logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

julkisivu, noun

Word analysis
julkisivulamellien

julkisivulamellien

julkisivu

Noun, Singular Nominative

+ lamelli

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

julkisivu

julkisivut

Par

-ta

julkisivua

julkisivuja

Gen

-n

julkisivun

julkisivujen

Ill

mihin

julkisivuun

julkisivuihin

Ine

-ssa

julkisivussa

julkisivuissa

Ela

-sta

julkisivusta

julkisivuista

All

-lle

julkisivulle

julkisivuille

Ade

-lla

julkisivulla

julkisivuilla

Abl

-lta

julkisivulta

julkisivuilta

Tra

-ksi

julkisivuksi

julkisivuiksi

Ess

-na

julkisivuna

julkisivuina

Abe

-tta

julkisivutta

julkisivuitta

Com

-ne

-

julkisivuine

Ins

-in

-

julkisivuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

julkisivu

julkisivut

Par

-ta

julkisivua

julkisivuja

Gen

-n

julkisivun

julkisivujen

Ill

mihin

julkisivuun

julkisivuihin

Ine

-ssa

julkisivussa

julkisivuissa

Ela

-sta

julkisivusta

julkisivuista

All

-lle

julkisivulle

julkisivuille

Ade

-lla

julkisivulla

julkisivuilla

Abl

-lta

julkisivulta

julkisivuilta

Tra

-ksi

julkisivuksi

julkisivuiksi

Ess

-na

julkisivuna

julkisivuina

Abe

-tta

julkisivutta

julkisivuitta

Com

-ne

-

julkisivuine

Ins

-in

-

julkisivuin

facade julkisivu, fasadi
frontage julkisivu, fasadi, talon edusta
front etuosa, etupuoli, rintama, edusta, julkisivu, etumus
face kasvot, pinta, kuvapuoli, naama, etupuoli, julkisivu
veneer viilu, pintakiilto, julkisivu, kiillotettu julkisivu
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3 Julkisivu on rakennuksen uloin seinäpinta. The facade is the outer wall surface of a building. Julkisivu näyttää upealta auringonvalossa. The facade looks amazing in the sunlight. Talon julkisivu on rapistunut vanhuuttaan. The house's facade has deteriorated with age. Rakennuksen julkisivu oli maalattu vaaleanpunaiseksi. The building's facade was painted pink. Julkisivu oli rapistunut ja vaati pikaisia korjaustöitä. The facade was deteriorated and required immediate repairs. Rakennuksen julkisivu on koristeltu kauniilla kivikuviolla. The building's facade is decorated with a beautiful stone pattern. Julkisivu näytti kalsealta talvisin, mutta keväällä se heräsi eloon kukkien myötä. The facade looked bleak in winter, but in spring it came alive with flowers. Julkisivun kunnostus vaati paljon työtä. The renovation of the facade required a lot of work. Minulla ei ole aikaa julkisivulle. I don't have time for your public face, pal. Julkisivun maalaus tehdään keväällä. The facade will be painted in the spring. Show more arrow right

Wiktionary

facade, façade Show more arrow right fasadi Show more arrow right julki +‎ sivu Show more arrow right

Wikipedia

Facade A facade or façade (English pronunciation: /fəˈsɑːd/) is usually one side of the outside of a building. It is very often the front, but also sometimes the sides and rear. The word comes from the French language, literally meaning "frontage" or "face". Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

julkisivuni

julkisivuni

julkisivusi

julkisivusi

julkisivunsa

julkisivunsa

Par

-ta

julkisivuani

julkisivujani

julkisivuasi

julkisivujasi

julkisivuansa / julkisivuaan

julkisivujansa / julkisivujaan

Gen

-n

julkisivuni

julkisivujeni

julkisivusi

julkisivujesi

julkisivunsa

julkisivujensa

Ill

mihin

julkisivuuni

julkisivuihini

julkisivuusi

julkisivuihisi

julkisivuunsa

julkisivuihinsa

Ine

-ssa

julkisivussani

julkisivuissani

julkisivussasi

julkisivuissasi

julkisivussansa / julkisivussaan

julkisivuissansa / julkisivuissaan

Ela

-sta

julkisivustani

julkisivuistani

julkisivustasi

julkisivuistasi

julkisivustansa / julkisivustaan

julkisivuistansa / julkisivuistaan

All

-lle

julkisivulleni

julkisivuilleni

julkisivullesi

julkisivuillesi

julkisivullensa / julkisivulleen

julkisivuillensa / julkisivuillean

Ade

-lla

julkisivullani

julkisivuillani

julkisivullasi

julkisivuillasi

julkisivullansa / julkisivullaan

julkisivuillansa / julkisivuillaan

Abl

-lta

julkisivultani

julkisivuiltani

julkisivultasi

julkisivuiltasi

julkisivultansa / julkisivultaan

julkisivuiltansa / julkisivuiltaan

Tra

-ksi

julkisivukseni

julkisivuikseni

julkisivuksesi

julkisivuiksesi

julkisivuksensa / julkisivukseen

julkisivuiksensa / julkisivuikseen

Ess

-na

julkisivunani

julkisivuinani

julkisivunasi

julkisivuinasi

julkisivunansa / julkisivunaan

julkisivuinansa / julkisivuinaan

Abe

-tta

julkisivuttani

julkisivuittani

julkisivuttasi

julkisivuittasi

julkisivuttansa / julkisivuttaan

julkisivuittansa / julkisivuittaan

Com

-ne

-

julkisivuineni

-

julkisivuinesi

-

julkisivuinensa / julkisivuineen

Singular

Plural

Nom

-

julkisivuni

julkisivusi

julkisivunsa

julkisivuni

julkisivusi

julkisivunsa

Par

-ta

julkisivuani

julkisivuasi

julkisivuansa / julkisivuaan

julkisivujani

julkisivujasi

julkisivujansa / julkisivujaan

Gen

-n

julkisivuni

julkisivusi

julkisivunsa

julkisivujeni

julkisivujesi

julkisivujensa

Ill

mihin

julkisivuuni

julkisivuusi

julkisivuunsa

julkisivuihini

julkisivuihisi

julkisivuihinsa

Ine

-ssa

julkisivussani

julkisivussasi

julkisivussansa / julkisivussaan

julkisivuissani

julkisivuissasi

julkisivuissansa / julkisivuissaan

Ela

-sta

julkisivustani

julkisivustasi

julkisivustansa / julkisivustaan

julkisivuistani

julkisivuistasi

julkisivuistansa / julkisivuistaan

All

-lle

julkisivulleni

julkisivullesi

julkisivullensa / julkisivulleen

julkisivuilleni

julkisivuillesi

julkisivuillensa / julkisivuillean

Ade

-lla

julkisivullani

julkisivullasi

julkisivullansa / julkisivullaan

julkisivuillani

julkisivuillasi

julkisivuillansa / julkisivuillaan

Abl

-lta

julkisivultani

julkisivultasi

julkisivultansa / julkisivultaan

julkisivuiltani

julkisivuiltasi

julkisivuiltansa / julkisivuiltaan

Tra

-ksi

julkisivukseni

julkisivuksesi

julkisivuksensa / julkisivukseen

julkisivuikseni

julkisivuiksesi

julkisivuiksensa / julkisivuikseen

Ess

-na

julkisivunani

julkisivunasi

julkisivunansa / julkisivunaan

julkisivuinani

julkisivuinasi

julkisivuinansa / julkisivuinaan

Abe

-tta

julkisivuttani

julkisivuttasi

julkisivuttansa / julkisivuttaan

julkisivuittani

julkisivuittasi

julkisivuittansa / julkisivuittaan

Com

-ne

-

-

-

julkisivuineni

julkisivuinesi

julkisivuinensa / julkisivuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

julkisivumme

julkisivumme

julkisivunne

julkisivunne

julkisivunsa

julkisivunsa

Par

-ta

julkisivuamme

julkisivujamme

julkisivuanne

julkisivujanne

julkisivuansa / julkisivuaan

julkisivujansa / julkisivujaan

Gen

-n

julkisivumme

julkisivujemme

julkisivunne

julkisivujenne

julkisivunsa

julkisivujensa

Ill

mihin

julkisivuumme

julkisivuihimme

julkisivuunne

julkisivuihinne

julkisivuunsa

julkisivuihinsa

Ine

-ssa

julkisivussamme

julkisivuissamme

julkisivussanne

julkisivuissanne

julkisivussansa / julkisivussaan

julkisivuissansa / julkisivuissaan

Ela

-sta

julkisivustamme

julkisivuistamme

julkisivustanne

julkisivuistanne

julkisivustansa / julkisivustaan

julkisivuistansa / julkisivuistaan

All

-lle

julkisivullemme

julkisivuillemme

julkisivullenne

julkisivuillenne

julkisivullensa / julkisivulleen

julkisivuillensa / julkisivuillean

Ade

-lla

julkisivullamme

julkisivuillamme

julkisivullanne

julkisivuillanne

julkisivullansa / julkisivullaan

julkisivuillansa / julkisivuillaan

Abl

-lta

julkisivultamme

julkisivuiltamme

julkisivultanne

julkisivuiltanne

julkisivultansa / julkisivultaan

julkisivuiltansa / julkisivuiltaan

Tra

-ksi

julkisivuksemme

julkisivuiksemme

julkisivuksenne

julkisivuiksenne

julkisivuksensa / julkisivukseen

julkisivuiksensa / julkisivuikseen

Ess

-na

julkisivunamme

julkisivuinamme

julkisivunanne

julkisivuinanne

julkisivunansa / julkisivunaan

julkisivuinansa / julkisivuinaan

Abe

-tta

julkisivuttamme

julkisivuittamme

julkisivuttanne

julkisivuittanne

julkisivuttansa / julkisivuttaan

julkisivuittansa / julkisivuittaan

Com

-ne

-

julkisivuinemme

-

julkisivuinenne

-

julkisivuinensa / julkisivuineen

Singular

Plural

Nom

-

julkisivumme

julkisivunne

julkisivunsa

julkisivumme

julkisivunne

julkisivunsa

Par

-ta

julkisivuamme

julkisivuanne

julkisivuansa / julkisivuaan

julkisivujamme

julkisivujanne

julkisivujansa / julkisivujaan

Gen

-n

julkisivumme

julkisivunne

julkisivunsa

julkisivujemme

julkisivujenne

julkisivujensa

Ill

mihin

julkisivuumme

julkisivuunne

julkisivuunsa

julkisivuihimme

julkisivuihinne

julkisivuihinsa

Ine

-ssa

julkisivussamme

julkisivussanne

julkisivussansa / julkisivussaan

julkisivuissamme

julkisivuissanne

julkisivuissansa / julkisivuissaan

Ela

-sta

julkisivustamme

julkisivustanne

julkisivustansa / julkisivustaan

julkisivuistamme

julkisivuistanne

julkisivuistansa / julkisivuistaan

All

-lle

julkisivullemme

julkisivullenne

julkisivullensa / julkisivulleen

julkisivuillemme

julkisivuillenne

julkisivuillensa / julkisivuillean

Ade

-lla

julkisivullamme

julkisivullanne

julkisivullansa / julkisivullaan

julkisivuillamme

julkisivuillanne

julkisivuillansa / julkisivuillaan

Abl

-lta

julkisivultamme

julkisivultanne

julkisivultansa / julkisivultaan

julkisivuiltamme

julkisivuiltanne

julkisivuiltansa / julkisivuiltaan

Tra

-ksi

julkisivuksemme

julkisivuksenne

julkisivuksensa / julkisivukseen

julkisivuiksemme

julkisivuiksenne

julkisivuiksensa / julkisivuikseen

Ess

-na

julkisivunamme

julkisivunanne

julkisivunansa / julkisivunaan

julkisivuinamme

julkisivuinanne

julkisivuinansa / julkisivuinaan

Abe

-tta

julkisivuttamme

julkisivuttanne

julkisivuttansa / julkisivuttaan

julkisivuittamme

julkisivuittanne

julkisivuittansa / julkisivuittaan

Com

-ne

-

-

-

julkisivuinemme

julkisivuinenne

julkisivuinensa / julkisivuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lamelli

lamellit

Par

-ta

lamellia

lamelleja

Gen

-n

lamellin

lamellien

Ill

mihin

lamelliin

lamelleihin

Ine

-ssa

lamellissa

lamelleissa

Ela

-sta

lamellista

lamelleista

All

-lle

lamellille

lamelleille

Ade

-lla

lamellilla

lamelleilla

Abl

-lta

lamellilta

lamelleilta

Tra

-ksi

lamelliksi

lamelleiksi

Ess

-na

lamellina

lamelleina

Abe

-tta

lamellitta

lamelleitta

Com

-ne

-

lamelleine

Ins

-in

-

lamellein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lamelli

lamellit

Par

-ta

lamellia

lamelleja

Gen

-n

lamellin

lamellien

Ill

mihin

lamelliin

lamelleihin

Ine

-ssa

lamellissa

lamelleissa

Ela

-sta

lamellista

lamelleista

All

-lle

lamellille

lamelleille

Ade

-lla

lamellilla

lamelleilla

Abl

-lta

lamellilta

lamelleilta

Tra

-ksi

lamelliksi

lamelleiksi

Ess

-na

lamellina

lamelleina

Abe

-tta

lamellitta

lamelleitta

Com

-ne

-

lamelleine

Ins

-in

-

lamellein

laminated laminoitu, lamelli-, lehti-, kerros-
lamella
Show more arrow right
tmClass; Europarl Parallel Corpus, sentence 285800.; OPUS, sentence 102344.; Europarl; Tatoeba, sentence 3891463.; OPUS, sentence 98432.; Tatoeba, sentence 5111121. Lamellins-ikkunat. Lamellar windows. Lamellis-ja laskoskaihtimet. Slatted blinds and venetian blinds. Lamelli yhtyy helposti muihin materiaaleihin. Lamelli easily joins with other materials. Lamelli on erittäin ohut ja kevyt rakenneosa. A lamella is a very thin and lightweight structural component. Lamelli on valmistettu liimattaviksi suoraan seinään. Lamelli are designed to be glued directly to the wall. Puuta on usein lamellissa. Wood is often in the form of a lamella. Katto on peitetty lamelleilla. The roof is covered with lamellas. Pääosin muoveista koostuvat lamellins-seinäelementit. Slatted wall elements made mainly of plastic. Suodatukseen käytetään lamelleja. Lamellas are used for filtration. Lamellit varjostuslaitteisiin. Slats for shading installations. Show more arrow right

Wiktionary

lamella Show more arrow right

Wikipedia

1
jollaisia voidaan käyttää lamelli- tai laminaattirakenteissa lamelli
kerrostalon porraskäytävän ja siihen liittyvien tilojen muodostama kokonaisuus.[1]
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lamellini

lamellini

lamellisi

lamellisi

lamellinsa

lamellinsa

Par

-ta

lamelliani

lamellejani

lamelliasi

lamellejasi

lamelliansa / lamelliaan

lamellejansa / lamellejaan

Gen

-n

lamellini

lamellieni

lamellisi

lamelliesi

lamellinsa

lamelliensa

Ill

mihin

lamelliini

lamelleihini

lamelliisi

lamelleihisi

lamelliinsa

lamelleihinsa

Ine

-ssa

lamellissani

lamelleissani

lamellissasi

lamelleissasi

lamellissansa / lamellissaan

lamelleissansa / lamelleissaan

Ela

-sta

lamellistani

lamelleistani

lamellistasi

lamelleistasi

lamellistansa / lamellistaan

lamelleistansa / lamelleistaan

All

-lle

lamellilleni

lamelleilleni

lamellillesi

lamelleillesi

lamellillensa / lamellilleen

lamelleillensa / lamelleillean

Ade

-lla

lamellillani

lamelleillani

lamellillasi

lamelleillasi

lamellillansa / lamellillaan

lamelleillansa / lamelleillaan

Abl

-lta

lamelliltani

lamelleiltani

lamelliltasi

lamelleiltasi

lamelliltansa / lamelliltaan

lamelleiltansa / lamelleiltaan

Tra

-ksi

lamellikseni

lamelleikseni

lamelliksesi

lamelleiksesi

lamelliksensa / lamellikseen

lamelleiksensa / lamelleikseen

Ess

-na

lamellinani

lamelleinani

lamellinasi

lamelleinasi

lamellinansa / lamellinaan

lamelleinansa / lamelleinaan

Abe

-tta

lamellittani

lamelleittani

lamellittasi

lamelleittasi

lamellittansa / lamellittaan

lamelleittansa / lamelleittaan

Com

-ne

-

lamelleineni

-

lamelleinesi

-

lamelleinensa / lamelleineen

Singular

Plural

Nom

-

lamellini

lamellisi

lamellinsa

lamellini

lamellisi

lamellinsa

Par

-ta

lamelliani

lamelliasi

lamelliansa / lamelliaan

lamellejani

lamellejasi

lamellejansa / lamellejaan

Gen

-n

lamellini

lamellisi

lamellinsa

lamellieni

lamelliesi

lamelliensa

Ill

mihin

lamelliini

lamelliisi

lamelliinsa

lamelleihini

lamelleihisi

lamelleihinsa

Ine

-ssa

lamellissani

lamellissasi

lamellissansa / lamellissaan

lamelleissani

lamelleissasi

lamelleissansa / lamelleissaan

Ela

-sta

lamellistani

lamellistasi

lamellistansa / lamellistaan

lamelleistani

lamelleistasi

lamelleistansa / lamelleistaan

All

-lle

lamellilleni

lamellillesi

lamellillensa / lamellilleen

lamelleilleni

lamelleillesi

lamelleillensa / lamelleillean

Ade

-lla

lamellillani

lamellillasi

lamellillansa / lamellillaan

lamelleillani

lamelleillasi

lamelleillansa / lamelleillaan

Abl

-lta

lamelliltani

lamelliltasi

lamelliltansa / lamelliltaan

lamelleiltani

lamelleiltasi

lamelleiltansa / lamelleiltaan

Tra

-ksi

lamellikseni

lamelliksesi

lamelliksensa / lamellikseen

lamelleikseni

lamelleiksesi

lamelleiksensa / lamelleikseen

Ess

-na

lamellinani

lamellinasi

lamellinansa / lamellinaan

lamelleinani

lamelleinasi

lamelleinansa / lamelleinaan

Abe

-tta

lamellittani

lamellittasi

lamellittansa / lamellittaan

lamelleittani

lamelleittasi

lamelleittansa / lamelleittaan

Com

-ne

-

-

-

lamelleineni

lamelleinesi

lamelleinensa / lamelleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lamellimme

lamellimme

lamellinne

lamellinne

lamellinsa

lamellinsa

Par

-ta

lamelliamme

lamellejamme

lamellianne

lamellejanne

lamelliansa / lamelliaan

lamellejansa / lamellejaan

Gen

-n

lamellimme

lamelliemme

lamellinne

lamellienne

lamellinsa

lamelliensa

Ill

mihin

lamelliimme

lamelleihimme

lamelliinne

lamelleihinne

lamelliinsa

lamelleihinsa

Ine

-ssa

lamellissamme

lamelleissamme

lamellissanne

lamelleissanne

lamellissansa / lamellissaan

lamelleissansa / lamelleissaan

Ela

-sta

lamellistamme

lamelleistamme

lamellistanne

lamelleistanne

lamellistansa / lamellistaan

lamelleistansa / lamelleistaan

All

-lle

lamellillemme

lamelleillemme

lamellillenne

lamelleillenne

lamellillensa / lamellilleen

lamelleillensa / lamelleillean

Ade

-lla

lamellillamme

lamelleillamme

lamellillanne

lamelleillanne

lamellillansa / lamellillaan

lamelleillansa / lamelleillaan

Abl

-lta

lamelliltamme

lamelleiltamme

lamelliltanne

lamelleiltanne

lamelliltansa / lamelliltaan

lamelleiltansa / lamelleiltaan

Tra

-ksi

lamelliksemme

lamelleiksemme

lamelliksenne

lamelleiksenne

lamelliksensa / lamellikseen

lamelleiksensa / lamelleikseen

Ess

-na

lamellinamme

lamelleinamme

lamellinanne

lamelleinanne

lamellinansa / lamellinaan

lamelleinansa / lamelleinaan

Abe

-tta

lamellittamme

lamelleittamme

lamellittanne

lamelleittanne

lamellittansa / lamellittaan

lamelleittansa / lamelleittaan

Com

-ne

-

lamelleinemme

-

lamelleinenne

-

lamelleinensa / lamelleineen

Singular

Plural

Nom

-

lamellimme

lamellinne

lamellinsa

lamellimme

lamellinne

lamellinsa

Par

-ta

lamelliamme

lamellianne

lamelliansa / lamelliaan

lamellejamme

lamellejanne

lamellejansa / lamellejaan

Gen

-n

lamellimme

lamellinne

lamellinsa

lamelliemme

lamellienne

lamelliensa

Ill

mihin

lamelliimme

lamelliinne

lamelliinsa

lamelleihimme

lamelleihinne

lamelleihinsa

Ine

-ssa

lamellissamme

lamellissanne

lamellissansa / lamellissaan

lamelleissamme

lamelleissanne

lamelleissansa / lamelleissaan

Ela

-sta

lamellistamme

lamellistanne

lamellistansa / lamellistaan

lamelleistamme

lamelleistanne

lamelleistansa / lamelleistaan

All

-lle

lamellillemme

lamellillenne

lamellillensa / lamellilleen

lamelleillemme

lamelleillenne

lamelleillensa / lamelleillean

Ade

-lla

lamellillamme

lamellillanne

lamellillansa / lamellillaan

lamelleillamme

lamelleillanne

lamelleillansa / lamelleillaan

Abl

-lta

lamelliltamme

lamelliltanne

lamelliltansa / lamelliltaan

lamelleiltamme

lamelleiltanne

lamelleiltansa / lamelleiltaan

Tra

-ksi

lamelliksemme

lamelliksenne

lamelliksensa / lamellikseen

lamelleiksemme

lamelleiksenne

lamelleiksensa / lamelleikseen

Ess

-na

lamellinamme

lamellinanne

lamellinansa / lamellinaan

lamelleinamme

lamelleinanne

lamelleinansa / lamelleinaan

Abe

-tta

lamellittamme

lamellittanne

lamellittansa / lamellittaan

lamelleittamme

lamelleittanne

lamelleittansa / lamelleittaan

Com

-ne

-

-

-

lamelleinemme

lamelleinenne

lamelleinensa / lamelleineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept