logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

haku, noun

Word analysis
hakumainosten

hakumainosten

haku

Noun, Singular Nominative

+ mainos

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haku

haut / ha’ut

Par

-ta

hakua

hakuja

Gen

-n

haun / ha’un

hakujen

Ill

mihin

hakuun

hakuihin

Ine

-ssa

haussa / ha’ussa

hauissa / ha’uissa

Ela

-sta

hausta / ha’usta

hauista / ha’uista

All

-lle

haulle / ha’ulle

hauille / ha’uille

Ade

-lla

haulla / ha’ulla

hauilla / ha’uilla

Abl

-lta

haulta / ha’ulta

hauilta / ha’uilta

Tra

-ksi

hauksi / ha’uksi

hauiksi / ha’uiksi

Ess

-na

hakuna

hakuina

Abe

-tta

hautta / ha’utta

hauitta / ha’uitta

Com

-ne

-

hakuine

Ins

-in

-

hauin / ha’uin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haku

haut / ha’ut

Par

-ta

hakua

hakuja

Gen

-n

haun / ha’un

hakujen

Ill

mihin

hakuun

hakuihin

Ine

-ssa

haussa / ha’ussa

hauissa / ha’uissa

Ela

-sta

hausta / ha’usta

hauista / ha’uista

All

-lle

haulle / ha’ulle

hauille / ha’uille

Ade

-lla

haulla / ha’ulla

hauilla / ha’uilla

Abl

-lta

haulta / ha’ulta

hauilta / ha’uilta

Tra

-ksi

hauksi / ha’uksi

hauiksi / ha’uiksi

Ess

-na

hakuna

hakuina

Abe

-tta

hautta / ha’utta

hauitta / ha’uitta

Com

-ne

-

hakuine

Ins

-in

-

hauin / ha’uin

search haku, etsintä, kotietsintä, tarkastus, tutkimus, ruumiintarkastus
retrieval haku, korjaaminen, takaisinsaanti
access pääsy, saanti, haku, puheillepääsy, puuska, kohtaus
Show more arrow right
Europarl; KDE40.1; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus Haku on avoimessa tilassa. The search is in an open space. Haku valmis. Checkout complete. Sinun täytyy suorittaa haku. You need to perform the search. Kokeile hauista! Feel his biceps! Hauikseni on nyt kipeä. My bicep is now sore. Hauikseni ovat tulessa. My friggin'biceps are killing me. Aivan, se on hauikseni. Yeah, that's my bicep. Hakua ei löytynyt. No search results were found. Nuole hänen hauistaan. Lick his bicep. Näitkö hänen hauiksensa? Did you see his guns? Show more arrow right

Wiktionary

search applying, application Fin:hakuaika, hakukausiEng:("application period") Show more arrow right hakea +‎ -u Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakuni

hakuni

hakusi

hakusi

hakunsa

hakunsa

Par

-ta

hakuani

hakujani

hakuasi

hakujasi

hakuansa / hakuaan

hakujansa / hakujaan

Gen

-n

hakuni

hakujeni

hakusi

hakujesi

hakunsa

hakujensä

Ill

mihin

hakuuni

hakuihini

hakuusi

hakuihisi

hakuunsa

hakuihinsä

Ine

-ssa

haussani / ha’ussani

hauissani / ha’uissani

haussasi / ha’ussasi

hauissasi / ha’uissasi

haussansa / haussaan / ha’ussansa / ha’ussaan

hauissansa / hauissaan / ha’uissansa / ha’uissaan

Ela

-sta

haustani / ha’ustani

hauistani / ha’uistani

haustasi / ha’ustasi

hauistasi / ha’uistasi

haustansa / haustaan / ha’ustansa / ha’ustaan

hauistansa / hauistaan / ha’uistansa / ha’uistaan

All

-lle

haulleni / ha’ulleni

hauilleni / ha’uilleni

haullesi / ha’ullesi

hauillesi / ha’uillesi

haulleen / haullensa / ha’ulleen / ha’ullensa

hauillensa / hauillean / ha’uillensa / ha’uillean

Ade

-lla

haullani / ha’ullani

hauillani / ha’uillani

haullasi / ha’ullasi

hauillasi / ha’uillasi

haullansa / haullaan / ha’ullansa / ha’ullaan

hauillansa / hauillaan / ha’uillansa / ha’uillaan

Abl

-lta

haultani / ha’ultani

hauiltani / ha’uiltani

haultasi / ha’ultasi

hauiltasi / ha’uiltasi

haultansa / haultaan / ha’ultansa / ha’ultaan

hauiltansa / hauiltaan / ha’uiltansa / ha’uiltaan

Tra

-ksi

haukseni / ha’ukseni

hauikseni / ha’uikseni

hauksesi / ha’uksesi

hauiksesi / ha’uiksesi

haukseen / hauksensa / ha’ukseen / ha’uksensa

hauikseen / hauiksensa / ha’uikseen / ha’uiksensa

Ess

-na

hakunani

hakuinani

hakunasi

hakuinasi

hakunansa / hakunaan

hakuinansa / hakuinaan

Abe

-tta

hauttani / ha’uttani

hauittani / ha’uittani

hauttasi / ha’uttasi

hauittasi / ha’uittasi

hauttansa / hauttaan / ha’uttansa / ha’uttaan

hauittansa / hauittaan / ha’uittansa / ha’uittaan

Com

-ne

-

hakuineni

-

hakuinesi

-

hakuinensa / hakuineen

Singular

Plural

Nom

-

hakuni

hakusi

hakunsa

hakuni

hakusi

hakunsa

Par

-ta

hakuani

hakuasi

hakuansa / hakuaan

hakujani

hakujasi

hakujansa / hakujaan

Gen

-n

hakuni

hakusi

hakunsa

hakujeni

hakujesi

hakujensä

Ill

mihin

hakuuni

hakuusi

hakuunsa

hakuihini

hakuihisi

hakuihinsä

Ine

-ssa

haussani / ha’ussani

haussasi / ha’ussasi

haussansa / haussaan / ha’ussansa / ha’ussaan

hauissani / ha’uissani

hauissasi / ha’uissasi

hauissansa / hauissaan / ha’uissansa / ha’uissaan

Ela

-sta

haustani / ha’ustani

haustasi / ha’ustasi

haustansa / haustaan / ha’ustansa / ha’ustaan

hauistani / ha’uistani

hauistasi / ha’uistasi

hauistansa / hauistaan / ha’uistansa / ha’uistaan

All

-lle

haulleni / ha’ulleni

haullesi / ha’ullesi

haulleen / haullensa / ha’ulleen / ha’ullensa

hauilleni / ha’uilleni

hauillesi / ha’uillesi

hauillensa / hauillean / ha’uillensa / ha’uillean

Ade

-lla

haullani / ha’ullani

haullasi / ha’ullasi

haullansa / haullaan / ha’ullansa / ha’ullaan

hauillani / ha’uillani

hauillasi / ha’uillasi

hauillansa / hauillaan / ha’uillansa / ha’uillaan

Abl

-lta

haultani / ha’ultani

haultasi / ha’ultasi

haultansa / haultaan / ha’ultansa / ha’ultaan

hauiltani / ha’uiltani

hauiltasi / ha’uiltasi

hauiltansa / hauiltaan / ha’uiltansa / ha’uiltaan

Tra

-ksi

haukseni / ha’ukseni

hauksesi / ha’uksesi

haukseen / hauksensa / ha’ukseen / ha’uksensa

hauikseni / ha’uikseni

hauiksesi / ha’uiksesi

hauikseen / hauiksensa / ha’uikseen / ha’uiksensa

Ess

-na

hakunani

hakunasi

hakunansa / hakunaan

hakuinani

hakuinasi

hakuinansa / hakuinaan

Abe

-tta

hauttani / ha’uttani

hauttasi / ha’uttasi

hauttansa / hauttaan / ha’uttansa / ha’uttaan

hauittani / ha’uittani

hauittasi / ha’uittasi

hauittansa / hauittaan / ha’uittansa / ha’uittaan

Com

-ne

-

-

-

hakuineni

hakuinesi

hakuinensa / hakuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakumme

hakumme

hakunne

hakunne

hakunsa

hakunsa

Par

-ta

hakuamme

hakujamme

hakuanne

hakujanne

hakuansa / hakuaan

hakujansa / hakujaan

Gen

-n

hakumme

hakujemme

hakunne

hakujenne

hakunsa

hakujensä

Ill

mihin

hakuumme

hakuihimme

hakuunne

hakuihinne

hakuunsa

hakuihinsä

Ine

-ssa

haussamme / ha’ussamme

hauissamme / ha’uissamme

haussanne / ha’ussanne

hauissanne / ha’uissanne

haussansa / haussaan / ha’ussansa / ha’ussaan

hauissansa / hauissaan / ha’uissansa / ha’uissaan

Ela

-sta

haustamme / ha’ustamme

hauistamme / ha’uistamme

haustanne / ha’ustanne

hauistanne / ha’uistanne

haustansa / haustaan / ha’ustansa / ha’ustaan

hauistansa / hauistaan / ha’uistansa / ha’uistaan

All

-lle

haullemme / ha’ullemme

hauillemme / ha’uillemme

haullenne / ha’ullenne

hauillenne / ha’uillenne

haulleen / haullensa / ha’ulleen / ha’ullensa

hauillensa / hauillean / ha’uillensa / ha’uillean

Ade

-lla

haullamme / ha’ullamme

hauillamme / ha’uillamme

haullanne / ha’ullanne

hauillanne / ha’uillanne

haullansa / haullaan / ha’ullansa / ha’ullaan

hauillansa / hauillaan / ha’uillansa / ha’uillaan

Abl

-lta

haultamme / ha’ultamme

hauiltamme / ha’uiltamme

haultanne / ha’ultanne

hauiltanne / ha’uiltanne

haultansa / haultaan / ha’ultansa / ha’ultaan

hauiltansa / hauiltaan / ha’uiltansa / ha’uiltaan

Tra

-ksi

hauksemme / ha’uksemme

hauiksemme / ha’uiksemme

hauksenne / ha’uksenne

hauiksenne / ha’uiksenne

haukseen / hauksensa / ha’ukseen / ha’uksensa

hauikseen / hauiksensa / ha’uikseen / ha’uiksensa

Ess

-na

hakunamme

hakuinamme

hakunanne

hakuinanne

hakunansa / hakunaan

hakuinansa / hakuinaan

Abe

-tta

hauttamme / ha’uttamme

hauittamme / ha’uittamme

hauttanne / ha’uttanne

hauittanne / ha’uittanne

hauttansa / hauttaan / ha’uttansa / ha’uttaan

hauittansa / hauittaan / ha’uittansa / ha’uittaan

Com

-ne

-

hakuinemme

-

hakuinenne

-

hakuinensa / hakuineen

Singular

Plural

Nom

-

hakumme

hakunne

hakunsa

hakumme

hakunne

hakunsa

Par

-ta

hakuamme

hakuanne

hakuansa / hakuaan

hakujamme

hakujanne

hakujansa / hakujaan

Gen

-n

hakumme

hakunne

hakunsa

hakujemme

hakujenne

hakujensä

Ill

mihin

hakuumme

hakuunne

hakuunsa

hakuihimme

hakuihinne

hakuihinsä

Ine

-ssa

haussamme / ha’ussamme

haussanne / ha’ussanne

haussansa / haussaan / ha’ussansa / ha’ussaan

hauissamme / ha’uissamme

hauissanne / ha’uissanne

hauissansa / hauissaan / ha’uissansa / ha’uissaan

Ela

-sta

haustamme / ha’ustamme

haustanne / ha’ustanne

haustansa / haustaan / ha’ustansa / ha’ustaan

hauistamme / ha’uistamme

hauistanne / ha’uistanne

hauistansa / hauistaan / ha’uistansa / ha’uistaan

All

-lle

haullemme / ha’ullemme

haullenne / ha’ullenne

haulleen / haullensa / ha’ulleen / ha’ullensa

hauillemme / ha’uillemme

hauillenne / ha’uillenne

hauillensa / hauillean / ha’uillensa / ha’uillean

Ade

-lla

haullamme / ha’ullamme

haullanne / ha’ullanne

haullansa / haullaan / ha’ullansa / ha’ullaan

hauillamme / ha’uillamme

hauillanne / ha’uillanne

hauillansa / hauillaan / ha’uillansa / ha’uillaan

Abl

-lta

haultamme / ha’ultamme

haultanne / ha’ultanne

haultansa / haultaan / ha’ultansa / ha’ultaan

hauiltamme / ha’uiltamme

hauiltanne / ha’uiltanne

hauiltansa / hauiltaan / ha’uiltansa / ha’uiltaan

Tra

-ksi

hauksemme / ha’uksemme

hauksenne / ha’uksenne

haukseen / hauksensa / ha’ukseen / ha’uksensa

hauiksemme / ha’uiksemme

hauiksenne / ha’uiksenne

hauikseen / hauiksensa / ha’uikseen / ha’uiksensa

Ess

-na

hakunamme

hakunanne

hakunansa / hakunaan

hakuinamme

hakuinanne

hakuinansa / hakuinaan

Abe

-tta

hauttamme / ha’uttamme

hauttanne / ha’uttanne

hauttansa / hauttaan / ha’uttansa / ha’uttaan

hauittamme / ha’uittamme

hauittanne / ha’uittanne

hauittansa / hauittaan / ha’uittansa / ha’uittaan

Com

-ne

-

-

-

hakuinemme

hakuinenne

hakuinensa / hakuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mainos

mainokset

Par

-ta

mainosta

mainoksia

Gen

-n

mainoksen

mainoksien / mainosten

Ill

mihin

mainokseen

mainoksiin

Ine

-ssa

mainoksessa

mainoksissa

Ela

-sta

mainoksesta

mainoksista

All

-lle

mainokselle

mainoksille

Ade

-lla

mainoksella

mainoksilla

Abl

-lta

mainokselta

mainoksilta

Tra

-ksi

mainokseksi

mainoksiksi

Ess

-na

mainoksena

mainoksina

Abe

-tta

mainoksetta

mainoksitta

Com

-ne

-

mainoksine

Ins

-in

-

mainoksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mainos

mainokset

Par

-ta

mainosta

mainoksia

Gen

-n

mainoksen

mainoksien / mainosten

Ill

mihin

mainokseen

mainoksiin

Ine

-ssa

mainoksessa

mainoksissa

Ela

-sta

mainoksesta

mainoksista

All

-lle

mainokselle

mainoksille

Ade

-lla

mainoksella

mainoksilla

Abl

-lta

mainokselta

mainoksilta

Tra

-ksi

mainokseksi

mainoksiksi

Ess

-na

mainoksena

mainoksina

Abe

-tta

mainoksetta

mainoksitta

Com

-ne

-

mainoksine

Ins

-in

-

mainoksin

ad ilmoitus, mainos, reklaami
advertisement mainos, ilmoitus, reklaami, mainostus
commercial mainos
promotion edistäminen, myynninedistäminen, ylennys, yleneminen, tuki, mainos
advert ilmoitus, mainos, mainostus
promo mainos, edistäminen, esite, mainostaminen
blurb mainos, liepeet, mainosteksti, lieveteksti, takakannen teksti
leaflet esite, lentolehtinen, mainos
brochure esite, brosyyri, mainos, mainoslehtinen
puff puffi, pöllähdys, tuprahdus, henkäys, puuterihuisku, mainos
pitch piki, jako, kaltevuus, sävelkorkeus, korkeus, mainos
plug pistoke, tulppa, korkki, tappi, pistorasia, mainos
Show more arrow right
JRC-Acquis, sentence 116730.; WikiMatrix, sentence 3453.; OpenSubtitles2018.v3; tmClass; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; Opus 2 Parallel Corpus Mainos oli täynnä virheitä. The advertisement was full of mistakes. Tämä mainos on todella tehokas. This advertisement is really effective. Hyvää mainosta vankilalle. Uh, good PR for the prison. Mainosten luominen. Advertising designs. Olemme mainoksissa. And we're in commercial. Siksi tarvitsenkin mainosta. Well, see, that' s why I need a newsletter. Mainos herätti paljon huomiota kaupungilla. The advertisement attracted a lot of attention in the city. Ei siitä mainoksesta. No, something else. En pidä mainoksestasi. I don't like your ad. Mainoksesi ei ole vielä valmis. Your advertisement is not ready yet. Show more arrow right

Wiktionary

advertisement Show more arrow right ilmoitus Show more arrow right mainostaa Show more arrow right mainoa +‎ -os. Coined as a native replacement for reklaami by E. A. Saarimaa as a result of a contest in Suomen Kuvalehti; based on the dialectal word mainoa (“to wonder, to praise”), from Sami (compare Northern Sami máidnut), ultimately related to mainita. Show more arrow right

Wikipedia

Wikipedia:Spam There are three main types of spam on Wikipedia: advertisements masquerading as articles and contributions to articles; external link spamming; and adding references with the aim of promoting the author or the work being referenced. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mainokseni

mainokseni

mainoksesi

mainoksesi

mainoksensa

mainoksensa

Par

-ta

mainostani

mainoksiani

mainostasi

mainoksiasi

mainostansa / mainostaan

mainoksiansa / mainoksiaan

Gen

-n

mainokseni

mainoksieni / mainosteni

mainoksesi

mainoksiesi / mainostesi

mainoksensa

mainoksiensa / mainostensa

Ill

mihin

mainokseeni

mainoksiini

mainokseesi

mainoksiisi

mainokseensa

mainoksiinsa

Ine

-ssa

mainoksessani

mainoksissani

mainoksessasi

mainoksissasi

mainoksessansa / mainoksessaan

mainoksissansa / mainoksissaan

Ela

-sta

mainoksestani

mainoksistani

mainoksestasi

mainoksistasi

mainoksestansa / mainoksestaan

mainoksistansa / mainoksistaan

All

-lle

mainokselleni

mainoksilleni

mainoksellesi

mainoksillesi

mainoksellensa / mainokselleen

mainoksillensa / mainoksillean

Ade

-lla

mainoksellani

mainoksillani

mainoksellasi

mainoksillasi

mainoksellansa / mainoksellaan

mainoksillansa / mainoksillaan

Abl

-lta

mainokseltani

mainoksiltani

mainokseltasi

mainoksiltasi

mainokseltansa / mainokseltaan

mainoksiltansa / mainoksiltaan

Tra

-ksi

mainoksekseni

mainoksikseni

mainokseksesi

mainoksiksesi

mainokseksensa / mainoksekseen

mainoksiksensa / mainoksikseen

Ess

-na

mainoksenani

mainoksinani

mainoksenasi

mainoksinasi

mainoksenansa / mainoksenaan

mainoksinansa / mainoksinaan

Abe

-tta

mainoksettani

mainoksittani

mainoksettasi

mainoksittasi

mainoksettansa / mainoksettaan

mainoksittansa / mainoksittaan

Com

-ne

-

mainoksineni

-

mainoksinesi

-

mainoksinensa / mainoksineen

Singular

Plural

Nom

-

mainokseni

mainoksesi

mainoksensa

mainokseni

mainoksesi

mainoksensa

Par

-ta

mainostani

mainostasi

mainostansa / mainostaan

mainoksiani

mainoksiasi

mainoksiansa / mainoksiaan

Gen

-n

mainokseni

mainoksesi

mainoksensa

mainoksieni / mainosteni

mainoksiesi / mainostesi

mainoksiensa / mainostensa

Ill

mihin

mainokseeni

mainokseesi

mainokseensa

mainoksiini

mainoksiisi

mainoksiinsa

Ine

-ssa

mainoksessani

mainoksessasi

mainoksessansa / mainoksessaan

mainoksissani

mainoksissasi

mainoksissansa / mainoksissaan

Ela

-sta

mainoksestani

mainoksestasi

mainoksestansa / mainoksestaan

mainoksistani

mainoksistasi

mainoksistansa / mainoksistaan

All

-lle

mainokselleni

mainoksellesi

mainoksellensa / mainokselleen

mainoksilleni

mainoksillesi

mainoksillensa / mainoksillean

Ade

-lla

mainoksellani

mainoksellasi

mainoksellansa / mainoksellaan

mainoksillani

mainoksillasi

mainoksillansa / mainoksillaan

Abl

-lta

mainokseltani

mainokseltasi

mainokseltansa / mainokseltaan

mainoksiltani

mainoksiltasi

mainoksiltansa / mainoksiltaan

Tra

-ksi

mainoksekseni

mainokseksesi

mainokseksensa / mainoksekseen

mainoksikseni

mainoksiksesi

mainoksiksensa / mainoksikseen

Ess

-na

mainoksenani

mainoksenasi

mainoksenansa / mainoksenaan

mainoksinani

mainoksinasi

mainoksinansa / mainoksinaan

Abe

-tta

mainoksettani

mainoksettasi

mainoksettansa / mainoksettaan

mainoksittani

mainoksittasi

mainoksittansa / mainoksittaan

Com

-ne

-

-

-

mainoksineni

mainoksinesi

mainoksinensa / mainoksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mainoksemme

mainoksemme

mainoksenne

mainoksenne

mainoksensa

mainoksensa

Par

-ta

mainostamme

mainoksiamme

mainostanne

mainoksianne

mainostansa / mainostaan

mainoksiansa / mainoksiaan

Gen

-n

mainoksemme

mainoksiemme / mainostemme

mainoksenne

mainoksienne / mainostenne

mainoksensa

mainoksiensa / mainostensa

Ill

mihin

mainokseemme

mainoksiimme

mainokseenne

mainoksiinne

mainokseensa

mainoksiinsa

Ine

-ssa

mainoksessamme

mainoksissamme

mainoksessanne

mainoksissanne

mainoksessansa / mainoksessaan

mainoksissansa / mainoksissaan

Ela

-sta

mainoksestamme

mainoksistamme

mainoksestanne

mainoksistanne

mainoksestansa / mainoksestaan

mainoksistansa / mainoksistaan

All

-lle

mainoksellemme

mainoksillemme

mainoksellenne

mainoksillenne

mainoksellensa / mainokselleen

mainoksillensa / mainoksillean

Ade

-lla

mainoksellamme

mainoksillamme

mainoksellanne

mainoksillanne

mainoksellansa / mainoksellaan

mainoksillansa / mainoksillaan

Abl

-lta

mainokseltamme

mainoksiltamme

mainokseltanne

mainoksiltanne

mainokseltansa / mainokseltaan

mainoksiltansa / mainoksiltaan

Tra

-ksi

mainokseksemme

mainoksiksemme

mainokseksenne

mainoksiksenne

mainokseksensa / mainoksekseen

mainoksiksensa / mainoksikseen

Ess

-na

mainoksenamme

mainoksinamme

mainoksenanne

mainoksinanne

mainoksenansa / mainoksenaan

mainoksinansa / mainoksinaan

Abe

-tta

mainoksettamme

mainoksittamme

mainoksettanne

mainoksittanne

mainoksettansa / mainoksettaan

mainoksittansa / mainoksittaan

Com

-ne

-

mainoksinemme

-

mainoksinenne

-

mainoksinensa / mainoksineen

Singular

Plural

Nom

-

mainoksemme

mainoksenne

mainoksensa

mainoksemme

mainoksenne

mainoksensa

Par

-ta

mainostamme

mainostanne

mainostansa / mainostaan

mainoksiamme

mainoksianne

mainoksiansa / mainoksiaan

Gen

-n

mainoksemme

mainoksenne

mainoksensa

mainoksiemme / mainostemme

mainoksienne / mainostenne

mainoksiensa / mainostensa

Ill

mihin

mainokseemme

mainokseenne

mainokseensa

mainoksiimme

mainoksiinne

mainoksiinsa

Ine

-ssa

mainoksessamme

mainoksessanne

mainoksessansa / mainoksessaan

mainoksissamme

mainoksissanne

mainoksissansa / mainoksissaan

Ela

-sta

mainoksestamme

mainoksestanne

mainoksestansa / mainoksestaan

mainoksistamme

mainoksistanne

mainoksistansa / mainoksistaan

All

-lle

mainoksellemme

mainoksellenne

mainoksellensa / mainokselleen

mainoksillemme

mainoksillenne

mainoksillensa / mainoksillean

Ade

-lla

mainoksellamme

mainoksellanne

mainoksellansa / mainoksellaan

mainoksillamme

mainoksillanne

mainoksillansa / mainoksillaan

Abl

-lta

mainokseltamme

mainokseltanne

mainokseltansa / mainokseltaan

mainoksiltamme

mainoksiltanne

mainoksiltansa / mainoksiltaan

Tra

-ksi

mainokseksemme

mainokseksenne

mainokseksensa / mainoksekseen

mainoksiksemme

mainoksiksenne

mainoksiksensa / mainoksikseen

Ess

-na

mainoksenamme

mainoksenanne

mainoksenansa / mainoksenaan

mainoksinamme

mainoksinanne

mainoksinansa / mainoksinaan

Abe

-tta

mainoksettamme

mainoksettanne

mainoksettansa / mainoksettaan

mainoksittamme

mainoksittanne

mainoksittansa / mainoksittaan

Com

-ne

-

-

-

mainoksinemme

mainoksinenne

mainoksinensa / mainoksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept