kolhaista |
Verb, First infinitive |
| to dent | kolhaista, painaa lommolle, tehdä lommo jhk, kolhia |
| to knock | koputtaa, lyödä, iskeä, hakata, arvostella, kolhaista |
| to bump | kolahtaa, törmätä, tärskyä, töytäistä, heittelehtiä, kolhaista |
| to buffet | paiskoa, kolhaista, taistella jtk vastaan, iskeä |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kolhaisen |
|
ii |
kolhaiset |
|
iii |
kolhaisee |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kolhaisemme / kolhaistaan |
|
ii |
kolhaisette |
|
iii |
kolhaisevat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kolhaisin |
|
ii |
kolhaisit |
|
iii |
kolhaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kolhaisimme / kolhaistiin |
|
ii |
kolhaisitte |
|
iii |
kolhaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen kolhaissut |
en ole kolhaissut |
ii |
olet kolhaissut |
et ole kolhaissut |
iii |
on kolhaissut |
ei ole kolhaissut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme kolhaisseet |
emme ole kolhaisseet |
ii |
olette kolhaisseet |
ette ole kolhaisseet |
iii |
ovat kolhaisseet |
eivät ole kolhaisseet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin kolhaissut |
en ollut kolhaissut |
ii |
olit kolhaissut |
et ollut kolhaissut |
iii |
oli kolhaissut |
ei ollut kolhaissut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme kolhaisseet |
emme olleet kolhaisseet |
ii |
olitte kolhaisseet |
ette olleet kolhaisseet |
iii |
olivat kolhaisseet |
eivät olleet kolhaisseet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kolhaisisin |
|
ii |
kolhaisisit |
|
iii |
kolhaisisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kolhaisisimme |
|
ii |
kolhaisisitte |
|
iii |
kolhaisisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin kolhaissut |
en olisi kolhaissut |
ii |
olisit kolhaissut |
et olisi kolhaissut |
iii |
olisi kolhaissut |
ei olisi kolhaissut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme kolhaisseet |
emme olisi kolhaisseet |
ii |
olisitte kolhaisseet |
ette olisi kolhaisseet |
iii |
olisivat kolhaisseet |
eivät olisi kolhaisseet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kolhaissen |
en kolhaisse |
ii |
kolhaisset |
et kolhaisse |
iii |
kolhaissee |
ei kolhaisse |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kolhaissemme |
emme kolhaisse |
ii |
kolhaissette |
ette kolhaisse |
iii |
kolhaissevat |
eivät kolhaisse |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen kolhaissut |
en liene kolhaissut |
ii |
lienet kolhaissut |
et liene kolhaissut |
iii |
lienee kolhaissut |
ei liene kolhaissut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme kolhaisseet |
emme liene kolhaisseet |
ii |
lienette kolhaisseet |
ette liene kolhaisseet |
iii |
lienevät kolhaisseet |
eivät liene kolhaisseet |
Singular
i |
- |
ii |
kolhaise |
iii |
kolhaiskoon |
Plural
i |
kolhaiskaamme |
ii |
kolhaiskaa |
iii |
kolhaiskoot |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
kolhaistaksensa / kolhaistakseen |
Ine |
-ssa |
kolhaistessa |
Ins |
-in |
kolhaisten |
Ine |
-ssa |
kolhaistaessa (passive) |
Ill |
mihin |
kolhaisemaan |
Ine |
-ssa |
kolhaisemassa |
Ela |
-sta |
kolhaisemasta |
Ade |
-lla |
kolhaisemalla |
Abe |
-tta |
kolhaisematta |
Ins |
-in |
kolhaiseman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
kolhaiseminen |
Par |
-ta |
kolhaisemista |
kolhaisemaisillaan / kolhaisemaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
kolhaistaan |
ei |
Imperfect |
kolhaistiin |
ei kolhaistu |
Potential |
kolhaistaneen |
ei kolhaistane |
Conditional |
kolhaistaisiin |
ei kolhaistaisi |
Imperative Present |
kolhaistakoon |
älköön kolhaistako |
Imperative Perfect |
olkoon kolhaistu |
älköön kolhaistu |
Positive
Negative
Present
kolhaistaan
ei
Imperfect
kolhaistiin
ei kolhaistu
Potential
kolhaistaneen
ei kolhaistane
Conditional
kolhaistaisiin
ei kolhaistaisi
Imperative Present
kolhaistakoon
älköön kolhaistako
Imperative Perfect
olkoon kolhaistu
älköön kolhaistu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
kolhaiseva |
kolhaistava |
2nd |
kolhaissut |
kolhaistu |
3rd |
kolhaisema |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net