logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

imeminen, noun

Word analysis
imemisheijaste

imemisheijaste

imeminen

Noun, Derivation with suffix s

+ heijaste

Noun, Singular Nominative

imeä

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ heijaste

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

imeminen

imemiset

Par

-ta

imemistä

imemisiä

Gen

-n

imemisen

imemisien / imemisten

Ill

mihin

imemiseen

imemisiin

Ine

-ssa

imemisessä

imemisissä

Ela

-sta

imemisestä

imemisistä

All

-lle

imemiselle

imemisille

Ade

-lla

imemisellä

imemisillä

Abl

-lta

imemiseltä

imemisiltä

Tra

-ksi

imemiseksi

imemisiksi

Ess

-na

imemisenä

imemisinä

Abe

-tta

imemisettä

imemisittä

Com

-ne

-

imemisine

Ins

-in

-

imemisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

imeminen

imemiset

Par

-ta

imemistä

imemisiä

Gen

-n

imemisen

imemisien / imemisten

Ill

mihin

imemiseen

imemisiin

Ine

-ssa

imemisessä

imemisissä

Ela

-sta

imemisestä

imemisistä

All

-lle

imemiselle

imemisille

Ade

-lla

imemisellä

imemisillä

Abl

-lta

imemiseltä

imemisiltä

Tra

-ksi

imemiseksi

imemisiksi

Ess

-na

imemisenä

imemisinä

Abe

-tta

imemisettä

imemisittä

Com

-ne

-

imemisine

Ins

-in

-

imemisin

suction imu, imeminen, imuvoima
suck imeminen, imaisu
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus v9, sentence ID: FIO-23187245; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence number 159483.; Tatoeba parallel corpus; Opus Corpus, sentence ID: opus2-OPUS-v2.0-fi-en-1002; Europarl Parallel Corpus v9, sentence ID: FIK-5936655; OPUS 2 parallel corpus; tmClass Imeminen on tärkeä vaihe vauvan kehityksessä. Sucking is an important stage in a baby's development. Kullin imemistä. You know like a hummer, sucking off. Imeminen on vauvan luonnollinen tapa saada ravintoa. Sucking is a natural way for a baby to get nourishment. Vauvan imeminen liittyy läheisesti imemisrefleksiin. Baby sucking is closely related to the sucking reflex. Rintamaidon imeminen on tärkeä osa lapsen ruokailua. Breast milk sucking is an important part of infant feeding. Äidinmaidon imeminen vahvistaa vauvan immuniteettia. Breast milk sucking strengthens the baby's immunity. Imeminen on luonnollinen tapa vauvan saada ravintoa. Sucking is a natural way for a baby to get nourishment. Kullin imemiseen? Sucking a cock? Vaikka pullosta imeminen on kätevää, suositellaan kuitenkin rintaruokintaa. While bottle sucking is convenient, breastfeeding is still recommended. Veden imemiseen tarkoitetut koneet. Water suction machines. Show more arrow right

Wiktionary

sucking absorbing attracting, pulling towards Show more arrow right imeä +‎ -minen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

imemiseni

imemiseni

imemisesi

imemisesi

imemisensä

imemisensä

Par

-ta

imemistäni

imemisiäni

imemistäsi

imemisiäsi

imemistänsä / imemistään

imemisiänsä / imemisiään

Gen

-n

imemiseni

imemisieni / imemisteni

imemisesi

imemisiesi / imemistesi

imemisensä

imemisiensä / imemistensä

Ill

mihin

imemiseeni

imemisiini

imemiseesi

imemisiisi

imemiseensä

imemisiinsä

Ine

-ssa

imemisessäni

imemisissäni

imemisessäsi

imemisissäsi

imemisessänsä / imemisessään

imemisissänsä / imemisissään

Ela

-sta

imemisestäni

imemisistäni

imemisestäsi

imemisistäsi

imemisestänsä / imemisestään

imemisistänsä / imemisistään

All

-lle

imemiselleni

imemisilleni

imemisellesi

imemisillesi

imemisellensä / imemiselleen

imemisillensä / imemisilleän

Ade

-lla

imemiselläni

imemisilläni

imemiselläsi

imemisilläsi

imemisellänsä / imemisellään

imemisillänsä / imemisillään

Abl

-lta

imemiseltäni

imemisiltäni

imemiseltäsi

imemisiltäsi

imemiseltänsä / imemiseltään

imemisiltänsä / imemisiltään

Tra

-ksi

imemisekseni

imemisikseni

imemiseksesi

imemisiksesi

imemiseksensä / imemisekseen

imemisiksensä / imemisikseen

Ess

-na

imemisenäni

imemisinäni

imemisenäsi

imemisinäsi

imemisenänsä / imemisenään

imemisinänsä / imemisinään

Abe

-tta

imemisettäni

imemisittäni

imemisettäsi

imemisittäsi

imemisettänsä / imemisettään

imemisittänsä / imemisittään

Com

-ne

-

imemisineni

-

imemisinesi

-

imemisinensä / imemisineen

Singular

Plural

Nom

-

imemiseni

imemisesi

imemisensä

imemiseni

imemisesi

imemisensä

Par

-ta

imemistäni

imemistäsi

imemistänsä / imemistään

imemisiäni

imemisiäsi

imemisiänsä / imemisiään

Gen

-n

imemiseni

imemisesi

imemisensä

imemisieni / imemisteni

imemisiesi / imemistesi

imemisiensä / imemistensä

Ill

mihin

imemiseeni

imemiseesi

imemiseensä

imemisiini

imemisiisi

imemisiinsä

Ine

-ssa

imemisessäni

imemisessäsi

imemisessänsä / imemisessään

imemisissäni

imemisissäsi

imemisissänsä / imemisissään

Ela

-sta

imemisestäni

imemisestäsi

imemisestänsä / imemisestään

imemisistäni

imemisistäsi

imemisistänsä / imemisistään

All

-lle

imemiselleni

imemisellesi

imemisellensä / imemiselleen

imemisilleni

imemisillesi

imemisillensä / imemisilleän

Ade

-lla

imemiselläni

imemiselläsi

imemisellänsä / imemisellään

imemisilläni

imemisilläsi

imemisillänsä / imemisillään

Abl

-lta

imemiseltäni

imemiseltäsi

imemiseltänsä / imemiseltään

imemisiltäni

imemisiltäsi

imemisiltänsä / imemisiltään

Tra

-ksi

imemisekseni

imemiseksesi

imemiseksensä / imemisekseen

imemisikseni

imemisiksesi

imemisiksensä / imemisikseen

Ess

-na

imemisenäni

imemisenäsi

imemisenänsä / imemisenään

imemisinäni

imemisinäsi

imemisinänsä / imemisinään

Abe

-tta

imemisettäni

imemisettäsi

imemisettänsä / imemisettään

imemisittäni

imemisittäsi

imemisittänsä / imemisittään

Com

-ne

-

-

-

imemisineni

imemisinesi

imemisinensä / imemisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

imemisemme

imemisemme

imemisenne

imemisenne

imemisensä

imemisensä

Par

-ta

imemistämme

imemisiämme

imemistänne

imemisiänne

imemistänsä / imemistään

imemisiänsä / imemisiään

Gen

-n

imemisemme

imemisiemme / imemistemme

imemisenne

imemisienne / imemistenne

imemisensä

imemisiensä / imemistensä

Ill

mihin

imemiseemme

imemisiimme

imemiseenne

imemisiinne

imemiseensä

imemisiinsä

Ine

-ssa

imemisessämme

imemisissämme

imemisessänne

imemisissänne

imemisessänsä / imemisessään

imemisissänsä / imemisissään

Ela

-sta

imemisestämme

imemisistämme

imemisestänne

imemisistänne

imemisestänsä / imemisestään

imemisistänsä / imemisistään

All

-lle

imemisellemme

imemisillemme

imemisellenne

imemisillenne

imemisellensä / imemiselleen

imemisillensä / imemisilleän

Ade

-lla

imemisellämme

imemisillämme

imemisellänne

imemisillänne

imemisellänsä / imemisellään

imemisillänsä / imemisillään

Abl

-lta

imemiseltämme

imemisiltämme

imemiseltänne

imemisiltänne

imemiseltänsä / imemiseltään

imemisiltänsä / imemisiltään

Tra

-ksi

imemiseksemme

imemisiksemme

imemiseksenne

imemisiksenne

imemiseksensä / imemisekseen

imemisiksensä / imemisikseen

Ess

-na

imemisenämme

imemisinämme

imemisenänne

imemisinänne

imemisenänsä / imemisenään

imemisinänsä / imemisinään

Abe

-tta

imemisettämme

imemisittämme

imemisettänne

imemisittänne

imemisettänsä / imemisettään

imemisittänsä / imemisittään

Com

-ne

-

imemisinemme

-

imemisinenne

-

imemisinensä / imemisineen

Singular

Plural

Nom

-

imemisemme

imemisenne

imemisensä

imemisemme

imemisenne

imemisensä

Par

-ta

imemistämme

imemistänne

imemistänsä / imemistään

imemisiämme

imemisiänne

imemisiänsä / imemisiään

Gen

-n

imemisemme

imemisenne

imemisensä

imemisiemme / imemistemme

imemisienne / imemistenne

imemisiensä / imemistensä

Ill

mihin

imemiseemme

imemiseenne

imemiseensä

imemisiimme

imemisiinne

imemisiinsä

Ine

-ssa

imemisessämme

imemisessänne

imemisessänsä / imemisessään

imemisissämme

imemisissänne

imemisissänsä / imemisissään

Ela

-sta

imemisestämme

imemisestänne

imemisestänsä / imemisestään

imemisistämme

imemisistänne

imemisistänsä / imemisistään

All

-lle

imemisellemme

imemisellenne

imemisellensä / imemiselleen

imemisillemme

imemisillenne

imemisillensä / imemisilleän

Ade

-lla

imemisellämme

imemisellänne

imemisellänsä / imemisellään

imemisillämme

imemisillänne

imemisillänsä / imemisillään

Abl

-lta

imemiseltämme

imemiseltänne

imemiseltänsä / imemiseltään

imemisiltämme

imemisiltänne

imemisiltänsä / imemisiltään

Tra

-ksi

imemiseksemme

imemiseksenne

imemiseksensä / imemisekseen

imemisiksemme

imemisiksenne

imemisiksensä / imemisikseen

Ess

-na

imemisenämme

imemisenänne

imemisenänsä / imemisenään

imemisinämme

imemisinänne

imemisinänsä / imemisinään

Abe

-tta

imemisettämme

imemisettänne

imemisettänsä / imemisettään

imemisittämme

imemisittänne

imemisittänsä / imemisittään

Com

-ne

-

-

-

imemisinemme

imemisinenne

imemisinensä / imemisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

heijaste

heijasteet

Par

-ta

heijastetta

heijasteita / heijastehia

Gen

-n

heijasteen

heijasteitten / heijasteiden / heijastehien / heijastehitten

Ill

mihin

heijasteeseen

heijasteisiin / heijasteihin / heijastehisin

Ine

-ssa

heijasteessa

heijastehissa / heijasteissa

Ela

-sta

heijasteesta

heijastehista / heijasteista

All

-lle

heijasteelle

heijastehille / heijasteille

Ade

-lla

heijasteella

heijastehilla / heijasteilla

Abl

-lta

heijasteelta

heijastehilta / heijasteilta

Tra

-ksi

heijasteeksi

heijastehiksi / heijasteiksi

Ess

-na

heijasteena

heijastehina / heijasteina

Abe

-tta

heijasteetta

heijastehitta / heijasteitta

Com

-ne

-

heijastehine / heijasteine

Ins

-in

-

heijastehin / heijastein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

heijaste

heijasteet

Par

-ta

heijastetta

heijasteita / heijastehia

Gen

-n

heijasteen

heijasteitten / heijasteiden / heijastehien / heijastehitten

Ill

mihin

heijasteeseen

heijasteisiin / heijasteihin / heijastehisin

Ine

-ssa

heijasteessa

heijastehissa / heijasteissa

Ela

-sta

heijasteesta

heijastehista / heijasteista

All

-lle

heijasteelle

heijastehille / heijasteille

Ade

-lla

heijasteella

heijastehilla / heijasteilla

Abl

-lta

heijasteelta

heijastehilta / heijasteilta

Tra

-ksi

heijasteeksi

heijastehiksi / heijasteiksi

Ess

-na

heijasteena

heijastehina / heijasteina

Abe

-tta

heijasteetta

heijastehitta / heijasteitta

Com

-ne

-

heijastehine / heijasteine

Ins

-in

-

heijastehin / heijastein

reflection
reflex
a reflection of
reflection of
reflection of the
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OPUS - Finnish-English; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English; DGT Translation Memory - Finnish-English; OpenSubtitles - Finnish-English; Tatoeba - Finnish-English Heijaste syntyy, kun valo kimpoaa peilistä. Reflex is created when light bounces off a mirror. Ensisijainen heijaste on luonnollinen reaktio. The primary reflex is a natural reaction. Tämä on heijaste hänen työstään ja sitoutumisestaan. This is a reflection of his work and dedication. Heijaste tähdeltä kimaltelee vedessä. The reflection of the star twinkles in the water. Heijaste on säteiden kimallus vedessä. The reflection is the shimmer of rays in the water. Biologinen heijaste on automaattinen reaktio ärsykkeeseen. The biological reflex is an automatic reaction to a stimulus. Heijaste näyttää, miten valo käyttäytyy eri pintojen osuessa siihen. Reflection shows how light behaves when it hits different surfaces. Vedenpintaan syntyy uusi heijaste auringon noustessa. A new reflection is created on the surface of the water as the sun rises. Auringonlaskun aikaan heijaste on kaikkein kauneimmillaan. At sunset, the reflection is at its most beautiful. Hämärässä olohuoneessa seinään heijastuu heijaste televisiosta. In the dimly lit living room, the reflection of the TV is reflected on the wall. Show more arrow right

Wiktionary

(biology) reflex Show more arrow right refleksi Show more arrow right heijastaa +‎ -e Show more arrow right

Wikipedia

Reflex In biology, a reflex, or reflex action, is an involuntary, unplanned, sequence of action and nearly instantaneous movement in response to a stimulus. A reflex is made possible by neural pathways called reflex arcs which can act on an impulse before that impulse reaches the brain. The reflex is then an automatic response to a stimulus that does not receive or need conscious thought. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

heijasteeni

heijasteeni

heijasteesi

heijasteesi

heijasteensa

heijasteensa

Par

-ta

heijastettani

heijasteitani / heijastehiani

heijastettasi

heijasteitasi / heijastehiasi

heijastettansa / heijastettaan

heijasteitansa / heijasteitaan / heijastehiansa / heijastehiaan

Gen

-n

heijasteeni

heijasteitteni / heijasteideni / heijastehieni / heijastehitteni

heijasteesi

heijasteittesi / heijasteidesi / heijastehiesi / heijastehittesi

heijasteensa

heijasteittensa / heijasteidensa / heijastehiensa / heijastehittensa

Ill

mihin

heijasteeseeni

heijasteisiini / heijasteihini / heijastehisini

heijasteeseesi

heijasteisiisi / heijasteihisi / heijastehisisi

heijasteeseensa

heijasteisiinsa / heijasteihinsa / heijastehisinsa

Ine

-ssa

heijasteessani

heijastehissani / heijasteissani

heijasteessasi

heijastehissasi / heijasteissasi

heijasteessansa / heijasteessaan

heijastehissansa / heijastehissaan / heijasteissansa / heijasteissaan

Ela

-sta

heijasteestani

heijastehistani / heijasteistani

heijasteestasi

heijastehistasi / heijasteistasi

heijasteestansa / heijasteestaan

heijastehistansa / heijastehistaan / heijasteistansa / heijasteistaan

All

-lle

heijasteelleni

heijastehilleni / heijasteilleni

heijasteellesi

heijastehillesi / heijasteillesi

heijasteellensa / heijasteelleen

heijastehillensa / heijastehillean / heijasteillensa / heijasteillean

Ade

-lla

heijasteellani

heijastehillani / heijasteillani

heijasteellasi

heijastehillasi / heijasteillasi

heijasteellansa / heijasteellaan

heijastehillansa / heijastehillaan / heijasteillansa / heijasteillaan

Abl

-lta

heijasteeltani

heijastehiltani / heijasteiltani

heijasteeltasi

heijastehiltasi / heijasteiltasi

heijasteeltansa / heijasteeltaan

heijastehiltansa / heijastehiltaan / heijasteiltansa / heijasteiltaan

Tra

-ksi

heijasteekseni

heijastehikseni / heijasteikseni

heijasteeksesi

heijastehiksesi / heijasteiksesi

heijasteeksensa / heijasteekseen

heijastehikseen / heijastehiksensa / heijasteikseen / heijasteiksensa

Ess

-na

heijasteenani

heijastehinani / heijasteinani

heijasteenasi

heijastehinasi / heijasteinasi

heijasteenansa / heijasteenaan

heijastehinansa / heijastehinaan / heijasteinansa / heijasteinaan

Abe

-tta

heijasteettani

heijastehittani / heijasteittani

heijasteettasi

heijastehittasi / heijasteittasi

heijasteettansa / heijasteettaan

heijastehittansa / heijastehittaan / heijasteittansa / heijasteittaan

Com

-ne

-

heijastehineni / heijasteineni

-

heijastehinesi / heijasteinesi

-

heijastehineen / heijastehinensa / heijasteineen / heijasteinensa

Singular

Plural

Nom

-

heijasteeni

heijasteesi

heijasteensa

heijasteeni

heijasteesi

heijasteensa

Par

-ta

heijastettani

heijastettasi

heijastettansa / heijastettaan

heijasteitani / heijastehiani

heijasteitasi / heijastehiasi

heijasteitansa / heijasteitaan / heijastehiansa / heijastehiaan

Gen

-n

heijasteeni

heijasteesi

heijasteensa

heijasteitteni / heijasteideni / heijastehieni / heijastehitteni

heijasteittesi / heijasteidesi / heijastehiesi / heijastehittesi

heijasteittensa / heijasteidensa / heijastehiensa / heijastehittensa

Ill

mihin

heijasteeseeni

heijasteeseesi

heijasteeseensa

heijasteisiini / heijasteihini / heijastehisini

heijasteisiisi / heijasteihisi / heijastehisisi

heijasteisiinsa / heijasteihinsa / heijastehisinsa

Ine

-ssa

heijasteessani

heijasteessasi

heijasteessansa / heijasteessaan

heijastehissani / heijasteissani

heijastehissasi / heijasteissasi

heijastehissansa / heijastehissaan / heijasteissansa / heijasteissaan

Ela

-sta

heijasteestani

heijasteestasi

heijasteestansa / heijasteestaan

heijastehistani / heijasteistani

heijastehistasi / heijasteistasi

heijastehistansa / heijastehistaan / heijasteistansa / heijasteistaan

All

-lle

heijasteelleni

heijasteellesi

heijasteellensa / heijasteelleen

heijastehilleni / heijasteilleni

heijastehillesi / heijasteillesi

heijastehillensa / heijastehillean / heijasteillensa / heijasteillean

Ade

-lla

heijasteellani

heijasteellasi

heijasteellansa / heijasteellaan

heijastehillani / heijasteillani

heijastehillasi / heijasteillasi

heijastehillansa / heijastehillaan / heijasteillansa / heijasteillaan

Abl

-lta

heijasteeltani

heijasteeltasi

heijasteeltansa / heijasteeltaan

heijastehiltani / heijasteiltani

heijastehiltasi / heijasteiltasi

heijastehiltansa / heijastehiltaan / heijasteiltansa / heijasteiltaan

Tra

-ksi

heijasteekseni

heijasteeksesi

heijasteeksensa / heijasteekseen

heijastehikseni / heijasteikseni

heijastehiksesi / heijasteiksesi

heijastehikseen / heijastehiksensa / heijasteikseen / heijasteiksensa

Ess

-na

heijasteenani

heijasteenasi

heijasteenansa / heijasteenaan

heijastehinani / heijasteinani

heijastehinasi / heijasteinasi

heijastehinansa / heijastehinaan / heijasteinansa / heijasteinaan

Abe

-tta

heijasteettani

heijasteettasi

heijasteettansa / heijasteettaan

heijastehittani / heijasteittani

heijastehittasi / heijasteittasi

heijastehittansa / heijastehittaan / heijasteittansa / heijasteittaan

Com

-ne

-

-

-

heijastehineni / heijasteineni

heijastehinesi / heijasteinesi

heijastehineen / heijastehinensa / heijasteineen / heijasteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

heijasteemme

heijasteemme

heijasteenne

heijasteenne

heijasteensa

heijasteensa

Par

-ta

heijastettamme

heijasteitamme / heijastehiamme

heijastettanne

heijasteitanne / heijastehianne

heijastettansa / heijastettaan

heijasteitansa / heijasteitaan / heijastehiansa / heijastehiaan

Gen

-n

heijasteemme

heijasteittemme / heijasteidemme / heijastehiemme / heijastehittemme

heijasteenne

heijasteittenne / heijasteidenne / heijastehienne / heijastehittenne

heijasteensa

heijasteittensa / heijasteidensa / heijastehiensa / heijastehittensa

Ill

mihin

heijasteeseemme

heijasteisiimme / heijasteihimme / heijastehisimme

heijasteeseenne

heijasteisiinne / heijasteihinne / heijastehisinne

heijasteeseensa

heijasteisiinsa / heijasteihinsa / heijastehisinsa

Ine

-ssa

heijasteessamme

heijastehissamme / heijasteissamme

heijasteessanne

heijastehissanne / heijasteissanne

heijasteessansa / heijasteessaan

heijastehissansa / heijastehissaan / heijasteissansa / heijasteissaan

Ela

-sta

heijasteestamme

heijastehistamme / heijasteistamme

heijasteestanne

heijastehistanne / heijasteistanne

heijasteestansa / heijasteestaan

heijastehistansa / heijastehistaan / heijasteistansa / heijasteistaan

All

-lle

heijasteellemme

heijastehillemme / heijasteillemme

heijasteellenne

heijastehillenne / heijasteillenne

heijasteellensa / heijasteelleen

heijastehillensa / heijastehillean / heijasteillensa / heijasteillean

Ade

-lla

heijasteellamme

heijastehillamme / heijasteillamme

heijasteellanne

heijastehillanne / heijasteillanne

heijasteellansa / heijasteellaan

heijastehillansa / heijastehillaan / heijasteillansa / heijasteillaan

Abl

-lta

heijasteeltamme

heijastehiltamme / heijasteiltamme

heijasteeltanne

heijastehiltanne / heijasteiltanne

heijasteeltansa / heijasteeltaan

heijastehiltansa / heijastehiltaan / heijasteiltansa / heijasteiltaan

Tra

-ksi

heijasteeksemme

heijastehiksemme / heijasteiksemme

heijasteeksenne

heijastehiksenne / heijasteiksenne

heijasteeksensa / heijasteekseen

heijastehikseen / heijastehiksensa / heijasteikseen / heijasteiksensa

Ess

-na

heijasteenamme

heijastehinamme / heijasteinamme

heijasteenanne

heijastehinanne / heijasteinanne

heijasteenansa / heijasteenaan

heijastehinansa / heijastehinaan / heijasteinansa / heijasteinaan

Abe

-tta

heijasteettamme

heijastehittamme / heijasteittamme

heijasteettanne

heijastehittanne / heijasteittanne

heijasteettansa / heijasteettaan

heijastehittansa / heijastehittaan / heijasteittansa / heijasteittaan

Com

-ne

-

heijastehinemme / heijasteinemme

-

heijastehinenne / heijasteinenne

-

heijastehineen / heijastehinensa / heijasteineen / heijasteinensa

Singular

Plural

Nom

-

heijasteemme

heijasteenne

heijasteensa

heijasteemme

heijasteenne

heijasteensa

Par

-ta

heijastettamme

heijastettanne

heijastettansa / heijastettaan

heijasteitamme / heijastehiamme

heijasteitanne / heijastehianne

heijasteitansa / heijasteitaan / heijastehiansa / heijastehiaan

Gen

-n

heijasteemme

heijasteenne

heijasteensa

heijasteittemme / heijasteidemme / heijastehiemme / heijastehittemme

heijasteittenne / heijasteidenne / heijastehienne / heijastehittenne

heijasteittensa / heijasteidensa / heijastehiensa / heijastehittensa

Ill

mihin

heijasteeseemme

heijasteeseenne

heijasteeseensa

heijasteisiimme / heijasteihimme / heijastehisimme

heijasteisiinne / heijasteihinne / heijastehisinne

heijasteisiinsa / heijasteihinsa / heijastehisinsa

Ine

-ssa

heijasteessamme

heijasteessanne

heijasteessansa / heijasteessaan

heijastehissamme / heijasteissamme

heijastehissanne / heijasteissanne

heijastehissansa / heijastehissaan / heijasteissansa / heijasteissaan

Ela

-sta

heijasteestamme

heijasteestanne

heijasteestansa / heijasteestaan

heijastehistamme / heijasteistamme

heijastehistanne / heijasteistanne

heijastehistansa / heijastehistaan / heijasteistansa / heijasteistaan

All

-lle

heijasteellemme

heijasteellenne

heijasteellensa / heijasteelleen

heijastehillemme / heijasteillemme

heijastehillenne / heijasteillenne

heijastehillensa / heijastehillean / heijasteillensa / heijasteillean

Ade

-lla

heijasteellamme

heijasteellanne

heijasteellansa / heijasteellaan

heijastehillamme / heijasteillamme

heijastehillanne / heijasteillanne

heijastehillansa / heijastehillaan / heijasteillansa / heijasteillaan

Abl

-lta

heijasteeltamme

heijasteeltanne

heijasteeltansa / heijasteeltaan

heijastehiltamme / heijasteiltamme

heijastehiltanne / heijasteiltanne

heijastehiltansa / heijastehiltaan / heijasteiltansa / heijasteiltaan

Tra

-ksi

heijasteeksemme

heijasteeksenne

heijasteeksensa / heijasteekseen

heijastehiksemme / heijasteiksemme

heijastehiksenne / heijasteiksenne

heijastehikseen / heijastehiksensa / heijasteikseen / heijasteiksensa

Ess

-na

heijasteenamme

heijasteenanne

heijasteenansa / heijasteenaan

heijastehinamme / heijasteinamme

heijastehinanne / heijasteinanne

heijastehinansa / heijastehinaan / heijasteinansa / heijasteinaan

Abe

-tta

heijasteettamme

heijasteettanne

heijasteettansa / heijasteettaan

heijastehittamme / heijasteittamme

heijastehittanne / heijasteittanne

heijastehittansa / heijastehittaan / heijasteittansa / heijasteittaan

Com

-ne

-

-

-

heijastehinemme / heijasteinemme

heijastehinenne / heijasteinenne

heijastehineen / heijastehinensa / heijasteineen / heijasteinensa

Wiktionary

to suck to absorb to pull towards, attract (medicine) to aspirate Show more arrow right (to suck): lutkuttaa (colloquial)(to absorb): absorboida(to aspirate): aspiroida Show more arrow right Nouns imuimuri Verbs frequentatives imeksiäimeskellä; momentane imaista; factitive imettää; reflexive imeytyä Show more arrow right From Proto-Finnic imedäk, from Proto-Uralic ime-. Cognate to Hungarian emik, emlő. Show more arrow right
to soak up imeä
to suck up imeä
to suckle imeä, imettää
to sop kastaa, imeä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; EMEA0.3; Tatoeba Ime mua. Fucking blow me. Imettävät naiset. Women who are breast-feeding. Ime sitä! Suck it for me! Ime tätä. Suck this! Ime tätä! Suck it, dickbag. Ime munaa. Suck my dick. Ime vähän. Eat a little. Ime niitä. Suck them. Ime siitä. Suck it. Imevät ravinteita maasta. Absorb nutrients from the ground. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

imen

en ime

ii

imet

et ime

iii

imee

ei ime

Plural

Positive

Negative

i

imemme / imetään

emme ime / ei imetä

ii

imette

ette ime

iii

imevät

eivät ime

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

imin

en imenyt

ii

imit

et imenyt

iii

imi

ei imenyt

Plural

Positive

Negative

i

imimme / imettiin

emme imeneet / ei imetty

ii

imitte

ette imeneet

iii

imivät

eivät imeneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen imenyt

en ole imenyt

ii

olet imenyt

et ole imenyt

iii

on imenyt

ei ole imenyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme imeneet

emme ole imeneet

ii

olette imeneet

ette ole imeneet

iii

ovat imeneet

eivät ole imeneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin imenyt

en ollut imenyt

ii

olit imenyt

et ollut imenyt

iii

oli imenyt

ei ollut imenyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme imeneet

emme olleet imeneet

ii

olitte imeneet

ette olleet imeneet

iii

olivat imeneet

eivät olleet imeneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

imisin

en imisi

ii

imisit

et imisi

iii

imisi

ei imisi

Plural

Positive

Negative

i

imisimme

emme imisi

ii

imisitte

ette imisi

iii

imisivät

eivät imisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin imenyt

en olisi imenyt

ii

olisit imenyt

et olisi imenyt

iii

olisi imenyt

ei olisi imenyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme imeneet

emme olisi imeneet

ii

olisitte imeneet

ette olisi imeneet

iii

olisivat imeneet

eivät olisi imeneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

imenen

en imene

ii

imenet

et imene

iii

imenee

ei imene

Plural

Positive

Negative

i

imenemme

emme imene

ii

imenette

ette imene

iii

imenevät

eivät imene

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen imenyt

en liene imenyt

ii

lienet imenyt

et liene imenyt

iii

lienee imenyt

ei liene imenyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme imeneet

emme liene imeneet

ii

lienette imeneet

ette liene imeneet

iii

lienevät imeneet

eivät liene imeneet

Imperative

Singular

i

-

ii

ime

iii

imeköön

Plural

i

imekäämme

ii

imekää

iii

imekööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

imeä

Tra

-ksi

imeäksensä / imeäkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

imiessä

Ins

-in

imien

Ine

-ssa

imettäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

imemään

Ine

-ssa

imemässä

Ela

-sta

imemästä

Ade

-lla

imemällä

Abe

-tta

imemättä

Ins

-in

imemän

Ins

-in

imettämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

imeminen

Par

-ta

imemistä

Infinitive V

imemäisillänsä / imemäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

imetään

ei imetä

Imperfect

imettiin

ei imetty

Potential

imettäneen

ei imettäne

Conditional

imettäisiin

ei imettäisi

Imperative Present

imettäköön

älköön imettäkö

Imperative Perfect

olkoon imetty

älköön imetty

Positive

Negative

Present

imetään

ei imetä

Imperfect

imettiin

ei imetty

Potential

imettäneen

ei imettäne

Conditional

imettäisiin

ei imettäisi

Imperative Present

imettäköön

älköön imettäkö

Imperative Perfect

olkoon imetty

älköön imetty

Participle

Active

Passive

1st

imevä

imettävä

2nd

imenyt

imetty

3rd

imemä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept