hekumoiko |
Verb, Present, 3rd person singular Question clitic |
|
hekumoiko |
Verb, Imperfect, 3rd person singular Question clitic |
|
hekumoiko |
Verb, Imperative singular |
| to gloat over | hekumoida, tuntea vahingoniloa jstk |
| to wallow | rypeä, kieriskellä, piehtaroida, rötköttää, hekumoida, mässäillä jllak |
| hecumoida |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hekumoitsenko / hekumoinko |
|
ii |
hekumoitsetko / hekumoitko |
|
iii |
hekumoitseeko / |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hekumoitsemmeko / hekumoimmeko / hekumoidaanko |
|
ii |
hekumoitsetteko / hekumoitteko |
|
iii |
hekumoitsevatko / hekumoivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hekumoitsinko / hekumoinko |
|
ii |
hekumoitsitko / hekumoitko |
|
iii |
hekumoitsiko / |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hekumoitsimmeko / hekumoimmeko / hekumoitiinko |
|
ii |
hekumoitsitteko / hekumoitteko |
|
iii |
hekumoitsivatko / hekumoivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen hekumoinutko |
en ole hekumoinutko |
ii |
olet hekumoinutko |
et ole hekumoinutko |
iii |
on hekumoinutko |
ei ole hekumoinutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme hekumoineetko |
emme ole hekumoineetko |
ii |
olette hekumoineetko |
ette ole hekumoineetko |
iii |
ovat hekumoineetko |
eivät ole hekumoineetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin hekumoinutko |
en ollut hekumoinutko |
ii |
olit hekumoinutko |
et ollut hekumoinutko |
iii |
oli hekumoinutko |
ei ollut hekumoinutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme hekumoineetko |
emme olleet hekumoineetko |
ii |
olitte hekumoineetko |
ette olleet hekumoineetko |
iii |
olivat hekumoineetko |
eivät olleet hekumoineetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hekumoisinko |
|
ii |
hekumoisitko |
|
iii |
hekumoisiko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hekumoisimmeko |
|
ii |
hekumoisitteko |
|
iii |
hekumoisivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin hekumoinutko |
en olisi hekumoinutko |
ii |
olisit hekumoinutko |
et olisi hekumoinutko |
iii |
olisi hekumoinutko |
ei olisi hekumoinutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme hekumoineetko |
emme olisi hekumoineetko |
ii |
olisitte hekumoineetko |
ette olisi hekumoineetko |
iii |
olisivat hekumoineetko |
eivät olisi hekumoineetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hekumoinenko |
en hekumoineko |
ii |
hekumoinetko |
et hekumoineko |
iii |
hekumoineeko |
ei hekumoineko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hekumoinemmeko |
emme hekumoineko |
ii |
hekumoinetteko |
ette hekumoineko |
iii |
hekumoinevatko |
eivät hekumoineko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen hekumoinutko |
en liene hekumoinutko |
ii |
lienet hekumoinutko |
et liene hekumoinutko |
iii |
lienee hekumoinutko |
ei liene hekumoinutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme hekumoineetko |
emme liene hekumoineetko |
ii |
lienette hekumoineetko |
ette liene hekumoineetko |
iii |
lienevät hekumoineetko |
eivät liene hekumoineetko |
Singular
i |
- |
ii |
hekumoitse / hekumoi |
iii |
hekumoikoon |
Plural
i |
hekumoikaamme |
ii |
hekumoikaa |
iii |
hekumoikoot |
Nom |
- |
hekumoidako |
Tra |
-ksi |
hekumoidaksensako / hekumoidakseenko |
Ine |
-ssa |
hekumoidessako |
Ins |
-in |
hekumoidenko |
Ine |
-ssa |
hekumoitaessako (passive) |
Ill |
mihin |
hekumoitsemaanko / hekumoimaanko |
Ine |
-ssa |
hekumoitsemassako / hekumoimassako |
Ela |
-sta |
hekumoitsemastako / hekumoimastako |
Ade |
-lla |
hekumoitsemallako / hekumoimallako |
Abe |
-tta |
hekumoitsemattako / hekumoimattako |
Ins |
-in |
hekumoitsemanko / hekumoimanko |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
hekumoiminenko |
Par |
-ta |
hekumoimistako |
hekumoitsemaisillaanko / hekumoitsemaisillansako / hekumoimaisillaanko / hekumoimaisillansako |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
hekumoidaanko |
ei hekumoidako |
Imperfect |
hekumoitiinko |
ei hekumoituko |
Potential |
hekumoitaneenko |
ei hekumoitaneko |
Conditional |
hekumoitaisiinko |
ei hekumoitaisiko |
Imperative Present |
hekumoitakoonko |
älköön hekumoitakoko |
Imperative Perfect |
olkoon hekumoituko |
älköön hekumoituko |
Positive
Negative
Present
hekumoidaanko
ei hekumoidako
Imperfect
hekumoitiinko
ei hekumoituko
Potential
hekumoitaneenko
ei hekumoitaneko
Conditional
hekumoitaisiinko
ei hekumoitaisiko
Imperative Present
hekumoitakoonko
älköön hekumoitakoko
Imperative Perfect
olkoon hekumoituko
älköön hekumoituko
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
hekumoivako |
hekumoitavako |
2nd |
hekumoinutko |
hekumoituko |
3rd |
hekumoimako |
- |
| to gloat over | hekumoida, tuntea vahingoniloa jstk |
| to wallow | rypeä, kieriskellä, piehtaroida, rötköttää, hekumoida, mässäillä jllak |
| hecumoida |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hekumoitsen / hekumoin |
|
ii |
hekumoitset / hekumoit |
|
iii |
hekumoitsee / hekumoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hekumoitsemme / hekumoimme / hekumoidaan |
|
ii |
hekumoitsette / hekumoitte |
|
iii |
hekumoitsevat / hekumoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hekumoitsin / hekumoin |
|
ii |
hekumoitsit / hekumoit |
|
iii |
hekumoitsi / hekumoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hekumoitsimme / hekumoimme / hekumoitiin |
|
ii |
hekumoitsitte / hekumoitte |
|
iii |
hekumoitsivat / hekumoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen hekumoinut |
en ole hekumoinut |
ii |
olet hekumoinut |
et ole hekumoinut |
iii |
on hekumoinut |
ei ole hekumoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme hekumoineet |
emme ole hekumoineet |
ii |
olette hekumoineet |
ette ole hekumoineet |
iii |
ovat hekumoineet |
eivät ole hekumoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin hekumoinut |
en ollut hekumoinut |
ii |
olit hekumoinut |
et ollut hekumoinut |
iii |
oli hekumoinut |
ei ollut hekumoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme hekumoineet |
emme olleet hekumoineet |
ii |
olitte hekumoineet |
ette olleet hekumoineet |
iii |
olivat hekumoineet |
eivät olleet hekumoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hekumoisin |
|
ii |
hekumoisit |
|
iii |
hekumoisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hekumoisimme |
|
ii |
hekumoisitte |
|
iii |
hekumoisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin hekumoinut |
en olisi hekumoinut |
ii |
olisit hekumoinut |
et olisi hekumoinut |
iii |
olisi hekumoinut |
ei olisi hekumoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme hekumoineet |
emme olisi hekumoineet |
ii |
olisitte hekumoineet |
ette olisi hekumoineet |
iii |
olisivat hekumoineet |
eivät olisi hekumoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hekumoinen |
en hekumoine |
ii |
hekumoinet |
et hekumoine |
iii |
hekumoinee |
ei hekumoine |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hekumoinemme |
emme hekumoine |
ii |
hekumoinette |
ette hekumoine |
iii |
hekumoinevat |
eivät hekumoine |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen hekumoinut |
en liene hekumoinut |
ii |
lienet hekumoinut |
et liene hekumoinut |
iii |
lienee hekumoinut |
ei liene hekumoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme hekumoineet |
emme liene hekumoineet |
ii |
lienette hekumoineet |
ette liene hekumoineet |
iii |
lienevät hekumoineet |
eivät liene hekumoineet |
Singular
i |
- |
ii |
hekumoitse / hekumoi |
iii |
hekumoikoon |
Plural
i |
hekumoikaamme |
ii |
hekumoikaa |
iii |
hekumoikoot |
Nom |
- |
hekumoida |
Tra |
-ksi |
hekumoidaksensa / hekumoidakseen |
Ine |
-ssa |
hekumoidessa |
Ins |
-in |
hekumoiden |
Ine |
-ssa |
hekumoitaessa (passive) |
Ill |
mihin |
hekumoitsemaan / hekumoimaan |
Ine |
-ssa |
hekumoitsemassa / hekumoimassa |
Ela |
-sta |
hekumoitsemasta / hekumoimasta |
Ade |
-lla |
hekumoitsemalla / hekumoimalla |
Abe |
-tta |
hekumoitsematta / hekumoimatta |
Ins |
-in |
hekumoitseman / hekumoiman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
hekumoiminen |
Par |
-ta |
hekumoimista |
hekumoitsemaisillaan / hekumoitsemaisillansa / hekumoimaisillaan / hekumoimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
hekumoidaan |
ei hekumoida |
Imperfect |
hekumoitiin |
ei hekumoitu |
Potential |
hekumoitaneen |
ei hekumoitane |
Conditional |
hekumoitaisiin |
ei hekumoitaisi |
Imperative Present |
hekumoitakoon |
älköön hekumoitako |
Imperative Perfect |
olkoon hekumoitu |
älköön hekumoitu |
Positive
Negative
Present
hekumoidaan
ei hekumoida
Imperfect
hekumoitiin
ei hekumoitu
Potential
hekumoitaneen
ei hekumoitane
Conditional
hekumoitaisiin
ei hekumoitaisi
Imperative Present
hekumoitakoon
älköön hekumoitako
Imperative Perfect
olkoon hekumoitu
älköön hekumoitu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
hekumoiva |
hekumoitava |
2nd |
hekumoinut |
hekumoitu |
3rd |
hekumoima |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net