hurmioitunut |
Noun, Singular Nominative |
|
Adjective, Singular Nominative |
||
Verb, Active voice Indicative Preterite Con negative form of verb Singular |
||
Verb, Active voice Participle with suffix nut Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
hurmioituneet |
|
Par |
-ta |
hurmioitunutta |
hurmioituneita / hurmioitunehia |
Gen |
-n |
hurmioituneen |
hurmioituneitten / hurmioituneiden / hurmioitunehien / hurmioitunehitten |
Ill |
mihin |
hurmioituneeseen |
hurmioituneisiin / hurmioituneihin / hurmioitunehisin |
Ine |
-ssa |
hurmioituneessa |
hurmioitunehissa / hurmioituneissa |
Ela |
-sta |
hurmioituneesta |
hurmioitunehista / hurmioituneista |
All |
-lle |
hurmioituneelle |
hurmioitunehille / hurmioituneille |
Ade |
-lla |
hurmioituneella |
hurmioitunehilla / hurmioituneilla |
Abl |
-lta |
hurmioituneelta |
hurmioitunehilta / hurmioituneilta |
Tra |
-ksi |
hurmioituneeksi |
hurmioitunehiksi / hurmioituneiksi |
Ess |
-na |
hurmioituneena |
hurmioitunehina / hurmioituneina |
Abe |
-tta |
hurmioituneetta |
hurmioitunehitta / hurmioituneitta |
Com |
-ne |
- |
hurmioitunehine / hurmioituneine |
Ins |
-in |
- |
hurmioitunehin / hurmioitunein |
Singular
Plural
Nom
-
hurmioituneet
Par
-ta
hurmioitunutta
hurmioituneita / hurmioitunehia
Gen
-n
hurmioituneen
hurmioituneitten / hurmioituneiden / hurmioitunehien / hurmioitunehitten
Ill
mihin
hurmioituneeseen
hurmioituneisiin / hurmioituneihin / hurmioitunehisin
Ine
-ssa
hurmioituneessa
hurmioitunehissa / hurmioituneissa
Ela
-sta
hurmioituneesta
hurmioitunehista / hurmioituneista
All
-lle
hurmioituneelle
hurmioitunehille / hurmioituneille
Ade
-lla
hurmioituneella
hurmioitunehilla / hurmioituneilla
Abl
-lta
hurmioituneelta
hurmioitunehilta / hurmioituneilta
Tra
-ksi
hurmioituneeksi
hurmioitunehiksi / hurmioituneiksi
Ess
-na
hurmioituneena
hurmioitunehina / hurmioituneina
Abe
-tta
hurmioituneetta
hurmioitunehitta / hurmioituneitta
Com
-ne
-
hurmioitunehine / hurmioituneine
Ins
-in
-
hurmioitunehin / hurmioitunein
ecstatic | hurmioitunut, haltioitunut |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hurmioitunee |
hurmioitunee |
hurmioitunee |
hurmioitunee |
hurmioitunee |
hurmioitunee |
Par |
-ta |
hurmioitunutta |
hurmioituneita |
hurmioitunutta |
hurmioituneita |
hurmioitunutta |
hurmioituneita |
Gen |
-n |
hurmioitunee |
hurmioituneitte |
hurmioitunee |
hurmioituneitte |
hurmioitunee |
hurmioituneitte |
Ill |
mihin |
hurmioituneesee |
hurmioituneisii |
hurmioituneesee |
hurmioituneisii |
hurmioituneesee |
hurmioituneisii |
Ine |
-ssa |
hurmioituneessa |
hurmioitunehissa |
hurmioituneessa |
hurmioitunehissa |
hurmioituneessa |
hurmioitunehissa |
Ela |
-sta |
hurmioituneesta |
hurmioitunehista |
hurmioituneesta |
hurmioitunehista |
hurmioituneesta |
hurmioitunehista |
All |
-lle |
hurmioituneelle |
hurmioitunehille |
hurmioituneelle |
hurmioitunehille |
hurmioituneelle |
hurmioitunehille |
Ade |
-lla |
hurmioituneella |
hurmioitunehilla |
hurmioituneella |
hurmioitunehilla |
hurmioituneella |
hurmioitunehilla |
Abl |
-lta |
hurmioituneelta |
hurmioitunehilta |
hurmioituneelta |
hurmioitunehilta |
hurmioituneelta |
hurmioitunehilta |
Tra |
-ksi |
hurmioituneekse |
hurmioitunehikse |
hurmioituneekse |
hurmioitunehikse |
hurmioituneekse |
hurmioitunehiks |
Ess |
-na |
hurmioituneena |
hurmioitunehina |
hurmioituneena |
hurmioitunehina |
hurmioituneena |
hurmioitunehina |
Abe |
-tta |
hurmioituneetta |
hurmioitunehitta |
hurmioituneetta |
hurmioitunehitta |
hurmioituneetta |
hurmioitunehitta |
Com |
-ne |
- |
hurmioitunehine |
- |
hurmioitunehine |
- |
hurmioitunehin |
Singular
Plural
Nom
-
hurmioitunee
hurmioitunee
hurmioitunee
hurmioitunee
hurmioitunee
hurmioitunee
Par
-ta
hurmioitunutta
hurmioitunutta
hurmioitunutta
hurmioituneita
hurmioituneita
hurmioituneita
Gen
-n
hurmioitunee
hurmioitunee
hurmioitunee
hurmioituneitte
hurmioituneitte
hurmioituneitte
Ill
mihin
hurmioituneesee
hurmioituneesee
hurmioituneesee
hurmioituneisii
hurmioituneisii
hurmioituneisii
Ine
-ssa
hurmioituneessa
hurmioituneessa
hurmioituneessa
hurmioitunehissa
hurmioitunehissa
hurmioitunehissa
Ela
-sta
hurmioituneesta
hurmioituneesta
hurmioituneesta
hurmioitunehista
hurmioitunehista
hurmioitunehista
All
-lle
hurmioituneelle
hurmioituneelle
hurmioituneelle
hurmioitunehille
hurmioitunehille
hurmioitunehille
Ade
-lla
hurmioituneella
hurmioituneella
hurmioituneella
hurmioitunehilla
hurmioitunehilla
hurmioitunehilla
Abl
-lta
hurmioituneelta
hurmioituneelta
hurmioituneelta
hurmioitunehilta
hurmioitunehilta
hurmioitunehilta
Tra
-ksi
hurmioituneekse
hurmioituneekse
hurmioituneekse
hurmioitunehikse
hurmioitunehikse
hurmioitunehiks
Ess
-na
hurmioituneena
hurmioituneena
hurmioituneena
hurmioitunehina
hurmioitunehina
hurmioitunehina
Abe
-tta
hurmioituneetta
hurmioituneetta
hurmioituneetta
hurmioitunehitta
hurmioitunehitta
hurmioitunehitta
Com
-ne
-
-
-
hurmioitunehine
hurmioitunehine
hurmioitunehin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hurmioitunee |
hurmioitunee |
hurmioitunee |
hurmioitunee |
hurmioitunee |
hurmioitunee |
Par |
-ta |
hurmioitunutta |
hurmioituneita |
hurmioitunutta |
hurmioituneita |
hurmioitunutta |
hurmioituneita |
Gen |
-n |
hurmioitunee |
hurmioituneitte |
hurmioitunee |
hurmioituneitte |
hurmioitunee |
hurmioituneitte |
Ill |
mihin |
hurmioituneesee |
hurmioituneisii |
hurmioituneesee |
hurmioituneisii |
hurmioituneesee |
hurmioituneisii |
Ine |
-ssa |
hurmioituneessa |
hurmioitunehissa |
hurmioituneessa |
hurmioitunehissa |
hurmioituneessa |
hurmioitunehissa |
Ela |
-sta |
hurmioituneesta |
hurmioitunehista |
hurmioituneesta |
hurmioitunehista |
hurmioituneesta |
hurmioitunehista |
All |
-lle |
hurmioituneelle |
hurmioitunehille |
hurmioituneelle |
hurmioitunehille |
hurmioituneelle |
hurmioitunehille |
Ade |
-lla |
hurmioituneella |
hurmioitunehilla |
hurmioituneella |
hurmioitunehilla |
hurmioituneella |
hurmioitunehilla |
Abl |
-lta |
hurmioituneelta |
hurmioitunehilta |
hurmioituneelta |
hurmioitunehilta |
hurmioituneelta |
hurmioitunehilta |
Tra |
-ksi |
hurmioituneekse |
hurmioitunehikse |
hurmioituneekse |
hurmioitunehikse |
hurmioituneekse |
hurmioitunehiks |
Ess |
-na |
hurmioituneena |
hurmioitunehina |
hurmioituneena |
hurmioitunehina |
hurmioituneena |
hurmioitunehina |
Abe |
-tta |
hurmioituneetta |
hurmioitunehitta |
hurmioituneetta |
hurmioitunehitta |
hurmioituneetta |
hurmioitunehitta |
Com |
-ne |
- |
hurmioitunehine |
- |
hurmioitunehine |
- |
hurmioitunehin |
Singular
Plural
Nom
-
hurmioitunee
hurmioitunee
hurmioitunee
hurmioitunee
hurmioitunee
hurmioitunee
Par
-ta
hurmioitunutta
hurmioitunutta
hurmioitunutta
hurmioituneita
hurmioituneita
hurmioituneita
Gen
-n
hurmioitunee
hurmioitunee
hurmioitunee
hurmioituneitte
hurmioituneitte
hurmioituneitte
Ill
mihin
hurmioituneesee
hurmioituneesee
hurmioituneesee
hurmioituneisii
hurmioituneisii
hurmioituneisii
Ine
-ssa
hurmioituneessa
hurmioituneessa
hurmioituneessa
hurmioitunehissa
hurmioitunehissa
hurmioitunehissa
Ela
-sta
hurmioituneesta
hurmioituneesta
hurmioituneesta
hurmioitunehista
hurmioitunehista
hurmioitunehista
All
-lle
hurmioituneelle
hurmioituneelle
hurmioituneelle
hurmioitunehille
hurmioitunehille
hurmioitunehille
Ade
-lla
hurmioituneella
hurmioituneella
hurmioituneella
hurmioitunehilla
hurmioitunehilla
hurmioitunehilla
Abl
-lta
hurmioituneelta
hurmioituneelta
hurmioituneelta
hurmioitunehilta
hurmioitunehilta
hurmioitunehilta
Tra
-ksi
hurmioituneekse
hurmioituneekse
hurmioituneekse
hurmioitunehikse
hurmioitunehikse
hurmioitunehiks
Ess
-na
hurmioituneena
hurmioituneena
hurmioituneena
hurmioitunehina
hurmioitunehina
hurmioitunehina
Abe
-tta
hurmioituneetta
hurmioituneetta
hurmioituneetta
hurmioitunehitta
hurmioitunehitta
hurmioitunehitta
Com
-ne
-
-
-
hurmioitunehine
hurmioitunehine
hurmioitunehin
ecstatic | hurmioitunut, haltioitunut |
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
hurmioituneet |
|
Par |
-ta |
hurmioitunutta |
hurmioituneita |
Gen |
-n |
hurmioituneen |
hurmioituneitten / hurmioituneiden |
Ill |
mihin |
hurmioituneeseen |
hurmioituneisiin / hurmioituneihin |
Ine |
-ssa |
hurmioituneessa |
hurmioituneissa |
Ela |
-sta |
hurmioituneesta |
hurmioituneista |
All |
-lle |
hurmioituneelle |
hurmioituneille |
Ade |
-lla |
hurmioituneella |
hurmioituneilla |
Abl |
-lta |
hurmioituneelta |
hurmioituneilta |
Tra |
-ksi |
hurmioituneeksi |
hurmioituneiksi |
Ess |
-na |
hurmioituneena |
hurmioituneina |
Abe |
-tta |
hurmioituneetta |
hurmioituneitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
hurmioitunein |
Singular
Plural
Nom
-
hurmioituneet
Par
-ta
hurmioitunutta
hurmioituneita
Gen
-n
hurmioituneen
hurmioituneitten / hurmioituneiden
Ill
mihin
hurmioituneeseen
hurmioituneisiin / hurmioituneihin
Ine
-ssa
hurmioituneessa
hurmioituneissa
Ela
-sta
hurmioituneesta
hurmioituneista
All
-lle
hurmioituneelle
hurmioituneille
Ade
-lla
hurmioituneella
hurmioituneilla
Abl
-lta
hurmioituneelta
hurmioituneilta
Tra
-ksi
hurmioituneeksi
hurmioituneiksi
Ess
-na
hurmioituneena
hurmioituneina
Abe
-tta
hurmioituneetta
hurmioituneitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
hurmioitunein
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
hurmioituneempi |
hurmioituneemmat |
Par |
-ta |
hurmioituneempaa |
hurmioituneempia |
Gen |
-n |
hurmioituneemman |
hurmioituneempien |
Ill |
mihin |
hurmioituneempiin |
hurmioituneempiin |
Ine |
-ssa |
hurmioituneemmassa |
hurmioituneemmissa |
Ela |
-sta |
hurmioituneemmasta |
hurmioituneemmista |
All |
-lle |
hurmioituneemmalle |
hurmioituneemmille |
Ade |
-lla |
hurmioituneemmalla |
hurmioituneemmilla |
Abl |
-lta |
hurmioituneemmalta |
hurmioituneemmilta |
Tra |
-ksi |
hurmioituneemmaksi |
hurmioituneemmiksi |
Ess |
-na |
hurmioituneempana |
hurmioituneempina |
Abe |
-tta |
hurmioituneemmatta |
hurmioituneemmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
hurmioituneemmin |
Singular
Plural
Nom
-
hurmioituneempi
hurmioituneemmat
Par
-ta
hurmioituneempaa
hurmioituneempia
Gen
-n
hurmioituneemman
hurmioituneempien
Ill
mihin
hurmioituneempiin
hurmioituneempiin
Ine
-ssa
hurmioituneemmassa
hurmioituneemmissa
Ela
-sta
hurmioituneemmasta
hurmioituneemmista
All
-lle
hurmioituneemmalle
hurmioituneemmille
Ade
-lla
hurmioituneemmalla
hurmioituneemmilla
Abl
-lta
hurmioituneemmalta
hurmioituneemmilta
Tra
-ksi
hurmioituneemmaksi
hurmioituneemmiksi
Ess
-na
hurmioituneempana
hurmioituneempina
Abe
-tta
hurmioituneemmatta
hurmioituneemmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
hurmioituneemmin
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
hurmioitunein |
hurmioituneimmat |
Par |
-ta |
hurmioituneinta |
hurmioituneimpia |
Gen |
-n |
hurmioituneimman |
hurmioituneinten / hurmioituneimpien |
Ill |
mihin |
hurmioituneimpaan |
hurmioituneimpiin |
Ine |
-ssa |
hurmioituneimmassa |
hurmioituneimmissa |
Ela |
-sta |
hurmioituneimmasta |
hurmioituneimmista |
All |
-lle |
hurmioituneimmalle |
hurmioituneimmille |
Ade |
-lla |
hurmioituneimmalla |
hurmioituneimmilla |
Abl |
-lta |
hurmioituneimmalta |
hurmioituneimmilta |
Tra |
-ksi |
hurmioituneimmaksi |
hurmioituneimmiksi |
Ess |
-na |
hurmioituneimpana |
hurmioituneimpina |
Abe |
-tta |
hurmioituneimmatta |
hurmioituneimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
hurmioituneimmin |
Singular
Plural
Nom
-
hurmioitunein
hurmioituneimmat
Par
-ta
hurmioituneinta
hurmioituneimpia
Gen
-n
hurmioituneimman
hurmioituneinten / hurmioituneimpien
Ill
mihin
hurmioituneimpaan
hurmioituneimpiin
Ine
-ssa
hurmioituneimmassa
hurmioituneimmissa
Ela
-sta
hurmioituneimmasta
hurmioituneimmista
All
-lle
hurmioituneimmalle
hurmioituneimmille
Ade
-lla
hurmioituneimmalla
hurmioituneimmilla
Abl
-lta
hurmioituneimmalta
hurmioituneimmilta
Tra
-ksi
hurmioituneimmaksi
hurmioituneimmiksi
Ess
-na
hurmioituneimpana
hurmioituneimpina
Abe
-tta
hurmioituneimmatta
hurmioituneimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
hurmioituneimmin
to go into ecstasies | hurmioitua |
ecstatic |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hurmioidun |
|
ii |
hurmioidut |
|
iii |
hurmioituu |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hurmioidumme / hurmioidutaan |
|
ii |
hurmioidutte |
|
iii |
hurmioituvat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hurmioiduin |
|
ii |
hurmioiduit |
|
iii |
hurmioitui |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hurmioiduimme / hurmioiduttiin |
|
ii |
hurmioiduitte |
|
iii |
hurmioituivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen |
en ole |
ii |
olet |
et ole |
iii |
on |
ei ole |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme hurmioituneet |
emme ole hurmioituneet |
ii |
olette hurmioituneet |
ette ole hurmioituneet |
iii |
ovat hurmioituneet |
eivät ole hurmioituneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin |
en ollut |
ii |
olit |
et ollut |
iii |
oli |
ei ollut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme hurmioituneet |
emme olleet hurmioituneet |
ii |
olitte hurmioituneet |
ette olleet hurmioituneet |
iii |
olivat hurmioituneet |
eivät olleet hurmioituneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hurmioituisin |
|
ii |
hurmioituisit |
|
iii |
hurmioituisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hurmioituisimme |
|
ii |
hurmioituisitte |
|
iii |
hurmioituisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin |
en olisi |
ii |
olisit |
et olisi |
iii |
olisi |
ei olisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme hurmioituneet |
emme olisi hurmioituneet |
ii |
olisitte hurmioituneet |
ette olisi hurmioituneet |
iii |
olisivat hurmioituneet |
eivät olisi hurmioituneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hurmioitunen |
en hurmioitune |
ii |
hurmioitunet |
et hurmioitune |
iii |
hurmioitunee |
ei hurmioitune |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
hurmioitunemme |
emme hurmioitune |
ii |
hurmioitunette |
ette hurmioitune |
iii |
hurmioitunevat |
eivät hurmioitune |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen |
en liene |
ii |
lienet |
et liene |
iii |
lienee |
ei liene |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme hurmioituneet |
emme liene hurmioituneet |
ii |
lienette hurmioituneet |
ette liene hurmioituneet |
iii |
lienevät hurmioituneet |
eivät liene hurmioituneet |
Singular
i |
- |
ii |
hurmioidu |
iii |
hurmioitukoon |
Plural
i |
hurmioitukaamme |
ii |
hurmioitukaa |
iii |
hurmioitukoot |
Nom |
- |
hurmioitua |
Tra |
-ksi |
hurmioituaksensa / hurmioituakseen |
Ine |
-ssa |
hurmioituessa |
Ins |
-in |
hurmioituen |
Ine |
-ssa |
hurmioiduttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
hurmioitumaan |
Ine |
-ssa |
hurmioitumassa |
Ela |
-sta |
hurmioitumasta |
Ade |
-lla |
hurmioitumalla |
Abe |
-tta |
hurmioitumatta |
Ins |
-in |
hurmioituman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
hurmioituminen |
Par |
-ta |
hurmioitumista |
hurmioitumaisillaan / hurmioitumaisillansa |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
hurmioidutaan |
ei hurmioiduta |
Imperfect |
hurmioiduttiin |
ei hurmioiduttu |
Potential |
hurmioiduttaneen |
ei hurmioiduttane |
Conditional |
hurmioiduttaisiin |
ei hurmioiduttaisi |
Imperative Present |
hurmioiduttakoon |
älköön hurmioiduttako |
Imperative Perfect |
olkoon hurmioiduttu |
älköön hurmioiduttu |
Positive
Negative
Present
hurmioidutaan
ei hurmioiduta
Imperfect
hurmioiduttiin
ei hurmioiduttu
Potential
hurmioiduttaneen
ei hurmioiduttane
Conditional
hurmioiduttaisiin
ei hurmioiduttaisi
Imperative Present
hurmioiduttakoon
älköön hurmioiduttako
Imperative Perfect
olkoon hurmioiduttu
älköön hurmioiduttu
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
hurmioituva |
hurmioiduttava |
2nd |
hurmioiduttu |
|
3rd |
hurmioituma |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net