logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kolmosolut, noun

Word analysis
kolmosolut

kolmosolut

kolmosolut

Noun, Singular Nominative

kolmonen

Noun, Derivation with suffix s

+ olut

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kolmosolut

kolmosoluet

Par

-ta

kolmosolutta

kolmosoluita / kolmosoluhia

Gen

-n

kolmosoluen

kolmosoluitten / kolmosoluiden / kolmosoluhien / kolmosoluhitten

Ill

mihin

kolmosolueen

kolmosoluisiin / kolmosoluihin / kolmosoluhisin

Ine

-ssa

kolmosoluessa

kolmosoluhissa / kolmosoluissa

Ela

-sta

kolmosoluesta

kolmosoluhista / kolmosoluista

All

-lle

kolmosoluelle

kolmosoluhille / kolmosoluille

Ade

-lla

kolmosoluella

kolmosoluhilla / kolmosoluilla

Abl

-lta

kolmosoluelta

kolmosoluhilta / kolmosoluilta

Tra

-ksi

kolmosolueksi

kolmosoluhiksi / kolmosoluiksi

Ess

-na

kolmosoluena

kolmosoluhina / kolmosoluina

Abe

-tta

kolmosoluetta

kolmosoluhitta / kolmosoluitta

Com

-ne

-

kolmosoluhine / kolmosoluine

Ins

-in

-

kolmosoluhin / kolmosoluin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kolmosolut

kolmosoluet

Par

-ta

kolmosolutta

kolmosoluita / kolmosoluhia

Gen

-n

kolmosoluen

kolmosoluitten / kolmosoluiden / kolmosoluhien / kolmosoluhitten

Ill

mihin

kolmosolueen

kolmosoluisiin / kolmosoluihin / kolmosoluhisin

Ine

-ssa

kolmosoluessa

kolmosoluhissa / kolmosoluissa

Ela

-sta

kolmosoluesta

kolmosoluhista / kolmosoluista

All

-lle

kolmosoluelle

kolmosoluhille / kolmosoluille

Ade

-lla

kolmosoluella

kolmosoluhilla / kolmosoluilla

Abl

-lta

kolmosoluelta

kolmosoluhilta / kolmosoluilta

Tra

-ksi

kolmosolueksi

kolmosoluhiksi / kolmosoluiksi

Ess

-na

kolmosoluena

kolmosoluhina / kolmosoluina

Abe

-tta

kolmosoluetta

kolmosoluhitta / kolmosoluitta

Com

-ne

-

kolmosoluhine / kolmosoluine

Ins

-in

-

kolmosoluhin / kolmosoluin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

medium-strong beer kolmosolut
triumphs
Show more arrow right

Wiktionary

Synonym of keskiolut. Show more arrow right kolmos- (“number three”) +‎ olut (“beer”). Taxation of beer in Finland is based on alcoholic content. Until 1994, the taxation was based on excise tax brackets. The third bracket included beers with alcohol content between 3.7% and 4.7%, and it was marked with Roman numeral "III" on the label. The Roman numerals remained on the labels many years after the tax brackets ceased to exist legally. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kolmosolueni

kolmosolueni

kolmosoluesi

kolmosoluesi

kolmosoluensa

kolmosoluensa

Par

-ta

kolmosoluttani

kolmosoluitani / kolmosoluhiani

kolmosoluttasi

kolmosoluitasi / kolmosoluhiasi

kolmosoluttansa / kolmosoluttaan

kolmosoluitansa / kolmosoluitaan / kolmosoluhiansa / kolmosoluhiaan

Gen

-n

kolmosolueni

kolmosoluitteni / kolmosoluideni / kolmosoluhieni / kolmosoluhitteni

kolmosoluesi

kolmosoluittesi / kolmosoluidesi / kolmosoluhiesi / kolmosoluhittesi

kolmosoluensa

kolmosoluittensa / kolmosoluidensa / kolmosoluhiensa / kolmosoluhittensa

Ill

mihin

kolmosolueeni

kolmosoluisiini / kolmosoluihini / kolmosoluhisini

kolmosolueesi

kolmosoluisiisi / kolmosoluihisi / kolmosoluhisisi

kolmosolueensa

kolmosoluisiinsa / kolmosoluihinsa / kolmosoluhisinsa

Ine

-ssa

kolmosoluessani

kolmosoluhissani / kolmosoluissani

kolmosoluessasi

kolmosoluhissasi / kolmosoluissasi

kolmosoluessansa / kolmosoluessaan

kolmosoluhissansa / kolmosoluhissaan / kolmosoluissansa / kolmosoluissaan

Ela

-sta

kolmosoluestani

kolmosoluhistani / kolmosoluistani

kolmosoluestasi

kolmosoluhistasi / kolmosoluistasi

kolmosoluestansa / kolmosoluestaan

kolmosoluhistansa / kolmosoluhistaan / kolmosoluistansa / kolmosoluistaan

All

-lle

kolmosoluelleni

kolmosoluhilleni / kolmosoluilleni

kolmosoluellesi

kolmosoluhillesi / kolmosoluillesi

kolmosoluellensa / kolmosoluelleen

kolmosoluhillensa / kolmosoluhillean / kolmosoluillensa / kolmosoluillean

Ade

-lla

kolmosoluellani

kolmosoluhillani / kolmosoluillani

kolmosoluellasi

kolmosoluhillasi / kolmosoluillasi

kolmosoluellansa / kolmosoluellaan

kolmosoluhillansa / kolmosoluhillaan / kolmosoluillansa / kolmosoluillaan

Abl

-lta

kolmosolueltani

kolmosoluhiltani / kolmosoluiltani

kolmosolueltasi

kolmosoluhiltasi / kolmosoluiltasi

kolmosolueltansa / kolmosolueltaan

kolmosoluhiltansa / kolmosoluhiltaan / kolmosoluiltansa / kolmosoluiltaan

Tra

-ksi

kolmosoluekseni

kolmosoluhikseni / kolmosoluikseni

kolmosolueksesi

kolmosoluhiksesi / kolmosoluiksesi

kolmosolueksensa / kolmosoluekseen

kolmosoluhikseen / kolmosoluhiksensa / kolmosoluikseen / kolmosoluiksensa

Ess

-na

kolmosoluenani

kolmosoluhinani / kolmosoluinani

kolmosoluenasi

kolmosoluhinasi / kolmosoluinasi

kolmosoluenansa / kolmosoluenaan

kolmosoluhinansa / kolmosoluhinaan / kolmosoluinansa / kolmosoluinaan

Abe

-tta

kolmosoluettani

kolmosoluhittani / kolmosoluittani

kolmosoluettasi

kolmosoluhittasi / kolmosoluittasi

kolmosoluettansa / kolmosoluettaan

kolmosoluhittansa / kolmosoluhittaan / kolmosoluittansa / kolmosoluittaan

Com

-ne

-

kolmosoluhineni / kolmosoluineni

-

kolmosoluhinesi / kolmosoluinesi

-

kolmosoluhineen / kolmosoluhinensa / kolmosoluineen / kolmosoluinensa

Singular

Plural

Nom

-

kolmosolueni

kolmosoluesi

kolmosoluensa

kolmosolueni

kolmosoluesi

kolmosoluensa

Par

-ta

kolmosoluttani

kolmosoluttasi

kolmosoluttansa / kolmosoluttaan

kolmosoluitani / kolmosoluhiani

kolmosoluitasi / kolmosoluhiasi

kolmosoluitansa / kolmosoluitaan / kolmosoluhiansa / kolmosoluhiaan

Gen

-n

kolmosolueni

kolmosoluesi

kolmosoluensa

kolmosoluitteni / kolmosoluideni / kolmosoluhieni / kolmosoluhitteni

kolmosoluittesi / kolmosoluidesi / kolmosoluhiesi / kolmosoluhittesi

kolmosoluittensa / kolmosoluidensa / kolmosoluhiensa / kolmosoluhittensa

Ill

mihin

kolmosolueeni

kolmosolueesi

kolmosolueensa

kolmosoluisiini / kolmosoluihini / kolmosoluhisini

kolmosoluisiisi / kolmosoluihisi / kolmosoluhisisi

kolmosoluisiinsa / kolmosoluihinsa / kolmosoluhisinsa

Ine

-ssa

kolmosoluessani

kolmosoluessasi

kolmosoluessansa / kolmosoluessaan

kolmosoluhissani / kolmosoluissani

kolmosoluhissasi / kolmosoluissasi

kolmosoluhissansa / kolmosoluhissaan / kolmosoluissansa / kolmosoluissaan

Ela

-sta

kolmosoluestani

kolmosoluestasi

kolmosoluestansa / kolmosoluestaan

kolmosoluhistani / kolmosoluistani

kolmosoluhistasi / kolmosoluistasi

kolmosoluhistansa / kolmosoluhistaan / kolmosoluistansa / kolmosoluistaan

All

-lle

kolmosoluelleni

kolmosoluellesi

kolmosoluellensa / kolmosoluelleen

kolmosoluhilleni / kolmosoluilleni

kolmosoluhillesi / kolmosoluillesi

kolmosoluhillensa / kolmosoluhillean / kolmosoluillensa / kolmosoluillean

Ade

-lla

kolmosoluellani

kolmosoluellasi

kolmosoluellansa / kolmosoluellaan

kolmosoluhillani / kolmosoluillani

kolmosoluhillasi / kolmosoluillasi

kolmosoluhillansa / kolmosoluhillaan / kolmosoluillansa / kolmosoluillaan

Abl

-lta

kolmosolueltani

kolmosolueltasi

kolmosolueltansa / kolmosolueltaan

kolmosoluhiltani / kolmosoluiltani

kolmosoluhiltasi / kolmosoluiltasi

kolmosoluhiltansa / kolmosoluhiltaan / kolmosoluiltansa / kolmosoluiltaan

Tra

-ksi

kolmosoluekseni

kolmosolueksesi

kolmosolueksensa / kolmosoluekseen

kolmosoluhikseni / kolmosoluikseni

kolmosoluhiksesi / kolmosoluiksesi

kolmosoluhikseen / kolmosoluhiksensa / kolmosoluikseen / kolmosoluiksensa

Ess

-na

kolmosoluenani

kolmosoluenasi

kolmosoluenansa / kolmosoluenaan

kolmosoluhinani / kolmosoluinani

kolmosoluhinasi / kolmosoluinasi

kolmosoluhinansa / kolmosoluhinaan / kolmosoluinansa / kolmosoluinaan

Abe

-tta

kolmosoluettani

kolmosoluettasi

kolmosoluettansa / kolmosoluettaan

kolmosoluhittani / kolmosoluittani

kolmosoluhittasi / kolmosoluittasi

kolmosoluhittansa / kolmosoluhittaan / kolmosoluittansa / kolmosoluittaan

Com

-ne

-

-

-

kolmosoluhineni / kolmosoluineni

kolmosoluhinesi / kolmosoluinesi

kolmosoluhineen / kolmosoluhinensa / kolmosoluineen / kolmosoluinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kolmosoluemme

kolmosoluemme

kolmosoluenne

kolmosoluenne

kolmosoluensa

kolmosoluensa

Par

-ta

kolmosoluttamme

kolmosoluitamme / kolmosoluhiamme

kolmosoluttanne

kolmosoluitanne / kolmosoluhianne

kolmosoluttansa / kolmosoluttaan

kolmosoluitansa / kolmosoluitaan / kolmosoluhiansa / kolmosoluhiaan

Gen

-n

kolmosoluemme

kolmosoluittemme / kolmosoluidemme / kolmosoluhiemme / kolmosoluhittemme

kolmosoluenne

kolmosoluittenne / kolmosoluidenne / kolmosoluhienne / kolmosoluhittenne

kolmosoluensa

kolmosoluittensa / kolmosoluidensa / kolmosoluhiensa / kolmosoluhittensa

Ill

mihin

kolmosolueemme

kolmosoluisiimme / kolmosoluihimme / kolmosoluhisimme

kolmosolueenne

kolmosoluisiinne / kolmosoluihinne / kolmosoluhisinne

kolmosolueensa

kolmosoluisiinsa / kolmosoluihinsa / kolmosoluhisinsa

Ine

-ssa

kolmosoluessamme

kolmosoluhissamme / kolmosoluissamme

kolmosoluessanne

kolmosoluhissanne / kolmosoluissanne

kolmosoluessansa / kolmosoluessaan

kolmosoluhissansa / kolmosoluhissaan / kolmosoluissansa / kolmosoluissaan

Ela

-sta

kolmosoluestamme

kolmosoluhistamme / kolmosoluistamme

kolmosoluestanne

kolmosoluhistanne / kolmosoluistanne

kolmosoluestansa / kolmosoluestaan

kolmosoluhistansa / kolmosoluhistaan / kolmosoluistansa / kolmosoluistaan

All

-lle

kolmosoluellemme

kolmosoluhillemme / kolmosoluillemme

kolmosoluellenne

kolmosoluhillenne / kolmosoluillenne

kolmosoluellensa / kolmosoluelleen

kolmosoluhillensa / kolmosoluhillean / kolmosoluillensa / kolmosoluillean

Ade

-lla

kolmosoluellamme

kolmosoluhillamme / kolmosoluillamme

kolmosoluellanne

kolmosoluhillanne / kolmosoluillanne

kolmosoluellansa / kolmosoluellaan

kolmosoluhillansa / kolmosoluhillaan / kolmosoluillansa / kolmosoluillaan

Abl

-lta

kolmosolueltamme

kolmosoluhiltamme / kolmosoluiltamme

kolmosolueltanne

kolmosoluhiltanne / kolmosoluiltanne

kolmosolueltansa / kolmosolueltaan

kolmosoluhiltansa / kolmosoluhiltaan / kolmosoluiltansa / kolmosoluiltaan

Tra

-ksi

kolmosolueksemme

kolmosoluhiksemme / kolmosoluiksemme

kolmosolueksenne

kolmosoluhiksenne / kolmosoluiksenne

kolmosolueksensa / kolmosoluekseen

kolmosoluhikseen / kolmosoluhiksensa / kolmosoluikseen / kolmosoluiksensa

Ess

-na

kolmosoluenamme

kolmosoluhinamme / kolmosoluinamme

kolmosoluenanne

kolmosoluhinanne / kolmosoluinanne

kolmosoluenansa / kolmosoluenaan

kolmosoluhinansa / kolmosoluhinaan / kolmosoluinansa / kolmosoluinaan

Abe

-tta

kolmosoluettamme

kolmosoluhittamme / kolmosoluittamme

kolmosoluettanne

kolmosoluhittanne / kolmosoluittanne

kolmosoluettansa / kolmosoluettaan

kolmosoluhittansa / kolmosoluhittaan / kolmosoluittansa / kolmosoluittaan

Com

-ne

-

kolmosoluhinemme / kolmosoluinemme

-

kolmosoluhinenne / kolmosoluinenne

-

kolmosoluhineen / kolmosoluhinensa / kolmosoluineen / kolmosoluinensa

Singular

Plural

Nom

-

kolmosoluemme

kolmosoluenne

kolmosoluensa

kolmosoluemme

kolmosoluenne

kolmosoluensa

Par

-ta

kolmosoluttamme

kolmosoluttanne

kolmosoluttansa / kolmosoluttaan

kolmosoluitamme / kolmosoluhiamme

kolmosoluitanne / kolmosoluhianne

kolmosoluitansa / kolmosoluitaan / kolmosoluhiansa / kolmosoluhiaan

Gen

-n

kolmosoluemme

kolmosoluenne

kolmosoluensa

kolmosoluittemme / kolmosoluidemme / kolmosoluhiemme / kolmosoluhittemme

kolmosoluittenne / kolmosoluidenne / kolmosoluhienne / kolmosoluhittenne

kolmosoluittensa / kolmosoluidensa / kolmosoluhiensa / kolmosoluhittensa

Ill

mihin

kolmosolueemme

kolmosolueenne

kolmosolueensa

kolmosoluisiimme / kolmosoluihimme / kolmosoluhisimme

kolmosoluisiinne / kolmosoluihinne / kolmosoluhisinne

kolmosoluisiinsa / kolmosoluihinsa / kolmosoluhisinsa

Ine

-ssa

kolmosoluessamme

kolmosoluessanne

kolmosoluessansa / kolmosoluessaan

kolmosoluhissamme / kolmosoluissamme

kolmosoluhissanne / kolmosoluissanne

kolmosoluhissansa / kolmosoluhissaan / kolmosoluissansa / kolmosoluissaan

Ela

-sta

kolmosoluestamme

kolmosoluestanne

kolmosoluestansa / kolmosoluestaan

kolmosoluhistamme / kolmosoluistamme

kolmosoluhistanne / kolmosoluistanne

kolmosoluhistansa / kolmosoluhistaan / kolmosoluistansa / kolmosoluistaan

All

-lle

kolmosoluellemme

kolmosoluellenne

kolmosoluellensa / kolmosoluelleen

kolmosoluhillemme / kolmosoluillemme

kolmosoluhillenne / kolmosoluillenne

kolmosoluhillensa / kolmosoluhillean / kolmosoluillensa / kolmosoluillean

Ade

-lla

kolmosoluellamme

kolmosoluellanne

kolmosoluellansa / kolmosoluellaan

kolmosoluhillamme / kolmosoluillamme

kolmosoluhillanne / kolmosoluillanne

kolmosoluhillansa / kolmosoluhillaan / kolmosoluillansa / kolmosoluillaan

Abl

-lta

kolmosolueltamme

kolmosolueltanne

kolmosolueltansa / kolmosolueltaan

kolmosoluhiltamme / kolmosoluiltamme

kolmosoluhiltanne / kolmosoluiltanne

kolmosoluhiltansa / kolmosoluhiltaan / kolmosoluiltansa / kolmosoluiltaan

Tra

-ksi

kolmosolueksemme

kolmosolueksenne

kolmosolueksensa / kolmosoluekseen

kolmosoluhiksemme / kolmosoluiksemme

kolmosoluhiksenne / kolmosoluiksenne

kolmosoluhikseen / kolmosoluhiksensa / kolmosoluikseen / kolmosoluiksensa

Ess

-na

kolmosoluenamme

kolmosoluenanne

kolmosoluenansa / kolmosoluenaan

kolmosoluhinamme / kolmosoluinamme

kolmosoluhinanne / kolmosoluinanne

kolmosoluhinansa / kolmosoluhinaan / kolmosoluinansa / kolmosoluinaan

Abe

-tta

kolmosoluettamme

kolmosoluettanne

kolmosoluettansa / kolmosoluettaan

kolmosoluhittamme / kolmosoluittamme

kolmosoluhittanne / kolmosoluittanne

kolmosoluhittansa / kolmosoluhittaan / kolmosoluittansa / kolmosoluittaan

Com

-ne

-

-

-

kolmosoluhinemme / kolmosoluinemme

kolmosoluhinenne / kolmosoluinenne

kolmosoluhineen / kolmosoluhinensa / kolmosoluineen / kolmosoluinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kolmonen

kolmoset

Par

-ta

kolmosta

kolmosia

Gen

-n

kolmosen

kolmosien / kolmosten

Ill

mihin

kolmoseen

kolmosiin

Ine

-ssa

kolmosessa

kolmosissa

Ela

-sta

kolmosesta

kolmosista

All

-lle

kolmoselle

kolmosille

Ade

-lla

kolmosella

kolmosilla

Abl

-lta

kolmoselta

kolmosilta

Tra

-ksi

kolmoseksi

kolmosiksi

Ess

-na

kolmosena

kolmosina

Abe

-tta

kolmosetta

kolmositta

Com

-ne

-

kolmosine

Ins

-in

-

kolmosin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kolmonen

kolmoset

Par

-ta

kolmosta

kolmosia

Gen

-n

kolmosen

kolmosien / kolmosten

Ill

mihin

kolmoseen

kolmosiin

Ine

-ssa

kolmosessa

kolmosissa

Ela

-sta

kolmosesta

kolmosista

All

-lle

kolmoselle

kolmosille

Ade

-lla

kolmosella

kolmosilla

Abl

-lta

kolmoselta

kolmosilta

Tra

-ksi

kolmoseksi

kolmosiksi

Ess

-na

kolmosena

kolmosina

Abe

-tta

kolmosetta

kolmositta

Com

-ne

-

kolmosine

Ins

-in

-

kolmosin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

three kolmonen
number three
Show more arrow right
Europarl; SETIMES; Tatoeba; GlobalVoices; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Kolmonen voitti kisan. The third won the race. Keskelle jäi kolmonen. In the middle remained the third. Hän on tehokas kolmonen. He is an efficient third. Kolmonen on suurin voitto. The treble is the biggest win. Kolmonen tarkoittaa kolmea. The three means three. Kolmonen on usein unohdettu. The third is often forgotten. Kolmonen pitää aina paikkansa. The third place always holds true. Kolmonen jatkaa. Move to audio three. Kolmonen kruunu. Number 3 crown. Kolmonen on hyvä. Three is good. Show more arrow right

Wiktionary

three (digit or figure 3) third gear trey (playing card or score three) triplet (one of a group of three babies born from the same mother during the same birth) (card games, in the plural) three of a kind (three cards of the same rank in one hand) (pesäpallo, baseball) third (third base) Show more arrow right (three of a kind): kolme samaa(third base): kolmospesä Show more arrow right In Finnish, three as a value or count of something is kolme, but in Finnish three as an attribute of something is kolmonen. Hence the bus number three is referred to as "kolmonen" and three as the face value of a die is also kolmonen, and so "three threes" in a dice game would be kolme kolmosta or kolmoskolmoset. Show more arrow right kolme > kolmo- +‎ -nen Show more arrow right

Wikipedia

Kolmonen
jalkapallon neljänneksi korkein sarjataso Suomessa MTV3
puhekielessä kolmonen, suomalainen televisiokanava Kolmoskanava
puhekielessä kolmonen, vuosina 1986-1992 toiminut televisiokanava kolmonen
numero kolme kolmonen
yksi kolmesta jälkeläisestä, jotka ovat syntyneet samasta raskaudesta. keskiolut
entisen III-veroluokan olut Kolmonen
eräs taitoluistelun askelkuvio
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kolmoseni

kolmoseni

kolmosesi

kolmosesi

kolmosensa

kolmosensa

Par

-ta

kolmostani

kolmosiani

kolmostasi

kolmosiasi

kolmostansa / kolmostaan

kolmosiansa / kolmosiaan

Gen

-n

kolmoseni

kolmosieni / kolmosteni

kolmosesi

kolmosiesi / kolmostesi

kolmosensa

kolmosiensa / kolmostensa

Ill

mihin

kolmoseeni

kolmosiini

kolmoseesi

kolmosiisi

kolmoseensa

kolmosiinsa

Ine

-ssa

kolmosessani

kolmosissani

kolmosessasi

kolmosissasi

kolmosessansa / kolmosessaan

kolmosissansa / kolmosissaan

Ela

-sta

kolmosestani

kolmosistani

kolmosestasi

kolmosistasi

kolmosestansa / kolmosestaan

kolmosistansa / kolmosistaan

All

-lle

kolmoselleni

kolmosilleni

kolmosellesi

kolmosillesi

kolmosellensa / kolmoselleen

kolmosillensa / kolmosillean

Ade

-lla

kolmosellani

kolmosillani

kolmosellasi

kolmosillasi

kolmosellansa / kolmosellaan

kolmosillansa / kolmosillaan

Abl

-lta

kolmoseltani

kolmosiltani

kolmoseltasi

kolmosiltasi

kolmoseltansa / kolmoseltaan

kolmosiltansa / kolmosiltaan

Tra

-ksi

kolmosekseni

kolmosikseni

kolmoseksesi

kolmosiksesi

kolmoseksensa / kolmosekseen

kolmosiksensa / kolmosikseen

Ess

-na

kolmosenani

kolmosinani

kolmosenasi

kolmosinasi

kolmosenansa / kolmosenaan

kolmosinansa / kolmosinaan

Abe

-tta

kolmosettani

kolmosittani

kolmosettasi

kolmosittasi

kolmosettansa / kolmosettaan

kolmosittansa / kolmosittaan

Com

-ne

-

kolmosineni

-

kolmosinesi

-

kolmosinensa / kolmosineen

Singular

Plural

Nom

-

kolmoseni

kolmosesi

kolmosensa

kolmoseni

kolmosesi

kolmosensa

Par

-ta

kolmostani

kolmostasi

kolmostansa / kolmostaan

kolmosiani

kolmosiasi

kolmosiansa / kolmosiaan

Gen

-n

kolmoseni

kolmosesi

kolmosensa

kolmosieni / kolmosteni

kolmosiesi / kolmostesi

kolmosiensa / kolmostensa

Ill

mihin

kolmoseeni

kolmoseesi

kolmoseensa

kolmosiini

kolmosiisi

kolmosiinsa

Ine

-ssa

kolmosessani

kolmosessasi

kolmosessansa / kolmosessaan

kolmosissani

kolmosissasi

kolmosissansa / kolmosissaan

Ela

-sta

kolmosestani

kolmosestasi

kolmosestansa / kolmosestaan

kolmosistani

kolmosistasi

kolmosistansa / kolmosistaan

All

-lle

kolmoselleni

kolmosellesi

kolmosellensa / kolmoselleen

kolmosilleni

kolmosillesi

kolmosillensa / kolmosillean

Ade

-lla

kolmosellani

kolmosellasi

kolmosellansa / kolmosellaan

kolmosillani

kolmosillasi

kolmosillansa / kolmosillaan

Abl

-lta

kolmoseltani

kolmoseltasi

kolmoseltansa / kolmoseltaan

kolmosiltani

kolmosiltasi

kolmosiltansa / kolmosiltaan

Tra

-ksi

kolmosekseni

kolmoseksesi

kolmoseksensa / kolmosekseen

kolmosikseni

kolmosiksesi

kolmosiksensa / kolmosikseen

Ess

-na

kolmosenani

kolmosenasi

kolmosenansa / kolmosenaan

kolmosinani

kolmosinasi

kolmosinansa / kolmosinaan

Abe

-tta

kolmosettani

kolmosettasi

kolmosettansa / kolmosettaan

kolmosittani

kolmosittasi

kolmosittansa / kolmosittaan

Com

-ne

-

-

-

kolmosineni

kolmosinesi

kolmosinensa / kolmosineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kolmosemme

kolmosemme

kolmosenne

kolmosenne

kolmosensa

kolmosensa

Par

-ta

kolmostamme

kolmosiamme

kolmostanne

kolmosianne

kolmostansa / kolmostaan

kolmosiansa / kolmosiaan

Gen

-n

kolmosemme

kolmosiemme / kolmostemme

kolmosenne

kolmosienne / kolmostenne

kolmosensa

kolmosiensa / kolmostensa

Ill

mihin

kolmoseemme

kolmosiimme

kolmoseenne

kolmosiinne

kolmoseensa

kolmosiinsa

Ine

-ssa

kolmosessamme

kolmosissamme

kolmosessanne

kolmosissanne

kolmosessansa / kolmosessaan

kolmosissansa / kolmosissaan

Ela

-sta

kolmosestamme

kolmosistamme

kolmosestanne

kolmosistanne

kolmosestansa / kolmosestaan

kolmosistansa / kolmosistaan

All

-lle

kolmosellemme

kolmosillemme

kolmosellenne

kolmosillenne

kolmosellensa / kolmoselleen

kolmosillensa / kolmosillean

Ade

-lla

kolmosellamme

kolmosillamme

kolmosellanne

kolmosillanne

kolmosellansa / kolmosellaan

kolmosillansa / kolmosillaan

Abl

-lta

kolmoseltamme

kolmosiltamme

kolmoseltanne

kolmosiltanne

kolmoseltansa / kolmoseltaan

kolmosiltansa / kolmosiltaan

Tra

-ksi

kolmoseksemme

kolmosiksemme

kolmoseksenne

kolmosiksenne

kolmoseksensa / kolmosekseen

kolmosiksensa / kolmosikseen

Ess

-na

kolmosenamme

kolmosinamme

kolmosenanne

kolmosinanne

kolmosenansa / kolmosenaan

kolmosinansa / kolmosinaan

Abe

-tta

kolmosettamme

kolmosittamme

kolmosettanne

kolmosittanne

kolmosettansa / kolmosettaan

kolmosittansa / kolmosittaan

Com

-ne

-

kolmosinemme

-

kolmosinenne

-

kolmosinensa / kolmosineen

Singular

Plural

Nom

-

kolmosemme

kolmosenne

kolmosensa

kolmosemme

kolmosenne

kolmosensa

Par

-ta

kolmostamme

kolmostanne

kolmostansa / kolmostaan

kolmosiamme

kolmosianne

kolmosiansa / kolmosiaan

Gen

-n

kolmosemme

kolmosenne

kolmosensa

kolmosiemme / kolmostemme

kolmosienne / kolmostenne

kolmosiensa / kolmostensa

Ill

mihin

kolmoseemme

kolmoseenne

kolmoseensa

kolmosiimme

kolmosiinne

kolmosiinsa

Ine

-ssa

kolmosessamme

kolmosessanne

kolmosessansa / kolmosessaan

kolmosissamme

kolmosissanne

kolmosissansa / kolmosissaan

Ela

-sta

kolmosestamme

kolmosestanne

kolmosestansa / kolmosestaan

kolmosistamme

kolmosistanne

kolmosistansa / kolmosistaan

All

-lle

kolmosellemme

kolmosellenne

kolmosellensa / kolmoselleen

kolmosillemme

kolmosillenne

kolmosillensa / kolmosillean

Ade

-lla

kolmosellamme

kolmosellanne

kolmosellansa / kolmosellaan

kolmosillamme

kolmosillanne

kolmosillansa / kolmosillaan

Abl

-lta

kolmoseltamme

kolmoseltanne

kolmoseltansa / kolmoseltaan

kolmosiltamme

kolmosiltanne

kolmosiltansa / kolmosiltaan

Tra

-ksi

kolmoseksemme

kolmoseksenne

kolmoseksensa / kolmosekseen

kolmosiksemme

kolmosiksenne

kolmosiksensa / kolmosikseen

Ess

-na

kolmosenamme

kolmosenanne

kolmosenansa / kolmosenaan

kolmosinamme

kolmosinanne

kolmosinansa / kolmosinaan

Abe

-tta

kolmosettamme

kolmosettanne

kolmosettansa / kolmosettaan

kolmosittamme

kolmosittanne

kolmosittansa / kolmosittaan

Com

-ne

-

-

-

kolmosinemme

kolmosinenne

kolmosinensa / kolmosineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

olut

oluet

Par

-ta

olutta

oluita / oluhia

Gen

-n

oluen

oluitten / oluiden / oluhien / oluhitten

Ill

mihin

olueen

oluisiin / oluihin / oluhisin

Ine

-ssa

oluessa

oluhissa / oluissa

Ela

-sta

oluesta

oluhista / oluista

All

-lle

oluelle

oluhille / oluille

Ade

-lla

oluella

oluhilla / oluilla

Abl

-lta

oluelta

oluhilta / oluilta

Tra

-ksi

olueksi

oluhiksi / oluiksi

Ess

-na

oluena

oluhina / oluina

Abe

-tta

oluetta

oluhitta / oluitta

Com

-ne

-

oluhine / oluine

Ins

-in

-

oluhin / oluin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

olut

oluet

Par

-ta

olutta

oluita / oluhia

Gen

-n

oluen

oluitten / oluiden / oluhien / oluhitten

Ill

mihin

olueen

oluisiin / oluihin / oluhisin

Ine

-ssa

oluessa

oluhissa / oluissa

Ela

-sta

oluesta

oluhista / oluista

All

-lle

oluelle

oluhille / oluille

Ade

-lla

oluella

oluhilla / oluilla

Abl

-lta

oluelta

oluhilta / oluilta

Tra

-ksi

olueksi

oluhiksi / oluiksi

Ess

-na

oluena

oluhina / oluina

Abe

-tta

oluetta

oluhitta / oluitta

Com

-ne

-

oluhine / oluine

Ins

-in

-

oluhin / oluin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

beer olut, pikkutekijä
ale ale, olut
pint pint, oluttuoppi, olut, olutlasi
suds kalja, saippuavaahto, olut
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence 315079.; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; tatoeba Olut on suosikkijuomani. Beer is my favorite drink. Olut on suosittu juoma Suomessa. Beer is a popular beverage in Finland. Otan oluen. I'll have a beer, please. Hae olutta. Better go hit the keg and catch up. Olut on yleisin alkoholijuoma Suomessa. Beer is the most common alcoholic beverage in Finland. Oluhiasi on kylmää. Your beer is cold. Saanko oluen? Can I get a beer? Otatko oluen? Fancy a beer? Haluan oluen. I want a beer. Tässä jääkylmä oluesi. Get your ice-cold beer here. Show more arrow right

Wiktionary

beer (fermented beverage made of malt, originally barley, but also other cereals are used) beer (portion of such beverage) Fin:Anna minulle kylmä olut!Eng:Give me a cold beer, please! beer, ale (compounded with a prefix that defines the raw material, a fermented or nowadays usually carbonated drink made of something else than cereals) Fin:inkivääriolutEng:ginger aleFin:juuriolutEng:root beer Show more arrow right (colloquial) bisse(colloquial) huurteinen(colloquial) kalja(archaic) olvi Show more arrow right hanaolutinkivääriolutkausiolutkeskiolutkevytolutkolmosolutnelosolutoluenjuontioluenmyyntioluenpanooluenvalmistusolutfestivaalitoluthanaoluthiivaoluthumalaolutjuoppoolutkapakkaolutkolpakkoolutkoriolutlasiolutmakkaraolutpanimoolutpulloolutravintolaoluttankkioluttelttaoluttuoppioluttupaoluttynnyrioluttölkkipintahiivaolutpohjahiivaolutpullo-oluttynnyrioluttölkkiolutvehnäolutykkösolut Show more arrow right From Proto-Finnic olut, borrowed from Proto-Baltic [Term?], compare Latvian alus (“beer, ale”), or alternatively from Proto-Germanic alu (stem aluþ-), whose cognates include Swedish öl. Akin to kalja, an early borrowing from an Indo-European language. Show more arrow right

Wikipedia

Beer Beer is one of the oldest and most widely consumed alcoholic drinks in the world, and the third most popular drink overall after water and tea. Beer is brewed from cereal grains—most commonly from malted barley, though wheat, maize (corn), and rice are also used. During the brewing process, fermentation of the starch sugars in the wort produces ethanol and carbonation in the resulting beer. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

olueni

olueni

oluesi

oluesi

oluensa

oluensa

Par

-ta

oluttani

oluitani / oluhiani

oluttasi

oluitasi / oluhiasi

oluttansa / oluttaan

oluitansa / oluitaan / oluhiansa / oluhiaan

Gen

-n

olueni

oluitteni / oluideni / oluhieni / oluhitteni

oluesi

oluittesi / oluidesi / oluhiesi / oluhittesi

oluensa

oluittensa / oluidensa / oluhiensa / oluhittensa

Ill

mihin

olueeni

oluisiini / oluihini / oluhisini

olueesi

oluisiisi / oluihisi / oluhisisi

olueensa

oluisiinsa / oluihinsa / oluhisinsa

Ine

-ssa

oluessani

oluhissani / oluissani

oluessasi

oluhissasi / oluissasi

oluessansa / oluessaan

oluhissansa / oluhissaan / oluissansa / oluissaan

Ela

-sta

oluestani

oluhistani / oluistani

oluestasi

oluhistasi / oluistasi

oluestansa / oluestaan

oluhistansa / oluhistaan / oluistansa / oluistaan

All

-lle

oluelleni

oluhilleni / oluilleni

oluellesi

oluhillesi / oluillesi

oluellensa / oluelleen

oluhillensa / oluhillean / oluillensa / oluillean

Ade

-lla

oluellani

oluhillani / oluillani

oluellasi

oluhillasi / oluillasi

oluellansa / oluellaan

oluhillansa / oluhillaan / oluillansa / oluillaan

Abl

-lta

olueltani

oluhiltani / oluiltani

olueltasi

oluhiltasi / oluiltasi

olueltansa / olueltaan

oluhiltansa / oluhiltaan / oluiltansa / oluiltaan

Tra

-ksi

oluekseni

oluhikseni / oluikseni

olueksesi

oluhiksesi / oluiksesi

olueksensa / oluekseen

oluhikseen / oluhiksensa / oluikseen / oluiksensa

Ess

-na

oluenani

oluhinani / oluinani

oluenasi

oluhinasi / oluinasi

oluenansa / oluenaan

oluhinansa / oluhinaan / oluinansa / oluinaan

Abe

-tta

oluettani

oluhittani / oluittani

oluettasi

oluhittasi / oluittasi

oluettansa / oluettaan

oluhittansa / oluhittaan / oluittansa / oluittaan

Com

-ne

-

oluhineni / oluineni

-

oluhinesi / oluinesi

-

oluhineen / oluhinensa / oluineen / oluinensa

Singular

Plural

Nom

-

olueni

oluesi

oluensa

olueni

oluesi

oluensa

Par

-ta

oluttani

oluttasi

oluttansa / oluttaan

oluitani / oluhiani

oluitasi / oluhiasi

oluitansa / oluitaan / oluhiansa / oluhiaan

Gen

-n

olueni

oluesi

oluensa

oluitteni / oluideni / oluhieni / oluhitteni

oluittesi / oluidesi / oluhiesi / oluhittesi

oluittensa / oluidensa / oluhiensa / oluhittensa

Ill

mihin

olueeni

olueesi

olueensa

oluisiini / oluihini / oluhisini

oluisiisi / oluihisi / oluhisisi

oluisiinsa / oluihinsa / oluhisinsa

Ine

-ssa

oluessani

oluessasi

oluessansa / oluessaan

oluhissani / oluissani

oluhissasi / oluissasi

oluhissansa / oluhissaan / oluissansa / oluissaan

Ela

-sta

oluestani

oluestasi

oluestansa / oluestaan

oluhistani / oluistani

oluhistasi / oluistasi

oluhistansa / oluhistaan / oluistansa / oluistaan

All

-lle

oluelleni

oluellesi

oluellensa / oluelleen

oluhilleni / oluilleni

oluhillesi / oluillesi

oluhillensa / oluhillean / oluillensa / oluillean

Ade

-lla

oluellani

oluellasi

oluellansa / oluellaan

oluhillani / oluillani

oluhillasi / oluillasi

oluhillansa / oluhillaan / oluillansa / oluillaan

Abl

-lta

olueltani

olueltasi

olueltansa / olueltaan

oluhiltani / oluiltani

oluhiltasi / oluiltasi

oluhiltansa / oluhiltaan / oluiltansa / oluiltaan

Tra

-ksi

oluekseni

olueksesi

olueksensa / oluekseen

oluhikseni / oluikseni

oluhiksesi / oluiksesi

oluhikseen / oluhiksensa / oluikseen / oluiksensa

Ess

-na

oluenani

oluenasi

oluenansa / oluenaan

oluhinani / oluinani

oluhinasi / oluinasi

oluhinansa / oluhinaan / oluinansa / oluinaan

Abe

-tta

oluettani

oluettasi

oluettansa / oluettaan

oluhittani / oluittani

oluhittasi / oluittasi

oluhittansa / oluhittaan / oluittansa / oluittaan

Com

-ne

-

-

-

oluhineni / oluineni

oluhinesi / oluinesi

oluhineen / oluhinensa / oluineen / oluinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

oluemme

oluemme

oluenne

oluenne

oluensa

oluensa

Par

-ta

oluttamme

oluitamme / oluhiamme

oluttanne

oluitanne / oluhianne

oluttansa / oluttaan

oluitansa / oluitaan / oluhiansa / oluhiaan

Gen

-n

oluemme

oluittemme / oluidemme / oluhiemme / oluhittemme

oluenne

oluittenne / oluidenne / oluhienne / oluhittenne

oluensa

oluittensa / oluidensa / oluhiensa / oluhittensa

Ill

mihin

olueemme

oluisiimme / oluihimme / oluhisimme

olueenne

oluisiinne / oluihinne / oluhisinne

olueensa

oluisiinsa / oluihinsa / oluhisinsa

Ine

-ssa

oluessamme

oluhissamme / oluissamme

oluessanne

oluhissanne / oluissanne

oluessansa / oluessaan

oluhissansa / oluhissaan / oluissansa / oluissaan

Ela

-sta

oluestamme

oluhistamme / oluistamme

oluestanne

oluhistanne / oluistanne

oluestansa / oluestaan

oluhistansa / oluhistaan / oluistansa / oluistaan

All

-lle

oluellemme

oluhillemme / oluillemme

oluellenne

oluhillenne / oluillenne

oluellensa / oluelleen

oluhillensa / oluhillean / oluillensa / oluillean

Ade

-lla

oluellamme

oluhillamme / oluillamme

oluellanne

oluhillanne / oluillanne

oluellansa / oluellaan

oluhillansa / oluhillaan / oluillansa / oluillaan

Abl

-lta

olueltamme

oluhiltamme / oluiltamme

olueltanne

oluhiltanne / oluiltanne

olueltansa / olueltaan

oluhiltansa / oluhiltaan / oluiltansa / oluiltaan

Tra

-ksi

olueksemme

oluhiksemme / oluiksemme

olueksenne

oluhiksenne / oluiksenne

olueksensa / oluekseen

oluhikseen / oluhiksensa / oluikseen / oluiksensa

Ess

-na

oluenamme

oluhinamme / oluinamme

oluenanne

oluhinanne / oluinanne

oluenansa / oluenaan

oluhinansa / oluhinaan / oluinansa / oluinaan

Abe

-tta

oluettamme

oluhittamme / oluittamme

oluettanne

oluhittanne / oluittanne

oluettansa / oluettaan

oluhittansa / oluhittaan / oluittansa / oluittaan

Com

-ne

-

oluhinemme / oluinemme

-

oluhinenne / oluinenne

-

oluhineen / oluhinensa / oluineen / oluinensa

Singular

Plural

Nom

-

oluemme

oluenne

oluensa

oluemme

oluenne

oluensa

Par

-ta

oluttamme

oluttanne

oluttansa / oluttaan

oluitamme / oluhiamme

oluitanne / oluhianne

oluitansa / oluitaan / oluhiansa / oluhiaan

Gen

-n

oluemme

oluenne

oluensa

oluittemme / oluidemme / oluhiemme / oluhittemme

oluittenne / oluidenne / oluhienne / oluhittenne

oluittensa / oluidensa / oluhiensa / oluhittensa

Ill

mihin

olueemme

olueenne

olueensa

oluisiimme / oluihimme / oluhisimme

oluisiinne / oluihinne / oluhisinne

oluisiinsa / oluihinsa / oluhisinsa

Ine

-ssa

oluessamme

oluessanne

oluessansa / oluessaan

oluhissamme / oluissamme

oluhissanne / oluissanne

oluhissansa / oluhissaan / oluissansa / oluissaan

Ela

-sta

oluestamme

oluestanne

oluestansa / oluestaan

oluhistamme / oluistamme

oluhistanne / oluistanne

oluhistansa / oluhistaan / oluistansa / oluistaan

All

-lle

oluellemme

oluellenne

oluellensa / oluelleen

oluhillemme / oluillemme

oluhillenne / oluillenne

oluhillensa / oluhillean / oluillensa / oluillean

Ade

-lla

oluellamme

oluellanne

oluellansa / oluellaan

oluhillamme / oluillamme

oluhillanne / oluillanne

oluhillansa / oluhillaan / oluillansa / oluillaan

Abl

-lta

olueltamme

olueltanne

olueltansa / olueltaan

oluhiltamme / oluiltamme

oluhiltanne / oluiltanne

oluhiltansa / oluhiltaan / oluiltansa / oluiltaan

Tra

-ksi

olueksemme

olueksenne

olueksensa / oluekseen

oluhiksemme / oluiksemme

oluhiksenne / oluiksenne

oluhikseen / oluhiksensa / oluikseen / oluiksensa

Ess

-na

oluenamme

oluenanne

oluenansa / oluenaan

oluhinamme / oluinamme

oluhinanne / oluinanne

oluhinansa / oluhinaan / oluinansa / oluinaan

Abe

-tta

oluettamme

oluettanne

oluettansa / oluettaan

oluhittamme / oluittamme

oluhittanne / oluittanne

oluhittansa / oluhittaan / oluittansa / oluittaan

Com

-ne

-

-

-

oluhinemme / oluinemme

oluhinenne / oluinenne

oluhineen / oluhinensa / oluineen / oluinensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept