logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hurmioitunut, noun

Word analysis
hurmioitunut

hurmioitunut

hurmioitunut

Noun, Singular Nominative

hurmioitunut

Adjective, Singular Nominative

hurmioitua

Verb, Active voice Indicative Preterite Con negative form of verb Singular

hurmioitua

Verb, Active voice Participle with suffix nut Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hurmioitunut

hurmioituneet

Par

-ta

hurmioitunutta

hurmioituneita / hurmioitunehia

Gen

-n

hurmioituneen

hurmioituneitten / hurmioituneiden / hurmioitunehien / hurmioitunehitten

Ill

mihin

hurmioituneeseen

hurmioituneisiin / hurmioituneihin / hurmioitunehisin

Ine

-ssa

hurmioituneessa

hurmioitunehissa / hurmioituneissa

Ela

-sta

hurmioituneesta

hurmioitunehista / hurmioituneista

All

-lle

hurmioituneelle

hurmioitunehille / hurmioituneille

Ade

-lla

hurmioituneella

hurmioitunehilla / hurmioituneilla

Abl

-lta

hurmioituneelta

hurmioitunehilta / hurmioituneilta

Tra

-ksi

hurmioituneeksi

hurmioitunehiksi / hurmioituneiksi

Ess

-na

hurmioituneena

hurmioitunehina / hurmioituneina

Abe

-tta

hurmioituneetta

hurmioitunehitta / hurmioituneitta

Com

-ne

-

hurmioitunehine / hurmioituneine

Ins

-in

-

hurmioitunehin / hurmioitunein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hurmioitunut

hurmioituneet

Par

-ta

hurmioitunutta

hurmioituneita / hurmioitunehia

Gen

-n

hurmioituneen

hurmioituneitten / hurmioituneiden / hurmioitunehien / hurmioitunehitten

Ill

mihin

hurmioituneeseen

hurmioituneisiin / hurmioituneihin / hurmioitunehisin

Ine

-ssa

hurmioituneessa

hurmioitunehissa / hurmioituneissa

Ela

-sta

hurmioituneesta

hurmioitunehista / hurmioituneista

All

-lle

hurmioituneelle

hurmioitunehille / hurmioituneille

Ade

-lla

hurmioituneella

hurmioitunehilla / hurmioituneilla

Abl

-lta

hurmioituneelta

hurmioitunehilta / hurmioituneilta

Tra

-ksi

hurmioituneeksi

hurmioitunehiksi / hurmioituneiksi

Ess

-na

hurmioituneena

hurmioitunehina / hurmioituneina

Abe

-tta

hurmioituneetta

hurmioitunehitta / hurmioituneitta

Com

-ne

-

hurmioitunehine / hurmioituneine

Ins

-in

-

hurmioitunehin / hurmioitunein

ecstatic hurmioitunut, haltioitunut
Show more arrow right
Tilde MODEL; Europarl Parallel Corpus; jw2019; OPUS; Tatoeba; WikiMatrix; Tampere University of Technology Parallel Corpus; DGT Translation Memory Hurmioitunut yleisö hurrasi kilpailun voittajalle. The enthralled audience cheered for the winner of the competition. Hurmioitunut yleisö taputti innoissaan artistille. The ecstatic audience applauded excitedly for the artist. Koira vain sulki silmänsä ja makasi hurmioituneena. The dog would just close its eyes and lie there in ecstasy.”. Konsertin solisti oli täysin hurmioitunut musiikista. The concert soloist was completely captivated by the music. Hurmioitunut yleisö taputti innokkaasti esityksen jälkeen. The enthralled audience clapped enthusiastically after the performance. Hurmioituneet kasvot. Amazing Faces. Hurmioitunut tunnelma täytti salin hänen astuessaan lavalle. An intoxicated atmosphere filled the hall as she took the stage. Ohjaajan ilme oli täysin hurmioitunut näyttelijän suorituksesta. The director's expression was completely spellbound by the actor's performance. Lavalla nähtiin hurmioitunut laulaja, joka sai yleisön sydämet sulamaan. On stage was an enraptured singer who melted the hearts of the audience. Kuvatessaan maisemaa, valokuvaaja oli täysin hurmioitunut auringonlaskusta. While capturing the landscape, the photographer was completely enthralled by the sunset. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hurmioituneeni

hurmioituneeni

hurmioituneesi

hurmioituneesi

hurmioituneensa

hurmioituneensa

Par

-ta

hurmioitunuttani

hurmioituneitani / hurmioitunehiani

hurmioitunuttasi

hurmioituneitasi / hurmioitunehiasi

hurmioitunuttansa / hurmioitunuttaan

hurmioituneitansa / hurmioituneitaan / hurmioitunehiansa / hurmioitunehiaan

Gen

-n

hurmioituneeni

hurmioituneitteni / hurmioituneideni / hurmioitunehieni / hurmioitunehitteni

hurmioituneesi

hurmioituneittesi / hurmioituneidesi / hurmioitunehiesi / hurmioitunehittesi

hurmioituneensa

hurmioituneittensa / hurmioituneidensa / hurmioitunehiensa / hurmioitunehittensa

Ill

mihin

hurmioituneeseeni

hurmioituneisiini / hurmioituneihini / hurmioitunehisini

hurmioituneeseesi

hurmioituneisiisi / hurmioituneihisi / hurmioitunehisisi

hurmioituneeseensa

hurmioituneisiinsa / hurmioituneihinsa / hurmioitunehisinsa

Ine

-ssa

hurmioituneessani

hurmioitunehissani / hurmioituneissani

hurmioituneessasi

hurmioitunehissasi / hurmioituneissasi

hurmioituneessansa / hurmioituneessaan

hurmioitunehissansa / hurmioitunehissaan / hurmioituneissansa / hurmioituneissaan

Ela

-sta

hurmioituneestani

hurmioitunehistani / hurmioituneistani

hurmioituneestasi

hurmioitunehistasi / hurmioituneistasi

hurmioituneestansa / hurmioituneestaan

hurmioitunehistansa / hurmioitunehistaan / hurmioituneistansa / hurmioituneistaan

All

-lle

hurmioituneelleni

hurmioitunehilleni / hurmioituneilleni

hurmioituneellesi

hurmioitunehillesi / hurmioituneillesi

hurmioituneellensa / hurmioituneelleen

hurmioitunehillensa / hurmioitunehillean / hurmioituneillensa / hurmioituneillean

Ade

-lla

hurmioituneellani

hurmioitunehillani / hurmioituneillani

hurmioituneellasi

hurmioitunehillasi / hurmioituneillasi

hurmioituneellansa / hurmioituneellaan

hurmioitunehillansa / hurmioitunehillaan / hurmioituneillansa / hurmioituneillaan

Abl

-lta

hurmioituneeltani

hurmioitunehiltani / hurmioituneiltani

hurmioituneeltasi

hurmioitunehiltasi / hurmioituneiltasi

hurmioituneeltansa / hurmioituneeltaan

hurmioitunehiltansa / hurmioitunehiltaan / hurmioituneiltansa / hurmioituneiltaan

Tra

-ksi

hurmioituneekseni

hurmioitunehikseni / hurmioituneikseni

hurmioituneeksesi

hurmioitunehiksesi / hurmioituneiksesi

hurmioituneeksensa / hurmioituneekseen

hurmioitunehikseen / hurmioitunehiksensa / hurmioituneikseen / hurmioituneiksensa

Ess

-na

hurmioituneenani

hurmioitunehinani / hurmioituneinani

hurmioituneenasi

hurmioitunehinasi / hurmioituneinasi

hurmioituneenansa / hurmioituneenaan

hurmioitunehinansa / hurmioitunehinaan / hurmioituneinansa / hurmioituneinaan

Abe

-tta

hurmioituneettani

hurmioitunehittani / hurmioituneittani

hurmioituneettasi

hurmioitunehittasi / hurmioituneittasi

hurmioituneettansa / hurmioituneettaan

hurmioitunehittansa / hurmioitunehittaan / hurmioituneittansa / hurmioituneittaan

Com

-ne

-

hurmioitunehineni / hurmioituneineni

-

hurmioitunehinesi / hurmioituneinesi

-

hurmioitunehineen / hurmioitunehinensa / hurmioituneineen / hurmioituneinensa

Singular

Plural

Nom

-

hurmioituneeni

hurmioituneesi

hurmioituneensa

hurmioituneeni

hurmioituneesi

hurmioituneensa

Par

-ta

hurmioitunuttani

hurmioitunuttasi

hurmioitunuttansa / hurmioitunuttaan

hurmioituneitani / hurmioitunehiani

hurmioituneitasi / hurmioitunehiasi

hurmioituneitansa / hurmioituneitaan / hurmioitunehiansa / hurmioitunehiaan

Gen

-n

hurmioituneeni

hurmioituneesi

hurmioituneensa

hurmioituneitteni / hurmioituneideni / hurmioitunehieni / hurmioitunehitteni

hurmioituneittesi / hurmioituneidesi / hurmioitunehiesi / hurmioitunehittesi

hurmioituneittensa / hurmioituneidensa / hurmioitunehiensa / hurmioitunehittensa

Ill

mihin

hurmioituneeseeni

hurmioituneeseesi

hurmioituneeseensa

hurmioituneisiini / hurmioituneihini / hurmioitunehisini

hurmioituneisiisi / hurmioituneihisi / hurmioitunehisisi

hurmioituneisiinsa / hurmioituneihinsa / hurmioitunehisinsa

Ine

-ssa

hurmioituneessani

hurmioituneessasi

hurmioituneessansa / hurmioituneessaan

hurmioitunehissani / hurmioituneissani

hurmioitunehissasi / hurmioituneissasi

hurmioitunehissansa / hurmioitunehissaan / hurmioituneissansa / hurmioituneissaan

Ela

-sta

hurmioituneestani

hurmioituneestasi

hurmioituneestansa / hurmioituneestaan

hurmioitunehistani / hurmioituneistani

hurmioitunehistasi / hurmioituneistasi

hurmioitunehistansa / hurmioitunehistaan / hurmioituneistansa / hurmioituneistaan

All

-lle

hurmioituneelleni

hurmioituneellesi

hurmioituneellensa / hurmioituneelleen

hurmioitunehilleni / hurmioituneilleni

hurmioitunehillesi / hurmioituneillesi

hurmioitunehillensa / hurmioitunehillean / hurmioituneillensa / hurmioituneillean

Ade

-lla

hurmioituneellani

hurmioituneellasi

hurmioituneellansa / hurmioituneellaan

hurmioitunehillani / hurmioituneillani

hurmioitunehillasi / hurmioituneillasi

hurmioitunehillansa / hurmioitunehillaan / hurmioituneillansa / hurmioituneillaan

Abl

-lta

hurmioituneeltani

hurmioituneeltasi

hurmioituneeltansa / hurmioituneeltaan

hurmioitunehiltani / hurmioituneiltani

hurmioitunehiltasi / hurmioituneiltasi

hurmioitunehiltansa / hurmioitunehiltaan / hurmioituneiltansa / hurmioituneiltaan

Tra

-ksi

hurmioituneekseni

hurmioituneeksesi

hurmioituneeksensa / hurmioituneekseen

hurmioitunehikseni / hurmioituneikseni

hurmioitunehiksesi / hurmioituneiksesi

hurmioitunehikseen / hurmioitunehiksensa / hurmioituneikseen / hurmioituneiksensa

Ess

-na

hurmioituneenani

hurmioituneenasi

hurmioituneenansa / hurmioituneenaan

hurmioitunehinani / hurmioituneinani

hurmioitunehinasi / hurmioituneinasi

hurmioitunehinansa / hurmioitunehinaan / hurmioituneinansa / hurmioituneinaan

Abe

-tta

hurmioituneettani

hurmioituneettasi

hurmioituneettansa / hurmioituneettaan

hurmioitunehittani / hurmioituneittani

hurmioitunehittasi / hurmioituneittasi

hurmioitunehittansa / hurmioitunehittaan / hurmioituneittansa / hurmioituneittaan

Com

-ne

-

-

-

hurmioitunehineni / hurmioituneineni

hurmioitunehinesi / hurmioituneinesi

hurmioitunehineen / hurmioitunehinensa / hurmioituneineen / hurmioituneinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hurmioituneemme

hurmioituneemme

hurmioituneenne

hurmioituneenne

hurmioituneensa

hurmioituneensa

Par

-ta

hurmioitunuttamme

hurmioituneitamme / hurmioitunehiamme

hurmioitunuttanne

hurmioituneitanne / hurmioitunehianne

hurmioitunuttansa / hurmioitunuttaan

hurmioituneitansa / hurmioituneitaan / hurmioitunehiansa / hurmioitunehiaan

Gen

-n

hurmioituneemme

hurmioituneittemme / hurmioituneidemme / hurmioitunehiemme / hurmioitunehittemme

hurmioituneenne

hurmioituneittenne / hurmioituneidenne / hurmioitunehienne / hurmioitunehittenne

hurmioituneensa

hurmioituneittensa / hurmioituneidensa / hurmioitunehiensa / hurmioitunehittensa

Ill

mihin

hurmioituneeseemme

hurmioituneisiimme / hurmioituneihimme / hurmioitunehisimme

hurmioituneeseenne

hurmioituneisiinne / hurmioituneihinne / hurmioitunehisinne

hurmioituneeseensa

hurmioituneisiinsa / hurmioituneihinsa / hurmioitunehisinsa

Ine

-ssa

hurmioituneessamme

hurmioitunehissamme / hurmioituneissamme

hurmioituneessanne

hurmioitunehissanne / hurmioituneissanne

hurmioituneessansa / hurmioituneessaan

hurmioitunehissansa / hurmioitunehissaan / hurmioituneissansa / hurmioituneissaan

Ela

-sta

hurmioituneestamme

hurmioitunehistamme / hurmioituneistamme

hurmioituneestanne

hurmioitunehistanne / hurmioituneistanne

hurmioituneestansa / hurmioituneestaan

hurmioitunehistansa / hurmioitunehistaan / hurmioituneistansa / hurmioituneistaan

All

-lle

hurmioituneellemme

hurmioitunehillemme / hurmioituneillemme

hurmioituneellenne

hurmioitunehillenne / hurmioituneillenne

hurmioituneellensa / hurmioituneelleen

hurmioitunehillensa / hurmioitunehillean / hurmioituneillensa / hurmioituneillean

Ade

-lla

hurmioituneellamme

hurmioitunehillamme / hurmioituneillamme

hurmioituneellanne

hurmioitunehillanne / hurmioituneillanne

hurmioituneellansa / hurmioituneellaan

hurmioitunehillansa / hurmioitunehillaan / hurmioituneillansa / hurmioituneillaan

Abl

-lta

hurmioituneeltamme

hurmioitunehiltamme / hurmioituneiltamme

hurmioituneeltanne

hurmioitunehiltanne / hurmioituneiltanne

hurmioituneeltansa / hurmioituneeltaan

hurmioitunehiltansa / hurmioitunehiltaan / hurmioituneiltansa / hurmioituneiltaan

Tra

-ksi

hurmioituneeksemme

hurmioitunehiksemme / hurmioituneiksemme

hurmioituneeksenne

hurmioitunehiksenne / hurmioituneiksenne

hurmioituneeksensa / hurmioituneekseen

hurmioitunehikseen / hurmioitunehiksensa / hurmioituneikseen / hurmioituneiksensa

Ess

-na

hurmioituneenamme

hurmioitunehinamme / hurmioituneinamme

hurmioituneenanne

hurmioitunehinanne / hurmioituneinanne

hurmioituneenansa / hurmioituneenaan

hurmioitunehinansa / hurmioitunehinaan / hurmioituneinansa / hurmioituneinaan

Abe

-tta

hurmioituneettamme

hurmioitunehittamme / hurmioituneittamme

hurmioituneettanne

hurmioitunehittanne / hurmioituneittanne

hurmioituneettansa / hurmioituneettaan

hurmioitunehittansa / hurmioitunehittaan / hurmioituneittansa / hurmioituneittaan

Com

-ne

-

hurmioitunehinemme / hurmioituneinemme

-

hurmioitunehinenne / hurmioituneinenne

-

hurmioitunehineen / hurmioitunehinensa / hurmioituneineen / hurmioituneinensa

Singular

Plural

Nom

-

hurmioituneemme

hurmioituneenne

hurmioituneensa

hurmioituneemme

hurmioituneenne

hurmioituneensa

Par

-ta

hurmioitunuttamme

hurmioitunuttanne

hurmioitunuttansa / hurmioitunuttaan

hurmioituneitamme / hurmioitunehiamme

hurmioituneitanne / hurmioitunehianne

hurmioituneitansa / hurmioituneitaan / hurmioitunehiansa / hurmioitunehiaan

Gen

-n

hurmioituneemme

hurmioituneenne

hurmioituneensa

hurmioituneittemme / hurmioituneidemme / hurmioitunehiemme / hurmioitunehittemme

hurmioituneittenne / hurmioituneidenne / hurmioitunehienne / hurmioitunehittenne

hurmioituneittensa / hurmioituneidensa / hurmioitunehiensa / hurmioitunehittensa

Ill

mihin

hurmioituneeseemme

hurmioituneeseenne

hurmioituneeseensa

hurmioituneisiimme / hurmioituneihimme / hurmioitunehisimme

hurmioituneisiinne / hurmioituneihinne / hurmioitunehisinne

hurmioituneisiinsa / hurmioituneihinsa / hurmioitunehisinsa

Ine

-ssa

hurmioituneessamme

hurmioituneessanne

hurmioituneessansa / hurmioituneessaan

hurmioitunehissamme / hurmioituneissamme

hurmioitunehissanne / hurmioituneissanne

hurmioitunehissansa / hurmioitunehissaan / hurmioituneissansa / hurmioituneissaan

Ela

-sta

hurmioituneestamme

hurmioituneestanne

hurmioituneestansa / hurmioituneestaan

hurmioitunehistamme / hurmioituneistamme

hurmioitunehistanne / hurmioituneistanne

hurmioitunehistansa / hurmioitunehistaan / hurmioituneistansa / hurmioituneistaan

All

-lle

hurmioituneellemme

hurmioituneellenne

hurmioituneellensa / hurmioituneelleen

hurmioitunehillemme / hurmioituneillemme

hurmioitunehillenne / hurmioituneillenne

hurmioitunehillensa / hurmioitunehillean / hurmioituneillensa / hurmioituneillean

Ade

-lla

hurmioituneellamme

hurmioituneellanne

hurmioituneellansa / hurmioituneellaan

hurmioitunehillamme / hurmioituneillamme

hurmioitunehillanne / hurmioituneillanne

hurmioitunehillansa / hurmioitunehillaan / hurmioituneillansa / hurmioituneillaan

Abl

-lta

hurmioituneeltamme

hurmioituneeltanne

hurmioituneeltansa / hurmioituneeltaan

hurmioitunehiltamme / hurmioituneiltamme

hurmioitunehiltanne / hurmioituneiltanne

hurmioitunehiltansa / hurmioitunehiltaan / hurmioituneiltansa / hurmioituneiltaan

Tra

-ksi

hurmioituneeksemme

hurmioituneeksenne

hurmioituneeksensa / hurmioituneekseen

hurmioitunehiksemme / hurmioituneiksemme

hurmioitunehiksenne / hurmioituneiksenne

hurmioitunehikseen / hurmioitunehiksensa / hurmioituneikseen / hurmioituneiksensa

Ess

-na

hurmioituneenamme

hurmioituneenanne

hurmioituneenansa / hurmioituneenaan

hurmioitunehinamme / hurmioituneinamme

hurmioitunehinanne / hurmioituneinanne

hurmioitunehinansa / hurmioitunehinaan / hurmioituneinansa / hurmioituneinaan

Abe

-tta

hurmioituneettamme

hurmioituneettanne

hurmioituneettansa / hurmioituneettaan

hurmioitunehittamme / hurmioituneittamme

hurmioitunehittanne / hurmioituneittanne

hurmioitunehittansa / hurmioitunehittaan / hurmioituneittansa / hurmioituneittaan

Com

-ne

-

-

-

hurmioitunehinemme / hurmioituneinemme

hurmioitunehinenne / hurmioituneinenne

hurmioitunehineen / hurmioitunehinensa / hurmioituneineen / hurmioituneinensa

ecstatic hurmioitunut, haltioitunut
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018; Tatoeba; WikiMatrix; OpenSubtitles Ei huimaavan tai hurmioituneen onnellisia... Not giddy not ecstatic. Hän oli täysin hurmioitunut sinusta. He was completely enraptured with you. Olen edelleen hurmioitunut hänen kyvyistään. I am still enthralled by her abilities. Äiti oli hurmioitunut kauniista auringonlaskusta. The mother was mesmerized by the beautiful sunset. Eric, tunnet olosi nyt hyväksi, jopa hurmioituneeksi. Eric, you feel fine now, ecstatic, even, it's common. Hurmioitunut yleisö taputti innokkaasti esityksen jälkeen. The enthralled audience applauded enthusiastically after the performance. Hurmioitunut yleisö antoi hänelle suuren suosionosoituksen. The enthralled audience gave him a big round of applause. Hurmioituneet kasvot. Amazing Faces. Professori oli hurmioitunut oppilaidensa innosta oppimiseen. The professor was captivated by the enthusiasm of his students for learning. Hänen hurmioitunut ilmeensä kertoi enemmän kuin tuhat sanaa. His rapt expression spoke louder than a thousand words. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

hurmioitunut

hurmioituneet

Par

-ta

hurmioitunutta

hurmioituneita

Gen

-n

hurmioituneen

hurmioituneitten / hurmioituneiden

Ill

mihin

hurmioituneeseen

hurmioituneisiin / hurmioituneihin

Ine

-ssa

hurmioituneessa

hurmioituneissa

Ela

-sta

hurmioituneesta

hurmioituneista

All

-lle

hurmioituneelle

hurmioituneille

Ade

-lla

hurmioituneella

hurmioituneilla

Abl

-lta

hurmioituneelta

hurmioituneilta

Tra

-ksi

hurmioituneeksi

hurmioituneiksi

Ess

-na

hurmioituneena

hurmioituneina

Abe

-tta

hurmioituneetta

hurmioituneitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hurmioitunein

Normative

Singular

Plural

Nom

-

hurmioitunut

hurmioituneet

Par

-ta

hurmioitunutta

hurmioituneita

Gen

-n

hurmioituneen

hurmioituneitten / hurmioituneiden

Ill

mihin

hurmioituneeseen

hurmioituneisiin / hurmioituneihin

Ine

-ssa

hurmioituneessa

hurmioituneissa

Ela

-sta

hurmioituneesta

hurmioituneista

All

-lle

hurmioituneelle

hurmioituneille

Ade

-lla

hurmioituneella

hurmioituneilla

Abl

-lta

hurmioituneelta

hurmioituneilta

Tra

-ksi

hurmioituneeksi

hurmioituneiksi

Ess

-na

hurmioituneena

hurmioituneina

Abe

-tta

hurmioituneetta

hurmioituneitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hurmioitunein

Comparative

SingularPlural

Nom

-

hurmioituneempi

hurmioituneemmat

Par

-ta

hurmioituneempaa

hurmioituneempia

Gen

-n

hurmioituneemman

hurmioituneempien

Ill

mihin

hurmioituneempiin

hurmioituneempiin

Ine

-ssa

hurmioituneemmassa

hurmioituneemmissa

Ela

-sta

hurmioituneemmasta

hurmioituneemmista

All

-lle

hurmioituneemmalle

hurmioituneemmille

Ade

-lla

hurmioituneemmalla

hurmioituneemmilla

Abl

-lta

hurmioituneemmalta

hurmioituneemmilta

Tra

-ksi

hurmioituneemmaksi

hurmioituneemmiksi

Ess

-na

hurmioituneempana

hurmioituneempina

Abe

-tta

hurmioituneemmatta

hurmioituneemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hurmioituneemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

hurmioituneempi

hurmioituneemmat

Par

-ta

hurmioituneempaa

hurmioituneempia

Gen

-n

hurmioituneemman

hurmioituneempien

Ill

mihin

hurmioituneempiin

hurmioituneempiin

Ine

-ssa

hurmioituneemmassa

hurmioituneemmissa

Ela

-sta

hurmioituneemmasta

hurmioituneemmista

All

-lle

hurmioituneemmalle

hurmioituneemmille

Ade

-lla

hurmioituneemmalla

hurmioituneemmilla

Abl

-lta

hurmioituneemmalta

hurmioituneemmilta

Tra

-ksi

hurmioituneemmaksi

hurmioituneemmiksi

Ess

-na

hurmioituneempana

hurmioituneempina

Abe

-tta

hurmioituneemmatta

hurmioituneemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hurmioituneemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

hurmioitunein

hurmioituneimmat

Par

-ta

hurmioituneinta

hurmioituneimpia

Gen

-n

hurmioituneimman

hurmioituneinten / hurmioituneimpien

Ill

mihin

hurmioituneimpaan

hurmioituneimpiin

Ine

-ssa

hurmioituneimmassa

hurmioituneimmissa

Ela

-sta

hurmioituneimmasta

hurmioituneimmista

All

-lle

hurmioituneimmalle

hurmioituneimmille

Ade

-lla

hurmioituneimmalla

hurmioituneimmilla

Abl

-lta

hurmioituneimmalta

hurmioituneimmilta

Tra

-ksi

hurmioituneimmaksi

hurmioituneimmiksi

Ess

-na

hurmioituneimpana

hurmioituneimpina

Abe

-tta

hurmioituneimmatta

hurmioituneimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hurmioituneimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

hurmioitunein

hurmioituneimmat

Par

-ta

hurmioituneinta

hurmioituneimpia

Gen

-n

hurmioituneimman

hurmioituneinten / hurmioituneimpien

Ill

mihin

hurmioituneimpaan

hurmioituneimpiin

Ine

-ssa

hurmioituneimmassa

hurmioituneimmissa

Ela

-sta

hurmioituneimmasta

hurmioituneimmista

All

-lle

hurmioituneimmalle

hurmioituneimmille

Ade

-lla

hurmioituneimmalla

hurmioituneimmilla

Abl

-lta

hurmioituneimmalta

hurmioituneimmilta

Tra

-ksi

hurmioituneimmaksi

hurmioituneimmiksi

Ess

-na

hurmioituneimpana

hurmioituneimpina

Abe

-tta

hurmioituneimmatta

hurmioituneimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hurmioituneimmin

Wiktionary

(intransitive) To become ecstatic. Show more arrow right hurmio +‎ -oitua Show more arrow right
to go into ecstasies hurmioitua
ecstatic
Show more arrow right
Suomi24 Parallel Corpus; OPUS; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Tatoeba; WikiMatrix; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; jw2019 Olen hurmioitunut tästä uudesta kirjasta. I am enchanted by this new book. Hän oli hurmioitunut kauniista maisemista. He was enthralled by the beautiful scenery. Hurmioitunut ihastui ensisilmäyksellä nuoreen naiseen. He enraptured at first sight with the young woman. Hän oli täysin hurmioitunut uudenvuoden ilotulituksesta. She was completely enchanted by the New Year's fireworks. Hurmioitunut yleisö taputti innokkaasti esityksen jälkeen. The captivated audience applauded enthusiastically after the performance. Hurmioituneet kasvot. Amazing Faces. 1924 Hurmioituneet kasvot, runokokoelma. 1924 Hurmioituneet kasvot, poetry collection. Ettehän ole nähnyt näkyjä hurmioituneena? You haven' t had any ecstatic visions, have you? Ei huimaavan tai hurmioituneen onnellisia... Not giddy not ecstatic. Koira vain sulki silmänsä ja makasi hurmioituneena. The dog would just close its eyes and lie there in ecstasy.”. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

hurmioidun

en hurmioidu

ii

hurmioidut

et hurmioidu

iii

hurmioituu

ei hurmioidu

Plural

Positive

Negative

i

hurmioidumme / hurmioidutaan

emme hurmioidu / ei hurmioiduta

ii

hurmioidutte

ette hurmioidu

iii

hurmioituvat

eivät hurmioidu

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

hurmioiduin

en hurmioitunut

ii

hurmioiduit

et hurmioitunut

iii

hurmioitui

ei hurmioitunut

Plural

Positive

Negative

i

hurmioiduimme / hurmioiduttiin

emme hurmioituneet / ei hurmioiduttu

ii

hurmioiduitte

ette hurmioituneet

iii

hurmioituivat

eivät hurmioituneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen hurmioitunut

en ole hurmioitunut

ii

olet hurmioitunut

et ole hurmioitunut

iii

on hurmioitunut

ei ole hurmioitunut

Plural

Positive

Negative

i

olemme hurmioituneet

emme ole hurmioituneet

ii

olette hurmioituneet

ette ole hurmioituneet

iii

ovat hurmioituneet

eivät ole hurmioituneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin hurmioitunut

en ollut hurmioitunut

ii

olit hurmioitunut

et ollut hurmioitunut

iii

oli hurmioitunut

ei ollut hurmioitunut

Plural

Positive

Negative

i

olimme hurmioituneet

emme olleet hurmioituneet

ii

olitte hurmioituneet

ette olleet hurmioituneet

iii

olivat hurmioituneet

eivät olleet hurmioituneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

hurmioituisin

en hurmioituisi

ii

hurmioituisit

et hurmioituisi

iii

hurmioituisi

ei hurmioituisi

Plural

Positive

Negative

i

hurmioituisimme

emme hurmioituisi

ii

hurmioituisitte

ette hurmioituisi

iii

hurmioituisivat

eivät hurmioituisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin hurmioitunut

en olisi hurmioitunut

ii

olisit hurmioitunut

et olisi hurmioitunut

iii

olisi hurmioitunut

ei olisi hurmioitunut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme hurmioituneet

emme olisi hurmioituneet

ii

olisitte hurmioituneet

ette olisi hurmioituneet

iii

olisivat hurmioituneet

eivät olisi hurmioituneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

hurmioitunen

en hurmioitune

ii

hurmioitunet

et hurmioitune

iii

hurmioitunee

ei hurmioitune

Plural

Positive

Negative

i

hurmioitunemme

emme hurmioitune

ii

hurmioitunette

ette hurmioitune

iii

hurmioitunevat

eivät hurmioitune

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen hurmioitunut

en liene hurmioitunut

ii

lienet hurmioitunut

et liene hurmioitunut

iii

lienee hurmioitunut

ei liene hurmioitunut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme hurmioituneet

emme liene hurmioituneet

ii

lienette hurmioituneet

ette liene hurmioituneet

iii

lienevät hurmioituneet

eivät liene hurmioituneet

Imperative

Singular

i

-

ii

hurmioidu

iii

hurmioitukoon

Plural

i

hurmioitukaamme

ii

hurmioitukaa

iii

hurmioitukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

hurmioitua

Tra

-ksi

hurmioituaksensa / hurmioituakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

hurmioituessa

Ins

-in

hurmioituen

Ine

-ssa

hurmioiduttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

hurmioitumaan

Ine

-ssa

hurmioitumassa

Ela

-sta

hurmioitumasta

Ade

-lla

hurmioitumalla

Abe

-tta

hurmioitumatta

Ins

-in

hurmioituman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

hurmioituminen

Par

-ta

hurmioitumista

Infinitive V

hurmioitumaisillaan / hurmioitumaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

hurmioidutaan

ei hurmioiduta

Imperfect

hurmioiduttiin

ei hurmioiduttu

Potential

hurmioiduttaneen

ei hurmioiduttane

Conditional

hurmioiduttaisiin

ei hurmioiduttaisi

Imperative Present

hurmioiduttakoon

älköön hurmioiduttako

Imperative Perfect

olkoon hurmioiduttu

älköön hurmioiduttu

Positive

Negative

Present

hurmioidutaan

ei hurmioiduta

Imperfect

hurmioiduttiin

ei hurmioiduttu

Potential

hurmioiduttaneen

ei hurmioiduttane

Conditional

hurmioiduttaisiin

ei hurmioiduttaisi

Imperative Present

hurmioiduttakoon

älköön hurmioiduttako

Imperative Perfect

olkoon hurmioiduttu

älköön hurmioiduttu

Participle

Active

Passive

1st

hurmioituva

hurmioiduttava

2nd

hurmioitunut

hurmioiduttu

3rd

hurmioituma

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

hurmioitunut

hurmioituneet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

hurmioituneitten / hurmioituneiden / hurmioitunehien / hurmioitunehitten

Solve

Ill

mihin

hurmioituneeseen

Solve

Ine

-ssa

hurmioitunehissa / hurmioituneissa

Solve

Ela

-sta

hurmioituneesta

hurmioitunehista / hurmioituneista

All

-lle

hurmioituneelle

Solve

Ade

-lla

hurmioitunehilla / hurmioituneilla

Solve

Abl

-lta

hurmioituneelta

hurmioitunehilta / hurmioituneilta

Tra

-ksi

hurmioituneeksi

hurmioitunehiksi / hurmioituneiksi

Ess

-na

hurmioituneena

hurmioitunehina / hurmioituneina

Abe

-tta

hurmioituneetta

hurmioitunehitta / hurmioituneitta

Com

-ne

-

hurmioitunehine / hurmioituneine

Ins

-in

-

hurmioitunehin / hurmioitunein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hurmioitunut

hurmioituneet

Par

-ta

Gen

-n

hurmioituneitten / hurmioituneiden / hurmioitunehien / hurmioitunehitten

Ill

mihin

hurmioituneeseen

Ine

-ssa

hurmioitunehissa / hurmioituneissa

Ela

-sta

hurmioituneesta

hurmioitunehista / hurmioituneista

All

-lle

hurmioituneelle

Ade

-lla

hurmioitunehilla / hurmioituneilla

Abl

-lta

hurmioituneelta

hurmioitunehilta / hurmioituneilta

Tra

-ksi

hurmioituneeksi

hurmioitunehiksi / hurmioituneiksi

Ess

-na

hurmioituneena

hurmioitunehina / hurmioituneina

Abe

-tta

hurmioituneetta

hurmioitunehitta / hurmioituneitta

Com

-ne

-

hurmioitunehine / hurmioituneine

Ins

-in

-

hurmioitunehin / hurmioitunein

Normative Solved!

SingularPlural

Nom

-

hurmioitunut

hurmioituneet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

hurmioituneitten / hurmioituneiden

Solve

Ill

mihin

hurmioituneeseen

Solve

Ine

-ssa

hurmioituneissa

Solve

Ela

-sta

hurmioituneesta

hurmioituneista

All

-lle

hurmioituneelle

Solve

Ade

-lla

hurmioituneilla

Solve

Abl

-lta

hurmioituneelta

hurmioituneilta

Tra

-ksi

hurmioituneeksi

hurmioituneiksi

Ess

-na

hurmioituneena

hurmioituneina

Abe

-tta

hurmioituneetta

hurmioituneitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hurmioitunein

Normative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

hurmioitunut

hurmioituneet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

hurmioituneitten / hurmioituneiden

Solve

Ill

mihin

hurmioituneeseen

Solve

Ine

-ssa

hurmioituneissa

Solve

Ela

-sta

hurmioituneesta

hurmioituneista

All

-lle

hurmioituneelle

Solve

Ade

-lla

hurmioituneilla

Solve

Abl

-lta

hurmioituneelta

hurmioituneilta

Tra

-ksi

hurmioituneeksi

hurmioituneiksi

Ess

-na

hurmioituneena

hurmioituneina

Abe

-tta

hurmioituneetta

hurmioituneitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hurmioitunein

Comparative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

hurmioituneempia

Solve

Gen

-n

hurmioituneemman

hurmioituneempien

Ill

mihin

hurmioituneempiin

Solve

Ine

-ssa

hurmioituneemmassa

hurmioituneemmissa

Ela

-sta

hurmioituneemmasta

hurmioituneemmista

All

-lle

hurmioituneemmalle

hurmioituneemmille

Ade

-lla

hurmioituneemmalla

Solve

Abl

-lta

hurmioituneemmilta

Solve

Tra

-ksi

hurmioituneemmaksi

hurmioituneemmiksi

Ess

-na

hurmioituneempana

hurmioituneempina

Abe

-tta

hurmioituneemmatta

hurmioituneemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hurmioituneemmin

Comparative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

hurmioituneempia

Solve

Gen

-n

hurmioituneemman

hurmioituneempien

Ill

mihin

hurmioituneempiin

Solve

Ine

-ssa

hurmioituneemmassa

hurmioituneemmissa

Ela

-sta

hurmioituneemmasta

hurmioituneemmista

All

-lle

hurmioituneemmalle

hurmioituneemmille

Ade

-lla

hurmioituneemmalla

Solve

Abl

-lta

hurmioituneemmilta

Solve

Tra

-ksi

hurmioituneemmaksi

hurmioituneemmiksi

Ess

-na

hurmioituneempana

hurmioituneempina

Abe

-tta

hurmioituneemmatta

hurmioituneemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hurmioituneemmin

Superlative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

hurmioituneimpia

Solve

Gen

-n

hurmioituneimman

hurmioituneinten / hurmioituneimpien

Ill

mihin

hurmioituneimpiin

Solve

Ine

-ssa

hurmioituneimmassa

Solve

Ela

-sta

hurmioituneimmasta

hurmioituneimmista

All

-lle

hurmioituneimmalle

hurmioituneimmille

Ade

-lla

hurmioituneimmilla

Solve

Abl

-lta

hurmioituneimmalta

hurmioituneimmilta

Tra

-ksi

hurmioituneimmaksi

hurmioituneimmiksi

Ess

-na

hurmioituneimpana

hurmioituneimpina

Abe

-tta

hurmioituneimmatta

hurmioituneimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hurmioituneimmin

Superlative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

hurmioituneimpia

Solve

Gen

-n

hurmioituneimman

hurmioituneinten / hurmioituneimpien

Ill

mihin

hurmioituneimpiin

Solve

Ine

-ssa

hurmioituneimmassa

Solve

Ela

-sta

hurmioituneimmasta

hurmioituneimmista

All

-lle

hurmioituneimmalle

hurmioituneimmille

Ade

-lla

hurmioituneimmilla

Solve

Abl

-lta

hurmioituneimmalta

hurmioituneimmilta

Tra

-ksi

hurmioituneimmaksi

hurmioituneimmiksi

Ess

-na

hurmioituneimpana

hurmioituneimpina

Abe

-tta

hurmioituneimmatta

hurmioituneimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hurmioituneimmin

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en hurmioidu

Solve

ii

hurmioidut

et hurmioidu

iii

ei hurmioidu

Solve

Plural

Positive

Negative

i

hurmioidumme / hurmioidutaan

emme hurmioidu / ei hurmioiduta

ii

hurmioidutte

ette hurmioidu

iii

hurmioituvat

eivät Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en hurmioidu
Solve

ii

hurmioidutet hurmioidu

iii

ei hurmioidu
Solve

Plural

PositiveNegative

i

hurmioidumme / hurmioidutaanemme hurmioidu / ei hurmioiduta

ii

hurmioidutteette hurmioidu

iii

hurmioituvateivät
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

hurmioiduin

en Solve

ii

et hurmioitunut

Solve

iii

ei hurmioitunut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

hurmioiduimme / hurmioiduttiin

emme / ei Solve

ii

hurmioiduitte

ette hurmioituneet

iii

hurmioituivat

eivät hurmioituneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

hurmioiduinen
Solve

ii

et hurmioitunut
Solve

iii

ei hurmioitunut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

hurmioiduimme / hurmioiduttiinemme / ei
Solve

ii

hurmioiduitteette hurmioituneet

iii

hurmioituivateivät hurmioituneet
Imperative Solved!

sinä

hurmioidu

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

hurmioidu

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

hurmioituisin

en Solve

ii

et hurmioituisi

Solve

iii

hurmioituisi

ei hurmioituisi

Plural

Positive

Negative

i

hurmioituisimme

emme hurmioituisi

ii

ette hurmioituisi

Solve

iii

hurmioituisivat

eivät hurmioituisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

hurmioituisinen
Solve

ii

et hurmioituisi
Solve

iii

hurmioituisiei hurmioituisi

Plural

PositiveNegative

i

hurmioituisimmeemme hurmioituisi

ii

ette hurmioituisi
Solve

iii

hurmioituisivateivät hurmioituisi
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept