logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

konjakki, noun

Word analysis
konjakinruskea

konjakinruskea

konjakki

Noun, Singular Genitive

+ ruskea

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

konjakki

konjakit

Par

-ta

konjakkia

konjakkeja

Gen

-n

konjakin

konjakkien

Ill

mihin

konjakkiin

konjakkeihin

Ine

-ssa

konjakissa

konjakeissa

Ela

-sta

konjakista

konjakeista

All

-lle

konjakille

konjakeille

Ade

-lla

konjakilla

konjakeilla

Abl

-lta

konjakilta

konjakeilta

Tra

-ksi

konjakiksi

konjakeiksi

Ess

-na

konjakkina

konjakkeina

Abe

-tta

konjakitta

konjakeitta

Com

-ne

-

konjakkeine

Ins

-in

-

konjakein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

konjakki

konjakit

Par

-ta

konjakkia

konjakkeja

Gen

-n

konjakin

konjakkien

Ill

mihin

konjakkiin

konjakkeihin

Ine

-ssa

konjakissa

konjakeissa

Ela

-sta

konjakista

konjakeista

All

-lle

konjakille

konjakeille

Ade

-lla

konjakilla

konjakeilla

Abl

-lta

konjakilta

konjakeilta

Tra

-ksi

konjakiksi

konjakeiksi

Ess

-na

konjakkina

konjakkeina

Abe

-tta

konjakitta

konjakeitta

Com

-ne

-

konjakkeine

Ins

-in

-

konjakein

cognac konjakki
brandy brandy, konjakki
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tiedostuskorpukset; Europarl Minulle konjakki. I'll take cognac. Maistuuko konjakki? Hey would you two care for a cognac? Konjakki vahvistaisi. Medicinal brandy would set me up. Otan konjakin. I'll have another Hennessey.. Haen konjakin. I'll get you a cognac. Sikari ja konjakki Monte Carlossa. A cigar and brandy, taken in Monte Carlo. Kiitos konjakista. Thanks for the brandy. Hän joi paljon konjakista. He drank a lot of brandy. Minä haen konjakin. I'll get the cognac. Konjakista tuli hauska ilta. The night turned out fun because of the cognac. Show more arrow right

Wiktionary

cognac Show more arrow right

Wikipedia

Cognac Cognac (/ˈkɒnjæk/ KON-yak, also US: /ˈkoʊn-, ˈkɔːn-/ KOHN-, KAWN-, French: [kɔɲak] (listen)) is a variety of brandy named after the commune of Cognac, France. It is produced in the surrounding wine-growing region in the departments of Charente and Charente-Maritime. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

konjakkini

konjakkini

konjakkisi

konjakkisi

konjakkinsa

konjakkinsa

Par

-ta

konjakkiani

konjakkejani

konjakkiasi

konjakkejasi

konjakkiansa / konjakkiaan

konjakkejansa / konjakkejaan

Gen

-n

konjakkini

konjakkieni

konjakkisi

konjakkiesi

konjakkinsa

konjakkiensa

Ill

mihin

konjakkiini

konjakkeihini

konjakkiisi

konjakkeihisi

konjakkiinsa

konjakkeihinsa

Ine

-ssa

konjakissani

konjakeissani

konjakissasi

konjakeissasi

konjakissansa / konjakissaan

konjakeissansa / konjakeissaan

Ela

-sta

konjakistani

konjakeistani

konjakistasi

konjakeistasi

konjakistansa / konjakistaan

konjakeistansa / konjakeistaan

All

-lle

konjakilleni

konjakeilleni

konjakillesi

konjakeillesi

konjakillensa / konjakilleen

konjakeillensa / konjakeillean

Ade

-lla

konjakillani

konjakeillani

konjakillasi

konjakeillasi

konjakillansa / konjakillaan

konjakeillansa / konjakeillaan

Abl

-lta

konjakiltani

konjakeiltani

konjakiltasi

konjakeiltasi

konjakiltansa / konjakiltaan

konjakeiltansa / konjakeiltaan

Tra

-ksi

konjakikseni

konjakeikseni

konjakiksesi

konjakeiksesi

konjakiksensa / konjakikseen

konjakeiksensa / konjakeikseen

Ess

-na

konjakkinani

konjakkeinani

konjakkinasi

konjakkeinasi

konjakkinansa / konjakkinaan

konjakkeinansa / konjakkeinaan

Abe

-tta

konjakittani

konjakeittani

konjakittasi

konjakeittasi

konjakittansa / konjakittaan

konjakeittansa / konjakeittaan

Com

-ne

-

konjakkeineni

-

konjakkeinesi

-

konjakkeinensa / konjakkeineen

Singular

Plural

Nom

-

konjakkini

konjakkisi

konjakkinsa

konjakkini

konjakkisi

konjakkinsa

Par

-ta

konjakkiani

konjakkiasi

konjakkiansa / konjakkiaan

konjakkejani

konjakkejasi

konjakkejansa / konjakkejaan

Gen

-n

konjakkini

konjakkisi

konjakkinsa

konjakkieni

konjakkiesi

konjakkiensa

Ill

mihin

konjakkiini

konjakkiisi

konjakkiinsa

konjakkeihini

konjakkeihisi

konjakkeihinsa

Ine

-ssa

konjakissani

konjakissasi

konjakissansa / konjakissaan

konjakeissani

konjakeissasi

konjakeissansa / konjakeissaan

Ela

-sta

konjakistani

konjakistasi

konjakistansa / konjakistaan

konjakeistani

konjakeistasi

konjakeistansa / konjakeistaan

All

-lle

konjakilleni

konjakillesi

konjakillensa / konjakilleen

konjakeilleni

konjakeillesi

konjakeillensa / konjakeillean

Ade

-lla

konjakillani

konjakillasi

konjakillansa / konjakillaan

konjakeillani

konjakeillasi

konjakeillansa / konjakeillaan

Abl

-lta

konjakiltani

konjakiltasi

konjakiltansa / konjakiltaan

konjakeiltani

konjakeiltasi

konjakeiltansa / konjakeiltaan

Tra

-ksi

konjakikseni

konjakiksesi

konjakiksensa / konjakikseen

konjakeikseni

konjakeiksesi

konjakeiksensa / konjakeikseen

Ess

-na

konjakkinani

konjakkinasi

konjakkinansa / konjakkinaan

konjakkeinani

konjakkeinasi

konjakkeinansa / konjakkeinaan

Abe

-tta

konjakittani

konjakittasi

konjakittansa / konjakittaan

konjakeittani

konjakeittasi

konjakeittansa / konjakeittaan

Com

-ne

-

-

-

konjakkeineni

konjakkeinesi

konjakkeinensa / konjakkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

konjakkimme

konjakkimme

konjakkinne

konjakkinne

konjakkinsa

konjakkinsa

Par

-ta

konjakkiamme

konjakkejamme

konjakkianne

konjakkejanne

konjakkiansa / konjakkiaan

konjakkejansa / konjakkejaan

Gen

-n

konjakkimme

konjakkiemme

konjakkinne

konjakkienne

konjakkinsa

konjakkiensa

Ill

mihin

konjakkiimme

konjakkeihimme

konjakkiinne

konjakkeihinne

konjakkiinsa

konjakkeihinsa

Ine

-ssa

konjakissamme

konjakeissamme

konjakissanne

konjakeissanne

konjakissansa / konjakissaan

konjakeissansa / konjakeissaan

Ela

-sta

konjakistamme

konjakeistamme

konjakistanne

konjakeistanne

konjakistansa / konjakistaan

konjakeistansa / konjakeistaan

All

-lle

konjakillemme

konjakeillemme

konjakillenne

konjakeillenne

konjakillensa / konjakilleen

konjakeillensa / konjakeillean

Ade

-lla

konjakillamme

konjakeillamme

konjakillanne

konjakeillanne

konjakillansa / konjakillaan

konjakeillansa / konjakeillaan

Abl

-lta

konjakiltamme

konjakeiltamme

konjakiltanne

konjakeiltanne

konjakiltansa / konjakiltaan

konjakeiltansa / konjakeiltaan

Tra

-ksi

konjakiksemme

konjakeiksemme

konjakiksenne

konjakeiksenne

konjakiksensa / konjakikseen

konjakeiksensa / konjakeikseen

Ess

-na

konjakkinamme

konjakkeinamme

konjakkinanne

konjakkeinanne

konjakkinansa / konjakkinaan

konjakkeinansa / konjakkeinaan

Abe

-tta

konjakittamme

konjakeittamme

konjakittanne

konjakeittanne

konjakittansa / konjakittaan

konjakeittansa / konjakeittaan

Com

-ne

-

konjakkeinemme

-

konjakkeinenne

-

konjakkeinensa / konjakkeineen

Singular

Plural

Nom

-

konjakkimme

konjakkinne

konjakkinsa

konjakkimme

konjakkinne

konjakkinsa

Par

-ta

konjakkiamme

konjakkianne

konjakkiansa / konjakkiaan

konjakkejamme

konjakkejanne

konjakkejansa / konjakkejaan

Gen

-n

konjakkimme

konjakkinne

konjakkinsa

konjakkiemme

konjakkienne

konjakkiensa

Ill

mihin

konjakkiimme

konjakkiinne

konjakkiinsa

konjakkeihimme

konjakkeihinne

konjakkeihinsa

Ine

-ssa

konjakissamme

konjakissanne

konjakissansa / konjakissaan

konjakeissamme

konjakeissanne

konjakeissansa / konjakeissaan

Ela

-sta

konjakistamme

konjakistanne

konjakistansa / konjakistaan

konjakeistamme

konjakeistanne

konjakeistansa / konjakeistaan

All

-lle

konjakillemme

konjakillenne

konjakillensa / konjakilleen

konjakeillemme

konjakeillenne

konjakeillensa / konjakeillean

Ade

-lla

konjakillamme

konjakillanne

konjakillansa / konjakillaan

konjakeillamme

konjakeillanne

konjakeillansa / konjakeillaan

Abl

-lta

konjakiltamme

konjakiltanne

konjakiltansa / konjakiltaan

konjakeiltamme

konjakeiltanne

konjakeiltansa / konjakeiltaan

Tra

-ksi

konjakiksemme

konjakiksenne

konjakiksensa / konjakikseen

konjakeiksemme

konjakeiksenne

konjakeiksensa / konjakeikseen

Ess

-na

konjakkinamme

konjakkinanne

konjakkinansa / konjakkinaan

konjakkeinamme

konjakkeinanne

konjakkeinansa / konjakkeinaan

Abe

-tta

konjakittamme

konjakittanne

konjakittansa / konjakittaan

konjakeittamme

konjakeittanne

konjakeittansa / konjakeittaan

Com

-ne

-

-

-

konjakkeinemme

konjakkeinenne

konjakkeinensa / konjakkeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruskea

ruskeat

Par

-ta

ruskeaa

ruskeita / ruskehia

Gen

-n

ruskean

ruskeitten / ruskeiden / ruskehien / ruskehitten

Ill

mihin

ruskeaan

ruskeisiin / ruskeihin / ruskehisin

Ine

-ssa

ruskeassa

ruskehissa / ruskeissa

Ela

-sta

ruskeasta

ruskehista / ruskeista

All

-lle

ruskealle

ruskehille / ruskeille

Ade

-lla

ruskealla

ruskehilla / ruskeilla

Abl

-lta

ruskealta

ruskehilta / ruskeilta

Tra

-ksi

ruskeaksi

ruskehiksi / ruskeiksi

Ess

-na

ruskeana

ruskehina / ruskeina

Abe

-tta

ruskeatta

ruskehitta / ruskeitta

Com

-ne

-

ruskehine / ruskeine

Ins

-in

-

ruskehin / ruskein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruskea

ruskeat

Par

-ta

ruskeaa

ruskeita / ruskehia

Gen

-n

ruskean

ruskeitten / ruskeiden / ruskehien / ruskehitten

Ill

mihin

ruskeaan

ruskeisiin / ruskeihin / ruskehisin

Ine

-ssa

ruskeassa

ruskehissa / ruskeissa

Ela

-sta

ruskeasta

ruskehista / ruskeista

All

-lle

ruskealle

ruskehille / ruskeille

Ade

-lla

ruskealla

ruskehilla / ruskeilla

Abl

-lta

ruskealta

ruskehilta / ruskeilta

Tra

-ksi

ruskeaksi

ruskehiksi / ruskeiksi

Ess

-na

ruskeana

ruskehina / ruskeina

Abe

-tta

ruskeatta

ruskehitta / ruskeitta

Com

-ne

-

ruskehine / ruskeine

Ins

-in

-

ruskehin / ruskein

brown ruskea, tumma, ruskettunut
tan ruskea, keltaisenruskea
bronzed ruskea
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Tanzil; Europarl; OpenSubtitles Etsin Ruskea 2: ta. I'm looking for Brown 2. Hiukan ruskeana. Make it a Löwenbräu. Se on ruskea. It's brown. Ruskeat pavut. Brown beans. Ruskeat silmät. Brown eyes. Ruskeat silmäni. My brown eyes. Ruskeat hiukset. Brown hair. Oletpa sinä ruskea. You're quite tan. Pitkä ruskea tukka. Long brown hair. Tämä on aika ruskea. Just a little brown. Show more arrow right

Wiktionary

A brown color. Show more arrow right From Proto-Finnic ruskeda. Show more arrow right

Wikipedia

Brown Brown is a composite color. In the CMYK color model used in printing or painting, brown is made by combining red, black, and yellow, or red, yellow, and blue. In the RGB color model used to project colors onto television screens and computer monitors, brown is made by combining red and green, in specific proportions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruskeani

ruskeani

ruskeasi

ruskeasi

ruskeansa

ruskeansa

Par

-ta

ruskeaani

ruskeitani / ruskehiani

ruskeaasi

ruskeitasi / ruskehiasi

ruskeaansa

ruskeitansa / ruskeitaan / ruskehiansa / ruskehiaan

Gen

-n

ruskeani

ruskeitteni / ruskeideni / ruskehieni / ruskehitteni

ruskeasi

ruskeittesi / ruskeidesi / ruskehiesi / ruskehittesi

ruskeansa

ruskeittensa / ruskeidensa / ruskehiensa / ruskehittensa

Ill

mihin

ruskeaani

ruskeisiini / ruskeihini / ruskehisini

ruskeaasi

ruskeisiisi / ruskeihisi / ruskehisisi

ruskeaansa

ruskeisiinsa / ruskeihinsa / ruskehisinsa

Ine

-ssa

ruskeassani

ruskehissani / ruskeissani

ruskeassasi

ruskehissasi / ruskeissasi

ruskeassansa / ruskeassaan

ruskehissansa / ruskehissaan / ruskeissansa / ruskeissaan

Ela

-sta

ruskeastani

ruskehistani / ruskeistani

ruskeastasi

ruskehistasi / ruskeistasi

ruskeastansa / ruskeastaan

ruskehistansa / ruskehistaan / ruskeistansa / ruskeistaan

All

-lle

ruskealleni

ruskehilleni / ruskeilleni

ruskeallesi

ruskehillesi / ruskeillesi

ruskeallensa / ruskealleen

ruskehillensa / ruskehillean / ruskeillensa / ruskeillean

Ade

-lla

ruskeallani

ruskehillani / ruskeillani

ruskeallasi

ruskehillasi / ruskeillasi

ruskeallansa / ruskeallaan

ruskehillansa / ruskehillaan / ruskeillansa / ruskeillaan

Abl

-lta

ruskealtani

ruskehiltani / ruskeiltani

ruskealtasi

ruskehiltasi / ruskeiltasi

ruskealtansa / ruskealtaan

ruskehiltansa / ruskehiltaan / ruskeiltansa / ruskeiltaan

Tra

-ksi

ruskeakseni

ruskehikseni / ruskeikseni

ruskeaksesi

ruskehiksesi / ruskeiksesi

ruskeaksensa / ruskeakseen

ruskehikseen / ruskehiksensa / ruskeikseen / ruskeiksensa

Ess

-na

ruskeanani

ruskehinani / ruskeinani

ruskeanasi

ruskehinasi / ruskeinasi

ruskeanansa / ruskeanaan

ruskehinansa / ruskehinaan / ruskeinansa / ruskeinaan

Abe

-tta

ruskeattani

ruskehittani / ruskeittani

ruskeattasi

ruskehittasi / ruskeittasi

ruskeattansa / ruskeattaan

ruskehittansa / ruskehittaan / ruskeittansa / ruskeittaan

Com

-ne

-

ruskehineni / ruskeineni

-

ruskehinesi / ruskeinesi

-

ruskehineen / ruskehinensa / ruskeineen / ruskeinensa

Singular

Plural

Nom

-

ruskeani

ruskeasi

ruskeansa

ruskeani

ruskeasi

ruskeansa

Par

-ta

ruskeaani

ruskeaasi

ruskeaansa

ruskeitani / ruskehiani

ruskeitasi / ruskehiasi

ruskeitansa / ruskeitaan / ruskehiansa / ruskehiaan

Gen

-n

ruskeani

ruskeasi

ruskeansa

ruskeitteni / ruskeideni / ruskehieni / ruskehitteni

ruskeittesi / ruskeidesi / ruskehiesi / ruskehittesi

ruskeittensa / ruskeidensa / ruskehiensa / ruskehittensa

Ill

mihin

ruskeaani

ruskeaasi

ruskeaansa

ruskeisiini / ruskeihini / ruskehisini

ruskeisiisi / ruskeihisi / ruskehisisi

ruskeisiinsa / ruskeihinsa / ruskehisinsa

Ine

-ssa

ruskeassani

ruskeassasi

ruskeassansa / ruskeassaan

ruskehissani / ruskeissani

ruskehissasi / ruskeissasi

ruskehissansa / ruskehissaan / ruskeissansa / ruskeissaan

Ela

-sta

ruskeastani

ruskeastasi

ruskeastansa / ruskeastaan

ruskehistani / ruskeistani

ruskehistasi / ruskeistasi

ruskehistansa / ruskehistaan / ruskeistansa / ruskeistaan

All

-lle

ruskealleni

ruskeallesi

ruskeallensa / ruskealleen

ruskehilleni / ruskeilleni

ruskehillesi / ruskeillesi

ruskehillensa / ruskehillean / ruskeillensa / ruskeillean

Ade

-lla

ruskeallani

ruskeallasi

ruskeallansa / ruskeallaan

ruskehillani / ruskeillani

ruskehillasi / ruskeillasi

ruskehillansa / ruskehillaan / ruskeillansa / ruskeillaan

Abl

-lta

ruskealtani

ruskealtasi

ruskealtansa / ruskealtaan

ruskehiltani / ruskeiltani

ruskehiltasi / ruskeiltasi

ruskehiltansa / ruskehiltaan / ruskeiltansa / ruskeiltaan

Tra

-ksi

ruskeakseni

ruskeaksesi

ruskeaksensa / ruskeakseen

ruskehikseni / ruskeikseni

ruskehiksesi / ruskeiksesi

ruskehikseen / ruskehiksensa / ruskeikseen / ruskeiksensa

Ess

-na

ruskeanani

ruskeanasi

ruskeanansa / ruskeanaan

ruskehinani / ruskeinani

ruskehinasi / ruskeinasi

ruskehinansa / ruskehinaan / ruskeinansa / ruskeinaan

Abe

-tta

ruskeattani

ruskeattasi

ruskeattansa / ruskeattaan

ruskehittani / ruskeittani

ruskehittasi / ruskeittasi

ruskehittansa / ruskehittaan / ruskeittansa / ruskeittaan

Com

-ne

-

-

-

ruskehineni / ruskeineni

ruskehinesi / ruskeinesi

ruskehineen / ruskehinensa / ruskeineen / ruskeinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruskeamme

ruskeamme

ruskeanne

ruskeanne

ruskeansa

ruskeansa

Par

-ta

ruskeaamme

ruskeitamme / ruskehiamme

ruskeaanne

ruskeitanne / ruskehianne

ruskeaansa

ruskeitansa / ruskeitaan / ruskehiansa / ruskehiaan

Gen

-n

ruskeamme

ruskeittemme / ruskeidemme / ruskehiemme / ruskehittemme

ruskeanne

ruskeittenne / ruskeidenne / ruskehienne / ruskehittenne

ruskeansa

ruskeittensa / ruskeidensa / ruskehiensa / ruskehittensa

Ill

mihin

ruskeaamme

ruskeisiimme / ruskeihimme / ruskehisimme

ruskeaanne

ruskeisiinne / ruskeihinne / ruskehisinne

ruskeaansa

ruskeisiinsa / ruskeihinsa / ruskehisinsa

Ine

-ssa

ruskeassamme

ruskehissamme / ruskeissamme

ruskeassanne

ruskehissanne / ruskeissanne

ruskeassansa / ruskeassaan

ruskehissansa / ruskehissaan / ruskeissansa / ruskeissaan

Ela

-sta

ruskeastamme

ruskehistamme / ruskeistamme

ruskeastanne

ruskehistanne / ruskeistanne

ruskeastansa / ruskeastaan

ruskehistansa / ruskehistaan / ruskeistansa / ruskeistaan

All

-lle

ruskeallemme

ruskehillemme / ruskeillemme

ruskeallenne

ruskehillenne / ruskeillenne

ruskeallensa / ruskealleen

ruskehillensa / ruskehillean / ruskeillensa / ruskeillean

Ade

-lla

ruskeallamme

ruskehillamme / ruskeillamme

ruskeallanne

ruskehillanne / ruskeillanne

ruskeallansa / ruskeallaan

ruskehillansa / ruskehillaan / ruskeillansa / ruskeillaan

Abl

-lta

ruskealtamme

ruskehiltamme / ruskeiltamme

ruskealtanne

ruskehiltanne / ruskeiltanne

ruskealtansa / ruskealtaan

ruskehiltansa / ruskehiltaan / ruskeiltansa / ruskeiltaan

Tra

-ksi

ruskeaksemme

ruskehiksemme / ruskeiksemme

ruskeaksenne

ruskehiksenne / ruskeiksenne

ruskeaksensa / ruskeakseen

ruskehikseen / ruskehiksensa / ruskeikseen / ruskeiksensa

Ess

-na

ruskeanamme

ruskehinamme / ruskeinamme

ruskeananne

ruskehinanne / ruskeinanne

ruskeanansa / ruskeanaan

ruskehinansa / ruskehinaan / ruskeinansa / ruskeinaan

Abe

-tta

ruskeattamme

ruskehittamme / ruskeittamme

ruskeattanne

ruskehittanne / ruskeittanne

ruskeattansa / ruskeattaan

ruskehittansa / ruskehittaan / ruskeittansa / ruskeittaan

Com

-ne

-

ruskehinemme / ruskeinemme

-

ruskehinenne / ruskeinenne

-

ruskehineen / ruskehinensa / ruskeineen / ruskeinensa

Singular

Plural

Nom

-

ruskeamme

ruskeanne

ruskeansa

ruskeamme

ruskeanne

ruskeansa

Par

-ta

ruskeaamme

ruskeaanne

ruskeaansa

ruskeitamme / ruskehiamme

ruskeitanne / ruskehianne

ruskeitansa / ruskeitaan / ruskehiansa / ruskehiaan

Gen

-n

ruskeamme

ruskeanne

ruskeansa

ruskeittemme / ruskeidemme / ruskehiemme / ruskehittemme

ruskeittenne / ruskeidenne / ruskehienne / ruskehittenne

ruskeittensa / ruskeidensa / ruskehiensa / ruskehittensa

Ill

mihin

ruskeaamme

ruskeaanne

ruskeaansa

ruskeisiimme / ruskeihimme / ruskehisimme

ruskeisiinne / ruskeihinne / ruskehisinne

ruskeisiinsa / ruskeihinsa / ruskehisinsa

Ine

-ssa

ruskeassamme

ruskeassanne

ruskeassansa / ruskeassaan

ruskehissamme / ruskeissamme

ruskehissanne / ruskeissanne

ruskehissansa / ruskehissaan / ruskeissansa / ruskeissaan

Ela

-sta

ruskeastamme

ruskeastanne

ruskeastansa / ruskeastaan

ruskehistamme / ruskeistamme

ruskehistanne / ruskeistanne

ruskehistansa / ruskehistaan / ruskeistansa / ruskeistaan

All

-lle

ruskeallemme

ruskeallenne

ruskeallensa / ruskealleen

ruskehillemme / ruskeillemme

ruskehillenne / ruskeillenne

ruskehillensa / ruskehillean / ruskeillensa / ruskeillean

Ade

-lla

ruskeallamme

ruskeallanne

ruskeallansa / ruskeallaan

ruskehillamme / ruskeillamme

ruskehillanne / ruskeillanne

ruskehillansa / ruskehillaan / ruskeillansa / ruskeillaan

Abl

-lta

ruskealtamme

ruskealtanne

ruskealtansa / ruskealtaan

ruskehiltamme / ruskeiltamme

ruskehiltanne / ruskeiltanne

ruskehiltansa / ruskehiltaan / ruskeiltansa / ruskeiltaan

Tra

-ksi

ruskeaksemme

ruskeaksenne

ruskeaksensa / ruskeakseen

ruskehiksemme / ruskeiksemme

ruskehiksenne / ruskeiksenne

ruskehikseen / ruskehiksensa / ruskeikseen / ruskeiksensa

Ess

-na

ruskeanamme

ruskeananne

ruskeanansa / ruskeanaan

ruskehinamme / ruskeinamme

ruskehinanne / ruskeinanne

ruskehinansa / ruskehinaan / ruskeinansa / ruskeinaan

Abe

-tta

ruskeattamme

ruskeattanne

ruskeattansa / ruskeattaan

ruskehittamme / ruskeittamme

ruskehittanne / ruskeittanne

ruskehittansa / ruskehittaan / ruskeittansa / ruskeittaan

Com

-ne

-

-

-

ruskehinemme / ruskeinemme

ruskehinenne / ruskeinenne

ruskehineen / ruskehinensa / ruskeineen / ruskeinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

konjakki

konjakit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

konjakin

konjakkien

Ill

mihin

konjakkeihin

Solve

Ine

-ssa

konjakissa

Solve

Ela

-sta

konjakista

konjakeista

All

-lle

konjakille

konjakeille

Ade

-lla

konjakilla

konjakeilla

Abl

-lta

konjakilta

konjakeilta

Tra

-ksi

konjakiksi

Solve

Ess

-na

konjakkeina

Solve

Abe

-tta

konjakitta

konjakeitta

Com

-ne

-

konjakkeine

Ins

-in

-

konjakein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

konjakki

konjakit

Par

-ta

Gen

-n

konjakin

konjakkien

Ill

mihin

konjakkeihin

Ine

-ssa

konjakissa

Ela

-sta

konjakista

konjakeista

All

-lle

konjakille

konjakeille

Ade

-lla

konjakilla

konjakeilla

Abl

-lta

konjakilta

konjakeilta

Tra

-ksi

konjakiksi

Ess

-na

konjakkeina

Abe

-tta

konjakitta

konjakeitta

Com

-ne

-

konjakkeine

Ins

-in

-

konjakein

Singular

Plural

Nom

-

ruskea

ruskeat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

ruskean

ruskeitten / ruskeiden / ruskehien / ruskehitten

Ill

mihin

ruskeisiin / ruskeihin / ruskehisin

Solve

Ine

-ssa

ruskeassa

Solve

Ela

-sta

ruskeasta

ruskehista / ruskeista

All

-lle

ruskealle

ruskehille / ruskeille

Ade

-lla

ruskealla

ruskehilla / ruskeilla

Abl

-lta

ruskealta

ruskehilta / ruskeilta

Tra

-ksi

ruskeaksi

Solve

Ess

-na

ruskehina / ruskeina

Solve

Abe

-tta

ruskeatta

ruskehitta / ruskeitta

Com

-ne

-

ruskehine / ruskeine

Ins

-in

-

ruskehin / ruskein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruskea

ruskeat

Par

-ta

Gen

-n

ruskean

ruskeitten / ruskeiden / ruskehien / ruskehitten

Ill

mihin

ruskeisiin / ruskeihin / ruskehisin

Ine

-ssa

ruskeassa

Ela

-sta

ruskeasta

ruskehista / ruskeista

All

-lle

ruskealle

ruskehille / ruskeille

Ade

-lla

ruskealla

ruskehilla / ruskeilla

Abl

-lta

ruskealta

ruskehilta / ruskeilta

Tra

-ksi

ruskeaksi

Ess

-na

ruskehina / ruskeina

Abe

-tta

ruskeatta

ruskehitta / ruskeitta

Com

-ne

-

ruskehine / ruskeine

Ins

-in

-

ruskehin / ruskein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept