logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ihminen, noun

Word analysis
ihmiskoossa

ihmiskoossa

ihminen

Noun, Derivation with suffix s

+ koko

Noun, Singular Inessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ihminen

ihmiset

Par

-ta

ihmistä

ihmisiä

Gen

-n

ihmisen

ihmisien / ihmisten

Ill

mihin

ihmiseen

ihmisiin

Ine

-ssa

ihmisessä

ihmisissä

Ela

-sta

ihmisestä

ihmisistä

All

-lle

ihmiselle

ihmisille

Ade

-lla

ihmisellä

ihmisillä

Abl

-lta

ihmiseltä

ihmisiltä

Tra

-ksi

ihmiseksi

ihmisiksi

Ess

-na

ihmisenä

ihmisinä

Abe

-tta

ihmisettä

ihmisittä

Com

-ne

-

ihmisine

Ins

-in

-

ihmisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ihminen

ihmiset

Par

-ta

ihmistä

ihmisiä

Gen

-n

ihmisen

ihmisien / ihmisten

Ill

mihin

ihmiseen

ihmisiin

Ine

-ssa

ihmisessä

ihmisissä

Ela

-sta

ihmisestä

ihmisistä

All

-lle

ihmiselle

ihmisille

Ade

-lla

ihmisellä

ihmisillä

Abl

-lta

ihmiseltä

ihmisiltä

Tra

-ksi

ihmiseksi

ihmisiksi

Ess

-na

ihmisenä

ihmisinä

Abe

-tta

ihmisettä

ihmisittä

Com

-ne

-

ihmisine

Ins

-in

-

ihmisin

man mies, ihminen, kaveri, nappula, valkoinen mies, ihmissuku
person henkilö, ihminen, henki, persoona, persoonallisuus, ihmisyksilö
human ihminen
human being ihminen, inhimillinen olento
soul sielu, soul, henki, mieli, ihminen, sielukkuus
character merkki, luonne, hahmo, kirjain, kirjainmerkki, ihminen
spirit henki, mieli, sielu, yhteishenki, alkoholi, ihminen
flesh and blood verisukulainen, ihminen
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; OPUS; Finnish-English Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OPUS Corpus Missä ihminen on? Where is the person? Ihminen ei ole saari. A person is not an island. Ihminen tarvitsee unta. Human needs sleep. Ihminen ei ole täydellinen. Person is not perfect. Minä olen sosiaalinen ihminen. I am a social person. Yksi ihminen kuoli tulipalossa. One person died in the fire. Ihminen on luonnostaan utelias. Human is naturally curious. Minä olen ihminen. I'm a human being. Ihminen tarvitsee unta toimiakseen. A person needs sleep to function. Hän uskoo ihmiseen. He believes in people. Show more arrow right

Wiktionary

human, human being - person henkilö Show more arrow right inehmo Show more arrow right ihmismäinen, ihmismäistyäihmismäistyäihmistyä, ihmistyväihmistyväihmisyys Show more arrow right aikaihminenakkaihminenalkuihminenammatti-ihminenapinaihminenihmisajatusihmisalkioihmisapinaihmisarkaihmisarkuusihmisarvoihmisasumusihmisasuntoihmiseloihmiselämäihmisenalkuihmishahmoihmishenkiihmisikäihmisinsuliiniihmisjoukkoihmisjärkiihmiskauppaihmiskeskeinenihmiskeskeisyysihmiskilpiihmiskirppuihmiskohtaloihmiskuntaihmiskuvaajaihmiskuvausihmiskäsiihmislapsiihmislihaihmisluonneihmisluontoihmismeriihmismetsästysihmismieliihmismuuriihmisoikeusihmisoikeusrikosihmisolentoihmispaljousihmisparkaihmispelkoihmispetoihmispopulaatioihmisrakasihmisraukkaihmisraunioihmisravintoihmisrotuihmisruumisihmisryöstöihmissieluihmissuhdeihmissukuihmissusiihmissydänihmissyöjäihmissyöntiihmistaimiihmistiedeihmistungosihmistuntemusihmistuntijaihmistyyppiihmistyöihmistyövoimaihmistäiihmisuhriihmisvihaihmisvihaajaihmisvilinäihmisvirtaihmisvoimaihmisyhteiskuntaihmisyhteisöihmisymmärrysihmisystäväihmisälyihmisääniulkoilmaihminenvaimoihminenyli-ihminen Show more arrow right From earlier inhiminen (compare inhimillinen), from Proto-Finnic inhiminen, of unknown origin. Cognate with Estonian inimene and Karelian ihmini. Show more arrow right

Wikipedia

Human Humans (Homo sapiens) are a species of highly intelligent primates. They are the only extant members of the subtribe Hominina and—together with chimpanzees, gorillas, and orangutans—are part of the family Hominidae (the great apes, or hominids). Humans are terrestrial animals, characterized by their erect posture and bipedal locomotion; high manual dexterity and heavy tool use compared to other animals; open-ended and complex language use compared to other animal communications; larger, more complex brains than other primates; and highly advanced and organized societies. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ihmiseni

ihmiseni

ihmisesi

ihmisesi

ihmisensä

ihmisensä

Par

-ta

ihmistäni

ihmisiäni

ihmistäsi

ihmisiäsi

ihmistänsä / ihmistään

ihmisiänsä / ihmisiään

Gen

-n

ihmiseni

ihmisieni / ihmisteni

ihmisesi

ihmisiesi / ihmistesi

ihmisensä

ihmisiensä / ihmistensä

Ill

mihin

ihmiseeni

ihmisiini

ihmiseesi

ihmisiisi

ihmiseensä

ihmisiinsä

Ine

-ssa

ihmisessäni

ihmisissäni

ihmisessäsi

ihmisissäsi

ihmisessänsä / ihmisessään

ihmisissänsä / ihmisissään

Ela

-sta

ihmisestäni

ihmisistäni

ihmisestäsi

ihmisistäsi

ihmisestänsä / ihmisestään

ihmisistänsä / ihmisistään

All

-lle

ihmiselleni

ihmisilleni

ihmisellesi

ihmisillesi

ihmisellensä / ihmiselleen

ihmisillensä / ihmisilleän

Ade

-lla

ihmiselläni

ihmisilläni

ihmiselläsi

ihmisilläsi

ihmisellänsä / ihmisellään

ihmisillänsä / ihmisillään

Abl

-lta

ihmiseltäni

ihmisiltäni

ihmiseltäsi

ihmisiltäsi

ihmiseltänsä / ihmiseltään

ihmisiltänsä / ihmisiltään

Tra

-ksi

ihmisekseni

ihmisikseni

ihmiseksesi

ihmisiksesi

ihmiseksensä / ihmisekseen

ihmisiksensä / ihmisikseen

Ess

-na

ihmisenäni

ihmisinäni

ihmisenäsi

ihmisinäsi

ihmisenänsä / ihmisenään

ihmisinänsä / ihmisinään

Abe

-tta

ihmisettäni

ihmisittäni

ihmisettäsi

ihmisittäsi

ihmisettänsä / ihmisettään

ihmisittänsä / ihmisittään

Com

-ne

-

ihmisineni

-

ihmisinesi

-

ihmisinensä / ihmisineen

Singular

Plural

Nom

-

ihmiseni

ihmisesi

ihmisensä

ihmiseni

ihmisesi

ihmisensä

Par

-ta

ihmistäni

ihmistäsi

ihmistänsä / ihmistään

ihmisiäni

ihmisiäsi

ihmisiänsä / ihmisiään

Gen

-n

ihmiseni

ihmisesi

ihmisensä

ihmisieni / ihmisteni

ihmisiesi / ihmistesi

ihmisiensä / ihmistensä

Ill

mihin

ihmiseeni

ihmiseesi

ihmiseensä

ihmisiini

ihmisiisi

ihmisiinsä

Ine

-ssa

ihmisessäni

ihmisessäsi

ihmisessänsä / ihmisessään

ihmisissäni

ihmisissäsi

ihmisissänsä / ihmisissään

Ela

-sta

ihmisestäni

ihmisestäsi

ihmisestänsä / ihmisestään

ihmisistäni

ihmisistäsi

ihmisistänsä / ihmisistään

All

-lle

ihmiselleni

ihmisellesi

ihmisellensä / ihmiselleen

ihmisilleni

ihmisillesi

ihmisillensä / ihmisilleän

Ade

-lla

ihmiselläni

ihmiselläsi

ihmisellänsä / ihmisellään

ihmisilläni

ihmisilläsi

ihmisillänsä / ihmisillään

Abl

-lta

ihmiseltäni

ihmiseltäsi

ihmiseltänsä / ihmiseltään

ihmisiltäni

ihmisiltäsi

ihmisiltänsä / ihmisiltään

Tra

-ksi

ihmisekseni

ihmiseksesi

ihmiseksensä / ihmisekseen

ihmisikseni

ihmisiksesi

ihmisiksensä / ihmisikseen

Ess

-na

ihmisenäni

ihmisenäsi

ihmisenänsä / ihmisenään

ihmisinäni

ihmisinäsi

ihmisinänsä / ihmisinään

Abe

-tta

ihmisettäni

ihmisettäsi

ihmisettänsä / ihmisettään

ihmisittäni

ihmisittäsi

ihmisittänsä / ihmisittään

Com

-ne

-

-

-

ihmisineni

ihmisinesi

ihmisinensä / ihmisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ihmisemme

ihmisemme

ihmisenne

ihmisenne

ihmisensä

ihmisensä

Par

-ta

ihmistämme

ihmisiämme

ihmistänne

ihmisiänne

ihmistänsä / ihmistään

ihmisiänsä / ihmisiään

Gen

-n

ihmisemme

ihmisiemme / ihmistemme

ihmisenne

ihmisienne / ihmistenne

ihmisensä

ihmisiensä / ihmistensä

Ill

mihin

ihmiseemme

ihmisiimme

ihmiseenne

ihmisiinne

ihmiseensä

ihmisiinsä

Ine

-ssa

ihmisessämme

ihmisissämme

ihmisessänne

ihmisissänne

ihmisessänsä / ihmisessään

ihmisissänsä / ihmisissään

Ela

-sta

ihmisestämme

ihmisistämme

ihmisestänne

ihmisistänne

ihmisestänsä / ihmisestään

ihmisistänsä / ihmisistään

All

-lle

ihmisellemme

ihmisillemme

ihmisellenne

ihmisillenne

ihmisellensä / ihmiselleen

ihmisillensä / ihmisilleän

Ade

-lla

ihmisellämme

ihmisillämme

ihmisellänne

ihmisillänne

ihmisellänsä / ihmisellään

ihmisillänsä / ihmisillään

Abl

-lta

ihmiseltämme

ihmisiltämme

ihmiseltänne

ihmisiltänne

ihmiseltänsä / ihmiseltään

ihmisiltänsä / ihmisiltään

Tra

-ksi

ihmiseksemme

ihmisiksemme

ihmiseksenne

ihmisiksenne

ihmiseksensä / ihmisekseen

ihmisiksensä / ihmisikseen

Ess

-na

ihmisenämme

ihmisinämme

ihmisenänne

ihmisinänne

ihmisenänsä / ihmisenään

ihmisinänsä / ihmisinään

Abe

-tta

ihmisettämme

ihmisittämme

ihmisettänne

ihmisittänne

ihmisettänsä / ihmisettään

ihmisittänsä / ihmisittään

Com

-ne

-

ihmisinemme

-

ihmisinenne

-

ihmisinensä / ihmisineen

Singular

Plural

Nom

-

ihmisemme

ihmisenne

ihmisensä

ihmisemme

ihmisenne

ihmisensä

Par

-ta

ihmistämme

ihmistänne

ihmistänsä / ihmistään

ihmisiämme

ihmisiänne

ihmisiänsä / ihmisiään

Gen

-n

ihmisemme

ihmisenne

ihmisensä

ihmisiemme / ihmistemme

ihmisienne / ihmistenne

ihmisiensä / ihmistensä

Ill

mihin

ihmiseemme

ihmiseenne

ihmiseensä

ihmisiimme

ihmisiinne

ihmisiinsä

Ine

-ssa

ihmisessämme

ihmisessänne

ihmisessänsä / ihmisessään

ihmisissämme

ihmisissänne

ihmisissänsä / ihmisissään

Ela

-sta

ihmisestämme

ihmisestänne

ihmisestänsä / ihmisestään

ihmisistämme

ihmisistänne

ihmisistänsä / ihmisistään

All

-lle

ihmisellemme

ihmisellenne

ihmisellensä / ihmiselleen

ihmisillemme

ihmisillenne

ihmisillensä / ihmisilleän

Ade

-lla

ihmisellämme

ihmisellänne

ihmisellänsä / ihmisellään

ihmisillämme

ihmisillänne

ihmisillänsä / ihmisillään

Abl

-lta

ihmiseltämme

ihmiseltänne

ihmiseltänsä / ihmiseltään

ihmisiltämme

ihmisiltänne

ihmisiltänsä / ihmisiltään

Tra

-ksi

ihmiseksemme

ihmiseksenne

ihmiseksensä / ihmisekseen

ihmisiksemme

ihmisiksenne

ihmisiksensä / ihmisikseen

Ess

-na

ihmisenämme

ihmisenänne

ihmisenänsä / ihmisenään

ihmisinämme

ihmisinänne

ihmisinänsä / ihmisinään

Abe

-tta

ihmisettämme

ihmisettänne

ihmisettänsä / ihmisettään

ihmisittämme

ihmisittänne

ihmisittänsä / ihmisittään

Com

-ne

-

-

-

ihmisinemme

ihmisinenne

ihmisinensä / ihmisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koko

koot / ko’ot

Par

-ta

kokoa

kokoja

Gen

-n

koon / ko’on

kokojen

Ill

mihin

kokoon

kokoihin

Ine

-ssa

koossa / ko’ossa

kooissa / ko’oissa

Ela

-sta

koosta / ko’osta

kooista / ko’oista

All

-lle

koolle / ko’olle

kooille / ko’oille

Ade

-lla

koolla / ko’olla

kooilla / ko’oilla

Abl

-lta

koolta / ko’olta

kooilta / ko’oilta

Tra

-ksi

kooksi / ko’oksi

kooiksi / ko’oiksi

Ess

-na

kokona

kokoina

Abe

-tta

kootta / ko’otta

kooitta / ko’oitta

Com

-ne

-

kokoine

Ins

-in

-

kooin / ko’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koko

koot / ko’ot

Par

-ta

kokoa

kokoja

Gen

-n

koon / ko’on

kokojen

Ill

mihin

kokoon

kokoihin

Ine

-ssa

koossa / ko’ossa

kooissa / ko’oissa

Ela

-sta

koosta / ko’osta

kooista / ko’oista

All

-lle

koolle / ko’olle

kooille / ko’oille

Ade

-lla

koolla / ko’olla

kooilla / ko’oilla

Abl

-lta

koolta / ko’olta

kooilta / ko’oilta

Tra

-ksi

kooksi / ko’oksi

kooiksi / ko’oiksi

Ess

-na

kokona

kokoina

Abe

-tta

kootta / ko’otta

kooitta / ko’oitta

Com

-ne

-

kokoine

Ins

-in

-

kooin / ko’oin

size koko, suuruus, liima, numero, liisteri
format muoto, formaatti, koko, kaava, rakenne
bulk pääosa, massa, koko, määrä, lasti, suurin osa jstk
whole koko, kokonainen, eheä, täydellinen, ehjä, ehyt
entire koko, kokonainen, täydellinen, ehjä, täysilukuinen
full koko, täynnä, täysi, täydellinen, täysimääräinen, kokonainen
total kokonais-, koko, täydellinen, totaalinen
all kaikki, koko, ainoa, täysi, ainoastaan
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence id: 3670027; OpenSubtitles; Europarl; Tatoeba; OPUS - Finnish-English Corpus, sentence 23456. He ovat koissa. They're in a moth! Pituus on puolet kokoa. Length is half of the whole. Joukkue koolle. All right guys huddle up. En kuitenkaan tiedä koosta. I don't know about its size. Kokonaismäärä on 100 euroa. The total amount is 100 euros. Koollako se on rajoitettu? Is it restricted by size? Minkä koollako ne tulivat? In what size did they come? Saanko sen koollako? Can I have it in that size? Kokonaispisteet olivat korkeat. The total points were high. He voisivat mennä koilla. Well, we're probably still close enough to send them back in a moth. Show more arrow right

Wiktionary

heap size Fin:Mikä sinun kokosi on?Eng:What is your size? Show more arrow right Adjectives kokoinen Show more arrow right From Proto-Finnic koko. Cognate to Estonian kogu. Compare also Eastern Mari кугу (kugu, “big”) Show more arrow right

Wikipedia

vaatteiden koot
kenkien koot, kengännumerot paperiarkkien koot Koko teatteri
helsinkiläinen teatteri KOKO
työ- ja elinkeinoministeriön koordinoima alueellinen koheesio- ja kilpailukykyohjelma Koko
(1971–2018), viittomakieltä oppinut naarasgorilla Koko Taylor
(1928–2009), yhdysvaltalainen blueslaulaja Kōko Tsurumi (s. 1992), japanilainen telinevoimistelija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokoni

kokoni

kokosi

kokosi

kokonsa

kokonsa

Par

-ta

kokoani

kokojani

kokoasi

kokojasi

kokoansa / kokoaan

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokoni

kokojeni

kokosi

kokojesi

kokonsa

kokojensa

Ill

mihin

kokooni

kokoihini

kokoosi

kokoihisi

kokoonsa

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossani / ko’ossani

kooissani / ko’oissani

koossasi / ko’ossasi

kooissasi / ko’oissasi

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostani / ko’ostani

kooistani / ko’oistani

koostasi / ko’ostasi

kooistasi / ko’oistasi

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koolleni / ko’olleni

kooilleni / ko’oilleni

koollesi / ko’ollesi

kooillesi / ko’oillesi

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollani / ko’ollani

kooillani / ko’oillani

koollasi / ko’ollasi

kooillasi / ko’oillasi

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltani / ko’oltani

kooiltani / ko’oiltani

kooltasi / ko’oltasi

kooiltasi / ko’oiltasi

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kookseni / ko’okseni

kooikseni / ko’oikseni

kooksesi / ko’oksesi

kooiksesi / ko’oiksesi

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonani

kokoinani

kokonasi

kokoinasi

kokonansa / kokonaan

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottani / ko’ottani

kooittani / ko’oittani

koottasi / ko’ottasi

kooittasi / ko’oittasi

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

kokoineni

-

kokoinesi

-

kokoinensa / kokoineen

Singular

Plural

Nom

-

kokoni

kokosi

kokonsa

kokoni

kokosi

kokonsa

Par

-ta

kokoani

kokoasi

kokoansa / kokoaan

kokojani

kokojasi

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokoni

kokosi

kokonsa

kokojeni

kokojesi

kokojensa

Ill

mihin

kokooni

kokoosi

kokoonsa

kokoihini

kokoihisi

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossani / ko’ossani

koossasi / ko’ossasi

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissani / ko’oissani

kooissasi / ko’oissasi

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostani / ko’ostani

koostasi / ko’ostasi

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistani / ko’oistani

kooistasi / ko’oistasi

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koolleni / ko’olleni

koollesi / ko’ollesi

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooilleni / ko’oilleni

kooillesi / ko’oillesi

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollani / ko’ollani

koollasi / ko’ollasi

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillani / ko’oillani

kooillasi / ko’oillasi

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltani / ko’oltani

kooltasi / ko’oltasi

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltani / ko’oiltani

kooiltasi / ko’oiltasi

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kookseni / ko’okseni

kooksesi / ko’oksesi

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooikseni / ko’oikseni

kooiksesi / ko’oiksesi

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonani

kokonasi

kokonansa / kokonaan

kokoinani

kokoinasi

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottani / ko’ottani

koottasi / ko’ottasi

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittani / ko’oittani

kooittasi / ko’oittasi

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

-

-

kokoineni

kokoinesi

kokoinensa / kokoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokomme

kokomme

kokonne

kokonne

kokonsa

kokonsa

Par

-ta

kokoamme

kokojamme

kokoanne

kokojanne

kokoansa / kokoaan

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokomme

kokojemme

kokonne

kokojenne

kokonsa

kokojensa

Ill

mihin

kokoomme

kokoihimme

kokoonne

kokoihinne

kokoonsa

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossamme / ko’ossamme

kooissamme / ko’oissamme

koossanne / ko’ossanne

kooissanne / ko’oissanne

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostamme / ko’ostamme

kooistamme / ko’oistamme

koostanne / ko’ostanne

kooistanne / ko’oistanne

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koollemme / ko’ollemme

kooillemme / ko’oillemme

koollenne / ko’ollenne

kooillenne / ko’oillenne

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollamme / ko’ollamme

kooillamme / ko’oillamme

koollanne / ko’ollanne

kooillanne / ko’oillanne

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltamme / ko’oltamme

kooiltamme / ko’oiltamme

kooltanne / ko’oltanne

kooiltanne / ko’oiltanne

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kooksemme / ko’oksemme

kooiksemme / ko’oiksemme

kooksenne / ko’oksenne

kooiksenne / ko’oiksenne

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonamme

kokoinamme

kokonanne

kokoinanne

kokonansa / kokonaan

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottamme / ko’ottamme

kooittamme / ko’oittamme

koottanne / ko’ottanne

kooittanne / ko’oittanne

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

kokoinemme

-

kokoinenne

-

kokoinensa / kokoineen

Singular

Plural

Nom

-

kokomme

kokonne

kokonsa

kokomme

kokonne

kokonsa

Par

-ta

kokoamme

kokoanne

kokoansa / kokoaan

kokojamme

kokojanne

kokojansa / kokojaan

Gen

-n

kokomme

kokonne

kokonsa

kokojemme

kokojenne

kokojensa

Ill

mihin

kokoomme

kokoonne

kokoonsa

kokoihimme

kokoihinne

kokoihinsa

Ine

-ssa

koossamme / ko’ossamme

koossanne / ko’ossanne

koossansa / koossaan / ko’ossansa / ko’ossaan

kooissamme / ko’oissamme

kooissanne / ko’oissanne

kooissansa / kooissaan / ko’oissansa / ko’oissaan

Ela

-sta

koostamme / ko’ostamme

koostanne / ko’ostanne

koostansa / koostaan / ko’ostansa / ko’ostaan

kooistamme / ko’oistamme

kooistanne / ko’oistanne

kooistansa / kooistaan / ko’oistansa / ko’oistaan

All

-lle

koollemme / ko’ollemme

koollenne / ko’ollenne

koolleen / koollensa / ko’olleen / ko’ollensa

kooillemme / ko’oillemme

kooillenne / ko’oillenne

kooillensa / kooillean / ko’oillensa / ko’oillean

Ade

-lla

koollamme / ko’ollamme

koollanne / ko’ollanne

koollansa / koollaan / ko’ollansa / ko’ollaan

kooillamme / ko’oillamme

kooillanne / ko’oillanne

kooillansa / kooillaan / ko’oillansa / ko’oillaan

Abl

-lta

kooltamme / ko’oltamme

kooltanne / ko’oltanne

kooltansa / kooltaan / ko’oltansa / ko’oltaan

kooiltamme / ko’oiltamme

kooiltanne / ko’oiltanne

kooiltansa / kooiltaan / ko’oiltansa / ko’oiltaan

Tra

-ksi

kooksemme / ko’oksemme

kooksenne / ko’oksenne

kookseen / kooksensa / ko’okseen / ko’oksensa

kooiksemme / ko’oiksemme

kooiksenne / ko’oiksenne

kooikseen / kooiksensa / ko’oikseen / ko’oiksensa

Ess

-na

kokonamme

kokonanne

kokonansa / kokonaan

kokoinamme

kokoinanne

kokoinansa / kokoinaan

Abe

-tta

koottamme / ko’ottamme

koottanne / ko’ottanne

koottansa / koottaan / ko’ottansa / ko’ottaan

kooittamme / ko’oittamme

kooittanne / ko’oittanne

kooittansa / kooittaan / ko’oittansa / ko’oittaan

Com

-ne

-

-

-

kokoinemme

kokoinenne

kokoinensa / kokoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept