logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

koko, noun

Word analysis
kokolailla

kokolailla

koko

Noun, Singular Nominative

+ laki

Noun, Singular Adessive

koko

Noun, Singular Nominative

+ laki

Noun, Plural Adessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koko

koot / ko’ot

Par

-ta

kokoa

kokoja

Gen

-n

koon / ko’on

kokojen

Ill

mihin

kokoon

kokoihin

Ine

-ssa

koossa / ko’ossa

kooissa / ko’oissa

Ela

-sta

koosta / ko’osta

kooista / ko’oista

All

-lle

koolle / ko’olle

kooille / ko’oille

Ade

-lla

koolla / ko’olla

kooilla / ko’oilla

Abl

-lta

koolta / ko’olta

kooilta / ko’oilta

Tra

-ksi

kooksi / ko’oksi

kooiksi / ko’oiksi

Ess

-na

kokona

kokoina

Abe

-tta

kootta / ko’otta

kooitta / ko’oitta

Com

-ne

-

kokoine

Ins

-in

-

kooin / ko’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koko

koot / ko’ot

Par

-ta

kokoa

kokoja

Gen

-n

koon / ko’on

kokojen

Ill

mihin

kokoon

kokoihin

Ine

-ssa

koossa / ko’ossa

kooissa / ko’oissa

Ela

-sta

koosta / ko’osta

kooista / ko’oista

All

-lle

koolle / ko’olle

kooille / ko’oille

Ade

-lla

koolla / ko’olla

kooilla / ko’oilla

Abl

-lta

koolta / ko’olta

kooilta / ko’oilta

Tra

-ksi

kooksi / ko’oksi

kooiksi / ko’oiksi

Ess

-na

kokona

kokoina

Abe

-tta

kootta / ko’otta

kooitta / ko’oitta

Com

-ne

-

kokoine

Ins

-in

-

kooin / ko’oin

size koko, suuruus, liima, numero, liisteri
format muoto, formaatti, koko, kaava, rakenne
bulk pääosa, massa, koko, määrä, lasti, suurin osa jstk
whole koko, kokonainen, eheä, täydellinen, ehjä, ehyt
entire koko, kokonainen, täydellinen, ehjä, täysilukuinen
full koko, täynnä, täysi, täydellinen, täysimääräinen, kokonainen
total kokonais-, koko, täydellinen, totaalinen
all kaikki, koko, ainoa, täysi, ainoastaan
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence id: 3670027; OpenSubtitles; Europarl; Tatoeba; OPUS - Finnish-English Corpus, sentence 23456. He ovat koissa. They're in a moth! Pituus on puolet kokoa. Length is half of the whole. Joukkue koolle. All right guys huddle up. En kuitenkaan tiedä koosta. I don't know about its size. Kokonaismäärä on 100 euroa. The total amount is 100 euros. Koollako se on rajoitettu? Is it restricted by size? Minkä koollako ne tulivat? In what size did they come? Saanko sen koollako? Can I have it in that size? Kokonaispisteet olivat korkeat. The total points were high. He voisivat mennä koilla. Well, we're probably still close enough to send them back in a moth. Show more arrow right

Wiktionary

heap size Fin:Mikä sinun kokosi on?Eng:What is your size? Show more arrow right Adjectives kokoinen Show more arrow right From Proto-Finnic koko. Cognate to Estonian kogu. Compare also Eastern Mari кугу (kugu, “big”) Show more arrow right

Wikipedia

vaatteiden koot
kenkien koot, kengännumerot paperiarkkien koot Koko teatteri
helsinkiläinen teatteri KOKO
työ- ja elinkeinoministeriön koordinoima alueellinen koheesio- ja kilpailukykyohjelma Koko
(1971–2018), viittomakieltä oppinut naarasgorilla Koko Taylor
(1928–2009), yhdysvaltalainen blueslaulaja Kōko Tsurumi (s. 1992), japanilainen telinevoimistelija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokoni

kokoni

kokosi

kokosi

kokonsa

kokonsa

Par

-ta

kokoani

kokojani

kokoasi

kokojasi

kokoansa / kokoaan

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokoni

kokojeni

kokosi

kokojesi

kokonsa

kokojensa

Ill

mihin

kokooni

kokoihini

kokoosi

kokoihisi

kokoonsa

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossani / ko’ossani

kooissani / ko’oissani

koossasi / ko’ossasi

kooissasi / ko’oissasi

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostani / ko’ostani

kooistani / ko’oistani

koostasi / ko’ostasi

kooistasi / ko’oistasi

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koolleni / ko’olleni

kooilleni / ko’oilleni

koollesi / ko’ollesi

kooillesi / ko’oillesi

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollani / ko’ollani

kooillani / ko’oillani

koollasi / ko’ollasi

kooillasi / ko’oillasi

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltani / ko’oltani

kooiltani / ko’oiltani

kooltasi / ko’oltasi

kooiltasi / ko’oiltasi

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kookseni / ko’okseni

kooikseni / ko’oikseni

kooksesi / ko’oksesi

kooiksesi / ko’oiksesi

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonani

kokoinani

kokonasi

kokoinasi

kokonansa / kokonaan

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottani / ko’ottani

kooittani / ko’oittani

koottasi / ko’ottasi

kooittasi / ko’oittasi

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

kokoineni

-

kokoinesi

-

kokoinensa / kokoineen

Singular

Plural

Nom

-

kokoni

kokosi

kokonsa

kokoni

kokosi

kokonsa

Par

-ta

kokoani

kokoasi

kokoansa / kokoaan

kokojani

kokojasi

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokoni

kokosi

kokonsa

kokojeni

kokojesi

kokojensa

Ill

mihin

kokooni

kokoosi

kokoonsa

kokoihini

kokoihisi

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossani / ko’ossani

koossasi / ko’ossasi

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissani / ko’oissani

kooissasi / ko’oissasi

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostani / ko’ostani

koostasi / ko’ostasi

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistani / ko’oistani

kooistasi / ko’oistasi

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koolleni / ko’olleni

koollesi / ko’ollesi

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooilleni / ko’oilleni

kooillesi / ko’oillesi

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollani / ko’ollani

koollasi / ko’ollasi

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillani / ko’oillani

kooillasi / ko’oillasi

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltani / ko’oltani

kooltasi / ko’oltasi

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltani / ko’oiltani

kooiltasi / ko’oiltasi

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kookseni / ko’okseni

kooksesi / ko’oksesi

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooikseni / ko’oikseni

kooiksesi / ko’oiksesi

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonani

kokonasi

kokonansa / kokonaan

kokoinani

kokoinasi

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottani / ko’ottani

koottasi / ko’ottasi

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittani / ko’oittani

kooittasi / ko’oittasi

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

-

-

kokoineni

kokoinesi

kokoinensa / kokoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokomme

kokomme

kokonne

kokonne

kokonsa

kokonsa

Par

-ta

kokoamme

kokojamme

kokoanne

kokojanne

kokoansa / kokoaan

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokomme

kokojemme

kokonne

kokojenne

kokonsa

kokojensa

Ill

mihin

kokoomme

kokoihimme

kokoonne

kokoihinne

kokoonsa

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossamme / ko’ossamme

kooissamme / ko’oissamme

koossanne / ko’ossanne

kooissanne / ko’oissanne

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostamme / ko’ostamme

kooistamme / ko’oistamme

koostanne / ko’ostanne

kooistanne / ko’oistanne

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koollemme / ko’ollemme

kooillemme / ko’oillemme

koollenne / ko’ollenne

kooillenne / ko’oillenne

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollamme / ko’ollamme

kooillamme / ko’oillamme

koollanne / ko’ollanne

kooillanne / ko’oillanne

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltamme / ko’oltamme

kooiltamme / ko’oiltamme

kooltanne / ko’oltanne

kooiltanne / ko’oiltanne

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kooksemme / ko’oksemme

kooiksemme / ko’oiksemme

kooksenne / ko’oksenne

kooiksenne / ko’oiksenne

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonamme

kokoinamme

kokonanne

kokoinanne

kokonansa / kokonaan

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottamme / ko’ottamme

kooittamme / ko’oittamme

koottanne / ko’ottanne

kooittanne / ko’oittanne

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

kokoinemme

-

kokoinenne

-

kokoinensa / kokoineen

Singular

Plural

Nom

-

kokomme

kokonne

kokonsa

kokomme

kokonne

kokonsa

Par

-ta

kokoamme

kokoanne

kokoansa / kokoaan

kokojamme

kokojanne

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokomme

kokonne

kokonsa

kokojemme

kokojenne

kokojensa

Ill

mihin

kokoomme

kokoonne

kokoonsa

kokoihimme

kokoihinne

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossamme / ko’ossamme

koossanne / ko’ossanne

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissamme / ko’oissamme

kooissanne / ko’oissanne

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostamme / ko’ostamme

koostanne / ko’ostanne

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistamme / ko’oistamme

kooistanne / ko’oistanne

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koollemme / ko’ollemme

koollenne / ko’ollenne

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooillemme / ko’oillemme

kooillenne / ko’oillenne

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollamme / ko’ollamme

koollanne / ko’ollanne

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillamme / ko’oillamme

kooillanne / ko’oillanne

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltamme / ko’oltamme

kooltanne / ko’oltanne

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltamme / ko’oiltamme

kooiltanne / ko’oiltanne

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kooksemme / ko’oksemme

kooksenne / ko’oksenne

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooiksemme / ko’oiksemme

kooiksenne / ko’oiksenne

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonamme

kokonanne

kokonansa / kokonaan

kokoinamme

kokoinanne

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottamme / ko’ottamme

koottanne / ko’ottanne

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittamme / ko’oittamme

kooittanne / ko’oittanne

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

-

-

kokoinemme

kokoinenne

kokoinensa / kokoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

law laki, oikeus, oikeustiede, oikeudenkäyttö, poliisi, tiukka järjestyksenpito
act laki, teko, säädös, toimenpide, päätös, asiakirja
code koodi, suuntanumero, säännöt, laki, koodijärjestelmä, maannumero
justice oikeus, oikeudenmukaisuus, laki, kohtuus, tuomari, oikeutus
principle periaate, toimintaperiaate, laki
top huippu, yläosa, toppi, kansi, yläpää, laki
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 4638995; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 3983563; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 886698; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 2762861; Europarl; ** Tatoeba Parallel Corpus, sentence 8386518. Se on laki. That's the law. Minä tunnen laistanne. I know your law. Etsin tietoa laistanne. I am looking for information on your law. Laki on lahjottu. The law's been bought. Minä noudatan laistanne. I follow your law. Te ette välitä laistanne. You don't care about your law. Laki määrää vähimmäissuoritustason. The law stipulates the minimum performance level. Puhutko laitta? Do you speak the law? Hienoja laineitapa. No, this is nice waves. Koodeksi on aina laki. Aye, the Code be the law as always. Show more arrow right

Wiktionary

A summit, topmost point of eg. a hill or trajectory. A ceiling. Show more arrow right lakipiste suulaki Show more arrow right From Proto-Finnic laki. Borrowed from Old Swedish lagh (compare Swedish lag), from Old Norse lǫg. Show more arrow right

Wikipedia

Law Law is a system of rules created and enforced through social or governmental institutions to regulate behavior, with its precise definition a matter of longstanding debate. It has been variously described as a science and the art of justice. State-enforced laws can be made by a group legislature or by a single legislator, resulting in statutes; by the executive through decrees and regulations; or established by judges through precedent, usually in common law jurisdictions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakejani / lakiani

lakiasi / lakeasi

lakejasi / lakiasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakieni

lakisi / lakesi

lakiesi

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakeihini / lakiini

lakiisi / lakeesi

lakeihisi / lakiisi

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laeissani / la’eissani / laissani

laissasi / laessasi / la’issasi

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laeistani / la’eistani / laistani

laistasi / laestasi / la’istasi

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laillesi / laellesi / la’illesi

laeillesi / la’eillesi / laillesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laeillani / la’eillani / laillani

laillasi / laellasi / la’illasi

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

laeiltani / la’eiltani / lailtani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakeinani / lakinani

lakinasi / lakenasi

lakeinasi / lakinasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laeittani / la’eittani / laittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeineni / lakineni

-

lakeinesi / lakinesi

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakiasi / lakeasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejani / lakiani

lakejasi / lakiasi

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakieni

lakiesi

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakiisi / lakeesi

lakiinsa / lakeensa

lakeihini / lakiini

lakeihisi / lakiisi

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laissasi / laessasi / la’issasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissani / la’eissani / laissani

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laistasi / laestasi / la’istasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistani / la’eistani / laistani

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laillesi / laellesi / la’illesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laeillesi / la’eillesi / laillesi

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laillasi / laellasi / la’illasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillani / la’eillani / laillani

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltani / la’eiltani / lailtani

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakinasi / lakenasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinani / lakinani

lakeinasi / lakinasi

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittani / la’eittani / laittani

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeineni / lakineni

lakeinesi / lakinesi

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakejamme / lakiamme

lakianne / lakeanne

lakejanne / lakianne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakiemme

lakinne / lakenne

lakienne

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakeihimme / lakiimme

lakiinne / lakeenne

lakeihinne / lakiinne

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laillenne / laellenne / la’illenne

laeillenne / la’eillenne / laillenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakeinamme / lakinamme

lakinanne / lakenanne

lakeinanne / lakinanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeinemme / lakinemme

-

lakeinenne / lakinenne

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakianne / lakeanne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejamme / lakiamme

lakejanne / lakianne

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakiemme

lakienne

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakiinne / lakeenne

lakiinsa / lakeensa

lakeihimme / lakiimme

lakeihinne / lakiinne

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laillenne / laellenne / la’illenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laeillenne / la’eillenne / laillenne

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakinanne / lakenanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinamme / lakinamme

lakeinanne / lakinanne

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeinemme / lakinemme

lakeinenne / lakinenne

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept