logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

katke, noun

Word analysis
katkeisi

katkeisi

katke

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

katke

katkeet

Par

-ta

katketta

katkeita / katkehia

Gen

-n

katkeen

katkeitten / katkeiden / katkehien / katkehitten

Ill

mihin

katkeeseen

katkeisiin / katkeihin / katkehisin

Ine

-ssa

katkeessa

katkehissa / katkeissa

Ela

-sta

katkeesta

katkehista / katkeista

All

-lle

katkeelle

katkehille / katkeille

Ade

-lla

katkeella

katkehilla / katkeilla

Abl

-lta

katkeelta

katkehilta / katkeilta

Tra

-ksi

katkeeksi

katkehiksi / katkeiksi

Ess

-na

katkeena

katkehina / katkeina

Abe

-tta

katkeetta

katkehitta / katkeitta

Com

-ne

-

katkehine / katkeine

Ins

-in

-

katkehin / katkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

katke

katkeet

Par

-ta

katketta

katkeita / katkehia

Gen

-n

katkeen

katkeitten / katkeiden / katkehien / katkehitten

Ill

mihin

katkeeseen

katkeisiin / katkeihin / katkehisin

Ine

-ssa

katkeessa

katkehissa / katkeissa

Ela

-sta

katkeesta

katkehista / katkeista

All

-lle

katkeelle

katkehille / katkeille

Ade

-lla

katkeella

katkehilla / katkeilla

Abl

-lta

katkeelta

katkehilta / katkeilta

Tra

-ksi

katkeeksi

katkehiksi / katkeiksi

Ess

-na

katkeena

katkehina / katkeina

Abe

-tta

katkeetta

katkehitta / katkeitta

Com

-ne

-

katkehine / katkeine

Ins

-in

-

katkehin / katkein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Katke
Katke
Show more arrow right
Tatoeba; OPUS Parallel Corpus; SETIMES2 Finnish-English Parallel Corpus; OPUS; Tatoeba Parallel Corpus; WikiMatrix; Europarl Käytä hametta katke kanssa. Wear a skirt with a jacket. Katke voi olla merkki raskaudesta. A break can be a sign of pregnancy. Rakastan tuota vanhaa katke. I love that old vase. Katke voi aiheuttaa kipua ja turvotusta nivelissä. A rupture can cause pain and swelling in the joints. Hänellä oli kädessään katke puhelin. She had a broken phone in her hand. Tykkäsin maalata katke kauniiden kukkien ympärille. I enjoyed painting broken around the beautiful flowers. Varmista, että katke on tarpeeksi pitkä asennukseen. Make sure that the piece is long enough for the installation. Ole varovainen, älä anna katke mennä liian lähelle konetta. Be careful, do not let the fragment get too close to the machine. Katke oli pitkä ja jyrkkä, ja sen ylittäminen vaati varovaisuutta. The cliff was long and steep, and crossing it required caution. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

katkeeni

katkeeni

katkeesi

katkeesi

katkeensa

katkeensa

Par

-ta

katkettani

katkeitani / katkehiani

katkettasi

katkeitasi / katkehiasi

katkettansa / katkettaan

katkeitansa / katkeitaan / katkehiansa / katkehiaan

Gen

-n

katkeeni

katkeitteni / katkeideni / katkehieni / katkehitteni

katkeesi

katkeittesi / katkeidesi / katkehiesi / katkehittesi

katkeensa

katkeittensa / katkeidensa / katkehiensa / katkehittensa

Ill

mihin

katkeeseeni

katkeisiini / katkeihini / katkehisini

katkeeseesi

katkeisiisi / katkeihisi / katkehisisi

katkeeseensa

katkeisiinsa / katkeihinsa / katkehisinsa

Ine

-ssa

katkeessani

katkehissani / katkeissani

katkeessasi

katkehissasi / katkeissasi

katkeessansa / katkeessaan

katkehissansa / katkehissaan / katkeissansa / katkeissaan

Ela

-sta

katkeestani

katkehistani / katkeistani

katkeestasi

katkehistasi / katkeistasi

katkeestansa / katkeestaan

katkehistansa / katkehistaan / katkeistansa / katkeistaan

All

-lle

katkeelleni

katkehilleni / katkeilleni

katkeellesi

katkehillesi / katkeillesi

katkeellensa / katkeelleen

katkehillensa / katkehillean / katkeillensa / katkeillean

Ade

-lla

katkeellani

katkehillani / katkeillani

katkeellasi

katkehillasi / katkeillasi

katkeellansa / katkeellaan

katkehillansa / katkehillaan / katkeillansa / katkeillaan

Abl

-lta

katkeeltani

katkehiltani / katkeiltani

katkeeltasi

katkehiltasi / katkeiltasi

katkeeltansa / katkeeltaan

katkehiltansa / katkehiltaan / katkeiltansa / katkeiltaan

Tra

-ksi

katkeekseni

katkehikseni / katkeikseni

katkeeksesi

katkehiksesi / katkeiksesi

katkeeksensa / katkeekseen

katkehikseen / katkehiksensa / katkeikseen / katkeiksensa

Ess

-na

katkeenani

katkehinani / katkeinani

katkeenasi

katkehinasi / katkeinasi

katkeenansa / katkeenaan

katkehinansa / katkehinaan / katkeinansa / katkeinaan

Abe

-tta

katkeettani

katkehittani / katkeittani

katkeettasi

katkehittasi / katkeittasi

katkeettansa / katkeettaan

katkehittansa / katkehittaan / katkeittansa / katkeittaan

Com

-ne

-

katkehineni / katkeineni

-

katkehinesi / katkeinesi

-

katkehineen / katkehinensa / katkeineen / katkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

katkeeni

katkeesi

katkeensa

katkeeni

katkeesi

katkeensa

Par

-ta

katkettani

katkettasi

katkettansa / katkettaan

katkeitani / katkehiani

katkeitasi / katkehiasi

katkeitansa / katkeitaan / katkehiansa / katkehiaan

Gen

-n

katkeeni

katkeesi

katkeensa

katkeitteni / katkeideni / katkehieni / katkehitteni

katkeittesi / katkeidesi / katkehiesi / katkehittesi

katkeittensa / katkeidensa / katkehiensa / katkehittensa

Ill

mihin

katkeeseeni

katkeeseesi

katkeeseensa

katkeisiini / katkeihini / katkehisini

katkeisiisi / katkeihisi / katkehisisi

katkeisiinsa / katkeihinsa / katkehisinsa

Ine

-ssa

katkeessani

katkeessasi

katkeessansa / katkeessaan

katkehissani / katkeissani

katkehissasi / katkeissasi

katkehissansa / katkehissaan / katkeissansa / katkeissaan

Ela

-sta

katkeestani

katkeestasi

katkeestansa / katkeestaan

katkehistani / katkeistani

katkehistasi / katkeistasi

katkehistansa / katkehistaan / katkeistansa / katkeistaan

All

-lle

katkeelleni

katkeellesi

katkeellensa / katkeelleen

katkehilleni / katkeilleni

katkehillesi / katkeillesi

katkehillensa / katkehillean / katkeillensa / katkeillean

Ade

-lla

katkeellani

katkeellasi

katkeellansa / katkeellaan

katkehillani / katkeillani

katkehillasi / katkeillasi

katkehillansa / katkehillaan / katkeillansa / katkeillaan

Abl

-lta

katkeeltani

katkeeltasi

katkeeltansa / katkeeltaan

katkehiltani / katkeiltani

katkehiltasi / katkeiltasi

katkehiltansa / katkehiltaan / katkeiltansa / katkeiltaan

Tra

-ksi

katkeekseni

katkeeksesi

katkeeksensa / katkeekseen

katkehikseni / katkeikseni

katkehiksesi / katkeiksesi

katkehikseen / katkehiksensa / katkeikseen / katkeiksensa

Ess

-na

katkeenani

katkeenasi

katkeenansa / katkeenaan

katkehinani / katkeinani

katkehinasi / katkeinasi

katkehinansa / katkehinaan / katkeinansa / katkeinaan

Abe

-tta

katkeettani

katkeettasi

katkeettansa / katkeettaan

katkehittani / katkeittani

katkehittasi / katkeittasi

katkehittansa / katkehittaan / katkeittansa / katkeittaan

Com

-ne

-

-

-

katkehineni / katkeineni

katkehinesi / katkeinesi

katkehineen / katkehinensa / katkeineen / katkeinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

katkeemme

katkeemme

katkeenne

katkeenne

katkeensa

katkeensa

Par

-ta

katkettamme

katkeitamme / katkehiamme

katkettanne

katkeitanne / katkehianne

katkettansa / katkettaan

katkeitansa / katkeitaan / katkehiansa / katkehiaan

Gen

-n

katkeemme

katkeittemme / katkeidemme / katkehiemme / katkehittemme

katkeenne

katkeittenne / katkeidenne / katkehienne / katkehittenne

katkeensa

katkeittensa / katkeidensa / katkehiensa / katkehittensa

Ill

mihin

katkeeseemme

katkeisiimme / katkeihimme / katkehisimme

katkeeseenne

katkeisiinne / katkeihinne / katkehisinne

katkeeseensa

katkeisiinsa / katkeihinsa / katkehisinsa

Ine

-ssa

katkeessamme

katkehissamme / katkeissamme

katkeessanne

katkehissanne / katkeissanne

katkeessansa / katkeessaan

katkehissansa / katkehissaan / katkeissansa / katkeissaan

Ela

-sta

katkeestamme

katkehistamme / katkeistamme

katkeestanne

katkehistanne / katkeistanne

katkeestansa / katkeestaan

katkehistansa / katkehistaan / katkeistansa / katkeistaan

All

-lle

katkeellemme

katkehillemme / katkeillemme

katkeellenne

katkehillenne / katkeillenne

katkeellensa / katkeelleen

katkehillensa / katkehillean / katkeillensa / katkeillean

Ade

-lla

katkeellamme

katkehillamme / katkeillamme

katkeellanne

katkehillanne / katkeillanne

katkeellansa / katkeellaan

katkehillansa / katkehillaan / katkeillansa / katkeillaan

Abl

-lta

katkeeltamme

katkehiltamme / katkeiltamme

katkeeltanne

katkehiltanne / katkeiltanne

katkeeltansa / katkeeltaan

katkehiltansa / katkehiltaan / katkeiltansa / katkeiltaan

Tra

-ksi

katkeeksemme

katkehiksemme / katkeiksemme

katkeeksenne

katkehiksenne / katkeiksenne

katkeeksensa / katkeekseen

katkehikseen / katkehiksensa / katkeikseen / katkeiksensa

Ess

-na

katkeenamme

katkehinamme / katkeinamme

katkeenanne

katkehinanne / katkeinanne

katkeenansa / katkeenaan

katkehinansa / katkehinaan / katkeinansa / katkeinaan

Abe

-tta

katkeettamme

katkehittamme / katkeittamme

katkeettanne

katkehittanne / katkeittanne

katkeettansa / katkeettaan

katkehittansa / katkehittaan / katkeittansa / katkeittaan

Com

-ne

-

katkehinemme / katkeinemme

-

katkehinenne / katkeinenne

-

katkehineen / katkehinensa / katkeineen / katkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

katkeemme

katkeenne

katkeensa

katkeemme

katkeenne

katkeensa

Par

-ta

katkettamme

katkettanne

katkettansa / katkettaan

katkeitamme / katkehiamme

katkeitanne / katkehianne

katkeitansa / katkeitaan / katkehiansa / katkehiaan

Gen

-n

katkeemme

katkeenne

katkeensa

katkeittemme / katkeidemme / katkehiemme / katkehittemme

katkeittenne / katkeidenne / katkehienne / katkehittenne

katkeittensa / katkeidensa / katkehiensa / katkehittensa

Ill

mihin

katkeeseemme

katkeeseenne

katkeeseensa

katkeisiimme / katkeihimme / katkehisimme

katkeisiinne / katkeihinne / katkehisinne

katkeisiinsa / katkeihinsa / katkehisinsa

Ine

-ssa

katkeessamme

katkeessanne

katkeessansa / katkeessaan

katkehissamme / katkeissamme

katkehissanne / katkeissanne

katkehissansa / katkehissaan / katkeissansa / katkeissaan

Ela

-sta

katkeestamme

katkeestanne

katkeestansa / katkeestaan

katkehistamme / katkeistamme

katkehistanne / katkeistanne

katkehistansa / katkehistaan / katkeistansa / katkeistaan

All

-lle

katkeellemme

katkeellenne

katkeellensa / katkeelleen

katkehillemme / katkeillemme

katkehillenne / katkeillenne

katkehillensa / katkehillean / katkeillensa / katkeillean

Ade

-lla

katkeellamme

katkeellanne

katkeellansa / katkeellaan

katkehillamme / katkeillamme

katkehillanne / katkeillanne

katkehillansa / katkehillaan / katkeillansa / katkeillaan

Abl

-lta

katkeeltamme

katkeeltanne

katkeeltansa / katkeeltaan

katkehiltamme / katkeiltamme

katkehiltanne / katkeiltanne

katkehiltansa / katkehiltaan / katkeiltansa / katkeiltaan

Tra

-ksi

katkeeksemme

katkeeksenne

katkeeksensa / katkeekseen

katkehiksemme / katkeiksemme

katkehiksenne / katkeiksenne

katkehikseen / katkehiksensa / katkeikseen / katkeiksensa

Ess

-na

katkeenamme

katkeenanne

katkeenansa / katkeenaan

katkehinamme / katkeinamme

katkehinanne / katkeinanne

katkehinansa / katkehinaan / katkeinansa / katkeinaan

Abe

-tta

katkeettamme

katkeettanne

katkeettansa / katkeettaan

katkehittamme / katkeittamme

katkehittanne / katkeittanne

katkehittansa / katkehittaan / katkeittansa / katkeittaan

Com

-ne

-

-

-

katkehinemme / katkeinemme

katkehinenne / katkeinenne

katkehineen / katkehinensa / katkeineen / katkeinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

daddy isä, isi
dad isä, isi
isi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Hei, isi. Hey, daddy. Isi auta! Daddy, help! Isi, isi. Daddy, Daddy. Sano isi. How about da - da then? Isi tulee! Daddy's coming! Isi tässä. It's Daddy. Äiti, isi? Mommy, Daddy? Tuhma isi. Bad daddy. Okei, isi. Okay, Daddy, I'll go get it. Isi oli metsässä marjassa. Dad was picking berries in the forest. Show more arrow right

Wiktionary

(familiar) dad, father, daddy iskä, isukki, isä Show more arrow right < isä Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isini

isini

isisi

isisi

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiäni

isejäni

isiäsi

isejäsi

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isieni

isisi

isiesi

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiini

iseihini

isiisi

iseihisi

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

iseissäni

isissäsi

iseissäsi

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

iseistäni

isistäsi

iseistäsi

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

iseilleni

isillesi

iseillesi

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

iseilläni

isilläsi

iseilläsi

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

iseiltäni

isiltäsi

iseiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

iseikseni

isiksesi

iseiksesi

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

iseinäni

isinäsi

iseinäsi

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

iseittäni

isittäsi

iseittäsi

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseineni

-

iseinesi

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isini

isisi

isinsä

isini

isisi

isinsä

Par

-ta

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

isejäni

isejäsi

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isisi

isinsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isiini

isiisi

isiinsä

iseihini

iseihisi

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

iseissäni

iseissäsi

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

iseistäni

iseistäsi

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

isillesi

isillensä / isilleen

iseilleni

iseillesi

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

iseilläni

iseilläsi

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltäni

iseiltäsi

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

iseikseni

iseiksesi

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

iseinäni

iseinäsi

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

iseittäni

iseittäsi

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseineni

iseinesi

iseinensä / iseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isimme

isinne

isinne

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiämme

isejämme

isiänne

isejänne

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isiemme

isinne

isienne

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiimme

iseihimme

isiinne

iseihinne

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

iseissämme

isissänne

iseissänne

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

iseistämme

isistänne

iseistänne

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

iseillemme

isillenne

iseillenne

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

iseillämme

isillänne

iseillänne

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

iseiltämme

isiltänne

iseiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

iseiksemme

isiksenne

iseiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

iseinämme

isinänne

iseinänne

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

iseittämme

isittänne

iseittänne

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseinemme

-

iseinenne

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isinne

isinsä

isimme

isinne

isinsä

Par

-ta

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

isejämme

isejänne

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isinne

isinsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isiimme

isiinne

isiinsä

iseihimme

iseihinne

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

iseissämme

iseissänne

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

iseistämme

iseistänne

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

isillenne

isillensä / isilleen

iseillemme

iseillenne

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

iseillämme

iseillänne

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltämme

iseiltänne

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksemme

iseiksenne

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

iseinämme

iseinänne

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

iseittämme

iseittänne

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseinemme

iseinenne

iseinensä / iseineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept