logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ilma, noun

Word analysis
ilmanpuhdistuslaitteet

ilmanpuhdistuslaitteet

ilma

Noun, Singular Genitive

+ puhdistus

Noun, Singular Nominative

+ laite

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilma

ilmat

Par

-ta

ilmaa

ilmoja

Gen

-n

ilman

ilmojen

Ill

mihin

ilmaan

ilmoihin

Ine

-ssa

ilmassa

ilmoissa

Ela

-sta

ilmasta

ilmoista

All

-lle

ilmalle

ilmoille

Ade

-lla

ilmalla

ilmoilla

Abl

-lta

ilmalta

ilmoilta

Tra

-ksi

ilmaksi

ilmoiksi

Ess

-na

ilmana

ilmoina

Abe

-tta

ilmatta

ilmoitta

Com

-ne

-

ilmoine

Ins

-in

-

ilmoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilma

ilmat

Par

-ta

ilmaa

ilmoja

Gen

-n

ilman

ilmojen

Ill

mihin

ilmaan

ilmoihin

Ine

-ssa

ilmassa

ilmoissa

Ela

-sta

ilmasta

ilmoista

All

-lle

ilmalle

ilmoille

Ade

-lla

ilmalla

ilmoilla

Abl

-lta

ilmalta

ilmoilta

Tra

-ksi

ilmaksi

ilmoiksi

Ess

-na

ilmana

ilmoina

Abe

-tta

ilmatta

ilmoitta

Com

-ne

-

ilmoine

Ins

-in

-

ilmoin

air ilma, tuulahdus, ilme, leima, tuulenhenki, henki
weather sää, ilma, säätila
wind tuuli, ilmavaivat, ilma, viima, ilmavirta, henki
aerial
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; SETimes; OPUS 100; OpenSubtitles Parallel Corpus, movie: The Beach, sentence 78299.; tmClass; Europarl Parallel Corpus Ilma oli kylmä ja kostea. The weather was cold and damp. En pidä tästä ilmasta. I don't like this weather. Ilma oli tyyni ja aurinkoinen. The weather was calm and sunny. Ilmoinammeko on huono ilma lenkkeilyyn. It is bad weather for jogging today ilmoinammeko. Puhummeko ilmoistammeko? Are we talking about our climate? En voi elää ilmankaan vettä. I can't live without water. Ilma oli raikas ja puhdas meren rannalla. The air was fresh and clean by the sea. Ilmans-aseet, Ilmapistoolit. Air guns, air pistols (air guns). Ilmapistoolit [ilmans-aseet]. Air pistols [ air guns]. Ilmoissa on paljon pölyä. There is a lot of dust in the air. Show more arrow right

Wiktionary

air weather sääFin:Millainen ilma tänään on?Eng:How is the weather today? Show more arrow right IlmailmainenilmaistaIlmariIlmarinenilmastoilmavailmiIlmiilmiöIlmoilmoitseilmoittaapahan ilman lintu Show more arrow right ahtoilmahengitysilmahuokosilmahuoneilmailma-alusilmaannousuilma-aseilma-aukkoilmaherruusilmahoitoilmahuokonenilmahyökkäysilmahälytysilmaiskuilmajarruilmajohtoilmajoukkoilmajousiilmajousitusilmajuoppoilmajuuriilmajäähdytinilmajäähdytteinenilmajäähdytysilmakaapeliilmakartoitusilmakehäilmakerrosilmakiharrinilmakirjeilmakivääriilmakuivailmakuivatusilmakuivausilmakuljetusilmakuoppailmakuplailmakuvailmakuvakartoitusilmakuvakarttailmakuvatailmakuvausilmakylpyilmakäytäväilmalaivailmalastailmalentoilmaliikenneilmalämmitysilmamaaliilmamassailmanalailmanhenkiilmankansiilmankostutinilmankostutusilmanohjainilmanpaineilmanpainekäyräilmanpitäväilmanpoistoilmanpuhallinilmanpuhdistinilmanraikasteilmansaasteilmansuodatinilmansuojeluilmansuuntailmanvaihtoilmanvaihtojärjestelmäilmanvaihtokanavailmanvastusilmaonteloilmapalloilmapalloillailmapatjailmapatsasilmaperspektiiviilmapiiriilmapistooliilmapistooliammuntailmapumppuilmapuntariilmapuolustusilmapurjehdusilmaputkiilmapyörreilmarakoilmaratailmarengasilmarintailmarosvoilmarosvousilmasiltailmasipuliilmasodankäyntiilmasotailmasulkuilmasuojailmasuojeluilmataisteluilmatankkausilmataskuilmateitseilmatiedeilmatiehytilmatieteellinenilmatieteilijäilmatiiviistiilmatiivisilmatilailmatoimintailmatorjuntailmatorjunta-aseilmatorjuntajoukotilmatorjuntaohjusilmatorjuntapatteriilmatorjuntapatteristoilmatorjuntatuliilmatorjuntatykistöilmatorjuntatykkiilmatorviilmatyhjiöilmatyynyilmatyynyalusilmatähystysilmatäytteinenilmavaarailmavaivatilmavalokuvailmavalokuvausilmavalvontailmavasarailmaverhoilmaversoilmavirtailmavirtausilmavoimatilmavoittoilmaväyläilmaäänijumalanilmajäähdytysilmakalailmakeskuslämmitysilmakevätilmakiertoilmauunikoiranilmakuumailmapallokuumailmapuhallinkylmäilmapuhallinlämminilmakuivaamolämminilmakuivurilämminilmapuhallinmaailmameri-ilmamyrskyilmapahanilmanlintupaineilmapaineilmahengityslaitepaineilmajarrupaineilmakäyttöinenpaineilmalaitepaineilmanaulainpaineilmaporapaineilmasäiliöpakkasilmapoistoilmapolaari-ilmapoutailmapuhallusilmapyryilmapääilmansuuntaraitisilmaraitisilmasuodatinraitisilmaventtiilirajuilmasadeilmasatumaailmasuojailmasyysilmatuloilmaukkosenilmaukkosilmaukonilmaulkoilmaulkoilmaelämäulkoilmaihminenulkoilmajuhlaulkoilmakahvilaulkoilmakonserttiulkoilmaravintolaulkoilmassaulkoilmateatterivuoristoilmaväli-ilmansuuntayläilmayöilma Show more arrow right From Proto-Finnic ilma (“air, sky, weather”), from Proto-Uralic ilma (“sky, weather, god”). Show more arrow right

Wikipedia

typpeä
78,084 % happea
20,946 % argonia
0,934 % hiilidioksidia
0,040 % neonia
0,001818 % heliumia
0,000524 % metaania
0,0001745 % kryptonia
0,000114 % vetyä
0,000055 % hPa
) 1,293 kg/m3[1] hPa
) 1,204 kg/m3 hPa
) IUPAC standardin mukaisessa NTP
-tilassa (lämpötila 0 °C, paine 1 000 hPa) 1,2754 kg/m3
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ilmani

ilmani

ilmasi

ilmasi

ilmansa

ilmansa

Par

-ta

ilmaani

ilmojani

ilmaasi

ilmojasi

ilmaansa / ilmaaan

ilmojansa / ilmojaan

Gen

-n

ilmani

ilmojeni

ilmasi

ilmojesi

ilmansa

ilmojensa

Ill

mihin

ilmaani

ilmoihini

ilmaasi

ilmoihisi

ilmaansa

ilmoihinsa

Ine

-ssa

ilmassani

ilmoissani

ilmassasi

ilmoissasi

ilmassansa / ilmassaan

ilmoissansa / ilmoissaan

Ela

-sta

ilmastani

ilmoistani

ilmastasi

ilmoistasi

ilmastansa / ilmastaan

ilmoistansa / ilmoistaan

All

-lle

ilmalleni

ilmoilleni

ilmallesi

ilmoillesi

ilmallensa / ilmalleen

ilmoillensa / ilmoillean

Ade

-lla

ilmallani

ilmoillani

ilmallasi

ilmoillasi

ilmallansa / ilmallaan

ilmoillansa / ilmoillaan

Abl

-lta

ilmaltani

ilmoiltani

ilmaltasi

ilmoiltasi

ilmaltansa / ilmaltaan

ilmoiltansa / ilmoiltaan

Tra

-ksi

ilmakseni

ilmoikseni

ilmaksesi

ilmoiksesi

ilmaksensa / ilmakseen

ilmoiksensa / ilmoikseen

Ess

-na

ilmanani

ilmoinani

ilmanasi

ilmoinasi

ilmanansa / ilmanaan

ilmoinansa / ilmoinaan

Abe

-tta

ilmattani

ilmoittani

ilmattasi

ilmoittasi

ilmattansa / ilmattaan

ilmoittansa / ilmoittaan

Com

-ne

-

ilmoineni

-

ilmoinesi

-

ilmoinensa / ilmoineen

Singular

Plural

Nom

-

ilmani

ilmasi

ilmansa

ilmani

ilmasi

ilmansa

Par

-ta

ilmaani

ilmaasi

ilmaansa / ilmaaan

ilmojani

ilmojasi

ilmojansa / ilmojaan

Gen

-n

ilmani

ilmasi

ilmansa

ilmojeni

ilmojesi

ilmojensa

Ill

mihin

ilmaani

ilmaasi

ilmaansa

ilmoihini

ilmoihisi

ilmoihinsa

Ine

-ssa

ilmassani

ilmassasi

ilmassansa / ilmassaan

ilmoissani

ilmoissasi

ilmoissansa / ilmoissaan

Ela

-sta

ilmastani

ilmastasi

ilmastansa / ilmastaan

ilmoistani

ilmoistasi

ilmoistansa / ilmoistaan

All

-lle

ilmalleni

ilmallesi

ilmallensa / ilmalleen

ilmoilleni

ilmoillesi

ilmoillensa / ilmoillean

Ade

-lla

ilmallani

ilmallasi

ilmallansa / ilmallaan

ilmoillani

ilmoillasi

ilmoillansa / ilmoillaan

Abl

-lta

ilmaltani

ilmaltasi

ilmaltansa / ilmaltaan

ilmoiltani

ilmoiltasi

ilmoiltansa / ilmoiltaan

Tra

-ksi

ilmakseni

ilmaksesi

ilmaksensa / ilmakseen

ilmoikseni

ilmoiksesi

ilmoiksensa / ilmoikseen

Ess

-na

ilmanani

ilmanasi

ilmanansa / ilmanaan

ilmoinani

ilmoinasi

ilmoinansa / ilmoinaan

Abe

-tta

ilmattani

ilmattasi

ilmattansa / ilmattaan

ilmoittani

ilmoittasi

ilmoittansa / ilmoittaan

Com

-ne

-

-

-

ilmoineni

ilmoinesi

ilmoinensa / ilmoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ilmamme

ilmamme

ilmanne

ilmanne

ilmansa

ilmansa

Par

-ta

ilmaamme

ilmojamme

ilmaanne

ilmojanne

ilmaansa / ilmaaan

ilmojansa / ilmojaan

Gen

-n

ilmamme

ilmojemme

ilmanne

ilmojenne

ilmansa

ilmojensa

Ill

mihin

ilmaamme

ilmoihimme

ilmaanne

ilmoihinne

ilmaansa

ilmoihinsa

Ine

-ssa

ilmassamme

ilmoissamme

ilmassanne

ilmoissanne

ilmassansa / ilmassaan

ilmoissansa / ilmoissaan

Ela

-sta

ilmastamme

ilmoistamme

ilmastanne

ilmoistanne

ilmastansa / ilmastaan

ilmoistansa / ilmoistaan

All

-lle

ilmallemme

ilmoillemme

ilmallenne

ilmoillenne

ilmallensa / ilmalleen

ilmoillensa / ilmoillean

Ade

-lla

ilmallamme

ilmoillamme

ilmallanne

ilmoillanne

ilmallansa / ilmallaan

ilmoillansa / ilmoillaan

Abl

-lta

ilmaltamme

ilmoiltamme

ilmaltanne

ilmoiltanne

ilmaltansa / ilmaltaan

ilmoiltansa / ilmoiltaan

Tra

-ksi

ilmaksemme

ilmoiksemme

ilmaksenne

ilmoiksenne

ilmaksensa / ilmakseen

ilmoiksensa / ilmoikseen

Ess

-na

ilmanamme

ilmoinamme

ilmananne

ilmoinanne

ilmanansa / ilmanaan

ilmoinansa / ilmoinaan

Abe

-tta

ilmattamme

ilmoittamme

ilmattanne

ilmoittanne

ilmattansa / ilmattaan

ilmoittansa / ilmoittaan

Com

-ne

-

ilmoinemme

-

ilmoinenne

-

ilmoinensa / ilmoineen

Singular

Plural

Nom

-

ilmamme

ilmanne

ilmansa

ilmamme

ilmanne

ilmansa

Par

-ta

ilmaamme

ilmaanne

ilmaansa / ilmaaan

ilmojamme

ilmojanne

ilmojansa / ilmojaan

Gen

-n

ilmamme

ilmanne

ilmansa

ilmojemme

ilmojenne

ilmojensa

Ill

mihin

ilmaamme

ilmaanne

ilmaansa

ilmoihimme

ilmoihinne

ilmoihinsa

Ine

-ssa

ilmassamme

ilmassanne

ilmassansa / ilmassaan

ilmoissamme

ilmoissanne

ilmoissansa / ilmoissaan

Ela

-sta

ilmastamme

ilmastanne

ilmastansa / ilmastaan

ilmoistamme

ilmoistanne

ilmoistansa / ilmoistaan

All

-lle

ilmallemme

ilmallenne

ilmallensa / ilmalleen

ilmoillemme

ilmoillenne

ilmoillensa / ilmoillean

Ade

-lla

ilmallamme

ilmallanne

ilmallansa / ilmallaan

ilmoillamme

ilmoillanne

ilmoillansa / ilmoillaan

Abl

-lta

ilmaltamme

ilmaltanne

ilmaltansa / ilmaltaan

ilmoiltamme

ilmoiltanne

ilmoiltansa / ilmoiltaan

Tra

-ksi

ilmaksemme

ilmaksenne

ilmaksensa / ilmakseen

ilmoiksemme

ilmoiksenne

ilmoiksensa / ilmoikseen

Ess

-na

ilmanamme

ilmananne

ilmanansa / ilmanaan

ilmoinamme

ilmoinanne

ilmoinansa / ilmoinaan

Abe

-tta

ilmattamme

ilmattanne

ilmattansa / ilmattaan

ilmoittamme

ilmoittanne

ilmoittansa / ilmoittaan

Com

-ne

-

-

-

ilmoinemme

ilmoinenne

ilmoinensa / ilmoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

puhdistus

puhdistukset

Par

-ta

puhdistusta

puhdistuksia

Gen

-n

puhdistuksen

puhdistuksien / puhdistusten

Ill

mihin

puhdistukseen

puhdistuksiin

Ine

-ssa

puhdistuksessa

puhdistuksissa

Ela

-sta

puhdistuksesta

puhdistuksista

All

-lle

puhdistukselle

puhdistuksille

Ade

-lla

puhdistuksella

puhdistuksilla

Abl

-lta

puhdistukselta

puhdistuksilta

Tra

-ksi

puhdistukseksi

puhdistuksiksi

Ess

-na

puhdistuksena

puhdistuksina

Abe

-tta

puhdistuksetta

puhdistuksitta

Com

-ne

-

puhdistuksine

Ins

-in

-

puhdistuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

puhdistus

puhdistukset

Par

-ta

puhdistusta

puhdistuksia

Gen

-n

puhdistuksen

puhdistuksien / puhdistusten

Ill

mihin

puhdistukseen

puhdistuksiin

Ine

-ssa

puhdistuksessa

puhdistuksissa

Ela

-sta

puhdistuksesta

puhdistuksista

All

-lle

puhdistukselle

puhdistuksille

Ade

-lla

puhdistuksella

puhdistuksilla

Abl

-lta

puhdistukselta

puhdistuksilta

Tra

-ksi

puhdistukseksi

puhdistuksiksi

Ess

-na

puhdistuksena

puhdistuksina

Abe

-tta

puhdistuksetta

puhdistuksitta

Com

-ne

-

puhdistuksine

Ins

-in

-

puhdistuksin

purifying puhdistus
purge puhdistus, ulostuslääke
refinement hienostuneisuus, hienous, jalostus, parannus, puhdistus, uusi hienous
clean-up siivous, puhdistus, perinpohjainen puhdistus
Show more arrow right
tmClass; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; OPUS; Europarl Corpus; OpenSubtitles Puhdistuss-, tahranpoistoaineet. Cleaning, scouring and. Puhdistuss-ja kiillotustuotteet. Articles for scouring and polishing. Vaatteiden puhdistus onnistui lopulta pesukoneessa. The clothes cleaning was successful in the washing machine. Puhdistus on tärkeä osa päivittäistä hygieniarutiinia. Cleaning is an important part of daily hygiene routine. Lääkäri määräsi antibiootit ja haavan puhdistus päivittäin. The doctor prescribed antibiotics and daily wound cleaning. Puhdistus oli perusteellinen, ja nyt kaikki on taas siistiä. The cleaning was thorough, and now everything is tidy again. Puhdistus tulee tehdä varoen, jottei vahingoita materiaalia. The cleanup must be done carefully to avoid damaging the material. Rakennusten puhdistus, ajoneuvojen puhdistus. Cleaning of buildings and vehicles. Ennen juhlaa on tehtävä perusteellinen puhdistus koko talossa. Before the party, a thorough cleaning of the entire house must be done. Puhdistuss-ja kiillotusyhdisteet lattioita varten. Cleaning and burnishing compounds for use on floors. Show more arrow right

Wiktionary

A cleansing. A purge. Show more arrow right puhdist- +‎ -us Show more arrow right

Wikipedia

Purge (novel) Purge (Finnish: Puhdistus) is a novel by Finnish-Estonian writer Sofi Oksanen, which has been translated into thirty-eight languages. Oksanen's third Finnish-language novel, Purge was published in 2008 and is based upon her original play of the same name, staged at the Finnish National Theatre in 2007. As of 2010, Purge is the only one of Oksanen's novels which has been translated into English. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

puhdistukseni

puhdistukseni

puhdistuksesi

puhdistuksesi

puhdistuksensa

puhdistuksensa

Par

-ta

puhdistustani

puhdistuksiani

puhdistustasi

puhdistuksiasi

puhdistustansa / puhdistustaan

puhdistuksiansa / puhdistuksiaan

Gen

-n

puhdistukseni

puhdistuksieni / puhdistusteni

puhdistuksesi

puhdistuksiesi / puhdistustesi

puhdistuksensa

puhdistuksiensa / puhdistustensa

Ill

mihin

puhdistukseeni

puhdistuksiini

puhdistukseesi

puhdistuksiisi

puhdistukseensa

puhdistuksiinsa

Ine

-ssa

puhdistuksessani

puhdistuksissani

puhdistuksessasi

puhdistuksissasi

puhdistuksessansa / puhdistuksessaan

puhdistuksissansa / puhdistuksissaan

Ela

-sta

puhdistuksestani

puhdistuksistani

puhdistuksestasi

puhdistuksistasi

puhdistuksestansa / puhdistuksestaan

puhdistuksistansa / puhdistuksistaan

All

-lle

puhdistukselleni

puhdistuksilleni

puhdistuksellesi

puhdistuksillesi

puhdistuksellensa / puhdistukselleen

puhdistuksillensa / puhdistuksillean

Ade

-lla

puhdistuksellani

puhdistuksillani

puhdistuksellasi

puhdistuksillasi

puhdistuksellansa / puhdistuksellaan

puhdistuksillansa / puhdistuksillaan

Abl

-lta

puhdistukseltani

puhdistuksiltani

puhdistukseltasi

puhdistuksiltasi

puhdistukseltansa / puhdistukseltaan

puhdistuksiltansa / puhdistuksiltaan

Tra

-ksi

puhdistuksekseni

puhdistuksikseni

puhdistukseksesi

puhdistuksiksesi

puhdistukseksensa / puhdistuksekseen

puhdistuksiksensa / puhdistuksikseen

Ess

-na

puhdistuksenani

puhdistuksinani

puhdistuksenasi

puhdistuksinasi

puhdistuksenansa / puhdistuksenaan

puhdistuksinansa / puhdistuksinaan

Abe

-tta

puhdistuksettani

puhdistuksittani

puhdistuksettasi

puhdistuksittasi

puhdistuksettansa / puhdistuksettaan

puhdistuksittansa / puhdistuksittaan

Com

-ne

-

puhdistuksineni

-

puhdistuksinesi

-

puhdistuksinensa / puhdistuksineen

Singular

Plural

Nom

-

puhdistukseni

puhdistuksesi

puhdistuksensa

puhdistukseni

puhdistuksesi

puhdistuksensa

Par

-ta

puhdistustani

puhdistustasi

puhdistustansa / puhdistustaan

puhdistuksiani

puhdistuksiasi

puhdistuksiansa / puhdistuksiaan

Gen

-n

puhdistukseni

puhdistuksesi

puhdistuksensa

puhdistuksieni / puhdistusteni

puhdistuksiesi / puhdistustesi

puhdistuksiensa / puhdistustensa

Ill

mihin

puhdistukseeni

puhdistukseesi

puhdistukseensa

puhdistuksiini

puhdistuksiisi

puhdistuksiinsa

Ine

-ssa

puhdistuksessani

puhdistuksessasi

puhdistuksessansa / puhdistuksessaan

puhdistuksissani

puhdistuksissasi

puhdistuksissansa / puhdistuksissaan

Ela

-sta

puhdistuksestani

puhdistuksestasi

puhdistuksestansa / puhdistuksestaan

puhdistuksistani

puhdistuksistasi

puhdistuksistansa / puhdistuksistaan

All

-lle

puhdistukselleni

puhdistuksellesi

puhdistuksellensa / puhdistukselleen

puhdistuksilleni

puhdistuksillesi

puhdistuksillensa / puhdistuksillean

Ade

-lla

puhdistuksellani

puhdistuksellasi

puhdistuksellansa / puhdistuksellaan

puhdistuksillani

puhdistuksillasi

puhdistuksillansa / puhdistuksillaan

Abl

-lta

puhdistukseltani

puhdistukseltasi

puhdistukseltansa / puhdistukseltaan

puhdistuksiltani

puhdistuksiltasi

puhdistuksiltansa / puhdistuksiltaan

Tra

-ksi

puhdistuksekseni

puhdistukseksesi

puhdistukseksensa / puhdistuksekseen

puhdistuksikseni

puhdistuksiksesi

puhdistuksiksensa / puhdistuksikseen

Ess

-na

puhdistuksenani

puhdistuksenasi

puhdistuksenansa / puhdistuksenaan

puhdistuksinani

puhdistuksinasi

puhdistuksinansa / puhdistuksinaan

Abe

-tta

puhdistuksettani

puhdistuksettasi

puhdistuksettansa / puhdistuksettaan

puhdistuksittani

puhdistuksittasi

puhdistuksittansa / puhdistuksittaan

Com

-ne

-

-

-

puhdistuksineni

puhdistuksinesi

puhdistuksinensa / puhdistuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

puhdistuksemme

puhdistuksemme

puhdistuksenne

puhdistuksenne

puhdistuksensa

puhdistuksensa

Par

-ta

puhdistustamme

puhdistuksiamme

puhdistustanne

puhdistuksianne

puhdistustansa / puhdistustaan

puhdistuksiansa / puhdistuksiaan

Gen

-n

puhdistuksemme

puhdistuksiemme / puhdistustemme

puhdistuksenne

puhdistuksienne / puhdistustenne

puhdistuksensa

puhdistuksiensa / puhdistustensa

Ill

mihin

puhdistukseemme

puhdistuksiimme

puhdistukseenne

puhdistuksiinne

puhdistukseensa

puhdistuksiinsa

Ine

-ssa

puhdistuksessamme

puhdistuksissamme

puhdistuksessanne

puhdistuksissanne

puhdistuksessansa / puhdistuksessaan

puhdistuksissansa / puhdistuksissaan

Ela

-sta

puhdistuksestamme

puhdistuksistamme

puhdistuksestanne

puhdistuksistanne

puhdistuksestansa / puhdistuksestaan

puhdistuksistansa / puhdistuksistaan

All

-lle

puhdistuksellemme

puhdistuksillemme

puhdistuksellenne

puhdistuksillenne

puhdistuksellensa / puhdistukselleen

puhdistuksillensa / puhdistuksillean

Ade

-lla

puhdistuksellamme

puhdistuksillamme

puhdistuksellanne

puhdistuksillanne

puhdistuksellansa / puhdistuksellaan

puhdistuksillansa / puhdistuksillaan

Abl

-lta

puhdistukseltamme

puhdistuksiltamme

puhdistukseltanne

puhdistuksiltanne

puhdistukseltansa / puhdistukseltaan

puhdistuksiltansa / puhdistuksiltaan

Tra

-ksi

puhdistukseksemme

puhdistuksiksemme

puhdistukseksenne

puhdistuksiksenne

puhdistukseksensa / puhdistuksekseen

puhdistuksiksensa / puhdistuksikseen

Ess

-na

puhdistuksenamme

puhdistuksinamme

puhdistuksenanne

puhdistuksinanne

puhdistuksenansa / puhdistuksenaan

puhdistuksinansa / puhdistuksinaan

Abe

-tta

puhdistuksettamme

puhdistuksittamme

puhdistuksettanne

puhdistuksittanne

puhdistuksettansa / puhdistuksettaan

puhdistuksittansa / puhdistuksittaan

Com

-ne

-

puhdistuksinemme

-

puhdistuksinenne

-

puhdistuksinensa / puhdistuksineen

Singular

Plural

Nom

-

puhdistuksemme

puhdistuksenne

puhdistuksensa

puhdistuksemme

puhdistuksenne

puhdistuksensa

Par

-ta

puhdistustamme

puhdistustanne

puhdistustansa / puhdistustaan

puhdistuksiamme

puhdistuksianne

puhdistuksiansa / puhdistuksiaan

Gen

-n

puhdistuksemme

puhdistuksenne

puhdistuksensa

puhdistuksiemme / puhdistustemme

puhdistuksienne / puhdistustenne

puhdistuksiensa / puhdistustensa

Ill

mihin

puhdistukseemme

puhdistukseenne

puhdistukseensa

puhdistuksiimme

puhdistuksiinne

puhdistuksiinsa

Ine

-ssa

puhdistuksessamme

puhdistuksessanne

puhdistuksessansa / puhdistuksessaan

puhdistuksissamme

puhdistuksissanne

puhdistuksissansa / puhdistuksissaan

Ela

-sta

puhdistuksestamme

puhdistuksestanne

puhdistuksestansa / puhdistuksestaan

puhdistuksistamme

puhdistuksistanne

puhdistuksistansa / puhdistuksistaan

All

-lle

puhdistuksellemme

puhdistuksellenne

puhdistuksellensa / puhdistukselleen

puhdistuksillemme

puhdistuksillenne

puhdistuksillensa / puhdistuksillean

Ade

-lla

puhdistuksellamme

puhdistuksellanne

puhdistuksellansa / puhdistuksellaan

puhdistuksillamme

puhdistuksillanne

puhdistuksillansa / puhdistuksillaan

Abl

-lta

puhdistukseltamme

puhdistukseltanne

puhdistukseltansa / puhdistukseltaan

puhdistuksiltamme

puhdistuksiltanne

puhdistuksiltansa / puhdistuksiltaan

Tra

-ksi

puhdistukseksemme

puhdistukseksenne

puhdistukseksensa / puhdistuksekseen

puhdistuksiksemme

puhdistuksiksenne

puhdistuksiksensa / puhdistuksikseen

Ess

-na

puhdistuksenamme

puhdistuksenanne

puhdistuksenansa / puhdistuksenaan

puhdistuksinamme

puhdistuksinanne

puhdistuksinansa / puhdistuksinaan

Abe

-tta

puhdistuksettamme

puhdistuksettanne

puhdistuksettansa / puhdistuksettaan

puhdistuksittamme

puhdistuksittanne

puhdistuksittansa / puhdistuksittaan

Com

-ne

-

-

-

puhdistuksinemme

puhdistuksinenne

puhdistuksinensa / puhdistuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

laitetta

laitteita / laittehia

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteeseen

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

laitetta

laitteita / laittehia

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteeseen

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

device laite, keino, juoni, vehje, temppu, tehokeino
unit yksikkö, laite, laitteisto, elementti, kaluste, ykkönen
appliance laite, väline, koje, apuneuvo
gadget vempain, laite, vehje
ride matka, kyyti, ajomatka, ajelu, laite, ratsastusretki
contrivance värkki, kekseliäisyys, koje, päähänpisto, laite, keksintö
contraption härveli, vehje, häkkyrä, hökötys, laite
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus 7.0; OpenSubtitles2018.v3; support.google; eurlex-diff-2018-06-20; Paracrawl 1.1; Opus.fi; Europarl; Europarl v7, sentence 434311.; Tatoeba.fi Tämä laite on rikki. This device is broken. Laite halusi niin. The machine wanted me here. Tämä on Bns-luokan laite. This is a Class B equipment. Apexns-EKGns-laite. Apex cardiograph ( vibrocardiograph ). Ostin uuden laitteen eilen. I bought a new device yesterday. Laite on vanha, mutta se toimii edelleen moitteettomasti. The device is old, but it still works perfectly. Hienompi kuin Nemos-laite Disneylandissa. This is cooler than the nemo ride at Disneyland. Laitteita on mökissä paljon. There are a lot of devices in the cottage. Siinä on laitettakin lisänä. There is additional equipment in it. Ostin uuden tietokoneen, koska vanha laite oli liian hidas. I bought a new computer because the old device was too slow. Show more arrow right

Wiktionary

apparatus, device (colloquial) ride (amusement ride, in amusement parks) Show more arrow right (amusement ride): huvipuistolaite Show more arrow right laittaa +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteeni

laitteeni

laitteesi

laitteesi

laitteensa

laitteensa

Par

-ta

laitettani

laitteitani / laittehiani

laitettasi

laitteitasi / laittehiasi

laitettansa / laitettaan

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteeni

laitteitteni / laitteideni / laittehieni / laittehitteni

laitteesi

laitteittesi / laitteidesi / laittehiesi / laittehittesi

laitteensa

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseeni

laitteisiini / laitteihini / laittehisini

laitteeseesi

laitteisiisi / laitteihisi / laittehisisi

laitteeseensa

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessani

laittehissani / laitteissani

laitteessasi

laittehissasi / laitteissasi

laitteessansa / laitteessaan

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestani

laittehistani / laitteistani

laitteestasi

laittehistasi / laitteistasi

laitteestansa / laitteestaan

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteelleni

laittehilleni / laitteilleni

laitteellesi

laittehillesi / laitteillesi

laitteellensa / laitteelleen

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellani

laittehillani / laitteillani

laitteellasi

laittehillasi / laitteillasi

laitteellansa / laitteellaan

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltani

laittehiltani / laitteiltani

laitteeltasi

laittehiltasi / laitteiltasi

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteekseni

laittehikseni / laitteikseni

laitteeksesi

laittehiksesi / laitteiksesi

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenani

laittehinani / laitteinani

laitteenasi

laittehinasi / laitteinasi

laitteenansa / laitteenaan

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettani

laittehittani / laitteittani

laitteettasi

laittehittasi / laitteittasi

laitteettansa / laitteettaan

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

laittehineni / laitteineni

-

laittehinesi / laitteinesi

-

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

laitteeni

laitteesi

laitteensa

laitteeni

laitteesi

laitteensa

Par

-ta

laitettani

laitettasi

laitettansa / laitettaan

laitteitani / laittehiani

laitteitasi / laittehiasi

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteeni

laitteesi

laitteensa

laitteitteni / laitteideni / laittehieni / laittehitteni

laitteittesi / laitteidesi / laittehiesi / laittehittesi

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseeni

laitteeseesi

laitteeseensa

laitteisiini / laitteihini / laittehisini

laitteisiisi / laitteihisi / laittehisisi

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessani

laitteessasi

laitteessansa / laitteessaan

laittehissani / laitteissani

laittehissasi / laitteissasi

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestani

laitteestasi

laitteestansa / laitteestaan

laittehistani / laitteistani

laittehistasi / laitteistasi

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteelleni

laitteellesi

laitteellensa / laitteelleen

laittehilleni / laitteilleni

laittehillesi / laitteillesi

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellani

laitteellasi

laitteellansa / laitteellaan

laittehillani / laitteillani

laittehillasi / laitteillasi

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltani

laitteeltasi

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltani / laitteiltani

laittehiltasi / laitteiltasi

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteekseni

laitteeksesi

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseni / laitteikseni

laittehiksesi / laitteiksesi

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenani

laitteenasi

laitteenansa / laitteenaan

laittehinani / laitteinani

laittehinasi / laitteinasi

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettani

laitteettasi

laitteettansa / laitteettaan

laittehittani / laitteittani

laittehittasi / laitteittasi

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

-

-

laittehineni / laitteineni

laittehinesi / laitteinesi

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteemme

laitteemme

laitteenne

laitteenne

laitteensa

laitteensa

Par

-ta

laitettamme

laitteitamme / laittehiamme

laitettanne

laitteitanne / laittehianne

laitettansa / laitettaan

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteemme

laitteittemme / laitteidemme / laittehiemme / laittehittemme

laitteenne

laitteittenne / laitteidenne / laittehienne / laittehittenne

laitteensa

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseemme

laitteisiimme / laitteihimme / laittehisimme

laitteeseenne

laitteisiinne / laitteihinne / laittehisinne

laitteeseensa

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessamme

laittehissamme / laitteissamme

laitteessanne

laittehissanne / laitteissanne

laitteessansa / laitteessaan

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestamme

laittehistamme / laitteistamme

laitteestanne

laittehistanne / laitteistanne

laitteestansa / laitteestaan

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteellemme

laittehillemme / laitteillemme

laitteellenne

laittehillenne / laitteillenne

laitteellensa / laitteelleen

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellamme

laittehillamme / laitteillamme

laitteellanne

laittehillanne / laitteillanne

laitteellansa / laitteellaan

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltamme

laittehiltamme / laitteiltamme

laitteeltanne

laittehiltanne / laitteiltanne

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteeksemme

laittehiksemme / laitteiksemme

laitteeksenne

laittehiksenne / laitteiksenne

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenamme

laittehinamme / laitteinamme

laitteenanne

laittehinanne / laitteinanne

laitteenansa / laitteenaan

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettamme

laittehittamme / laitteittamme

laitteettanne

laittehittanne / laitteittanne

laitteettansa / laitteettaan

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

laittehinemme / laitteinemme

-

laittehinenne / laitteinenne

-

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

laitteemme

laitteenne

laitteensa

laitteemme

laitteenne

laitteensa

Par

-ta

laitettamme

laitettanne

laitettansa / laitettaan

laitteitamme / laittehiamme

laitteitanne / laittehianne

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteemme

laitteenne

laitteensa

laitteittemme / laitteidemme / laittehiemme / laittehittemme

laitteittenne / laitteidenne / laittehienne / laittehittenne

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseemme

laitteeseenne

laitteeseensa

laitteisiimme / laitteihimme / laittehisimme

laitteisiinne / laitteihinne / laittehisinne

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessamme

laitteessanne

laitteessansa / laitteessaan

laittehissamme / laitteissamme

laittehissanne / laitteissanne

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestamme

laitteestanne

laitteestansa / laitteestaan

laittehistamme / laitteistamme

laittehistanne / laitteistanne

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteellemme

laitteellenne

laitteellensa / laitteelleen

laittehillemme / laitteillemme

laittehillenne / laitteillenne

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellamme

laitteellanne

laitteellansa / laitteellaan

laittehillamme / laitteillamme

laittehillanne / laitteillanne

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltamme

laitteeltanne

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltamme / laitteiltamme

laittehiltanne / laitteiltanne

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteeksemme

laitteeksenne

laitteeksensa / laitteekseen

laittehiksemme / laitteiksemme

laittehiksenne / laitteiksenne

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenamme

laitteenanne

laitteenansa / laitteenaan

laittehinamme / laitteinamme

laittehinanne / laitteinanne

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettamme

laitteettanne

laitteettansa / laitteettaan

laittehittamme / laitteittamme

laittehittanne / laitteittanne

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

-

-

laittehinemme / laitteinemme

laittehinenne / laitteinenne

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept