logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kierre, noun

Word analysis
kierremuotoonsa

kierremuotoonsa

kierre

Noun, Singular Nominative

+ muoto

Noun, Singular Illative 3rd singular possessive

kierre

Noun, Singular Nominative

+ muoto

Noun, Singular Illative 3rd plural possessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kierre

kierteet

Par

-ta

kierrettä

kierteitä / kiertehiä

Gen

-n

kierteen

kierteitten / kierteiden / kiertehien / kiertehitten

Ill

mihin

kierteeseen

kierteisiin / kierteihin / kiertehisin

Ine

-ssa

kierteessä

kiertehissä / kierteissä

Ela

-sta

kierteestä

kiertehistä / kierteistä

All

-lle

kierteelle

kiertehille / kierteille

Ade

-lla

kierteellä

kiertehillä / kierteillä

Abl

-lta

kierteeltä

kiertehiltä / kierteiltä

Tra

-ksi

kierteeksi

kiertehiksi / kierteiksi

Ess

-na

kierteenä

kiertehinä / kierteinä

Abe

-tta

kierteettä

kiertehittä / kierteittä

Com

-ne

-

kiertehine / kierteine

Ins

-in

-

kiertehin / kiertein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kierre

kierteet

Par

-ta

kierrettä

kierteitä / kiertehiä

Gen

-n

kierteen

kierteitten / kierteiden / kiertehien / kiertehitten

Ill

mihin

kierteeseen

kierteisiin / kierteihin / kiertehisin

Ine

-ssa

kierteessä

kiertehissä / kierteissä

Ela

-sta

kierteestä

kiertehistä / kierteistä

All

-lle

kierteelle

kiertehille / kierteille

Ade

-lla

kierteellä

kiertehillä / kierteillä

Abl

-lta

kierteeltä

kiertehiltä / kierteiltä

Tra

-ksi

kierteeksi

kiertehiksi / kierteiksi

Ess

-na

kierteenä

kiertehinä / kierteinä

Abe

-tta

kierteettä

kiertehittä / kierteittä

Com

-ne

-

kiertehine / kierteine

Ins

-in

-

kiertehin / kiertein

thread kierre, lanka, kierteet, punainen lanka, juova, johtoajatus
spiral kierre, spiraali, kierukka
twist kierre, twist, mutka, piirre, vääntö, kiehkura
spin kierre, pyöriminen, pyörähdys, syöksykierre, ajelu, romahdus
convolution kierre, poimu
worm mato, toukka, nilviäinen, kierre, jengat
treadmill juoksumatto, oravanpyörä, polkumylly, kierre, tylsä rutiini, polkuratas
Show more arrow right
LDS; jw2019; Finnish-English parallel corpus; Tatoeba parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl parallel corpus; Tatoeba; EurLex-2; Europarl Kierteen vaihe. Position on the Cycle. Olen kierteessä! I'm Hooked! Kierre on jännittävä ja vauhdikas huvipuistolaitos. The spiral is an exciting and fast amusement park ride. Kierre punotussa köydessä pitää sen tiukasti paikoillaan. The twist in the braided rope keeps it securely in place. Tällä katkaisen kierteen. This is how I break the cycle. Rakennusprojektiin liittyy monimutkainen kierre viranomaisten kanssa. The construction project involves a complex twist with the authorities. Hitsaus tekee kierteen tiiviiksi. Welding makes the screw thread tight. Kierteen syvyys. Thread depth. Kierteen myötä tasotus on tasaisempaa. With the twist, the leveling is more even. Löydän aina lankaa kierteen päähän. I always find the end of the thread. Show more arrow right

Wiktionary

thread; worm (of a screw or nut) helix whirl, spiral spin (rotation of an object around its own axis) twist (vertical rotation of the body in gymnastics) Show more arrow right (thread): ruuvikierre(helix): ruuviviiva(whirl): pyörre Show more arrow right kierteinenkierteisyys Show more arrow right alakierrekierrejousikierretankokierteittäälaskukierremyötäkierrenousukierreruuvikierresyöksykierrevaakakierrevastakierrevelkakierreyläkierre Show more arrow right kiertää +‎ -e Show more arrow right

Wikipedia

Helix A helix (/ˈhiːlɪks/), plural helixes or helices (/ˈhɛlɪsiːz/), is a shape like a corkscrew or spiral staircase. It is a type of smooth space curve with tangent lines at a constant angle to a fixed axis. Helices are important in biology, as the DNA molecule is formed as two intertwined helices, and many proteins have helical substructures, known as alpha helices. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kierteeni

kierteeni

kierteesi

kierteesi

kierteensä

kierteensä

Par

-ta

kierrettäni

kierteitäni / kiertehiäni

kierrettäsi

kierteitäsi / kiertehiäsi

kierrettänsä / kierrettään

kierteitänsä / kierteitään / kiertehiänsä / kiertehiään

Gen

-n

kierteeni

kierteitteni / kierteideni / kiertehieni / kiertehitteni

kierteesi

kierteittesi / kierteidesi / kiertehiesi / kiertehittesi

kierteensä

kierteittensä / kierteidensä / kiertehiensä / kiertehittensä

Ill

mihin

kierteeseeni

kierteisiini / kierteihini / kiertehisini

kierteeseesi

kierteisiisi / kierteihisi / kiertehisisi

kierteeseensä

kierteisiinsä / kierteihinsä / kiertehisinsä

Ine

-ssa

kierteessäni

kiertehissäni / kierteissäni

kierteessäsi

kiertehissäsi / kierteissäsi

kierteessänsä / kierteessään

kiertehissänsä / kiertehissään / kierteissänsä / kierteissään

Ela

-sta

kierteestäni

kiertehistäni / kierteistäni

kierteestäsi

kiertehistäsi / kierteistäsi

kierteestänsä / kierteestään

kiertehistänsä / kiertehistään / kierteistänsä / kierteistään

All

-lle

kierteelleni

kiertehilleni / kierteilleni

kierteellesi

kiertehillesi / kierteillesi

kierteellensä / kierteelleen

kiertehillensä / kiertehilleän / kierteillensä / kierteilleän

Ade

-lla

kierteelläni

kiertehilläni / kierteilläni

kierteelläsi

kiertehilläsi / kierteilläsi

kierteellänsä / kierteellään

kiertehillänsä / kiertehillään / kierteillänsä / kierteillään

Abl

-lta

kierteeltäni

kiertehiltäni / kierteiltäni

kierteeltäsi

kiertehiltäsi / kierteiltäsi

kierteeltänsä / kierteeltään

kiertehiltänsä / kiertehiltään / kierteiltänsä / kierteiltään

Tra

-ksi

kierteekseni

kiertehikseni / kierteikseni

kierteeksesi

kiertehiksesi / kierteiksesi

kierteeksensä / kierteekseen

kiertehikseen / kiertehiksensä / kierteikseen / kierteiksensä

Ess

-na

kierteenäni

kiertehinäni / kierteinäni

kierteenäsi

kiertehinäsi / kierteinäsi

kierteenänsä / kierteenään

kiertehinänsä / kiertehinään / kierteinänsä / kierteinään

Abe

-tta

kierteettäni

kiertehittäni / kierteittäni

kierteettäsi

kiertehittäsi / kierteittäsi

kierteettänsä / kierteettään

kiertehittänsä / kiertehittään / kierteittänsä / kierteittään

Com

-ne

-

kiertehineni / kierteineni

-

kiertehinesi / kierteinesi

-

kiertehineen / kiertehinensä / kierteineen / kierteinensä

Singular

Plural

Nom

-

kierteeni

kierteesi

kierteensä

kierteeni

kierteesi

kierteensä

Par

-ta

kierrettäni

kierrettäsi

kierrettänsä / kierrettään

kierteitäni / kiertehiäni

kierteitäsi / kiertehiäsi

kierteitänsä / kierteitään / kiertehiänsä / kiertehiään

Gen

-n

kierteeni

kierteesi

kierteensä

kierteitteni / kierteideni / kiertehieni / kiertehitteni

kierteittesi / kierteidesi / kiertehiesi / kiertehittesi

kierteittensä / kierteidensä / kiertehiensä / kiertehittensä

Ill

mihin

kierteeseeni

kierteeseesi

kierteeseensä

kierteisiini / kierteihini / kiertehisini

kierteisiisi / kierteihisi / kiertehisisi

kierteisiinsä / kierteihinsä / kiertehisinsä

Ine

-ssa

kierteessäni

kierteessäsi

kierteessänsä / kierteessään

kiertehissäni / kierteissäni

kiertehissäsi / kierteissäsi

kiertehissänsä / kiertehissään / kierteissänsä / kierteissään

Ela

-sta

kierteestäni

kierteestäsi

kierteestänsä / kierteestään

kiertehistäni / kierteistäni

kiertehistäsi / kierteistäsi

kiertehistänsä / kiertehistään / kierteistänsä / kierteistään

All

-lle

kierteelleni

kierteellesi

kierteellensä / kierteelleen

kiertehilleni / kierteilleni

kiertehillesi / kierteillesi

kiertehillensä / kiertehilleän / kierteillensä / kierteilleän

Ade

-lla

kierteelläni

kierteelläsi

kierteellänsä / kierteellään

kiertehilläni / kierteilläni

kiertehilläsi / kierteilläsi

kiertehillänsä / kiertehillään / kierteillänsä / kierteillään

Abl

-lta

kierteeltäni

kierteeltäsi

kierteeltänsä / kierteeltään

kiertehiltäni / kierteiltäni

kiertehiltäsi / kierteiltäsi

kiertehiltänsä / kiertehiltään / kierteiltänsä / kierteiltään

Tra

-ksi

kierteekseni

kierteeksesi

kierteeksensä / kierteekseen

kiertehikseni / kierteikseni

kiertehiksesi / kierteiksesi

kiertehikseen / kiertehiksensä / kierteikseen / kierteiksensä

Ess

-na

kierteenäni

kierteenäsi

kierteenänsä / kierteenään

kiertehinäni / kierteinäni

kiertehinäsi / kierteinäsi

kiertehinänsä / kiertehinään / kierteinänsä / kierteinään

Abe

-tta

kierteettäni

kierteettäsi

kierteettänsä / kierteettään

kiertehittäni / kierteittäni

kiertehittäsi / kierteittäsi

kiertehittänsä / kiertehittään / kierteittänsä / kierteittään

Com

-ne

-

-

-

kiertehineni / kierteineni

kiertehinesi / kierteinesi

kiertehineen / kiertehinensä / kierteineen / kierteinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kierteemme

kierteemme

kierteenne

kierteenne

kierteensä

kierteensä

Par

-ta

kierrettämme

kierteitämme / kiertehiämme

kierrettänne

kierteitänne / kiertehiänne

kierrettänsä / kierrettään

kierteitänsä / kierteitään / kiertehiänsä / kiertehiään

Gen

-n

kierteemme

kierteittemme / kierteidemme / kiertehiemme / kiertehittemme

kierteenne

kierteittenne / kierteidenne / kiertehienne / kiertehittenne

kierteensä

kierteittensä / kierteidensä / kiertehiensä / kiertehittensä

Ill

mihin

kierteeseemme

kierteisiimme / kierteihimme / kiertehisimme

kierteeseenne

kierteisiinne / kierteihinne / kiertehisinne

kierteeseensä

kierteisiinsä / kierteihinsä / kiertehisinsä

Ine

-ssa

kierteessämme

kiertehissämme / kierteissämme

kierteessänne

kiertehissänne / kierteissänne

kierteessänsä / kierteessään

kiertehissänsä / kiertehissään / kierteissänsä / kierteissään

Ela

-sta

kierteestämme

kiertehistämme / kierteistämme

kierteestänne

kiertehistänne / kierteistänne

kierteestänsä / kierteestään

kiertehistänsä / kiertehistään / kierteistänsä / kierteistään

All

-lle

kierteellemme

kiertehillemme / kierteillemme

kierteellenne

kiertehillenne / kierteillenne

kierteellensä / kierteelleen

kiertehillensä / kiertehilleän / kierteillensä / kierteilleän

Ade

-lla

kierteellämme

kiertehillämme / kierteillämme

kierteellänne

kiertehillänne / kierteillänne

kierteellänsä / kierteellään

kiertehillänsä / kiertehillään / kierteillänsä / kierteillään

Abl

-lta

kierteeltämme

kiertehiltämme / kierteiltämme

kierteeltänne

kiertehiltänne / kierteiltänne

kierteeltänsä / kierteeltään

kiertehiltänsä / kiertehiltään / kierteiltänsä / kierteiltään

Tra

-ksi

kierteeksemme

kiertehiksemme / kierteiksemme

kierteeksenne

kiertehiksenne / kierteiksenne

kierteeksensä / kierteekseen

kiertehikseen / kiertehiksensä / kierteikseen / kierteiksensä

Ess

-na

kierteenämme

kiertehinämme / kierteinämme

kierteenänne

kiertehinänne / kierteinänne

kierteenänsä / kierteenään

kiertehinänsä / kiertehinään / kierteinänsä / kierteinään

Abe

-tta

kierteettämme

kiertehittämme / kierteittämme

kierteettänne

kiertehittänne / kierteittänne

kierteettänsä / kierteettään

kiertehittänsä / kiertehittään / kierteittänsä / kierteittään

Com

-ne

-

kiertehinemme / kierteinemme

-

kiertehinenne / kierteinenne

-

kiertehineen / kiertehinensä / kierteineen / kierteinensä

Singular

Plural

Nom

-

kierteemme

kierteenne

kierteensä

kierteemme

kierteenne

kierteensä

Par

-ta

kierrettämme

kierrettänne

kierrettänsä / kierrettään

kierteitämme / kiertehiämme

kierteitänne / kiertehiänne

kierteitänsä / kierteitään / kiertehiänsä / kiertehiään

Gen

-n

kierteemme

kierteenne

kierteensä

kierteittemme / kierteidemme / kiertehiemme / kiertehittemme

kierteittenne / kierteidenne / kiertehienne / kiertehittenne

kierteittensä / kierteidensä / kiertehiensä / kiertehittensä

Ill

mihin

kierteeseemme

kierteeseenne

kierteeseensä

kierteisiimme / kierteihimme / kiertehisimme

kierteisiinne / kierteihinne / kiertehisinne

kierteisiinsä / kierteihinsä / kiertehisinsä

Ine

-ssa

kierteessämme

kierteessänne

kierteessänsä / kierteessään

kiertehissämme / kierteissämme

kiertehissänne / kierteissänne

kiertehissänsä / kiertehissään / kierteissänsä / kierteissään

Ela

-sta

kierteestämme

kierteestänne

kierteestänsä / kierteestään

kiertehistämme / kierteistämme

kiertehistänne / kierteistänne

kiertehistänsä / kiertehistään / kierteistänsä / kierteistään

All

-lle

kierteellemme

kierteellenne

kierteellensä / kierteelleen

kiertehillemme / kierteillemme

kiertehillenne / kierteillenne

kiertehillensä / kiertehilleän / kierteillensä / kierteilleän

Ade

-lla

kierteellämme

kierteellänne

kierteellänsä / kierteellään

kiertehillämme / kierteillämme

kiertehillänne / kierteillänne

kiertehillänsä / kiertehillään / kierteillänsä / kierteillään

Abl

-lta

kierteeltämme

kierteeltänne

kierteeltänsä / kierteeltään

kiertehiltämme / kierteiltämme

kiertehiltänne / kierteiltänne

kiertehiltänsä / kiertehiltään / kierteiltänsä / kierteiltään

Tra

-ksi

kierteeksemme

kierteeksenne

kierteeksensä / kierteekseen

kiertehiksemme / kierteiksemme

kiertehiksenne / kierteiksenne

kiertehikseen / kiertehiksensä / kierteikseen / kierteiksensä

Ess

-na

kierteenämme

kierteenänne

kierteenänsä / kierteenään

kiertehinämme / kierteinämme

kiertehinänne / kierteinänne

kiertehinänsä / kiertehinään / kierteinänsä / kierteinään

Abe

-tta

kierteettämme

kierteettänne

kierteettänsä / kierteettään

kiertehittämme / kierteittämme

kiertehittänne / kierteittänne

kiertehittänsä / kiertehittään / kierteittänsä / kierteittään

Com

-ne

-

-

-

kiertehinemme / kierteinemme

kiertehinenne / kierteinenne

kiertehineen / kiertehinensä / kierteineen / kierteinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muoto

muodot

Par

-ta

muotoa

muotoja

Gen

-n

muodon

muotojen

Ill

mihin

muotoon

muotoihin

Ine

-ssa

muodossa

muodoissa

Ela

-sta

muodosta

muodoista

All

-lle

muodolle

muodoille

Ade

-lla

muodolla

muodoilla

Abl

-lta

muodolta

muodoilta

Tra

-ksi

muodoksi

muodoiksi

Ess

-na

muotona

muotoina

Abe

-tta

muodotta

muodoitta

Com

-ne

-

muotoine

Ins

-in

-

muodoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muoto

muodot

Par

-ta

muotoa

muotoja

Gen

-n

muodon

muotojen

Ill

mihin

muotoon

muotoihin

Ine

-ssa

muodossa

muodoissa

Ela

-sta

muodosta

muodoista

All

-lle

muodolle

muodoille

Ade

-lla

muodolla

muodoilla

Abl

-lta

muodolta

muodoilta

Tra

-ksi

muodoksi

muodoiksi

Ess

-na

muotona

muotoina

Abe

-tta

muodotta

muodoitta

Com

-ne

-

muotoine

Ins

-in

-

muodoin

form muoto, lomake, kunto, hahmo, muodollisuus, muodollisuudet
shape muoto, hahmo, kunto, muotti, hyytelö
format muoto, formaatti, koko, kaava, rakenne
contour muoto, korkeuskäyrä
aspect näkökohta, puoli, näkökanta, muoto, ulkonäkö, asema
configuration kokoonpano, rakenne, muoto
figure kuvio, kuva, hahmo, figuuri, numero, muoto
conformation rakenne, muoto
Show more arrow right
oj4; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 3475.; europarl-v7.fi-en.en, line: 1040796; Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2; fin-eng/tatoeba.eng-fin.fin, sentence: 6168623; EuroParl2021 Merkinnän muoto. Format of the label. Ei millään muotoa. Not by any means. Muoto on tärkeä osa taiteen ilmaisua. Shape is an important part of artistic expression. Muodolla on väliä. The shape matters. Valitse haluamasi kuvan muotoa. Choose the format of the image you want. Muodolla hän ei pärjää. With this shape she won't make it. Muotoon ryhmity. Form square! Mitat ja muoto. Dimensions and shape; Hän piirtää tämän muodolla. He draws this with its shape. Näiden profiilien muoto on seuraavanlainen:. They have the following shape :. Show more arrow right

Wiktionary

shape form format Show more arrow right Adjectives muodokasmuodollinenmuodoton Nouns muodostelmamuodostuma Verbs muodostaamuotoillamuotoutua Show more arrow right From Proto-Finnic mooto, borrowed from Proto-Germanic mōtą. Doublet with muotti. Show more arrow right

Wikipedia

hahmo
tai ilmiasu algebrallinen muoto
eli homogeeninen polynomi taivutusmuoto
Sulkeiset
substantiaalinen muoto
filosofiassa Muoto
lehti Oliver Muoto
amerikkalainen liikemies tasokuvio
(ympyrä tai kaksiulotteinen monikulmio) muoto taiteessa
viittaa teoksen fyysiseen olemukseen ja sen hahmon elementteihin muoto
(f.) tieteellisessä luokittelussa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muotoni

muotoni

muotosi

muotosi

muotonsa

muotonsa

Par

-ta

muotoani

muotojani

muotoasi

muotojasi

muotoansa / muotoaan

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotoni

muotojeni

muotosi

muotojesi

muotonsa

muotojensa

Ill

mihin

muotooni

muotoihini

muotoosi

muotoihisi

muotoonsa

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossani

muodoissani

muodossasi

muodoissasi

muodossansa / muodossaan

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostani

muodoistani

muodostasi

muodoistasi

muodostansa / muodostaan

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodolleni

muodoilleni

muodollesi

muodoillesi

muodollensa / muodolleen

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollani

muodoillani

muodollasi

muodoillasi

muodollansa / muodollaan

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltani

muodoiltani

muodoltasi

muodoiltasi

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodokseni

muodoikseni

muodoksesi

muodoiksesi

muodoksensa / muodokseen

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonani

muotoinani

muotonasi

muotoinasi

muotonansa / muotonaan

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottani

muodoittani

muodottasi

muodoittasi

muodottansa / muodottaan

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

muotoineni

-

muotoinesi

-

muotoinensa / muotoineen

Singular

Plural

Nom

-

muotoni

muotosi

muotonsa

muotoni

muotosi

muotonsa

Par

-ta

muotoani

muotoasi

muotoansa / muotoaan

muotojani

muotojasi

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotoni

muotosi

muotonsa

muotojeni

muotojesi

muotojensa

Ill

mihin

muotooni

muotoosi

muotoonsa

muotoihini

muotoihisi

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossani

muodossasi

muodossansa / muodossaan

muodoissani

muodoissasi

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostani

muodostasi

muodostansa / muodostaan

muodoistani

muodoistasi

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodolleni

muodollesi

muodollensa / muodolleen

muodoilleni

muodoillesi

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollani

muodollasi

muodollansa / muodollaan

muodoillani

muodoillasi

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltani

muodoltasi

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltani

muodoiltasi

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodokseni

muodoksesi

muodoksensa / muodokseen

muodoikseni

muodoiksesi

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonani

muotonasi

muotonansa / muotonaan

muotoinani

muotoinasi

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottani

muodottasi

muodottansa / muodottaan

muodoittani

muodoittasi

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

-

-

muotoineni

muotoinesi

muotoinensa / muotoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muotomme

muotomme

muotonne

muotonne

muotonsa

muotonsa

Par

-ta

muotoamme

muotojamme

muotoanne

muotojanne

muotoansa / muotoaan

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotomme

muotojemme

muotonne

muotojenne

muotonsa

muotojensa

Ill

mihin

muotoomme

muotoihimme

muotoonne

muotoihinne

muotoonsa

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossamme

muodoissamme

muodossanne

muodoissanne

muodossansa / muodossaan

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostamme

muodoistamme

muodostanne

muodoistanne

muodostansa / muodostaan

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodollemme

muodoillemme

muodollenne

muodoillenne

muodollensa / muodolleen

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollamme

muodoillamme

muodollanne

muodoillanne

muodollansa / muodollaan

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltamme

muodoiltamme

muodoltanne

muodoiltanne

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodoksemme

muodoiksemme

muodoksenne

muodoiksenne

muodoksensa / muodokseen

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonamme

muotoinamme

muotonanne

muotoinanne

muotonansa / muotonaan

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottamme

muodoittamme

muodottanne

muodoittanne

muodottansa / muodottaan

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

muotoinemme

-

muotoinenne

-

muotoinensa / muotoineen

Singular

Plural

Nom

-

muotomme

muotonne

muotonsa

muotomme

muotonne

muotonsa

Par

-ta

muotoamme

muotoanne

muotoansa / muotoaan

muotojamme

muotojanne

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotomme

muotonne

muotonsa

muotojemme

muotojenne

muotojensa

Ill

mihin

muotoomme

muotoonne

muotoonsa

muotoihimme

muotoihinne

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossamme

muodossanne

muodossansa / muodossaan

muodoissamme

muodoissanne

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostamme

muodostanne

muodostansa / muodostaan

muodoistamme

muodoistanne

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodollemme

muodollenne

muodollensa / muodolleen

muodoillemme

muodoillenne

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollamme

muodollanne

muodollansa / muodollaan

muodoillamme

muodoillanne

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltamme

muodoltanne

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltamme

muodoiltanne

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodoksemme

muodoksenne

muodoksensa / muodokseen

muodoiksemme

muodoiksenne

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonamme

muotonanne

muotonansa / muotonaan

muotoinamme

muotoinanne

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottamme

muodottanne

muodottansa / muodottaan

muodoittamme

muodoittanne

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

-

-

muotoinemme

muotoinenne

muotoinensa / muotoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

kierre

kierteet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kierteen

Solve

Ill

mihin

kierteisiin / kierteihin / kiertehisin

Solve

Ine

-ssa

kierteessä

Solve

Ela

-sta

kierteestä

kiertehistä / kierteistä

All

-lle

kiertehille / kierteille

Solve

Ade

-lla

kierteellä

kiertehillä / kierteillä

Abl

-lta

kierteeltä

kiertehiltä / kierteiltä

Tra

-ksi

kierteeksi

Solve

Ess

-na

kierteenä

kiertehinä / kierteinä

Abe

-tta

kierteettä

kiertehittä / kierteittä

Com

-ne

-

kiertehine / kierteine

Ins

-in

-

kiertehin / kiertein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kierre

kierteet

Par

-ta

Gen

-n

kierteen

Ill

mihin

kierteisiin / kierteihin / kiertehisin

Ine

-ssa

kierteessä

Ela

-sta

kierteestä

kiertehistä / kierteistä

All

-lle

kiertehille / kierteille

Ade

-lla

kierteellä

kiertehillä / kierteillä

Abl

-lta

kierteeltä

kiertehiltä / kierteiltä

Tra

-ksi

kierteeksi

Ess

-na

kierteenä

kiertehinä / kierteinä

Abe

-tta

kierteettä

kiertehittä / kierteittä

Com

-ne

-

kiertehine / kierteine

Ins

-in

-

kiertehin / kiertein

Singular

Plural

Nom

-

muoto

muodot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

muodon

Solve

Ill

mihin

muotoihin

Solve

Ine

-ssa

muodossa

Solve

Ela

-sta

muodosta

muodoista

All

-lle

muodoille

Solve

Ade

-lla

muodolla

muodoilla

Abl

-lta

muodolta

muodoilta

Tra

-ksi

muodoksi

Solve

Ess

-na

muotona

muotoina

Abe

-tta

muodotta

muodoitta

Com

-ne

-

muotoine

Ins

-in

-

muodoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muoto

muodot

Par

-ta

Gen

-n

muodon

Ill

mihin

muotoihin

Ine

-ssa

muodossa

Ela

-sta

muodosta

muodoista

All

-lle

muodoille

Ade

-lla

muodolla

muodoilla

Abl

-lta

muodolta

muodoilta

Tra

-ksi

muodoksi

Ess

-na

muotona

muotoina

Abe

-tta

muodotta

muodoitta

Com

-ne

-

muotoine

Ins

-in

-

muodoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept