logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hokkien, noun

Word analysis
hokkien

hokkien

hokkien

Noun, Singular Nominative

hokki

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hokkien

hokkienit

Par

-ta

hokkienia

hokkieneja

Gen

-n

hokkienin

hokkienien

Ill

mihin

hokkieniin

hokkieneihin

Ine

-ssa

hokkienissa

hokkieneissa

Ela

-sta

hokkienista

hokkieneista

All

-lle

hokkienille

hokkieneille

Ade

-lla

hokkienilla

hokkieneilla

Abl

-lta

hokkienilta

hokkieneilta

Tra

-ksi

hokkieniksi

hokkieneiksi

Ess

-na

hokkienina

hokkieneina

Abe

-tta

hokkienitta

hokkieneitta

Com

-ne

-

hokkieneine

Ins

-in

-

hokkienein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hokkien

hokkienit

Par

-ta

hokkienia

hokkieneja

Gen

-n

hokkienin

hokkienien

Ill

mihin

hokkieniin

hokkieneihin

Ine

-ssa

hokkienissa

hokkieneissa

Ela

-sta

hokkienista

hokkieneista

All

-lle

hokkienille

hokkieneille

Ade

-lla

hokkienilla

hokkieneilla

Abl

-lta

hokkienilta

hokkieneilta

Tra

-ksi

hokkieniksi

hokkieneiksi

Ess

-na

hokkienina

hokkieneina

Abe

-tta

hokkienitta

hokkieneitta

Com

-ne

-

hokkieneine

Ins

-in

-

hokkienein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Hokkien
Hokkien
of Hokkien
Show more arrow right
Tanzil; Paracrawl; OpenSubtitles; Tatoeba; YCO; Europarl Hokkien kielellä on pitkä historia ja se kuuluu minnan kieliin. The Hokkien language has a long history and belongs to the Min Nan languages. Hokkien asuvat pääasiassa Fujianin maakunnassa Kaakkoisns-Kiinassa. The Hokkien primarily reside in the Fujian province in Southeastern China. Hokkien nahka on paksu ja suojaa niitä kylmältä vedeltä. The seals' skin is thick and protects them from cold water. Tutkijat seurasivat hokkien liikkeitä ja ruokailutottumuksia. Researchers monitored the movements and eating habits of the seals. Merenpohjan öljyvuoto saattaa vaarantaa hokkien elinympäristön. An oil spill on the seabed may endanger the habitat of the seals. Hokkien identiteetti liittyy vahvasti heidän kieleensä ja perinteisiin tapoihinsa. The Hokkien identity is strongly connected to their language and traditional customs. Hokkien kulttuuri on vaikuttanut merkittävästi Kaakkoisns-Aasian muihin kulttuureihin. The Hokkien culture has had a significant impact on other cultures in Southeast Asia. Hokkien ovat pieniä nisäkkäitä, jotka elävät pohjoisilla merialueilla. The seals are small mammals that live in northern marine areas. Kalastajat uhkaavat pyydystää liikaa saalista, kuten hokkien poikasia. Fishermen threaten to catch too much prey, such as baby seals. Hokkien ovat kiinalaisten etninen ryhmä, joka on erityisen tunnettu ruokakulttuuristaan. The Hokkien are an ethnic group of Chinese known for their distinctive cuisine. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hokkienini

hokkienini

hokkienisi

hokkienisi

hokkieninsa

hokkieninsa

Par

-ta

hokkieniani

hokkienejani

hokkieniasi

hokkienejasi

hokkieniansa / hokkieniaan

hokkienejansa / hokkienejaan

Gen

-n

hokkienini

hokkienieni

hokkienisi

hokkieniesi

hokkieninsa

hokkieniensa

Ill

mihin

hokkieniini

hokkieneihini

hokkieniisi

hokkieneihisi

hokkieniinsa

hokkieneihinsa

Ine

-ssa

hokkienissani

hokkieneissani

hokkienissasi

hokkieneissasi

hokkienissansa / hokkienissaan

hokkieneissansa / hokkieneissaan

Ela

-sta

hokkienistani

hokkieneistani

hokkienistasi

hokkieneistasi

hokkienistansa / hokkienistaan

hokkieneistansa / hokkieneistaan

All

-lle

hokkienilleni

hokkieneilleni

hokkienillesi

hokkieneillesi

hokkienillensa / hokkienilleen

hokkieneillensa / hokkieneillean

Ade

-lla

hokkienillani

hokkieneillani

hokkienillasi

hokkieneillasi

hokkienillansa / hokkienillaan

hokkieneillansa / hokkieneillaan

Abl

-lta

hokkieniltani

hokkieneiltani

hokkieniltasi

hokkieneiltasi

hokkieniltansa / hokkieniltaan

hokkieneiltansa / hokkieneiltaan

Tra

-ksi

hokkienikseni

hokkieneikseni

hokkieniksesi

hokkieneiksesi

hokkieniksensa / hokkienikseen

hokkieneiksensa / hokkieneikseen

Ess

-na

hokkieninani

hokkieneinani

hokkieninasi

hokkieneinasi

hokkieninansa / hokkieninaan

hokkieneinansa / hokkieneinaan

Abe

-tta

hokkienittani

hokkieneittani

hokkienittasi

hokkieneittasi

hokkienittansa / hokkienittaan

hokkieneittansa / hokkieneittaan

Com

-ne

-

hokkieneineni

-

hokkieneinesi

-

hokkieneinensa / hokkieneineen

Singular

Plural

Nom

-

hokkienini

hokkienisi

hokkieninsa

hokkienini

hokkienisi

hokkieninsa

Par

-ta

hokkieniani

hokkieniasi

hokkieniansa / hokkieniaan

hokkienejani

hokkienejasi

hokkienejansa / hokkienejaan

Gen

-n

hokkienini

hokkienisi

hokkieninsa

hokkienieni

hokkieniesi

hokkieniensa

Ill

mihin

hokkieniini

hokkieniisi

hokkieniinsa

hokkieneihini

hokkieneihisi

hokkieneihinsa

Ine

-ssa

hokkienissani

hokkienissasi

hokkienissansa / hokkienissaan

hokkieneissani

hokkieneissasi

hokkieneissansa / hokkieneissaan

Ela

-sta

hokkienistani

hokkienistasi

hokkienistansa / hokkienistaan

hokkieneistani

hokkieneistasi

hokkieneistansa / hokkieneistaan

All

-lle

hokkienilleni

hokkienillesi

hokkienillensa / hokkienilleen

hokkieneilleni

hokkieneillesi

hokkieneillensa / hokkieneillean

Ade

-lla

hokkienillani

hokkienillasi

hokkienillansa / hokkienillaan

hokkieneillani

hokkieneillasi

hokkieneillansa / hokkieneillaan

Abl

-lta

hokkieniltani

hokkieniltasi

hokkieniltansa / hokkieniltaan

hokkieneiltani

hokkieneiltasi

hokkieneiltansa / hokkieneiltaan

Tra

-ksi

hokkienikseni

hokkieniksesi

hokkieniksensa / hokkienikseen

hokkieneikseni

hokkieneiksesi

hokkieneiksensa / hokkieneikseen

Ess

-na

hokkieninani

hokkieninasi

hokkieninansa / hokkieninaan

hokkieneinani

hokkieneinasi

hokkieneinansa / hokkieneinaan

Abe

-tta

hokkienittani

hokkienittasi

hokkienittansa / hokkienittaan

hokkieneittani

hokkieneittasi

hokkieneittansa / hokkieneittaan

Com

-ne

-

-

-

hokkieneineni

hokkieneinesi

hokkieneinensa / hokkieneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hokkienimme

hokkienimme

hokkieninne

hokkieninne

hokkieninsa

hokkieninsa

Par

-ta

hokkieniamme

hokkienejamme

hokkienianne

hokkienejanne

hokkieniansa / hokkieniaan

hokkienejansa / hokkienejaan

Gen

-n

hokkienimme

hokkieniemme

hokkieninne

hokkienienne

hokkieninsa

hokkieniensa

Ill

mihin

hokkieniimme

hokkieneihimme

hokkieniinne

hokkieneihinne

hokkieniinsa

hokkieneihinsa

Ine

-ssa

hokkienissamme

hokkieneissamme

hokkienissanne

hokkieneissanne

hokkienissansa / hokkienissaan

hokkieneissansa / hokkieneissaan

Ela

-sta

hokkienistamme

hokkieneistamme

hokkienistanne

hokkieneistanne

hokkienistansa / hokkienistaan

hokkieneistansa / hokkieneistaan

All

-lle

hokkienillemme

hokkieneillemme

hokkienillenne

hokkieneillenne

hokkienillensa / hokkienilleen

hokkieneillensa / hokkieneillean

Ade

-lla

hokkienillamme

hokkieneillamme

hokkienillanne

hokkieneillanne

hokkienillansa / hokkienillaan

hokkieneillansa / hokkieneillaan

Abl

-lta

hokkieniltamme

hokkieneiltamme

hokkieniltanne

hokkieneiltanne

hokkieniltansa / hokkieniltaan

hokkieneiltansa / hokkieneiltaan

Tra

-ksi

hokkieniksemme

hokkieneiksemme

hokkieniksenne

hokkieneiksenne

hokkieniksensa / hokkienikseen

hokkieneiksensa / hokkieneikseen

Ess

-na

hokkieninamme

hokkieneinamme

hokkieninanne

hokkieneinanne

hokkieninansa / hokkieninaan

hokkieneinansa / hokkieneinaan

Abe

-tta

hokkienittamme

hokkieneittamme

hokkienittanne

hokkieneittanne

hokkienittansa / hokkienittaan

hokkieneittansa / hokkieneittaan

Com

-ne

-

hokkieneinemme

-

hokkieneinenne

-

hokkieneinensa / hokkieneineen

Singular

Plural

Nom

-

hokkienimme

hokkieninne

hokkieninsa

hokkienimme

hokkieninne

hokkieninsa

Par

-ta

hokkieniamme

hokkienianne

hokkieniansa / hokkieniaan

hokkienejamme

hokkienejanne

hokkienejansa / hokkienejaan

Gen

-n

hokkienimme

hokkieninne

hokkieninsa

hokkieniemme

hokkienienne

hokkieniensa

Ill

mihin

hokkieniimme

hokkieniinne

hokkieniinsa

hokkieneihimme

hokkieneihinne

hokkieneihinsa

Ine

-ssa

hokkienissamme

hokkienissanne

hokkienissansa / hokkienissaan

hokkieneissamme

hokkieneissanne

hokkieneissansa / hokkieneissaan

Ela

-sta

hokkienistamme

hokkienistanne

hokkienistansa / hokkienistaan

hokkieneistamme

hokkieneistanne

hokkieneistansa / hokkieneistaan

All

-lle

hokkienillemme

hokkienillenne

hokkienillensa / hokkienilleen

hokkieneillemme

hokkieneillenne

hokkieneillensa / hokkieneillean

Ade

-lla

hokkienillamme

hokkienillanne

hokkienillansa / hokkienillaan

hokkieneillamme

hokkieneillanne

hokkieneillansa / hokkieneillaan

Abl

-lta

hokkieniltamme

hokkieniltanne

hokkieniltansa / hokkieniltaan

hokkieneiltamme

hokkieneiltanne

hokkieneiltansa / hokkieneiltaan

Tra

-ksi

hokkieniksemme

hokkieniksenne

hokkieniksensa / hokkienikseen

hokkieneiksemme

hokkieneiksenne

hokkieneiksensa / hokkieneikseen

Ess

-na

hokkieninamme

hokkieninanne

hokkieninansa / hokkieninaan

hokkieneinamme

hokkieneinanne

hokkieneinansa / hokkieneinaan

Abe

-tta

hokkienittamme

hokkienittanne

hokkienittansa / hokkienittaan

hokkieneittamme

hokkieneittanne

hokkieneittansa / hokkieneittaan

Com

-ne

-

-

-

hokkieneinemme

hokkieneinenne

hokkieneinensa / hokkieneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hokki

hokit

Par

-ta

hokkia

hokkeja

Gen

-n

hokin

hokkien

Ill

mihin

hokkiin

hokkeihin

Ine

-ssa

hokissa

hokeissa

Ela

-sta

hokista

hokeista

All

-lle

hokille

hokeille

Ade

-lla

hokilla

hokeilla

Abl

-lta

hokilta

hokeilta

Tra

-ksi

hokiksi

hokeiksi

Ess

-na

hokkina

hokkeina

Abe

-tta

hokitta

hokeitta

Com

-ne

-

hokkeine

Ins

-in

-

hokein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hokki

hokit

Par

-ta

hokkia

hokkeja

Gen

-n

hokin

hokkien

Ill

mihin

hokkiin

hokkeihin

Ine

-ssa

hokissa

hokeissa

Ela

-sta

hokista

hokeista

All

-lle

hokille

hokeille

Ade

-lla

hokilla

hokeilla

Abl

-lta

hokilta

hokeilta

Tra

-ksi

hokiksi

hokeiksi

Ess

-na

hokkina

hokkeina

Abe

-tta

hokitta

hokeitta

Com

-ne

-

hokkeine

Ins

-in

-

hokein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

calk raudoitus, hokki
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; OPUS; GNOME KDE; OpenSubtitles2018.v3 Hokkien välissä kasvoi kaunis kukka. A beautiful flower grew in between the hokkis. Isä laittoi veneen satamaan hokkien suojaan. Dad docked the boat in the harbor, in the protection of the hokkis. Aurinko paistaa lämpimästi hokkien suojassa. The sun is shining warmly in the protection of the hokkis. Hokkien suojassa lapset voivat leikkiä rauhassa. In the protection of the hokkis, children can play peacefully. Hokkien rakenne on vaihdellut historiansa aikana. The structure of hokkien has varied throughout its history. Ojenna tänne hokittamme. Hand me our without-ice-fishing. Rakennamme pihalle uuden linnunpöntön hokkien varjoon. We are building a new birdhouse in the shade of the hokkis in the yard. Hokkien suosio on kasvanut merkittävästi viime vuosina. The popularity of hokkien has grown significantly in recent years. Parasta Hokkiani. My best hokk. Palkkasimme uuden hokittamme. We hired a new whthout-ice-fishing. Show more arrow right

Wiktionary

hobnail stud Show more arrow right

Wikipedia

Hokki Kajaanin Hokki is a Finnish ice hockey team based at Kajaani. The team was founded in 1968. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hokkini

hokkini

hokkisi

hokkisi

hokkinsa

hokkinsa

Par

-ta

hokkiani

hokkejani

hokkiasi

hokkejasi

hokkiansa / hokkiaan

hokkejansa / hokkejaan

Gen

-n

hokkini

hokkieni

hokkisi

hokkiesi

hokkinsa

hokkiensa

Ill

mihin

hokkiini

hokkeihini

hokkiisi

hokkeihisi

hokkiinsa

hokkeihinsa

Ine

-ssa

hokissani

hokeissani

hokissasi

hokeissasi

hokissansa / hokissaan

hokeissansa / hokeissaan

Ela

-sta

hokistani

hokeistani

hokistasi

hokeistasi

hokistansa / hokistaan

hokeistansa / hokeistaan

All

-lle

hokilleni

hokeilleni

hokillesi

hokeillesi

hokillensa / hokilleen

hokeillensa / hokeillean

Ade

-lla

hokillani

hokeillani

hokillasi

hokeillasi

hokillansa / hokillaan

hokeillansa / hokeillaan

Abl

-lta

hokiltani

hokeiltani

hokiltasi

hokeiltasi

hokiltansa / hokiltaan

hokeiltansa / hokeiltaan

Tra

-ksi

hokikseni

hokeikseni

hokiksesi

hokeiksesi

hokiksensa / hokikseen

hokeiksensa / hokeikseen

Ess

-na

hokkinani

hokkeinani

hokkinasi

hokkeinasi

hokkinansa / hokkinaan

hokkeinansa / hokkeinaan

Abe

-tta

hokittani

hokeittani

hokittasi

hokeittasi

hokittansa / hokittaan

hokeittansa / hokeittaan

Com

-ne

-

hokkeineni

-

hokkeinesi

-

hokkeinensa / hokkeineen

Singular

Plural

Nom

-

hokkini

hokkisi

hokkinsa

hokkini

hokkisi

hokkinsa

Par

-ta

hokkiani

hokkiasi

hokkiansa / hokkiaan

hokkejani

hokkejasi

hokkejansa / hokkejaan

Gen

-n

hokkini

hokkisi

hokkinsa

hokkieni

hokkiesi

hokkiensa

Ill

mihin

hokkiini

hokkiisi

hokkiinsa

hokkeihini

hokkeihisi

hokkeihinsa

Ine

-ssa

hokissani

hokissasi

hokissansa / hokissaan

hokeissani

hokeissasi

hokeissansa / hokeissaan

Ela

-sta

hokistani

hokistasi

hokistansa / hokistaan

hokeistani

hokeistasi

hokeistansa / hokeistaan

All

-lle

hokilleni

hokillesi

hokillensa / hokilleen

hokeilleni

hokeillesi

hokeillensa / hokeillean

Ade

-lla

hokillani

hokillasi

hokillansa / hokillaan

hokeillani

hokeillasi

hokeillansa / hokeillaan

Abl

-lta

hokiltani

hokiltasi

hokiltansa / hokiltaan

hokeiltani

hokeiltasi

hokeiltansa / hokeiltaan

Tra

-ksi

hokikseni

hokiksesi

hokiksensa / hokikseen

hokeikseni

hokeiksesi

hokeiksensa / hokeikseen

Ess

-na

hokkinani

hokkinasi

hokkinansa / hokkinaan

hokkeinani

hokkeinasi

hokkeinansa / hokkeinaan

Abe

-tta

hokittani

hokittasi

hokittansa / hokittaan

hokeittani

hokeittasi

hokeittansa / hokeittaan

Com

-ne

-

-

-

hokkeineni

hokkeinesi

hokkeinensa / hokkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hokkimme

hokkimme

hokkinne

hokkinne

hokkinsa

hokkinsa

Par

-ta

hokkiamme

hokkejamme

hokkianne

hokkejanne

hokkiansa / hokkiaan

hokkejansa / hokkejaan

Gen

-n

hokkimme

hokkiemme

hokkinne

hokkienne

hokkinsa

hokkiensa

Ill

mihin

hokkiimme

hokkeihimme

hokkiinne

hokkeihinne

hokkiinsa

hokkeihinsa

Ine

-ssa

hokissamme

hokeissamme

hokissanne

hokeissanne

hokissansa / hokissaan

hokeissansa / hokeissaan

Ela

-sta

hokistamme

hokeistamme

hokistanne

hokeistanne

hokistansa / hokistaan

hokeistansa / hokeistaan

All

-lle

hokillemme

hokeillemme

hokillenne

hokeillenne

hokillensa / hokilleen

hokeillensa / hokeillean

Ade

-lla

hokillamme

hokeillamme

hokillanne

hokeillanne

hokillansa / hokillaan

hokeillansa / hokeillaan

Abl

-lta

hokiltamme

hokeiltamme

hokiltanne

hokeiltanne

hokiltansa / hokiltaan

hokeiltansa / hokeiltaan

Tra

-ksi

hokiksemme

hokeiksemme

hokiksenne

hokeiksenne

hokiksensa / hokikseen

hokeiksensa / hokeikseen

Ess

-na

hokkinamme

hokkeinamme

hokkinanne

hokkeinanne

hokkinansa / hokkinaan

hokkeinansa / hokkeinaan

Abe

-tta

hokittamme

hokeittamme

hokittanne

hokeittanne

hokittansa / hokittaan

hokeittansa / hokeittaan

Com

-ne

-

hokkeinemme

-

hokkeinenne

-

hokkeinensa / hokkeineen

Singular

Plural

Nom

-

hokkimme

hokkinne

hokkinsa

hokkimme

hokkinne

hokkinsa

Par

-ta

hokkiamme

hokkianne

hokkiansa / hokkiaan

hokkejamme

hokkejanne

hokkejansa / hokkejaan

Gen

-n

hokkimme

hokkinne

hokkinsa

hokkiemme

hokkienne

hokkiensa

Ill

mihin

hokkiimme

hokkiinne

hokkiinsa

hokkeihimme

hokkeihinne

hokkeihinsa

Ine

-ssa

hokissamme

hokissanne

hokissansa / hokissaan

hokeissamme

hokeissanne

hokeissansa / hokeissaan

Ela

-sta

hokistamme

hokistanne

hokistansa / hokistaan

hokeistamme

hokeistanne

hokeistansa / hokeistaan

All

-lle

hokillemme

hokillenne

hokillensa / hokilleen

hokeillemme

hokeillenne

hokeillensa / hokeillean

Ade

-lla

hokillamme

hokillanne

hokillansa / hokillaan

hokeillamme

hokeillanne

hokeillansa / hokeillaan

Abl

-lta

hokiltamme

hokiltanne

hokiltansa / hokiltaan

hokeiltamme

hokeiltanne

hokeiltansa / hokeiltaan

Tra

-ksi

hokiksemme

hokiksenne

hokiksensa / hokikseen

hokeiksemme

hokeiksenne

hokeiksensa / hokeikseen

Ess

-na

hokkinamme

hokkinanne

hokkinansa / hokkinaan

hokkeinamme

hokkeinanne

hokkeinansa / hokkeinaan

Abe

-tta

hokittamme

hokittanne

hokittansa / hokittaan

hokeittamme

hokeittanne

hokeittansa / hokeittaan

Com

-ne

-

-

-

hokkeinemme

hokkeinenne

hokkeinensa / hokkeineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept