logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kookospähkinä, noun

Word analysis
kookospähkinäjauhe

kookospähkinäjauhe

kookospähkinä

Noun, Singular Nominative

+ jauhe

Noun, Singular Nominative

kookos

Noun, Singular Nominative

+ pähkinä

Noun, Singular Nominative

+ jauhe

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kookospähkinä

kookospähkinät

Par

-ta

kookospähkinää

kookospähkinöitä

Gen

-n

kookospähkinän

kookospähkinöitten / kookospähkinöiden

Ill

mihin

kookospähkinään

kookospähkinöihin / kookospähkiniin

Ine

-ssa

kookospähkinässä

kookospähkinöissä

Ela

-sta

kookospähkinästä

kookospähkinöistä

All

-lle

kookospähkinälle

kookospähkinöille

Ade

-lla

kookospähkinällä

kookospähkinöillä

Abl

-lta

kookospähkinältä

kookospähkinöiltä

Tra

-ksi

kookospähkinäksi

kookospähkinöiksi

Ess

-na

kookospähkinänä

kookospähkinöinä

Abe

-tta

kookospähkinättä

kookospähkinöittä

Com

-ne

-

kookospähkinöine

Ins

-in

-

kookospähkinöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kookospähkinä

kookospähkinät

Par

-ta

kookospähkinää

kookospähkinöitä

Gen

-n

kookospähkinän

kookospähkinöitten / kookospähkinöiden

Ill

mihin

kookospähkinään

kookospähkinöihin / kookospähkiniin

Ine

-ssa

kookospähkinässä

kookospähkinöissä

Ela

-sta

kookospähkinästä

kookospähkinöistä

All

-lle

kookospähkinälle

kookospähkinöille

Ade

-lla

kookospähkinällä

kookospähkinöillä

Abl

-lta

kookospähkinältä

kookospähkinöiltä

Tra

-ksi

kookospähkinäksi

kookospähkinöiksi

Ess

-na

kookospähkinänä

kookospähkinöinä

Abe

-tta

kookospähkinättä

kookospähkinöittä

Com

-ne

-

kookospähkinöine

Ins

-in

-

kookospähkinöin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

coconut kookospähkinä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 4126368; Europarl Parallel Corpus; jw2019 Kookospähkinä taistelu! Coconut ball fight! Kenellä on kookospähkinä? Who had coconut? Tämä mies on kookospähkinä! Oh, he's a coconut, this guy. Pureskele kookospähkinä hyvin. 'Chew the coconut well...'... then swallow the pulp. Putosiko kookospähkinä päähäsi? Did you get hit on the head with a coconut? Kodissa tuoksuu aina kookospähkinä. The house always smells like coconut. Ja minä olen Kallion kookospähkinä. And I'm a kumquat from Queens. Kookospähkinä on hyvä lisä smoothieen. Coconut is a great addition to a smoothie. Erik, ota kookospähkinä vai mikä tämä on... Have a coconut thing... Kun kookospähkinä on kypsä, se putoaa maahan. When a coconut is ripe, it drops to the ground. Show more arrow right

Wiktionary

coconut fruit Show more arrow right kookos +‎ pähkinä Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kookospähkinäni

kookospähkinäni

kookospähkinäsi

kookospähkinäsi

kookospähkinänsä

kookospähkinänsä

Par

-ta

kookospähkinääni

kookospähkinöitäni

kookospähkinääsi

kookospähkinöitäsi

kookospähkinäänsä

kookospähkinöitänsä / kookospähkinöitään

Gen

-n

kookospähkinäni

kookospähkinöitteni / kookospähkinöideni

kookospähkinäsi

kookospähkinöittesi / kookospähkinöidesi

kookospähkinänsä

kookospähkinöittensä / kookospähkinöidensä

Ill

mihin

kookospähkinääni

kookospähkinöihini / kookospähkiniini

kookospähkinääsi

kookospähkinöihisi / kookospähkiniisi

kookospähkinäänsä

kookospähkinöihinsä / kookospähkiniinsä

Ine

-ssa

kookospähkinässäni

kookospähkinöissäni

kookospähkinässäsi

kookospähkinöissäsi

kookospähkinässänsä / kookospähkinässään

kookospähkinöissänsä / kookospähkinöissään

Ela

-sta

kookospähkinästäni

kookospähkinöistäni

kookospähkinästäsi

kookospähkinöistäsi

kookospähkinästänsä / kookospähkinästään

kookospähkinöistänsä / kookospähkinöistään

All

-lle

kookospähkinälleni

kookospähkinöilleni

kookospähkinällesi

kookospähkinöillesi

kookospähkinällensä / kookospähkinälleen

kookospähkinöillensä / kookospähkinöilleän

Ade

-lla

kookospähkinälläni

kookospähkinöilläni

kookospähkinälläsi

kookospähkinöilläsi

kookospähkinällänsä / kookospähkinällään

kookospähkinöillänsä / kookospähkinöillään

Abl

-lta

kookospähkinältäni

kookospähkinöiltäni

kookospähkinältäsi

kookospähkinöiltäsi

kookospähkinältänsä / kookospähkinältään

kookospähkinöiltänsä / kookospähkinöiltään

Tra

-ksi

kookospähkinäkseni

kookospähkinöikseni

kookospähkinäksesi

kookospähkinöiksesi

kookospähkinäksensä / kookospähkinäkseen

kookospähkinöiksensä / kookospähkinöikseen

Ess

-na

kookospähkinänäni

kookospähkinöinäni

kookospähkinänäsi

kookospähkinöinäsi

kookospähkinänänsä / kookospähkinänään

kookospähkinöinänsä / kookospähkinöinään

Abe

-tta

kookospähkinättäni

kookospähkinöittäni

kookospähkinättäsi

kookospähkinöittäsi

kookospähkinättänsä / kookospähkinättään

kookospähkinöittänsä / kookospähkinöittään

Com

-ne

-

kookospähkinöineni

-

kookospähkinöinesi

-

kookospähkinöinensä / kookospähkinöineen

Singular

Plural

Nom

-

kookospähkinäni

kookospähkinäsi

kookospähkinänsä

kookospähkinäni

kookospähkinäsi

kookospähkinänsä

Par

-ta

kookospähkinääni

kookospähkinääsi

kookospähkinäänsä

kookospähkinöitäni

kookospähkinöitäsi

kookospähkinöitänsä / kookospähkinöitään

Gen

-n

kookospähkinäni

kookospähkinäsi

kookospähkinänsä

kookospähkinöitteni / kookospähkinöideni

kookospähkinöittesi / kookospähkinöidesi

kookospähkinöittensä / kookospähkinöidensä

Ill

mihin

kookospähkinääni

kookospähkinääsi

kookospähkinäänsä

kookospähkinöihini / kookospähkiniini

kookospähkinöihisi / kookospähkiniisi

kookospähkinöihinsä / kookospähkiniinsä

Ine

-ssa

kookospähkinässäni

kookospähkinässäsi

kookospähkinässänsä / kookospähkinässään

kookospähkinöissäni

kookospähkinöissäsi

kookospähkinöissänsä / kookospähkinöissään

Ela

-sta

kookospähkinästäni

kookospähkinästäsi

kookospähkinästänsä / kookospähkinästään

kookospähkinöistäni

kookospähkinöistäsi

kookospähkinöistänsä / kookospähkinöistään

All

-lle

kookospähkinälleni

kookospähkinällesi

kookospähkinällensä / kookospähkinälleen

kookospähkinöilleni

kookospähkinöillesi

kookospähkinöillensä / kookospähkinöilleän

Ade

-lla

kookospähkinälläni

kookospähkinälläsi

kookospähkinällänsä / kookospähkinällään

kookospähkinöilläni

kookospähkinöilläsi

kookospähkinöillänsä / kookospähkinöillään

Abl

-lta

kookospähkinältäni

kookospähkinältäsi

kookospähkinältänsä / kookospähkinältään

kookospähkinöiltäni

kookospähkinöiltäsi

kookospähkinöiltänsä / kookospähkinöiltään

Tra

-ksi

kookospähkinäkseni

kookospähkinäksesi

kookospähkinäksensä / kookospähkinäkseen

kookospähkinöikseni

kookospähkinöiksesi

kookospähkinöiksensä / kookospähkinöikseen

Ess

-na

kookospähkinänäni

kookospähkinänäsi

kookospähkinänänsä / kookospähkinänään

kookospähkinöinäni

kookospähkinöinäsi

kookospähkinöinänsä / kookospähkinöinään

Abe

-tta

kookospähkinättäni

kookospähkinättäsi

kookospähkinättänsä / kookospähkinättään

kookospähkinöittäni

kookospähkinöittäsi

kookospähkinöittänsä / kookospähkinöittään

Com

-ne

-

-

-

kookospähkinöineni

kookospähkinöinesi

kookospähkinöinensä / kookospähkinöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kookospähkinämme

kookospähkinämme

kookospähkinänne

kookospähkinänne

kookospähkinänsä

kookospähkinänsä

Par

-ta

kookospähkinäämme

kookospähkinöitämme

kookospähkinäänne

kookospähkinöitänne

kookospähkinäänsä

kookospähkinöitänsä / kookospähkinöitään

Gen

-n

kookospähkinämme

kookospähkinöittemme / kookospähkinöidemme

kookospähkinänne

kookospähkinöittenne / kookospähkinöidenne

kookospähkinänsä

kookospähkinöittensä / kookospähkinöidensä

Ill

mihin

kookospähkinäämme

kookospähkinöihimme / kookospähkiniimme

kookospähkinäänne

kookospähkinöihinne / kookospähkiniinne

kookospähkinäänsä

kookospähkinöihinsä / kookospähkiniinsä

Ine

-ssa

kookospähkinässämme

kookospähkinöissämme

kookospähkinässänne

kookospähkinöissänne

kookospähkinässänsä / kookospähkinässään

kookospähkinöissänsä / kookospähkinöissään

Ela

-sta

kookospähkinästämme

kookospähkinöistämme

kookospähkinästänne

kookospähkinöistänne

kookospähkinästänsä / kookospähkinästään

kookospähkinöistänsä / kookospähkinöistään

All

-lle

kookospähkinällemme

kookospähkinöillemme

kookospähkinällenne

kookospähkinöillenne

kookospähkinällensä / kookospähkinälleen

kookospähkinöillensä / kookospähkinöilleän

Ade

-lla

kookospähkinällämme

kookospähkinöillämme

kookospähkinällänne

kookospähkinöillänne

kookospähkinällänsä / kookospähkinällään

kookospähkinöillänsä / kookospähkinöillään

Abl

-lta

kookospähkinältämme

kookospähkinöiltämme

kookospähkinältänne

kookospähkinöiltänne

kookospähkinältänsä / kookospähkinältään

kookospähkinöiltänsä / kookospähkinöiltään

Tra

-ksi

kookospähkinäksemme

kookospähkinöiksemme

kookospähkinäksenne

kookospähkinöiksenne

kookospähkinäksensä / kookospähkinäkseen

kookospähkinöiksensä / kookospähkinöikseen

Ess

-na

kookospähkinänämme

kookospähkinöinämme

kookospähkinänänne

kookospähkinöinänne

kookospähkinänänsä / kookospähkinänään

kookospähkinöinänsä / kookospähkinöinään

Abe

-tta

kookospähkinättämme

kookospähkinöittämme

kookospähkinättänne

kookospähkinöittänne

kookospähkinättänsä / kookospähkinättään

kookospähkinöittänsä / kookospähkinöittään

Com

-ne

-

kookospähkinöinemme

-

kookospähkinöinenne

-

kookospähkinöinensä / kookospähkinöineen

Singular

Plural

Nom

-

kookospähkinämme

kookospähkinänne

kookospähkinänsä

kookospähkinämme

kookospähkinänne

kookospähkinänsä

Par

-ta

kookospähkinäämme

kookospähkinäänne

kookospähkinäänsä

kookospähkinöitämme

kookospähkinöitänne

kookospähkinöitänsä / kookospähkinöitään

Gen

-n

kookospähkinämme

kookospähkinänne

kookospähkinänsä

kookospähkinöittemme / kookospähkinöidemme

kookospähkinöittenne / kookospähkinöidenne

kookospähkinöittensä / kookospähkinöidensä

Ill

mihin

kookospähkinäämme

kookospähkinäänne

kookospähkinäänsä

kookospähkinöihimme / kookospähkiniimme

kookospähkinöihinne / kookospähkiniinne

kookospähkinöihinsä / kookospähkiniinsä

Ine

-ssa

kookospähkinässämme

kookospähkinässänne

kookospähkinässänsä / kookospähkinässään

kookospähkinöissämme

kookospähkinöissänne

kookospähkinöissänsä / kookospähkinöissään

Ela

-sta

kookospähkinästämme

kookospähkinästänne

kookospähkinästänsä / kookospähkinästään

kookospähkinöistämme

kookospähkinöistänne

kookospähkinöistänsä / kookospähkinöistään

All

-lle

kookospähkinällemme

kookospähkinällenne

kookospähkinällensä / kookospähkinälleen

kookospähkinöillemme

kookospähkinöillenne

kookospähkinöillensä / kookospähkinöilleän

Ade

-lla

kookospähkinällämme

kookospähkinällänne

kookospähkinällänsä / kookospähkinällään

kookospähkinöillämme

kookospähkinöillänne

kookospähkinöillänsä / kookospähkinöillään

Abl

-lta

kookospähkinältämme

kookospähkinältänne

kookospähkinältänsä / kookospähkinältään

kookospähkinöiltämme

kookospähkinöiltänne

kookospähkinöiltänsä / kookospähkinöiltään

Tra

-ksi

kookospähkinäksemme

kookospähkinäksenne

kookospähkinäksensä / kookospähkinäkseen

kookospähkinöiksemme

kookospähkinöiksenne

kookospähkinöiksensä / kookospähkinöikseen

Ess

-na

kookospähkinänämme

kookospähkinänänne

kookospähkinänänsä / kookospähkinänään

kookospähkinöinämme

kookospähkinöinänne

kookospähkinöinänsä / kookospähkinöinään

Abe

-tta

kookospähkinättämme

kookospähkinättänne

kookospähkinättänsä / kookospähkinättään

kookospähkinöittämme

kookospähkinöittänne

kookospähkinöittänsä / kookospähkinöittään

Com

-ne

-

-

-

kookospähkinöinemme

kookospähkinöinenne

kookospähkinöinensä / kookospähkinöineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jauhe

jauheet

Par

-ta

jauhetta

jauheita / jauhehia

Gen

-n

jauheen

jauheitten / jauheiden / jauhehien / jauhehitten

Ill

mihin

jauheeseen

jauheisiin / jauheihin / jauhehisin

Ine

-ssa

jauheessa

jauhehissa / jauheissa

Ela

-sta

jauheesta

jauhehista / jauheista

All

-lle

jauheelle

jauhehille / jauheille

Ade

-lla

jauheella

jauhehilla / jauheilla

Abl

-lta

jauheelta

jauhehilta / jauheilta

Tra

-ksi

jauheeksi

jauhehiksi / jauheiksi

Ess

-na

jauheena

jauhehina / jauheina

Abe

-tta

jauheetta

jauhehitta / jauheitta

Com

-ne

-

jauhehine / jauheine

Ins

-in

-

jauhehin / jauhein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jauhe

jauheet

Par

-ta

jauhetta

jauheita / jauhehia

Gen

-n

jauheen

jauheitten / jauheiden / jauhehien / jauhehitten

Ill

mihin

jauheeseen

jauheisiin / jauheihin / jauhehisin

Ine

-ssa

jauheessa

jauhehissa / jauheissa

Ela

-sta

jauheesta

jauhehista / jauheista

All

-lle

jauheelle

jauhehille / jauheille

Ade

-lla

jauheella

jauhehilla / jauheilla

Abl

-lta

jauheelta

jauhehilta / jauheilta

Tra

-ksi

jauheeksi

jauhehiksi / jauheiksi

Ess

-na

jauheena

jauhehina / jauheina

Abe

-tta

jauheetta

jauhehitta / jauheitta

Com

-ne

-

jauhehine / jauheine

Ins

-in

-

jauhehin / jauhein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

powder jauhe, puuteri, pulveri, ruuti, pöly, puru
dust pöly, tomu, jauhe, tuhka, tomumaja
flour jauhot, jauho, jauhe, vehnäjauho
Show more arrow right
EuroParl2021; OPUS - Finnish-English; Europarl Parallel Corpus; OPUS - EUbookshop; Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles; EurLex-2 Iii) Jauhe. Iii) Powder. Kaada jauhe varovasti veteen. Pour the powder gently into water. Jauhe sisältää runsaasti proteiinia. The powder contains a lot of protein. Sekoita jauhe tasaisesti nesteeseen. Stir the powder evenly into the liquid. Jauhe on tarkoitettu vain ulkoiseen käyttöön. The powder is only meant for external use. Annostele jauhe tasaisesti pinnalle ennen paistamista. Sprinkle the powder evenly on the surface before baking. Lääkärin määräämä jauhe auttoi häntä selviytymään flunssasta. The powder prescribed by the doctor helped him to overcome the flu. Ainekset sekoitetaan hyvin, kunnes jauhe on liuennut kokonaan. Mix the ingredients well until the powder has completely dissolved. Jauhe täytyy säilyttää tiiviissä astiassa kosteudelta suojattuna. The powder must be stored in an airtight container protected from moisture. Jauhe oraaliliuosta varten. Powder for oral suspension. Show more arrow right

Wiktionary

powder (fine particles of any dry substance) in compound terms in which jauhe is the head word, the English equivalent is often but not always powdered Fin:maitojauheEng:powdered milkFin:leivinjauheEng:baking powder grit (collection of hard small materials) Show more arrow right jauheliha jauhemetallurgia kaakaojauhe kidejauhe leivinjauhe maitojauhe Show more arrow right jauhaa (“to grind”) +‎ -e Show more arrow right

Wikipedia

Jauhemetallurgia
Jauhemaali
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jauheeni

jauheeni

jauheesi

jauheesi

jauheensa

jauheensa

Par

-ta

jauhettani

jauheitani / jauhehiani

jauhettasi

jauheitasi / jauhehiasi

jauhettansa / jauhettaan

jauheitansa / jauheitaan / jauhehiansa / jauhehiaan

Gen

-n

jauheeni

jauheitteni / jauheideni / jauhehieni / jauhehitteni

jauheesi

jauheittesi / jauheidesi / jauhehiesi / jauhehittesi

jauheensa

jauheittensa / jauheidensa / jauhehiensa / jauhehittensa

Ill

mihin

jauheeseeni

jauheisiini / jauheihini / jauhehisini

jauheeseesi

jauheisiisi / jauheihisi / jauhehisisi

jauheeseensa

jauheisiinsa / jauheihinsa / jauhehisinsa

Ine

-ssa

jauheessani

jauhehissani / jauheissani

jauheessasi

jauhehissasi / jauheissasi

jauheessansa / jauheessaan

jauhehissansa / jauhehissaan / jauheissansa / jauheissaan

Ela

-sta

jauheestani

jauhehistani / jauheistani

jauheestasi

jauhehistasi / jauheistasi

jauheestansa / jauheestaan

jauhehistansa / jauhehistaan / jauheistansa / jauheistaan

All

-lle

jauheelleni

jauhehilleni / jauheilleni

jauheellesi

jauhehillesi / jauheillesi

jauheellensa / jauheelleen

jauhehillensa / jauhehillean / jauheillensa / jauheillean

Ade

-lla

jauheellani

jauhehillani / jauheillani

jauheellasi

jauhehillasi / jauheillasi

jauheellansa / jauheellaan

jauhehillansa / jauhehillaan / jauheillansa / jauheillaan

Abl

-lta

jauheeltani

jauhehiltani / jauheiltani

jauheeltasi

jauhehiltasi / jauheiltasi

jauheeltansa / jauheeltaan

jauhehiltansa / jauhehiltaan / jauheiltansa / jauheiltaan

Tra

-ksi

jauheekseni

jauhehikseni / jauheikseni

jauheeksesi

jauhehiksesi / jauheiksesi

jauheeksensa / jauheekseen

jauhehikseen / jauhehiksensa / jauheikseen / jauheiksensa

Ess

-na

jauheenani

jauhehinani / jauheinani

jauheenasi

jauhehinasi / jauheinasi

jauheenansa / jauheenaan

jauhehinansa / jauhehinaan / jauheinansa / jauheinaan

Abe

-tta

jauheettani

jauhehittani / jauheittani

jauheettasi

jauhehittasi / jauheittasi

jauheettansa / jauheettaan

jauhehittansa / jauhehittaan / jauheittansa / jauheittaan

Com

-ne

-

jauhehineni / jauheineni

-

jauhehinesi / jauheinesi

-

jauhehineen / jauhehinensa / jauheineen / jauheinensa

Singular

Plural

Nom

-

jauheeni

jauheesi

jauheensa

jauheeni

jauheesi

jauheensa

Par

-ta

jauhettani

jauhettasi

jauhettansa / jauhettaan

jauheitani / jauhehiani

jauheitasi / jauhehiasi

jauheitansa / jauheitaan / jauhehiansa / jauhehiaan

Gen

-n

jauheeni

jauheesi

jauheensa

jauheitteni / jauheideni / jauhehieni / jauhehitteni

jauheittesi / jauheidesi / jauhehiesi / jauhehittesi

jauheittensa / jauheidensa / jauhehiensa / jauhehittensa

Ill

mihin

jauheeseeni

jauheeseesi

jauheeseensa

jauheisiini / jauheihini / jauhehisini

jauheisiisi / jauheihisi / jauhehisisi

jauheisiinsa / jauheihinsa / jauhehisinsa

Ine

-ssa

jauheessani

jauheessasi

jauheessansa / jauheessaan

jauhehissani / jauheissani

jauhehissasi / jauheissasi

jauhehissansa / jauhehissaan / jauheissansa / jauheissaan

Ela

-sta

jauheestani

jauheestasi

jauheestansa / jauheestaan

jauhehistani / jauheistani

jauhehistasi / jauheistasi

jauhehistansa / jauhehistaan / jauheistansa / jauheistaan

All

-lle

jauheelleni

jauheellesi

jauheellensa / jauheelleen

jauhehilleni / jauheilleni

jauhehillesi / jauheillesi

jauhehillensa / jauhehillean / jauheillensa / jauheillean

Ade

-lla

jauheellani

jauheellasi

jauheellansa / jauheellaan

jauhehillani / jauheillani

jauhehillasi / jauheillasi

jauhehillansa / jauhehillaan / jauheillansa / jauheillaan

Abl

-lta

jauheeltani

jauheeltasi

jauheeltansa / jauheeltaan

jauhehiltani / jauheiltani

jauhehiltasi / jauheiltasi

jauhehiltansa / jauhehiltaan / jauheiltansa / jauheiltaan

Tra

-ksi

jauheekseni

jauheeksesi

jauheeksensa / jauheekseen

jauhehikseni / jauheikseni

jauhehiksesi / jauheiksesi

jauhehikseen / jauhehiksensa / jauheikseen / jauheiksensa

Ess

-na

jauheenani

jauheenasi

jauheenansa / jauheenaan

jauhehinani / jauheinani

jauhehinasi / jauheinasi

jauhehinansa / jauhehinaan / jauheinansa / jauheinaan

Abe

-tta

jauheettani

jauheettasi

jauheettansa / jauheettaan

jauhehittani / jauheittani

jauhehittasi / jauheittasi

jauhehittansa / jauhehittaan / jauheittansa / jauheittaan

Com

-ne

-

-

-

jauhehineni / jauheineni

jauhehinesi / jauheinesi

jauhehineen / jauhehinensa / jauheineen / jauheinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jauheemme

jauheemme

jauheenne

jauheenne

jauheensa

jauheensa

Par

-ta

jauhettamme

jauheitamme / jauhehiamme

jauhettanne

jauheitanne / jauhehianne

jauhettansa / jauhettaan

jauheitansa / jauheitaan / jauhehiansa / jauhehiaan

Gen

-n

jauheemme

jauheittemme / jauheidemme / jauhehiemme / jauhehittemme

jauheenne

jauheittenne / jauheidenne / jauhehienne / jauhehittenne

jauheensa

jauheittensa / jauheidensa / jauhehiensa / jauhehittensa

Ill

mihin

jauheeseemme

jauheisiimme / jauheihimme / jauhehisimme

jauheeseenne

jauheisiinne / jauheihinne / jauhehisinne

jauheeseensa

jauheisiinsa / jauheihinsa / jauhehisinsa

Ine

-ssa

jauheessamme

jauhehissamme / jauheissamme

jauheessanne

jauhehissanne / jauheissanne

jauheessansa / jauheessaan

jauhehissansa / jauhehissaan / jauheissansa / jauheissaan

Ela

-sta

jauheestamme

jauhehistamme / jauheistamme

jauheestanne

jauhehistanne / jauheistanne

jauheestansa / jauheestaan

jauhehistansa / jauhehistaan / jauheistansa / jauheistaan

All

-lle

jauheellemme

jauhehillemme / jauheillemme

jauheellenne

jauhehillenne / jauheillenne

jauheellensa / jauheelleen

jauhehillensa / jauhehillean / jauheillensa / jauheillean

Ade

-lla

jauheellamme

jauhehillamme / jauheillamme

jauheellanne

jauhehillanne / jauheillanne

jauheellansa / jauheellaan

jauhehillansa / jauhehillaan / jauheillansa / jauheillaan

Abl

-lta

jauheeltamme

jauhehiltamme / jauheiltamme

jauheeltanne

jauhehiltanne / jauheiltanne

jauheeltansa / jauheeltaan

jauhehiltansa / jauhehiltaan / jauheiltansa / jauheiltaan

Tra

-ksi

jauheeksemme

jauhehiksemme / jauheiksemme

jauheeksenne

jauhehiksenne / jauheiksenne

jauheeksensa / jauheekseen

jauhehikseen / jauhehiksensa / jauheikseen / jauheiksensa

Ess

-na

jauheenamme

jauhehinamme / jauheinamme

jauheenanne

jauhehinanne / jauheinanne

jauheenansa / jauheenaan

jauhehinansa / jauhehinaan / jauheinansa / jauheinaan

Abe

-tta

jauheettamme

jauhehittamme / jauheittamme

jauheettanne

jauhehittanne / jauheittanne

jauheettansa / jauheettaan

jauhehittansa / jauhehittaan / jauheittansa / jauheittaan

Com

-ne

-

jauhehinemme / jauheinemme

-

jauhehinenne / jauheinenne

-

jauhehineen / jauhehinensa / jauheineen / jauheinensa

Singular

Plural

Nom

-

jauheemme

jauheenne

jauheensa

jauheemme

jauheenne

jauheensa

Par

-ta

jauhettamme

jauhettanne

jauhettansa / jauhettaan

jauheitamme / jauhehiamme

jauheitanne / jauhehianne

jauheitansa / jauheitaan / jauhehiansa / jauhehiaan

Gen

-n

jauheemme

jauheenne

jauheensa

jauheittemme / jauheidemme / jauhehiemme / jauhehittemme

jauheittenne / jauheidenne / jauhehienne / jauhehittenne

jauheittensa / jauheidensa / jauhehiensa / jauhehittensa

Ill

mihin

jauheeseemme

jauheeseenne

jauheeseensa

jauheisiimme / jauheihimme / jauhehisimme

jauheisiinne / jauheihinne / jauhehisinne

jauheisiinsa / jauheihinsa / jauhehisinsa

Ine

-ssa

jauheessamme

jauheessanne

jauheessansa / jauheessaan

jauhehissamme / jauheissamme

jauhehissanne / jauheissanne

jauhehissansa / jauhehissaan / jauheissansa / jauheissaan

Ela

-sta

jauheestamme

jauheestanne

jauheestansa / jauheestaan

jauhehistamme / jauheistamme

jauhehistanne / jauheistanne

jauhehistansa / jauhehistaan / jauheistansa / jauheistaan

All

-lle

jauheellemme

jauheellenne

jauheellensa / jauheelleen

jauhehillemme / jauheillemme

jauhehillenne / jauheillenne

jauhehillensa / jauhehillean / jauheillensa / jauheillean

Ade

-lla

jauheellamme

jauheellanne

jauheellansa / jauheellaan

jauhehillamme / jauheillamme

jauhehillanne / jauheillanne

jauhehillansa / jauhehillaan / jauheillansa / jauheillaan

Abl

-lta

jauheeltamme

jauheeltanne

jauheeltansa / jauheeltaan

jauhehiltamme / jauheiltamme

jauhehiltanne / jauheiltanne

jauhehiltansa / jauhehiltaan / jauheiltansa / jauheiltaan

Tra

-ksi

jauheeksemme

jauheeksenne

jauheeksensa / jauheekseen

jauhehiksemme / jauheiksemme

jauhehiksenne / jauheiksenne

jauhehikseen / jauhehiksensa / jauheikseen / jauheiksensa

Ess

-na

jauheenamme

jauheenanne

jauheenansa / jauheenaan

jauhehinamme / jauheinamme

jauhehinanne / jauheinanne

jauhehinansa / jauhehinaan / jauheinansa / jauheinaan

Abe

-tta

jauheettamme

jauheettanne

jauheettansa / jauheettaan

jauhehittamme / jauheittamme

jauhehittanne / jauheittanne

jauhehittansa / jauhehittaan / jauheittansa / jauheittaan

Com

-ne

-

-

-

jauhehinemme / jauheinemme

jauhehinenne / jauheinenne

jauhehineen / jauhehinensa / jauheineen / jauheinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kookos

kookokset

Par

-ta

kookosta

kookoksia

Gen

-n

kookoksen

kookoksien / kookosten

Ill

mihin

kookokseen

kookoksiin

Ine

-ssa

kookoksessa

kookoksissa

Ela

-sta

kookoksesta

kookoksista

All

-lle

kookokselle

kookoksille

Ade

-lla

kookoksella

kookoksilla

Abl

-lta

kookokselta

kookoksilta

Tra

-ksi

kookokseksi

kookoksiksi

Ess

-na

kookoksena

kookoksina

Abe

-tta

kookoksetta

kookoksitta

Com

-ne

-

kookoksine

Ins

-in

-

kookoksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kookos

kookokset

Par

-ta

kookosta

kookoksia

Gen

-n

kookoksen

kookoksien / kookosten

Ill

mihin

kookokseen

kookoksiin

Ine

-ssa

kookoksessa

kookoksissa

Ela

-sta

kookoksesta

kookoksista

All

-lle

kookokselle

kookoksille

Ade

-lla

kookoksella

kookoksilla

Abl

-lta

kookokselta

kookoksilta

Tra

-ksi

kookokseksi

kookoksiksi

Ess

-na

kookoksena

kookoksina

Abe

-tta

kookoksetta

kookoksitta

Com

-ne

-

kookoksine

Ins

-in

-

kookoksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

coconut
the coconut
coco
with coconut
coir
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus v8 Kookos on herkullinen lisä smoothiessa. Coconut is a delicious addition to a smoothie. Kookos on terveellinen ja monipuolinen raakans-aine. English Coconut is a healthy and versatile ingredient. Katsopa kookosta. Consider the coconuts. Kookos on terveellinen ja monikäyttöinen raakans-aine. Coconut is a healthy and versatile ingredient. Kookoksen makuista. Um, coffee anyone? Ja katsopas kookosta. Consider the coconut. En voi syödä kookosta. No coconut for me. Kookosta poskeen, ämmä! Sock a nut, bitch! Se alkoi syödä kookosta. Look, he's starting to eat the coconut. Tähän kuuluu kookosta ja mansikoita. This includes coconut and strawberries. Show more arrow right

Wiktionary

(in compounds) coconut (somewhat informal) coconut (coconut fruit) Show more arrow right (coconut fruit): kookospähkinä Show more arrow right kookoshiutalekookosjauhokookoskakkukookoskermakookoskuitukookosmaitokookosöljykookospalmukookospähkinäkookosrapukookosrasvakookosvesikookosvoi Show more arrow right Likely through Swedish kokos, ultimately from Spanish coco. Show more arrow right

Wikipedia

Coconut The coconut tree (Cocos nucifera) is a member of the palm tree family (Arecaceae) and the only living species of the genus Cocos. The term "coconut" (or the archaic "cocoanut") can refer to the whole coconut palm, the seed, or the fruit, which botanically is a drupe, not a nut. The name comes from the old Portuguese word coco, meaning "head" or "skull", after the three indentations on the coconut shell that resemble facial features. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kookokseni

kookokseni

kookoksesi

kookoksesi

kookoksensa

kookoksensa

Par

-ta

kookostani

kookoksiani

kookostasi

kookoksiasi

kookostansa / kookostaan

kookoksiansa / kookoksiaan

Gen

-n

kookokseni

kookoksieni / kookosteni

kookoksesi

kookoksiesi / kookostesi

kookoksensa

kookoksiensa / kookostensa

Ill

mihin

kookokseeni

kookoksiini

kookokseesi

kookoksiisi

kookokseensa

kookoksiinsa

Ine

-ssa

kookoksessani

kookoksissani

kookoksessasi

kookoksissasi

kookoksessansa / kookoksessaan

kookoksissansa / kookoksissaan

Ela

-sta

kookoksestani

kookoksistani

kookoksestasi

kookoksistasi

kookoksestansa / kookoksestaan

kookoksistansa / kookoksistaan

All

-lle

kookokselleni

kookoksilleni

kookoksellesi

kookoksillesi

kookoksellensa / kookokselleen

kookoksillensa / kookoksillean

Ade

-lla

kookoksellani

kookoksillani

kookoksellasi

kookoksillasi

kookoksellansa / kookoksellaan

kookoksillansa / kookoksillaan

Abl

-lta

kookokseltani

kookoksiltani

kookokseltasi

kookoksiltasi

kookokseltansa / kookokseltaan

kookoksiltansa / kookoksiltaan

Tra

-ksi

kookoksekseni

kookoksikseni

kookokseksesi

kookoksiksesi

kookokseksensa / kookoksekseen

kookoksiksensa / kookoksikseen

Ess

-na

kookoksenani

kookoksinani

kookoksenasi

kookoksinasi

kookoksenansa / kookoksenaan

kookoksinansa / kookoksinaan

Abe

-tta

kookoksettani

kookoksittani

kookoksettasi

kookoksittasi

kookoksettansa / kookoksettaan

kookoksittansa / kookoksittaan

Com

-ne

-

kookoksineni

-

kookoksinesi

-

kookoksinensa / kookoksineen

Singular

Plural

Nom

-

kookokseni

kookoksesi

kookoksensa

kookokseni

kookoksesi

kookoksensa

Par

-ta

kookostani

kookostasi

kookostansa / kookostaan

kookoksiani

kookoksiasi

kookoksiansa / kookoksiaan

Gen

-n

kookokseni

kookoksesi

kookoksensa

kookoksieni / kookosteni

kookoksiesi / kookostesi

kookoksiensa / kookostensa

Ill

mihin

kookokseeni

kookokseesi

kookokseensa

kookoksiini

kookoksiisi

kookoksiinsa

Ine

-ssa

kookoksessani

kookoksessasi

kookoksessansa / kookoksessaan

kookoksissani

kookoksissasi

kookoksissansa / kookoksissaan

Ela

-sta

kookoksestani

kookoksestasi

kookoksestansa / kookoksestaan

kookoksistani

kookoksistasi

kookoksistansa / kookoksistaan

All

-lle

kookokselleni

kookoksellesi

kookoksellensa / kookokselleen

kookoksilleni

kookoksillesi

kookoksillensa / kookoksillean

Ade

-lla

kookoksellani

kookoksellasi

kookoksellansa / kookoksellaan

kookoksillani

kookoksillasi

kookoksillansa / kookoksillaan

Abl

-lta

kookokseltani

kookokseltasi

kookokseltansa / kookokseltaan

kookoksiltani

kookoksiltasi

kookoksiltansa / kookoksiltaan

Tra

-ksi

kookoksekseni

kookokseksesi

kookokseksensa / kookoksekseen

kookoksikseni

kookoksiksesi

kookoksiksensa / kookoksikseen

Ess

-na

kookoksenani

kookoksenasi

kookoksenansa / kookoksenaan

kookoksinani

kookoksinasi

kookoksinansa / kookoksinaan

Abe

-tta

kookoksettani

kookoksettasi

kookoksettansa / kookoksettaan

kookoksittani

kookoksittasi

kookoksittansa / kookoksittaan

Com

-ne

-

-

-

kookoksineni

kookoksinesi

kookoksinensa / kookoksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kookoksemme

kookoksemme

kookoksenne

kookoksenne

kookoksensa

kookoksensa

Par

-ta

kookostamme

kookoksiamme

kookostanne

kookoksianne

kookostansa / kookostaan

kookoksiansa / kookoksiaan

Gen

-n

kookoksemme

kookoksiemme / kookostemme

kookoksenne

kookoksienne / kookostenne

kookoksensa

kookoksiensa / kookostensa

Ill

mihin

kookokseemme

kookoksiimme

kookokseenne

kookoksiinne

kookokseensa

kookoksiinsa

Ine

-ssa

kookoksessamme

kookoksissamme

kookoksessanne

kookoksissanne

kookoksessansa / kookoksessaan

kookoksissansa / kookoksissaan

Ela

-sta

kookoksestamme

kookoksistamme

kookoksestanne

kookoksistanne

kookoksestansa / kookoksestaan

kookoksistansa / kookoksistaan

All

-lle

kookoksellemme

kookoksillemme

kookoksellenne

kookoksillenne

kookoksellensa / kookokselleen

kookoksillensa / kookoksillean

Ade

-lla

kookoksellamme

kookoksillamme

kookoksellanne

kookoksillanne

kookoksellansa / kookoksellaan

kookoksillansa / kookoksillaan

Abl

-lta

kookokseltamme

kookoksiltamme

kookokseltanne

kookoksiltanne

kookokseltansa / kookokseltaan

kookoksiltansa / kookoksiltaan

Tra

-ksi

kookokseksemme

kookoksiksemme

kookokseksenne

kookoksiksenne

kookokseksensa / kookoksekseen

kookoksiksensa / kookoksikseen

Ess

-na

kookoksenamme

kookoksinamme

kookoksenanne

kookoksinanne

kookoksenansa / kookoksenaan

kookoksinansa / kookoksinaan

Abe

-tta

kookoksettamme

kookoksittamme

kookoksettanne

kookoksittanne

kookoksettansa / kookoksettaan

kookoksittansa / kookoksittaan

Com

-ne

-

kookoksinemme

-

kookoksinenne

-

kookoksinensa / kookoksineen

Singular

Plural

Nom

-

kookoksemme

kookoksenne

kookoksensa

kookoksemme

kookoksenne

kookoksensa

Par

-ta

kookostamme

kookostanne

kookostansa / kookostaan

kookoksiamme

kookoksianne

kookoksiansa / kookoksiaan

Gen

-n

kookoksemme

kookoksenne

kookoksensa

kookoksiemme / kookostemme

kookoksienne / kookostenne

kookoksiensa / kookostensa

Ill

mihin

kookokseemme

kookokseenne

kookokseensa

kookoksiimme

kookoksiinne

kookoksiinsa

Ine

-ssa

kookoksessamme

kookoksessanne

kookoksessansa / kookoksessaan

kookoksissamme

kookoksissanne

kookoksissansa / kookoksissaan

Ela

-sta

kookoksestamme

kookoksestanne

kookoksestansa / kookoksestaan

kookoksistamme

kookoksistanne

kookoksistansa / kookoksistaan

All

-lle

kookoksellemme

kookoksellenne

kookoksellensa / kookokselleen

kookoksillemme

kookoksillenne

kookoksillensa / kookoksillean

Ade

-lla

kookoksellamme

kookoksellanne

kookoksellansa / kookoksellaan

kookoksillamme

kookoksillanne

kookoksillansa / kookoksillaan

Abl

-lta

kookokseltamme

kookokseltanne

kookokseltansa / kookokseltaan

kookoksiltamme

kookoksiltanne

kookoksiltansa / kookoksiltaan

Tra

-ksi

kookokseksemme

kookokseksenne

kookokseksensa / kookoksekseen

kookoksiksemme

kookoksiksenne

kookoksiksensa / kookoksikseen

Ess

-na

kookoksenamme

kookoksenanne

kookoksenansa / kookoksenaan

kookoksinamme

kookoksinanne

kookoksinansa / kookoksinaan

Abe

-tta

kookoksettamme

kookoksettanne

kookoksettansa / kookoksettaan

kookoksittamme

kookoksittanne

kookoksittansa / kookoksittaan

Com

-ne

-

-

-

kookoksinemme

kookoksinenne

kookoksinensa / kookoksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pähkinä

pähkinät

Par

-ta

pähkinää

pähkinöitä

Gen

-n

pähkinän

pähkinöitten / pähkinöiden

Ill

mihin

pähkinään

pähkinöihin / pähkiniin

Ine

-ssa

pähkinässä

pähkinöissä

Ela

-sta

pähkinästä

pähkinöistä

All

-lle

pähkinälle

pähkinöille

Ade

-lla

pähkinällä

pähkinöillä

Abl

-lta

pähkinältä

pähkinöiltä

Tra

-ksi

pähkinäksi

pähkinöiksi

Ess

-na

pähkinänä

pähkinöinä

Abe

-tta

pähkinättä

pähkinöittä

Com

-ne

-

pähkinöine

Ins

-in

-

pähkinöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pähkinä

pähkinät

Par

-ta

pähkinää

pähkinöitä

Gen

-n

pähkinän

pähkinöitten / pähkinöiden

Ill

mihin

pähkinään

pähkinöihin / pähkiniin

Ine

-ssa

pähkinässä

pähkinöissä

Ela

-sta

pähkinästä

pähkinöistä

All

-lle

pähkinälle

pähkinöille

Ade

-lla

pähkinällä

pähkinöillä

Abl

-lta

pähkinältä

pähkinöiltä

Tra

-ksi

pähkinäksi

pähkinöiksi

Ess

-na

pähkinänä

pähkinöinä

Abe

-tta

pähkinättä

pähkinöittä

Com

-ne

-

pähkinöine

Ins

-in

-

pähkinöin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

nut mutteri, pähkinä, hullu, nuppi, kaheli, intoilija
nutty
hazel
Show more arrow right
OPUS; OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl; Europarl Pähkinä rikkoi hammasharjan. The nut broke the toothbrush. Hei, Pähkinä? Hello, Peanut? Pähkinä putoaa puusta maahan. The nut falls from the tree to the ground. No niin, Pähkinä. All right, Peanut, this way. Pähkinä on terveellinen välipala. Nut is a healthy snack. Pähkinä on hyvä proteiinin lähde. Nuts are a good source of protein. Pähkinä ammuttiin. Hazel's been shot. Se toimii, Pähkinä. It's working, Hazel. Aikamoinen pähkinä. Yeah that's a toughie. Pähkinä, sinun on... Peanut, you need to... Show more arrow right

Wiktionary

nut hazel puzzle, riddle; difficult problem, tough nut to crack Show more arrow right aivopähkinä cashewpähkinä euroopanpähkinä (hazelnut) hasselpähkinä kookospähkinä kova pähkinä purtavaksi maapähkinä macadamiapähkinä saksanpähkinä (walnut) Show more arrow right From Proto-Finnic [Term?], from Proto-Finno-Permic päškɜ. Related to Estonian pähkel, Ingrian päähkänä, Livonian pē’gõz, Veps pähkim, Votic pähtšenä, Erzya пеште (pešte), Eastern Mari пӱкш (pükš) and Udmurt пашпу (pašpu, “hazelnut (bush)”). Show more arrow right

Wikipedia

Nut (fruit) A nut is a fruit composed of an inedible hard shell and a seed, which is generally edible. In general usage and in a culinary sense, a wide variety of dried seeds are called nuts, but in a botanical context "nut" implies that the shell does not open to release the seed (indehiscent). The translation of "nut" in certain languages frequently requires paraphrases, as the word is ambiguous. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pähkinäni

pähkinäni

pähkinäsi

pähkinäsi

pähkinänsä

pähkinänsä

Par

-ta

pähkinääni

pähkinöitäni

pähkinääsi

pähkinöitäsi

pähkinäänsä

pähkinöitänsä / pähkinöitään

Gen

-n

pähkinäni

pähkinöitteni / pähkinöideni

pähkinäsi

pähkinöittesi / pähkinöidesi

pähkinänsä

pähkinöittensä / pähkinöidensä

Ill

mihin

pähkinääni

pähkinöihini / pähkiniini

pähkinääsi

pähkinöihisi / pähkiniisi

pähkinäänsä

pähkinöihinsä / pähkiniinsä

Ine

-ssa

pähkinässäni

pähkinöissäni

pähkinässäsi

pähkinöissäsi

pähkinässänsä / pähkinässään

pähkinöissänsä / pähkinöissään

Ela

-sta

pähkinästäni

pähkinöistäni

pähkinästäsi

pähkinöistäsi

pähkinästänsä / pähkinästään

pähkinöistänsä / pähkinöistään

All

-lle

pähkinälleni

pähkinöilleni

pähkinällesi

pähkinöillesi

pähkinällensä / pähkinälleen

pähkinöillensä / pähkinöilleän

Ade

-lla

pähkinälläni

pähkinöilläni

pähkinälläsi

pähkinöilläsi

pähkinällänsä / pähkinällään

pähkinöillänsä / pähkinöillään

Abl

-lta

pähkinältäni

pähkinöiltäni

pähkinältäsi

pähkinöiltäsi

pähkinältänsä / pähkinältään

pähkinöiltänsä / pähkinöiltään

Tra

-ksi

pähkinäkseni

pähkinöikseni

pähkinäksesi

pähkinöiksesi

pähkinäksensä / pähkinäkseen

pähkinöiksensä / pähkinöikseen

Ess

-na

pähkinänäni

pähkinöinäni

pähkinänäsi

pähkinöinäsi

pähkinänänsä / pähkinänään

pähkinöinänsä / pähkinöinään

Abe

-tta

pähkinättäni

pähkinöittäni

pähkinättäsi

pähkinöittäsi

pähkinättänsä / pähkinättään

pähkinöittänsä / pähkinöittään

Com

-ne

-

pähkinöineni

-

pähkinöinesi

-

pähkinöinensä / pähkinöineen

Singular

Plural

Nom

-

pähkinäni

pähkinäsi

pähkinänsä

pähkinäni

pähkinäsi

pähkinänsä

Par

-ta

pähkinääni

pähkinääsi

pähkinäänsä

pähkinöitäni

pähkinöitäsi

pähkinöitänsä / pähkinöitään

Gen

-n

pähkinäni

pähkinäsi

pähkinänsä

pähkinöitteni / pähkinöideni

pähkinöittesi / pähkinöidesi

pähkinöittensä / pähkinöidensä

Ill

mihin

pähkinääni

pähkinääsi

pähkinäänsä

pähkinöihini / pähkiniini

pähkinöihisi / pähkiniisi

pähkinöihinsä / pähkiniinsä

Ine

-ssa

pähkinässäni

pähkinässäsi

pähkinässänsä / pähkinässään

pähkinöissäni

pähkinöissäsi

pähkinöissänsä / pähkinöissään

Ela

-sta

pähkinästäni

pähkinästäsi

pähkinästänsä / pähkinästään

pähkinöistäni

pähkinöistäsi

pähkinöistänsä / pähkinöistään

All

-lle

pähkinälleni

pähkinällesi

pähkinällensä / pähkinälleen

pähkinöilleni

pähkinöillesi

pähkinöillensä / pähkinöilleän

Ade

-lla

pähkinälläni

pähkinälläsi

pähkinällänsä / pähkinällään

pähkinöilläni

pähkinöilläsi

pähkinöillänsä / pähkinöillään

Abl

-lta

pähkinältäni

pähkinältäsi

pähkinältänsä / pähkinältään

pähkinöiltäni

pähkinöiltäsi

pähkinöiltänsä / pähkinöiltään

Tra

-ksi

pähkinäkseni

pähkinäksesi

pähkinäksensä / pähkinäkseen

pähkinöikseni

pähkinöiksesi

pähkinöiksensä / pähkinöikseen

Ess

-na

pähkinänäni

pähkinänäsi

pähkinänänsä / pähkinänään

pähkinöinäni

pähkinöinäsi

pähkinöinänsä / pähkinöinään

Abe

-tta

pähkinättäni

pähkinättäsi

pähkinättänsä / pähkinättään

pähkinöittäni

pähkinöittäsi

pähkinöittänsä / pähkinöittään

Com

-ne

-

-

-

pähkinöineni

pähkinöinesi

pähkinöinensä / pähkinöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pähkinämme

pähkinämme

pähkinänne

pähkinänne

pähkinänsä

pähkinänsä

Par

-ta

pähkinäämme

pähkinöitämme

pähkinäänne

pähkinöitänne

pähkinäänsä

pähkinöitänsä / pähkinöitään

Gen

-n

pähkinämme

pähkinöittemme / pähkinöidemme

pähkinänne

pähkinöittenne / pähkinöidenne

pähkinänsä

pähkinöittensä / pähkinöidensä

Ill

mihin

pähkinäämme

pähkinöihimme / pähkiniimme

pähkinäänne

pähkinöihinne / pähkiniinne

pähkinäänsä

pähkinöihinsä / pähkiniinsä

Ine

-ssa

pähkinässämme

pähkinöissämme

pähkinässänne

pähkinöissänne

pähkinässänsä / pähkinässään

pähkinöissänsä / pähkinöissään

Ela

-sta

pähkinästämme

pähkinöistämme

pähkinästänne

pähkinöistänne

pähkinästänsä / pähkinästään

pähkinöistänsä / pähkinöistään

All

-lle

pähkinällemme

pähkinöillemme

pähkinällenne

pähkinöillenne

pähkinällensä / pähkinälleen

pähkinöillensä / pähkinöilleän

Ade

-lla

pähkinällämme

pähkinöillämme

pähkinällänne

pähkinöillänne

pähkinällänsä / pähkinällään

pähkinöillänsä / pähkinöillään

Abl

-lta

pähkinältämme

pähkinöiltämme

pähkinältänne

pähkinöiltänne

pähkinältänsä / pähkinältään

pähkinöiltänsä / pähkinöiltään

Tra

-ksi

pähkinäksemme

pähkinöiksemme

pähkinäksenne

pähkinöiksenne

pähkinäksensä / pähkinäkseen

pähkinöiksensä / pähkinöikseen

Ess

-na

pähkinänämme

pähkinöinämme

pähkinänänne

pähkinöinänne

pähkinänänsä / pähkinänään

pähkinöinänsä / pähkinöinään

Abe

-tta

pähkinättämme

pähkinöittämme

pähkinättänne

pähkinöittänne

pähkinättänsä / pähkinättään

pähkinöittänsä / pähkinöittään

Com

-ne

-

pähkinöinemme

-

pähkinöinenne

-

pähkinöinensä / pähkinöineen

Singular

Plural

Nom

-

pähkinämme

pähkinänne

pähkinänsä

pähkinämme

pähkinänne

pähkinänsä

Par

-ta

pähkinäämme

pähkinäänne

pähkinäänsä

pähkinöitämme

pähkinöitänne

pähkinöitänsä / pähkinöitään

Gen

-n

pähkinämme

pähkinänne

pähkinänsä

pähkinöittemme / pähkinöidemme

pähkinöittenne / pähkinöidenne

pähkinöittensä / pähkinöidensä

Ill

mihin

pähkinäämme

pähkinäänne

pähkinäänsä

pähkinöihimme / pähkiniimme

pähkinöihinne / pähkiniinne

pähkinöihinsä / pähkiniinsä

Ine

-ssa

pähkinässämme

pähkinässänne

pähkinässänsä / pähkinässään

pähkinöissämme

pähkinöissänne

pähkinöissänsä / pähkinöissään

Ela

-sta

pähkinästämme

pähkinästänne

pähkinästänsä / pähkinästään

pähkinöistämme

pähkinöistänne

pähkinöistänsä / pähkinöistään

All

-lle

pähkinällemme

pähkinällenne

pähkinällensä / pähkinälleen

pähkinöillemme

pähkinöillenne

pähkinöillensä / pähkinöilleän

Ade

-lla

pähkinällämme

pähkinällänne

pähkinällänsä / pähkinällään

pähkinöillämme

pähkinöillänne

pähkinöillänsä / pähkinöillään

Abl

-lta

pähkinältämme

pähkinältänne

pähkinältänsä / pähkinältään

pähkinöiltämme

pähkinöiltänne

pähkinöiltänsä / pähkinöiltään

Tra

-ksi

pähkinäksemme

pähkinäksenne

pähkinäksensä / pähkinäkseen

pähkinöiksemme

pähkinöiksenne

pähkinöiksensä / pähkinöikseen

Ess

-na

pähkinänämme

pähkinänänne

pähkinänänsä / pähkinänään

pähkinöinämme

pähkinöinänne

pähkinöinänsä / pähkinöinään

Abe

-tta

pähkinättämme

pähkinättänne

pähkinättänsä / pähkinättään

pähkinöittämme

pähkinöittänne

pähkinöittänsä / pähkinöittään

Com

-ne

-

-

-

pähkinöinemme

pähkinöinenne

pähkinöinensä / pähkinöineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept