpihotellillemme

korpihotelleillemme

korpihotellillenne

korpihotelleillenne

korpihotellillensa / korpihotellilleen

korpihotelleillensa / korpihotelleillean

Ade

-lla

korpihotellillamme

korpihotelleillamme

korpihotellillanne

korpihotelleillanne

korpihotellillansa / korpihotellillaan

korpihotelleillansa / korpihotelleillaan

Abl

-lta

korpihotelliltamme

korpihotelleiltamme

korpihotelliltanne

korpihotelleiltanne

korpihotelliltansa / korpihotelliltaan

korpihotelleiltansa / korpihotelleiltaan

Tra

-ksi

korpihotelliksemme

korpihotelleiksemme

korpihotelliksenne

korpihotelleiksenne

korpihotelliksensa / korpihotellikseen

korpihotelleiksensa / korpihotelleikseen

Ess

-na

korpihotellinamme

korpihotelleinamme

korpihotellinanne

korpihotelleinanne

korpihotellinansa / korpihotellinaan

korpihotelleinansa / korpihotelleinaan

Abe

-tta

korpihotellittamme

korpihotelleittamme

korpihotellittanne

korpihotelleittanne

korpihotellittansa / korpihotellittaan

korpihotelleittansa / korpihotelleittaan

Com

-ne

-

korpihotelleinemme

-

korpihotelleinenne

-

korpihotelleinensa / korpihotelleineen

Singular

Plural

Nom

-

korpihotellimme

korpihotellinne

korpihotellinsa

korpihotellimme

korpihotellinne

korpihotellinsa

Par

-ta

korpihotelliamme

korpihotellianne

korpihotelliansa / korpihotelliaan

korpihotelleitamme / korpihotellejamme

korpihotelleitanne / korpihotellejanne

korpihotelleitansa / korpihotelleitaan / korpihotellejansa / korpihotellejaan

Gen

-n

korpihotellimme

korpihotellinne

korpihotellinsa

korpihotelleittemme / korpihotelleidemme / korpihotelliemme

korpihotelleittenne / korpihotelleidenne / korpihotellienne

korpihotelleittensa / korpihotelleidensa / korpihotelliensa

Ill

mihin

korpihotelliimme

korpihotelliinne

korpihotelliinsa

korpihotelleihimme

korpihotelleihinne

korpihotelleihinsa

Ine

-ssa

korpihotellissamme

korpihotellissanne

korpihotellissansa / korpihotellissaan

korpihotelleissamme

korpihotelleissanne

korpihotelleissansa / korpihotelleissaan

Ela

-sta

korpihotellistamme

korpihotellistanne

korpihotellistansa / korpihotellistaan

korpihotelleistamme

korpihotelleistanne

korpihotelleistansa / korpihotelleistaan

All

-lle

korpihotellillemme

korpihotellillenne

korpihotellillensa / korpihotellilleen

korpihotelleillemme

korpihotelleillenne

korpihotelleillensa / korpihotelleillean

Ade

-lla

korpihotellillamme

korpihotellillanne

korpihotellillansa / korpihotellillaan

korpihotelleillamme

korpihotelleillanne

korpihotelleillansa / korpihotelleillaan

Abl

-lta

korpihotelliltamme

korpihotelliltanne

korpihotelliltansa / korpihotelliltaan

korpihotelleiltamme

korpihotelleiltanne

korpihotelleiltansa / korpihotelleiltaan

Tra

-ksi

korpihotelliksemme

korpihotelliksenne

korpihotelliksensa / korpihotellikseen

korpihotelleiksemme

korpihotelleiksenne

korpihotelleiksensa / korpihotelleikseen

Ess

-na

korpihotellinamme

korpihotellinanne

korpihotellinansa / korpihotellinaan

korpihotelleinamme

korpihotelleinanne

korpihotelleinansa / korpihotelleinaan

Abe

-tta

korpihotellittamme

korpihotellittanne

korpihotellittansa / korpihotellittaan

korpihotelleittamme

korpihotelleittanne

korpihotelleittansa / korpihotelleittaan

Com

-ne

-

-

-

korpihotelleinemme

korpihotelleinenne

korpihotelleinensa / korpihotelleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korpi

korvet

Par

-ta

korpea

korpia

Gen

-n

korven

korpien

Ill

mihin

korpeen

korpiin

Ine

-ssa

korvessa

korvissa

Ela

-sta

korvesta

korvista

All

-lle

korvelle

korville

Ade

-lla

korvella

korvilla

Abl

-lta

korvelta

korvilta

Tra

-ksi

korveksi

korviksi

Ess

-na

korpena

korpina

Abe

-tta

korvetta

korvitta

Com

-ne

-

korpine

Ins

-in

-

korvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korpi

korvet

Par

-ta

korpea

korpia

Gen

-n

korven

korpien

Ill

mihin

korpeen

korpiin

Ine

-ssa

korvessa

korvissa

Ela

-sta

korvesta

korvista

All

-lle

korvelle

korville

Ade

-lla

korvella

korvilla

Abl

-lta

korvelta

korvilta

Tra

-ksi

korveksi

korviksi

Ess

-na

korpena

korpina

Abe

-tta

korvetta

korvitta

Com

-ne

-

korpine

Ins

-in

-

korvin

wilderness erämaa, korpi, ryteikkö
Show more arrow right
OpenSubtitles; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Europarl; GlobalVoices; Tanzil Metsä humisi korvissa. The forest was rustling in my ears. Metsän korpi on täynnä mystiikkaa. The forest wilderness is full of mystique. Paikkahan on korpea. This place is sparse, mate. Korpesi oli täynnä mustikoita. Your forest was full of blueberries. Korpi oli täynnä mustikoita. The wilderness was full of blueberries. Metsästä löytyi suuri korpi. The forest contained a large wilderness. Korpi oli täynnä mystiikkaa. The wilderness was full of mystique. Korpi on täynnä marjoja ja sieniä syksyisin. The wilderness is full of berries and mushrooms in the autumn. Korpi oli täynnä hiljaisuutta. The wilderness was full of silence. Erämaan korpi tarjoaa rauhaa ja hiljaisuutta. The wilderness lair offers peace and quiet. Show more arrow right

Wiktionary

a boreal forest type appearing on moist moraine soils, characterized by dense growth of spruce as the dominating tree species and deep layer of moss as undergrowth; acting often as a transition zone between a drier kangas (“boreal forest”) and various types of suo (“swamp”) a deep forest (colloquial) an area remote from dense population; backwoods, backwater, the sticks (obsolete) desert Show more arrow right kangaskorpikorpihotellikorpi-imarrekorpikommunismikorpikuusikorpilakikorpilakkokorpilakkoilukorpimaakorpimaisemakorpimetsokorpimetsäkorpiniittykorpipaatsamakorpirastaskorpirojukorpisoturikorpisuokorpisärkikorpitaipalekorpitaivalkorpivaelluskorvenraivaajalehtokorpilettokorpinevakorpiruohokorpi Show more arrow right From Proto-Finnic korpi. Ultimate origin unknown. Cognates include Estonian kõrb, Livvi korbi (“big spruce forest”) and Veps korb. Show more arrow right

Wikipedia

Coniferous swamp Coniferous swamps are forested wetlands in which the dominant trees are lowland conifers such as northern white cedar (Thuja occidentalis). The soil in these swamp areas is typically saturated for most of the growing season and is occasionally inundated by seasonal storms or by winter snow melt. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korpeni

korpeni

korpesi

korpesi

korpensa

korpensa

Par

-ta

korpeani

korpiani

korpeasi

korpiasi

korpeansa / korpeaan

korpiansa / korpiaan

Gen

-n

korpeni

korpieni

korpesi

korpiesi

korpensa

korpiensa

Ill

mihin

korpeeni

korpiini

korpeesi

korpiisi

korpeensa

korpiinsa

Ine

-ssa

korvessani

korvissani

korvessasi

korvissasi

korvessansa / korvessaan

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvestani

korvistani

korvestasi

korvistasi

korvestansa / korvestaan

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvelleni

korvilleni

korvellesi

korvillesi

korvellensa / korvelleen

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvellani

korvillani

korvellasi

korvillasi

korvellansa / korvellaan

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korveltani

korviltani

korveltasi

korviltasi

korveltansa / korveltaan

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvekseni

korvikseni

korveksesi

korviksesi

korveksensa / korvekseen

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korpenani

korpinani

korpenasi

korpinasi

korpenansa / korpenaan

korpinansa / korpinaan

Abe

-tta

korvettani

korvittani

korvettasi

korvittasi

korvettansa / korvettaan

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

korpineni

-

korpinesi

-

korpinensa / korpineen

Singular

Plural

Nom

-

korpeni

korpesi

korpensa

korpeni

korpesi

korpensa

Par

-ta

korpeani

korpeasi

korpeansa / korpeaan

korpiani

korpiasi

korpiansa / korpiaan

Gen

-n

korpeni

korpesi

korpensa

korpieni

korpiesi

korpiensa

Ill

mihin

korpeeni

korpeesi

korpeensa

korpiini

korpiisi

korpiinsa

Ine

-ssa

korvessani

korvessasi

korvessansa / korvessaan

korvissani

korvissasi

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvestani

korvestasi

korvestansa / korvestaan

korvistani

korvistasi

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvelleni

korvellesi

korvellensa / korvelleen

korvilleni

korvillesi

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvellani

korvellasi

korvellansa / korvellaan

korvillani

korvillasi

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korveltani

korveltasi

korveltansa / korveltaan

korviltani

korviltasi

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvekseni

korveksesi

korveksensa / korvekseen

korvikseni

korviksesi

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korpenani

korpenasi

korpenansa / korpenaan

korpinani

korpinasi

korpinansa / korpinaan

Abe

-tta

korvettani

korvettasi

korvettansa / korvettaan

korvittani

korvittasi

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

-

-

korpineni

korpinesi

korpinensa / korpineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korpemme

korpemme

korpenne

korpenne

korpensa

korpensa

Par

-ta

korpeamme

korpiamme

korpeanne

korpianne

korpeansa / korpeaan

korpiansa / korpiaan

Gen

-n

korpemme

korpiemme

korpenne

korpienne

korpensa

korpiensa

Ill

mihin

korpeemme

korpiimme

korpeenne

korpiinne

korpeensa

korpiinsa

Ine

-ssa

korvessamme

korvissamme

korvessanne

korvissanne

korvessansa / korvessaan

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvestamme

korvistamme

korvestanne

korvistanne

korvestansa / korvestaan

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvellemme

korvillemme

korvellenne

korvillenne

korvellensa / korvelleen

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvellamme

korvillamme

korvellanne

korvillanne

korvellansa / korvellaan

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korveltamme

korviltamme

korveltanne

korviltanne

korveltansa / korveltaan

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korveksemme

korviksemme

korveksenne

korviksenne

korveksensa / korvekseen

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korpenamme

korpinamme

korpenanne

korpinanne

korpenansa / korpenaan

korpinansa / korpinaan

Abe

-tta

korvettamme

korvittamme

korvettanne

korvittanne

korvettansa / korvettaan

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

korpinemme

-

korpinenne

-

korpinensa / korpineen

Singular

Plural

Nom

-

korpemme

korpenne

korpensa

korpemme

korpenne

korpensa

Par

-ta

korpeamme

korpeanne

korpeansa / korpeaan

korpiamme

korpianne

korpiansa / korpiaan

Gen

-n

korpemme

korpenne

korpensa

korpiemme

korpienne

korpiensa

Ill

mihin

korpeemme

korpeenne

korpeensa

korpiimme

korpiinne

korpiinsa

Ine

-ssa

korvessamme

korvessanne

korvessansa / korvessaan

korvissamme

korvissanne

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvestamme

korvestanne

korvestansa / korvestaan

korvistamme

korvistanne

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvellemme

korvellenne

korvellensa / korvelleen

korvillemme

korvillenne

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvellamme

korvellanne

korvellansa / korvellaan

korvillamme

korvillanne

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korveltamme

korveltanne

korveltansa / korveltaan

korviltamme

korviltanne

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korveksemme

korveksenne

korveksensa / korvekseen

korviksemme

korviksenne

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korpenamme

korpenanne

korpenansa / korpenaan

korpinamme

korpinanne

korpinansa / korpinaan

Abe

-tta

korvettamme

korvettanne

korvettansa / korvettaan

korvittamme

korvittanne

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

-

-

korpinemme

korpinenne

korpinensa / korpineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hotelli

hotellit

Par

-ta

hotellia

hotelleita / hotelleja

Gen

-n

hotellin

hotelleitten / hotelleiden / hotellien

Ill

mihin

hotelliin

hotelleihin

Ine

-ssa

hotellissa

hotelleissa

Ela

-sta

hotellista

hotelleista

All

-lle

hotellille

hotelleille

Ade

-lla

hotellilla

hotelleilla

Abl

-lta

hotellilta

hotelleilta

Tra

-ksi

hotelliksi

hotelleiksi

Ess

-na

hotellina

hotelleina

Abe

-tta

hotellitta

hotelleitta

Com

-ne

-

hotelleine

Ins

-in

-

hotellein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hotelli

hotellit

Par

-ta

hotellia

hotelleita / hotelleja

Gen

-n

hotellin

hotelleitten / hotelleiden / hotellien

Ill

mihin

hotelliin

hotelleihin

Ine

-ssa

hotellissa

hotelleissa

Ela

-sta

hotellista

hotelleista

All

-lle

hotellille

hotelleille

Ade

-lla

hotellilla

hotelleilla

Abl

-lta

hotellilta

hotelleilta

Tra

-ksi

hotelliksi

hotelleiksi

Ess

-na

hotellina

hotelleina

Abe

-tta

hotellitta

hotelleitta

Com

-ne

-

hotelleine

Ins

-in

-

hotellein

hotel hotelli
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; tmClass Kaunis hotellini. Oh , my beautiful hotel. Mikä mahtava hotelli! What a grand hotel! Onko hotelli hoidossa? Elizabeth has the hotel covered? Albert ei ole hotelli. Albert is not a hotel. Hotellit, hotellivaraukset. Hotels (hotel reservation ). Hotelli olisi ollut parempi. A hotel would have been better! Harmi ettei hotelli pelannut. I'm sorry the hotel didn't working out for you. Tervetuloa hotelli Cambiniin. Welcome to the Hotel Cambini. Hotellis-ja lomakotipalvelut. Hotel and resort service. Hotelliin, vai? Hotel, right? Show more arrow right

Wiktionary

hotel Show more arrow right asuntohotellihotellialahotellihuonehotelliketjuhotellikuolemahotellilaskuhotellilomahotellimajoitushotellinomistajahotellipoikahotelliravintolahotellisekkihotellivaraushotellivirkailijaloistohotellilomahotellirantahotellirengashotellituntihotelli Show more arrow right < Swedish hotell (“hotel”) Show more arrow right

Wikipedia

Hotel A hotel is an establishment that provides paid lodging on a short-term basis. Facilities provided inside a hotel room may range from a modest-quality mattress in a small room to large suites with bigger, higher-quality beds, a dresser, a refrigerator and other kitchen facilities, upholstered chairs, a flat screen television, and en-suite bathrooms. Small, lower-priced hotels may offer only the most basic guest services and facilities. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hotellini

hotellini

hotellisi

hotellisi

hotellinsa

hotellinsa

Par

-ta

hotelliani

hotelleitani / hotellejani

hotelliasi

hotelleitasi / hotellejasi

hotelliansa / hotelliaan

hotelleitansa / hotelleitaan / hotellejansa / hotellejaan

Gen

-n

hotellini

hotelleitteni / hotelleideni / hotellieni

hotellisi

hotelleittesi / hotelleidesi / hotelliesi

hotellinsa

hotelleittensa / hotelleidensa / hotelliensa

Ill

mihin

hotelliini

hotelleihini

hotelliisi

hotelleihisi

hotelliinsa

hotelleihinsa

Ine

-ssa

hotellissani

hotelleissani

hotellissasi

hotelleissasi

hotellissansa / hotellissaan

hotelleissansa / hotelleissaan

Ela

-sta

hotellistani

hotelleistani

hotellistasi

hotelleistasi

hotellistansa / hotellistaan

hotelleistansa / hotelleistaan

All

-lle

hotellilleni

hotelleilleni

hotellillesi

hotelleillesi

hotellillensa / hotellilleen

hotelleillensa / hotelleillean

Ade

-lla

hotellillani

hotelleillani

hotellillasi

hotelleillasi

hotellillansa / hotellillaan

hotelleillansa / hotelleillaan

Abl

-lta

hotelliltani

hotelleiltani

hotelliltasi

hotelleiltasi

hotelliltansa / hotelliltaan

hotelleiltansa / hotelleiltaan

Tra

-ksi

hotellikseni

hotelleikseni

hotelliksesi

hotelleiksesi

hotelliksensa / hotellikseen

hotelleiksensa / hotelleikseen

Ess

-na

hotellinani

hotelleinani

hotellinasi

hotelleinasi

hotellinansa / hotellinaan

hotelleinansa / hotelleinaan

Abe

-tta

hotellittani

hotelleittani

hotellittasi

hotelleittasi

hotellittansa / hotellittaan

hotelleittansa / hotelleittaan

Com

-ne

-

hotelleineni

-

hotelleinesi

-

hotelleinensa / hotelleineen

Singular

Plural

Nom

-

hotellini

hotellisi

hotellinsa

hotellini

hotellisi

hotellinsa

Par

-ta

hotelliani

hotelliasi

hotelliansa / hotelliaan

hotelleitani / hotellejani

hotelleitasi / hotellejasi

hotelleitansa / hotelleitaan / hotellejansa / hotellejaan

Gen

-n

hotellini

hotellisi

hotellinsa

hotelleitteni / hotelleideni / hotellieni

hotelleittesi / hotelleidesi / hotelliesi

hotelleittensa / hotelleidensa / hotelliensa

Ill

mihin

hotelliini

hotelliisi

hotelliinsa

hotelleihini

hotelleihisi

hotelleihinsa

Ine

-ssa

hotellissani

hotellissasi

hotellissansa / hotellissaan

hotelleissani

hotelleissasi

hotelleissansa / hotelleissaan

Ela

-sta

hotellistani

hotellistasi

hotellistansa / hotellistaan

hotelleistani

hotelleistasi

hotelleistansa / hotelleistaan

All

-lle

hotellilleni

hotellillesi

hotellillensa / hotellilleen

hotelleilleni

hotelleillesi

hotelleillensa / hotelleillean

Ade

-lla

hotellillani

hotellillasi

hotellillansa / hotellillaan

hotelleillani

hotelleillasi

hotelleillansa / hotelleillaan

Abl

-lta

hotelliltani

hotelliltasi

hotelliltansa / hotelliltaan

hotelleiltani

hotelleiltasi

hotelleiltansa / hotelleiltaan

Tra

-ksi

hotellikseni

hotelliksesi

hotelliksensa / hotellikseen

hotelleikseni

hotelleiksesi

hotelleiksensa / hotelleikseen

Ess

-na

hotellinani

hotellinasi

hotellinansa / hotellinaan

hotelleinani

hotelleinasi

hotelleinansa / hotelleinaan

Abe

-tta

hotellittani

hotellittasi

hotellittansa / hotellittaan

hotelleittani

hotelleittasi

hotelleittansa / hotelleittaan

Com

-ne

-

-

-

hotelleineni

hotelleinesi

hotelleinensa / hotelleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hotellimme

hotellimme

hotellinne

hotellinne

hotellinsa

hotellinsa

Par

-ta

hotelliamme

hotelleitamme / hotellejamme

hotellianne

hotelleitanne / hotellejanne

hotelliansa / hotelliaan

hotelleitansa / hotelleitaan / hotellejansa / hotellejaan

Gen

-n

hotellimme

hotelleittemme / hotelleidemme / hotelliemme

hotellinne

hotelleittenne / hotelleidenne / hotellienne

hotellinsa

hotelleittensa / hotelleidensa / hotelliensa

Ill

mihin

hotelliimme

hotelleihimme

hotelliinne

hotelleihinne

hotelliinsa

hotelleihinsa

Ine

-ssa

hotellissamme

hotelleissamme

hotellissanne

hotelleissanne

hotellissansa / hotellissaan

hotelleissansa / hotelleissaan

Ela

-sta

hotellistamme

hotelleistamme

hotellistanne

hotelleistanne

hotellistansa / hotellistaan

hotelleistansa / hotelleistaan

All

-lle

hotellillemme

hotelleillemme

hotellillenne

hotelleillenne

hotellillensa / hotellilleen

hotelleillensa / hotelleillean

Ade

-lla

hotellillamme

hotelleillamme

hotellillanne

hotelleillanne

hotellillansa / hotellillaan

hotelleillansa / hotelleillaan

Abl

-lta

hotelliltamme

hotelleiltamme

hotelliltanne

hotelleiltanne

hotelliltansa / hotelliltaan

hotelleiltansa / hotelleiltaan

Tra

-ksi

hotelliksemme

hotelleiksemme

hotelliksenne

hotelleiksenne

hotelliksensa / hotellikseen

hotelleiksensa / hotelleikseen

Ess

-na

hotellinamme

hotelleinamme

hotellinanne

hotelleinanne

hotellinansa / hotellinaan

hotelleinansa / hotelleinaan

Abe

-tta

hotellittamme

hotelleittamme

hotellittanne

hotelleittanne

hotellittansa / hotellittaan

hotelleittansa / hotelleittaan

Com

-ne

-

hotelleinemme

-

hotelleinenne

-

hotelleinensa / hotelleineen

Singular

Plural

Nom

-

hotellimme

hotellinne

hotellinsa

hotellimme

hotellinne

hotellinsa

Par

-ta

hotelliamme

hotellianne

hotelliansa / hotelliaan

hotelleitamme / hotellejamme

hotelleitanne / hotellejanne

hotelleitansa / hotelleitaan / hotellejansa / hotellejaan

Gen

-n

hotellimme

hotellinne

hotellinsa

hotelleittemme / hotelleidemme / hotelliemme

hotelleittenne / hotelleidenne / hotellienne

hotelleittensa / hotelleidensa / hotelliensa

Ill

mihin

hotelliimme

hotelliinne

hotelliinsa

hotelleihimme

hotelleihinne

hotelleihinsa

Ine

-ssa

hotellissamme

hotellissanne

hotellissansa / hotellissaan

hotelleissamme

hotelleissanne

hotelleissansa / hotelleissaan

Ela

-sta

hotellistamme

hotellistanne

hotellistansa / hotellistaan

hotelleistamme

hotelleistanne

hotelleistansa / hotelleistaan

All

-lle

hotellillemme

hotellillenne

hotellillensa / hotellilleen

hotelleillemme

hotelleillenne

hotelleillensa / hotelleillean

Ade

-lla

hotellillamme

hotellillanne

hotellillansa / hotellillaan

hotelleillamme

hotelleillanne

hotelleillansa / hotelleillaan

Abl

-lta

hotelliltamme

hotelliltanne

hotelliltansa / hotelliltaan

hotelleiltamme

hotelleiltanne

hotelleiltansa / hotelleiltaan

Tra

-ksi

hotelliksemme

hotelliksenne

hotelliksensa / hotellikseen

hotelleiksemme

hotelleiksenne

hotelleiksensa / hotelleikseen

Ess

-na

hotellinamme

hotellinanne

hotellinansa / hotellinaan

hotelleinamme

hotelleinanne

hotelleinansa / hotelleinaan

Abe

-tta

hotellittamme

hotellittanne

hotellittansa / hotellittaan

hotelleittamme

hotelleittanne

hotelleittansa / hotelleittaan

Com

-ne

-

-

-

hotelleinemme

hotelleinenne

hotelleinensa / hotelleineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept