logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kitunen, noun

Word analysis
kitusiin

kitusiin

kitunen

Noun, Derivation with suffix s

+ ikä

Noun, Plural Instructive

kitunen

Noun, Plural Illative

kituset

Noun, Singular Nominative

+ ikä

Noun, Plural Instructive

kituset

Noun, Plural Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kitunen

kituset

Par

-ta

kitusta

kitusia

Gen

-n

kitusen

kitusien / kitusten

Ill

mihin

kituseen

kitusiin

Ine

-ssa

kitusessa

kitusissa

Ela

-sta

kitusesta

kitusista

All

-lle

kituselle

kitusille

Ade

-lla

kitusella

kitusilla

Abl

-lta

kituselta

kitusilta

Tra

-ksi

kituseksi

kitusiksi

Ess

-na

kitusena

kitusina

Abe

-tta

kitusetta

kitusitta

Com

-ne

-

kitusine

Ins

-in

-

kitusin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kitunen

kituset

Par

-ta

kitusta

kitusia

Gen

-n

kitusen

kitusien / kitusten

Ill

mihin

kituseen

kitusiin

Ine

-ssa

kitusessa

kitusissa

Ela

-sta

kitusesta

kitusista

All

-lle

kituselle

kitusille

Ade

-lla

kitusella

kitusilla

Abl

-lta

kituselta

kitusilta

Tra

-ksi

kituseksi

kitusiksi

Ess

-na

kitusena

kitusina

Abe

-tta

kitusetta

kitusitta

Com

-ne

-

kitusine

Ins

-in

-

kitusin

Kitunen
Kitunen
Kitunen used
Martti Kitunen
Kitunen is
Kitunen was
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence 38043.; OpenSubtitles2018; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 12345; Tatoeba Kitunen oli täynnä herkkuja. The kitunen was full of treats. Vedä kitusiin. Go for it. Iske kitusiin. Get that into you. Olutta kitusiin! Beer man! Kitusiinne jää hyvä maku. The good taste remains in your mouth. Hän tunsi kipua kitusissaan. He felt pain in his throat. Hän hieroi varovasti kitusiaan. He gently massaged their gills. Kituset maistuivat herkullisilta. The treats tasted delicious. Kitunen on pieni punainen marja, joka kasvaa pensaassa. The lingonberry is a small red berry that grows on bushes. Ihana tuoksu tulvahti kitusistani. A lovely scent wafted from my nostrils. Show more arrow right

Wikipedia

Kitunen
lampi Rautalammella Eemeli Kitunen
(1887–1955), kasvipatologi, Valtion siementarkastuslaitoksen johtaja Ella Kitunen
(1890–1988), ravitsemustieteilijä ja opettaja, Eemeli Kitusen puoliso Kari Kitunen
(s. 1948), Korkeimman oikeuden jäsen Martti Kitunen
myös Mårten Henrikinpoika (1747–1833), metsästäjä ja karhunkaataja
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kituseni

kituseni

kitusesi

kitusesi

kitusensa

kitusensa

Par

-ta

kitustani

kitusiani

kitustasi

kitusiasi

kitustansa / kitustaan

kitusiansa / kitusiaan

Gen

-n

kituseni

kitusieni / kitusteni

kitusesi

kitusiesi / kitustesi

kitusensa

kitusiensa / kitustensa

Ill

mihin

kituseeni

kitusiini

kituseesi

kitusiisi

kituseensa

kitusiinsa

Ine

-ssa

kitusessani

kitusissani

kitusessasi

kitusissasi

kitusessansa / kitusessaan

kitusissansa / kitusissaan

Ela

-sta

kitusestani

kitusistani

kitusestasi

kitusistasi

kitusestansa / kitusestaan

kitusistansa / kitusistaan

All

-lle

kituselleni

kitusilleni

kitusellesi

kitusillesi

kitusellensa / kituselleen

kitusillensa / kitusillean

Ade

-lla

kitusellani

kitusillani

kitusellasi

kitusillasi

kitusellansa / kitusellaan

kitusillansa / kitusillaan

Abl

-lta

kituseltani

kitusiltani

kituseltasi

kitusiltasi

kituseltansa / kituseltaan

kitusiltansa / kitusiltaan

Tra

-ksi

kitusekseni

kitusikseni

kituseksesi

kitusiksesi

kituseksensa / kitusekseen

kitusiksensa / kitusikseen

Ess

-na

kitusenani

kitusinani

kitusenasi

kitusinasi

kitusenansa / kitusenaan

kitusinansa / kitusinaan

Abe

-tta

kitusettani

kitusittani

kitusettasi

kitusittasi

kitusettansa / kitusettaan

kitusittansa / kitusittaan

Com

-ne

-

kitusineni

-

kitusinesi

-

kitusinensa / kitusineen

Singular

Plural

Nom

-

kituseni

kitusesi

kitusensa

kituseni

kitusesi

kitusensa

Par

-ta

kitustani

kitustasi

kitustansa / kitustaan

kitusiani

kitusiasi

kitusiansa / kitusiaan

Gen

-n

kituseni

kitusesi

kitusensa

kitusieni / kitusteni

kitusiesi / kitustesi

kitusiensa / kitustensa

Ill

mihin

kituseeni

kituseesi

kituseensa

kitusiini

kitusiisi

kitusiinsa

Ine

-ssa

kitusessani

kitusessasi

kitusessansa / kitusessaan

kitusissani

kitusissasi

kitusissansa / kitusissaan

Ela

-sta

kitusestani

kitusestasi

kitusestansa / kitusestaan

kitusistani

kitusistasi

kitusistansa / kitusistaan

All

-lle

kituselleni

kitusellesi

kitusellensa / kituselleen

kitusilleni

kitusillesi

kitusillensa / kitusillean

Ade

-lla

kitusellani

kitusellasi

kitusellansa / kitusellaan

kitusillani

kitusillasi

kitusillansa / kitusillaan

Abl

-lta

kituseltani

kituseltasi

kituseltansa / kituseltaan

kitusiltani

kitusiltasi

kitusiltansa / kitusiltaan

Tra

-ksi

kitusekseni

kituseksesi

kituseksensa / kitusekseen

kitusikseni

kitusiksesi

kitusiksensa / kitusikseen

Ess

-na

kitusenani

kitusenasi

kitusenansa / kitusenaan

kitusinani

kitusinasi

kitusinansa / kitusinaan

Abe

-tta

kitusettani

kitusettasi

kitusettansa / kitusettaan

kitusittani

kitusittasi

kitusittansa / kitusittaan

Com

-ne

-

-

-

kitusineni

kitusinesi

kitusinensa / kitusineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kitusemme

kitusemme

kitusenne

kitusenne

kitusensa

kitusensa

Par

-ta

kitustamme

kitusiamme

kitustanne

kitusianne

kitustansa / kitustaan

kitusiansa / kitusiaan

Gen

-n

kitusemme

kitusiemme / kitustemme

kitusenne

kitusienne / kitustenne

kitusensa

kitusiensa / kitustensa

Ill

mihin

kituseemme

kitusiimme

kituseenne

kitusiinne

kituseensa

kitusiinsa

Ine

-ssa

kitusessamme

kitusissamme

kitusessanne

kitusissanne

kitusessansa / kitusessaan

kitusissansa / kitusissaan

Ela

-sta

kitusestamme

kitusistamme

kitusestanne

kitusistanne

kitusestansa / kitusestaan

kitusistansa / kitusistaan

All

-lle

kitusellemme

kitusillemme

kitusellenne

kitusillenne

kitusellensa / kituselleen

kitusillensa / kitusillean

Ade

-lla

kitusellamme

kitusillamme

kitusellanne

kitusillanne

kitusellansa / kitusellaan

kitusillansa / kitusillaan

Abl

-lta

kituseltamme

kitusiltamme

kituseltanne

kitusiltanne

kituseltansa / kituseltaan

kitusiltansa / kitusiltaan

Tra

-ksi

kituseksemme

kitusiksemme

kituseksenne

kitusiksenne

kituseksensa / kitusekseen

kitusiksensa / kitusikseen

Ess

-na

kitusenamme

kitusinamme

kitusenanne

kitusinanne

kitusenansa / kitusenaan

kitusinansa / kitusinaan

Abe

-tta

kitusettamme

kitusittamme

kitusettanne

kitusittanne

kitusettansa / kitusettaan

kitusittansa / kitusittaan

Com

-ne

-

kitusinemme

-

kitusinenne

-

kitusinensa / kitusineen

Singular

Plural

Nom

-

kitusemme

kitusenne

kitusensa

kitusemme

kitusenne

kitusensa

Par

-ta

kitustamme

kitustanne

kitustansa / kitustaan

kitusiamme

kitusianne

kitusiansa / kitusiaan

Gen

-n

kitusemme

kitusenne

kitusensa

kitusiemme / kitustemme

kitusienne / kitustenne

kitusiensa / kitustensa

Ill

mihin

kituseemme

kituseenne

kituseensa

kitusiimme

kitusiinne

kitusiinsa

Ine

-ssa

kitusessamme

kitusessanne

kitusessansa / kitusessaan

kitusissamme

kitusissanne

kitusissansa / kitusissaan

Ela

-sta

kitusestamme

kitusestanne

kitusestansa / kitusestaan

kitusistamme

kitusistanne

kitusistansa / kitusistaan

All

-lle

kitusellemme

kitusellenne

kitusellensa / kituselleen

kitusillemme

kitusillenne

kitusillensa / kitusillean

Ade

-lla

kitusellamme

kitusellanne

kitusellansa / kitusellaan

kitusillamme

kitusillanne

kitusillansa / kitusillaan

Abl

-lta

kituseltamme

kituseltanne

kituseltansa / kituseltaan

kitusiltamme

kitusiltanne

kitusiltansa / kitusiltaan

Tra

-ksi

kituseksemme

kituseksenne

kituseksensa / kitusekseen

kitusiksemme

kitusiksenne

kitusiksensa / kitusikseen

Ess

-na

kitusenamme

kitusenanne

kitusenansa / kitusenaan

kitusinamme

kitusinanne

kitusinansa / kitusinaan

Abe

-tta

kitusettamme

kitusettanne

kitusettansa / kitusettaan

kitusittamme

kitusittanne

kitusittansa / kitusittaan

Com

-ne

-

-

-

kitusinemme

kitusinenne

kitusinensa / kitusineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

age ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso
years ikä
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; OPUS 2020; Europarl parallel corpus; OPUS 100; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 7602352.; Europarl Parallel Corpus Ikä alkaa näkyä. Age starts to show. Ikä tuo viisautta. With age comes wisdom. Ikä ei ole pelkkää numeroa. Age is not just a number. Ikä ei ole este lentämiselle. Age is not a barrier to flying. Ikä ei ole este seikkailuille. Age is not a barrier to adventures. Hänen korkea ikä ei näy ulospäin. Her advanced age doesn't show on the outside. Ikänäkö heikentyi nopeasti. Presbyopia progressed rapidly. Meillä on sama ikä. We are the same age. Hän ei häpeile ikää. He is not ashamed of his age. Ikä ei estä oppimista. Age does not prevent learning. Show more arrow right

Wiktionary

age life lifetime Show more arrow right (life): elämä(lifetime): elinikä Show more arrow right alaikäinenikuinenikäinen-ikäinenikäysikääntyäiäkäsiätöniätäyli-ikäinen Show more arrow right aikuisikäavioitumisikäelinikäeläkeikäeroamisikähakkuuikähedelmällisyysikäihmisikäikäeroikähyvitysikäihminenikäjakaumaikäjakautumaikäjärjestysikäkausiikäkuluikäkuuloikälisäikäloppuikäluokitusikäluokkaikämiesikäneitoikänäköikäpolviikäpuhemiesikärajaikärakenneikärasismiikäryhmäikäsyrjintäikätoveriikävuosiikävähennysimemisikäimeväisikäiänmäärityskasvuikäkehitysikäkeski-ikäkestoikäkouluikäkutsuntaikäkyselyikäkäyttöikälapsuusikäleikki-ikäloppuikämiehuusikämurrosikänaimaikänuoruusikäoppivelvollisuusikäpoikaikärippikouluikäsatuikäsikiöikäsuojaikäsynnytysikäteini-ikätyttöikätyöikäuhmaikäukkoikävanhuusikävauvaikävirkaikävähimmäisikäälykkyysikä Show more arrow right From Proto-Finnic ikä, from Proto-Finno-Ugric ikä, from Proto-Uralic jikä, ikä. Cognates include Estonian iga and Hungarian év. Show more arrow right

Wikipedia

vanheneminen
ihmisen eri ikävaiheita: leikki-ikä teini-ikä keski-ikä ihmisen henkinen ikä täysi-ikäisyys, oikeustieteellinen käsite vanheneminen
ikävähennys
viimeinen käyttöpäivä
) tähden ikä
kaikkeuden ikä
ikäpresidentti
eduskunnan ikäpuhemies
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäni

ikäsi

ikäsi

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikiäni

ikääsi

ikiäsi

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikieni

ikäsi

ikiesi

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikiini

ikääsi

ikiisi

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

i’issäni / iissäni

iässäsi / i’ässäsi

i’issäsi / iissäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

i’istäni / iistäni

iästäsi / i’ästäsi

i’istäsi / iistäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

i’illeni / iilleni

iällesi / i’ällesi

i’illesi / iillesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

i’illäni / iilläni

iälläsi / i’älläsi

i’illäsi / iilläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

i’iltäni / iiltäni

iältäsi / i’ältäsi

i’iltäsi / iiltäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

i’ikseni / iikseni

iäksesi / i’äksesi

i’iksesi / iiksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikinäni

ikänäsi

ikinäsi

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

i’ittäni / iittäni

iättäsi / i’ättäsi

i’ittäsi / iittäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikineni

-

ikinesi

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikäni

ikäsi

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiäni

ikiäsi

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikieni

ikiesi

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiini

ikiisi

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

iässäsi / i’ässäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issäni / iissäni

i’issäsi / iissäsi

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

iästäsi / i’ästäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istäni / iistäni

i’istäsi / iistäsi

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

iällesi / i’ällesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illeni / iilleni

i’illesi / iillesi

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

iälläsi / i’älläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illäni / iilläni

i’illäsi / iilläsi

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

iältäsi / i’ältäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltäni / iiltäni

i’iltäsi / iiltäsi

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

iäksesi / i’äksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseni / iikseni

i’iksesi / iiksesi

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikänäsi

ikänänsä / ikänään

ikinäni

ikinäsi

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

iättäsi / i’ättäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittäni / iittäni

i’ittäsi / iittäsi

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikineni

ikinesi

ikinensä / ikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikämme

ikänne

ikänne

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikiämme

ikäänne

ikiänne

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikiemme

ikänne

ikienne

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikiimme

ikäänne

ikiinne

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

i’issämme / iissämme

iässänne / i’ässänne

i’issänne / iissänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

i’istämme / iistämme

iästänne / i’ästänne

i’istänne / iistänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

i’illemme / iillemme

iällenne / i’ällenne

i’illenne / iillenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

i’illämme / iillämme

iällänne / i’ällänne

i’illänne / iillänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

i’iltämme / iiltämme

iältänne / i’ältänne

i’iltänne / iiltänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

i’iksemme / iiksemme

iäksenne / i’äksenne

i’iksenne / iiksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikinämme

ikänänne

ikinänne

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

i’ittämme / iittämme

iättänne / i’ättänne

i’ittänne / iittänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikinemme

-

ikinenne

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikänne

ikänsä

ikämme

ikänne

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiämme

ikiänne

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikänne

ikänsä

ikiemme

ikienne

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiimme

ikiinne

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

iässänne / i’ässänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issämme / iissämme

i’issänne / iissänne

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

iästänne / i’ästänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istämme / iistämme

i’istänne / iistänne

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

iällenne / i’ällenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illemme / iillemme

i’illenne / iillenne

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

iällänne / i’ällänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illämme / iillämme

i’illänne / iillänne

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

iältänne / i’ältänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltämme / iiltämme

i’iltänne / iiltänne

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

iäksenne / i’äksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’iksemme / iiksemme

i’iksenne / iiksenne

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikänänne

ikänänsä / ikänään

ikinämme

ikinänne

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

iättänne / i’ättänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittämme / iittämme

i’ittänne / iittänne

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikinemme

ikinenne

ikinensä / ikineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

kituset

Par

-ta

-

kitusia

Gen

-n

-

kitusien / kitusten

Ill

mihin

-

kitusiin

Ine

-ssa

-

kitusissa

Ela

-sta

-

kitusista

All

-lle

-

kitusille

Ade

-lla

-

kitusilla

Abl

-lta

-

kitusilta

Tra

-ksi

-

kitusiksi

Ess

-na

-

kitusina

Abe

-tta

-

kitusitta

Com

-ne

-

kitusine

Ins

-in

-

kitusin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

kituset

Par

-ta

-

kitusia

Gen

-n

-

kitusien / kitusten

Ill

mihin

-

kitusiin

Ine

-ssa

-

kitusissa

Ela

-sta

-

kitusista

All

-lle

-

kitusille

Ade

-lla

-

kitusilla

Abl

-lta

-

kitusilta

Tra

-ksi

-

kitusiksi

Ess

-na

-

kitusina

Abe

-tta

-

kitusitta

Com

-ne

-

kitusine

Ins

-in

-

kitusin

kituset
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; EMCoral; OpenSubtitles; Opus Corpus, sentence 1832554. Kituset olivat täynnä herkkuja. The taste buds were full of goodies. Koirien kituset olivat täynnä herkkuja. The dogs' snouts were full of treats. Kissan kituset olivat likaiset ja märät. The cat's paws were dirty and wet. Vedä kitusiin. Go for it. Iske kitusiin. Get that into you. Olutta kitusiin! Beer man! Hän otti kiinni koirasta ja puhalsi sen kituset puhtaaksi. He caught the dog and blew its nostrils clean. Hän hymyili leveästi, ja hänen kituset loistivat valkoisina. She smiled broadly, her teeth shining white. Suukotin häntä suoraan kitusiinne. I kissed him straight on the mouth. Kaataneet viinaa kitusiinne. You've been stuffing chow down your pieholes... throwing booze down your throat. Show more arrow right

Wiktionary

(colloquial) mouth, trap Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

kitusiani

-

kitusiasi

-

kitusiansa / kitusiaan

Gen

-n

-

kitusieni / kitusteni

-

kitusiesi / kitustesi

-

kitusiensa / kitustensa

Ill

mihin

-

kitusiini

-

kitusiisi

-

kitusiinsa

Ine

-ssa

-

kitusissani

-

kitusissasi

-

kitusissansa / kitusissaan

Ela

-sta

-

kitusistani

-

kitusistasi

-

kitusistansa / kitusistaan

All

-lle

-

kitusilleni

-

kitusillesi

-

kitusillensa / kitusillean

Ade

-lla

-

kitusillani

-

kitusillasi

-

kitusillansa / kitusillaan

Abl

-lta

-

kitusiltani

-

kitusiltasi

-

kitusiltansa / kitusiltaan

Tra

-ksi

-

kitusikseni

-

kitusiksesi

-

kitusiksensa / kitusikseen

Ess

-na

-

kitusinani

-

kitusinasi

-

kitusinansa / kitusinaan

Abe

-tta

-

kitusittani

-

kitusittasi

-

kitusittansa / kitusittaan

Com

-ne

-

kitusineni

-

kitusinesi

-

kitusinensa / kitusineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

kitusiani

kitusiasi

kitusiansa / kitusiaan

Gen

-n

-

-

-

kitusieni / kitusteni

kitusiesi / kitustesi

kitusiensa / kitustensa

Ill

mihin

-

-

-

kitusiini

kitusiisi

kitusiinsa

Ine

-ssa

-

-

-

kitusissani

kitusissasi

kitusissansa / kitusissaan

Ela

-sta

-

-

-

kitusistani

kitusistasi

kitusistansa / kitusistaan

All

-lle

-

-

-

kitusilleni

kitusillesi

kitusillensa / kitusillean

Ade

-lla

-

-

-

kitusillani

kitusillasi

kitusillansa / kitusillaan

Abl

-lta

-

-

-

kitusiltani

kitusiltasi

kitusiltansa / kitusiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

kitusikseni

kitusiksesi

kitusiksensa / kitusikseen

Ess

-na

-

-

-

kitusinani

kitusinasi

kitusinansa / kitusinaan

Abe

-tta

-

-

-

kitusittani

kitusittasi

kitusittansa / kitusittaan

Com

-ne

-

-

-

kitusineni

kitusinesi

kitusinensa / kitusineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

kitusiamme

-

kitusianne

-

kitusiansa / kitusiaan

Gen

-n

-

kitusiemme / kitustemme

-

kitusienne / kitustenne

-

kitusiensa / kitustensa

Ill

mihin

-

kitusiimme

-

kitusiinne

-

kitusiinsa

Ine

-ssa

-

kitusissamme

-

kitusissanne

-

kitusissansa / kitusissaan

Ela

-sta

-

kitusistamme

-

kitusistanne

-

kitusistansa / kitusistaan

All

-lle

-

kitusillemme

-

kitusillenne

-

kitusillensa / kitusillean

Ade

-lla

-

kitusillamme

-

kitusillanne

-

kitusillansa / kitusillaan

Abl

-lta

-

kitusiltamme

-

kitusiltanne

-

kitusiltansa / kitusiltaan

Tra

-ksi

-

kitusiksemme

-

kitusiksenne

-

kitusiksensa / kitusikseen

Ess

-na

-

kitusinamme

-

kitusinanne

-

kitusinansa / kitusinaan

Abe

-tta

-

kitusittamme

-

kitusittanne

-

kitusittansa / kitusittaan

Com

-ne

-

kitusinemme

-

kitusinenne

-

kitusinensa / kitusineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

kitusiamme

kitusianne

kitusiansa / kitusiaan

Gen

-n

-

-

-

kitusiemme / kitustemme

kitusienne / kitustenne

kitusiensa / kitustensa

Ill

mihin

-

-

-

kitusiimme

kitusiinne

kitusiinsa

Ine

-ssa

-

-

-

kitusissamme

kitusissanne

kitusissansa / kitusissaan

Ela

-sta

-

-

-

kitusistamme

kitusistanne

kitusistansa / kitusistaan

All

-lle

-

-

-

kitusillemme

kitusillenne

kitusillensa / kitusillean

Ade

-lla

-

-

-

kitusillamme

kitusillanne

kitusillansa / kitusillaan

Abl

-lta

-

-

-

kitusiltamme

kitusiltanne

kitusiltansa / kitusiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

kitusiksemme

kitusiksenne

kitusiksensa / kitusikseen

Ess

-na

-

-

-

kitusinamme

kitusinanne

kitusinansa / kitusinaan

Abe

-tta

-

-

-

kitusittamme

kitusittanne

kitusittansa / kitusittaan

Com

-ne

-

-

-

kitusinemme

kitusinenne

kitusinensa / kitusineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept