logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

happi, noun

Word analysis
hapenottajina

hapenottajina

happi

Noun, Singular Genitive

+ ottaja

Noun, Plural Essive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

happi

hapet

Par

-ta

happea

happia

Gen

-n

hapen

happien

Ill

mihin

happeen

happiin

Ine

-ssa

hapessa

hapissa

Ela

-sta

hapesta

hapista

All

-lle

hapelle

hapille

Ade

-lla

hapella

hapilla

Abl

-lta

hapelta

hapilta

Tra

-ksi

hapeksi

hapiksi

Ess

-na

happena

happina

Abe

-tta

hapetta

hapitta

Com

-ne

-

happine

Ins

-in

-

hapin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

happi

hapet

Par

-ta

happea

happia

Gen

-n

hapen

happien

Ill

mihin

happeen

happiin

Ine

-ssa

hapessa

hapissa

Ela

-sta

hapesta

hapista

All

-lle

hapelle

hapille

Ade

-lla

hapella

hapilla

Abl

-lta

hapelta

hapilta

Tra

-ksi

hapeksi

hapiksi

Ess

-na

happena

happina

Abe

-tta

hapetta

hapitta

Com

-ne

-

happine

Ins

-in

-

hapin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

oxygen happi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; EuroParl2021; Europarl parallel corpus, sentence 1000.; Europarl; EurLex-2 Happi loppuu. The air, there's no oxygen. Energia ja happi. Energy and oxygen. Happi on ylhäällä. Oxygen on top. Happi on elintärkeä kaikille eliöille. Oxygen is essential for all organisms. Happi sytyttää fosforin. The oxygen hits the phosphorous. Pidän hapesta. I like air. En saa happea. There's no air. Haukkaan happea. I want some air. Happi on olennainen osa hengitystä. Oxygen is an essential part of respiration. B. happi, tai. (b) Oxygen; or. Show more arrow right

Wiktionary

oxygen Show more arrow right hapeton hapettaa hapettua Show more arrow right happihappohappihoitohappihyppyhappiköyhähappilaitehappinaamarihappipakoinenhappipitoinenhappipullohappiradikaalihappirikashappitelttahappivajaushappivelkahappivesirunsashappinenvähähappinen Show more arrow right Coined by Finnish folk poetry researcher, translator and journalist Julius Krohn in 1862, from happo (“acid”). Declension as an e-stem rather than an i-stem noun is modeled after typpi (“nitrogen”), also introduced by Krohn as an element name. Show more arrow right

Wikipedia

Oxygen Oxygen is the chemical element with the symbol O and atomic number 8. It is a member of the chalcogen group in the periodic table, a highly reactive nonmetal, and an oxidizing agent that readily forms oxides with most elements as well as with other compounds. After hydrogen and helium, oxygen is the third-most abundant element in the universe by mass. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

happeni

happeni

happesi

happesi

happensa

happensa

Par

-ta

happeani

happiani

happeasi

happiasi

happeansa / happeaan

happiansa / happiaan

Gen

-n

happeni

happieni

happesi

happiesi

happensa

happiensa

Ill

mihin

happeeni

happiini

happeesi

happiisi

happeensa

happiinsa

Ine

-ssa

hapessani

hapissani

hapessasi

hapissasi

hapessansa / hapessaan

hapissansa / hapissaan

Ela

-sta

hapestani

hapistani

hapestasi

hapistasi

hapestansa / hapestaan

hapistansa / hapistaan

All

-lle

hapelleni

hapilleni

hapellesi

hapillesi

hapellensa / hapelleen

hapillensa / hapillean

Ade

-lla

hapellani

hapillani

hapellasi

hapillasi

hapellansa / hapellaan

hapillansa / hapillaan

Abl

-lta

hapeltani

hapiltani

hapeltasi

hapiltasi

hapeltansa / hapeltaan

hapiltansa / hapiltaan

Tra

-ksi

hapekseni

hapikseni

hapeksesi

hapiksesi

hapeksensa / hapekseen

hapiksensa / hapikseen

Ess

-na

happenani

happinani

happenasi

happinasi

happenansa / happenaan

happinansa / happinaan

Abe

-tta

hapettani

hapittani

hapettasi

hapittasi

hapettansa / hapettaan

hapittansa / hapittaan

Com

-ne

-

happineni

-

happinesi

-

happinensa / happineen

Singular

Plural

Nom

-

happeni

happesi

happensa

happeni

happesi

happensa

Par

-ta

happeani

happeasi

happeansa / happeaan

happiani

happiasi

happiansa / happiaan

Gen

-n

happeni

happesi

happensa

happieni

happiesi

happiensa

Ill

mihin

happeeni

happeesi

happeensa

happiini

happiisi

happiinsa

Ine

-ssa

hapessani

hapessasi

hapessansa / hapessaan

hapissani

hapissasi

hapissansa / hapissaan

Ela

-sta

hapestani

hapestasi

hapestansa / hapestaan

hapistani

hapistasi

hapistansa / hapistaan

All

-lle

hapelleni

hapellesi

hapellensa / hapelleen

hapilleni

hapillesi

hapillensa / hapillean

Ade

-lla

hapellani

hapellasi

hapellansa / hapellaan

hapillani

hapillasi

hapillansa / hapillaan

Abl

-lta

hapeltani

hapeltasi

hapeltansa / hapeltaan

hapiltani

hapiltasi

hapiltansa / hapiltaan

Tra

-ksi

hapekseni

hapeksesi

hapeksensa / hapekseen

hapikseni

hapiksesi

hapiksensa / hapikseen

Ess

-na

happenani

happenasi

happenansa / happenaan

happinani

happinasi

happinansa / happinaan

Abe

-tta

hapettani

hapettasi

hapettansa / hapettaan

hapittani

hapittasi

hapittansa / hapittaan

Com

-ne

-

-

-

happineni

happinesi

happinensa / happineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

happemme

happemme

happenne

happenne

happensa

happensa

Par

-ta

happeamme

happiamme

happeanne

happianne

happeansa / happeaan

happiansa / happiaan

Gen

-n

happemme

happiemme

happenne

happienne

happensa

happiensa

Ill

mihin

happeemme

happiimme

happeenne

happiinne

happeensa

happiinsa

Ine

-ssa

hapessamme

hapissamme

hapessanne

hapissanne

hapessansa / hapessaan

hapissansa / hapissaan

Ela

-sta

hapestamme

hapistamme

hapestanne

hapistanne

hapestansa / hapestaan

hapistansa / hapistaan

All

-lle

hapellemme

hapillemme

hapellenne

hapillenne

hapellensa / hapelleen

hapillensa / hapillean

Ade

-lla

hapellamme

hapillamme

hapellanne

hapillanne

hapellansa / hapellaan

hapillansa / hapillaan

Abl

-lta

hapeltamme

hapiltamme

hapeltanne

hapiltanne

hapeltansa / hapeltaan

hapiltansa / hapiltaan

Tra

-ksi

hapeksemme

hapiksemme

hapeksenne

hapiksenne

hapeksensa / hapekseen

hapiksensa / hapikseen

Ess

-na

happenamme

happinamme

happenanne

happinanne

happenansa / happenaan

happinansa / happinaan

Abe

-tta

hapettamme

hapittamme

hapettanne

hapittanne

hapettansa / hapettaan

hapittansa / hapittaan

Com

-ne

-

happinemme

-

happinenne

-

happinensa / happineen

Singular

Plural

Nom

-

happemme

happenne

happensa

happemme

happenne

happensa

Par

-ta

happeamme

happeanne

happeansa / happeaan

happiamme

happianne

happiansa / happiaan

Gen

-n

happemme

happenne

happensa

happiemme

happienne

happiensa

Ill

mihin

happeemme

happeenne

happeensa

happiimme

happiinne

happiinsa

Ine

-ssa

hapessamme

hapessanne

hapessansa / hapessaan

hapissamme

hapissanne

hapissansa / hapissaan

Ela

-sta

hapestamme

hapestanne

hapestansa / hapestaan

hapistamme

hapistanne

hapistansa / hapistaan

All

-lle

hapellemme

hapellenne

hapellensa / hapelleen

hapillemme

hapillenne

hapillensa / hapillean

Ade

-lla

hapellamme

hapellanne

hapellansa / hapellaan

hapillamme

hapillanne

hapillansa / hapillaan

Abl

-lta

hapeltamme

hapeltanne

hapeltansa / hapeltaan

hapiltamme

hapiltanne

hapiltansa / hapiltaan

Tra

-ksi

hapeksemme

hapeksenne

hapeksensa / hapekseen

hapiksemme

hapiksenne

hapiksensa / hapikseen

Ess

-na

happenamme

happenanne

happenansa / happenaan

happinamme

happinanne

happinansa / happinaan

Abe

-tta

hapettamme

hapettanne

hapettansa / hapettaan

hapittamme

hapittanne

hapittansa / hapittaan

Com

-ne

-

-

-

happinemme

happinenne

happinensa / happineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ottaja

ottajat

Par

-ta

ottajaa / ottajata

ottajia

Gen

-n

ottajan

ottajien

Ill

mihin

ottajaan

ottajiin

Ine

-ssa

ottajassa

ottajissa

Ela

-sta

ottajasta

ottajista

All

-lle

ottajalle

ottajille

Ade

-lla

ottajalla

ottajilla

Abl

-lta

ottajalta

ottajilta

Tra

-ksi

ottajaksi

ottajiksi

Ess

-na

ottajana

ottajina

Abe

-tta

ottajatta

ottajitta

Com

-ne

-

ottajine

Ins

-in

-

ottajin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ottaja

ottajat

Par

-ta

ottajaa / ottajata

ottajia

Gen

-n

ottajan

ottajien

Ill

mihin

ottajaan

ottajiin

Ine

-ssa

ottajassa

ottajissa

Ela

-sta

ottajasta

ottajista

All

-lle

ottajalle

ottajille

Ade

-lla

ottajalla

ottajilla

Abl

-lta

ottajalta

ottajilta

Tra

-ksi

ottajaksi

ottajiksi

Ess

-na

ottajana

ottajina

Abe

-tta

ottajatta

ottajitta

Com

-ne

-

ottajine

Ins

-in

-

ottajin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

the policyholder
policyholder
borrower
holder
taker
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles; ParaCrawl; EurLex-2; Tilde MODEL v1.0 Ottaja vastaa kuljetuskuluista. The recipient is responsible for the shipping costs. Ottaja vastaa palautuskuluista. The receiver is responsible for return shipping costs. Ottaja voi peruuttaa tilauksen ennen toimitusta. The recipient can cancel the order before delivery. Ottaja ei vastaa rekisterissä olevista tiedoista. The receiver is not responsible for the information in the register. Ottaja voi valittaa päätöksestä hallintons-oikeuteen. The addressee can appeal the decision to the administrative court. Ottaja vastaa kuljetuksesta aiheutuvista vahingoista. The recipient is responsible for any damages caused during transport. Ottaja voi palauttaa tuotteen 14 päivän kuluessa. The buyer can return the product within 14 days. Näin tapahtuu esimerkiksi silloin, kun vuokralle ottaja:. This will be the case if, for example, the lessee :. Kummallekin ottajalle ilmoitetaan voitosta erikseen. Each receiver will be notified of the win separately. Lomakkeeseen merkitään sekä lahjoittajan että ottajan tiedot. The form shall include information on both the donor and the recipient. Show more arrow right

Wiktionary

A taker, one who takes. Show more arrow right ottaa +‎ -ja Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ottajani

ottajani

ottajasi

ottajasi

ottajansa

ottajansa

Par

-ta

ottajaani / ottajatani

ottajiani

ottajaasi / ottajatasi

ottajiasi

ottajaansa / ottajatansa / ottajataan

ottajiansa / ottajiaan

Gen

-n

ottajani

ottajieni

ottajasi

ottajiesi

ottajansa

ottajiensa

Ill

mihin

ottajaani

ottajiini

ottajaasi

ottajiisi

ottajaansa

ottajiinsa

Ine

-ssa

ottajassani

ottajissani

ottajassasi

ottajissasi

ottajassansa / ottajassaan

ottajissansa / ottajissaan

Ela

-sta

ottajastani

ottajistani

ottajastasi

ottajistasi

ottajastansa / ottajastaan

ottajistansa / ottajistaan

All

-lle

ottajalleni

ottajilleni

ottajallesi

ottajillesi

ottajallensa / ottajalleen

ottajillensa / ottajillean

Ade

-lla

ottajallani

ottajillani

ottajallasi

ottajillasi

ottajallansa / ottajallaan

ottajillansa / ottajillaan

Abl

-lta

ottajaltani

ottajiltani

ottajaltasi

ottajiltasi

ottajaltansa / ottajaltaan

ottajiltansa / ottajiltaan

Tra

-ksi

ottajakseni

ottajikseni

ottajaksesi

ottajiksesi

ottajaksensa / ottajakseen

ottajiksensa / ottajikseen

Ess

-na

ottajanani

ottajinani

ottajanasi

ottajinasi

ottajanansa / ottajanaan

ottajinansa / ottajinaan

Abe

-tta

ottajattani

ottajittani

ottajattasi

ottajittasi

ottajattansa / ottajattaan

ottajittansa / ottajittaan

Com

-ne

-

ottajineni

-

ottajinesi

-

ottajinensa / ottajineen

Singular

Plural

Nom

-

ottajani

ottajasi

ottajansa

ottajani

ottajasi

ottajansa

Par

-ta

ottajaani / ottajatani

ottajaasi / ottajatasi

ottajaansa / ottajatansa / ottajataan

ottajiani

ottajiasi

ottajiansa / ottajiaan

Gen

-n

ottajani

ottajasi

ottajansa

ottajieni

ottajiesi

ottajiensa

Ill

mihin

ottajaani

ottajaasi

ottajaansa

ottajiini

ottajiisi

ottajiinsa

Ine

-ssa

ottajassani

ottajassasi

ottajassansa / ottajassaan

ottajissani

ottajissasi

ottajissansa / ottajissaan

Ela

-sta

ottajastani

ottajastasi

ottajastansa / ottajastaan

ottajistani

ottajistasi

ottajistansa / ottajistaan

All

-lle

ottajalleni

ottajallesi

ottajallensa / ottajalleen

ottajilleni

ottajillesi

ottajillensa / ottajillean

Ade

-lla

ottajallani

ottajallasi

ottajallansa / ottajallaan

ottajillani

ottajillasi

ottajillansa / ottajillaan

Abl

-lta

ottajaltani

ottajaltasi

ottajaltansa / ottajaltaan

ottajiltani

ottajiltasi

ottajiltansa / ottajiltaan

Tra

-ksi

ottajakseni

ottajaksesi

ottajaksensa / ottajakseen

ottajikseni

ottajiksesi

ottajiksensa / ottajikseen

Ess

-na

ottajanani

ottajanasi

ottajanansa / ottajanaan

ottajinani

ottajinasi

ottajinansa / ottajinaan

Abe

-tta

ottajattani

ottajattasi

ottajattansa / ottajattaan

ottajittani

ottajittasi

ottajittansa / ottajittaan

Com

-ne

-

-

-

ottajineni

ottajinesi

ottajinensa / ottajineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ottajamme

ottajamme

ottajanne

ottajanne

ottajansa

ottajansa

Par

-ta

ottajaamme / ottajatamme

ottajiamme

ottajaanne / ottajatanne

ottajianne

ottajaansa / ottajatansa / ottajataan

ottajiansa / ottajiaan

Gen

-n

ottajamme

ottajiemme

ottajanne

ottajienne

ottajansa

ottajiensa

Ill

mihin

ottajaamme

ottajiimme

ottajaanne

ottajiinne

ottajaansa

ottajiinsa

Ine

-ssa

ottajassamme

ottajissamme

ottajassanne

ottajissanne

ottajassansa / ottajassaan

ottajissansa / ottajissaan

Ela

-sta

ottajastamme

ottajistamme

ottajastanne

ottajistanne

ottajastansa / ottajastaan

ottajistansa / ottajistaan

All

-lle

ottajallemme

ottajillemme

ottajallenne

ottajillenne

ottajallensa / ottajalleen

ottajillensa / ottajillean

Ade

-lla

ottajallamme

ottajillamme

ottajallanne

ottajillanne

ottajallansa / ottajallaan

ottajillansa / ottajillaan

Abl

-lta

ottajaltamme

ottajiltamme

ottajaltanne

ottajiltanne

ottajaltansa / ottajaltaan

ottajiltansa / ottajiltaan

Tra

-ksi

ottajaksemme

ottajiksemme

ottajaksenne

ottajiksenne

ottajaksensa / ottajakseen

ottajiksensa / ottajikseen

Ess

-na

ottajanamme

ottajinamme

ottajananne

ottajinanne

ottajanansa / ottajanaan

ottajinansa / ottajinaan

Abe

-tta

ottajattamme

ottajittamme

ottajattanne

ottajittanne

ottajattansa / ottajattaan

ottajittansa / ottajittaan

Com

-ne

-

ottajinemme

-

ottajinenne

-

ottajinensa / ottajineen

Singular

Plural

Nom

-

ottajamme

ottajanne

ottajansa

ottajamme

ottajanne

ottajansa

Par

-ta

ottajaamme / ottajatamme

ottajaanne / ottajatanne

ottajaansa / ottajatansa / ottajataan

ottajiamme

ottajianne

ottajiansa / ottajiaan

Gen

-n

ottajamme

ottajanne

ottajansa

ottajiemme

ottajienne

ottajiensa

Ill

mihin

ottajaamme

ottajaanne

ottajaansa

ottajiimme

ottajiinne

ottajiinsa

Ine

-ssa

ottajassamme

ottajassanne

ottajassansa / ottajassaan

ottajissamme

ottajissanne

ottajissansa / ottajissaan

Ela

-sta

ottajastamme

ottajastanne

ottajastansa / ottajastaan

ottajistamme

ottajistanne

ottajistansa / ottajistaan

All

-lle

ottajallemme

ottajallenne

ottajallensa / ottajalleen

ottajillemme

ottajillenne

ottajillensa / ottajillean

Ade

-lla

ottajallamme

ottajallanne

ottajallansa / ottajallaan

ottajillamme

ottajillanne

ottajillansa / ottajillaan

Abl

-lta

ottajaltamme

ottajaltanne

ottajaltansa / ottajaltaan

ottajiltamme

ottajiltanne

ottajiltansa / ottajiltaan

Tra

-ksi

ottajaksemme

ottajaksenne

ottajaksensa / ottajakseen

ottajiksemme

ottajiksenne

ottajiksensa / ottajikseen

Ess

-na

ottajanamme

ottajananne

ottajanansa / ottajanaan

ottajinamme

ottajinanne

ottajinansa / ottajinaan

Abe

-tta

ottajattamme

ottajattanne

ottajattansa / ottajattaan

ottajittamme

ottajittanne

ottajittansa / ottajittaan

Com

-ne

-

-

-

ottajinemme

ottajinenne

ottajinensa / ottajineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

happi

hapet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

hapen

happien

Ill

mihin

happiin

Solve

Ine

-ssa

hapessa

Solve

Ela

-sta

hapesta

hapista

All

-lle

hapelle

hapille

Ade

-lla

hapella

hapilla

Abl

-lta

hapilta

Solve

Tra

-ksi

hapeksi

Solve

Ess

-na

happena

happina

Abe

-tta

hapetta

hapitta

Com

-ne

-

happine

Ins

-in

-

hapin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

happi

hapet

Par

-ta

Gen

-n

hapen

happien

Ill

mihin

happiin

Ine

-ssa

hapessa

Ela

-sta

hapesta

hapista

All

-lle

hapelle

hapille

Ade

-lla

hapella

hapilla

Abl

-lta

hapilta

Tra

-ksi

hapeksi

Ess

-na

happena

happina

Abe

-tta

hapetta

hapitta

Com

-ne

-

happine

Ins

-in

-

hapin

Singular

Plural

Nom

-

ottaja

ottajat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

ottajan

ottajien

Ill

mihin

ottajiin

Solve

Ine

-ssa

ottajassa

Solve

Ela

-sta

ottajasta

ottajista

All

-lle

ottajalle

ottajille

Ade

-lla

ottajalla

ottajilla

Abl

-lta

ottajilta

Solve

Tra

-ksi

ottajaksi

Solve

Ess

-na

ottajana

ottajina

Abe

-tta

ottajatta

ottajitta

Com

-ne

-

ottajine

Ins

-in

-

ottajin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ottaja

ottajat

Par

-ta

Gen

-n

ottajan

ottajien

Ill

mihin

ottajiin

Ine

-ssa

ottajassa

Ela

-sta

ottajasta

ottajista

All

-lle

ottajalle

ottajille

Ade

-lla

ottajalla

ottajilla

Abl

-lta

ottajilta

Tra

-ksi

ottajaksi

Ess

-na

ottajana

ottajina

Abe

-tta

ottajatta

ottajitta

Com

-ne

-

ottajine

Ins

-in

-

ottajin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept