logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

jyrätä, verb

Word analysis
jyrännyt

jyrännyt

jyrätä

Verb, Active voice Indicative Preterite Con negative form of verb Singular

jyrätä

Verb, Active voice Participle with suffix nut Singular Nominative

Report an issue

Wiktionary

to roll (to press or level with a roller) to flatten, level (with a roller) to steamroller, steamroll (to flatten as with a steamroller) (figuratively) to steamroller, steamroll, bludgeon (to proceed ruthlessly) Show more arrow right jyrä (“roller”) +‎ -ätä Show more arrow right
to roll vieriä, heittää, rullata, pyöriä, kääriä, jyrätä
to rumble rymytä, kurnia, jylistä, rymistä, jyrrätä, jyrätä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Olisin jyrännyt siellä! I would've owned it! Ne jyräävät. Those are cool. FNL on jyrännyt maajoukot. Company of grunts overrun by Charlie. Olisi sitten jyrännyt hänet. Then he should have run her ass over. En jyrännyt syytöntä miestä. I did not railroad an innocent man. Ei äitisi jyrännyt ylitseni. Your morn did not run over me, Tiffany. Tytöt jyräävät. Girls kick ass. Olet jyrännyt kaikkien yli tänään. You' ve been running over everybody all morning. Katoliset jyräävät! Catholics rock! He jyräävät Ellenin. They're railroading her! Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

jyrään

en jyrää

ii

jyräät

et jyrää

iii

jyrää

ei jyrää

Plural

Positive

Negative

i

jyräämme / jyrätään

emme jyrää / ei jyrätä

ii

jyräätte

ette jyrää

iii

jyräävät

eivät jyrää

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

jyräsin

en jyrännyt

ii

jyräsit

et jyrännyt

iii

jyräsi

ei jyrännyt

Plural

Positive

Negative

i

jyräsimme / jyrättiin

emme jyränneet / ei jyrätty

ii

jyräsitte

ette jyränneet

iii

jyräsivät

eivät jyränneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen jyrännyt

en ole jyrännyt

ii

olet jyrännyt

et ole jyrännyt

iii

on jyrännyt

ei ole jyrännyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme jyränneet

emme ole jyränneet

ii

olette jyränneet

ette ole jyränneet

iii

ovat jyränneet

eivät ole jyränneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin jyrännyt

en ollut jyrännyt

ii

olit jyrännyt

et ollut jyrännyt

iii

oli jyrännyt

ei ollut jyrännyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme jyränneet

emme olleet jyränneet

ii

olitte jyränneet

ette olleet jyränneet

iii

olivat jyränneet

eivät olleet jyränneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

jyräisin

en jyräisi

ii

jyräisit

et jyräisi

iii

jyräisi

ei jyräisi

Plural

Positive

Negative

i

jyräisimme

emme jyräisi

ii

jyräisitte

ette jyräisi

iii

jyräisivät

eivät jyräisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin jyrännyt

en olisi jyrännyt

ii

olisit jyrännyt

et olisi jyrännyt

iii

olisi jyrännyt

ei olisi jyrännyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme jyränneet

emme olisi jyränneet

ii

olisitte jyränneet

ette olisi jyränneet

iii

olisivat jyränneet

eivät olisi jyränneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

jyrännen

en jyränne

ii

jyrännet

et jyränne

iii

jyrännee

ei jyränne

Plural

Positive

Negative

i

jyrännemme

emme jyränne

ii

jyrännette

ette jyränne

iii

jyrännevät

eivät jyränne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen jyrännyt

en liene jyrännyt

ii

lienet jyrännyt

et liene jyrännyt

iii

lienee jyrännyt

ei liene jyrännyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme jyränneet

emme liene jyränneet

ii

lienette jyränneet

ette liene jyränneet

iii

lienevät jyränneet

eivät liene jyränneet

Imperative

Singular

i

-

ii

jyrää

iii

jyrätköön

Plural

i

jyrätkäämme

ii

jyrätkää

iii

jyrätkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

jyrätä

Tra

-ksi

jyrätäksensä / jyrätäkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

jyrätessä

Ins

-in

jyräten

Ine

-ssa

jyrättäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

jyräämään

Ine

-ssa

jyräämässä

Ela

-sta

jyräämästä

Ade

-lla

jyräämällä

Abe

-tta

jyräämättä

Ins

-in

jyräämän

Ins

-in

jyrättämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

jyrääminen

Par

-ta

jyräämistä

Infinitive V

jyräämäisillänsä / jyräämäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

jyrätään

ei jyrätä

Imperfect

jyrättiin

ei jyrätty

Potential

jyrättäneen

ei jyrättäne

Conditional

jyrättäisiin

ei jyrättäisi

Imperative Present

jyrättäköön

älköön jyrättäkö

Imperative Perfect

olkoon jyrätty

älköön jyrätty

Positive

Negative

Present

jyrätään

ei jyrätä

Imperfect

jyrättiin

ei jyrätty

Potential

jyrättäneen

ei jyrättäne

Conditional

jyrättäisiin

ei jyrättäisi

Imperative Present

jyrättäköön

älköön jyrättäkö

Imperative Perfect

olkoon jyrätty

älköön jyrätty

Participle

Active

Passive

1st

jyräävä

jyrättävä

2nd

jyrännyt

jyrätty

3rd

jyräämä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

jyrään

en jyrää

ii

et jyrää

Solve

iii

ei jyrää

Solve

Plural

Positive

Negative

i

jyräämme / jyrätään

emme jyrää / ei jyrätä

ii

jyräätte

ette jyrää

iii

jyräävät

eivät Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

jyräänen jyrää

ii

et jyrää
Solve

iii

ei jyrää
Solve

Plural

PositiveNegative

i

jyräämme / jyrätäänemme jyrää / ei jyrätä

ii

jyräätteette jyrää

iii

jyrääväteivät
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en Solve

ii

jyräsit

et jyrännyt

iii

ei jyrännyt

Solve

Plural

Positive

Negative

i

jyräsimme / jyrättiin

emme jyränneet / ei jyrätty

ii

jyräsitte

ette Solve

iii

jyräsivät

eivät jyränneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en
Solve

ii

jyräsitet jyrännyt

iii

ei jyrännyt
Solve

Plural

PositiveNegative

i

jyräsimme / jyrättiinemme jyränneet / ei jyrätty

ii

jyräsitteette
Solve

iii

jyräsiväteivät jyränneet
Imperative Solved!

sinä

jyrää

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

jyrää

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

jyräisin

en jyräisi

ii

et jyräisi

Solve

iii

jyräisi

ei jyräisi

Plural

Positive

Negative

i

jyräisimme

emme Solve

ii

jyräisitte

ette jyräisi

iii

eivät jyräisi

Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

jyräisinen jyräisi

ii

et jyräisi
Solve

iii

jyräisiei jyräisi

Plural

PositiveNegative

i

jyräisimmeemme
Solve

ii

jyräisitteette jyräisi

iii

eivät jyräisi
Solve
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept