jyrännyt |
Verb, Active voice Indicative Preterite Con negative form of verb Singular |
|
Verb, Active voice Participle with suffix nut Singular Nominative |
to roll | vieriä, heittää, rullata, pyöriä, kääriä, jyrätä |
to rumble | rymytä, kurnia, jylistä, rymistä, jyrrätä, jyrätä |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
jyrään |
|
ii |
jyräät |
|
iii |
jyrää |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
jyräämme / jyrätään |
|
ii |
jyräätte |
|
iii |
jyräävät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
jyräsin |
|
ii |
jyräsit |
|
iii |
jyräsi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
jyräsimme / jyrättiin |
|
ii |
jyräsitte |
|
iii |
jyräsivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen |
en ole |
ii |
olet |
et ole |
iii |
on |
ei ole |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme jyränneet |
emme ole jyränneet |
ii |
olette jyränneet |
ette ole jyränneet |
iii |
ovat jyränneet |
eivät ole jyränneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin |
en ollut |
ii |
olit |
et ollut |
iii |
oli |
ei ollut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme jyränneet |
emme olleet jyränneet |
ii |
olitte jyränneet |
ette olleet jyränneet |
iii |
olivat jyränneet |
eivät olleet jyränneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
jyräisin |
|
ii |
jyräisit |
|
iii |
jyräisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
jyräisimme |
|
ii |
jyräisitte |
|
iii |
jyräisivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin |
en olisi |
ii |
olisit |
et olisi |
iii |
olisi |
ei olisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme jyränneet |
emme olisi jyränneet |
ii |
olisitte jyränneet |
ette olisi jyränneet |
iii |
olisivat jyränneet |
eivät olisi jyränneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
jyrännen |
en jyränne |
ii |
jyrännet |
et jyränne |
iii |
jyrännee |
ei jyränne |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
jyrännemme |
emme jyränne |
ii |
jyrännette |
ette jyränne |
iii |
jyrännevät |
eivät jyränne |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen |
en liene |
ii |
lienet |
et liene |
iii |
lienee |
ei liene |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme jyränneet |
emme liene jyränneet |
ii |
lienette jyränneet |
ette liene jyränneet |
iii |
lienevät jyränneet |
eivät liene jyränneet |
Singular
i |
- |
ii |
jyrää |
iii |
jyrätköön |
Plural
i |
jyrätkäämme |
ii |
jyrätkää |
iii |
jyrätkööt |
Nom |
- |
jyrätä |
Tra |
-ksi |
jyrätäksensä / jyrätäkseen |
Ine |
-ssa |
jyrätessä |
Ins |
-in |
jyräten |
Ine |
-ssa |
jyrättäessä (passive) |
Ill |
mihin |
jyräämään |
Ine |
-ssa |
jyräämässä |
Ela |
-sta |
jyräämästä |
Ade |
-lla |
jyräämällä |
Abe |
-tta |
jyräämättä |
Ins |
-in |
jyräämän |
Ins |
-in |
jyrättämän (passive) |
Nom |
- |
jyrääminen |
Par |
-ta |
jyräämistä |
jyräämäisillänsä / jyräämäisillään |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
jyrätään |
ei jyrätä |
Imperfect |
jyrättiin |
ei jyrätty |
Potential |
jyrättäneen |
ei jyrättäne |
Conditional |
jyrättäisiin |
ei jyrättäisi |
Imperative Present |
jyrättäköön |
älköön jyrättäkö |
Imperative Perfect |
olkoon jyrätty |
älköön jyrätty |
Positive
Negative
Present
jyrätään
ei jyrätä
Imperfect
jyrättiin
ei jyrätty
Potential
jyrättäneen
ei jyrättäne
Conditional
jyrättäisiin
ei jyrättäisi
Imperative Present
jyrättäköön
älköön jyrättäkö
Imperative Perfect
olkoon jyrätty
älköön jyrätty
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
jyräävä |
jyrättävä |
2nd |
jyrätty |
|
3rd |
jyräämä |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net