kellumistaan |
Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s |
|
+ taka |
Noun, Singular Genitive |
|
Verb, Derivation with suffix minen Singular Partitive 3rd singular possessive |
||
Verb, Derivation with suffix minen Singular Partitive 3rd plural possessive |
||
Verb, Participle with suffix ma Plural Elative 3rd singular possessive |
||
Verb, Participle with suffix ma Plural Elative 3rd plural possessive |
||
| to float | kellua, leijua, ajelehtia, uida, kuljettaa, panna kellumaan |
| to swim | uida, kellua, ajelehtia, uiskennella, lipua, uida jnk poikki |
| to be suspended | riippua, kellua, leijailla |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kellun |
|
ii |
kellut |
|
iii |
kelluu |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kellumme / kellutaan |
|
ii |
kellutte |
|
iii |
kelluvat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelluin |
|
ii |
kelluit |
|
iii |
kellui |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelluimme / kelluttiin |
|
ii |
kelluitte |
|
iii |
kelluivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen kellunut |
en ole kellunut |
ii |
olet kellunut |
et ole kellunut |
iii |
on kellunut |
ei ole kellunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme kelluneet |
emme ole kelluneet |
ii |
olette kelluneet |
ette ole kelluneet |
iii |
ovat kelluneet |
eivät ole kelluneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin kellunut |
en ollut kellunut |
ii |
olit kellunut |
et ollut kellunut |
iii |
oli kellunut |
ei ollut kellunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme kelluneet |
emme olleet kelluneet |
ii |
olitte kelluneet |
ette olleet kelluneet |
iii |
olivat kelluneet |
eivät olleet kelluneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelluisin |
|
ii |
kelluisit |
|
iii |
kelluisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kelluisimme |
|
ii |
kelluisitte |
|
iii |
kelluisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin kellunut |
en olisi kellunut |
ii |
olisit kellunut |
et olisi kellunut |
iii |
olisi kellunut |
ei olisi kellunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme kelluneet |
emme olisi kelluneet |
ii |
olisitte kelluneet |
ette olisi kelluneet |
iii |
olisivat kelluneet |
eivät olisi kelluneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kellunen |
en kellune |
ii |
kellunet |
et kellune |
iii |
kellunee |
ei kellune |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kellunemme |
emme kellune |
ii |
kellunette |
ette kellune |
iii |
kellunevat |
eivät kellune |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen kellunut |
en liene kellunut |
ii |
lienet kellunut |
et liene kellunut |
iii |
lienee kellunut |
ei liene kellunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme kelluneet |
emme liene kelluneet |
ii |
lienette kelluneet |
ette liene kelluneet |
iii |
lienevät kelluneet |
eivät liene kelluneet |
Singular
i |
- |
ii |
kellu |
iii |
kellukoon |
Plural
i |
kellukaamme |
ii |
kellukaa |
iii |
kellukoot |
Nom |
- |
kellua |
Tra |
-ksi |
kelluaksensa / kelluakseen |
Ine |
-ssa |
kelluessa |
Ins |
-in |
kelluen |
Ine |
-ssa |
kelluttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
kellumaan |
Ine |
-ssa |
kellumassa |
Ela |
-sta |
kellumasta |
Ade |
-lla |
kellumalla |
Abe |
-tta |
kellumatta |
Ins |
-in |
kelluman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
kelluminen |
Par |
-ta |
kellumista |
kellumaisillaan / kellumaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
kellutaan |
ei kelluta |
Imperfect |
kelluttiin |
ei kelluttu |
Potential |
kelluttaneen |
ei kelluttane |
Conditional |
kelluttaisiin |
ei kelluttaisi |
Imperative Present |
kelluttakoon |
älköön kelluttako |
Imperative Perfect |
olkoon kelluttu |
älköön kelluttu |
Positive
Negative
Present
kellutaan
ei kelluta
Imperfect
kelluttiin
ei kelluttu
Potential
kelluttaneen
ei kelluttane
Conditional
kelluttaisiin
ei kelluttaisi
Imperative Present
kelluttakoon
älköön kelluttako
Imperative Perfect
olkoon kelluttu
älköön kelluttu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
kelluva |
kelluttava |
2nd |
kellunut |
kelluttu |
3rd |
kelluma |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
takat / taat / ta’at |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taan / ta’an |
takojen |
Ill |
mihin |
takaan |
takoihin |
Ine |
-ssa |
taassa / ta’assa |
taoissa / ta’oissa |
Ela |
-sta |
taasta / ta’asta |
taoista / ta’oista |
All |
-lle |
taalle / ta’alle |
taoille / ta’oille |
Ade |
-lla |
taalla / ta’alla |
taoilla / ta’oilla |
Abl |
-lta |
taalta / ta’alta |
taoilta / ta’oilta |
Tra |
-ksi |
taaksi / ta’aksi |
taoiksi / ta’oiksi |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta / ta’atta |
taoitta / ta’oitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
Ins |
-in |
- |
taoin / ta’oin |
Singular
Plural
Nom
-
taka
takat / taat / ta’at
Par
-ta
takaa
takoja
Gen
-n
taan / ta’an
takojen
Ill
mihin
takaan
takoihin
Ine
-ssa
taassa / ta’assa
taoissa / ta’oissa
Ela
-sta
taasta / ta’asta
taoista / ta’oista
All
-lle
taalle / ta’alle
taoille / ta’oille
Ade
-lla
taalla / ta’alla
taoilla / ta’oilla
Abl
-lta
taalta / ta’alta
taoilta / ta’oilta
Tra
-ksi
taaksi / ta’aksi
taoiksi / ta’oiksi
Ess
-na
takana
takoina
Abe
-tta
taatta / ta’atta
taoitta / ta’oitta
Com
-ne
-
takoine
Ins
-in
-
taoin / ta’oin
| rear | taka- |
| back | selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka- |
| backward | takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka- |
| posterior | taka-, taempi |
| tail | perä-, taka- |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net