logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

internetti, noun

Word analysis
internettiin

internettiin

internetti

Noun, Singular Illative

internet

Noun, Singular Nominative

+ tii

Noun, Plural Instructive

internet

Noun, Singular Nominative

+ tii

Noun, Singular Genitive

internet

Noun, Singular Nominative

+ tiu

Noun, Plural Instructive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

internetti

internetit

Par

-ta

internettiä

internettejä

Gen

-n

internetin

internettien

Ill

mihin

internettiin

internetteihin

Ine

-ssa

internetissä

interneteissä

Ela

-sta

internetistä

interneteistä

All

-lle

internetille

interneteille

Ade

-lla

internetillä

interneteillä

Abl

-lta

internetiltä

interneteiltä

Tra

-ksi

internetiksi

interneteiksi

Ess

-na

internettinä

internetteinä

Abe

-tta

internetittä

interneteittä

Com

-ne

-

internetteine

Ins

-in

-

internetein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

internetti

internetit

Par

-ta

internettiä

internettejä

Gen

-n

internetin

internettien

Ill

mihin

internettiin

internetteihin

Ine

-ssa

internetissä

interneteissä

Ela

-sta

internetistä

interneteistä

All

-lle

internetille

interneteille

Ade

-lla

internetillä

interneteillä

Abl

-lta

internetiltä

interneteiltä

Tra

-ksi

internetiksi

interneteiksi

Ess

-na

internettinä

internetteinä

Abe

-tta

internetittä

interneteittä

Com

-ne

-

internetteine

Ins

-in

-

internetein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Internet Internet
Internet
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus; Europarl parallel corpus; OPUS - Finnish-English; Tatoeba; tmClass; Europarl Parallel Corpus (1996-2011) Nettisivut ovat internetin tärkein elementti. Websites are the most important element of the internet. Internetin käyttö on lisääntynyt viime vuosina. The use of the internet has increased in recent years. Monet ihmiset käyttävät internetin etsiäkseen tietoa. Many people use the internet to search for information. Monet lapset viettävät liikaa aikaa internetin parissa. Many children spend too much time on the internet. Internetin tietokantojen käyttöoikeuksien välitys. Organising access to databases on the Internet. Nuoremmat sukupolvet ovat kasvaneet internetin ympäröiminä. Younger generations have grown up surrounded by the internet. Mainostilan tarjoaminen Internetissä ja Tietokannat. Provision of advertising space via the internet and computer databases. Tärkeää on opettaa lapsia vastuulliseen internetin käyttöön. It is important to teach children responsible use of the internet. Numeroarpajaiset tarjottuina Internetin välityksellä. Operating number lotteries via the Internet. Internetin käytön tulee olla turvallista ja helppoa kaikille. The use of the internet should be safe and easy for everyone. Show more arrow right

Wikipedia

World Wide Web The World Wide Web (WWW), commonly known as The Web, is an information system where documents and other web resources are identified by Uniform Resource Locators (URLs, such as https://example.com/), which may be interlinked by hyperlinks, and are accessible over the Internet. The resources of the Web are transferred via the Hypertext Transfer Protocol (HTTP), may be accessed by users by a software application called a web browser, and are published by a software application called a web server. The World Wide Web is not synonymous with the Internet, which pre-dated the Web in some form by over two decades and upon which technologies the Web is built. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

internettini

internettini

internettisi

internettisi

internettinsä

internettinsä

Par

-ta

internettiäni

internettejäni

internettiäsi

internettejäsi

internettiänsä / internettiään

internettejänsä / internettejään

Gen

-n

internettini

internettieni

internettisi

internettiesi

internettinsä

internettiensä

Ill

mihin

internettiini

internetteihini

internettiisi

internetteihisi

internettiinsä

internetteihinsä

Ine

-ssa

internetissäni

interneteissäni

internetissäsi

interneteissäsi

internetissänsä / internetissään

interneteissänsä / interneteissään

Ela

-sta

internetistäni

interneteistäni

internetistäsi

interneteistäsi

internetistänsä / internetistään

interneteistänsä / interneteistään

All

-lle

internetilleni

interneteilleni

internetillesi

interneteillesi

internetillensä / internetilleen

interneteillensä / interneteilleän

Ade

-lla

internetilläni

interneteilläni

internetilläsi

interneteilläsi

internetillänsä / internetillään

interneteillänsä / interneteillään

Abl

-lta

internetiltäni

interneteiltäni

internetiltäsi

interneteiltäsi

internetiltänsä / internetiltään

interneteiltänsä / interneteiltään

Tra

-ksi

internetikseni

interneteikseni

internetiksesi

interneteiksesi

internetiksensä / internetikseen

interneteiksensä / interneteikseen

Ess

-na

internettinäni

internetteinäni

internettinäsi

internetteinäsi

internettinänsä / internettinään

internetteinänsä / internetteinään

Abe

-tta

internetittäni

interneteittäni

internetittäsi

interneteittäsi

internetittänsä / internetittään

interneteittänsä / interneteittään

Com

-ne

-

internetteineni

-

internetteinesi

-

internetteinensä / internetteineen

Singular

Plural

Nom

-

internettini

internettisi

internettinsä

internettini

internettisi

internettinsä

Par

-ta

internettiäni

internettiäsi

internettiänsä / internettiään

internettejäni

internettejäsi

internettejänsä / internettejään

Gen

-n

internettini

internettisi

internettinsä

internettieni

internettiesi

internettiensä

Ill

mihin

internettiini

internettiisi

internettiinsä

internetteihini

internetteihisi

internetteihinsä

Ine

-ssa

internetissäni

internetissäsi

internetissänsä / internetissään

interneteissäni

interneteissäsi

interneteissänsä / interneteissään

Ela

-sta

internetistäni

internetistäsi

internetistänsä / internetistään

interneteistäni

interneteistäsi

interneteistänsä / interneteistään

All

-lle

internetilleni

internetillesi

internetillensä / internetilleen

interneteilleni

interneteillesi

interneteillensä / interneteilleän

Ade

-lla

internetilläni

internetilläsi

internetillänsä / internetillään

interneteilläni

interneteilläsi

interneteillänsä / interneteillään

Abl

-lta

internetiltäni

internetiltäsi

internetiltänsä / internetiltään

interneteiltäni

interneteiltäsi

interneteiltänsä / interneteiltään

Tra

-ksi

internetikseni

internetiksesi

internetiksensä / internetikseen

interneteikseni

interneteiksesi

interneteiksensä / interneteikseen

Ess

-na

internettinäni

internettinäsi

internettinänsä / internettinään

internetteinäni

internetteinäsi

internetteinänsä / internetteinään

Abe

-tta

internetittäni

internetittäsi

internetittänsä / internetittään

interneteittäni

interneteittäsi

interneteittänsä / interneteittään

Com

-ne

-

-

-

internetteineni

internetteinesi

internetteinensä / internetteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

internettimme

internettimme

internettinne

internettinne

internettinsä

internettinsä

Par

-ta

internettiämme

internettejämme

internettiänne

internettejänne

internettiänsä / internettiään

internettejänsä / internettejään

Gen

-n

internettimme

internettiemme

internettinne

internettienne

internettinsä

internettiensä

Ill

mihin

internettiimme

internetteihimme

internettiinne

internetteihinne

internettiinsä

internetteihinsä

Ine

-ssa

internetissämme

interneteissämme

internetissänne

interneteissänne

internetissänsä / internetissään

interneteissänsä / interneteissään

Ela

-sta

internetistämme

interneteistämme

internetistänne

interneteistänne

internetistänsä / internetistään

interneteistänsä / interneteistään

All

-lle

internetillemme

interneteillemme

internetillenne

interneteillenne

internetillensä / internetilleen

interneteillensä / interneteilleän

Ade

-lla

internetillämme

interneteillämme

internetillänne

interneteillänne

internetillänsä / internetillään

interneteillänsä / interneteillään

Abl

-lta

internetiltämme

interneteiltämme

internetiltänne

interneteiltänne

internetiltänsä / internetiltään

interneteiltänsä / interneteiltään

Tra

-ksi

internetiksemme

interneteiksemme

internetiksenne

interneteiksenne

internetiksensä / internetikseen

interneteiksensä / interneteikseen

Ess

-na

internettinämme

internetteinämme

internettinänne

internetteinänne

internettinänsä / internettinään

internetteinänsä / internetteinään

Abe

-tta

internetittämme

interneteittämme

internetittänne

interneteittänne

internetittänsä / internetittään

interneteittänsä / interneteittään

Com

-ne

-

internetteinemme

-

internetteinenne

-

internetteinensä / internetteineen

Singular

Plural

Nom

-

internettimme

internettinne

internettinsä

internettimme

internettinne

internettinsä

Par

-ta

internettiämme

internettiänne

internettiänsä / internettiään

internettejämme

internettejänne

internettejänsä / internettejään

Gen

-n

internettimme

internettinne

internettinsä

internettiemme

internettienne

internettiensä

Ill

mihin

internettiimme

internettiinne

internettiinsä

internetteihimme

internetteihinne

internetteihinsä

Ine

-ssa

internetissämme

internetissänne

internetissänsä / internetissään

interneteissämme

interneteissänne

interneteissänsä / interneteissään

Ela

-sta

internetistämme

internetistänne

internetistänsä / internetistään

interneteistämme

interneteistänne

interneteistänsä / interneteistään

All

-lle

internetillemme

internetillenne

internetillensä / internetilleen

interneteillemme

interneteillenne

interneteillensä / interneteilleän

Ade

-lla

internetillämme

internetillänne

internetillänsä / internetillään

interneteillämme

interneteillänne

interneteillänsä / interneteillään

Abl

-lta

internetiltämme

internetiltänne

internetiltänsä / internetiltään

interneteiltämme

interneteiltänne

interneteiltänsä / interneteiltään

Tra

-ksi

internetiksemme

internetiksenne

internetiksensä / internetikseen

interneteiksemme

interneteiksenne

interneteiksensä / interneteikseen

Ess

-na

internettinämme

internettinänne

internettinänsä / internettinään

internetteinämme

internetteinänne

internetteinänsä / internetteinään

Abe

-tta

internetittämme

internetittänne

internetittänsä / internetittään

interneteittämme

interneteittänne

interneteittänsä / interneteittään

Com

-ne

-

-

-

internetteinemme

internetteinenne

internetteinensä / internetteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

internet

internetit

Par

-ta

internetiä

internetejä

Gen

-n

internetin

internetien

Ill

mihin

internetiin

interneteihin

Ine

-ssa

internetissä

interneteissä

Ela

-sta

internetistä

interneteistä

All

-lle

internetille

interneteille

Ade

-lla

internetillä

interneteillä

Abl

-lta

internetiltä

interneteiltä

Tra

-ksi

internetiksi

interneteiksi

Ess

-na

internetinä

interneteinä

Abe

-tta

internetittä

interneteittä

Com

-ne

-

interneteine

Ins

-in

-

internetein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

internet

internetit

Par

-ta

internetiä

internetejä

Gen

-n

internetin

internetien

Ill

mihin

internetiin

interneteihin

Ine

-ssa

internetissä

interneteissä

Ela

-sta

internetistä

interneteistä

All

-lle

internetille

interneteille

Ade

-lla

internetillä

interneteillä

Abl

-lta

internetiltä

interneteiltä

Tra

-ksi

internetiksi

interneteiksi

Ess

-na

internetinä

interneteinä

Abe

-tta

internetittä

interneteittä

Com

-ne

-

interneteine

Ins

-in

-

internetein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Internet Internet
Internet
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles; OPUS Corpus; Tatoeba; tmClass Internet on täynnä hyödyllistä tietoa. The internet is full of useful information. Internet tarjoaa rajattomasti mahdollisuuksia oppia uutta. The internet offers endless opportunities to learn new things. Internet on muuttanut tapaa, jolla ihmiset kommunikoivat keskenään. The internet has changed the way people communicate with each other. Monet ihmiset käyttävät internetiä päivittäin. Many people use the internet daily. Internetin turvallisuus on tärkeä asia nykypäivänä. Security of the internet is an important issue nowadays. Internetin merkitys liiketoiminnalle on korvaamaton. The significance of the internet for businesses is invaluable. Internetin käyttö on lisääntynyt viime vuosien aikana. The use of the internet has increased in recent years. Yritykset hyödyntävät internetiä markkinoinnissaan. Companies use the internet for their marketing. Internetin nopeus vaikuttaa suuresti käyttäjäkokemukseen. The speed of the internet greatly affects the user experience. Internetin tietokantojen käyttöoikeuksien välitys. Organising access to databases on the Internet. Show more arrow right

Wiktionary

internet Show more arrow right Borrowed from English Internet. Show more arrow right

Wikipedia

World Wide Web The World Wide Web (WWW), commonly known as the Web, is an information system where documents and other web resources are identified by Uniform Resource Locators (URLs, such as https://example.com/), which may be interlinked by hyperlinks, and are accessible over the Internet. The resources of the Web are transferred via the Hypertext Transfer Protocol (HTTP), may be accessed by users by a software application called a web browser, and are published by a software application called a web server. The World Wide Web is not synonymous with the Internet, which pre-dated the Web in some form by over two decades and upon which technologies the Web is built. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

internetini

internetini

internetisi

internetisi

internetinsä

internetinsä

Par

-ta

internetiäni

internetejäni

internetiäsi

internetejäsi

internetiänsä / internetiään

internetejänsä / internetejään

Gen

-n

internetini

internetieni

internetisi

internetiesi

internetinsä

internetiensä

Ill

mihin

internetiini

interneteihini

internetiisi

interneteihisi

internetiinsä

interneteihinsä

Ine

-ssa

internetissäni

interneteissäni

internetissäsi

interneteissäsi

internetissänsä / internetissään

interneteissänsä / interneteissään

Ela

-sta

internetistäni

interneteistäni

internetistäsi

interneteistäsi

internetistänsä / internetistään

interneteistänsä / interneteistään

All

-lle

internetilleni

interneteilleni

internetillesi

interneteillesi

internetillensä / internetilleen

interneteillensä / interneteilleän

Ade

-lla

internetilläni

interneteilläni

internetilläsi

interneteilläsi

internetillänsä / internetillään

interneteillänsä / interneteillään

Abl

-lta

internetiltäni

interneteiltäni

internetiltäsi

interneteiltäsi

internetiltänsä / internetiltään

interneteiltänsä / interneteiltään

Tra

-ksi

internetikseni

interneteikseni

internetiksesi

interneteiksesi

internetiksensä / internetikseen

interneteiksensä / interneteikseen

Ess

-na

internetinäni

interneteinäni

internetinäsi

interneteinäsi

internetinänsä / internetinään

interneteinänsä / interneteinään

Abe

-tta

internetittäni

interneteittäni

internetittäsi

interneteittäsi

internetittänsä / internetittään

interneteittänsä / interneteittään

Com

-ne

-

interneteineni

-

interneteinesi

-

interneteinensä / interneteineen

Singular

Plural

Nom

-

internetini

internetisi

internetinsä

internetini

internetisi

internetinsä

Par

-ta

internetiäni

internetiäsi

internetiänsä / internetiään

internetejäni

internetejäsi

internetejänsä / internetejään

Gen

-n

internetini

internetisi

internetinsä

internetieni

internetiesi

internetiensä

Ill

mihin

internetiini

internetiisi

internetiinsä

interneteihini

interneteihisi

interneteihinsä

Ine

-ssa

internetissäni

internetissäsi

internetissänsä / internetissään

interneteissäni

interneteissäsi

interneteissänsä / interneteissään

Ela

-sta

internetistäni

internetistäsi

internetistänsä / internetistään

interneteistäni

interneteistäsi

interneteistänsä / interneteistään

All

-lle

internetilleni

internetillesi

internetillensä / internetilleen

interneteilleni

interneteillesi

interneteillensä / interneteilleän

Ade

-lla

internetilläni

internetilläsi

internetillänsä / internetillään

interneteilläni

interneteilläsi

interneteillänsä / interneteillään

Abl

-lta

internetiltäni

internetiltäsi

internetiltänsä / internetiltään

interneteiltäni

interneteiltäsi

interneteiltänsä / interneteiltään

Tra

-ksi

internetikseni

internetiksesi

internetiksensä / internetikseen

interneteikseni

interneteiksesi

interneteiksensä / interneteikseen

Ess

-na

internetinäni

internetinäsi

internetinänsä / internetinään

interneteinäni

interneteinäsi

interneteinänsä / interneteinään

Abe

-tta

internetittäni

internetittäsi

internetittänsä / internetittään

interneteittäni

interneteittäsi

interneteittänsä / interneteittään

Com

-ne

-

-

-

interneteineni

interneteinesi

interneteinensä / interneteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

internetimme

internetimme

internetinne

internetinne

internetinsä

internetinsä

Par

-ta

internetiämme

internetejämme

internetiänne

internetejänne

internetiänsä / internetiään

internetejänsä / internetejään

Gen

-n

internetimme

internetiemme

internetinne

internetienne

internetinsä

internetiensä

Ill

mihin

internetiimme

interneteihimme

internetiinne

interneteihinne

internetiinsä

interneteihinsä

Ine

-ssa

internetissämme

interneteissämme

internetissänne

interneteissänne

internetissänsä / internetissään

interneteissänsä / interneteissään

Ela

-sta

internetistämme

interneteistämme

internetistänne

interneteistänne

internetistänsä / internetistään

interneteistänsä / interneteistään

All

-lle

internetillemme

interneteillemme

internetillenne

interneteillenne

internetillensä / internetilleen

interneteillensä / interneteilleän

Ade

-lla

internetillämme

interneteillämme

internetillänne

interneteillänne

internetillänsä / internetillään

interneteillänsä / interneteillään

Abl

-lta

internetiltämme

interneteiltämme

internetiltänne

interneteiltänne

internetiltänsä / internetiltään

interneteiltänsä / interneteiltään

Tra

-ksi

internetiksemme

interneteiksemme

internetiksenne

interneteiksenne

internetiksensä / internetikseen

interneteiksensä / interneteikseen

Ess

-na

internetinämme

interneteinämme

internetinänne

interneteinänne

internetinänsä / internetinään

interneteinänsä / interneteinään

Abe

-tta

internetittämme

interneteittämme

internetittänne

interneteittänne

internetittänsä / internetittään

interneteittänsä / interneteittään

Com

-ne

-

interneteinemme

-

interneteinenne

-

interneteinensä / interneteineen

Singular

Plural

Nom

-

internetimme

internetinne

internetinsä

internetimme

internetinne

internetinsä

Par

-ta

internetiämme

internetiänne

internetiänsä / internetiään

internetejämme

internetejänne

internetejänsä / internetejään

Gen

-n

internetimme

internetinne

internetinsä

internetiemme

internetienne

internetiensä

Ill

mihin

internetiimme

internetiinne

internetiinsä

interneteihimme

interneteihinne

interneteihinsä

Ine

-ssa

internetissämme

internetissänne

internetissänsä / internetissään

interneteissämme

interneteissänne

interneteissänsä / interneteissään

Ela

-sta

internetistämme

internetistänne

internetistänsä / internetistään

interneteistämme

interneteistänne

interneteistänsä / interneteistään

All

-lle

internetillemme

internetillenne

internetillensä / internetilleen

interneteillemme

interneteillenne

interneteillensä / interneteilleän

Ade

-lla

internetillämme

internetillänne

internetillänsä / internetillään

interneteillämme

interneteillänne

interneteillänsä / interneteillään

Abl

-lta

internetiltämme

internetiltänne

internetiltänsä / internetiltään

interneteiltämme

interneteiltänne

interneteiltänsä / interneteiltään

Tra

-ksi

internetiksemme

internetiksenne

internetiksensä / internetikseen

interneteiksemme

interneteiksenne

interneteiksensä / interneteikseen

Ess

-na

internetinämme

internetinänne

internetinänsä / internetinään

interneteinämme

interneteinänne

interneteinänsä / interneteinään

Abe

-tta

internetittämme

internetittänne

internetittänsä / internetittään

interneteittämme

interneteittänne

interneteittänsä / interneteittään

Com

-ne

-

-

-

interneteinemme

interneteinenne

interneteinensä / interneteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tii

tiit

Par

-ta

tiitä

tiitä

Gen

-n

tiin

tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiihin

tiihin

Ine

-ssa

tiissä

tiissä

Ela

-sta

tiistä

tiistä

All

-lle

tiille

tiille

Ade

-lla

tiillä

tiillä

Abl

-lta

tiiltä

tiiltä

Tra

-ksi

tiiksi

tiiksi

Ess

-na

tiinä

tiinä

Abe

-tta

tiittä

tiittä

Com

-ne

-

tiine

Ins

-in

-

tiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tii

tiit

Par

-ta

tiitä

tiitä

Gen

-n

tiin

tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiihin

tiihin

Ine

-ssa

tiissä

tiissä

Ela

-sta

tiistä

tiistä

All

-lle

tiille

tiille

Ade

-lla

tiillä

tiillä

Abl

-lta

tiiltä

tiiltä

Tra

-ksi

tiiksi

tiiksi

Ess

-na

tiinä

tiinä

Abe

-tta

tiittä

tiittä

Com

-ne

-

tiine

Ins

-in

-

tiin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tee tii, tiiauspaikka
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles v2018; WikiMatrix; Europarl v7 Ota pyörä tiiltäni. Take the bike from my yard. Tii vai tee? A tee, or some tea, sir? Hän meni tiihinsä. He went into the street. Suuntaan tiillesi. I will head towards your direction. Tiini piti koiristaan. Tiini took care of her dogs. Poika juoksi tiiltään. The boy ran from the path. Huomasin jäljen tiiltäni. I noticed a trace from my footsteps. Katselin tähtiä tiiltäni. I was watching the stars from my balcony. Tii Hii odotti heitä. Tee Hee was waiting. Hän tuli takaisin tiiltään. He came back from the road. Show more arrow right

Wiktionary

(golf) tee (peg) Show more arrow right tiiata tiiaus tiiauspaikka Show more arrow right English tee Show more arrow right

Wikipedia

Tee A tee is a stand used in sport to support and elevate a stationary ball prior to striking with a foot, club or bat. Tees are used extensively in golf, tee-ball, baseball, American football, and rugby. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiini

tiini

tiisi

tiisi

tiinsä

tiinsä

Par

-ta

tiitäni

tiitäni

tiitäsi

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiini

tiitteni / tiideni

tiisi

tiittesi / tiidesi

tiinsä

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihini

tiihini

tiihisi

tiihisi

tiihinsä

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissäni

tiissäni

tiissäsi

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistäni

tiistäni

tiistäsi

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiilleni

tiilleni

tiillesi

tiillesi

tiillensä / tiilleen

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiilläni

tiilläni

tiilläsi

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltäni

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiikseni

tiikseni

tiiksesi

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinäni

tiinäni

tiinäsi

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittäni

tiittäni

tiittäsi

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

tiineni

-

tiinesi

-

tiinensä / tiineen

Singular

Plural

Nom

-

tiini

tiisi

tiinsä

tiini

tiisi

tiinsä

Par

-ta

tiitäni

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

tiitäni

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiini

tiisi

tiinsä

tiitteni / tiideni

tiittesi / tiidesi

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihini

tiihisi

tiihinsä

tiihini

tiihisi

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissäni

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

tiissäni

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistäni

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

tiistäni

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiilleni

tiillesi

tiillensä / tiilleen

tiilleni

tiillesi

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiilläni

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

tiilläni

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiikseni

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

tiikseni

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinäni

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

tiinäni

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittäni

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

tiittäni

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

-

-

tiineni

tiinesi

tiinensä / tiineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiimme

tiimme

tiinne

tiinne

tiinsä

tiinsä

Par

-ta

tiitämme

tiitämme

tiitänne

tiitänne

tiitänsä / tiitään

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiimme

tiittemme / tiidemme

tiinne

tiittenne / tiidenne

tiinsä

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihimme

tiihimme

tiihinne

tiihinne

tiihinsä

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissämme

tiissämme

tiissänne

tiissänne

tiissänsä / tiissään

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistämme

tiistämme

tiistänne

tiistänne

tiistänsä / tiistään

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiillemme

tiillemme

tiillenne

tiillenne

tiillensä / tiilleen

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiillämme

tiillämme

tiillänne

tiillänne

tiillänsä / tiillään

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltämme

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiiksemme

tiiksemme

tiiksenne

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinämme

tiinämme

tiinänne

tiinänne

tiinänsä / tiinään

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittämme

tiittämme

tiittänne

tiittänne

tiittänsä / tiittään

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

tiinemme

-

tiinenne

-

tiinensä / tiineen

Singular

Plural

Nom

-

tiimme

tiinne

tiinsä

tiimme

tiinne

tiinsä

Par

-ta

tiitämme

tiitänne

tiitänsä / tiitään

tiitämme

tiitänne

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiimme

tiinne

tiinsä

tiittemme / tiidemme

tiittenne / tiidenne

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihimme

tiihinne

tiihinsä

tiihimme

tiihinne

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissämme

tiissänne

tiissänsä / tiissään

tiissämme

tiissänne

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistämme

tiistänne

tiistänsä / tiistään

tiistämme

tiistänne

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiillemme

tiillenne

tiillensä / tiilleen

tiillemme

tiillenne

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiillämme

tiillänne

tiillänsä / tiillään

tiillämme

tiillänne

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiiksemme

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

tiiksemme

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinämme

tiinänne

tiinänsä / tiinään

tiinämme

tiinänne

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittämme

tiittänne

tiittänsä / tiittään

tiittämme

tiittänne

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

-

-

tiinemme

tiinenne

tiinensä / tiineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiu

tiut

Par

-ta

tiuta

tiuita / tiita

Gen

-n

tiun

tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiuhun

tiuihin / tiihin

Ine

-ssa

tiussa

tiuissa / tiissa

Ela

-sta

tiusta

tiuista / tiista

All

-lle

tiulle

tiuille / tiille

Ade

-lla

tiulla

tiuilla / tiilla

Abl

-lta

tiulta

tiuilta / tiilta

Tra

-ksi

tiuksi

tiuiksi / tiiksi

Ess

-na

tiuna

tiuina / tiina

Abe

-tta

tiutta

tiuitta / tiitta

Com

-ne

-

tiuine / tiine

Ins

-in

-

tiuin / tiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiu

tiut

Par

-ta

tiuta

tiuita / tiita

Gen

-n

tiun

tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiuhun

tiuihin / tiihin

Ine

-ssa

tiussa

tiuissa / tiissa

Ela

-sta

tiusta

tiuista / tiista

All

-lle

tiulle

tiuille / tiille

Ade

-lla

tiulla

tiuilla / tiilla

Abl

-lta

tiulta

tiuilta / tiilta

Tra

-ksi

tiuksi

tiuiksi / tiiksi

Ess

-na

tiuna

tiuina / tiina

Abe

-tta

tiutta

tiuitta / tiitta

Com

-ne

-

tiuine / tiine

Ins

-in

-

tiuin / tiin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

score pisteet, tilanne, tulokset, partituuri, piste, tiu
tiu
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus.; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Opus Tiu on pahin tuntemani ötökkä. Tiu is the worst bug I know. Valinta hankkia tiu yritykseltä. The decision to purchase the company. He saapuvat tiunaan. They arrive at the tiuna. Polta tiultanne. Burn your stove.. Tiu kasti paapuuriin! Hard a larboard! Vene ei mahdu tiunaan. The boat does not fit in the tiuna. Tiu kasti tyyrpuuriin! Helmsman, hard to starboard. Tiuissa oli jokin.. There was something in the attic.. Puhdasta tiultanne. Clean your stove.. Tiu ei kuule tiultasi ulkoa tulevia ääniä. The owl cannot hear sounds from outside from you. Show more arrow right

Wiktionary

score (quantity of twenty pieces, used mainly of eggs) Show more arrow right Borrowed from Swedish tjog. Show more arrow right

Wikipedia

Tiu
Egyptin esidynastisen ajan faarao. kappalemittana
20 kappaletta (munia)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiuni

tiuni

tiusi

tiusi

tiunsa

tiunsa

Par

-ta

tiutani

tiuitani / tiitani

tiutasi

tiuitasi / tiitasi

tiutansa / tiutaan

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiuni

tiuitteni / tiuideni / tiitteni / tiideni

tiusi

tiuittesi / tiuidesi / tiittesi / tiidesi

tiunsa

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhuni

tiuihini / tiihini

tiuhusi

tiuihisi / tiihisi

tiuhunsa

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussani

tiuissani / tiissani

tiussasi

tiuissasi / tiissasi

tiussansa / tiussaan

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustani

tiuistani / tiistani

tiustasi

tiuistasi / tiistasi

tiustansa / tiustaan

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiulleni

tiuilleni / tiilleni

tiullesi

tiuillesi / tiillesi

tiullensa / tiulleen

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullani

tiuillani / tiillani

tiullasi

tiuillasi / tiillasi

tiullansa / tiullaan

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultani

tiuiltani / tiiltani

tiultasi

tiuiltasi / tiiltasi

tiultansa / tiultaan

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiukseni

tiuikseni / tiikseni

tiuksesi

tiuiksesi / tiiksesi

tiuksensa / tiukseen

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunani

tiuinani / tiinani

tiunasi

tiuinasi / tiinasi

tiunansa / tiunaan

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttani

tiuittani / tiittani

tiuttasi

tiuittasi / tiittasi

tiuttansa / tiuttaan

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

tiuineni / tiineni

-

tiuinesi / tiinesi

-

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Singular

Plural

Nom

-

tiuni

tiusi

tiunsa

tiuni

tiusi

tiunsa

Par

-ta

tiutani

tiutasi

tiutansa / tiutaan

tiuitani / tiitani

tiuitasi / tiitasi

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiuni

tiusi

tiunsa

tiuitteni / tiuideni / tiitteni / tiideni

tiuittesi / tiuidesi / tiittesi / tiidesi

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhuni

tiuhusi

tiuhunsa

tiuihini / tiihini

tiuihisi / tiihisi

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussani

tiussasi

tiussansa / tiussaan

tiuissani / tiissani

tiuissasi / tiissasi

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustani

tiustasi

tiustansa / tiustaan

tiuistani / tiistani

tiuistasi / tiistasi

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiulleni

tiullesi

tiullensa / tiulleen

tiuilleni / tiilleni

tiuillesi / tiillesi

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullani

tiullasi

tiullansa / tiullaan

tiuillani / tiillani

tiuillasi / tiillasi

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultani

tiultasi

tiultansa / tiultaan

tiuiltani / tiiltani

tiuiltasi / tiiltasi

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiukseni

tiuksesi

tiuksensa / tiukseen

tiuikseni / tiikseni

tiuiksesi / tiiksesi

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunani

tiunasi

tiunansa / tiunaan

tiuinani / tiinani

tiuinasi / tiinasi

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttani

tiuttasi

tiuttansa / tiuttaan

tiuittani / tiittani

tiuittasi / tiittasi

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

-

-

tiuineni / tiineni

tiuinesi / tiinesi

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiumme

tiumme

tiunne

tiunne

tiunsa

tiunsa

Par

-ta

tiutamme

tiuitamme / tiitamme

tiutanne

tiuitanne / tiitanne

tiutansa / tiutaan

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiumme

tiuittemme / tiuidemme / tiittemme / tiidemme

tiunne

tiuittenne / tiuidenne / tiittenne / tiidenne

tiunsa

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhumme

tiuihimme / tiihimme

tiuhunne

tiuihinne / tiihinne

tiuhunsa

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussamme

tiuissamme / tiissamme

tiussanne

tiuissanne / tiissanne

tiussansa / tiussaan

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustamme

tiuistamme / tiistamme

tiustanne

tiuistanne / tiistanne

tiustansa / tiustaan

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiullemme

tiuillemme / tiillemme

tiullenne

tiuillenne / tiillenne

tiullensa / tiulleen

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullamme

tiuillamme / tiillamme

tiullanne

tiuillanne / tiillanne

tiullansa / tiullaan

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultamme

tiuiltamme / tiiltamme

tiultanne

tiuiltanne / tiiltanne

tiultansa / tiultaan

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiuksemme

tiuiksemme / tiiksemme

tiuksenne

tiuiksenne / tiiksenne

tiuksensa / tiukseen

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunamme

tiuinamme / tiinamme

tiunanne

tiuinanne / tiinanne

tiunansa / tiunaan

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttamme

tiuittamme / tiittamme

tiuttanne

tiuittanne / tiittanne

tiuttansa / tiuttaan

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

tiuinemme / tiinemme

-

tiuinenne / tiinenne

-

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Singular

Plural

Nom

-

tiumme

tiunne

tiunsa

tiumme

tiunne

tiunsa

Par

-ta

tiutamme

tiutanne

tiutansa / tiutaan

tiuitamme / tiitamme

tiuitanne / tiitanne

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiumme

tiunne

tiunsa

tiuittemme / tiuidemme / tiittemme / tiidemme

tiuittenne / tiuidenne / tiittenne / tiidenne

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhumme

tiuhunne

tiuhunsa

tiuihimme / tiihimme

tiuihinne / tiihinne

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussamme

tiussanne

tiussansa / tiussaan

tiuissamme / tiissamme

tiuissanne / tiissanne

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustamme

tiustanne

tiustansa / tiustaan

tiuistamme / tiistamme

tiuistanne / tiistanne

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiullemme

tiullenne

tiullensa / tiulleen

tiuillemme / tiillemme

tiuillenne / tiillenne

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullamme

tiullanne

tiullansa / tiullaan

tiuillamme / tiillamme

tiuillanne / tiillanne

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultamme

tiultanne

tiultansa / tiultaan

tiuiltamme / tiiltamme

tiuiltanne / tiiltanne

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiuksemme

tiuksenne

tiuksensa / tiukseen

tiuiksemme / tiiksemme

tiuiksenne / tiiksenne

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunamme

tiunanne

tiunansa / tiunaan

tiuinamme / tiinamme

tiuinanne / tiinanne

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttamme

tiuttanne

tiuttansa / tiuttaan

tiuittamme / tiittamme

tiuittanne / tiittanne

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

-

-

tiuinemme / tiinemme

tiuinenne / tiinenne

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept