hokkien |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Plural Genitive |
||
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
hokkienit |
|
Par |
-ta |
hokkienia |
hokkieneja |
Gen |
-n |
hokkienin |
hokkienien |
Ill |
mihin |
hokkieniin |
hokkieneihin |
Ine |
-ssa |
hokkienissa |
hokkieneissa |
Ela |
-sta |
hokkienista |
hokkieneista |
All |
-lle |
hokkienille |
hokkieneille |
Ade |
-lla |
hokkienilla |
hokkieneilla |
Abl |
-lta |
hokkienilta |
hokkieneilta |
Tra |
-ksi |
hokkieniksi |
hokkieneiksi |
Ess |
-na |
hokkienina |
hokkieneina |
Abe |
-tta |
hokkienitta |
hokkieneitta |
Com |
-ne |
- |
hokkieneine |
Ins |
-in |
- |
hokkienein |
Singular
Plural
Nom
-
hokkienit
Par
-ta
hokkienia
hokkieneja
Gen
-n
hokkienin
hokkienien
Ill
mihin
hokkieniin
hokkieneihin
Ine
-ssa
hokkienissa
hokkieneissa
Ela
-sta
hokkienista
hokkieneista
All
-lle
hokkienille
hokkieneille
Ade
-lla
hokkienilla
hokkieneilla
Abl
-lta
hokkienilta
hokkieneilta
Tra
-ksi
hokkieniksi
hokkieneiksi
Ess
-na
hokkienina
hokkieneina
Abe
-tta
hokkienitta
hokkieneitta
Com
-ne
-
hokkieneine
Ins
-in
-
hokkienein
| Hokkien | |
| Hokkien | |
| of Hokkien |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hokkieni |
hokkieni |
hokkieni |
hokkieni |
hokkieni |
hokkieni |
Par |
-ta |
hokkienia |
hokkieneja |
hokkienia |
hokkieneja |
hokkienia |
hokkieneja |
Gen |
-n |
hokkieni |
hokkienie |
hokkieni |
hokkienie |
hokkieni |
hokkienie |
Ill |
mihin |
hokkienii |
hokkieneihi |
hokkienii |
hokkieneihi |
hokkienii |
hokkieneihi |
Ine |
-ssa |
hokkienissa |
hokkieneissa |
hokkienissa |
hokkieneissa |
hokkienissa |
hokkieneissa |
Ela |
-sta |
hokkienista |
hokkieneista |
hokkienista |
hokkieneista |
hokkienista |
hokkieneista |
All |
-lle |
hokkienille |
hokkieneille |
hokkienille |
hokkieneille |
hokkienille |
hokkieneille |
Ade |
-lla |
hokkienilla |
hokkieneilla |
hokkienilla |
hokkieneilla |
hokkienilla |
hokkieneilla |
Abl |
-lta |
hokkienilta |
hokkieneilta |
hokkienilta |
hokkieneilta |
hokkienilta |
hokkieneilta |
Tra |
-ksi |
hokkienikse |
hokkieneikse |
hokkienikse |
hokkieneikse |
hokkienikse |
hokkieneikse |
Ess |
-na |
hokkienina |
hokkieneina |
hokkienina |
hokkieneina |
hokkienina |
hokkieneina |
Abe |
-tta |
hokkienitta |
hokkieneitta |
hokkienitta |
hokkieneitta |
hokkienitta |
hokkieneitta |
Com |
-ne |
- |
hokkieneine |
- |
hokkieneine |
- |
hokkieneine |
Singular
Plural
Nom
-
hokkieni
hokkieni
hokkieni
hokkieni
hokkieni
hokkieni
Par
-ta
hokkienia
hokkienia
hokkienia
hokkieneja
hokkieneja
hokkieneja
Gen
-n
hokkieni
hokkieni
hokkieni
hokkienie
hokkienie
hokkienie
Ill
mihin
hokkienii
hokkienii
hokkienii
hokkieneihi
hokkieneihi
hokkieneihi
Ine
-ssa
hokkienissa
hokkienissa
hokkienissa
hokkieneissa
hokkieneissa
hokkieneissa
Ela
-sta
hokkienista
hokkienista
hokkienista
hokkieneista
hokkieneista
hokkieneista
All
-lle
hokkienille
hokkienille
hokkienille
hokkieneille
hokkieneille
hokkieneille
Ade
-lla
hokkienilla
hokkienilla
hokkienilla
hokkieneilla
hokkieneilla
hokkieneilla
Abl
-lta
hokkienilta
hokkienilta
hokkienilta
hokkieneilta
hokkieneilta
hokkieneilta
Tra
-ksi
hokkienikse
hokkienikse
hokkienikse
hokkieneikse
hokkieneikse
hokkieneikse
Ess
-na
hokkienina
hokkienina
hokkienina
hokkieneina
hokkieneina
hokkieneina
Abe
-tta
hokkienitta
hokkienitta
hokkienitta
hokkieneitta
hokkieneitta
hokkieneitta
Com
-ne
-
-
-
hokkieneine
hokkieneine
hokkieneine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hokkieni |
hokkieni |
hokkieni |
hokkieni |
hokkieni |
hokkieni |
Par |
-ta |
hokkienia |
hokkieneja |
hokkienia |
hokkieneja |
hokkienia |
hokkieneja |
Gen |
-n |
hokkieni |
hokkienie |
hokkieni |
hokkienie |
hokkieni |
hokkienie |
Ill |
mihin |
hokkienii |
hokkieneihi |
hokkienii |
hokkieneihi |
hokkienii |
hokkieneihi |
Ine |
-ssa |
hokkienissa |
hokkieneissa |
hokkienissa |
hokkieneissa |
hokkienissa |
hokkieneissa |
Ela |
-sta |
hokkienista |
hokkieneista |
hokkienista |
hokkieneista |
hokkienista |
hokkieneista |
All |
-lle |
hokkienille |
hokkieneille |
hokkienille |
hokkieneille |
hokkienille |
hokkieneille |
Ade |
-lla |
hokkienilla |
hokkieneilla |
hokkienilla |
hokkieneilla |
hokkienilla |
hokkieneilla |
Abl |
-lta |
hokkienilta |
hokkieneilta |
hokkienilta |
hokkieneilta |
hokkienilta |
hokkieneilta |
Tra |
-ksi |
hokkienikse |
hokkieneikse |
hokkienikse |
hokkieneikse |
hokkienikse |
hokkieneikse |
Ess |
-na |
hokkienina |
hokkieneina |
hokkienina |
hokkieneina |
hokkienina |
hokkieneina |
Abe |
-tta |
hokkienitta |
hokkieneitta |
hokkienitta |
hokkieneitta |
hokkienitta |
hokkieneitta |
Com |
-ne |
- |
hokkieneine |
- |
hokkieneine |
- |
hokkieneine |
Singular
Plural
Nom
-
hokkieni
hokkieni
hokkieni
hokkieni
hokkieni
hokkieni
Par
-ta
hokkienia
hokkienia
hokkienia
hokkieneja
hokkieneja
hokkieneja
Gen
-n
hokkieni
hokkieni
hokkieni
hokkienie
hokkienie
hokkienie
Ill
mihin
hokkienii
hokkienii
hokkienii
hokkieneihi
hokkieneihi
hokkieneihi
Ine
-ssa
hokkienissa
hokkienissa
hokkienissa
hokkieneissa
hokkieneissa
hokkieneissa
Ela
-sta
hokkienista
hokkienista
hokkienista
hokkieneista
hokkieneista
hokkieneista
All
-lle
hokkienille
hokkienille
hokkienille
hokkieneille
hokkieneille
hokkieneille
Ade
-lla
hokkienilla
hokkienilla
hokkienilla
hokkieneilla
hokkieneilla
hokkieneilla
Abl
-lta
hokkienilta
hokkienilta
hokkienilta
hokkieneilta
hokkieneilta
hokkieneilta
Tra
-ksi
hokkienikse
hokkienikse
hokkienikse
hokkieneikse
hokkieneikse
hokkieneikse
Ess
-na
hokkienina
hokkienina
hokkienina
hokkieneina
hokkieneina
hokkieneina
Abe
-tta
hokkienitta
hokkienitta
hokkienitta
hokkieneitta
hokkieneitta
hokkieneitta
Com
-ne
-
-
-
hokkieneine
hokkieneine
hokkieneine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
hokki |
hokit |
Par |
-ta |
hokkia |
hokkeja |
Gen |
-n |
hokin |
|
Ill |
mihin |
hokkiin |
hokkeihin |
Ine |
-ssa |
hokissa |
hokeissa |
Ela |
-sta |
hokista |
hokeista |
All |
-lle |
hokille |
hokeille |
Ade |
-lla |
hokilla |
hokeilla |
Abl |
-lta |
hokilta |
hokeilta |
Tra |
-ksi |
hokiksi |
hokeiksi |
Ess |
-na |
hokkina |
hokkeina |
Abe |
-tta |
hokitta |
hokeitta |
Com |
-ne |
- |
hokkeine |
Ins |
-in |
- |
hokein |
Singular
Plural
Nom
-
hokki
hokit
Par
-ta
hokkia
hokkeja
Gen
-n
hokin
Ill
mihin
hokkiin
hokkeihin
Ine
-ssa
hokissa
hokeissa
Ela
-sta
hokista
hokeista
All
-lle
hokille
hokeille
Ade
-lla
hokilla
hokeilla
Abl
-lta
hokilta
hokeilta
Tra
-ksi
hokiksi
hokeiksi
Ess
-na
hokkina
hokkeina
Abe
-tta
hokitta
hokeitta
Com
-ne
-
hokkeine
Ins
-in
-
hokein
| calk | raudoitus, hokki |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hokki |
hokki |
hokki |
hokki |
hokki |
hokki |
Par |
-ta |
hokkia |
hokkeja |
hokkia |
hokkeja |
hokkia |
hokkeja |
Gen |
-n |
hokki |
hokkie |
hokki |
hokkie |
hokki |
hokkie |
Ill |
mihin |
hokkii |
hokkeihi |
hokkii |
hokkeihi |
hokkii |
hokkeihi |
Ine |
-ssa |
hokissa |
hokeissa |
hokissa |
hokeissa |
hokissa |
hokeissa |
Ela |
-sta |
hokista |
hokeista |
hokista |
hokeista |
hokista |
hokeista |
All |
-lle |
hokille |
hokeille |
hokille |
hokeille |
hokille |
hokeille |
Ade |
-lla |
hokilla |
hokeilla |
hokilla |
hokeilla |
hokilla |
hokeilla |
Abl |
-lta |
hokilta |
hokeilta |
hokilta |
hokeilta |
hokilta |
hokeilta |
Tra |
-ksi |
hokikse |
hokeikse |
hokikse |
hokeikse |
hokikse |
hokeikse |
Ess |
-na |
hokkina |
hokkeina |
hokkina |
hokkeina |
hokkina |
hokkeina |
Abe |
-tta |
hokitta |
hokeitta |
hokitta |
hokeitta |
hokitta |
hokeitta |
Com |
-ne |
- |
hokkeine |
- |
hokkeine |
- |
hokkeine |
Singular
Plural
Nom
-
hokki
hokki
hokki
hokki
hokki
hokki
Par
-ta
hokkia
hokkia
hokkia
hokkeja
hokkeja
hokkeja
Gen
-n
hokki
hokki
hokki
hokkie
hokkie
hokkie
Ill
mihin
hokkii
hokkii
hokkii
hokkeihi
hokkeihi
hokkeihi
Ine
-ssa
hokissa
hokissa
hokissa
hokeissa
hokeissa
hokeissa
Ela
-sta
hokista
hokista
hokista
hokeista
hokeista
hokeista
All
-lle
hokille
hokille
hokille
hokeille
hokeille
hokeille
Ade
-lla
hokilla
hokilla
hokilla
hokeilla
hokeilla
hokeilla
Abl
-lta
hokilta
hokilta
hokilta
hokeilta
hokeilta
hokeilta
Tra
-ksi
hokikse
hokikse
hokikse
hokeikse
hokeikse
hokeikse
Ess
-na
hokkina
hokkina
hokkina
hokkeina
hokkeina
hokkeina
Abe
-tta
hokitta
hokitta
hokitta
hokeitta
hokeitta
hokeitta
Com
-ne
-
-
-
hokkeine
hokkeine
hokkeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hokki |
hokki |
hokki |
hokki |
hokki |
hokki |
Par |
-ta |
hokkia |
hokkeja |
hokkia |
hokkeja |
hokkia |
hokkeja |
Gen |
-n |
hokki |
hokkie |
hokki |
hokkie |
hokki |
hokkie |
Ill |
mihin |
hokkii |
hokkeihi |
hokkii |
hokkeihi |
hokkii |
hokkeihi |
Ine |
-ssa |
hokissa |
hokeissa |
hokissa |
hokeissa |
hokissa |
hokeissa |
Ela |
-sta |
hokista |
hokeista |
hokista |
hokeista |
hokista |
hokeista |
All |
-lle |
hokille |
hokeille |
hokille |
hokeille |
hokille |
hokeille |
Ade |
-lla |
hokilla |
hokeilla |
hokilla |
hokeilla |
hokilla |
hokeilla |
Abl |
-lta |
hokilta |
hokeilta |
hokilta |
hokeilta |
hokilta |
hokeilta |
Tra |
-ksi |
hokikse |
hokeikse |
hokikse |
hokeikse |
hokikse |
hokeikse |
Ess |
-na |
hokkina |
hokkeina |
hokkina |
hokkeina |
hokkina |
hokkeina |
Abe |
-tta |
hokitta |
hokeitta |
hokitta |
hokeitta |
hokitta |
hokeitta |
Com |
-ne |
- |
hokkeine |
- |
hokkeine |
- |
hokkeine |
Singular
Plural
Nom
-
hokki
hokki
hokki
hokki
hokki
hokki
Par
-ta
hokkia
hokkia
hokkia
hokkeja
hokkeja
hokkeja
Gen
-n
hokki
hokki
hokki
hokkie
hokkie
hokkie
Ill
mihin
hokkii
hokkii
hokkii
hokkeihi
hokkeihi
hokkeihi
Ine
-ssa
hokissa
hokissa
hokissa
hokeissa
hokeissa
hokeissa
Ela
-sta
hokista
hokista
hokista
hokeista
hokeista
hokeista
All
-lle
hokille
hokille
hokille
hokeille
hokeille
hokeille
Ade
-lla
hokilla
hokilla
hokilla
hokeilla
hokeilla
hokeilla
Abl
-lta
hokilta
hokilta
hokilta
hokeilta
hokeilta
hokeilta
Tra
-ksi
hokikse
hokikse
hokikse
hokeikse
hokeikse
hokeikse
Ess
-na
hokkina
hokkina
hokkina
hokkeina
hokkeina
hokkeina
Abe
-tta
hokitta
hokitta
hokitta
hokeitta
hokeitta
hokeitta
Com
-ne
-
-
-
hokkeine
hokkeine
hokkeine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net