logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

jalokuoriainen, noun

Word analysis
jalokuoriainen

jalokuoriainen

jalokuoriainen

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jalokuoriainen

jalokuoriaiset

Par

-ta

jalokuoriaista

jalokuoriaisia

Gen

-n

jalokuoriaisen

jalokuoriaisien / jalokuoriaisten

Ill

mihin

jalokuoriaiseen

jalokuoriaisiin

Ine

-ssa

jalokuoriaisessa

jalokuoriaisissa

Ela

-sta

jalokuoriaisesta

jalokuoriaisista

All

-lle

jalokuoriaiselle

jalokuoriaisille

Ade

-lla

jalokuoriaisella

jalokuoriaisilla

Abl

-lta

jalokuoriaiselta

jalokuoriaisilta

Tra

-ksi

jalokuoriaiseksi

jalokuoriaisiksi

Ess

-na

jalokuoriaisena

jalokuoriaisina

Abe

-tta

jalokuoriaisetta

jalokuoriaisitta

Com

-ne

-

jalokuoriaisine

Ins

-in

-

jalokuoriaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jalokuoriainen

jalokuoriaiset

Par

-ta

jalokuoriaista

jalokuoriaisia

Gen

-n

jalokuoriaisen

jalokuoriaisien / jalokuoriaisten

Ill

mihin

jalokuoriaiseen

jalokuoriaisiin

Ine

-ssa

jalokuoriaisessa

jalokuoriaisissa

Ela

-sta

jalokuoriaisesta

jalokuoriaisista

All

-lle

jalokuoriaiselle

jalokuoriaisille

Ade

-lla

jalokuoriaisella

jalokuoriaisilla

Abl

-lta

jalokuoriaiselta

jalokuoriaisilta

Tra

-ksi

jalokuoriaiseksi

jalokuoriaisiksi

Ess

-na

jalokuoriaisena

jalokuoriaisina

Abe

-tta

jalokuoriaisetta

jalokuoriaisitta

Com

-ne

-

jalokuoriaisine

Ins

-in

-

jalokuoriaisin

beetle
beetles
Show more arrow right
jw2019; ted2019 Jalokuoriainen Unkarista. Metallic wood-boring beetle, Hungary. Jalokuoriainen Thaimaasta. Metallic wood-boring beetle, Thailand. Mutta pitää muistaa jalokuoriainen. But remember the jewel beetle. Jalokuoriainen on selvinnyt tuhansia, jopa miljoonia vuosia, pelkillä tempuilla ja jujuilla. The jewel beetle survived for thousands, perhaps millions of years, using simple tricks and hacks. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jalokuoriaiseni

jalokuoriaiseni

jalokuoriaisesi

jalokuoriaisesi

jalokuoriaisensa

jalokuoriaisensa

Par

-ta

jalokuoriaistani

jalokuoriaisiani

jalokuoriaistasi

jalokuoriaisiasi

jalokuoriaistansa / jalokuoriaistaan

jalokuoriaisiansa / jalokuoriaisiaan

Gen

-n

jalokuoriaiseni

jalokuoriaisieni / jalokuoriaisteni

jalokuoriaisesi

jalokuoriaisiesi / jalokuoriaistesi

jalokuoriaisensa

jalokuoriaisiensa / jalokuoriaistensa

Ill

mihin

jalokuoriaiseeni

jalokuoriaisiini

jalokuoriaiseesi

jalokuoriaisiisi

jalokuoriaiseensa

jalokuoriaisiinsa

Ine

-ssa

jalokuoriaisessani

jalokuoriaisissani

jalokuoriaisessasi

jalokuoriaisissasi

jalokuoriaisessansa / jalokuoriaisessaan

jalokuoriaisissansa / jalokuoriaisissaan

Ela

-sta

jalokuoriaisestani

jalokuoriaisistani

jalokuoriaisestasi

jalokuoriaisistasi

jalokuoriaisestansa / jalokuoriaisestaan

jalokuoriaisistansa / jalokuoriaisistaan

All

-lle

jalokuoriaiselleni

jalokuoriaisilleni

jalokuoriaisellesi

jalokuoriaisillesi

jalokuoriaisellensa / jalokuoriaiselleen

jalokuoriaisillensa / jalokuoriaisillean

Ade

-lla

jalokuoriaisellani

jalokuoriaisillani

jalokuoriaisellasi

jalokuoriaisillasi

jalokuoriaisellansa / jalokuoriaisellaan

jalokuoriaisillansa / jalokuoriaisillaan

Abl

-lta

jalokuoriaiseltani

jalokuoriaisiltani

jalokuoriaiseltasi

jalokuoriaisiltasi

jalokuoriaiseltansa / jalokuoriaiseltaan

jalokuoriaisiltansa / jalokuoriaisiltaan

Tra

-ksi

jalokuoriaisekseni

jalokuoriaisikseni

jalokuoriaiseksesi

jalokuoriaisiksesi

jalokuoriaiseksensa / jalokuoriaisekseen

jalokuoriaisiksensa / jalokuoriaisikseen

Ess

-na

jalokuoriaisenani

jalokuoriaisinani

jalokuoriaisenasi

jalokuoriaisinasi

jalokuoriaisenansa / jalokuoriaisenaan

jalokuoriaisinansa / jalokuoriaisinaan

Abe

-tta

jalokuoriaisettani

jalokuoriaisittani

jalokuoriaisettasi

jalokuoriaisittasi

jalokuoriaisettansa / jalokuoriaisettaan

jalokuoriaisittansa / jalokuoriaisittaan

Com

-ne

-

jalokuoriaisineni

-

jalokuoriaisinesi

-

jalokuoriaisinensa / jalokuoriaisineen

Singular

Plural

Nom

-

jalokuoriaiseni

jalokuoriaisesi

jalokuoriaisensa

jalokuoriaiseni

jalokuoriaisesi

jalokuoriaisensa

Par

-ta

jalokuoriaistani

jalokuoriaistasi

jalokuoriaistansa / jalokuoriaistaan

jalokuoriaisiani

jalokuoriaisiasi

jalokuoriaisiansa / jalokuoriaisiaan

Gen

-n

jalokuoriaiseni

jalokuoriaisesi

jalokuoriaisensa

jalokuoriaisieni / jalokuoriaisteni

jalokuoriaisiesi / jalokuoriaistesi

jalokuoriaisiensa / jalokuoriaistensa

Ill

mihin

jalokuoriaiseeni

jalokuoriaiseesi

jalokuoriaiseensa

jalokuoriaisiini

jalokuoriaisiisi

jalokuoriaisiinsa

Ine

-ssa

jalokuoriaisessani

jalokuoriaisessasi

jalokuoriaisessansa / jalokuoriaisessaan

jalokuoriaisissani

jalokuoriaisissasi

jalokuoriaisissansa / jalokuoriaisissaan

Ela

-sta

jalokuoriaisestani

jalokuoriaisestasi

jalokuoriaisestansa / jalokuoriaisestaan

jalokuoriaisistani

jalokuoriaisistasi

jalokuoriaisistansa / jalokuoriaisistaan

All

-lle

jalokuoriaiselleni

jalokuoriaisellesi

jalokuoriaisellensa / jalokuoriaiselleen

jalokuoriaisilleni

jalokuoriaisillesi

jalokuoriaisillensa / jalokuoriaisillean

Ade

-lla

jalokuoriaisellani

jalokuoriaisellasi

jalokuoriaisellansa / jalokuoriaisellaan

jalokuoriaisillani

jalokuoriaisillasi

jalokuoriaisillansa / jalokuoriaisillaan

Abl

-lta

jalokuoriaiseltani

jalokuoriaiseltasi

jalokuoriaiseltansa / jalokuoriaiseltaan

jalokuoriaisiltani

jalokuoriaisiltasi

jalokuoriaisiltansa / jalokuoriaisiltaan

Tra

-ksi

jalokuoriaisekseni

jalokuoriaiseksesi

jalokuoriaiseksensa / jalokuoriaisekseen

jalokuoriaisikseni

jalokuoriaisiksesi

jalokuoriaisiksensa / jalokuoriaisikseen

Ess

-na

jalokuoriaisenani

jalokuoriaisenasi

jalokuoriaisenansa / jalokuoriaisenaan

jalokuoriaisinani

jalokuoriaisinasi

jalokuoriaisinansa / jalokuoriaisinaan

Abe

-tta

jalokuoriaisettani

jalokuoriaisettasi

jalokuoriaisettansa / jalokuoriaisettaan

jalokuoriaisittani

jalokuoriaisittasi

jalokuoriaisittansa / jalokuoriaisittaan

Com

-ne

-

-

-

jalokuoriaisineni

jalokuoriaisinesi

jalokuoriaisinensa / jalokuoriaisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jalokuoriaisemme

jalokuoriaisemme

jalokuoriaisenne

jalokuoriaisenne

jalokuoriaisensa

jalokuoriaisensa

Par

-ta

jalokuoriaistamme

jalokuoriaisiamme

jalokuoriaistanne

jalokuoriaisianne

jalokuoriaistansa / jalokuoriaistaan

jalokuoriaisiansa / jalokuoriaisiaan

Gen

-n

jalokuoriaisemme

jalokuoriaisiemme / jalokuoriaistemme

jalokuoriaisenne

jalokuoriaisienne / jalokuoriaistenne

jalokuoriaisensa

jalokuoriaisiensa / jalokuoriaistensa

Ill

mihin

jalokuoriaiseemme

jalokuoriaisiimme

jalokuoriaiseenne

jalokuoriaisiinne

jalokuoriaiseensa

jalokuoriaisiinsa

Ine

-ssa

jalokuoriaisessamme

jalokuoriaisissamme

jalokuoriaisessanne

jalokuoriaisissanne

jalokuoriaisessansa / jalokuoriaisessaan

jalokuoriaisissansa / jalokuoriaisissaan

Ela

-sta

jalokuoriaisestamme

jalokuoriaisistamme

jalokuoriaisestanne

jalokuoriaisistanne

jalokuoriaisestansa / jalokuoriaisestaan

jalokuoriaisistansa / jalokuoriaisistaan

All

-lle

jalokuoriaisellemme

jalokuoriaisillemme

jalokuoriaisellenne

jalokuoriaisillenne

jalokuoriaisellensa / jalokuoriaiselleen

jalokuoriaisillensa / jalokuoriaisillean

Ade

-lla

jalokuoriaisellamme

jalokuoriaisillamme

jalokuoriaisellanne

jalokuoriaisillanne

jalokuoriaisellansa / jalokuoriaisellaan

jalokuoriaisillansa / jalokuoriaisillaan

Abl

-lta

jalokuoriaiseltamme

jalokuoriaisiltamme

jalokuoriaiseltanne

jalokuoriaisiltanne

jalokuoriaiseltansa / jalokuoriaiseltaan

jalokuoriaisiltansa / jalokuoriaisiltaan

Tra

-ksi

jalokuoriaiseksemme

jalokuoriaisiksemme

jalokuoriaiseksenne

jalokuoriaisiksenne

jalokuoriaiseksensa / jalokuoriaisekseen

jalokuoriaisiksensa / jalokuoriaisikseen

Ess

-na

jalokuoriaisenamme

jalokuoriaisinamme

jalokuoriaisenanne

jalokuoriaisinanne

jalokuoriaisenansa / jalokuoriaisenaan

jalokuoriaisinansa / jalokuoriaisinaan

Abe

-tta

jalokuoriaisettamme

jalokuoriaisittamme

jalokuoriaisettanne

jalokuoriaisittanne

jalokuoriaisettansa / jalokuoriaisettaan

jalokuoriaisittansa / jalokuoriaisittaan

Com

-ne

-

jalokuoriaisinemme

-

jalokuoriaisinenne

-

jalokuoriaisinensa / jalokuoriaisineen

Singular

Plural

Nom

-

jalokuoriaisemme

jalokuoriaisenne

jalokuoriaisensa

jalokuoriaisemme

jalokuoriaisenne

jalokuoriaisensa

Par

-ta

jalokuoriaistamme

jalokuoriaistanne

jalokuoriaistansa / jalokuoriaistaan

jalokuoriaisiamme

jalokuoriaisianne

jalokuoriaisiansa / jalokuoriaisiaan

Gen

-n

jalokuoriaisemme

jalokuoriaisenne

jalokuoriaisensa

jalokuoriaisiemme / jalokuoriaistemme

jalokuoriaisienne / jalokuoriaistenne

jalokuoriaisiensa / jalokuoriaistensa

Ill

mihin

jalokuoriaiseemme

jalokuoriaiseenne

jalokuoriaiseensa

jalokuoriaisiimme

jalokuoriaisiinne

jalokuoriaisiinsa

Ine

-ssa

jalokuoriaisessamme

jalokuoriaisessanne

jalokuoriaisessansa / jalokuoriaisessaan

jalokuoriaisissamme

jalokuoriaisissanne

jalokuoriaisissansa / jalokuoriaisissaan

Ela

-sta

jalokuoriaisestamme

jalokuoriaisestanne

jalokuoriaisestansa / jalokuoriaisestaan

jalokuoriaisistamme

jalokuoriaisistanne

jalokuoriaisistansa / jalokuoriaisistaan

All

-lle

jalokuoriaisellemme

jalokuoriaisellenne

jalokuoriaisellensa / jalokuoriaiselleen

jalokuoriaisillemme

jalokuoriaisillenne

jalokuoriaisillensa / jalokuoriaisillean

Ade

-lla

jalokuoriaisellamme

jalokuoriaisellanne

jalokuoriaisellansa / jalokuoriaisellaan

jalokuoriaisillamme

jalokuoriaisillanne

jalokuoriaisillansa / jalokuoriaisillaan

Abl

-lta

jalokuoriaiseltamme

jalokuoriaiseltanne

jalokuoriaiseltansa / jalokuoriaiseltaan

jalokuoriaisiltamme

jalokuoriaisiltanne

jalokuoriaisiltansa / jalokuoriaisiltaan

Tra

-ksi

jalokuoriaiseksemme

jalokuoriaiseksenne

jalokuoriaiseksensa / jalokuoriaisekseen

jalokuoriaisiksemme

jalokuoriaisiksenne

jalokuoriaisiksensa / jalokuoriaisikseen

Ess

-na

jalokuoriaisenamme

jalokuoriaisenanne

jalokuoriaisenansa / jalokuoriaisenaan

jalokuoriaisinamme

jalokuoriaisinanne

jalokuoriaisinansa / jalokuoriaisinaan

Abe

-tta

jalokuoriaisettamme

jalokuoriaisettanne

jalokuoriaisettansa / jalokuoriaisettaan

jalokuoriaisittamme

jalokuoriaisittanne

jalokuoriaisittansa / jalokuoriaisittaan

Com

-ne

-

-

-

jalokuoriaisinemme

jalokuoriaisinenne

jalokuoriaisinensa / jalokuoriaisineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

jalokuoriainen

jalokuoriaiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

jalokuoriaisen

jalokuoriaisien / jalokuoriaisten

Ill

mihin

jalokuoriaisiin

Solve

Ine

-ssa

jalokuoriaisessa

Solve

Ela

-sta

jalokuoriaisesta

jalokuoriaisista

All

-lle

jalokuoriaisille

Solve

Ade

-lla

jalokuoriaisella

jalokuoriaisilla

Abl

-lta

jalokuoriaiselta

jalokuoriaisilta

Tra

-ksi

jalokuoriaiseksi

Solve

Ess

-na

jalokuoriaisena

jalokuoriaisina

Abe

-tta

jalokuoriaisetta

jalokuoriaisitta

Com

-ne

-

jalokuoriaisine

Ins

-in

-

jalokuoriaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jalokuoriainen

jalokuoriaiset

Par

-ta

Gen

-n

jalokuoriaisen

jalokuoriaisien / jalokuoriaisten

Ill

mihin

jalokuoriaisiin

Ine

-ssa

jalokuoriaisessa

Ela

-sta

jalokuoriaisesta

jalokuoriaisista

All

-lle

jalokuoriaisille

Ade

-lla

jalokuoriaisella

jalokuoriaisilla

Abl

-lta

jalokuoriaiselta

jalokuoriaisilta

Tra

-ksi

jalokuoriaiseksi

Ess

-na

jalokuoriaisena

jalokuoriaisina

Abe

-tta

jalokuoriaisetta

jalokuoriaisitta

Com

-ne

-

jalokuoriaisine

Ins

-in

-

jalokuoriaisin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept