logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

istutus, noun

Word analysis
istutustaimikoissa

istutustaimikoissa

istutus

Noun, Singular Nominative

+ taimi

Noun, Singular Nominative

+ koi

Noun, Plural Inessive

istutus

Noun, Singular Nominative

+ taimi

Noun, Singular Nominative

+ koi

Noun, Singular Inessive

istutus

Noun, Singular Nominative

+ taimi

Noun, Singular Nominative

+ koka

Noun, Plural Inessive

istutus

Noun, Singular Nominative

+ taimikko

Noun, Plural Inessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

istutus

istutukset

Par

-ta

istutusta

istutuksia

Gen

-n

istutuksen

istutuksien / istutusten

Ill

mihin

istutukseen

istutuksiin

Ine

-ssa

istutuksessa

istutuksissa

Ela

-sta

istutuksesta

istutuksista

All

-lle

istutukselle

istutuksille

Ade

-lla

istutuksella

istutuksilla

Abl

-lta

istutukselta

istutuksilta

Tra

-ksi

istutukseksi

istutuksiksi

Ess

-na

istutuksena

istutuksina

Abe

-tta

istutuksetta

istutuksitta

Com

-ne

-

istutuksine

Ins

-in

-

istutuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

istutus

istutukset

Par

-ta

istutusta

istutuksia

Gen

-n

istutuksen

istutuksien / istutusten

Ill

mihin

istutukseen

istutuksiin

Ine

-ssa

istutuksessa

istutuksissa

Ela

-sta

istutuksesta

istutuksista

All

-lle

istutukselle

istutuksille

Ade

-lla

istutuksella

istutuksilla

Abl

-lta

istutukselta

istutuksilta

Tra

-ksi

istutukseksi

istutuksiksi

Ess

-na

istutuksena

istutuksina

Abe

-tta

istutuksetta

istutuksitta

Com

-ne

-

istutuksine

Ins

-in

-

istutuksin

planting istutus
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles2018; EMEA0.3; OpenSubtitles2016 Istutus kukoistaa aurinkoisella paikalla. Planting thrives in a sunny spot. Istutus on suoritettava ennen sateen alkamista. Planting must be done before the rain begins. Tarvitaan enemmän istutusta. More planting is needed. Kasvupaikka vaatii istutusta. The site requires planting. Ensimmäinen kevään istutus tehdään huhtikuun alussa. The first spring planting will be done in early April. Istutus on tärkeä osa puutarhanhoitoa. Planting is an important part of gardening. Istutus tapahtui kirkon pihalla eilen. The planting took place in the churchyard yesterday. Tämä istutus tuo kauniin lisän puutarhaan. This planting brings a beautiful addition to the garden. Luunsisäiseen istutukseen. For intraosseous implantation. Puutarhassa tehtiin viime viikolla suuri istutus. There was a large planting in the garden last week. Show more arrow right

Wiktionary

The act of planting. Show more arrow right istuttaa +‎ -us Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

istutukseni

istutukseni

istutuksesi

istutuksesi

istutuksensa

istutuksensa

Par

-ta

istutustani

istutuksiani

istutustasi

istutuksiasi

istutustansa / istutustaan

istutuksiansa / istutuksiaan

Gen

-n

istutukseni

istutuksieni / istutusteni

istutuksesi

istutuksiesi / istutustesi

istutuksensa

istutuksiensa / istutustensa

Ill

mihin

istutukseeni

istutuksiini

istutukseesi

istutuksiisi

istutukseensa

istutuksiinsa

Ine

-ssa

istutuksessani

istutuksissani

istutuksessasi

istutuksissasi

istutuksessansa / istutuksessaan

istutuksissansa / istutuksissaan

Ela

-sta

istutuksestani

istutuksistani

istutuksestasi

istutuksistasi

istutuksestansa / istutuksestaan

istutuksistansa / istutuksistaan

All

-lle

istutukselleni

istutuksilleni

istutuksellesi

istutuksillesi

istutuksellensa / istutukselleen

istutuksillensa / istutuksillean

Ade

-lla

istutuksellani

istutuksillani

istutuksellasi

istutuksillasi

istutuksellansa / istutuksellaan

istutuksillansa / istutuksillaan

Abl

-lta

istutukseltani

istutuksiltani

istutukseltasi

istutuksiltasi

istutukseltansa / istutukseltaan

istutuksiltansa / istutuksiltaan

Tra

-ksi

istutuksekseni

istutuksikseni

istutukseksesi

istutuksiksesi

istutukseksensa / istutuksekseen

istutuksiksensa / istutuksikseen

Ess

-na

istutuksenani

istutuksinani

istutuksenasi

istutuksinasi

istutuksenansa / istutuksenaan

istutuksinansa / istutuksinaan

Abe

-tta

istutuksettani

istutuksittani

istutuksettasi

istutuksittasi

istutuksettansa / istutuksettaan

istutuksittansa / istutuksittaan

Com

-ne

-

istutuksineni

-

istutuksinesi

-

istutuksinensa / istutuksineen

Singular

Plural

Nom

-

istutukseni

istutuksesi

istutuksensa

istutukseni

istutuksesi

istutuksensa

Par

-ta

istutustani

istutustasi

istutustansa / istutustaan

istutuksiani

istutuksiasi

istutuksiansa / istutuksiaan

Gen

-n

istutukseni

istutuksesi

istutuksensa

istutuksieni / istutusteni

istutuksiesi / istutustesi

istutuksiensa / istutustensa

Ill

mihin

istutukseeni

istutukseesi

istutukseensa

istutuksiini

istutuksiisi

istutuksiinsa

Ine

-ssa

istutuksessani

istutuksessasi

istutuksessansa / istutuksessaan

istutuksissani

istutuksissasi

istutuksissansa / istutuksissaan

Ela

-sta

istutuksestani

istutuksestasi

istutuksestansa / istutuksestaan

istutuksistani

istutuksistasi

istutuksistansa / istutuksistaan

All

-lle

istutukselleni

istutuksellesi

istutuksellensa / istutukselleen

istutuksilleni

istutuksillesi

istutuksillensa / istutuksillean

Ade

-lla

istutuksellani

istutuksellasi

istutuksellansa / istutuksellaan

istutuksillani

istutuksillasi

istutuksillansa / istutuksillaan

Abl

-lta

istutukseltani

istutukseltasi

istutukseltansa / istutukseltaan

istutuksiltani

istutuksiltasi

istutuksiltansa / istutuksiltaan

Tra

-ksi

istutuksekseni

istutukseksesi

istutukseksensa / istutuksekseen

istutuksikseni

istutuksiksesi

istutuksiksensa / istutuksikseen

Ess

-na

istutuksenani

istutuksenasi

istutuksenansa / istutuksenaan

istutuksinani

istutuksinasi

istutuksinansa / istutuksinaan

Abe

-tta

istutuksettani

istutuksettasi

istutuksettansa / istutuksettaan

istutuksittani

istutuksittasi

istutuksittansa / istutuksittaan

Com

-ne

-

-

-

istutuksineni

istutuksinesi

istutuksinensa / istutuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

istutuksemme

istutuksemme

istutuksenne

istutuksenne

istutuksensa

istutuksensa

Par

-ta

istutustamme

istutuksiamme

istutustanne

istutuksianne

istutustansa / istutustaan

istutuksiansa / istutuksiaan

Gen

-n

istutuksemme

istutuksiemme / istutustemme

istutuksenne

istutuksienne / istutustenne

istutuksensa

istutuksiensa / istutustensa

Ill

mihin

istutukseemme

istutuksiimme

istutukseenne

istutuksiinne

istutukseensa

istutuksiinsa

Ine

-ssa

istutuksessamme

istutuksissamme

istutuksessanne

istutuksissanne

istutuksessansa / istutuksessaan

istutuksissansa / istutuksissaan

Ela

-sta

istutuksestamme

istutuksistamme

istutuksestanne

istutuksistanne

istutuksestansa / istutuksestaan

istutuksistansa / istutuksistaan

All

-lle

istutuksellemme

istutuksillemme

istutuksellenne

istutuksillenne

istutuksellensa / istutukselleen

istutuksillensa / istutuksillean

Ade

-lla

istutuksellamme

istutuksillamme

istutuksellanne

istutuksillanne

istutuksellansa / istutuksellaan

istutuksillansa / istutuksillaan

Abl

-lta

istutukseltamme

istutuksiltamme

istutukseltanne

istutuksiltanne

istutukseltansa / istutukseltaan

istutuksiltansa / istutuksiltaan

Tra

-ksi

istutukseksemme

istutuksiksemme

istutukseksenne

istutuksiksenne

istutukseksensa / istutuksekseen

istutuksiksensa / istutuksikseen

Ess

-na

istutuksenamme

istutuksinamme

istutuksenanne

istutuksinanne

istutuksenansa / istutuksenaan

istutuksinansa / istutuksinaan

Abe

-tta

istutuksettamme

istutuksittamme

istutuksettanne

istutuksittanne

istutuksettansa / istutuksettaan

istutuksittansa / istutuksittaan

Com

-ne

-

istutuksinemme

-

istutuksinenne

-

istutuksinensa / istutuksineen

Singular

Plural

Nom

-

istutuksemme

istutuksenne

istutuksensa

istutuksemme

istutuksenne

istutuksensa

Par

-ta

istutustamme

istutustanne

istutustansa / istutustaan

istutuksiamme

istutuksianne

istutuksiansa / istutuksiaan

Gen

-n

istutuksemme

istutuksenne

istutuksensa

istutuksiemme / istutustemme

istutuksienne / istutustenne

istutuksiensa / istutustensa

Ill

mihin

istutukseemme

istutukseenne

istutukseensa

istutuksiimme

istutuksiinne

istutuksiinsa

Ine

-ssa

istutuksessamme

istutuksessanne

istutuksessansa / istutuksessaan

istutuksissamme

istutuksissanne

istutuksissansa / istutuksissaan

Ela

-sta

istutuksestamme

istutuksestanne

istutuksestansa / istutuksestaan

istutuksistamme

istutuksistanne

istutuksistansa / istutuksistaan

All

-lle

istutuksellemme

istutuksellenne

istutuksellensa / istutukselleen

istutuksillemme

istutuksillenne

istutuksillensa / istutuksillean

Ade

-lla

istutuksellamme

istutuksellanne

istutuksellansa / istutuksellaan

istutuksillamme

istutuksillanne

istutuksillansa / istutuksillaan

Abl

-lta

istutukseltamme

istutukseltanne

istutukseltansa / istutukseltaan

istutuksiltamme

istutuksiltanne

istutuksiltansa / istutuksiltaan

Tra

-ksi

istutukseksemme

istutukseksenne

istutukseksensa / istutuksekseen

istutuksiksemme

istutuksiksenne

istutuksiksensa / istutuksikseen

Ess

-na

istutuksenamme

istutuksenanne

istutuksenansa / istutuksenaan

istutuksinamme

istutuksinanne

istutuksinansa / istutuksinaan

Abe

-tta

istutuksettamme

istutuksettanne

istutuksettansa / istutuksettaan

istutuksittamme

istutuksittanne

istutuksittansa / istutuksittaan

Com

-ne

-

-

-

istutuksinemme

istutuksinenne

istutuksinensa / istutuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taimi

taimet

Par

-ta

tainta / taimea

taimia

Gen

-n

taimen

tainten / taimien

Ill

mihin

taimeen

taimiin

Ine

-ssa

taimessa

taimissa

Ela

-sta

taimesta

taimista

All

-lle

taimelle

taimille

Ade

-lla

taimella

taimilla

Abl

-lta

taimelta

taimilta

Tra

-ksi

taimeksi

taimiksi

Ess

-na

taimena

taimina

Abe

-tta

taimetta

taimitta

Com

-ne

-

taimine

Ins

-in

-

taimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taimi

taimet

Par

-ta

tainta / taimea

taimia

Gen

-n

taimen

tainten / taimien

Ill

mihin

taimeen

taimiin

Ine

-ssa

taimessa

taimissa

Ela

-sta

taimesta

taimista

All

-lle

taimelle

taimille

Ade

-lla

taimella

taimilla

Abl

-lta

taimelta

taimilta

Tra

-ksi

taimeksi

taimiksi

Ess

-na

taimena

taimina

Abe

-tta

taimetta

taimitta

Com

-ne

-

taimine

Ins

-in

-

taimin

seedling taimi, siementaimi
plant kasvi, tehdas, laitteet, voimala, koneet, taimi
sapling taimi, nuori puu
set sarja, joukko, setti, ryhmä, asento, taimi
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 3523759.; Europarl Parallel Corpus, sentence 232501.; LDS; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 3015145.; tmClass; EuroParl2021; EurLex-2; Tampere University of Technology Parallel Corpus Taimi on vasta istutettu maahan. The seedling has just been planted in the ground. Vihreä taimi symboloi elämää ja kasvua. The green seedling symbolizes life and growth. Valitse seinäkoristeeksi ripustettava taimi. Choose a hanging plant as a wall decoration. Taimi heitti varjon kasvihuoneen lämpimälle seinälle. The seedling cast a shadow on the warm wall of the greenhouse. Saarna taimista. A Sermon of Seedlings. Vaihda taimi isompaan ruukkuun, kun juuret alkavat tursua reunoista. Repot the seedling into a larger pot when the roots start to protrude from the edges. Taimet ja elävät puut. Seedlings and live trees. Varmennetuista taimista. Certified plants. Taimien koulinta. Transplantation,. Ostin uudet taimet taimitarhasta. I bought new seedlings from the plant nursery. Show more arrow right

Wiktionary

sapling (young tree, taller than a seedling) seedling (any young plant grown from the seed) Show more arrow right From Proto-Finnic taimi. Show more arrow right

Wikipedia

taimi
nuori kasvi Taimi
suomalainen naisen etunimi Liperin Taimi
urheiluseura Taimi
sosiaaliseen verkostoitumiseen ja deittailuun tarkoitettu sovellus. Adolf Taimi
(1881–1955), venäjänsuomalainen bolševikki ja kansanvaltuuskunnan jäsen Eva Taimi (1913–1991), tekstiilisuunnittelija, suomalaisen painokangassuunnittelun uranuurtaja Kalle Taimi (s. 1992), jalkapalloilija Risto Taimi (1932–2006), urheilutoimittaja Tommi Taimi (s. 1990), jääkiekkoilija Tuuli Taimi (s. 1983), rumpali Mielenterveysyhdistys Taimi
ry (Taimi ry), Tampereella toimiva mielenterveyskuntoutujien yhdistys
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taimeni

taimeni

taimesi

taimesi

taimensa

taimensa

Par

-ta

taintani / taimeani

taimiani

taintasi / taimeasi

taimiasi

taintansa / taintaan / taimeansa

taimiansa / taimiaan

Gen

-n

taimeni

tainteni / taimieni

taimesi

taintesi / taimiesi

taimensa

taintensa / taimiensa

Ill

mihin

taimeeni

taimiini

taimeesi

taimiisi

taimeensa

taimiinsa

Ine

-ssa

taimessani

taimissani

taimessasi

taimissasi

taimessansa / taimessaan

taimissansa / taimissaan

Ela

-sta

taimestani

taimistani

taimestasi

taimistasi

taimestansa / taimestaan

taimistansa / taimistaan

All

-lle

taimelleni

taimilleni

taimellesi

taimillesi

taimellensa / taimelleen

taimillensa / taimillean

Ade

-lla

taimellani

taimillani

taimellasi

taimillasi

taimellansa / taimellaan

taimillansa / taimillaan

Abl

-lta

taimeltani

taimiltani

taimeltasi

taimiltasi

taimeltansa / taimeltaan

taimiltansa / taimiltaan

Tra

-ksi

taimekseni

taimikseni

taimeksesi

taimiksesi

taimeksensa / taimekseen

taimiksensa / taimikseen

Ess

-na

taimenani

taiminani

taimenasi

taiminasi

taimenansa / taimenaan

taiminansa / taiminaan

Abe

-tta

taimettani

taimittani

taimettasi

taimittasi

taimettansa / taimettaan

taimittansa / taimittaan

Com

-ne

-

taimineni

-

taiminesi

-

taiminensa / taimineen

Singular

Plural

Nom

-

taimeni

taimesi

taimensa

taimeni

taimesi

taimensa

Par

-ta

taintani / taimeani

taintasi / taimeasi

taintansa / taintaan / taimeansa

taimiani

taimiasi

taimiansa / taimiaan

Gen

-n

taimeni

taimesi

taimensa

tainteni / taimieni

taintesi / taimiesi

taintensa / taimiensa

Ill

mihin

taimeeni

taimeesi

taimeensa

taimiini

taimiisi

taimiinsa

Ine

-ssa

taimessani

taimessasi

taimessansa / taimessaan

taimissani

taimissasi

taimissansa / taimissaan

Ela

-sta

taimestani

taimestasi

taimestansa / taimestaan

taimistani

taimistasi

taimistansa / taimistaan

All

-lle

taimelleni

taimellesi

taimellensa / taimelleen

taimilleni

taimillesi

taimillensa / taimillean

Ade

-lla

taimellani

taimellasi

taimellansa / taimellaan

taimillani

taimillasi

taimillansa / taimillaan

Abl

-lta

taimeltani

taimeltasi

taimeltansa / taimeltaan

taimiltani

taimiltasi

taimiltansa / taimiltaan

Tra

-ksi

taimekseni

taimeksesi

taimeksensa / taimekseen

taimikseni

taimiksesi

taimiksensa / taimikseen

Ess

-na

taimenani

taimenasi

taimenansa / taimenaan

taiminani

taiminasi

taiminansa / taiminaan

Abe

-tta

taimettani

taimettasi

taimettansa / taimettaan

taimittani

taimittasi

taimittansa / taimittaan

Com

-ne

-

-

-

taimineni

taiminesi

taiminensa / taimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taimemme

taimemme

taimenne

taimenne

taimensa

taimensa

Par

-ta

taintamme / taimeamme

taimiamme

taintanne / taimeanne

taimianne

taintansa / taintaan / taimeansa

taimiansa / taimiaan

Gen

-n

taimemme

taintemme / taimiemme

taimenne

taintenne / taimienne

taimensa

taintensa / taimiensa

Ill

mihin

taimeemme

taimiimme

taimeenne

taimiinne

taimeensa

taimiinsa

Ine

-ssa

taimessamme

taimissamme

taimessanne

taimissanne

taimessansa / taimessaan

taimissansa / taimissaan

Ela

-sta

taimestamme

taimistamme

taimestanne

taimistanne

taimestansa / taimestaan

taimistansa / taimistaan

All

-lle

taimellemme

taimillemme

taimellenne

taimillenne

taimellensa / taimelleen

taimillensa / taimillean

Ade

-lla

taimellamme

taimillamme

taimellanne

taimillanne

taimellansa / taimellaan

taimillansa / taimillaan

Abl

-lta

taimeltamme

taimiltamme

taimeltanne

taimiltanne

taimeltansa / taimeltaan

taimiltansa / taimiltaan

Tra

-ksi

taimeksemme

taimiksemme

taimeksenne

taimiksenne

taimeksensa / taimekseen

taimiksensa / taimikseen

Ess

-na

taimenamme

taiminamme

taimenanne

taiminanne

taimenansa / taimenaan

taiminansa / taiminaan

Abe

-tta

taimettamme

taimittamme

taimettanne

taimittanne

taimettansa / taimettaan

taimittansa / taimittaan

Com

-ne

-

taiminemme

-

taiminenne

-

taiminensa / taimineen

Singular

Plural

Nom

-

taimemme

taimenne

taimensa

taimemme

taimenne

taimensa

Par

-ta

taintamme / taimeamme

taintanne / taimeanne

taintansa / taintaan / taimeansa

taimiamme

taimianne

taimiansa / taimiaan

Gen

-n

taimemme

taimenne

taimensa

taintemme / taimiemme

taintenne / taimienne

taintensa / taimiensa

Ill

mihin

taimeemme

taimeenne

taimeensa

taimiimme

taimiinne

taimiinsa

Ine

-ssa

taimessamme

taimessanne

taimessansa / taimessaan

taimissamme

taimissanne

taimissansa / taimissaan

Ela

-sta

taimestamme

taimestanne

taimestansa / taimestaan

taimistamme

taimistanne

taimistansa / taimistaan

All

-lle

taimellemme

taimellenne

taimellensa / taimelleen

taimillemme

taimillenne

taimillensa / taimillean

Ade

-lla

taimellamme

taimellanne

taimellansa / taimellaan

taimillamme

taimillanne

taimillansa / taimillaan

Abl

-lta

taimeltamme

taimeltanne

taimeltansa / taimeltaan

taimiltamme

taimiltanne

taimiltansa / taimiltaan

Tra

-ksi

taimeksemme

taimeksenne

taimeksensa / taimekseen

taimiksemme

taimiksenne

taimiksensa / taimikseen

Ess

-na

taimenamme

taimenanne

taimenansa / taimenaan

taiminamme

taiminanne

taiminansa / taiminaan

Abe

-tta

taimettamme

taimettanne

taimettansa / taimettaan

taimittamme

taimittanne

taimittansa / taimittaan

Com

-ne

-

-

-

taiminemme

taiminenne

taiminensa / taimineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koi

koit

Par

-ta

koita

koita

Gen

-n

koin

koitten / koiden

Ill

mihin

koihin

koihin

Ine

-ssa

koissa

koissa

Ela

-sta

koista

koista

All

-lle

koille

koille

Ade

-lla

koilla

koilla

Abl

-lta

koilta

koilta

Tra

-ksi

koiksi

koiksi

Ess

-na

koina

koina

Abe

-tta

koitta

koitta

Com

-ne

-

koine

Ins

-in

-

koin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koi

koit

Par

-ta

koita

koita

Gen

-n

koin

koitten / koiden

Ill

mihin

koihin

koihin

Ine

-ssa

koissa

koissa

Ela

-sta

koista

koista

All

-lle

koille

koille

Ade

-lla

koilla

koilla

Abl

-lta

koilta

koilta

Tra

-ksi

koiksi

koiksi

Ess

-na

koina

koina

Abe

-tta

koitta

koitta

Com

-ne

-

koine

Ins

-in

-

koin

moth koi, koiperhonen, yöperhonen
dawn sarastus, aamunsarastus, aamunkoite, koi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; opensubtitles2 Koita nyt. Please. Koi on kaunis kala. The koi is a beautiful fish. Koita keksiä. Figure it out. Koita kestää. Hang in there. Koita levätä. Get some rest. Koita kestää! Hang on. Koita jaksaa. Hang on. Koita kestää? Hang in there? Koita päättää. Make up your mind. Koita pärjätä. Take care dude. Show more arrow right

Wiktionary

(insects) short form of vaatekoi Tineola bisselliella, common clothes moth, often only a moth (insects) any of the moths in the family Tineidae (pathology, archaic) cancer; see etymology section of syöpä (“cancer”) Show more arrow right (clothes moth): koiperhonen(cancer): syöpä Show more arrow right koiska Show more arrow right aitokoikaalikoikehrääjäkoikirsikkakoikoinsyömäkoipallokoipussikoiruohokuminakoipihlajanmarjakoipussikoisipulikoivaatekoi Show more arrow right From Proto-Finnic koi, from Proto-Finno-Ugric koje. Cognate with Estonian koi. Ultimately from Japanese 鯉 (koi). From Proto-Finnic koi, from Proto-Uralic koje. Show more arrow right

Wikipedia

auringonnousu
KOI
suomalainen house -musiikkia esittävä duo Koi
Tampereella vuosina 1879–1881 ilmestynyt sanomalehti Kovjoen rautatieasema
liikennepaikkalyhenne Koi, valtion rataverkon rautatieliikennepaikka Suomessa Koi
Galenan studioalbumi vuodelta 2015 koiperhoset
(Tineidae), perhosheimo karpin
(Cyprinus carpio) värimuunnos
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koini

koini

koisi

koisi

koinsa

koinsa

Par

-ta

koitani

koitani

koitasi

koitasi

koitansa / koitaan

koitansa / koitaan

Gen

-n

koini

koitteni / koideni

koisi

koittesi / koidesi

koinsa

koittensa / koidensa

Ill

mihin

koihini

koihini

koihisi

koihisi

koihinsa

koihinsa

Ine

-ssa

koissani

koissani

koissasi

koissasi

koissansa / koissaan

koissansa / koissaan

Ela

-sta

koistani

koistani

koistasi

koistasi

koistansa / koistaan

koistansa / koistaan

All

-lle

koilleni

koilleni

koillesi

koillesi

koillensa / koilleen

koillensa / koillean

Ade

-lla

koillani

koillani

koillasi

koillasi

koillansa / koillaan

koillansa / koillaan

Abl

-lta

koiltani

koiltani

koiltasi

koiltasi

koiltansa / koiltaan

koiltansa / koiltaan

Tra

-ksi

koikseni

koikseni

koiksesi

koiksesi

koiksensa / koikseen

koiksensa / koikseen

Ess

-na

koinani

koinani

koinasi

koinasi

koinansa / koinaan

koinansa / koinaan

Abe

-tta

koittani

koittani

koittasi

koittasi

koittansa / koittaan

koittansa / koittaan

Com

-ne

-

koineni

-

koinesi

-

koinensa / koineen

Singular

Plural

Nom

-

koini

koisi

koinsa

koini

koisi

koinsa

Par

-ta

koitani

koitasi

koitansa / koitaan

koitani

koitasi

koitansa / koitaan

Gen

-n

koini

koisi

koinsa

koitteni / koideni

koittesi / koidesi

koittensa / koidensa

Ill

mihin

koihini

koihisi

koihinsa

koihini

koihisi

koihinsa

Ine

-ssa

koissani

koissasi

koissansa / koissaan

koissani

koissasi

koissansa / koissaan

Ela

-sta

koistani

koistasi

koistansa / koistaan

koistani

koistasi

koistansa / koistaan

All

-lle

koilleni

koillesi

koillensa / koilleen

koilleni

koillesi

koillensa / koillean

Ade

-lla

koillani

koillasi

koillansa / koillaan

koillani

koillasi

koillansa / koillaan

Abl

-lta

koiltani

koiltasi

koiltansa / koiltaan

koiltani

koiltasi

koiltansa / koiltaan

Tra

-ksi

koikseni

koiksesi

koiksensa / koikseen

koikseni

koiksesi

koiksensa / koikseen

Ess

-na

koinani

koinasi

koinansa / koinaan

koinani

koinasi

koinansa / koinaan

Abe

-tta

koittani

koittasi

koittansa / koittaan

koittani

koittasi

koittansa / koittaan

Com

-ne

-

-

-

koineni

koinesi

koinensa / koineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koimme

koimme

koinne

koinne

koinsa

koinsa

Par

-ta

koitamme

koitamme

koitanne

koitanne

koitansa / koitaan

koitansa / koitaan

Gen

-n

koimme

koittemme / koidemme

koinne

koittenne / koidenne

koinsa

koittensa / koidensa

Ill

mihin

koihimme

koihimme

koihinne

koihinne

koihinsa

koihinsa

Ine

-ssa

koissamme

koissamme

koissanne

koissanne

koissansa / koissaan

koissansa / koissaan

Ela

-sta

koistamme

koistamme

koistanne

koistanne

koistansa / koistaan

koistansa / koistaan

All

-lle

koillemme

koillemme

koillenne

koillenne

koillensa / koilleen

koillensa / koillean

Ade

-lla

koillamme

koillamme

koillanne

koillanne

koillansa / koillaan

koillansa / koillaan

Abl

-lta

koiltamme

koiltamme

koiltanne

koiltanne

koiltansa / koiltaan

koiltansa / koiltaan

Tra

-ksi

koiksemme

koiksemme

koiksenne

koiksenne

koiksensa / koikseen

koiksensa / koikseen

Ess

-na

koinamme

koinamme

koinanne

koinanne

koinansa / koinaan

koinansa / koinaan

Abe

-tta

koittamme

koittamme

koittanne

koittanne

koittansa / koittaan

koittansa / koittaan

Com

-ne

-

koinemme

-

koinenne

-

koinensa / koineen

Singular

Plural

Nom

-

koimme

koinne

koinsa

koimme

koinne

koinsa

Par

-ta

koitamme

koitanne

koitansa / koitaan

koitamme

koitanne

koitansa / koitaan

Gen

-n

koimme

koinne

koinsa

koittemme / koidemme

koittenne / koidenne

koittensa / koidensa

Ill

mihin

koihimme

koihinne

koihinsa

koihimme

koihinne

koihinsa

Ine

-ssa

koissamme

koissanne

koissansa / koissaan

koissamme

koissanne

koissansa / koissaan

Ela

-sta

koistamme

koistanne

koistansa / koistaan

koistamme

koistanne

koistansa / koistaan

All

-lle

koillemme

koillenne

koillensa / koilleen

koillemme

koillenne

koillensa / koillean

Ade

-lla

koillamme

koillanne

koillansa / koillaan

koillamme

koillanne

koillansa / koillaan

Abl

-lta

koiltamme

koiltanne

koiltansa / koiltaan

koiltamme

koiltanne

koiltansa / koiltaan

Tra

-ksi

koiksemme

koiksenne

koiksensa / koikseen

koiksemme

koiksenne

koiksensa / koikseen

Ess

-na

koinamme

koinanne

koinansa / koinaan

koinamme

koinanne

koinansa / koinaan

Abe

-tta

koittamme

koittanne

koittansa / koittaan

koittamme

koittanne

koittansa / koittaan

Com

-ne

-

-

-

koinemme

koinenne

koinensa / koineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koka

koat / ko’at / kokat

Par

-ta

kokaa

kokia

Gen

-n

koan / ko’an / kokan

kokien

Ill

mihin

kokaan

kokiin

Ine

-ssa

koassa / ko’assa / kokassa

ko’issa / koissa / kokissa

Ela

-sta

koasta / ko’asta / kokasta

ko’ista / koista / kokista

All

-lle

koalle / ko’alle / kokalle

ko’ille / koille / kokille

Ade

-lla

koalla / ko’alla / kokalla

ko’illa / koilla / kokilla

Abl

-lta

koalta / ko’alta / kokalta

ko’ilta / koilta / kokilta

Tra

-ksi

koaksi / ko’aksi / kokaksi

ko’iksi / koiksi / kokiksi

Ess

-na

kokana

kokina

Abe

-tta

koatta / ko’atta / kokatta

ko’itta / koitta / kokitta

Com

-ne

-

kokine

Ins

-in

-

ko’in / koin / kokin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koka

koat / ko’at / kokat

Par

-ta

kokaa

kokia

Gen

-n

koan / ko’an / kokan

kokien

Ill

mihin

kokaan

kokiin

Ine

-ssa

koassa / ko’assa / kokassa

ko’issa / koissa / kokissa

Ela

-sta

koasta / ko’asta / kokasta

ko’ista / koista / kokista

All

-lle

koalle / ko’alle / kokalle

ko’ille / koille / kokille

Ade

-lla

koalla / ko’alla / kokalla

ko’illa / koilla / kokilla

Abl

-lta

koalta / ko’alta / kokalta

ko’ilta / koilta / kokilta

Tra

-ksi

koaksi / ko’aksi / kokaksi

ko’iksi / koiksi / kokiksi

Ess

-na

kokana

kokina

Abe

-tta

koatta / ko’atta / kokatta

ko’itta / koitta / kokitta

Com

-ne

-

kokine

Ins

-in

-

ko’in / koin / kokin

koka
coca
the coca
of coca
boiling it
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba Tässä on kokiksesi. Here's your Coke. Haluatko kokasi? You want your coke? Hän kaatoi lasiin kokiksensa. He poured his Coke into a glass. Mistä koka tuli? Where did the coke come from? Missä se koka on? Where the hell is the coke? Ja kokaa. That and coke. Missä minun koka on? Where's my coke? Vai kokaa? little blow, perhaps? Nyt koka taitaa puhua. That might be the coke talking. Koira nuoli kokiksensa nopeasti. The dog quickly licked its Coke. Show more arrow right

Wikipedia

koka
kokaiinin slanginimitys koka
alin piste judo-ottelussa Kōka
on kaupunki Shigan prefektuurissa, Japanissa kokapensaat
(Erythroxylum), kasvisuku
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokani

kokani

kokasi

kokasi

kokansa

kokansa

Par

-ta

kokaani

kokiani

kokaasi

kokiasi

kokaansa

kokiansa / kokiaan

Gen

-n

kokani

kokieni

kokasi

kokiesi

kokansa

kokiensa

Ill

mihin

kokaani

kokiini

kokaasi

kokiisi

kokaansa

kokiinsa

Ine

-ssa

koassani / ko’assani / kokassani

ko’issani / koissani / kokissani

koassasi / ko’assasi / kokassasi

ko’issasi / koissasi / kokissasi

koassansa / koassaan / ko’assansa / ko’assaan / kokassansa / kokassaan

ko’issansa / ko’issaan / koissansa / koissaan / kokissansa / kokissaan

Ela

-sta

koastani / ko’astani / kokastani

ko’istani / koistani / kokistani

koastasi / ko’astasi / kokastasi

ko’istasi / koistasi / kokistasi

koastansa / koastaan / ko’astansa / ko’astaan / kokastansa / kokastaan

ko’istansa / ko’istaan / koistansa / koistaan / kokistansa / kokistaan

All

-lle

koalleni / ko’alleni / kokalleni

ko’illeni / koilleni / kokilleni

koallesi / ko’allesi / kokallesi

ko’illesi / koillesi / kokillesi

koalleen / koallensa / ko’alleen / ko’allensa / kokalleen / kokallensa

ko’illensa / ko’illean / koillensa / koillean / kokillensa / kokillean

Ade

-lla

koallani / ko’allani / kokallani

ko’illani / koillani / kokillani

koallasi / ko’allasi / kokallasi

ko’illasi / koillasi / kokillasi

koallansa / koallaan / ko’allansa / ko’allaan / kokallansa / kokallaan

ko’illansa / ko’illaan / koillansa / koillaan / kokillansa / kokillaan

Abl

-lta

koaltani / ko’altani / kokaltani

ko’iltani / koiltani / kokiltani

koaltasi / ko’altasi / kokaltasi

ko’iltasi / koiltasi / kokiltasi

koaltansa / koaltaan / ko’altansa / ko’altaan / kokaltansa / kokaltaan

ko’iltansa / ko’iltaan / koiltansa / koiltaan / kokiltansa / kokiltaan

Tra

-ksi

koakseni / ko’akseni / kokakseni

ko’ikseni / koikseni / kokikseni

koaksesi / ko’aksesi / kokaksesi

ko’iksesi / koiksesi / kokiksesi

koakseen / koaksensa / ko’akseen / ko’aksensa / kokakseen / kokaksensa

ko’ikseen / ko’iksensa / koikseen / koiksensa / kokikseen / kokiksensa

Ess

-na

kokanani

kokinani

kokanasi

kokinasi

kokanansa / kokanaan

kokinansa / kokinaan

Abe

-tta

koattani / ko’attani / kokattani

ko’ittani / koittani / kokittani

koattasi / ko’attasi / kokattasi

ko’ittasi / koittasi / kokittasi

koattansa / koattaan / ko’attansa / ko’attaan / kokattansa / kokattaan

ko’ittansa / ko’ittaan / koittansa / koittaan / kokittansa / kokittaan

Com

-ne

-

kokineni

-

kokinesi

-

kokinensa / kokineen

Singular

Plural

Nom

-

kokani

kokasi

kokansa

kokani

kokasi

kokansa

Par

-ta

kokaani

kokaasi

kokaansa

kokiani

kokiasi

kokiansa / kokiaan

Gen

-n

kokani

kokasi

kokansa

kokieni

kokiesi

kokiensa

Ill

mihin

kokaani

kokaasi

kokaansa

kokiini

kokiisi

kokiinsa

Ine

-ssa

koassani / ko’assani / kokassani

koassasi / ko’assasi / kokassasi

koassansa / koassaan / ko’assansa / ko’assaan / kokassansa / kokassaan

ko’issani / koissani / kokissani

ko’issasi / koissasi / kokissasi

ko’issansa / ko’issaan / koissansa / koissaan / kokissansa / kokissaan

Ela

-sta

koastani / ko’astani / kokastani

koastasi / ko’astasi / kokastasi

koastansa / koastaan / ko’astansa / ko’astaan / kokastansa / kokastaan

ko’istani / koistani / kokistani

ko’istasi / koistasi / kokistasi

ko’istansa / ko’istaan / koistansa / koistaan / kokistansa / kokistaan

All

-lle

koalleni / ko’alleni / kokalleni

koallesi / ko’allesi / kokallesi

koalleen / koallensa / ko’alleen / ko’allensa / kokalleen / kokallensa

ko’illeni / koilleni / kokilleni

ko’illesi / koillesi / kokillesi

ko’illensa / ko’illean / koillensa / koillean / kokillensa / kokillean

Ade

-lla

koallani / ko’allani / kokallani

koallasi / ko’allasi / kokallasi

koallansa / koallaan / ko’allansa / ko’allaan / kokallansa / kokallaan

ko’illani / koillani / kokillani

ko’illasi / koillasi / kokillasi

ko’illansa / ko’illaan / koillansa / koillaan / kokillansa / kokillaan

Abl

-lta

koaltani / ko’altani / kokaltani

koaltasi / ko’altasi / kokaltasi

koaltansa / koaltaan / ko’altansa / ko’altaan / kokaltansa / kokaltaan

ko’iltani / koiltani / kokiltani

ko’iltasi / koiltasi / kokiltasi

ko’iltansa / ko’iltaan / koiltansa / koiltaan / kokiltansa / kokiltaan

Tra

-ksi

koakseni / ko’akseni / kokakseni

koaksesi / ko’aksesi / kokaksesi

koakseen / koaksensa / ko’akseen / ko’aksensa / kokakseen / kokaksensa

ko’ikseni / koikseni / kokikseni

ko’iksesi / koiksesi / kokiksesi

ko’ikseen / ko’iksensa / koikseen / koiksensa / kokikseen / kokiksensa

Ess

-na

kokanani

kokanasi

kokanansa / kokanaan

kokinani

kokinasi

kokinansa / kokinaan

Abe

-tta

koattani / ko’attani / kokattani

koattasi / ko’attasi / kokattasi

koattansa / koattaan / ko’attansa / ko’attaan / kokattansa / kokattaan

ko’ittani / koittani / kokittani

ko’ittasi / koittasi / kokittasi

ko’ittansa / ko’ittaan / koittansa / koittaan / kokittansa / kokittaan

Com

-ne

-

-

-

kokineni

kokinesi

kokinensa / kokineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokamme

kokamme

kokanne

kokanne

kokansa

kokansa

Par

-ta

kokaamme

kokiamme

kokaanne

kokianne

kokaansa

kokiansa / kokiaan

Gen

-n

kokamme

kokiemme

kokanne

kokienne

kokansa

kokiensa

Ill

mihin

kokaamme

kokiimme

kokaanne

kokiinne

kokaansa

kokiinsa

Ine

-ssa

koassamme / ko’assamme / kokassamme

ko’issamme / koissamme / kokissamme

koassanne / ko’assanne / kokassanne

ko’issanne / koissanne / kokissanne

koassansa / koassaan / ko’assansa / ko’assaan / kokassansa / kokassaan

ko’issansa / ko’issaan / koissansa / koissaan / kokissansa / kokissaan

Ela

-sta

koastamme / ko’astamme / kokastamme

ko’istamme / koistamme / kokistamme

koastanne / ko’astanne / kokastanne

ko’istanne / koistanne / kokistanne

koastansa / koastaan / ko’astansa / ko’astaan / kokastansa / kokastaan

ko’istansa / ko’istaan / koistansa / koistaan / kokistansa / kokistaan

All

-lle

koallemme / ko’allemme / kokallemme

ko’illemme / koillemme / kokillemme

koallenne / ko’allenne / kokallenne

ko’illenne / koillenne / kokillenne

koalleen / koallensa / ko’alleen / ko’allensa / kokalleen / kokallensa

ko’illensa / ko’illean / koillensa / koillean / kokillensa / kokillean

Ade

-lla

koallamme / ko’allamme / kokallamme

ko’illamme / koillamme / kokillamme

koallanne / ko’allanne / kokallanne

ko’illanne / koillanne / kokillanne

koallansa / koallaan / ko’allansa / ko’allaan / kokallansa / kokallaan

ko’illansa / ko’illaan / koillansa / koillaan / kokillansa / kokillaan

Abl

-lta

koaltamme / ko’altamme / kokaltamme

ko’iltamme / koiltamme / kokiltamme

koaltanne / ko’altanne / kokaltanne

ko’iltanne / koiltanne / kokiltanne

koaltansa / koaltaan / ko’altansa / ko’altaan / kokaltansa / kokaltaan

ko’iltansa / ko’iltaan / koiltansa / koiltaan / kokiltansa / kokiltaan

Tra

-ksi

koaksemme / ko’aksemme / kokaksemme

ko’iksemme / koiksemme / kokiksemme

koaksenne / ko’aksenne / kokaksenne

ko’iksenne / koiksenne / kokiksenne

koakseen / koaksensa / ko’akseen / ko’aksensa / kokakseen / kokaksensa

ko’ikseen / ko’iksensa / koikseen / koiksensa / kokikseen / kokiksensa

Ess

-na

kokanamme

kokinamme

kokananne

kokinanne

kokanansa / kokanaan

kokinansa / kokinaan

Abe

-tta

koattamme / ko’attamme / kokattamme

ko’ittamme / koittamme / kokittamme

koattanne / ko’attanne / kokattanne

ko’ittanne / koittanne / kokittanne

koattansa / koattaan / ko’attansa / ko’attaan / kokattansa / kokattaan

ko’ittansa / ko’ittaan / koittansa / koittaan / kokittansa / kokittaan

Com

-ne

-

kokinemme

-

kokinenne

-

kokinensa / kokineen

Singular

Plural

Nom

-

kokamme

kokanne

kokansa

kokamme

kokanne

kokansa

Par

-ta

kokaamme

kokaanne

kokaansa

kokiamme

kokianne

kokiansa / kokiaan

Gen

-n

kokamme

kokanne

kokansa

kokiemme

kokienne

kokiensa

Ill

mihin

kokaamme

kokaanne

kokaansa

kokiimme

kokiinne

kokiinsa

Ine

-ssa

koassamme / ko’assamme / kokassamme

koassanne / ko’assanne / kokassanne

koassansa / koassaan / ko’assansa / ko’assaan / kokassansa / kokassaan

ko’issamme / koissamme / kokissamme

ko’issanne / koissanne / kokissanne

ko’issansa / ko’issaan / koissansa / koissaan / kokissansa / kokissaan

Ela

-sta

koastamme / ko’astamme / kokastamme

koastanne / ko’astanne / kokastanne

koastansa / koastaan / ko’astansa / ko’astaan / kokastansa / kokastaan

ko’istamme / koistamme / kokistamme

ko’istanne / koistanne / kokistanne

ko’istansa / ko’istaan / koistansa / koistaan / kokistansa / kokistaan

All

-lle

koallemme / ko’allemme / kokallemme

koallenne / ko’allenne / kokallenne

koalleen / koallensa / ko’alleen / ko’allensa / kokalleen / kokallensa

ko’illemme / koillemme / kokillemme

ko’illenne / koillenne / kokillenne

ko’illensa / ko’illean / koillensa / koillean / kokillensa / kokillean

Ade

-lla

koallamme / ko’allamme / kokallamme

koallanne / ko’allanne / kokallanne

koallansa / koallaan / ko’allansa / ko’allaan / kokallansa / kokallaan

ko’illamme / koillamme / kokillamme

ko’illanne / koillanne / kokillanne

ko’illansa / ko’illaan / koillansa / koillaan / kokillansa / kokillaan

Abl

-lta

koaltamme / ko’altamme / kokaltamme

koaltanne / ko’altanne / kokaltanne

koaltansa / koaltaan / ko’altansa / ko’altaan / kokaltansa / kokaltaan

ko’iltamme / koiltamme / kokiltamme

ko’iltanne / koiltanne / kokiltanne

ko’iltansa / ko’iltaan / koiltansa / koiltaan / kokiltansa / kokiltaan

Tra

-ksi

koaksemme / ko’aksemme / kokaksemme

koaksenne / ko’aksenne / kokaksenne

koakseen / koaksensa / ko’akseen / ko’aksensa / kokakseen / kokaksensa

ko’iksemme / koiksemme / kokiksemme

ko’iksenne / koiksenne / kokiksenne

ko’ikseen / ko’iksensa / koikseen / koiksensa / kokikseen / kokiksensa

Ess

-na

kokanamme

kokananne

kokanansa / kokanaan

kokinamme

kokinanne

kokinansa / kokinaan

Abe

-tta

koattamme / ko’attamme / kokattamme

koattanne / ko’attanne / kokattanne

koattansa / koattaan / ko’attansa / ko’attaan / kokattansa / kokattaan

ko’ittamme / koittamme / kokittamme

ko’ittanne / koittanne / kokittanne

ko’ittansa / ko’ittaan / koittansa / koittaan / kokittansa / kokittaan

Com

-ne

-

-

-

kokinemme

kokinenne

kokinensa / kokineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taimikko

taimikot

Par

-ta

taimikkoa

taimikkoja / taimikoita

Gen

-n

taimikon

taimikkojen / taimikoitten / taimikoiden

Ill

mihin

taimikkoon

taimikkoihin / taimikoihin

Ine

-ssa

taimikossa

taimikoissa

Ela

-sta

taimikosta

taimikoista

All

-lle

taimikolle

taimikoille

Ade

-lla

taimikolla

taimikoilla

Abl

-lta

taimikolta

taimikoilta

Tra

-ksi

taimikoksi

taimikoiksi

Ess

-na

taimikkona

taimikkoina

Abe

-tta

taimikotta

taimikoitta

Com

-ne

-

taimikkoine

Ins

-in

-

taimikoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taimikko

taimikot

Par

-ta

taimikkoa

taimikkoja / taimikoita

Gen

-n

taimikon

taimikkojen / taimikoitten / taimikoiden

Ill

mihin

taimikkoon

taimikkoihin / taimikoihin

Ine

-ssa

taimikossa

taimikoissa

Ela

-sta

taimikosta

taimikoista

All

-lle

taimikolle

taimikoille

Ade

-lla

taimikolla

taimikoilla

Abl

-lta

taimikolta

taimikoilta

Tra

-ksi

taimikoksi

taimikoiksi

Ess

-na

taimikkona

taimikkoina

Abe

-tta

taimikotta

taimikoitta

Com

-ne

-

taimikkoine

Ins

-in

-

taimikoin

seedling
seedlings
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; EurLex-2; WikiMatrix; jw2019 12ns-vuotias taimikko oli muuttumassa hiilen lähteestä hiilen nieluksi. A 12-year-old sapling site was at the turning point from source to a sink of CO2. Tarvittaessa myös pienempiä taimikoita voidaan suojata. When it's necessary also smaller nurseries can be protected. Arvio koskee myös 3 hehtaarin taimikkoa sekä maaperää. The value of 3 hectares of sapling stand and the value of the soil were also assessed. Syksyllä on luvassa taimikon harvennusta metsätilalla Pohjoisns-Savossa. Something planned for the autumn is the thinning of the seeding stand in my forest property in Northern Savo. Tämän jälkeen metsänpohja aurataan ja tehdään jälleen taimikon istutus. Afterwards, La Promenade will itself be renovated and become permanent offices once again. Taimikon puulajikoostumuksen ja tiheyden vaikutus pohjaveden ravinnetasoon. Effects of dense mixed seedling stands on the nutrient status of the groundwater. Pahimmassa tapauksessa toistuvat tuhot tekevät taimikosta kehityskelvottoman. In the worst case, the repeated destructions of nursery make it worthless. Olemme raivanneet tuhansia hehtaareita taimikkoa ja istuttaneet kymmeniä tuhansia taimia. We have made more than 2500ha wrecking work and planted about 19 000 pieces of seedlings. Parhaassakin tapauksessa metsänuudistamisessa olisi kysymys vain muutaman tropiikin puulajin istuttamisesta, ja taimikko vaatisi jatkuvaa hoitoa, jotta rikkaruohot eivät tukehduttaisi sitä. At best, replanting would probably involve only a few species of tropical trees, and the saplings would need constant attention to prevent weeds from choking them. (44) Puuston, taimikon ja maaperän arvoksi ilmoitettiin yhteensä 118650 Suomen markkaa. (44) The total value of tree stand, sapling stand and soil was given as FIM 118650. Show more arrow right

Wiktionary

A parcel of forest consisting of young trees or saplings. Show more arrow right taimi +‎ -ikko Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taimikkoni

taimikkoni

taimikkosi

taimikkosi

taimikkonsa

taimikkonsa

Par

-ta

taimikkoani

taimikkojani / taimikoitani

taimikkoasi

taimikkojasi / taimikoitasi

taimikkoansa / taimikkoaan

taimikkojansa / taimikkojaan / taimikoitansa / taimikoitaan

Gen

-n

taimikkoni

taimikkojeni / taimikoitteni / taimikoideni

taimikkosi

taimikkojesi / taimikoittesi / taimikoidesi

taimikkonsa

taimikkojensa / taimikoittensa / taimikoidensa

Ill

mihin

taimikkooni

taimikkoihini / taimikoihini

taimikkoosi

taimikkoihisi / taimikoihisi

taimikkoonsa

taimikkoihinsa / taimikoihinsa

Ine

-ssa

taimikossani

taimikoissani

taimikossasi

taimikoissasi

taimikossansa / taimikossaan

taimikoissansa / taimikoissaan

Ela

-sta

taimikostani

taimikoistani

taimikostasi

taimikoistasi

taimikostansa / taimikostaan

taimikoistansa / taimikoistaan

All

-lle

taimikolleni

taimikoilleni

taimikollesi

taimikoillesi

taimikollensa / taimikolleen

taimikoillensa / taimikoillean

Ade

-lla

taimikollani

taimikoillani

taimikollasi

taimikoillasi

taimikollansa / taimikollaan

taimikoillansa / taimikoillaan

Abl

-lta

taimikoltani

taimikoiltani

taimikoltasi

taimikoiltasi

taimikoltansa / taimikoltaan

taimikoiltansa / taimikoiltaan

Tra

-ksi

taimikokseni

taimikoikseni

taimikoksesi

taimikoiksesi

taimikoksensa / taimikokseen

taimikoiksensa / taimikoikseen

Ess

-na

taimikkonani

taimikkoinani

taimikkonasi

taimikkoinasi

taimikkonansa / taimikkonaan

taimikkoinansa / taimikkoinaan

Abe

-tta

taimikottani

taimikoittani

taimikottasi

taimikoittasi

taimikottansa / taimikottaan

taimikoittansa / taimikoittaan

Com

-ne

-

taimikkoineni

-

taimikkoinesi

-

taimikkoinensa / taimikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

taimikkoni

taimikkosi

taimikkonsa

taimikkoni

taimikkosi

taimikkonsa

Par

-ta

taimikkoani

taimikkoasi

taimikkoansa / taimikkoaan

taimikkojani / taimikoitani

taimikkojasi / taimikoitasi

taimikkojansa / taimikkojaan / taimikoitansa / taimikoitaan

Gen

-n

taimikkoni

taimikkosi

taimikkonsa

taimikkojeni / taimikoitteni / taimikoideni

taimikkojesi / taimikoittesi / taimikoidesi

taimikkojensa / taimikoittensa / taimikoidensa

Ill

mihin

taimikkooni

taimikkoosi

taimikkoonsa

taimikkoihini / taimikoihini

taimikkoihisi / taimikoihisi

taimikkoihinsa / taimikoihinsa

Ine

-ssa

taimikossani

taimikossasi

taimikossansa / taimikossaan

taimikoissani

taimikoissasi

taimikoissansa / taimikoissaan

Ela

-sta

taimikostani

taimikostasi

taimikostansa / taimikostaan

taimikoistani

taimikoistasi

taimikoistansa / taimikoistaan

All

-lle

taimikolleni

taimikollesi

taimikollensa / taimikolleen

taimikoilleni

taimikoillesi

taimikoillensa / taimikoillean

Ade

-lla

taimikollani

taimikollasi

taimikollansa / taimikollaan

taimikoillani

taimikoillasi

taimikoillansa / taimikoillaan

Abl

-lta

taimikoltani

taimikoltasi

taimikoltansa / taimikoltaan

taimikoiltani

taimikoiltasi

taimikoiltansa / taimikoiltaan

Tra

-ksi

taimikokseni

taimikoksesi

taimikoksensa / taimikokseen

taimikoikseni

taimikoiksesi

taimikoiksensa / taimikoikseen

Ess

-na

taimikkonani

taimikkonasi

taimikkonansa / taimikkonaan

taimikkoinani

taimikkoinasi

taimikkoinansa / taimikkoinaan

Abe

-tta

taimikottani

taimikottasi

taimikottansa / taimikottaan

taimikoittani

taimikoittasi

taimikoittansa / taimikoittaan

Com

-ne

-

-

-

taimikkoineni

taimikkoinesi

taimikkoinensa / taimikkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taimikkomme

taimikkomme

taimikkonne

taimikkonne

taimikkonsa

taimikkonsa

Par

-ta

taimikkoamme

taimikkojamme / taimikoitamme

taimikkoanne

taimikkojanne / taimikoitanne

taimikkoansa / taimikkoaan

taimikkojansa / taimikkojaan / taimikoitansa / taimikoitaan

Gen

-n

taimikkomme

taimikkojemme / taimikoittemme / taimikoidemme

taimikkonne

taimikkojenne / taimikoittenne / taimikoidenne

taimikkonsa

taimikkojensa / taimikoittensa / taimikoidensa

Ill

mihin

taimikkoomme

taimikkoihimme / taimikoihimme

taimikkoonne

taimikkoihinne / taimikoihinne

taimikkoonsa

taimikkoihinsa / taimikoihinsa

Ine

-ssa

taimikossamme

taimikoissamme

taimikossanne

taimikoissanne

taimikossansa / taimikossaan

taimikoissansa / taimikoissaan

Ela

-sta

taimikostamme

taimikoistamme

taimikostanne

taimikoistanne

taimikostansa / taimikostaan

taimikoistansa / taimikoistaan

All

-lle

taimikollemme

taimikoillemme

taimikollenne

taimikoillenne

taimikollensa / taimikolleen

taimikoillensa / taimikoillean

Ade

-lla

taimikollamme

taimikoillamme

taimikollanne

taimikoillanne

taimikollansa / taimikollaan

taimikoillansa / taimikoillaan

Abl

-lta

taimikoltamme

taimikoiltamme

taimikoltanne

taimikoiltanne

taimikoltansa / taimikoltaan

taimikoiltansa / taimikoiltaan

Tra

-ksi

taimikoksemme

taimikoiksemme

taimikoksenne

taimikoiksenne

taimikoksensa / taimikokseen

taimikoiksensa / taimikoikseen

Ess

-na

taimikkonamme

taimikkoinamme

taimikkonanne

taimikkoinanne

taimikkonansa / taimikkonaan

taimikkoinansa / taimikkoinaan

Abe

-tta

taimikottamme

taimikoittamme

taimikottanne

taimikoittanne

taimikottansa / taimikottaan

taimikoittansa / taimikoittaan

Com

-ne

-

taimikkoinemme

-

taimikkoinenne

-

taimikkoinensa / taimikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

taimikkomme

taimikkonne

taimikkonsa

taimikkomme

taimikkonne

taimikkonsa

Par

-ta

taimikkoamme

taimikkoanne

taimikkoansa / taimikkoaan

taimikkojamme / taimikoitamme

taimikkojanne / taimikoitanne

taimikkojansa / taimikkojaan / taimikoitansa / taimikoitaan

Gen

-n

taimikkomme

taimikkonne

taimikkonsa

taimikkojemme / taimikoittemme / taimikoidemme

taimikkojenne / taimikoittenne / taimikoidenne

taimikkojensa / taimikoittensa / taimikoidensa

Ill

mihin

taimikkoomme

taimikkoonne

taimikkoonsa

taimikkoihimme / taimikoihimme

taimikkoihinne / taimikoihinne

taimikkoihinsa / taimikoihinsa

Ine

-ssa

taimikossamme

taimikossanne

taimikossansa / taimikossaan

taimikoissamme

taimikoissanne

taimikoissansa / taimikoissaan

Ela

-sta

taimikostamme

taimikostanne

taimikostansa / taimikostaan

taimikoistamme

taimikoistanne

taimikoistansa / taimikoistaan

All

-lle

taimikollemme

taimikollenne

taimikollensa / taimikolleen

taimikoillemme

taimikoillenne

taimikoillensa / taimikoillean

Ade

-lla

taimikollamme

taimikollanne

taimikollansa / taimikollaan

taimikoillamme

taimikoillanne

taimikoillansa / taimikoillaan

Abl

-lta

taimikoltamme

taimikoltanne

taimikoltansa / taimikoltaan

taimikoiltamme

taimikoiltanne

taimikoiltansa / taimikoiltaan

Tra

-ksi

taimikoksemme

taimikoksenne

taimikoksensa / taimikokseen

taimikoiksemme

taimikoiksenne

taimikoiksensa / taimikoikseen

Ess

-na

taimikkonamme

taimikkonanne

taimikkonansa / taimikkonaan

taimikkoinamme

taimikkoinanne

taimikkoinansa / taimikkoinaan

Abe

-tta

taimikottamme

taimikottanne

taimikottansa / taimikottaan

taimikoittamme

taimikoittanne

taimikoittansa / taimikoittaan

Com

-ne

-

-

-

taimikkoinemme

taimikkoinenne

taimikkoinensa / taimikkoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

istutus

istutukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

istutuksen

istutuksien / istutusten

Ill

mihin

istutukseen

Solve

Ine

-ssa

istutuksissa

Solve

Ela

-sta

istutuksesta

istutuksista

All

-lle

istutukselle

Solve

Ade

-lla

istutuksilla

Solve

Abl

-lta

istutukselta

istutuksilta

Tra

-ksi

istutukseksi

istutuksiksi

Ess

-na

istutuksena

istutuksina

Abe

-tta

istutuksetta

istutuksitta

Com

-ne

-

istutuksine

Ins

-in

-

istutuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

istutus

istutukset

Par

-ta

Gen

-n

istutuksen

istutuksien / istutusten

Ill

mihin

istutukseen

Ine

-ssa

istutuksissa

Ela

-sta

istutuksesta

istutuksista

All

-lle

istutukselle

Ade

-lla

istutuksilla

Abl

-lta

istutukselta

istutuksilta

Tra

-ksi

istutukseksi

istutuksiksi

Ess

-na

istutuksena

istutuksina

Abe

-tta

istutuksetta

istutuksitta

Com

-ne

-

istutuksine

Ins

-in

-

istutuksin

Singular

Plural

Nom

-

taimi

taimet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

taimen

tainten / taimien

Ill

mihin

taimeen

Solve

Ine

-ssa

taimissa

Solve

Ela

-sta

taimesta

taimista

All

-lle

taimelle

Solve

Ade

-lla

taimilla

Solve

Abl

-lta

taimelta

taimilta

Tra

-ksi

taimeksi

taimiksi

Ess

-na

taimena

taimina

Abe

-tta

taimetta

taimitta

Com

-ne

-

taimine

Ins

-in

-

taimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taimi

taimet

Par

-ta

Gen

-n

taimen

tainten / taimien

Ill

mihin

taimeen

Ine

-ssa

taimissa

Ela

-sta

taimesta

taimista

All

-lle

taimelle

Ade

-lla

taimilla

Abl

-lta

taimelta

taimilta

Tra

-ksi

taimeksi

taimiksi

Ess

-na

taimena

taimina

Abe

-tta

taimetta

taimitta

Com

-ne

-

taimine

Ins

-in

-

taimin

Singular

Plural

Nom

-

koi

koit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

koin

koitten / koiden

Ill

mihin

koihin

Solve

Ine

-ssa

koissa

Solve

Ela

-sta

koista

koista

All

-lle

koille

Solve

Ade

-lla

koilla

Solve

Abl

-lta

koilta

koilta

Tra

-ksi

koiksi

koiksi

Ess

-na

koina

koina

Abe

-tta

koitta

koitta

Com

-ne

-

koine

Ins

-in

-

koin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koi

koit

Par

-ta

Gen

-n

koin

koitten / koiden

Ill

mihin

koihin

Ine

-ssa

koissa

Ela

-sta

koista

koista

All

-lle

koille

Ade

-lla

koilla

Abl

-lta

koilta

koilta

Tra

-ksi

koiksi

koiksi

Ess

-na

koina

koina

Abe

-tta

koitta

koitta

Com

-ne

-

koine

Ins

-in

-

koin

Singular

Plural

Nom

-

koka

koat / ko’at / kokat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

koan / ko’an / kokan

kokien

Ill

mihin

kokaan

Solve

Ine

-ssa

ko’issa / koissa / kokissa

Solve

Ela

-sta

koasta / ko’asta / kokasta

ko’ista / koista / kokista

All

-lle

koalle / ko’alle / kokalle

Solve

Ade

-lla

ko’illa / koilla / kokilla

Solve

Abl

-lta

koalta / ko’alta / kokalta

ko’ilta / koilta / kokilta

Tra

-ksi

koaksi / ko’aksi / kokaksi

ko’iksi / koiksi / kokiksi

Ess

-na

kokana

kokina

Abe

-tta

koatta / ko’atta / kokatta

ko’itta / koitta / kokitta

Com

-ne

-

kokine

Ins

-in

-

ko’in / koin / kokin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koka

koat / ko’at / kokat

Par

-ta

Gen

-n

koan / ko’an / kokan

kokien

Ill

mihin

kokaan

Ine

-ssa

ko’issa / koissa / kokissa

Ela

-sta

koasta / ko’asta / kokasta

ko’ista / koista / kokista

All

-lle

koalle / ko’alle / kokalle

Ade

-lla

ko’illa / koilla / kokilla

Abl

-lta

koalta / ko’alta / kokalta

ko’ilta / koilta / kokilta

Tra

-ksi

koaksi / ko’aksi / kokaksi

ko’iksi / koiksi / kokiksi

Ess

-na

kokana

kokina

Abe

-tta

koatta / ko’atta / kokatta

ko’itta / koitta / kokitta

Com

-ne

-

kokine

Ins

-in

-

ko’in / koin / kokin

Singular

Plural

Nom

-

taimikko

taimikot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

taimikon

taimikkojen / taimikoitten / taimikoiden

Ill

mihin

taimikkoon

Solve

Ine

-ssa

taimikoissa

Solve

Ela

-sta

taimikosta

taimikoista

All

-lle

taimikolle

Solve

Ade

-lla

taimikoilla

Solve

Abl

-lta

taimikolta

taimikoilta

Tra

-ksi

taimikoksi

taimikoiksi

Ess

-na

taimikkona

taimikkoina

Abe

-tta

taimikotta

taimikoitta

Com

-ne

-

taimikkoine

Ins

-in

-

taimikoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taimikko

taimikot

Par

-ta

Gen

-n

taimikon

taimikkojen / taimikoitten / taimikoiden

Ill

mihin

taimikkoon

Ine

-ssa

taimikoissa

Ela

-sta

taimikosta

taimikoista

All

-lle

taimikolle

Ade

-lla

taimikoilla

Abl

-lta

taimikolta

taimikoilta

Tra

-ksi

taimikoksi

taimikoiksi

Ess

-na

taimikkona

taimikkoina

Abe

-tta

taimikotta

taimikoitta

Com

-ne

-

taimikkoine

Ins

-in

-

taimikoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept