logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

harava, noun

Word analysis
haravayksikkömme

haravayksikkömme

harava

Noun, Singular Nominative

+ yksikkö

Noun, Singular Nominative 1st plural possesive

harava

Noun, Singular Nominative

+ yksikkö

Noun, Singular Genitive 1st plural possesive

harava

Noun, Singular Nominative

+ yksikkö

Noun, Plural Nominative 1st plural possesive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harava

haravat

Par

-ta

haravaa

haravoita / haravia

Gen

-n

haravan

haravoitten / haravoiden / haravien

Ill

mihin

haravaan

haravoihin / haraviin

Ine

-ssa

haravassa

haravoissa / haravissa

Ela

-sta

haravasta

haravoista / haravista

All

-lle

haravalle

haravoille / haraville

Ade

-lla

haravalla

haravoilla / haravilla

Abl

-lta

haravalta

haravoilta / haravilta

Tra

-ksi

haravaksi

haravoiksi / haraviksi

Ess

-na

haravana

haravoina / haravina

Abe

-tta

haravatta

haravoitta / haravitta

Com

-ne

-

haravoine / haravine

Ins

-in

-

haravoin / haravin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harava

haravat

Par

-ta

haravaa

haravoita / haravia

Gen

-n

haravan

haravoitten / haravoiden / haravien

Ill

mihin

haravaan

haravoihin / haraviin

Ine

-ssa

haravassa

haravoissa / haravissa

Ela

-sta

haravasta

haravoista / haravista

All

-lle

haravalle

haravoille / haraville

Ade

-lla

haravalla

haravoilla / haravilla

Abl

-lta

haravalta

haravoilta / haravilta

Tra

-ksi

haravaksi

haravoiksi / haraviksi

Ess

-na

haravana

haravoina / haravina

Abe

-tta

haravatta

haravoitta / haravitta

Com

-ne

-

haravoine / haravine

Ins

-in

-

haravoin / haravin

rake harava, kaltevuus, hara, kola, elostelija, kaltevuuskulma
Show more arrow right
tmClass; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Tatoeba Sakset, Harava. Scissors, rakes. Harava auttaa puutarhanhoidossa. The rake helps in gardening. Hae kottikärryt ja harava. Get the wheelbarrow and the rake. Harava on kätevä työkalu puutarhanhoitoon. The rake is a handy tool for gardening. Harava oli rikki, joten jouduin ostamaan uuden. The rake was broken, so I had to buy a new one. Pudota harava ja hyppää kyytiin. Drop the rake and get in. Pihatyöt sujuvat nopeammin, kun apuna on harava. Gardening tasks go faster when using a rake. Minun pitäisi hakea hänelle harava. I should get her a rake. Harava on hyödyllinen väline nurmikon siistimiseen. The rake is a useful tool for tidying up the lawn. Kuin astuisi haravaan. It's like stepping'on a rake. Show more arrow right

Wiktionary

rake (garden tool) Show more arrow right haravoida Show more arrow right From Proto-Finnic [Term?], derived from hara. Cognate with Ingrian harraavaa, Karelian harau, Veps harav and Votic arava. Show more arrow right

Wikipedia

Mash rake A mash rake or mashing rake is a tool used in the mashing process of brewing and distilling. The mash rake churns the mash to ensure it is mixed properly and is wet everywhere, so no sugars are wasted. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haravani

haravani

haravasi

haravasi

haravansa

haravansa

Par

-ta

haravaani

haravoitani / haraviani

haravaasi

haravoitasi / haraviasi

haravaansa

haravoitansa / haravoitaan / haraviansa / haraviaan

Gen

-n

haravani

haravoitteni / haravoideni / haravieni

haravasi

haravoittesi / haravoidesi / haraviesi

haravansa

haravoittensa / haravoidensa / haraviensa

Ill

mihin

haravaani

haravoihini / haraviini

haravaasi

haravoihisi / haraviisi

haravaansa

haravoihinsa / haraviinsa

Ine

-ssa

haravassani

haravoissani / haravissani

haravassasi

haravoissasi / haravissasi

haravassansa / haravassaan

haravoissansa / haravoissaan / haravissansa / haravissaan

Ela

-sta

haravastani

haravoistani / haravistani

haravastasi

haravoistasi / haravistasi

haravastansa / haravastaan

haravoistansa / haravoistaan / haravistansa / haravistaan

All

-lle

haravalleni

haravoilleni / haravilleni

haravallesi

haravoillesi / haravillesi

haravallensa / haravalleen

haravoillensa / haravoillean / haravillensa / haravillean

Ade

-lla

haravallani

haravoillani / haravillani

haravallasi

haravoillasi / haravillasi

haravallansa / haravallaan

haravoillansa / haravoillaan / haravillansa / haravillaan

Abl

-lta

haravaltani

haravoiltani / haraviltani

haravaltasi

haravoiltasi / haraviltasi

haravaltansa / haravaltaan

haravoiltansa / haravoiltaan / haraviltansa / haraviltaan

Tra

-ksi

haravakseni

haravoikseni / haravikseni

haravaksesi

haravoiksesi / haraviksesi

haravaksensa / haravakseen

haravoikseen / haravoiksensa / haravikseen / haraviksensa

Ess

-na

haravanani

haravoinani / haravinani

haravanasi

haravoinasi / haravinasi

haravanansa / haravanaan

haravoinansa / haravoinaan / haravinansa / haravinaan

Abe

-tta

haravattani

haravoittani / haravittani

haravattasi

haravoittasi / haravittasi

haravattansa / haravattaan

haravoittansa / haravoittaan / haravittansa / haravittaan

Com

-ne

-

haravoineni / haravineni

-

haravoinesi / haravinesi

-

haravoineen / haravoinensa / haravineen / haravinensa

Singular

Plural

Nom

-

haravani

haravasi

haravansa

haravani

haravasi

haravansa

Par

-ta

haravaani

haravaasi

haravaansa

haravoitani / haraviani

haravoitasi / haraviasi

haravoitansa / haravoitaan / haraviansa / haraviaan

Gen

-n

haravani

haravasi

haravansa

haravoitteni / haravoideni / haravieni

haravoittesi / haravoidesi / haraviesi

haravoittensa / haravoidensa / haraviensa

Ill

mihin

haravaani

haravaasi

haravaansa

haravoihini / haraviini

haravoihisi / haraviisi

haravoihinsa / haraviinsa

Ine

-ssa

haravassani

haravassasi

haravassansa / haravassaan

haravoissani / haravissani

haravoissasi / haravissasi

haravoissansa / haravoissaan / haravissansa / haravissaan

Ela

-sta

haravastani

haravastasi

haravastansa / haravastaan

haravoistani / haravistani

haravoistasi / haravistasi

haravoistansa / haravoistaan / haravistansa / haravistaan

All

-lle

haravalleni

haravallesi

haravallensa / haravalleen

haravoilleni / haravilleni

haravoillesi / haravillesi

haravoillensa / haravoillean / haravillensa / haravillean

Ade

-lla

haravallani

haravallasi

haravallansa / haravallaan

haravoillani / haravillani

haravoillasi / haravillasi

haravoillansa / haravoillaan / haravillansa / haravillaan

Abl

-lta

haravaltani

haravaltasi

haravaltansa / haravaltaan

haravoiltani / haraviltani

haravoiltasi / haraviltasi

haravoiltansa / haravoiltaan / haraviltansa / haraviltaan

Tra

-ksi

haravakseni

haravaksesi

haravaksensa / haravakseen

haravoikseni / haravikseni

haravoiksesi / haraviksesi

haravoikseen / haravoiksensa / haravikseen / haraviksensa

Ess

-na

haravanani

haravanasi

haravanansa / haravanaan

haravoinani / haravinani

haravoinasi / haravinasi

haravoinansa / haravoinaan / haravinansa / haravinaan

Abe

-tta

haravattani

haravattasi

haravattansa / haravattaan

haravoittani / haravittani

haravoittasi / haravittasi

haravoittansa / haravoittaan / haravittansa / haravittaan

Com

-ne

-

-

-

haravoineni / haravineni

haravoinesi / haravinesi

haravoineen / haravoinensa / haravineen / haravinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haravamme

haravamme

haravanne

haravanne

haravansa

haravansa

Par

-ta

haravaamme

haravoitamme / haraviamme

haravaanne

haravoitanne / haravianne

haravaansa

haravoitansa / haravoitaan / haraviansa / haraviaan

Gen

-n

haravamme

haravoittemme / haravoidemme / haraviemme

haravanne

haravoittenne / haravoidenne / haravienne

haravansa

haravoittensa / haravoidensa / haraviensa

Ill

mihin

haravaamme

haravoihimme / haraviimme

haravaanne

haravoihinne / haraviinne

haravaansa

haravoihinsa / haraviinsa

Ine

-ssa

haravassamme

haravoissamme / haravissamme

haravassanne

haravoissanne / haravissanne

haravassansa / haravassaan

haravoissansa / haravoissaan / haravissansa / haravissaan

Ela

-sta

haravastamme

haravoistamme / haravistamme

haravastanne

haravoistanne / haravistanne

haravastansa / haravastaan

haravoistansa / haravoistaan / haravistansa / haravistaan

All

-lle

haravallemme

haravoillemme / haravillemme

haravallenne

haravoillenne / haravillenne

haravallensa / haravalleen

haravoillensa / haravoillean / haravillensa / haravillean

Ade

-lla

haravallamme

haravoillamme / haravillamme

haravallanne

haravoillanne / haravillanne

haravallansa / haravallaan

haravoillansa / haravoillaan / haravillansa / haravillaan

Abl

-lta

haravaltamme

haravoiltamme / haraviltamme

haravaltanne

haravoiltanne / haraviltanne

haravaltansa / haravaltaan

haravoiltansa / haravoiltaan / haraviltansa / haraviltaan

Tra

-ksi

haravaksemme

haravoiksemme / haraviksemme

haravaksenne

haravoiksenne / haraviksenne

haravaksensa / haravakseen

haravoikseen / haravoiksensa / haravikseen / haraviksensa

Ess

-na

haravanamme

haravoinamme / haravinamme

haravananne

haravoinanne / haravinanne

haravanansa / haravanaan

haravoinansa / haravoinaan / haravinansa / haravinaan

Abe

-tta

haravattamme

haravoittamme / haravittamme

haravattanne

haravoittanne / haravittanne

haravattansa / haravattaan

haravoittansa / haravoittaan / haravittansa / haravittaan

Com

-ne

-

haravoinemme / haravinemme

-

haravoinenne / haravinenne

-

haravoineen / haravoinensa / haravineen / haravinensa

Singular

Plural

Nom

-

haravamme

haravanne

haravansa

haravamme

haravanne

haravansa

Par

-ta

haravaamme

haravaanne

haravaansa

haravoitamme / haraviamme

haravoitanne / haravianne

haravoitansa / haravoitaan / haraviansa / haraviaan

Gen

-n

haravamme

haravanne

haravansa

haravoittemme / haravoidemme / haraviemme

haravoittenne / haravoidenne / haravienne

haravoittensa / haravoidensa / haraviensa

Ill

mihin

haravaamme

haravaanne

haravaansa

haravoihimme / haraviimme

haravoihinne / haraviinne

haravoihinsa / haraviinsa

Ine

-ssa

haravassamme

haravassanne

haravassansa / haravassaan

haravoissamme / haravissamme

haravoissanne / haravissanne

haravoissansa / haravoissaan / haravissansa / haravissaan

Ela

-sta

haravastamme

haravastanne

haravastansa / haravastaan

haravoistamme / haravistamme

haravoistanne / haravistanne

haravoistansa / haravoistaan / haravistansa / haravistaan

All

-lle

haravallemme

haravallenne

haravallensa / haravalleen

haravoillemme / haravillemme

haravoillenne / haravillenne

haravoillensa / haravoillean / haravillensa / haravillean

Ade

-lla

haravallamme

haravallanne

haravallansa / haravallaan

haravoillamme / haravillamme

haravoillanne / haravillanne

haravoillansa / haravoillaan / haravillansa / haravillaan

Abl

-lta

haravaltamme

haravaltanne

haravaltansa / haravaltaan

haravoiltamme / haraviltamme

haravoiltanne / haraviltanne

haravoiltansa / haravoiltaan / haraviltansa / haraviltaan

Tra

-ksi

haravaksemme

haravaksenne

haravaksensa / haravakseen

haravoiksemme / haraviksemme

haravoiksenne / haraviksenne

haravoikseen / haravoiksensa / haravikseen / haraviksensa

Ess

-na

haravanamme

haravananne

haravanansa / haravanaan

haravoinamme / haravinamme

haravoinanne / haravinanne

haravoinansa / haravoinaan / haravinansa / haravinaan

Abe

-tta

haravattamme

haravattanne

haravattansa / haravattaan

haravoittamme / haravittamme

haravoittanne / haravittanne

haravoittansa / haravoittaan / haravittansa / haravittaan

Com

-ne

-

-

-

haravoinemme / haravinemme

haravoinenne / haravinenne

haravoineen / haravoinensa / haravineen / haravinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yksikkö

yksiköt

Par

-ta

yksikköä

yksikköjä

Gen

-n

yksikön

yksiköitten / yksiköiden / yksikköjen

Ill

mihin

yksikköön

yksiköihin / yksikköihin

Ine

-ssa

yksikössä

yksiköissä

Ela

-sta

yksiköstä

yksiköistä

All

-lle

yksikölle

yksiköille

Ade

-lla

yksiköllä

yksiköillä

Abl

-lta

yksiköltä

yksiköiltä

Tra

-ksi

yksiköksi

yksiköiksi

Ess

-na

yksikkönä

yksikköinä

Abe

-tta

yksiköttä

yksiköittä

Com

-ne

-

yksikköine

Ins

-in

-

yksiköin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yksikkö

yksiköt

Par

-ta

yksikköä

yksikköjä

Gen

-n

yksikön

yksiköitten / yksiköiden / yksikköjen

Ill

mihin

yksikköön

yksiköihin / yksikköihin

Ine

-ssa

yksikössä

yksiköissä

Ela

-sta

yksiköstä

yksiköistä

All

-lle

yksikölle

yksiköille

Ade

-lla

yksiköllä

yksiköillä

Abl

-lta

yksiköltä

yksiköiltä

Tra

-ksi

yksiköksi

yksiköiksi

Ess

-na

yksikkönä

yksikköinä

Abe

-tta

yksiköttä

yksiköittä

Com

-ne

-

yksikköine

Ins

-in

-

yksiköin

unit yksikkö, laite, laitteisto, elementti, kaluste, ykkönen
singular yksikkö
scull airo, vene, yksikkö
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; WikiMatrix; OpenSubtitles2018.v3; EUbookshop Yksikkö vastaa puhelimeen. The unit answers the phone. Yksikkö on suljettu tänään. The unit is closed today. Yksikkö on vastuussa turvallisuudesta. The unit is responsible for security. Tämä yksikkö vastaa asiakaspalvelusta. This unit is responsible for customer service. Uusi yksikkö on perustettu laajentamiseksi. A new unit has been established for expansion. Tutkimus yksikkö on rahoitettu ulkopuolelta. The research unit is funded from external sources. Miksi BAUns-yksikkö kutsuttiin? Why was the BAU called in? Me arvostamme yksikkönne työtä. We appreciate the work of your unit. Yksikkönne osallistui koulutukseen. Your unit participated in the training. Yksikkönne on vastuussa projektista. Your unit is responsible for the project. Show more arrow right

Wiktionary

unit (grammar) singular (rowing, canoeing) single Fin:kajakkiyksikköEng:single kayak Show more arrow right (singular): monikko Show more arrow right aikayksikköalayksikköimaginaariyksikköjoukkoyksikkökajakkiyksikkökerrannaisyksikkökeskusyksikkökiihtyvyysyksikkökulmayksikkökulutusyksikkölukuyksikkömittayksikköpainoyksikköperusyksikköperävirtausyksikköpituusyksikköprosenttiyksikkörahayksikkörehuyksikköröntgenyksikkösotatoimiyksikkötaisteluyksikkötalousyksikkötehohoitoyksikkötietopalveluyksikkötieyksikkötilavuusyksikkötoimintayksikkötulosyksikkötyöyksikkötärkkelysyksikkövaihtoyksikköveloitusyksikköveroyksikkövetoyksikköyksikköarvoyksikköhintayksikkökustannusyksikkölukuyksikkömaksuyksikkömuotoyksikkömääräyksikkönapayksikköpainoyksikköpalkkayksikkötulliyksikkötutantoyksikköupseeriyksikkövarausyksikkövartaloyksikköveroyksikköympyrä Show more arrow right yksi +‎ -ikkö. The grammatical sense first used by Finnish physician and philologist Elias Lönnrot. Show more arrow right

Wikipedia

mittayksikkö
luonnontieteissä käytetty mittaamisen apuväline yksikkö
eli singulaari, eräs kieliopillinen luku kajakki
tai kanootti joukkoyksikkö
asevoimien osa perusyksikkö
komppania tai vastaava yksikkö Suomen puolustusvoimissa yksikköalkio
eli neutraalialkio, algebran käsite.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yksikköni

yksikköni

yksikkösi

yksikkösi

yksikkönsä

yksikkönsä

Par

-ta

yksikköäni

yksikköjäni

yksikköäsi

yksikköjäsi

yksikköänsä / yksikköään

yksikköjänsä / yksikköjään

Gen

-n

yksikköni

yksiköitteni / yksiköideni / yksikköjeni

yksikkösi

yksiköittesi / yksiköidesi / yksikköjesi

yksikkönsä

yksiköittensä / yksiköidensä / yksikköjensä

Ill

mihin

yksikkööni

yksiköihini / yksikköihini

yksikköösi

yksiköihisi / yksikköihisi

yksikköönsä

yksiköihinsä / yksikköihinsä

Ine

-ssa

yksikössäni

yksiköissäni

yksikössäsi

yksiköissäsi

yksikössänsä / yksikössään

yksiköissänsä / yksiköissään

Ela

-sta

yksiköstäni

yksiköistäni

yksiköstäsi

yksiköistäsi

yksiköstänsä / yksiköstään

yksiköistänsä / yksiköistään

All

-lle

yksikölleni

yksiköilleni

yksiköllesi

yksiköillesi

yksiköllensä / yksikölleen

yksiköillensä / yksiköilleän

Ade

-lla

yksikölläni

yksiköilläni

yksikölläsi

yksiköilläsi

yksiköllänsä / yksiköllään

yksiköillänsä / yksiköillään

Abl

-lta

yksiköltäni

yksiköiltäni

yksiköltäsi

yksiköiltäsi

yksiköltänsä / yksiköltään

yksiköiltänsä / yksiköiltään

Tra

-ksi

yksikökseni

yksiköikseni

yksiköksesi

yksiköiksesi

yksiköksensä / yksikökseen

yksiköiksensä / yksiköikseen

Ess

-na

yksikkönäni

yksikköinäni

yksikkönäsi

yksikköinäsi

yksikkönänsä / yksikkönään

yksikköinänsä / yksikköinään

Abe

-tta

yksiköttäni

yksiköittäni

yksiköttäsi

yksiköittäsi

yksiköttänsä / yksiköttään

yksiköittänsä / yksiköittään

Com

-ne

-

yksikköineni

-

yksikköinesi

-

yksikköinensä / yksikköineen

Singular

Plural

Nom

-

yksikköni

yksikkösi

yksikkönsä

yksikköni

yksikkösi

yksikkönsä

Par

-ta

yksikköäni

yksikköäsi

yksikköänsä / yksikköään

yksikköjäni

yksikköjäsi

yksikköjänsä / yksikköjään

Gen

-n

yksikköni

yksikkösi

yksikkönsä

yksiköitteni / yksiköideni / yksikköjeni

yksiköittesi / yksiköidesi / yksikköjesi

yksiköittensä / yksiköidensä / yksikköjensä

Ill

mihin

yksikkööni

yksikköösi

yksikköönsä

yksiköihini / yksikköihini

yksiköihisi / yksikköihisi

yksiköihinsä / yksikköihinsä

Ine

-ssa

yksikössäni

yksikössäsi

yksikössänsä / yksikössään

yksiköissäni

yksiköissäsi

yksiköissänsä / yksiköissään

Ela

-sta

yksiköstäni

yksiköstäsi

yksiköstänsä / yksiköstään

yksiköistäni

yksiköistäsi

yksiköistänsä / yksiköistään

All

-lle

yksikölleni

yksiköllesi

yksiköllensä / yksikölleen

yksiköilleni

yksiköillesi

yksiköillensä / yksiköilleän

Ade

-lla

yksikölläni

yksikölläsi

yksiköllänsä / yksiköllään

yksiköilläni

yksiköilläsi

yksiköillänsä / yksiköillään

Abl

-lta

yksiköltäni

yksiköltäsi

yksiköltänsä / yksiköltään

yksiköiltäni

yksiköiltäsi

yksiköiltänsä / yksiköiltään

Tra

-ksi

yksikökseni

yksiköksesi

yksiköksensä / yksikökseen

yksiköikseni

yksiköiksesi

yksiköiksensä / yksiköikseen

Ess

-na

yksikkönäni

yksikkönäsi

yksikkönänsä / yksikkönään

yksikköinäni

yksikköinäsi

yksikköinänsä / yksikköinään

Abe

-tta

yksiköttäni

yksiköttäsi

yksiköttänsä / yksiköttään

yksiköittäni

yksiköittäsi

yksiköittänsä / yksiköittään

Com

-ne

-

-

-

yksikköineni

yksikköinesi

yksikköinensä / yksikköineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yksikkömme

yksikkömme

yksikkönne

yksikkönne

yksikkönsä

yksikkönsä

Par

-ta

yksikköämme

yksikköjämme

yksikköänne

yksikköjänne

yksikköänsä / yksikköään

yksikköjänsä / yksikköjään

Gen

-n

yksikkömme

yksiköittemme / yksiköidemme / yksikköjemme

yksikkönne

yksiköittenne / yksiköidenne / yksikköjenne

yksikkönsä

yksiköittensä / yksiköidensä / yksikköjensä

Ill

mihin

yksikköömme

yksiköihimme / yksikköihimme

yksikköönne

yksiköihinne / yksikköihinne

yksikköönsä

yksiköihinsä / yksikköihinsä

Ine

-ssa

yksikössämme

yksiköissämme

yksikössänne

yksiköissänne

yksikössänsä / yksikössään

yksiköissänsä / yksiköissään

Ela

-sta

yksiköstämme

yksiköistämme

yksiköstänne

yksiköistänne

yksiköstänsä / yksiköstään

yksiköistänsä / yksiköistään

All

-lle

yksiköllemme

yksiköillemme

yksiköllenne

yksiköillenne

yksiköllensä / yksikölleen

yksiköillensä / yksiköilleän

Ade

-lla

yksiköllämme

yksiköillämme

yksiköllänne

yksiköillänne

yksiköllänsä / yksiköllään

yksiköillänsä / yksiköillään

Abl

-lta

yksiköltämme

yksiköiltämme

yksiköltänne

yksiköiltänne

yksiköltänsä / yksiköltään

yksiköiltänsä / yksiköiltään

Tra

-ksi

yksiköksemme

yksiköiksemme

yksiköksenne

yksiköiksenne

yksiköksensä / yksikökseen

yksiköiksensä / yksiköikseen

Ess

-na

yksikkönämme

yksikköinämme

yksikkönänne

yksikköinänne

yksikkönänsä / yksikkönään

yksikköinänsä / yksikköinään

Abe

-tta

yksiköttämme

yksiköittämme

yksiköttänne

yksiköittänne

yksiköttänsä / yksiköttään

yksiköittänsä / yksiköittään

Com

-ne

-

yksikköinemme

-

yksikköinenne

-

yksikköinensä / yksikköineen

Singular

Plural

Nom

-

yksikkömme

yksikkönne

yksikkönsä

yksikkömme

yksikkönne

yksikkönsä

Par

-ta

yksikköämme

yksikköänne

yksikköänsä / yksikköään

yksikköjämme

yksikköjänne

yksikköjänsä / yksikköjään

Gen

-n

yksikkömme

yksikkönne

yksikkönsä

yksiköittemme / yksiköidemme / yksikköjemme

yksiköittenne / yksiköidenne / yksikköjenne

yksiköittensä / yksiköidensä / yksikköjensä

Ill

mihin

yksikköömme

yksikköönne

yksikköönsä

yksiköihimme / yksikköihimme

yksiköihinne / yksikköihinne

yksiköihinsä / yksikköihinsä

Ine

-ssa

yksikössämme

yksikössänne

yksikössänsä / yksikössään

yksiköissämme

yksiköissänne

yksiköissänsä / yksiköissään

Ela

-sta

yksiköstämme

yksiköstänne

yksiköstänsä / yksiköstään

yksiköistämme

yksiköistänne

yksiköistänsä / yksiköistään

All

-lle

yksiköllemme

yksiköllenne

yksiköllensä / yksikölleen

yksiköillemme

yksiköillenne

yksiköillensä / yksiköilleän

Ade

-lla

yksiköllämme

yksiköllänne

yksiköllänsä / yksiköllään

yksiköillämme

yksiköillänne

yksiköillänsä / yksiköillään

Abl

-lta

yksiköltämme

yksiköltänne

yksiköltänsä / yksiköltään

yksiköiltämme

yksiköiltänne

yksiköiltänsä / yksiköiltään

Tra

-ksi

yksiköksemme

yksiköksenne

yksiköksensä / yksikökseen

yksiköiksemme

yksiköiksenne

yksiköiksensä / yksiköikseen

Ess

-na

yksikkönämme

yksikkönänne

yksikkönänsä / yksikkönään

yksikköinämme

yksikköinänne

yksikköinänsä / yksikköinään

Abe

-tta

yksiköttämme

yksiköttänne

yksiköttänsä / yksiköttään

yksiköittämme

yksiköittänne

yksiköittänsä / yksiköittään

Com

-ne

-

-

-

yksikköinemme

yksikköinenne

yksikköinensä / yksikköineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

harava

haravat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

haravan

haravoitten / haravoiden / haravien

Ill

mihin

haravoihin / haraviin

Solve

Ine

-ssa

haravassa

Solve

Ela

-sta

haravasta

haravoista / haravista

All

-lle

haravalle

haravoille / haraville

Ade

-lla

haravalla

haravoilla / haravilla

Abl

-lta

haravalta

haravoilta / haravilta

Tra

-ksi

haravaksi

Solve

Ess

-na

haravoina / haravina

Solve

Abe

-tta

haravatta

haravoitta / haravitta

Com

-ne

-

haravoine / haravine

Ins

-in

-

haravoin / haravin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harava

haravat

Par

-ta

Gen

-n

haravan

haravoitten / haravoiden / haravien

Ill

mihin

haravoihin / haraviin

Ine

-ssa

haravassa

Ela

-sta

haravasta

haravoista / haravista

All

-lle

haravalle

haravoille / haraville

Ade

-lla

haravalla

haravoilla / haravilla

Abl

-lta

haravalta

haravoilta / haravilta

Tra

-ksi

haravaksi

Ess

-na

haravoina / haravina

Abe

-tta

haravatta

haravoitta / haravitta

Com

-ne

-

haravoine / haravine

Ins

-in

-

haravoin / haravin

Singular

Plural

Nom

-

yksikkö

yksiköt

Par

-ta

Solve

Gen

-n

yksikön

yksiköitten / yksiköiden / yksikköjen

Ill

mihin

yksiköihin / yksikköihin

Solve

Ine

-ssa

yksikössä

Solve

Ela

-sta

yksiköstä

yksiköistä

All

-lle

yksikölle

yksiköille

Ade

-lla

yksiköllä

yksiköillä

Abl

-lta

yksiköltä

yksiköiltä

Tra

-ksi

yksiköksi

Solve

Ess

-na

yksikköinä

Solve

Abe

-tta

yksiköttä

yksiköittä

Com

-ne

-

yksikköine

Ins

-in

-

yksiköin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yksikkö

yksiköt

Par

-ta

Gen

-n

yksikön

yksiköitten / yksiköiden / yksikköjen

Ill

mihin

yksiköihin / yksikköihin

Ine

-ssa

yksikössä

Ela

-sta

yksiköstä

yksiköistä

All

-lle

yksikölle

yksiköille

Ade

-lla

yksiköllä

yksiköillä

Abl

-lta

yksiköltä

yksiköiltä

Tra

-ksi

yksiköksi

Ess

-na

yksikköinä

Abe

-tta

yksiköttä

yksiköittä

Com

-ne

-

yksikköine

Ins

-in

-

yksiköin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept