logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

intianlootus, noun

Word analysis
intianlootus

intianlootus

intianlootus

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

intianlootus

intianlootukset

Par

-ta

intianlootusta

intianlootuksia

Gen

-n

intianlootuksen

intianlootuksien / intianlootusten

Ill

mihin

intianlootukseen

intianlootuksiin

Ine

-ssa

intianlootuksessa

intianlootuksissa

Ela

-sta

intianlootuksesta

intianlootuksista

All

-lle

intianlootukselle

intianlootuksille

Ade

-lla

intianlootuksella

intianlootuksilla

Abl

-lta

intianlootukselta

intianlootuksilta

Tra

-ksi

intianlootukseksi

intianlootuksiksi

Ess

-na

intianlootuksena

intianlootuksina

Abe

-tta

intianlootuksetta

intianlootuksitta

Com

-ne

-

intianlootuksine

Ins

-in

-

intianlootuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

intianlootus

intianlootukset

Par

-ta

intianlootusta

intianlootuksia

Gen

-n

intianlootuksen

intianlootuksien / intianlootusten

Ill

mihin

intianlootukseen

intianlootuksiin

Ine

-ssa

intianlootuksessa

intianlootuksissa

Ela

-sta

intianlootuksesta

intianlootuksista

All

-lle

intianlootukselle

intianlootuksille

Ade

-lla

intianlootuksella

intianlootuksilla

Abl

-lta

intianlootukselta

intianlootuksilta

Tra

-ksi

intianlootukseksi

intianlootuksiksi

Ess

-na

intianlootuksena

intianlootuksina

Abe

-tta

intianlootuksetta

intianlootuksitta

Com

-ne

-

intianlootuksine

Ins

-in

-

intianlootuksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Indian
indian
Show more arrow right
eurlex-diff-2018-06-20; ParaCrawl Corpus; jw2019 Intianlootus lootuksenjuuri. Sacred lotus. Intianlootus (Nelumbo nucifera)s-Botanixs-lehti kasveista ja puutarhanhoidosta. Indian Lotus (Nelumbo nucifera) - Botanix – A journal about plants and gardening. Intianlootus (Nelumbo nucifera) on kaunis vesikasvi, jonka herneenvihreät lehdet kelluvat veden pinnalla. The Indian Lotus (Nelumbo nucifera) is a beautiful aquatic plant with pea green leaves that float on the top of the water surface. Eräs intianlootus alkoi itää ja kukkia oltuaan siemenenä lepotilassa 2000 vuotta, ja pistokkaita ja siemeniä siitä on lähetetty kasvitieteellisiin laitoksiin ympäri maailman. An Indian lotus sprouted and flowered after a dormancy in the seed state for 2,000 years, and cuttings and seeds from it have been sent to botanical institutions throughout the world. Jälkimmäisessä tapauksessa suositellaan, että putki sijoitetaan lähelle ikkunaa (mieluiten parvekkeen ikkunaa), jotta varmistuttaisiin että intianlootus saa runsaasti auringonvaloa ja lämpöä. In the latter case, it is recommended that the tub be placed near the window (preferably a balcony window) to ensure that the Indian Lotus plant is exposed to lots of sunlight and heat. Show more arrow right

Wikipedia

Nelumbo nucifera Nelumbo nucifera, also known as Indian lotus, sacred lotus, or simply lotus, is one of two extant species of aquatic plant in the family Nelumbonaceae. It is sometimes colloquially called a water lily, though this more often refers to members of the family Nymphaeaceae. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

intianlootukseni

intianlootukseni

intianlootuksesi

intianlootuksesi

intianlootuksensa

intianlootuksensa

Par

-ta

intianlootustani

intianlootuksiani

intianlootustasi

intianlootuksiasi

intianlootustansa / intianlootustaan

intianlootuksiansa / intianlootuksiaan

Gen

-n

intianlootukseni

intianlootuksieni / intianlootusteni

intianlootuksesi

intianlootuksiesi / intianlootustesi

intianlootuksensa

intianlootuksiensa / intianlootustensa

Ill

mihin

intianlootukseeni

intianlootuksiini

intianlootukseesi

intianlootuksiisi

intianlootukseensa

intianlootuksiinsa

Ine

-ssa

intianlootuksessani

intianlootuksissani

intianlootuksessasi

intianlootuksissasi

intianlootuksessansa / intianlootuksessaan

intianlootuksissansa / intianlootuksissaan

Ela

-sta

intianlootuksestani

intianlootuksistani

intianlootuksestasi

intianlootuksistasi

intianlootuksestansa / intianlootuksestaan

intianlootuksistansa / intianlootuksistaan

All

-lle

intianlootukselleni

intianlootuksilleni

intianlootuksellesi

intianlootuksillesi

intianlootuksellensa / intianlootukselleen

intianlootuksillensa / intianlootuksillean

Ade

-lla

intianlootuksellani

intianlootuksillani

intianlootuksellasi

intianlootuksillasi

intianlootuksellansa / intianlootuksellaan

intianlootuksillansa / intianlootuksillaan

Abl

-lta

intianlootukseltani

intianlootuksiltani

intianlootukseltasi

intianlootuksiltasi

intianlootukseltansa / intianlootukseltaan

intianlootuksiltansa / intianlootuksiltaan

Tra

-ksi

intianlootuksekseni

intianlootuksikseni

intianlootukseksesi

intianlootuksiksesi

intianlootukseksensa / intianlootuksekseen

intianlootuksiksensa / intianlootuksikseen

Ess

-na

intianlootuksenani

intianlootuksinani

intianlootuksenasi

intianlootuksinasi

intianlootuksenansa / intianlootuksenaan

intianlootuksinansa / intianlootuksinaan

Abe

-tta

intianlootuksettani

intianlootuksittani

intianlootuksettasi

intianlootuksittasi

intianlootuksettansa / intianlootuksettaan

intianlootuksittansa / intianlootuksittaan

Com

-ne

-

intianlootuksineni

-

intianlootuksinesi

-

intianlootuksinensa / intianlootuksineen

Singular

Plural

Nom

-

intianlootukseni

intianlootuksesi

intianlootuksensa

intianlootukseni

intianlootuksesi

intianlootuksensa

Par

-ta

intianlootustani

intianlootustasi

intianlootustansa / intianlootustaan

intianlootuksiani

intianlootuksiasi

intianlootuksiansa / intianlootuksiaan

Gen

-n

intianlootukseni

intianlootuksesi

intianlootuksensa

intianlootuksieni / intianlootusteni

intianlootuksiesi / intianlootustesi

intianlootuksiensa / intianlootustensa

Ill

mihin

intianlootukseeni

intianlootukseesi

intianlootukseensa

intianlootuksiini

intianlootuksiisi

intianlootuksiinsa

Ine

-ssa

intianlootuksessani

intianlootuksessasi

intianlootuksessansa / intianlootuksessaan

intianlootuksissani

intianlootuksissasi

intianlootuksissansa / intianlootuksissaan

Ela

-sta

intianlootuksestani

intianlootuksestasi

intianlootuksestansa / intianlootuksestaan

intianlootuksistani

intianlootuksistasi

intianlootuksistansa / intianlootuksistaan

All

-lle

intianlootukselleni

intianlootuksellesi

intianlootuksellensa / intianlootukselleen

intianlootuksilleni

intianlootuksillesi

intianlootuksillensa / intianlootuksillean

Ade

-lla

intianlootuksellani

intianlootuksellasi

intianlootuksellansa / intianlootuksellaan

intianlootuksillani

intianlootuksillasi

intianlootuksillansa / intianlootuksillaan

Abl

-lta

intianlootukseltani

intianlootukseltasi

intianlootukseltansa / intianlootukseltaan

intianlootuksiltani

intianlootuksiltasi

intianlootuksiltansa / intianlootuksiltaan

Tra

-ksi

intianlootuksekseni

intianlootukseksesi

intianlootukseksensa / intianlootuksekseen

intianlootuksikseni

intianlootuksiksesi

intianlootuksiksensa / intianlootuksikseen

Ess

-na

intianlootuksenani

intianlootuksenasi

intianlootuksenansa / intianlootuksenaan

intianlootuksinani

intianlootuksinasi

intianlootuksinansa / intianlootuksinaan

Abe

-tta

intianlootuksettani

intianlootuksettasi

intianlootuksettansa / intianlootuksettaan

intianlootuksittani

intianlootuksittasi

intianlootuksittansa / intianlootuksittaan

Com

-ne

-

-

-

intianlootuksineni

intianlootuksinesi

intianlootuksinensa / intianlootuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

intianlootuksemme

intianlootuksemme

intianlootuksenne

intianlootuksenne

intianlootuksensa

intianlootuksensa

Par

-ta

intianlootustamme

intianlootuksiamme

intianlootustanne

intianlootuksianne

intianlootustansa / intianlootustaan

intianlootuksiansa / intianlootuksiaan

Gen

-n

intianlootuksemme

intianlootuksiemme / intianlootustemme

intianlootuksenne

intianlootuksienne / intianlootustenne

intianlootuksensa

intianlootuksiensa / intianlootustensa

Ill

mihin

intianlootukseemme

intianlootuksiimme

intianlootukseenne

intianlootuksiinne

intianlootukseensa

intianlootuksiinsa

Ine

-ssa

intianlootuksessamme

intianlootuksissamme

intianlootuksessanne

intianlootuksissanne

intianlootuksessansa / intianlootuksessaan

intianlootuksissansa / intianlootuksissaan

Ela

-sta

intianlootuksestamme

intianlootuksistamme

intianlootuksestanne

intianlootuksistanne

intianlootuksestansa / intianlootuksestaan

intianlootuksistansa / intianlootuksistaan

All

-lle

intianlootuksellemme

intianlootuksillemme

intianlootuksellenne

intianlootuksillenne

intianlootuksellensa / intianlootukselleen

intianlootuksillensa / intianlootuksillean

Ade

-lla

intianlootuksellamme

intianlootuksillamme

intianlootuksellanne

intianlootuksillanne

intianlootuksellansa / intianlootuksellaan

intianlootuksillansa / intianlootuksillaan

Abl

-lta

intianlootukseltamme

intianlootuksiltamme

intianlootukseltanne

intianlootuksiltanne

intianlootukseltansa / intianlootukseltaan

intianlootuksiltansa / intianlootuksiltaan

Tra

-ksi

intianlootukseksemme

intianlootuksiksemme

intianlootukseksenne

intianlootuksiksenne

intianlootukseksensa / intianlootuksekseen

intianlootuksiksensa / intianlootuksikseen

Ess

-na

intianlootuksenamme

intianlootuksinamme

intianlootuksenanne

intianlootuksinanne

intianlootuksenansa / intianlootuksenaan

intianlootuksinansa / intianlootuksinaan

Abe

-tta

intianlootuksettamme

intianlootuksittamme

intianlootuksettanne

intianlootuksittanne

intianlootuksettansa / intianlootuksettaan

intianlootuksittansa / intianlootuksittaan

Com

-ne

-

intianlootuksinemme

-

intianlootuksinenne

-

intianlootuksinensa / intianlootuksineen

Singular

Plural

Nom

-

intianlootuksemme

intianlootuksenne

intianlootuksensa

intianlootuksemme

intianlootuksenne

intianlootuksensa

Par

-ta

intianlootustamme

intianlootustanne

intianlootustansa / intianlootustaan

intianlootuksiamme

intianlootuksianne

intianlootuksiansa / intianlootuksiaan

Gen

-n

intianlootuksemme

intianlootuksenne

intianlootuksensa

intianlootuksiemme / intianlootustemme

intianlootuksienne / intianlootustenne

intianlootuksiensa / intianlootustensa

Ill

mihin

intianlootukseemme

intianlootukseenne

intianlootukseensa

intianlootuksiimme

intianlootuksiinne

intianlootuksiinsa

Ine

-ssa

intianlootuksessamme

intianlootuksessanne

intianlootuksessansa / intianlootuksessaan

intianlootuksissamme

intianlootuksissanne

intianlootuksissansa / intianlootuksissaan

Ela

-sta

intianlootuksestamme

intianlootuksestanne

intianlootuksestansa / intianlootuksestaan

intianlootuksistamme

intianlootuksistanne

intianlootuksistansa / intianlootuksistaan

All

-lle

intianlootuksellemme

intianlootuksellenne

intianlootuksellensa / intianlootukselleen

intianlootuksillemme

intianlootuksillenne

intianlootuksillensa / intianlootuksillean

Ade

-lla

intianlootuksellamme

intianlootuksellanne

intianlootuksellansa / intianlootuksellaan

intianlootuksillamme

intianlootuksillanne

intianlootuksillansa / intianlootuksillaan

Abl

-lta

intianlootukseltamme

intianlootukseltanne

intianlootukseltansa / intianlootukseltaan

intianlootuksiltamme

intianlootuksiltanne

intianlootuksiltansa / intianlootuksiltaan

Tra

-ksi

intianlootukseksemme

intianlootukseksenne

intianlootukseksensa / intianlootuksekseen

intianlootuksiksemme

intianlootuksiksenne

intianlootuksiksensa / intianlootuksikseen

Ess

-na

intianlootuksenamme

intianlootuksenanne

intianlootuksenansa / intianlootuksenaan

intianlootuksinamme

intianlootuksinanne

intianlootuksinansa / intianlootuksinaan

Abe

-tta

intianlootuksettamme

intianlootuksettanne

intianlootuksettansa / intianlootuksettaan

intianlootuksittamme

intianlootuksittanne

intianlootuksittansa / intianlootuksittaan

Com

-ne

-

-

-

intianlootuksinemme

intianlootuksinenne

intianlootuksinensa / intianlootuksineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept