hämähäkkilajin |
Noun, Singular Nominative |
|
+ laji |
Noun, Singular Genitive |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
hämähäkki |
hämähäkit |
Par |
-ta |
hämähäkkiä |
hämähäkkejä |
Gen |
-n |
hämähäkin |
hämähäkkien |
Ill |
mihin |
hämähäkkiin |
hämähäkkeihin |
Ine |
-ssa |
hämähäkissä |
hämähäkeissä |
Ela |
-sta |
hämähäkistä |
hämähäkeistä |
All |
-lle |
hämähäkille |
hämähäkeille |
Ade |
-lla |
hämähäkillä |
hämähäkeillä |
Abl |
-lta |
hämähäkiltä |
hämähäkeiltä |
Tra |
-ksi |
hämähäkiksi |
hämähäkeiksi |
Ess |
-na |
hämähäkkinä |
hämähäkkeinä |
Abe |
-tta |
hämähäkittä |
hämähäkeittä |
Com |
-ne |
- |
hämähäkkeine |
Ins |
-in |
- |
hämähäkein |
Singular
Plural
Nom
-
hämähäkki
hämähäkit
Par
-ta
hämähäkkiä
hämähäkkejä
Gen
-n
hämähäkin
hämähäkkien
Ill
mihin
hämähäkkiin
hämähäkkeihin
Ine
-ssa
hämähäkissä
hämähäkeissä
Ela
-sta
hämähäkistä
hämähäkeistä
All
-lle
hämähäkille
hämähäkeille
Ade
-lla
hämähäkillä
hämähäkeillä
Abl
-lta
hämähäkiltä
hämähäkeiltä
Tra
-ksi
hämähäkiksi
hämähäkeiksi
Ess
-na
hämähäkkinä
hämähäkkeinä
Abe
-tta
hämähäkittä
hämähäkeittä
Com
-ne
-
hämähäkkeine
Ins
-in
-
hämähäkein
| spider | hämähäkki |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hämähäkki |
hämähäkki |
hämähäkki |
hämähäkki |
hämähäkki |
hämähäkki |
Par |
-ta |
hämähäkkiä |
hämähäkkejä |
hämähäkkiä |
hämähäkkejä |
hämähäkkiä |
hämähäkkejä |
Gen |
-n |
hämähäkki |
hämähäkkie |
hämähäkki |
hämähäkkie |
hämähäkki |
hämähäkkie |
Ill |
mihin |
hämähäkkii |
hämähäkkeihi |
hämähäkkii |
hämähäkkeihi |
hämähäkkii |
hämähäkkeihi |
Ine |
-ssa |
hämähäkissä |
hämähäkeissä |
hämähäkissä |
hämähäkeissä |
hämähäkissä |
hämähäkeissä |
Ela |
-sta |
hämähäkistä |
hämähäkeistä |
hämähäkistä |
hämähäkeistä |
hämähäkistä |
hämähäkeistä |
All |
-lle |
hämähäkille |
hämähäkeille |
hämähäkille |
hämähäkeille |
hämähäkille |
hämähäkeille |
Ade |
-lla |
hämähäkillä |
hämähäkeillä |
hämähäkillä |
hämähäkeillä |
hämähäkillä |
hämähäkeillä |
Abl |
-lta |
hämähäkiltä |
hämähäkeiltä |
hämähäkiltä |
hämähäkeiltä |
hämähäkiltä |
hämähäkeiltä |
Tra |
-ksi |
hämähäkikse |
hämähäkeikse |
hämähäkikse |
hämähäkeikse |
hämähäkikse |
hämähäkeikse |
Ess |
-na |
hämähäkkinä |
hämähäkkeinä |
hämähäkkinä |
hämähäkkeinä |
hämähäkkinä |
hämähäkkeinä |
Abe |
-tta |
hämähäkittä |
hämähäkeittä |
hämähäkittä |
hämähäkeittä |
hämähäkittä |
hämähäkeittä |
Com |
-ne |
- |
hämähäkkeine |
- |
hämähäkkeine |
- |
hämähäkkeine |
Singular
Plural
Nom
-
hämähäkki
hämähäkki
hämähäkki
hämähäkki
hämähäkki
hämähäkki
Par
-ta
hämähäkkiä
hämähäkkiä
hämähäkkiä
hämähäkkejä
hämähäkkejä
hämähäkkejä
Gen
-n
hämähäkki
hämähäkki
hämähäkki
hämähäkkie
hämähäkkie
hämähäkkie
Ill
mihin
hämähäkkii
hämähäkkii
hämähäkkii
hämähäkkeihi
hämähäkkeihi
hämähäkkeihi
Ine
-ssa
hämähäkissä
hämähäkissä
hämähäkissä
hämähäkeissä
hämähäkeissä
hämähäkeissä
Ela
-sta
hämähäkistä
hämähäkistä
hämähäkistä
hämähäkeistä
hämähäkeistä
hämähäkeistä
All
-lle
hämähäkille
hämähäkille
hämähäkille
hämähäkeille
hämähäkeille
hämähäkeille
Ade
-lla
hämähäkillä
hämähäkillä
hämähäkillä
hämähäkeillä
hämähäkeillä
hämähäkeillä
Abl
-lta
hämähäkiltä
hämähäkiltä
hämähäkiltä
hämähäkeiltä
hämähäkeiltä
hämähäkeiltä
Tra
-ksi
hämähäkikse
hämähäkikse
hämähäkikse
hämähäkeikse
hämähäkeikse
hämähäkeikse
Ess
-na
hämähäkkinä
hämähäkkinä
hämähäkkinä
hämähäkkeinä
hämähäkkeinä
hämähäkkeinä
Abe
-tta
hämähäkittä
hämähäkittä
hämähäkittä
hämähäkeittä
hämähäkeittä
hämähäkeittä
Com
-ne
-
-
-
hämähäkkeine
hämähäkkeine
hämähäkkeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hämähäkki |
hämähäkki |
hämähäkki |
hämähäkki |
hämähäkki |
hämähäkki |
Par |
-ta |
hämähäkkiä |
hämähäkkejä |
hämähäkkiä |
hämähäkkejä |
hämähäkkiä |
hämähäkkejä |
Gen |
-n |
hämähäkki |
hämähäkkie |
hämähäkki |
hämähäkkie |
hämähäkki |
hämähäkkie |
Ill |
mihin |
hämähäkkii |
hämähäkkeihi |
hämähäkkii |
hämähäkkeihi |
hämähäkkii |
hämähäkkeihi |
Ine |
-ssa |
hämähäkissä |
hämähäkeissä |
hämähäkissä |
hämähäkeissä |
hämähäkissä |
hämähäkeissä |
Ela |
-sta |
hämähäkistä |
hämähäkeistä |
hämähäkistä |
hämähäkeistä |
hämähäkistä |
hämähäkeistä |
All |
-lle |
hämähäkille |
hämähäkeille |
hämähäkille |
hämähäkeille |
hämähäkille |
hämähäkeille |
Ade |
-lla |
hämähäkillä |
hämähäkeillä |
hämähäkillä |
hämähäkeillä |
hämähäkillä |
hämähäkeillä |
Abl |
-lta |
hämähäkiltä |
hämähäkeiltä |
hämähäkiltä |
hämähäkeiltä |
hämähäkiltä |
hämähäkeiltä |
Tra |
-ksi |
hämähäkikse |
hämähäkeikse |
hämähäkikse |
hämähäkeikse |
hämähäkikse |
hämähäkeikse |
Ess |
-na |
hämähäkkinä |
hämähäkkeinä |
hämähäkkinä |
hämähäkkeinä |
hämähäkkinä |
hämähäkkeinä |
Abe |
-tta |
hämähäkittä |
hämähäkeittä |
hämähäkittä |
hämähäkeittä |
hämähäkittä |
hämähäkeittä |
Com |
-ne |
- |
hämähäkkeine |
- |
hämähäkkeine |
- |
hämähäkkeine |
Singular
Plural
Nom
-
hämähäkki
hämähäkki
hämähäkki
hämähäkki
hämähäkki
hämähäkki
Par
-ta
hämähäkkiä
hämähäkkiä
hämähäkkiä
hämähäkkejä
hämähäkkejä
hämähäkkejä
Gen
-n
hämähäkki
hämähäkki
hämähäkki
hämähäkkie
hämähäkkie
hämähäkkie
Ill
mihin
hämähäkkii
hämähäkkii
hämähäkkii
hämähäkkeihi
hämähäkkeihi
hämähäkkeihi
Ine
-ssa
hämähäkissä
hämähäkissä
hämähäkissä
hämähäkeissä
hämähäkeissä
hämähäkeissä
Ela
-sta
hämähäkistä
hämähäkistä
hämähäkistä
hämähäkeistä
hämähäkeistä
hämähäkeistä
All
-lle
hämähäkille
hämähäkille
hämähäkille
hämähäkeille
hämähäkeille
hämähäkeille
Ade
-lla
hämähäkillä
hämähäkillä
hämähäkillä
hämähäkeillä
hämähäkeillä
hämähäkeillä
Abl
-lta
hämähäkiltä
hämähäkiltä
hämähäkiltä
hämähäkeiltä
hämähäkeiltä
hämähäkeiltä
Tra
-ksi
hämähäkikse
hämähäkikse
hämähäkikse
hämähäkeikse
hämähäkeikse
hämähäkeikse
Ess
-na
hämähäkkinä
hämähäkkinä
hämähäkkinä
hämähäkkeinä
hämähäkkeinä
hämähäkkeinä
Abe
-tta
hämähäkittä
hämähäkittä
hämähäkittä
hämähäkeittä
hämähäkeittä
hämähäkeittä
Com
-ne
-
-
-
hämähäkkeine
hämähäkkeine
hämähäkkeine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
laji |
lajit |
Par |
-ta |
lajia |
lajeja |
Gen |
-n |
lajin |
lajien |
Ill |
mihin |
lajiin |
lajeihin |
Ine |
-ssa |
lajissa |
lajeissa |
Ela |
-sta |
lajista |
lajeista |
All |
-lle |
lajille |
lajeille |
Ade |
-lla |
lajilla |
lajeilla |
Abl |
-lta |
lajilta |
lajeilta |
Tra |
-ksi |
lajiksi |
lajeiksi |
Ess |
-na |
lajina |
lajeina |
Abe |
-tta |
lajitta |
lajeitta |
Com |
-ne |
- |
lajeine |
Ins |
-in |
- |
lajein |
Singular
Plural
Nom
-
laji
lajit
Par
-ta
lajia
lajeja
Gen
-n
lajin
lajien
Ill
mihin
lajiin
lajeihin
Ine
-ssa
lajissa
lajeissa
Ela
-sta
lajista
lajeista
All
-lle
lajille
lajeille
Ade
-lla
lajilla
lajeilla
Abl
-lta
lajilta
lajeilta
Tra
-ksi
lajiksi
lajeiksi
Ess
-na
lajina
lajeina
Abe
-tta
lajitta
lajeitta
Com
-ne
-
lajeine
Ins
-in
-
lajein
| species | laji, tyyppi |
| kind | laji, laatu |
| genre | laji |
| variety | valikoima, lajike, moninaisuus, vaihtelevuus, varietee, laji |
| event | tapahtuma, tapaus, laji, merkkitapaus |
| breed | rotu, laji, siitos, tyyppi |
| description | kuvaus, laji, tuntomerkit, laatu |
| sort | laji, laatu |
| genus | suku, laji |
| ilk | suku, laji |
| brand | merkki, tavaramerkki, laatu, polttomerkki, kekäle, laji |
| stripe | raita, juova, nauha, piirto, rantu, laji |
| department | osasto, departementti, ministeriö, hallintoalue, laji, hallinnon haara |
| persuasion | suostuttelu, kuppikunta, taivuttelu, vakuuttelu, vakaumus, laji |
| kidney | munuainen, laji, laatu |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laji |
laji |
laji |
laji |
laji |
laji |
Par |
-ta |
lajia |
lajeja |
lajia |
lajeja |
lajia |
lajeja |
Gen |
-n |
laji |
lajie |
laji |
lajie |
laji |
lajie |
Ill |
mihin |
lajii |
lajeihi |
lajii |
lajeihi |
lajii |
lajeihi |
Ine |
-ssa |
lajissa |
lajeissa |
lajissa |
lajeissa |
lajissa |
lajeissa |
Ela |
-sta |
lajista |
lajeista |
lajista |
lajeista |
lajista |
lajeista |
All |
-lle |
lajille |
lajeille |
lajille |
lajeille |
lajille |
lajeille |
Ade |
-lla |
lajilla |
lajeilla |
lajilla |
lajeilla |
lajilla |
lajeilla |
Abl |
-lta |
lajilta |
lajeilta |
lajilta |
lajeilta |
lajilta |
lajeilta |
Tra |
-ksi |
lajikse |
lajeikse |
lajikse |
lajeikse |
lajikse |
lajeikse |
Ess |
-na |
lajina |
lajeina |
lajina |
lajeina |
lajina |
lajeina |
Abe |
-tta |
lajitta |
lajeitta |
lajitta |
lajeitta |
lajitta |
lajeitta |
Com |
-ne |
- |
lajeine |
- |
lajeine |
- |
lajeine |
Singular
Plural
Nom
-
laji
laji
laji
laji
laji
laji
Par
-ta
lajia
lajia
lajia
lajeja
lajeja
lajeja
Gen
-n
laji
laji
laji
lajie
lajie
lajie
Ill
mihin
lajii
lajii
lajii
lajeihi
lajeihi
lajeihi
Ine
-ssa
lajissa
lajissa
lajissa
lajeissa
lajeissa
lajeissa
Ela
-sta
lajista
lajista
lajista
lajeista
lajeista
lajeista
All
-lle
lajille
lajille
lajille
lajeille
lajeille
lajeille
Ade
-lla
lajilla
lajilla
lajilla
lajeilla
lajeilla
lajeilla
Abl
-lta
lajilta
lajilta
lajilta
lajeilta
lajeilta
lajeilta
Tra
-ksi
lajikse
lajikse
lajikse
lajeikse
lajeikse
lajeikse
Ess
-na
lajina
lajina
lajina
lajeina
lajeina
lajeina
Abe
-tta
lajitta
lajitta
lajitta
lajeitta
lajeitta
lajeitta
Com
-ne
-
-
-
lajeine
lajeine
lajeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laji |
laji |
laji |
laji |
laji |
laji |
Par |
-ta |
lajia |
lajeja |
lajia |
lajeja |
lajia |
lajeja |
Gen |
-n |
laji |
lajie |
laji |
lajie |
laji |
lajie |
Ill |
mihin |
lajii |
lajeihi |
lajii |
lajeihi |
lajii |
lajeihi |
Ine |
-ssa |
lajissa |
lajeissa |
lajissa |
lajeissa |
lajissa |
lajeissa |
Ela |
-sta |
lajista |
lajeista |
lajista |
lajeista |
lajista |
lajeista |
All |
-lle |
lajille |
lajeille |
lajille |
lajeille |
lajille |
lajeille |
Ade |
-lla |
lajilla |
lajeilla |
lajilla |
lajeilla |
lajilla |
lajeilla |
Abl |
-lta |
lajilta |
lajeilta |
lajilta |
lajeilta |
lajilta |
lajeilta |
Tra |
-ksi |
lajikse |
lajeikse |
lajikse |
lajeikse |
lajikse |
lajeikse |
Ess |
-na |
lajina |
lajeina |
lajina |
lajeina |
lajina |
lajeina |
Abe |
-tta |
lajitta |
lajeitta |
lajitta |
lajeitta |
lajitta |
lajeitta |
Com |
-ne |
- |
lajeine |
- |
lajeine |
- |
lajeine |
Singular
Plural
Nom
-
laji
laji
laji
laji
laji
laji
Par
-ta
lajia
lajia
lajia
lajeja
lajeja
lajeja
Gen
-n
laji
laji
laji
lajie
lajie
lajie
Ill
mihin
lajii
lajii
lajii
lajeihi
lajeihi
lajeihi
Ine
-ssa
lajissa
lajissa
lajissa
lajeissa
lajeissa
lajeissa
Ela
-sta
lajista
lajista
lajista
lajeista
lajeista
lajeista
All
-lle
lajille
lajille
lajille
lajeille
lajeille
lajeille
Ade
-lla
lajilla
lajilla
lajilla
lajeilla
lajeilla
lajeilla
Abl
-lta
lajilta
lajilta
lajilta
lajeilta
lajeilta
lajeilta
Tra
-ksi
lajikse
lajikse
lajikse
lajeikse
lajeikse
lajeikse
Ess
-na
lajina
lajina
lajina
lajeina
lajeina
lajeina
Abe
-tta
lajitta
lajitta
lajitta
lajeitta
lajeitta
lajeitta
Com
-ne
-
-
-
lajeine
lajeine
lajeine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net