logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kalvo, noun

Word analysis
kalvoaitioita

kalvoaitioita

kalvo

Noun, Singular Nominative

+ aitio

Noun, Plural Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kalvo

kalvot

Par

-ta

kalvoa

kalvoja

Gen

-n

kalvon

kalvojen

Ill

mihin

kalvoon

kalvoihin

Ine

-ssa

kalvossa

kalvoissa

Ela

-sta

kalvosta

kalvoista

All

-lle

kalvolle

kalvoille

Ade

-lla

kalvolla

kalvoilla

Abl

-lta

kalvolta

kalvoilta

Tra

-ksi

kalvoksi

kalvoiksi

Ess

-na

kalvona

kalvoina

Abe

-tta

kalvotta

kalvoitta

Com

-ne

-

kalvoine

Ins

-in

-

kalvoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kalvo

kalvot

Par

-ta

kalvoa

kalvoja

Gen

-n

kalvon

kalvojen

Ill

mihin

kalvoon

kalvoihin

Ine

-ssa

kalvossa

kalvoissa

Ela

-sta

kalvosta

kalvoista

All

-lle

kalvolle

kalvoille

Ade

-lla

kalvolla

kalvoilla

Abl

-lta

kalvolta

kalvoilta

Tra

-ksi

kalvoksi

kalvoiksi

Ess

-na

kalvona

kalvoina

Abe

-tta

kalvotta

kalvoitta

Com

-ne

-

kalvoine

Ins

-in

-

kalvoin

film elokuva, kalvo, filmi, kelmu
membrane kalvo
sheeting kalvo, levy, levyt, lakanakangas
skin iho, nahka, kuori, pinta, kalvo, vuota
coating kalvo, peite, maalipeite
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; EuroParl2021; OPUS; eurlex-diff-2018-06-20; EurLex-2 Kalvo pitää aivot suojassa iskuilta. The membrane keeps the brain protected from impacts. Kalvo on ohut ja läpinäkyvä kalvomateriaali. The membrane is a thin and transparent film material. Kalvo oli vahingoittunut ja piti vaihtaa uuteen. The membrane was damaged and needed to be replaced. Elokuvan kalvo oli täynnä kuvitteellisia hahmoja. The film's celluloid was full of imaginary characters. Kalvo suojelee silmiä auringon haitallisilta säteiltä. The film protects the eyes from harmful sun rays. Heijastava kalvo, joka koostuu. Reflecting film consisting of:. Kalvo oli ohut ja hauras, mutta kesti kuitenkin kovaa käyttöä. The membrane was thin and fragile, but still withstood heavy usage. Kalvo, suussa hajoava. Orodispersible Film. Ionomeerilevy tais-kalvo. Ionomer sheet or film. Heijastava kalvo, jossa on. Reflecting film consisting of. Show more arrow right

Wiktionary

film (thin layer) membrane diaphragm slide (of slideshow) Show more arrow right limakalvo tärykalvo Show more arrow right From Proto-Finnic kalvo, from Proto-Uralic kaĺwɜ (“membrane”). Cognate with Hungarian hályog. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kalvoni

kalvoni

kalvosi

kalvosi

kalvonsa

kalvonsa

Par

-ta

kalvoani

kalvojani

kalvoasi

kalvojasi

kalvoansa / kalvoaan

kalvojansa / kalvojaan

Gen

-n

kalvoni

kalvojeni

kalvosi

kalvojesi

kalvonsa

kalvojensa

Ill

mihin

kalvooni

kalvoihini

kalvoosi

kalvoihisi

kalvoonsa

kalvoihinsa

Ine

-ssa

kalvossani

kalvoissani

kalvossasi

kalvoissasi

kalvossansa / kalvossaan

kalvoissansa / kalvoissaan

Ela

-sta

kalvostani

kalvoistani

kalvostasi

kalvoistasi

kalvostansa / kalvostaan

kalvoistansa / kalvoistaan

All

-lle

kalvolleni

kalvoilleni

kalvollesi

kalvoillesi

kalvollensa / kalvolleen

kalvoillensa / kalvoillean

Ade

-lla

kalvollani

kalvoillani

kalvollasi

kalvoillasi

kalvollansa / kalvollaan

kalvoillansa / kalvoillaan

Abl

-lta

kalvoltani

kalvoiltani

kalvoltasi

kalvoiltasi

kalvoltansa / kalvoltaan

kalvoiltansa / kalvoiltaan

Tra

-ksi

kalvokseni

kalvoikseni

kalvoksesi

kalvoiksesi

kalvoksensa / kalvokseen

kalvoiksensa / kalvoikseen

Ess

-na

kalvonani

kalvoinani

kalvonasi

kalvoinasi

kalvonansa / kalvonaan

kalvoinansa / kalvoinaan

Abe

-tta

kalvottani

kalvoittani

kalvottasi

kalvoittasi

kalvottansa / kalvottaan

kalvoittansa / kalvoittaan

Com

-ne

-

kalvoineni

-

kalvoinesi

-

kalvoinensa / kalvoineen

Singular

Plural

Nom

-

kalvoni

kalvosi

kalvonsa

kalvoni

kalvosi

kalvonsa

Par

-ta

kalvoani

kalvoasi

kalvoansa / kalvoaan

kalvojani

kalvojasi

kalvojansa / kalvojaan

Gen

-n

kalvoni

kalvosi

kalvonsa

kalvojeni

kalvojesi

kalvojensa

Ill

mihin

kalvooni

kalvoosi

kalvoonsa

kalvoihini

kalvoihisi

kalvoihinsa

Ine

-ssa

kalvossani

kalvossasi

kalvossansa / kalvossaan

kalvoissani

kalvoissasi

kalvoissansa / kalvoissaan

Ela

-sta

kalvostani

kalvostasi

kalvostansa / kalvostaan

kalvoistani

kalvoistasi

kalvoistansa / kalvoistaan

All

-lle

kalvolleni

kalvollesi

kalvollensa / kalvolleen

kalvoilleni

kalvoillesi

kalvoillensa / kalvoillean

Ade

-lla

kalvollani

kalvollasi

kalvollansa / kalvollaan

kalvoillani

kalvoillasi

kalvoillansa / kalvoillaan

Abl

-lta

kalvoltani

kalvoltasi

kalvoltansa / kalvoltaan

kalvoiltani

kalvoiltasi

kalvoiltansa / kalvoiltaan

Tra

-ksi

kalvokseni

kalvoksesi

kalvoksensa / kalvokseen

kalvoikseni

kalvoiksesi

kalvoiksensa / kalvoikseen

Ess

-na

kalvonani

kalvonasi

kalvonansa / kalvonaan

kalvoinani

kalvoinasi

kalvoinansa / kalvoinaan

Abe

-tta

kalvottani

kalvottasi

kalvottansa / kalvottaan

kalvoittani

kalvoittasi

kalvoittansa / kalvoittaan

Com

-ne

-

-

-

kalvoineni

kalvoinesi

kalvoinensa / kalvoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kalvomme

kalvomme

kalvonne

kalvonne

kalvonsa

kalvonsa

Par

-ta

kalvoamme

kalvojamme

kalvoanne

kalvojanne

kalvoansa / kalvoaan

kalvojansa / kalvojaan

Gen

-n

kalvomme

kalvojemme

kalvonne

kalvojenne

kalvonsa

kalvojensa

Ill

mihin

kalvoomme

kalvoihimme

kalvoonne

kalvoihinne

kalvoonsa

kalvoihinsa

Ine

-ssa

kalvossamme

kalvoissamme

kalvossanne

kalvoissanne

kalvossansa / kalvossaan

kalvoissansa / kalvoissaan

Ela

-sta

kalvostamme

kalvoistamme

kalvostanne

kalvoistanne

kalvostansa / kalvostaan

kalvoistansa / kalvoistaan

All

-lle

kalvollemme

kalvoillemme

kalvollenne

kalvoillenne

kalvollensa / kalvolleen

kalvoillensa / kalvoillean

Ade

-lla

kalvollamme

kalvoillamme

kalvollanne

kalvoillanne

kalvollansa / kalvollaan

kalvoillansa / kalvoillaan

Abl

-lta

kalvoltamme

kalvoiltamme

kalvoltanne

kalvoiltanne

kalvoltansa / kalvoltaan

kalvoiltansa / kalvoiltaan

Tra

-ksi

kalvoksemme

kalvoiksemme

kalvoksenne

kalvoiksenne

kalvoksensa / kalvokseen

kalvoiksensa / kalvoikseen

Ess

-na

kalvonamme

kalvoinamme

kalvonanne

kalvoinanne

kalvonansa / kalvonaan

kalvoinansa / kalvoinaan

Abe

-tta

kalvottamme

kalvoittamme

kalvottanne

kalvoittanne

kalvottansa / kalvottaan

kalvoittansa / kalvoittaan

Com

-ne

-

kalvoinemme

-

kalvoinenne

-

kalvoinensa / kalvoineen

Singular

Plural

Nom

-

kalvomme

kalvonne

kalvonsa

kalvomme

kalvonne

kalvonsa

Par

-ta

kalvoamme

kalvoanne

kalvoansa / kalvoaan

kalvojamme

kalvojanne

kalvojansa / kalvojaan

Gen

-n

kalvomme

kalvonne

kalvonsa

kalvojemme

kalvojenne

kalvojensa

Ill

mihin

kalvoomme

kalvoonne

kalvoonsa

kalvoihimme

kalvoihinne

kalvoihinsa

Ine

-ssa

kalvossamme

kalvossanne

kalvossansa / kalvossaan

kalvoissamme

kalvoissanne

kalvoissansa / kalvoissaan

Ela

-sta

kalvostamme

kalvostanne

kalvostansa / kalvostaan

kalvoistamme

kalvoistanne

kalvoistansa / kalvoistaan

All

-lle

kalvollemme

kalvollenne

kalvollensa / kalvolleen

kalvoillemme

kalvoillenne

kalvoillensa / kalvoillean

Ade

-lla

kalvollamme

kalvollanne

kalvollansa / kalvollaan

kalvoillamme

kalvoillanne

kalvoillansa / kalvoillaan

Abl

-lta

kalvoltamme

kalvoltanne

kalvoltansa / kalvoltaan

kalvoiltamme

kalvoiltanne

kalvoiltansa / kalvoiltaan

Tra

-ksi

kalvoksemme

kalvoksenne

kalvoksensa / kalvokseen

kalvoiksemme

kalvoiksenne

kalvoiksensa / kalvoikseen

Ess

-na

kalvonamme

kalvonanne

kalvonansa / kalvonaan

kalvoinamme

kalvoinanne

kalvoinansa / kalvoinaan

Abe

-tta

kalvottamme

kalvottanne

kalvottansa / kalvottaan

kalvoittamme

kalvoittanne

kalvoittansa / kalvoittaan

Com

-ne

-

-

-

kalvoinemme

kalvoinenne

kalvoinensa / kalvoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aitio

aitiot

Par

-ta

aitiota

aitioita

Gen

-n

aition

aitioitten / aitioiden

Ill

mihin

aitioon

aitioihin

Ine

-ssa

aitiossa

aitioissa

Ela

-sta

aitiosta

aitioista

All

-lle

aitiolle

aitioille

Ade

-lla

aitiolla

aitioilla

Abl

-lta

aitiolta

aitioilta

Tra

-ksi

aitioksi

aitioiksi

Ess

-na

aitiona

aitioina

Abe

-tta

aitiotta

aitioitta

Com

-ne

-

aitioine

Ins

-in

-

aitioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aitio

aitiot

Par

-ta

aitiota

aitioita

Gen

-n

aition

aitioitten / aitioiden

Ill

mihin

aitioon

aitioihin

Ine

-ssa

aitiossa

aitioissa

Ela

-sta

aitiosta

aitioista

All

-lle

aitiolle

aitioille

Ade

-lla

aitiolla

aitioilla

Abl

-lta

aitiolta

aitioilta

Tra

-ksi

aitioksi

aitioiksi

Ess

-na

aitiona

aitioina

Abe

-tta

aitiotta

aitioitta

Com

-ne

-

aitioine

Ins

-in

-

aitioin

box laatikko, rasia, kotelo, lokero, lipas, aitio
aitio
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Aitio on tyhjä. The box is empty. Avaahan Ans-aitio. Come, come, old dear, open Box A. Minulla on aitio. I have a box! Ja meillä on aitio. And we're in a box. Aitio on liian etäinen. Well, the pulvinus is too far removed. Tämä on yksityinen aitio. This is a private skybox. Äidillä on aitio Ascotissa. My mother s box at Ascot. Hänellä on aitio oopperassa. We tracked her down from her box seats at the opera. Varasin aition. I have a box. Minulla on aitio, jos kiinnostaa. I got the company box if you want to roll with. Show more arrow right

Wiktionary

box in a theatre or an auditorium etc. Show more arrow right aitiopaikka jäähyaitio pelaaja-aitio rangaistusaitio vaihtoaitio Show more arrow right aita +‎ -io Show more arrow right

Wikipedia

Paavo Aitio
(1918–1989), poliitikko (SKDL, SKP), kansanedustaja ja työvoimaministeri 1975–1976 Tauno Aitio
(1917–1996), jalkapalloilija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aitioni

aitioni

aitiosi

aitiosi

aitionsa

aitionsa

Par

-ta

aitiotani

aitioitani

aitiotasi

aitioitasi

aitiotansa / aitiotaan

aitioitansa / aitioitaan

Gen

-n

aitioni

aitioitteni / aitioideni

aitiosi

aitioittesi / aitioidesi

aitionsa

aitioittensa / aitioidensa

Ill

mihin

aitiooni

aitioihini

aitioosi

aitioihisi

aitioonsa

aitioihinsa

Ine

-ssa

aitiossani

aitioissani

aitiossasi

aitioissasi

aitiossansa / aitiossaan

aitioissansa / aitioissaan

Ela

-sta

aitiostani

aitioistani

aitiostasi

aitioistasi

aitiostansa / aitiostaan

aitioistansa / aitioistaan

All

-lle

aitiolleni

aitioilleni

aitiollesi

aitioillesi

aitiollensa / aitiolleen

aitioillensa / aitioillean

Ade

-lla

aitiollani

aitioillani

aitiollasi

aitioillasi

aitiollansa / aitiollaan

aitioillansa / aitioillaan

Abl

-lta

aitioltani

aitioiltani

aitioltasi

aitioiltasi

aitioltansa / aitioltaan

aitioiltansa / aitioiltaan

Tra

-ksi

aitiokseni

aitioikseni

aitioksesi

aitioiksesi

aitioksensa / aitiokseen

aitioiksensa / aitioikseen

Ess

-na

aitionani

aitioinani

aitionasi

aitioinasi

aitionansa / aitionaan

aitioinansa / aitioinaan

Abe

-tta

aitiottani

aitioittani

aitiottasi

aitioittasi

aitiottansa / aitiottaan

aitioittansa / aitioittaan

Com

-ne

-

aitioineni

-

aitioinesi

-

aitioinensa / aitioineen

Singular

Plural

Nom

-

aitioni

aitiosi

aitionsa

aitioni

aitiosi

aitionsa

Par

-ta

aitiotani

aitiotasi

aitiotansa / aitiotaan

aitioitani

aitioitasi

aitioitansa / aitioitaan

Gen

-n

aitioni

aitiosi

aitionsa

aitioitteni / aitioideni

aitioittesi / aitioidesi

aitioittensa / aitioidensa

Ill

mihin

aitiooni

aitioosi

aitioonsa

aitioihini

aitioihisi

aitioihinsa

Ine

-ssa

aitiossani

aitiossasi

aitiossansa / aitiossaan

aitioissani

aitioissasi

aitioissansa / aitioissaan

Ela

-sta

aitiostani

aitiostasi

aitiostansa / aitiostaan

aitioistani

aitioistasi

aitioistansa / aitioistaan

All

-lle

aitiolleni

aitiollesi

aitiollensa / aitiolleen

aitioilleni

aitioillesi

aitioillensa / aitioillean

Ade

-lla

aitiollani

aitiollasi

aitiollansa / aitiollaan

aitioillani

aitioillasi

aitioillansa / aitioillaan

Abl

-lta

aitioltani

aitioltasi

aitioltansa / aitioltaan

aitioiltani

aitioiltasi

aitioiltansa / aitioiltaan

Tra

-ksi

aitiokseni

aitioksesi

aitioksensa / aitiokseen

aitioikseni

aitioiksesi

aitioiksensa / aitioikseen

Ess

-na

aitionani

aitionasi

aitionansa / aitionaan

aitioinani

aitioinasi

aitioinansa / aitioinaan

Abe

-tta

aitiottani

aitiottasi

aitiottansa / aitiottaan

aitioittani

aitioittasi

aitioittansa / aitioittaan

Com

-ne

-

-

-

aitioineni

aitioinesi

aitioinensa / aitioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aitiomme

aitiomme

aitionne

aitionne

aitionsa

aitionsa

Par

-ta

aitiotamme

aitioitamme

aitiotanne

aitioitanne

aitiotansa / aitiotaan

aitioitansa / aitioitaan

Gen

-n

aitiomme

aitioittemme / aitioidemme

aitionne

aitioittenne / aitioidenne

aitionsa

aitioittensa / aitioidensa

Ill

mihin

aitioomme

aitioihimme

aitioonne

aitioihinne

aitioonsa

aitioihinsa

Ine

-ssa

aitiossamme

aitioissamme

aitiossanne

aitioissanne

aitiossansa / aitiossaan

aitioissansa / aitioissaan

Ela

-sta

aitiostamme

aitioistamme

aitiostanne

aitioistanne

aitiostansa / aitiostaan

aitioistansa / aitioistaan

All

-lle

aitiollemme

aitioillemme

aitiollenne

aitioillenne

aitiollensa / aitiolleen

aitioillensa / aitioillean

Ade

-lla

aitiollamme

aitioillamme

aitiollanne

aitioillanne

aitiollansa / aitiollaan

aitioillansa / aitioillaan

Abl

-lta

aitioltamme

aitioiltamme

aitioltanne

aitioiltanne

aitioltansa / aitioltaan

aitioiltansa / aitioiltaan

Tra

-ksi

aitioksemme

aitioiksemme

aitioksenne

aitioiksenne

aitioksensa / aitiokseen

aitioiksensa / aitioikseen

Ess

-na

aitionamme

aitioinamme

aitionanne

aitioinanne

aitionansa / aitionaan

aitioinansa / aitioinaan

Abe

-tta

aitiottamme

aitioittamme

aitiottanne

aitioittanne

aitiottansa / aitiottaan

aitioittansa / aitioittaan

Com

-ne

-

aitioinemme

-

aitioinenne

-

aitioinensa / aitioineen

Singular

Plural

Nom

-

aitiomme

aitionne

aitionsa

aitiomme

aitionne

aitionsa

Par

-ta

aitiotamme

aitiotanne

aitiotansa / aitiotaan

aitioitamme

aitioitanne

aitioitansa / aitioitaan

Gen

-n

aitiomme

aitionne

aitionsa

aitioittemme / aitioidemme

aitioittenne / aitioidenne

aitioittensa / aitioidensa

Ill

mihin

aitioomme

aitioonne

aitioonsa

aitioihimme

aitioihinne

aitioihinsa

Ine

-ssa

aitiossamme

aitiossanne

aitiossansa / aitiossaan

aitioissamme

aitioissanne

aitioissansa / aitioissaan

Ela

-sta

aitiostamme

aitiostanne

aitiostansa / aitiostaan

aitioistamme

aitioistanne

aitioistansa / aitioistaan

All

-lle

aitiollemme

aitiollenne

aitiollensa / aitiolleen

aitioillemme

aitioillenne

aitioillensa / aitioillean

Ade

-lla

aitiollamme

aitiollanne

aitiollansa / aitiollaan

aitioillamme

aitioillanne

aitioillansa / aitioillaan

Abl

-lta

aitioltamme

aitioltanne

aitioltansa / aitioltaan

aitioiltamme

aitioiltanne

aitioiltansa / aitioiltaan

Tra

-ksi

aitioksemme

aitioksenne

aitioksensa / aitiokseen

aitioiksemme

aitioiksenne

aitioiksensa / aitioikseen

Ess

-na

aitionamme

aitionanne

aitionansa / aitionaan

aitioinamme

aitioinanne

aitioinansa / aitioinaan

Abe

-tta

aitiottamme

aitiottanne

aitiottansa / aitiottaan

aitioittamme

aitioittanne

aitioittansa / aitioittaan

Com

-ne

-

-

-

aitioinemme

aitioinenne

aitioinensa / aitioineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept