Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

jouluyö jouluyö   N Sg Nom
joulu   N Sg Nom +    N Sg Nom

jouluyö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

Christmas
jouluyö
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
Puevfgznf avtug

Etymology:
wbhyh +‎
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - jouluyöni jouluyöni jouluyösi jouluyösi jouluyönsä jouluyönsä
Par -ta jouluyötäni jouluöitäni jouluyötäsi jouluöitäsi jouluyötänsä / jouluyötään jouluöitänsä / jouluöitään
Gen -n jouluyöni jouluöitteni / jouluöideni jouluyösi jouluöittesi / jouluöidesi jouluyönsä jouluöittensä / jouluöidensä
Ill mihin jouluyöhöni jouluöihini jouluyöhösi jouluöihisi jouluyöhönsä jouluöihinsä
Ine -ssa jouluyössäni jouluöissäni jouluyössäsi jouluöissäsi jouluyössänsä / jouluyössään jouluöissänsä / jouluöissään
Ela -sta jouluyöstäni jouluöistäni jouluyöstäsi jouluöistäsi jouluyöstänsä / jouluyöstään jouluöistänsä / jouluöistään
All -lle jouluyölleni jouluöilleni jouluyöllesi jouluöillesi jouluyölleen / jouluyöllensä jouluöillensä / jouluöilleän
Ade -lla jouluyölläni jouluöilläni jouluyölläsi jouluöilläsi jouluyöllänsä / jouluyöllään jouluöillänsä / jouluöillään
Abl -lta jouluyöltäni jouluöiltäni jouluyöltäsi jouluöiltäsi jouluyöltänsä / jouluyöltään jouluöiltänsä / jouluöiltään
Tra -ksi jouluyökseni jouluöikseni jouluyöksesi jouluöiksesi jouluyökseen / jouluyöksensä jouluöikseen / jouluöiksensä
Ess -na jouluyönäni jouluöinäni jouluyönäsi jouluöinäsi jouluyönänsä / jouluyönään jouluöinänsä / jouluöinään
Abe -tta jouluyöttäni jouluöittäni jouluyöttäsi jouluöittäsi jouluyöttänsä / jouluyöttään jouluöittänsä / jouluöittään
Com -ne - jouluöineni - jouluöinesi - jouluöineen / jouluöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - jouluyömme jouluyömme jouluyönne jouluyönne jouluyönsä jouluyönsä
Par -ta jouluyötämme jouluöitämme jouluyötänne jouluöitänne jouluyötänsä / jouluyötään jouluöitänsä / jouluöitään
Gen -n jouluyömme jouluöittemme / jouluöidemme jouluyönne jouluöittenne / jouluöidenne jouluyönsä jouluöittensä / jouluöidensä
Ill mihin jouluyöhömme jouluöihimme jouluyöhönne jouluöihinne jouluyöhönsä jouluöihinsä
Ine -ssa jouluyössämme jouluöissämme jouluyössänne jouluöissänne jouluyössänsä / jouluyössään jouluöissänsä / jouluöissään
Ela -sta jouluyöstämme jouluöistämme jouluyöstänne jouluöistänne jouluyöstänsä / jouluyöstään jouluöistänsä / jouluöistään
All -lle jouluyöllemme jouluöillemme jouluyöllenne jouluöillenne jouluyölleen / jouluyöllensä jouluöillensä / jouluöilleän
Ade -lla jouluyöllämme jouluöillämme jouluyöllänne jouluöillänne jouluyöllänsä / jouluyöllään jouluöillänsä / jouluöillään
Abl -lta jouluyöltämme jouluöiltämme jouluyöltänne jouluöiltänne jouluyöltänsä / jouluyöltään jouluöiltänsä / jouluöiltään
Tra -ksi jouluyöksemme jouluöiksemme jouluyöksenne jouluöiksenne jouluyökseen / jouluyöksensä jouluöikseen / jouluöiksensä
Ess -na jouluyönämme jouluöinämme jouluyönänne jouluöinänne jouluyönänsä / jouluyönään jouluöinänsä / jouluöinään
Abe -tta jouluyöttämme jouluöittämme jouluyöttänne jouluöittänne jouluyöttänsä / jouluyöttään jouluöittänsä / jouluöittään
Com -ne - jouluöinemme - jouluöinenne - jouluöineen / jouluöinensä

joulu, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - joulu joulut
Par -ta joulua jouluja
Gen -n joulun joulujen
Ill mihin jouluun jouluihin
Ine -ssa joulussa jouluissa
Ela -sta joulusta jouluista
All -lle joululle jouluille
Ade -lla joululla jouluilla
Abl -lta joululta jouluilta
Tra -ksi jouluksi jouluiksi
Ess -na jouluna jouluina
Abe -tta joulutta jouluitta
Com -ne - jouluine
Ins -in - jouluin

Translations & synonyms

Christmas joulu
Xmas joulu
Yule joulu
Noel joulu
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Puevfgznf (be gur Srnfg bs gur Angvivgl)[abg irevsvrq va obql] vf na naahny srfgviny pbzzrzbengvat gur ovegu bs Wrfhf Puevfg, bofreirq cevznevyl ba Qrprzore 25[n] nf n eryvtvbhf naq phygheny pryroengvba ol ovyyvbaf bs crbcyr nebhaq gur jbeyq. N srnfg prageny gb gur Puevfgvna yvghetvpny lrne, vg vf cerprqrq ol gur frnfba bs Nqirag be gur Angvivgl Snfg naq vavgvngrf gur frnfba bs Puevfgznfgvqr, juvpu uvfgbevpnyyl va gur Jrfg ynfgf gjryir qnlf naq phyzvangrf ba Gjrysgu Avtug. Puevfgznf Qnl vf n choyvp ubyvqnl va znal bs gur jbeyq'f angvbaf, vf pryroengrq eryvtvbhfyl ol n znwbevgl bs Puevfgvnaf, nf jryy nf phyghenyyl ol znal aba-Puevfgvnaf, naq sbezf na vagrteny cneg bs gur ubyvqnl frnfba pragrerq nebhaq vg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
Puevfgznf

Derived terms:
wbhyhvara
Compounds:
wbhyhnnzh
wbhyhnnggb
wbhyhnnggbvygn
wbhyhnvxn
wbhyhnchynvara
wbhyhngrevn
wbhyhrinaxryvhzv
wbhyhtyötv
wbhyhvxxhan
wbhyhvygn
wbhyhwhuyn
wbhyhxnxghf
wbhyhxnyn
wbhyhxnyragrev
wbhyhxnyxxhan
wbhyhxngnwn
wbhyhxngh
wbhyhxryyb
wbhyhxvver
wbhyhxvaxxh
wbhyhxvewn
wbhyhxvexxb
wbhyhxbevfgr
wbhyhxbeggv
wbhyhxhxxn
wbhyhxhh
wbhyhxhhfrawnyxn
wbhyhxhhfraxbevfgr
wbhyhxhhfraxlaggvyä
wbhyhxhhfv
wbhyhxlaggvyä
wbhyhynuwn
wbhyhynuwncnxrggv
wbhyhynhyh
wbhyhyrugv
wbhyhyrvxxv
wbhyhyvvan
wbhyhybzn
wbhyhyluqr
wbhyhznexxvang
wbhyhzrexxv
wbhyhzllagv
wbhyhanvxn
wbhyhanyhfcäviä
wbhyhanyhfivvxxb
wbhyhacluä
wbhyhahzreb
wbhyhaivrggb
wbhyhaälgryzä
wbhyhbfgbf
wbhyhcnxrggv
wbhyhcncrev
wbhyhcngn
wbhyhcbefnf
wbhyhcbfgv
wbhyhchxxv
wbhyhchh
wbhyhchheb
wbhyhcäviä
wbhyhcölgä
wbhyhenun
wbhyhenhun
wbhyhehab
wbhyhehbxn
wbhyhehhuxn
wbhyhehhfh
wbhyhfnhan
wbhyhfrvzv
wbhyhfrfbaxv
wbhyhfvvibhf
wbhyhgbqvfghf
wbhyhgbaggh
wbhyhgbeggh
wbhyhghaaryzn
wbhyhgäugv
wbhyh-hxxb
wbhyhinyzvfgryhg
wbhyhivvxxb
wbhyhivefv
wbhyhlö
cvxxhwbhyh
cvxxhwbhyhwhuyn

Nooerivngvba bs wbhyhxhh (“Qrprzore”).

Etymology:
Sebz Abegu Treznavp, pbzcner Fjrqvfu why naq Ratyvfu Lhyr. Na rneyvre ybna sebz gur fnzr fbhepr vf whuyn.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - jouluni jouluni joulusi joulusi joulunsa joulunsa
Par -ta jouluani joulujani jouluasi joulujasi jouluansa / jouluaan joulujansa / joulujaan
Gen -n jouluni joulujeni joulusi joulujesi joulunsa joulujensa
Ill mihin jouluuni jouluihini jouluusi jouluihisi jouluunsa jouluihinsa
Ine -ssa joulussani jouluissani joulussasi jouluissasi joulussansa / joulussaan jouluissansa / jouluissaan
Ela -sta joulustani jouluistani joulustasi jouluistasi joulustansa / joulustaan jouluistansa / jouluistaan
All -lle joululleni jouluilleni joulullesi jouluillesi joululleen / joulullensa jouluillensa / jouluillean
Ade -lla joulullani jouluillani joulullasi jouluillasi joulullansa / joulullaan jouluillansa / jouluillaan
Abl -lta joulultani jouluiltani joulultasi jouluiltasi joulultansa / joulultaan jouluiltansa / jouluiltaan
Tra -ksi joulukseni jouluikseni jouluksesi jouluiksesi joulukseen / jouluksensa jouluikseen / jouluiksensa
Ess -na joulunani jouluinani joulunasi jouluinasi joulunansa / joulunaan jouluinansa / jouluinaan
Abe -tta jouluttani jouluittani jouluttasi jouluittasi jouluttansa / jouluttaan jouluittansa / jouluittaan
Com -ne - jouluineni - jouluinesi - jouluineen / jouluinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - joulumme joulumme joulunne joulunne joulunsa joulunsa
Par -ta jouluamme joulujamme jouluanne joulujanne jouluansa / jouluaan joulujansa / joulujaan
Gen -n joulumme joulujemme joulunne joulujenne joulunsa joulujensa
Ill mihin jouluumme jouluihimme jouluunne jouluihinne jouluunsa jouluihinsa
Ine -ssa joulussamme jouluissamme joulussanne jouluissanne joulussansa / joulussaan jouluissansa / jouluissaan
Ela -sta joulustamme jouluistamme joulustanne jouluistanne joulustansa / joulustaan jouluistansa / jouluistaan
All -lle joulullemme jouluillemme joulullenne jouluillenne joululleen / joulullensa jouluillensa / jouluillean
Ade -lla joulullamme jouluillamme joulullanne jouluillanne joulullansa / joulullaan jouluillansa / jouluillaan
Abl -lta joulultamme jouluiltamme joulultanne jouluiltanne joulultansa / joulultaan jouluiltansa / jouluiltaan
Tra -ksi jouluksemme jouluiksemme jouluksenne jouluiksenne joulukseen / jouluksensa jouluikseen / jouluiksensa
Ess -na joulunamme jouluinamme joulunanne jouluinanne joulunansa / joulunaan jouluinansa / jouluinaan
Abe -tta jouluttamme jouluittamme jouluttanne jouluittanne jouluttansa / jouluttaan jouluittansa / jouluittaan
Com -ne - jouluinemme - jouluinenne - jouluineen / jouluinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept