logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hekumoida + ko, verb

Word analysis
hekumoiko SeeHide full analysisArrow downArrow up

hekumoiko

hekumoida

Verb, Present, 3rd person singular Question clitic

hekumoiko

hekumoida

Verb, Imperfect, 3rd person singular Question clitic

hekumoiko

hekumoida

Verb, Imperative singular

Report an issue

Wiktionary

to indulge oneself in carnal pleasures, especially of sexual kind to gloat (exhibit a conspicuous sense of self-satisfaction, often at an adversary's misfortune) Fin:Hän hekumoi tappiollani.Eng:He gloated over my defeat Show more arrow right hekuma (“lust of flesh”) +‎ -oida; of biblical origin. Show more arrow right
to gloat over hekumoida, tuntea vahingoniloa jstk
to wallow rypeä, kieriskellä, piehtaroida, rötköttää, hekumoida, mässäillä jllak
hecumoida
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Tatoeba, file: finnish-english.txt, sentence ID: 369715 Hekumoiko Jumala? Does God gloat? Älä hekumoi. Don't gloat. Sinä hekumoit. You' re gloating. Minä hekumoin siitä. I speak it, Sire, but you think it. Okei, minä hekumoin. Okay, I'm gloating. Hekumoit kuin vaahtokylvyssä. Soaking in it like a bubble bath. Perhe hekumoi kaikesta epäonnestamme. Louis, they're family. Saan ukon takaisin Vielä kun hekumoi. And I will get him back Even as he gloats. Aloinkin hekumoida ajatuksella. I embraced it. Hän hekumoi kylpyhuonekalusteiden uutuuksilla. She lusters after the latest bathroom furniture. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

hekumoitsenko / hekumoinko

en hekumoitseko / hekumoiko

ii

hekumoitsetko / hekumoitko

et hekumoitseko / hekumoiko

iii

hekumoitseeko / hekumoiko

ei hekumoitseko / hekumoiko

Plural

Positive

Negative

i

hekumoitsemmeko / hekumoimmeko / hekumoidaanko

emme hekumoitseko / hekumoiko / ei hekumoidako

ii

hekumoitsetteko / hekumoitteko

ette hekumoitseko / hekumoiko

iii

hekumoitsevatko / hekumoivatko

eivät hekumoitseko / hekumoiko

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

hekumoitsinko / hekumoinko

en hekumoinutko

ii

hekumoitsitko / hekumoitko

et hekumoinutko

iii

hekumoitsiko / hekumoiko

ei hekumoinutko

Plural

Positive

Negative

i

hekumoitsimmeko / hekumoimmeko / hekumoitiinko

emme hekumoineetko / ei hekumoituko

ii

hekumoitsitteko / hekumoitteko

ette hekumoineetko

iii

hekumoitsivatko / hekumoivatko

eivät hekumoineetko

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen hekumoinutko

en ole hekumoinutko

ii

olet hekumoinutko

et ole hekumoinutko

iii

on hekumoinutko

ei ole hekumoinutko

Plural

Positive

Negative

i

olemme hekumoineetko

emme ole hekumoineetko

ii

olette hekumoineetko

ette ole hekumoineetko

iii

ovat hekumoineetko

eivät ole hekumoineetko

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin hekumoinutko

en ollut hekumoinutko

ii

olit hekumoinutko

et ollut hekumoinutko

iii

oli hekumoinutko

ei ollut hekumoinutko

Plural

Positive

Negative

i

olimme hekumoineetko

emme olleet hekumoineetko

ii

olitte hekumoineetko

ette olleet hekumoineetko

iii

olivat hekumoineetko

eivät olleet hekumoineetko

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

hekumoisinko

en hekumoisiko

ii

hekumoisitko

et hekumoisiko

iii

hekumoisiko

ei hekumoisiko

Plural

Positive

Negative

i

hekumoisimmeko

emme hekumoisiko

ii

hekumoisitteko

ette hekumoisiko

iii

hekumoisivatko

eivät hekumoisiko

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin hekumoinutko

en olisi hekumoinutko

ii

olisit hekumoinutko

et olisi hekumoinutko

iii

olisi hekumoinutko

ei olisi hekumoinutko

Plural

Positive

Negative

i

olisimme hekumoineetko

emme olisi hekumoineetko

ii

olisitte hekumoineetko

ette olisi hekumoineetko

iii

olisivat hekumoineetko

eivät olisi hekumoineetko

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

hekumoinenko

en hekumoineko

ii

hekumoinetko

et hekumoineko

iii

hekumoineeko

ei hekumoineko

Plural

Positive

Negative

i

hekumoinemmeko

emme hekumoineko

ii

hekumoinetteko

ette hekumoineko

iii

hekumoinevatko

eivät hekumoineko

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen hekumoinutko

en liene hekumoinutko

ii

lienet hekumoinutko

et liene hekumoinutko

iii

lienee hekumoinutko

ei liene hekumoinutko

Plural

Positive

Negative

i

lienemme hekumoineetko

emme liene hekumoineetko

ii

lienette hekumoineetko

ette liene hekumoineetko

iii

lienevät hekumoineetko

eivät liene hekumoineetko

Imperative

Singular

i

-

ii

hekumoitse / hekumoi

iii

hekumoikoon

Plural

i

hekumoikaamme

ii

hekumoikaa

iii

hekumoikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

hekumoidako

Tra

-ksi

hekumoidaksensako / hekumoidakseenko

Infinitive II

Ine

-ssa

hekumoidessako

Ins

-in

hekumoidenko

Ine

-ssa

hekumoitaessako (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

hekumoitsemaanko / hekumoimaanko

Ine

-ssa

hekumoitsemassako / hekumoimassako

Ela

-sta

hekumoitsemastako / hekumoimastako

Ade

-lla

hekumoitsemallako / hekumoimallako

Abe

-tta

hekumoitsemattako / hekumoimattako

Ins

-in

hekumoitsemanko / hekumoimanko

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

hekumoiminenko

Par

-ta

hekumoimistako

Infinitive V

hekumoitsemaisillaanko / hekumoitsemaisillansako / hekumoimaisillaanko / hekumoimaisillansako

Passive

Positive

Negative

Present

hekumoidaanko

ei hekumoidako

Imperfect

hekumoitiinko

ei hekumoituko

Potential

hekumoitaneenko

ei hekumoitaneko

Conditional

hekumoitaisiinko

ei hekumoitaisiko

Imperative Present

hekumoitakoonko

älköön hekumoitakoko

Imperative Perfect

olkoon hekumoituko

älköön hekumoituko

Positive

Negative

Present

hekumoidaanko

ei hekumoidako

Imperfect

hekumoitiinko

ei hekumoituko

Potential

hekumoitaneenko

ei hekumoitaneko

Conditional

hekumoitaisiinko

ei hekumoitaisiko

Imperative Present

hekumoitakoonko

älköön hekumoitakoko

Imperative Perfect

olkoon hekumoituko

älköön hekumoituko

Participle

Active

Passive

1st

hekumoivako

hekumoitavako

2nd

hekumoinutko

hekumoituko

3rd

hekumoimako

-

Wiktionary

to indulge oneself in carnal pleasures, especially of sexual kind to gloat (exhibit a conspicuous sense of self-satisfaction, often at an adversary's misfortune) Fin:Hän hekumoi tappiollani.Eng:He gloated over my defeat Show more arrow right hekuma (“lust of flesh”) +‎ -oida; of biblical origin. Show more arrow right
to gloat over hekumoida, tuntea vahingoniloa jstk
to wallow rypeä, kieriskellä, piehtaroida, rötköttää, hekumoida, mässäillä jllak
hecumoida
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Tatoeba, file: finnish-english.txt, sentence ID: 369715 Hekumoiko Jumala? Does God gloat? Älä hekumoi. Don't gloat. Sinä hekumoit. You' re gloating. Minä hekumoin siitä. I speak it, Sire, but you think it. Okei, minä hekumoin. Okay, I'm gloating. Hekumoit kuin vaahtokylvyssä. Soaking in it like a bubble bath. Perhe hekumoi kaikesta epäonnestamme. Louis, they're family. Saan ukon takaisin Vielä kun hekumoi. And I will get him back Even as he gloats. Aloinkin hekumoida ajatuksella. I embraced it. Hän hekumoi kylpyhuonekalusteiden uutuuksilla. She lusters after the latest bathroom furniture. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

hekumoitsen / hekumoin

en hekumoitse / hekumoi

ii

hekumoitset / hekumoit

et hekumoitse / hekumoi

iii

hekumoitsee / hekumoi

ei hekumoitse / hekumoi

Plural

Positive

Negative

i

hekumoitsemme / hekumoimme / hekumoidaan

emme hekumoitse / hekumoi / ei hekumoida

ii

hekumoitsette / hekumoitte

ette hekumoitse / hekumoi

iii

hekumoitsevat / hekumoivat

eivät hekumoitse / hekumoi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

hekumoitsin / hekumoin

en hekumoinut

ii

hekumoitsit / hekumoit

et hekumoinut

iii

hekumoitsi / hekumoi

ei hekumoinut

Plural

Positive

Negative

i

hekumoitsimme / hekumoimme / hekumoitiin

emme hekumoineet / ei hekumoitu

ii

hekumoitsitte / hekumoitte

ette hekumoineet

iii

hekumoitsivat / hekumoivat

eivät hekumoineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen hekumoinut

en ole hekumoinut

ii

olet hekumoinut

et ole hekumoinut

iii

on hekumoinut

ei ole hekumoinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme hekumoineet

emme ole hekumoineet

ii

olette hekumoineet

ette ole hekumoineet

iii

ovat hekumoineet

eivät ole hekumoineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin hekumoinut

en ollut hekumoinut

ii

olit hekumoinut

et ollut hekumoinut

iii

oli hekumoinut

ei ollut hekumoinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme hekumoineet

emme olleet hekumoineet

ii

olitte hekumoineet

ette olleet hekumoineet

iii

olivat hekumoineet

eivät olleet hekumoineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

hekumoisin

en hekumoisi

ii

hekumoisit

et hekumoisi

iii

hekumoisi

ei hekumoisi

Plural

Positive

Negative

i

hekumoisimme

emme hekumoisi

ii

hekumoisitte

ette hekumoisi

iii

hekumoisivat

eivät hekumoisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin hekumoinut

en olisi hekumoinut

ii

olisit hekumoinut

et olisi hekumoinut

iii

olisi hekumoinut

ei olisi hekumoinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme hekumoineet

emme olisi hekumoineet

ii

olisitte hekumoineet

ette olisi hekumoineet

iii

olisivat hekumoineet

eivät olisi hekumoineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

hekumoinen

en hekumoine

ii

hekumoinet

et hekumoine

iii

hekumoinee

ei hekumoine

Plural

Positive

Negative

i

hekumoinemme

emme hekumoine

ii

hekumoinette

ette hekumoine

iii

hekumoinevat

eivät hekumoine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen hekumoinut

en liene hekumoinut

ii

lienet hekumoinut

et liene hekumoinut

iii

lienee hekumoinut

ei liene hekumoinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme hekumoineet

emme liene hekumoineet

ii

lienette hekumoineet

ette liene hekumoineet

iii

lienevät hekumoineet

eivät liene hekumoineet

Imperative

Singular

i

-

ii

hekumoitse / hekumoi

iii

hekumoikoon

Plural

i

hekumoikaamme

ii

hekumoikaa

iii

hekumoikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

hekumoida

Tra

-ksi

hekumoidaksensa / hekumoidakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

hekumoidessa

Ins

-in

hekumoiden

Ine

-ssa

hekumoitaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

hekumoitsemaan / hekumoimaan

Ine

-ssa

hekumoitsemassa / hekumoimassa

Ela

-sta

hekumoitsemasta / hekumoimasta

Ade

-lla

hekumoitsemalla / hekumoimalla

Abe

-tta

hekumoitsematta / hekumoimatta

Ins

-in

hekumoitseman / hekumoiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

hekumoiminen

Par

-ta

hekumoimista

Infinitive V

hekumoitsemaisillaan / hekumoitsemaisillansa / hekumoimaisillaan / hekumoimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

hekumoidaan

ei hekumoida

Imperfect

hekumoitiin

ei hekumoitu

Potential

hekumoitaneen

ei hekumoitane

Conditional

hekumoitaisiin

ei hekumoitaisi

Imperative Present

hekumoitakoon

älköön hekumoitako

Imperative Perfect

olkoon hekumoitu

älköön hekumoitu

Positive

Negative

Present

hekumoidaan

ei hekumoida

Imperfect

hekumoitiin

ei hekumoitu

Potential

hekumoitaneen

ei hekumoitane

Conditional

hekumoitaisiin

ei hekumoitaisi

Imperative Present

hekumoitakoon

älköön hekumoitako

Imperative Perfect

olkoon hekumoitu

älköön hekumoitu

Participle

Active

Passive

1st

hekumoiva

hekumoitava

2nd

hekumoinut

hekumoitu

3rd

hekumoima

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept