logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hiippalakki, noun

Word analysis
hiippalakki

hiippalakki

hiippalakki

Noun, Singular Nominative

hiippa

Noun, Singular Nominative

+ lakki

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hiippalakki

hiippalakit

Par

-ta

hiippalakkia

hiippalakkeja

Gen

-n

hiippalakin

hiippalakkien

Ill

mihin

hiippalakkiin

hiippalakkeihin

Ine

-ssa

hiippalakissa

hiippalakeissa

Ela

-sta

hiippalakista

hiippalakeista

All

-lle

hiippalakille

hiippalakeille

Ade

-lla

hiippalakilla

hiippalakeilla

Abl

-lta

hiippalakilta

hiippalakeilta

Tra

-ksi

hiippalakiksi

hiippalakeiksi

Ess

-na

hiippalakkina

hiippalakkeina

Abe

-tta

hiippalakitta

hiippalakeitta

Com

-ne

-

hiippalakkeine

Ins

-in

-

hiippalakein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hiippalakki

hiippalakit

Par

-ta

hiippalakkia

hiippalakkeja

Gen

-n

hiippalakin

hiippalakkien

Ill

mihin

hiippalakkiin

hiippalakkeihin

Ine

-ssa

hiippalakissa

hiippalakeissa

Ela

-sta

hiippalakista

hiippalakeista

All

-lle

hiippalakille

hiippalakeille

Ade

-lla

hiippalakilla

hiippalakeilla

Abl

-lta

hiippalakilta

hiippalakeilta

Tra

-ksi

hiippalakiksi

hiippalakeiksi

Ess

-na

hiippalakkina

hiippalakkeina

Abe

-tta

hiippalakitta

hiippalakeitta

Com

-ne

-

hiippalakkeine

Ins

-in

-

hiippalakein

cape hat
hiippalakki
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019; tmClass; ParaCrawl Corpus Entäs se hiippalakki syylänenäns-juttu? That whole pointed-hat, wart -on-the-nose thing? Näille lapsille joulupukki oli amerikkalainen sotilas, jolla oli hiippalakki. For such children, Santa Claus was an American soldier in a red stocking cap. Silinterit, hiippalakit (hatut), turbaanit, lipat (päähineet). Top hats, miters (hats), turbans, visors (headgear). 1. 12. alkaen kentällä kiertää myös hiippalakeilla ja Working for Santans-tunnuksella varustettuja Joulupukin apureita. As of 1 December, Santa's helpers, with elf hats and Working for Santa badges, will be present at the airport. Vielä satumaisemmaksi se muuttuu Tallinnan kauniissa vanhassakaupungissa, jossa kapeat kadut on koristeltu jouluvaloin ja joulutorin vilskeessä vilahtelevat tonttujen punaiset hiippalakit... Ratihuoneentorilla, aivan Tallinnan joulutorin naapurissa sijaitsevasssa Maikrahvissa juhlitaan joulun alla maistuvan ruoan ja hyvän musiikin parissa. And Christmas in Tallinn Old Town is like a fairy-tale, where the crooked streets, decorated with Christmas lanterns lead to the shining and sparkling Christmas Market. Maikrahv celebrates Christmas time with good food and good music. Show more arrow right

Wiktionary

Synonym of hiippa Show more arrow right hiippa +‎ lakki Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiippalakkini

hiippalakkini

hiippalakkisi

hiippalakkisi

hiippalakkinsa

hiippalakkinsa

Par

-ta

hiippalakkiani

hiippalakkejani

hiippalakkiasi

hiippalakkejasi

hiippalakkiansa / hiippalakkiaan

hiippalakkejansa / hiippalakkejaan

Gen

-n

hiippalakkini

hiippalakkieni

hiippalakkisi

hiippalakkiesi

hiippalakkinsa

hiippalakkiensa

Ill

mihin

hiippalakkiini

hiippalakkeihini

hiippalakkiisi

hiippalakkeihisi

hiippalakkiinsa

hiippalakkeihinsa

Ine

-ssa

hiippalakissani

hiippalakeissani

hiippalakissasi

hiippalakeissasi

hiippalakissansa / hiippalakissaan

hiippalakeissansa / hiippalakeissaan

Ela

-sta

hiippalakistani

hiippalakeistani

hiippalakistasi

hiippalakeistasi

hiippalakistansa / hiippalakistaan

hiippalakeistansa / hiippalakeistaan

All

-lle

hiippalakilleni

hiippalakeilleni

hiippalakillesi

hiippalakeillesi

hiippalakillensa / hiippalakilleen

hiippalakeillensa / hiippalakeillean

Ade

-lla

hiippalakillani

hiippalakeillani

hiippalakillasi

hiippalakeillasi

hiippalakillansa / hiippalakillaan

hiippalakeillansa / hiippalakeillaan

Abl

-lta

hiippalakiltani

hiippalakeiltani

hiippalakiltasi

hiippalakeiltasi

hiippalakiltansa / hiippalakiltaan

hiippalakeiltansa / hiippalakeiltaan

Tra

-ksi

hiippalakikseni

hiippalakeikseni

hiippalakiksesi

hiippalakeiksesi

hiippalakiksensa / hiippalakikseen

hiippalakeiksensa / hiippalakeikseen

Ess

-na

hiippalakkinani

hiippalakkeinani

hiippalakkinasi

hiippalakkeinasi

hiippalakkinansa / hiippalakkinaan

hiippalakkeinansa / hiippalakkeinaan

Abe

-tta

hiippalakittani

hiippalakeittani

hiippalakittasi

hiippalakeittasi

hiippalakittansa / hiippalakittaan

hiippalakeittansa / hiippalakeittaan

Com

-ne

-

hiippalakkeineni

-

hiippalakkeinesi

-

hiippalakkeinensa / hiippalakkeineen

Singular

Plural

Nom

-

hiippalakkini

hiippalakkisi

hiippalakkinsa

hiippalakkini

hiippalakkisi

hiippalakkinsa

Par

-ta

hiippalakkiani

hiippalakkiasi

hiippalakkiansa / hiippalakkiaan

hiippalakkejani

hiippalakkejasi

hiippalakkejansa / hiippalakkejaan

Gen

-n

hiippalakkini

hiippalakkisi

hiippalakkinsa

hiippalakkieni

hiippalakkiesi

hiippalakkiensa

Ill

mihin

hiippalakkiini

hiippalakkiisi

hiippalakkiinsa

hiippalakkeihini

hiippalakkeihisi

hiippalakkeihinsa

Ine

-ssa

hiippalakissani

hiippalakissasi

hiippalakissansa / hiippalakissaan

hiippalakeissani

hiippalakeissasi

hiippalakeissansa / hiippalakeissaan

Ela

-sta

hiippalakistani

hiippalakistasi

hiippalakistansa / hiippalakistaan

hiippalakeistani

hiippalakeistasi

hiippalakeistansa / hiippalakeistaan

All

-lle

hiippalakilleni

hiippalakillesi

hiippalakillensa / hiippalakilleen

hiippalakeilleni

hiippalakeillesi

hiippalakeillensa / hiippalakeillean

Ade

-lla

hiippalakillani

hiippalakillasi

hiippalakillansa / hiippalakillaan

hiippalakeillani

hiippalakeillasi

hiippalakeillansa / hiippalakeillaan

Abl

-lta

hiippalakiltani

hiippalakiltasi

hiippalakiltansa / hiippalakiltaan

hiippalakeiltani

hiippalakeiltasi

hiippalakeiltansa / hiippalakeiltaan

Tra

-ksi

hiippalakikseni

hiippalakiksesi

hiippalakiksensa / hiippalakikseen

hiippalakeikseni

hiippalakeiksesi

hiippalakeiksensa / hiippalakeikseen

Ess

-na

hiippalakkinani

hiippalakkinasi

hiippalakkinansa / hiippalakkinaan

hiippalakkeinani

hiippalakkeinasi

hiippalakkeinansa / hiippalakkeinaan

Abe

-tta

hiippalakittani

hiippalakittasi

hiippalakittansa / hiippalakittaan

hiippalakeittani

hiippalakeittasi

hiippalakeittansa / hiippalakeittaan

Com

-ne

-

-

-

hiippalakkeineni

hiippalakkeinesi

hiippalakkeinensa / hiippalakkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiippalakkimme

hiippalakkimme

hiippalakkinne

hiippalakkinne

hiippalakkinsa

hiippalakkinsa

Par

-ta

hiippalakkiamme

hiippalakkejamme

hiippalakkianne

hiippalakkejanne

hiippalakkiansa / hiippalakkiaan

hiippalakkejansa / hiippalakkejaan

Gen

-n

hiippalakkimme

hiippalakkiemme

hiippalakkinne

hiippalakkienne

hiippalakkinsa

hiippalakkiensa

Ill

mihin

hiippalakkiimme

hiippalakkeihimme

hiippalakkiinne

hiippalakkeihinne

hiippalakkiinsa

hiippalakkeihinsa

Ine

-ssa

hiippalakissamme

hiippalakeissamme

hiippalakissanne

hiippalakeissanne

hiippalakissansa / hiippalakissaan

hiippalakeissansa / hiippalakeissaan

Ela

-sta

hiippalakistamme

hiippalakeistamme

hiippalakistanne

hiippalakeistanne

hiippalakistansa / hiippalakistaan

hiippalakeistansa / hiippalakeistaan

All

-lle

hiippalakillemme

hiippalakeillemme

hiippalakillenne

hiippalakeillenne

hiippalakillensa / hiippalakilleen

hiippalakeillensa / hiippalakeillean

Ade

-lla

hiippalakillamme

hiippalakeillamme

hiippalakillanne

hiippalakeillanne

hiippalakillansa / hiippalakillaan

hiippalakeillansa / hiippalakeillaan

Abl

-lta

hiippalakiltamme

hiippalakeiltamme

hiippalakiltanne

hiippalakeiltanne

hiippalakiltansa / hiippalakiltaan

hiippalakeiltansa / hiippalakeiltaan

Tra

-ksi

hiippalakiksemme

hiippalakeiksemme

hiippalakiksenne

hiippalakeiksenne

hiippalakiksensa / hiippalakikseen

hiippalakeiksensa / hiippalakeikseen

Ess

-na

hiippalakkinamme

hiippalakkeinamme

hiippalakkinanne

hiippalakkeinanne

hiippalakkinansa / hiippalakkinaan

hiippalakkeinansa / hiippalakkeinaan

Abe

-tta

hiippalakittamme

hiippalakeittamme

hiippalakittanne

hiippalakeittanne

hiippalakittansa / hiippalakittaan

hiippalakeittansa / hiippalakeittaan

Com

-ne

-

hiippalakkeinemme

-

hiippalakkeinenne

-

hiippalakkeinensa / hiippalakkeineen

Singular

Plural

Nom

-

hiippalakkimme

hiippalakkinne

hiippalakkinsa

hiippalakkimme

hiippalakkinne

hiippalakkinsa

Par

-ta

hiippalakkiamme

hiippalakkianne

hiippalakkiansa / hiippalakkiaan

hiippalakkejamme

hiippalakkejanne

hiippalakkejansa / hiippalakkejaan

Gen

-n

hiippalakkimme

hiippalakkinne

hiippalakkinsa

hiippalakkiemme

hiippalakkienne

hiippalakkiensa

Ill

mihin

hiippalakkiimme

hiippalakkiinne

hiippalakkiinsa

hiippalakkeihimme

hiippalakkeihinne

hiippalakkeihinsa

Ine

-ssa

hiippalakissamme

hiippalakissanne

hiippalakissansa / hiippalakissaan

hiippalakeissamme

hiippalakeissanne

hiippalakeissansa / hiippalakeissaan

Ela

-sta

hiippalakistamme

hiippalakistanne

hiippalakistansa / hiippalakistaan

hiippalakeistamme

hiippalakeistanne

hiippalakeistansa / hiippalakeistaan

All

-lle

hiippalakillemme

hiippalakillenne

hiippalakillensa / hiippalakilleen

hiippalakeillemme

hiippalakeillenne

hiippalakeillensa / hiippalakeillean

Ade

-lla

hiippalakillamme

hiippalakillanne

hiippalakillansa / hiippalakillaan

hiippalakeillamme

hiippalakeillanne

hiippalakeillansa / hiippalakeillaan

Abl

-lta

hiippalakiltamme

hiippalakiltanne

hiippalakiltansa / hiippalakiltaan

hiippalakeiltamme

hiippalakeiltanne

hiippalakeiltansa / hiippalakeiltaan

Tra

-ksi

hiippalakiksemme

hiippalakiksenne

hiippalakiksensa / hiippalakikseen

hiippalakeiksemme

hiippalakeiksenne

hiippalakeiksensa / hiippalakeikseen

Ess

-na

hiippalakkinamme

hiippalakkinanne

hiippalakkinansa / hiippalakkinaan

hiippalakkeinamme

hiippalakkeinanne

hiippalakkeinansa / hiippalakkeinaan

Abe

-tta

hiippalakittamme

hiippalakittanne

hiippalakittansa / hiippalakittaan

hiippalakeittamme

hiippalakeittanne

hiippalakeittansa / hiippalakeittaan

Com

-ne

-

-

-

hiippalakkeinemme

hiippalakkeinenne

hiippalakkeinensa / hiippalakkeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hiippa

hiipat

Par

-ta

hiippaa

hiippoja

Gen

-n

hiipan

hiippojen

Ill

mihin

hiippaan

hiippoihin

Ine

-ssa

hiipassa

hiipoissa

Ela

-sta

hiipasta

hiipoista

All

-lle

hiipalle

hiipoille

Ade

-lla

hiipalla

hiipoilla

Abl

-lta

hiipalta

hiipoilta

Tra

-ksi

hiipaksi

hiipoiksi

Ess

-na

hiippana

hiippoina

Abe

-tta

hiipatta

hiipoitta

Com

-ne

-

hiippoine

Ins

-in

-

hiipoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hiippa

hiipat

Par

-ta

hiippaa

hiippoja

Gen

-n

hiipan

hiippojen

Ill

mihin

hiippaan

hiippoihin

Ine

-ssa

hiipassa

hiipoissa

Ela

-sta

hiipasta

hiipoista

All

-lle

hiipalle

hiipoille

Ade

-lla

hiipalla

hiipoilla

Abl

-lta

hiipalta

hiipoilta

Tra

-ksi

hiipaksi

hiipoiksi

Ess

-na

hiippana

hiippoina

Abe

-tta

hiipatta

hiipoitta

Com

-ne

-

hiippoine

Ins

-in

-

hiipoin

miter hiippa, piispanhiippa
mitre hiippa, piispanhiippa
hiippa
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence #173071-4; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus, sentence ID 1000; OPUS; OpenSubtitles; Europarl Corpus, sentence #102445-1; Tatoeba Parallel Corpus, sentence #2950730-3; ParaCrawl Hiippa nousee joen yli. The bishop is crossing over the river. Auto ajelee hiippaan. The car is driving towards the checkpoint. Hiippaa liikkuu puutarhassa. Squirrel moves around in the garden. Minä olen huono hiippa. I'm a bad lurker. Kissa hiippailee hiippaan. The cat is quietly slipping into the alley. En hiippa tiedä, mikä neiti on. Don't have the slightest idea what a lady is. Hiippaa hullu kaupungilla. A mad person is sneaking around in the city. Mielestäni hiippa istuu hänelle erittäin hyvin. I think the hood fits him very well. En ole varma, mitä tuo hiippa oikein tarkoittaa. I'm not sure what that mitre means exactly. Minä kävelin talon ympäri hiippa. I walked around the house sneakily. Show more arrow right

Wiktionary

mitre (covering for the head worn by church dignitaries) Show more arrow right piispanhiippa Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiippani

hiippani

hiippasi

hiippasi

hiippansa

hiippansa

Par

-ta

hiippaani

hiippojani

hiippaasi

hiippojasi

hiippaansa

hiippojansa / hiippojaan

Gen

-n

hiippani

hiippojeni

hiippasi

hiippojesi

hiippansa

hiippojensa

Ill

mihin

hiippaani

hiippoihini

hiippaasi

hiippoihisi

hiippaansa

hiippoihinsa

Ine

-ssa

hiipassani

hiipoissani

hiipassasi

hiipoissasi

hiipassansa / hiipassaan

hiipoissansa / hiipoissaan

Ela

-sta

hiipastani

hiipoistani

hiipastasi

hiipoistasi

hiipastansa / hiipastaan

hiipoistansa / hiipoistaan

All

-lle

hiipalleni

hiipoilleni

hiipallesi

hiipoillesi

hiipallensa / hiipalleen

hiipoillensa / hiipoillean

Ade

-lla

hiipallani

hiipoillani

hiipallasi

hiipoillasi

hiipallansa / hiipallaan

hiipoillansa / hiipoillaan

Abl

-lta

hiipaltani

hiipoiltani

hiipaltasi

hiipoiltasi

hiipaltansa / hiipaltaan

hiipoiltansa / hiipoiltaan

Tra

-ksi

hiipakseni

hiipoikseni

hiipaksesi

hiipoiksesi

hiipaksensa / hiipakseen

hiipoiksensa / hiipoikseen

Ess

-na

hiippanani

hiippoinani

hiippanasi

hiippoinasi

hiippanansa / hiippanaan

hiippoinansa / hiippoinaan

Abe

-tta

hiipattani

hiipoittani

hiipattasi

hiipoittasi

hiipattansa / hiipattaan

hiipoittansa / hiipoittaan

Com

-ne

-

hiippoineni

-

hiippoinesi

-

hiippoinensa / hiippoineen

Singular

Plural

Nom

-

hiippani

hiippasi

hiippansa

hiippani

hiippasi

hiippansa

Par

-ta

hiippaani

hiippaasi

hiippaansa

hiippojani

hiippojasi

hiippojansa / hiippojaan

Gen

-n

hiippani

hiippasi

hiippansa

hiippojeni

hiippojesi

hiippojensa

Ill

mihin

hiippaani

hiippaasi

hiippaansa

hiippoihini

hiippoihisi

hiippoihinsa

Ine

-ssa

hiipassani

hiipassasi

hiipassansa / hiipassaan

hiipoissani

hiipoissasi

hiipoissansa / hiipoissaan

Ela

-sta

hiipastani

hiipastasi

hiipastansa / hiipastaan

hiipoistani

hiipoistasi

hiipoistansa / hiipoistaan

All

-lle

hiipalleni

hiipallesi

hiipallensa / hiipalleen

hiipoilleni

hiipoillesi

hiipoillensa / hiipoillean

Ade

-lla

hiipallani

hiipallasi

hiipallansa / hiipallaan

hiipoillani

hiipoillasi

hiipoillansa / hiipoillaan

Abl

-lta

hiipaltani

hiipaltasi

hiipaltansa / hiipaltaan

hiipoiltani

hiipoiltasi

hiipoiltansa / hiipoiltaan

Tra

-ksi

hiipakseni

hiipaksesi

hiipaksensa / hiipakseen

hiipoikseni

hiipoiksesi

hiipoiksensa / hiipoikseen

Ess

-na

hiippanani

hiippanasi

hiippanansa / hiippanaan

hiippoinani

hiippoinasi

hiippoinansa / hiippoinaan

Abe

-tta

hiipattani

hiipattasi

hiipattansa / hiipattaan

hiipoittani

hiipoittasi

hiipoittansa / hiipoittaan

Com

-ne

-

-

-

hiippoineni

hiippoinesi

hiippoinensa / hiippoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiippamme

hiippamme

hiippanne

hiippanne

hiippansa

hiippansa

Par

-ta

hiippaamme

hiippojamme

hiippaanne

hiippojanne

hiippaansa

hiippojansa / hiippojaan

Gen

-n

hiippamme

hiippojemme

hiippanne

hiippojenne

hiippansa

hiippojensa

Ill

mihin

hiippaamme

hiippoihimme

hiippaanne

hiippoihinne

hiippaansa

hiippoihinsa

Ine

-ssa

hiipassamme

hiipoissamme

hiipassanne

hiipoissanne

hiipassansa / hiipassaan

hiipoissansa / hiipoissaan

Ela

-sta

hiipastamme

hiipoistamme

hiipastanne

hiipoistanne

hiipastansa / hiipastaan

hiipoistansa / hiipoistaan

All

-lle

hiipallemme

hiipoillemme

hiipallenne

hiipoillenne

hiipallensa / hiipalleen

hiipoillensa / hiipoillean

Ade

-lla

hiipallamme

hiipoillamme

hiipallanne

hiipoillanne

hiipallansa / hiipallaan

hiipoillansa / hiipoillaan

Abl

-lta

hiipaltamme

hiipoiltamme

hiipaltanne

hiipoiltanne

hiipaltansa / hiipaltaan

hiipoiltansa / hiipoiltaan

Tra

-ksi

hiipaksemme

hiipoiksemme

hiipaksenne

hiipoiksenne

hiipaksensa / hiipakseen

hiipoiksensa / hiipoikseen

Ess

-na

hiippanamme

hiippoinamme

hiippananne

hiippoinanne

hiippanansa / hiippanaan

hiippoinansa / hiippoinaan

Abe

-tta

hiipattamme

hiipoittamme

hiipattanne

hiipoittanne

hiipattansa / hiipattaan

hiipoittansa / hiipoittaan

Com

-ne

-

hiippoinemme

-

hiippoinenne

-

hiippoinensa / hiippoineen

Singular

Plural

Nom

-

hiippamme

hiippanne

hiippansa

hiippamme

hiippanne

hiippansa

Par

-ta

hiippaamme

hiippaanne

hiippaansa

hiippojamme

hiippojanne

hiippojansa / hiippojaan

Gen

-n

hiippamme

hiippanne

hiippansa

hiippojemme

hiippojenne

hiippojensa

Ill

mihin

hiippaamme

hiippaanne

hiippaansa

hiippoihimme

hiippoihinne

hiippoihinsa

Ine

-ssa

hiipassamme

hiipassanne

hiipassansa / hiipassaan

hiipoissamme

hiipoissanne

hiipoissansa / hiipoissaan

Ela

-sta

hiipastamme

hiipastanne

hiipastansa / hiipastaan

hiipoistamme

hiipoistanne

hiipoistansa / hiipoistaan

All

-lle

hiipallemme

hiipallenne

hiipallensa / hiipalleen

hiipoillemme

hiipoillenne

hiipoillensa / hiipoillean

Ade

-lla

hiipallamme

hiipallanne

hiipallansa / hiipallaan

hiipoillamme

hiipoillanne

hiipoillansa / hiipoillaan

Abl

-lta

hiipaltamme

hiipaltanne

hiipaltansa / hiipaltaan

hiipoiltamme

hiipoiltanne

hiipoiltansa / hiipoiltaan

Tra

-ksi

hiipaksemme

hiipaksenne

hiipaksensa / hiipakseen

hiipoiksemme

hiipoiksenne

hiipoiksensa / hiipoikseen

Ess

-na

hiippanamme

hiippananne

hiippanansa / hiippanaan

hiippoinamme

hiippoinanne

hiippoinansa / hiippoinaan

Abe

-tta

hiipattamme

hiipattanne

hiipattansa / hiipattaan

hiipoittamme

hiipoittanne

hiipoittansa / hiipoittaan

Com

-ne

-

-

-

hiippoinemme

hiippoinenne

hiippoinensa / hiippoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lakki

lakit

Par

-ta

lakkia

lakkeja

Gen

-n

lakin

lakkien

Ill

mihin

lakkiin

lakkeihin

Ine

-ssa

lakissa

lakeissa

Ela

-sta

lakista

lakeista

All

-lle

lakille

lakeille

Ade

-lla

lakilla

lakeilla

Abl

-lta

lakilta

lakeilta

Tra

-ksi

lakiksi

lakeiksi

Ess

-na

lakkina

lakkeina

Abe

-tta

lakitta

lakeitta

Com

-ne

-

lakkeine

Ins

-in

-

lakein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lakki

lakit

Par

-ta

lakkia

lakkeja

Gen

-n

lakin

lakkien

Ill

mihin

lakkiin

lakkeihin

Ine

-ssa

lakissa

lakeissa

Ela

-sta

lakista

lakeista

All

-lle

lakille

lakeille

Ade

-lla

lakilla

lakeilla

Abl

-lta

lakilta

lakeilta

Tra

-ksi

lakiksi

lakeiksi

Ess

-na

lakkina

lakkeina

Abe

-tta

lakitta

lakeitta

Com

-ne

-

lakkeine

Ins

-in

-

lakein

cap korkki, suojus, kansi, myssy, lakki, päähine
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; OPUS - OpenSubtitles - sentence alignment 7925; OPUS - Tatoeba - sentence alignment 125664; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus - sentence alignment 107483 Missä on lakki? Where is the cap? Lakki on päässä. The hat is on the head. Ota lakki pois päästäsi. Take the hat off your head. Lakki on unohtunut kotiin. The hat has been left at home. Lakki putosi maahan tuulessa. The hat fell to the ground in the wind. Lakki suojaa päätä auringolta. The hat protects the head from the sun. En löydä lakkia. I can't find the cap. Ota lakki pois, kusipää! Take your hat off, asshole! Rumia lakkeja. Bad hats. Lakki oli punainen ja siinä oli valkoinen rusetti. The hat was red and it had a white bow. Show more arrow right

Wiktionary

headwear (any covering of the head) cap (type of headwear) (mycology) cap, pileus Show more arrow right (headwear): päähine, hattu Show more arrow right Headwear without brim tends to be called lakki and the headwear with brim hattu, but the division is not clear-cut. Both terms may be used to refer to headwear in general. Show more arrow right helmilakkimuurahiippalakkikarvalakkikoppalakkikrikettilakkilakittaalakkimakakilakki kourassalippalakkinapalakkipiippalakkipunalakkimuurasotilaslakkiteekkarilakkitonttulakkiturkislakkivalkolakkiviirulakkimuuraylioppilaslakki Show more arrow right

Wikipedia

päähine
yleensä lippalakki, lipallinen päähine teekkarilakki, tekniikan ylioppilaan päähine ylioppilaslakki, ylioppilaan päähine lakki
sienen osa Lakkí
kaupunki Léroksen saarella Kreikassa.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakkini

lakkini

lakkisi

lakkisi

lakkinsa

lakkinsa

Par

-ta

lakkiani

lakkejani

lakkiasi

lakkejasi

lakkiansa / lakkiaan

lakkejansa / lakkejaan

Gen

-n

lakkini

lakkieni

lakkisi

lakkiesi

lakkinsa

lakkiensa

Ill

mihin

lakkiini

lakkeihini

lakkiisi

lakkeihisi

lakkiinsa

lakkeihinsa

Ine

-ssa

lakissani

lakeissani

lakissasi

lakeissasi

lakissansa / lakissaan

lakeissansa / lakeissaan

Ela

-sta

lakistani

lakeistani

lakistasi

lakeistasi

lakistansa / lakistaan

lakeistansa / lakeistaan

All

-lle

lakilleni

lakeilleni

lakillesi

lakeillesi

lakillensa / lakilleen

lakeillensa / lakeillean

Ade

-lla

lakillani

lakeillani

lakillasi

lakeillasi

lakillansa / lakillaan

lakeillansa / lakeillaan

Abl

-lta

lakiltani

lakeiltani

lakiltasi

lakeiltasi

lakiltansa / lakiltaan

lakeiltansa / lakeiltaan

Tra

-ksi

lakikseni

lakeikseni

lakiksesi

lakeiksesi

lakiksensa / lakikseen

lakeiksensa / lakeikseen

Ess

-na

lakkinani

lakkeinani

lakkinasi

lakkeinasi

lakkinansa / lakkinaan

lakkeinansa / lakkeinaan

Abe

-tta

lakittani

lakeittani

lakittasi

lakeittasi

lakittansa / lakittaan

lakeittansa / lakeittaan

Com

-ne

-

lakkeineni

-

lakkeinesi

-

lakkeinensa / lakkeineen

Singular

Plural

Nom

-

lakkini

lakkisi

lakkinsa

lakkini

lakkisi

lakkinsa

Par

-ta

lakkiani

lakkiasi

lakkiansa / lakkiaan

lakkejani

lakkejasi

lakkejansa / lakkejaan

Gen

-n

lakkini

lakkisi

lakkinsa

lakkieni

lakkiesi

lakkiensa

Ill

mihin

lakkiini

lakkiisi

lakkiinsa

lakkeihini

lakkeihisi

lakkeihinsa

Ine

-ssa

lakissani

lakissasi

lakissansa / lakissaan

lakeissani

lakeissasi

lakeissansa / lakeissaan

Ela

-sta

lakistani

lakistasi

lakistansa / lakistaan

lakeistani

lakeistasi

lakeistansa / lakeistaan

All

-lle

lakilleni

lakillesi

lakillensa / lakilleen

lakeilleni

lakeillesi

lakeillensa / lakeillean

Ade

-lla

lakillani

lakillasi

lakillansa / lakillaan

lakeillani

lakeillasi

lakeillansa / lakeillaan

Abl

-lta

lakiltani

lakiltasi

lakiltansa / lakiltaan

lakeiltani

lakeiltasi

lakeiltansa / lakeiltaan

Tra

-ksi

lakikseni

lakiksesi

lakiksensa / lakikseen

lakeikseni

lakeiksesi

lakeiksensa / lakeikseen

Ess

-na

lakkinani

lakkinasi

lakkinansa / lakkinaan

lakkeinani

lakkeinasi

lakkeinansa / lakkeinaan

Abe

-tta

lakittani

lakittasi

lakittansa / lakittaan

lakeittani

lakeittasi

lakeittansa / lakeittaan

Com

-ne

-

-

-

lakkeineni

lakkeinesi

lakkeinensa / lakkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakkimme

lakkimme

lakkinne

lakkinne

lakkinsa

lakkinsa

Par

-ta

lakkiamme

lakkejamme

lakkianne

lakkejanne

lakkiansa / lakkiaan

lakkejansa / lakkejaan

Gen

-n

lakkimme

lakkiemme

lakkinne

lakkienne

lakkinsa

lakkiensa

Ill

mihin

lakkiimme

lakkeihimme

lakkiinne

lakkeihinne

lakkiinsa

lakkeihinsa

Ine

-ssa

lakissamme

lakeissamme

lakissanne

lakeissanne

lakissansa / lakissaan

lakeissansa / lakeissaan

Ela

-sta

lakistamme

lakeistamme

lakistanne

lakeistanne

lakistansa / lakistaan

lakeistansa / lakeistaan

All

-lle

lakillemme

lakeillemme

lakillenne

lakeillenne

lakillensa / lakilleen

lakeillensa / lakeillean

Ade

-lla

lakillamme

lakeillamme

lakillanne

lakeillanne

lakillansa / lakillaan

lakeillansa / lakeillaan

Abl

-lta

lakiltamme

lakeiltamme

lakiltanne

lakeiltanne

lakiltansa / lakiltaan

lakeiltansa / lakeiltaan

Tra

-ksi

lakiksemme

lakeiksemme

lakiksenne

lakeiksenne

lakiksensa / lakikseen

lakeiksensa / lakeikseen

Ess

-na

lakkinamme

lakkeinamme

lakkinanne

lakkeinanne

lakkinansa / lakkinaan

lakkeinansa / lakkeinaan

Abe

-tta

lakittamme

lakeittamme

lakittanne

lakeittanne

lakittansa / lakittaan

lakeittansa / lakeittaan

Com

-ne

-

lakkeinemme

-

lakkeinenne

-

lakkeinensa / lakkeineen

Singular

Plural

Nom

-

lakkimme

lakkinne

lakkinsa

lakkimme

lakkinne

lakkinsa

Par

-ta

lakkiamme

lakkianne

lakkiansa / lakkiaan

lakkejamme

lakkejanne

lakkejansa / lakkejaan

Gen

-n

lakkimme

lakkinne

lakkinsa

lakkiemme

lakkienne

lakkiensa

Ill

mihin

lakkiimme

lakkiinne

lakkiinsa

lakkeihimme

lakkeihinne

lakkeihinsa

Ine

-ssa

lakissamme

lakissanne

lakissansa / lakissaan

lakeissamme

lakeissanne

lakeissansa / lakeissaan

Ela

-sta

lakistamme

lakistanne

lakistansa / lakistaan

lakeistamme

lakeistanne

lakeistansa / lakeistaan

All

-lle

lakillemme

lakillenne

lakillensa / lakilleen

lakeillemme

lakeillenne

lakeillensa / lakeillean

Ade

-lla

lakillamme

lakillanne

lakillansa / lakillaan

lakeillamme

lakeillanne

lakeillansa / lakeillaan

Abl

-lta

lakiltamme

lakiltanne

lakiltansa / lakiltaan

lakeiltamme

lakeiltanne

lakeiltansa / lakeiltaan

Tra

-ksi

lakiksemme

lakiksenne

lakiksensa / lakikseen

lakeiksemme

lakeiksenne

lakeiksensa / lakeikseen

Ess

-na

lakkinamme

lakkinanne

lakkinansa / lakkinaan

lakkeinamme

lakkeinanne

lakkeinansa / lakkeinaan

Abe

-tta

lakittamme

lakittanne

lakittansa / lakittaan

lakeittamme

lakeittanne

lakeittansa / lakeittaan

Com

-ne

-

-

-

lakkeinemme

lakkeinenne

lakkeinensa / lakkeineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept