logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

koko, noun

Word analysis
kokoyksikkö

kokoyksikkö

koko

Noun, Singular Nominative

+ yksikkö

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koko

koot / ko’ot

Par

-ta

kokoa

kokoja

Gen

-n

koon / ko’on

kokojen

Ill

mihin

kokoon

kokoihin

Ine

-ssa

koossa / ko’ossa

kooissa / ko’oissa

Ela

-sta

koosta / ko’osta

kooista / ko’oista

All

-lle

koolle / ko’olle

kooille / ko’oille

Ade

-lla

koolla / ko’olla

kooilla / ko’oilla

Abl

-lta

koolta / ko’olta

kooilta / ko’oilta

Tra

-ksi

kooksi / ko’oksi

kooiksi / ko’oiksi

Ess

-na

kokona

kokoina

Abe

-tta

kootta / ko’otta

kooitta / ko’oitta

Com

-ne

-

kokoine

Ins

-in

-

kooin / ko’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koko

koot / ko’ot

Par

-ta

kokoa

kokoja

Gen

-n

koon / ko’on

kokojen

Ill

mihin

kokoon

kokoihin

Ine

-ssa

koossa / ko’ossa

kooissa / ko’oissa

Ela

-sta

koosta / ko’osta

kooista / ko’oista

All

-lle

koolle / ko’olle

kooille / ko’oille

Ade

-lla

koolla / ko’olla

kooilla / ko’oilla

Abl

-lta

koolta / ko’olta

kooilta / ko’oilta

Tra

-ksi

kooksi / ko’oksi

kooiksi / ko’oiksi

Ess

-na

kokona

kokoina

Abe

-tta

kootta / ko’otta

kooitta / ko’oitta

Com

-ne

-

kokoine

Ins

-in

-

kooin / ko’oin

size koko, suuruus, liima, numero, liisteri
format muoto, formaatti, koko, kaava, rakenne
bulk pääosa, massa, koko, määrä, lasti, suurin osa jstk
whole koko, kokonainen, eheä, täydellinen, ehjä, ehyt
entire koko, kokonainen, täydellinen, ehjä, täysilukuinen
full koko, täynnä, täysi, täydellinen, täysimääräinen, kokonainen
total kokonais-, koko, täydellinen, totaalinen
all kaikki, koko, ainoa, täysi, ainoastaan
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence id: 3670027; OpenSubtitles; Europarl; Tatoeba; OPUS - Finnish-English Corpus, sentence 23456. He ovat koissa. They're in a moth! Pituus on puolet kokoa. Length is half of the whole. Joukkue koolle. All right guys huddle up. En kuitenkaan tiedä koosta. I don't know about its size. Kokonaismäärä on 100 euroa. The total amount is 100 euros. Koollako se on rajoitettu? Is it restricted by size? Minkä koollako ne tulivat? In what size did they come? Saanko sen koollako? Can I have it in that size? Kokonaispisteet olivat korkeat. The total points were high. He voisivat mennä koilla. Well, we're probably still close enough to send them back in a moth. Show more arrow right

Wiktionary

heap size Fin:Mikä sinun kokosi on?Eng:What is your size? Show more arrow right Adjectives kokoinen Show more arrow right From Proto-Finnic koko. Cognate to Estonian kogu. Compare also Eastern Mari кугу (kugu, “big”) Show more arrow right

Wikipedia

vaatteiden koot
kenkien koot, kengännumerot paperiarkkien koot Koko teatteri
helsinkiläinen teatteri KOKO
työ- ja elinkeinoministeriön koordinoima alueellinen koheesio- ja kilpailukykyohjelma Koko
(1971–2018), viittomakieltä oppinut naarasgorilla Koko Taylor
(1928–2009), yhdysvaltalainen blueslaulaja Kōko Tsurumi (s. 1992), japanilainen telinevoimistelija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokoni

kokoni

kokosi

kokosi

kokonsa

kokonsa

Par

-ta

kokoani

kokojani

kokoasi

kokojasi

kokoansa / kokoaan

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokoni

kokojeni

kokosi

kokojesi

kokonsa

kokojensa

Ill

mihin

kokooni

kokoihini

kokoosi

kokoihisi

kokoonsa

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossani / ko’ossani

kooissani / ko’oissani

koossasi / ko’ossasi

kooissasi / ko’oissasi

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostani / ko’ostani

kooistani / ko’oistani

koostasi / ko’ostasi

kooistasi / ko’oistasi

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koolleni / ko’olleni

kooilleni / ko’oilleni

koollesi / ko’ollesi

kooillesi / ko’oillesi

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollani / ko’ollani

kooillani / ko’oillani

koollasi / ko’ollasi

kooillasi / ko’oillasi

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltani / ko’oltani

kooiltani / ko’oiltani

kooltasi / ko’oltasi

kooiltasi / ko’oiltasi

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kookseni / ko’okseni

kooikseni / ko’oikseni

kooksesi / ko’oksesi

kooiksesi / ko’oiksesi

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonani

kokoinani

kokonasi

kokoinasi

kokonansa / kokonaan

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottani / ko’ottani

kooittani / ko’oittani

koottasi / ko’ottasi

kooittasi / ko’oittasi

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

kokoineni

-

kokoinesi

-

kokoinensa / kokoineen

Singular

Plural

Nom

-

kokoni

kokosi

kokonsa

kokoni

kokosi

kokonsa

Par

-ta

kokoani

kokoasi

kokoansa / kokoaan

kokojani

kokojasi

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokoni

kokosi

kokonsa

kokojeni

kokojesi

kokojensa

Ill

mihin

kokooni

kokoosi

kokoonsa

kokoihini

kokoihisi

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossani / ko’ossani

koossasi / ko’ossasi

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissani / ko’oissani

kooissasi / ko’oissasi

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostani / ko’ostani

koostasi / ko’ostasi

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistani / ko’oistani

kooistasi / ko’oistasi

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koolleni / ko’olleni

koollesi / ko’ollesi

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooilleni / ko’oilleni

kooillesi / ko’oillesi

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollani / ko’ollani

koollasi / ko’ollasi

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillani / ko’oillani

kooillasi / ko’oillasi

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltani / ko’oltani

kooltasi / ko’oltasi

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltani / ko’oiltani

kooiltasi / ko’oiltasi

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kookseni / ko’okseni

kooksesi / ko’oksesi

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooikseni / ko’oikseni

kooiksesi / ko’oiksesi

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonani

kokonasi

kokonansa / kokonaan

kokoinani

kokoinasi

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottani / ko’ottani

koottasi / ko’ottasi

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittani / ko’oittani

kooittasi / ko’oittasi

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

-

-

kokoineni

kokoinesi

kokoinensa / kokoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokomme

kokomme

kokonne

kokonne

kokonsa

kokonsa

Par

-ta

kokoamme

kokojamme

kokoanne

kokojanne

kokoansa / kokoaan

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokomme

kokojemme

kokonne

kokojenne

kokonsa

kokojensa

Ill

mihin

kokoomme

kokoihimme

kokoonne

kokoihinne

kokoonsa

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossamme / ko’ossamme

kooissamme / ko’oissamme

koossanne / ko’ossanne

kooissanne / ko’oissanne

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostamme / ko’ostamme

kooistamme / ko’oistamme

koostanne / ko’ostanne

kooistanne / ko’oistanne

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koollemme / ko’ollemme

kooillemme / ko’oillemme

koollenne / ko’ollenne

kooillenne / ko’oillenne

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollamme / ko’ollamme

kooillamme / ko’oillamme

koollanne / ko’ollanne

kooillanne / ko’oillanne

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltamme / ko’oltamme

kooiltamme / ko’oiltamme

kooltanne / ko’oltanne

kooiltanne / ko’oiltanne

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kooksemme / ko’oksemme

kooiksemme / ko’oiksemme

kooksenne / ko’oksenne

kooiksenne / ko’oiksenne

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonamme

kokoinamme

kokonanne

kokoinanne

kokonansa / kokonaan

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottamme / ko’ottamme

kooittamme / ko’oittamme

koottanne / ko’ottanne

kooittanne / ko’oittanne

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

kokoinemme

-

kokoinenne

-

kokoinensa / kokoineen

Singular

Plural

Nom

-

kokomme

kokonne

kokonsa

kokomme

kokonne

kokonsa

Par

-ta

kokoamme

kokoanne

kokoansa / kokoaan

kokojamme

kokojanne

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokomme

kokonne

kokonsa

kokojemme

kokojenne

kokojensa

Ill

mihin

kokoomme

kokoonne

kokoonsa

kokoihimme

kokoihinne

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossamme / ko’ossamme

koossanne / ko’ossanne

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissamme / ko’oissamme

kooissanne / ko’oissanne

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostamme / ko’ostamme

koostanne / ko’ostanne

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistamme / ko’oistamme

kooistanne / ko’oistanne

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koollemme / ko’ollemme

koollenne / ko’ollenne

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooillemme / ko’oillemme

kooillenne / ko’oillenne

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollamme / ko’ollamme

koollanne / ko’ollanne

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillamme / ko’oillamme

kooillanne / ko’oillanne

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltamme / ko’oltamme

kooltanne / ko’oltanne

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltamme / ko’oiltamme

kooiltanne / ko’oiltanne

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kooksemme / ko’oksemme

kooksenne / ko’oksenne

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooiksemme / ko’oiksemme

kooiksenne / ko’oiksenne

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonamme

kokonanne

kokonansa / kokonaan

kokoinamme

kokoinanne

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottamme / ko’ottamme

koottanne / ko’ottanne

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittamme / ko’oittamme

kooittanne / ko’oittanne

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

-

-

kokoinemme

kokoinenne

kokoinensa / kokoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yksikkö

yksiköt

Par

-ta

yksikköä

yksikköjä

Gen

-n

yksikön

yksiköitten / yksiköiden / yksikköjen

Ill

mihin

yksikköön

yksiköihin / yksikköihin

Ine

-ssa

yksikössä

yksiköissä

Ela

-sta

yksiköstä

yksiköistä

All

-lle

yksikölle

yksiköille

Ade

-lla

yksiköllä

yksiköillä

Abl

-lta

yksiköltä

yksiköiltä

Tra

-ksi

yksiköksi

yksiköiksi

Ess

-na

yksikkönä

yksikköinä

Abe

-tta

yksiköttä

yksiköittä

Com

-ne

-

yksikköine

Ins

-in

-

yksiköin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yksikkö

yksiköt

Par

-ta

yksikköä

yksikköjä

Gen

-n

yksikön

yksiköitten / yksiköiden / yksikköjen

Ill

mihin

yksikköön

yksiköihin / yksikköihin

Ine

-ssa

yksikössä

yksiköissä

Ela

-sta

yksiköstä

yksiköistä

All

-lle

yksikölle

yksiköille

Ade

-lla

yksiköllä

yksiköillä

Abl

-lta

yksiköltä

yksiköiltä

Tra

-ksi

yksiköksi

yksiköiksi

Ess

-na

yksikkönä

yksikköinä

Abe

-tta

yksiköttä

yksiköittä

Com

-ne

-

yksikköine

Ins

-in

-

yksiköin

unit yksikkö, laite, laitteisto, elementti, kaluste, ykkönen
singular yksikkö
scull airo, vene, yksikkö
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; WikiMatrix; OpenSubtitles2018.v3; EUbookshop Yksikkö vastaa puhelimeen. The unit answers the phone. Yksikkö on suljettu tänään. The unit is closed today. Yksikkö on vastuussa turvallisuudesta. The unit is responsible for security. Tämä yksikkö vastaa asiakaspalvelusta. This unit is responsible for customer service. Uusi yksikkö on perustettu laajentamiseksi. A new unit has been established for expansion. Tutkimus yksikkö on rahoitettu ulkopuolelta. The research unit is funded from external sources. Miksi BAUns-yksikkö kutsuttiin? Why was the BAU called in? Me arvostamme yksikkönne työtä. We appreciate the work of your unit. Yksikkönne osallistui koulutukseen. Your unit participated in the training. Yksikkönne on vastuussa projektista. Your unit is responsible for the project. Show more arrow right

Wiktionary

unit (grammar) singular (rowing, canoeing) single Fin:kajakkiyksikköEng:single kayak Show more arrow right (singular): monikko Show more arrow right aikayksikköalayksikköimaginaariyksikköjoukkoyksikkökajakkiyksikkökerrannaisyksikkökeskusyksikkökiihtyvyysyksikkökulmayksikkökulutusyksikkölukuyksikkömittayksikköpainoyksikköperusyksikköperävirtausyksikköpituusyksikköprosenttiyksikkörahayksikkörehuyksikköröntgenyksikkösotatoimiyksikkötaisteluyksikkötalousyksikkötehohoitoyksikkötietopalveluyksikkötieyksikkötilavuusyksikkötoimintayksikkötulosyksikkötyöyksikkötärkkelysyksikkövaihtoyksikköveloitusyksikköveroyksikkövetoyksikköyksikköarvoyksikköhintayksikkökustannusyksikkölukuyksikkömaksuyksikkömuotoyksikkömääräyksikkönapayksikköpainoyksikköpalkkayksikkötulliyksikkötutantoyksikköupseeriyksikkövarausyksikkövartaloyksikköveroyksikköympyrä Show more arrow right yksi +‎ -ikkö. The grammatical sense first used by Finnish physician and philologist Elias Lönnrot. Show more arrow right

Wikipedia

mittayksikkö
luonnontieteissä käytetty mittaamisen apuväline yksikkö
eli singulaari, eräs kieliopillinen luku kajakki
tai kanootti joukkoyksikkö
asevoimien osa perusyksikkö
komppania tai vastaava yksikkö Suomen puolustusvoimissa yksikköalkio
eli neutraalialkio, algebran käsite.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yksikköni

yksikköni

yksikkösi

yksikkösi

yksikkönsä

yksikkönsä

Par

-ta

yksikköäni

yksikköjäni

yksikköäsi

yksikköjäsi

yksikköänsä / yksikköään

yksikköjänsä / yksikköjään

Gen

-n

yksikköni

yksiköitteni / yksiköideni / yksikköjeni

yksikkösi

yksiköittesi / yksiköidesi / yksikköjesi

yksikkönsä

yksiköittensä / yksiköidensä / yksikköjensä

Ill

mihin

yksikkööni

yksiköihini / yksikköihini

yksikköösi

yksiköihisi / yksikköihisi

yksikköönsä

yksiköihinsä / yksikköihinsä

Ine

-ssa

yksikössäni

yksiköissäni

yksikössäsi

yksiköissäsi

yksikössänsä / yksikössään

yksiköissänsä / yksiköissään

Ela

-sta

yksiköstäni

yksiköistäni

yksiköstäsi

yksiköistäsi

yksiköstänsä / yksiköstään

yksiköistänsä / yksiköistään

All

-lle

yksikölleni

yksiköilleni

yksiköllesi

yksiköillesi

yksiköllensä / yksikölleen

yksiköillensä / yksiköilleän

Ade

-lla

yksikölläni

yksiköilläni

yksikölläsi

yksiköilläsi

yksiköllänsä / yksiköllään

yksiköillänsä / yksiköillään

Abl

-lta

yksiköltäni

yksiköiltäni

yksiköltäsi

yksiköiltäsi

yksiköltänsä / yksiköltään

yksiköiltänsä / yksiköiltään

Tra

-ksi

yksikökseni

yksiköikseni

yksiköksesi

yksiköiksesi

yksiköksensä / yksikökseen

yksiköiksensä / yksiköikseen

Ess

-na

yksikkönäni

yksikköinäni

yksikkönäsi

yksikköinäsi

yksikkönänsä / yksikkönään

yksikköinänsä / yksikköinään

Abe

-tta

yksiköttäni

yksiköittäni

yksiköttäsi

yksiköittäsi

yksiköttänsä / yksiköttään

yksiköittänsä / yksiköittään

Com

-ne

-

yksikköineni

-

yksikköinesi

-

yksikköinensä / yksikköineen

Singular

Plural

Nom

-

yksikköni

yksikkösi

yksikkönsä

yksikköni

yksikkösi

yksikkönsä

Par

-ta

yksikköäni

yksikköäsi

yksikköänsä / yksikköään

yksikköjäni

yksikköjäsi

yksikköjänsä / yksikköjään

Gen

-n

yksikköni

yksikkösi

yksikkönsä

yksiköitteni / yksiköideni / yksikköjeni

yksiköittesi / yksiköidesi / yksikköjesi

yksiköittensä / yksiköidensä / yksikköjensä

Ill

mihin

yksikkööni

yksikköösi

yksikköönsä

yksiköihini / yksikköihini

yksiköihisi / yksikköihisi

yksiköihinsä / yksikköihinsä

Ine

-ssa

yksikössäni

yksikössäsi

yksikössänsä / yksikössään

yksiköissäni

yksiköissäsi

yksiköissänsä / yksiköissään

Ela

-sta

yksiköstäni

yksiköstäsi

yksiköstänsä / yksiköstään

yksiköistäni

yksiköistäsi

yksiköistänsä / yksiköistään

All

-lle

yksikölleni

yksiköllesi

yksiköllensä / yksikölleen

yksiköilleni

yksiköillesi

yksiköillensä / yksiköilleän

Ade

-lla

yksikölläni

yksikölläsi

yksiköllänsä / yksiköllään

yksiköilläni

yksiköilläsi

yksiköillänsä / yksiköillään

Abl

-lta

yksiköltäni

yksiköltäsi

yksiköltänsä / yksiköltään

yksiköiltäni

yksiköiltäsi

yksiköiltänsä / yksiköiltään

Tra

-ksi

yksikökseni

yksiköksesi

yksiköksensä / yksikökseen

yksiköikseni

yksiköiksesi

yksiköiksensä / yksiköikseen

Ess

-na

yksikkönäni

yksikkönäsi

yksikkönänsä / yksikkönään

yksikköinäni

yksikköinäsi

yksikköinänsä / yksikköinään

Abe

-tta

yksiköttäni

yksiköttäsi

yksiköttänsä / yksiköttään

yksiköittäni

yksiköittäsi

yksiköittänsä / yksiköittään

Com

-ne

-

-

-

yksikköineni

yksikköinesi

yksikköinensä / yksikköineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yksikkömme

yksikkömme

yksikkönne

yksikkönne

yksikkönsä

yksikkönsä

Par

-ta

yksikköämme

yksikköjämme

yksikköänne

yksikköjänne

yksikköänsä / yksikköään

yksikköjänsä / yksikköjään

Gen

-n

yksikkömme

yksiköittemme / yksiköidemme / yksikköjemme

yksikkönne

yksiköittenne / yksiköidenne / yksikköjenne

yksikkönsä

yksiköittensä / yksiköidensä / yksikköjensä

Ill

mihin

yksikköömme

yksiköihimme / yksikköihimme

yksikköönne

yksiköihinne / yksikköihinne

yksikköönsä

yksiköihinsä / yksikköihinsä

Ine

-ssa

yksikössämme

yksiköissämme

yksikössänne

yksiköissänne

yksikössänsä / yksikössään

yksiköissänsä / yksiköissään

Ela

-sta

yksiköstämme

yksiköistämme

yksiköstänne

yksiköistänne

yksiköstänsä / yksiköstään

yksiköistänsä / yksiköistään

All

-lle

yksiköllemme

yksiköillemme

yksiköllenne

yksiköillenne

yksiköllensä / yksikölleen

yksiköillensä / yksiköilleän

Ade

-lla

yksiköllämme

yksiköillämme

yksiköllänne

yksiköillänne

yksiköllänsä / yksiköllään

yksiköillänsä / yksiköillään

Abl

-lta

yksiköltämme

yksiköiltämme

yksiköltänne

yksiköiltänne

yksiköltänsä / yksiköltään

yksiköiltänsä / yksiköiltään

Tra

-ksi

yksiköksemme

yksiköiksemme

yksiköksenne

yksiköiksenne

yksiköksensä / yksikökseen

yksiköiksensä / yksiköikseen

Ess

-na

yksikkönämme

yksikköinämme

yksikkönänne

yksikköinänne

yksikkönänsä / yksikkönään

yksikköinänsä / yksikköinään

Abe

-tta

yksiköttämme

yksiköittämme

yksiköttänne

yksiköittänne

yksiköttänsä / yksiköttään

yksiköittänsä / yksiköittään

Com

-ne

-

yksikköinemme

-

yksikköinenne

-

yksikköinensä / yksikköineen

Singular

Plural

Nom

-

yksikkömme

yksikkönne

yksikkönsä

yksikkömme

yksikkönne

yksikkönsä

Par

-ta

yksikköämme

yksikköänne

yksikköänsä / yksikköään

yksikköjämme

yksikköjänne

yksikköjänsä / yksikköjään

Gen

-n

yksikkömme

yksikkönne

yksikkönsä

yksiköittemme / yksiköidemme / yksikköjemme

yksiköittenne / yksiköidenne / yksikköjenne

yksiköittensä / yksiköidensä / yksikköjensä

Ill

mihin

yksikköömme

yksikköönne

yksikköönsä

yksiköihimme / yksikköihimme

yksiköihinne / yksikköihinne

yksiköihinsä / yksikköihinsä

Ine

-ssa

yksikössämme

yksikössänne

yksikössänsä / yksikössään

yksiköissämme

yksiköissänne

yksiköissänsä / yksiköissään

Ela

-sta

yksiköstämme

yksiköstänne

yksiköstänsä / yksiköstään

yksiköistämme

yksiköistänne

yksiköistänsä / yksiköistään

All

-lle

yksiköllemme

yksiköllenne

yksiköllensä / yksikölleen

yksiköillemme

yksiköillenne

yksiköillensä / yksiköilleän

Ade

-lla

yksiköllämme

yksiköllänne

yksiköllänsä / yksiköllään

yksiköillämme

yksiköillänne

yksiköillänsä / yksiköillään

Abl

-lta

yksiköltämme

yksiköltänne

yksiköltänsä / yksiköltään

yksiköiltämme

yksiköiltänne

yksiköiltänsä / yksiköiltään

Tra

-ksi

yksiköksemme

yksiköksenne

yksiköksensä / yksikökseen

yksiköiksemme

yksiköiksenne

yksiköiksensä / yksiköikseen

Ess

-na

yksikkönämme

yksikkönänne

yksikkönänsä / yksikkönään

yksikköinämme

yksikköinänne

yksikköinänsä / yksikköinään

Abe

-tta

yksiköttämme

yksiköttänne

yksiköttänsä / yksiköttään

yksiköittämme

yksiköittänne

yksiköittänsä / yksiköittään

Com

-ne

-

-

-

yksikköinemme

yksikköinenne

yksikköinensä / yksikköineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

koko

koot / ko’ot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

koon / ko’on

Solve

Ill

mihin

kokoihin

Solve

Ine

-ssa

koossa / ko’ossa

Solve

Ela

-sta

koosta / ko’osta

kooista / ko’oista

All

-lle

koolle / ko’olle

kooille / ko’oille

Ade

-lla

koolla / ko’olla

kooilla / ko’oilla

Abl

-lta

koolta / ko’olta

kooilta / ko’oilta

Tra

-ksi

kooksi / ko’oksi

Solve

Ess

-na

kokoina

Solve

Abe

-tta

kootta / ko’otta

kooitta / ko’oitta

Com

-ne

-

kokoine

Ins

-in

-

kooin / ko’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koko

koot / ko’ot

Par

-ta

Gen

-n

koon / ko’on

Ill

mihin

kokoihin

Ine

-ssa

koossa / ko’ossa

Ela

-sta

koosta / ko’osta

kooista / ko’oista

All

-lle

koolle / ko’olle

kooille / ko’oille

Ade

-lla

koolla / ko’olla

kooilla / ko’oilla

Abl

-lta

koolta / ko’olta

kooilta / ko’oilta

Tra

-ksi

kooksi / ko’oksi

Ess

-na

kokoina

Abe

-tta

kootta / ko’otta

kooitta / ko’oitta

Com

-ne

-

kokoine

Ins

-in

-

kooin / ko’oin

Singular

Plural

Nom

-

yksikkö

yksiköt

Par

-ta

Solve

Gen

-n

yksikön

Solve

Ill

mihin

yksiköihin / yksikköihin

Solve

Ine

-ssa

yksikössä

Solve

Ela

-sta

yksiköstä

yksiköistä

All

-lle

yksikölle

yksiköille

Ade

-lla

yksiköllä

yksiköillä

Abl

-lta

yksiköltä

yksiköiltä

Tra

-ksi

yksiköksi

Solve

Ess

-na

yksikköinä

Solve

Abe

-tta

yksiköttä

yksiköittä

Com

-ne

-

yksikköine

Ins

-in

-

yksiköin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yksikkö

yksiköt

Par

-ta

Gen

-n

yksikön

Ill

mihin

yksiköihin / yksikköihin

Ine

-ssa

yksikössä

Ela

-sta

yksiköstä

yksiköistä

All

-lle

yksikölle

yksiköille

Ade

-lla

yksiköllä

yksiköillä

Abl

-lta

yksiköltä

yksiköiltä

Tra

-ksi

yksiköksi

Ess

-na

yksikköinä

Abe

-tta

yksiköttä

yksiköittä

Com

-ne

-

yksikköine

Ins

-in

-

yksiköin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept