logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

haaskata, verb

Word analysis
haaskatko

haaskatko

haaskata

Verb, Active voice Imperative mood Con negative form of verb

haaska

Noun, Plural Nominative, Question clitic

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) to waste (money, time, resources, food, etc.) tuhlataFin:illativeEng:to waste time on something Show more arrow right From haaska +‎ -ta. Show more arrow right
to waste tuhlata, hukata, haaskata, kuluttaa, riuduttaa, näivettää
to fritter away haaskata, tuhlata
Show more arrow right
opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus v8 En haaskaisi sitä. I wouldn' have squandered it. Et haaskaisi sitä. You're not going to throw it away. Haaskaamme aikaa. Time's slipping away here. Haaskattu lahjakkuus. Wasted talent. Etkä haaskaa sinäkään. Neither are you. Haaskattu lahjakkuus... Wasted talent. Johan sitä on haaskattu. Yeah, well, I wasted enough. Älä haaskaa voimia murehtimiseen. Don't squander your strength on worrying. Siinä on aivoja haaskattu. There has been much throwing of brains. Älä haaskaa hänen aikaansa. Do not waste his time. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

haaskaan

en haaskaa

ii

haaskaat

et haaskaa

iii

haaskaa

ei haaskaa

Plural

Positive

Negative

i

haaskaamme / haaskataan

emme haaskaa / ei haaskata

ii

haaskaatte

ette haaskaa

iii

haaskaavat

eivät haaskaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

haaskasin

en haaskannut

ii

haaskasit

et haaskannut

iii

haaskasi

ei haaskannut

Plural

Positive

Negative

i

haaskasimme / haaskattiin

emme haaskanneet / ei haaskattu

ii

haaskasitte

ette haaskanneet

iii

haaskasivat

eivät haaskanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen haaskannut

en ole haaskannut

ii

olet haaskannut

et ole haaskannut

iii

on haaskannut

ei ole haaskannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme haaskanneet

emme ole haaskanneet

ii

olette haaskanneet

ette ole haaskanneet

iii

ovat haaskanneet

eivät ole haaskanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin haaskannut

en ollut haaskannut

ii

olit haaskannut

et ollut haaskannut

iii

oli haaskannut

ei ollut haaskannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme haaskanneet

emme olleet haaskanneet

ii

olitte haaskanneet

ette olleet haaskanneet

iii

olivat haaskanneet

eivät olleet haaskanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

haaskaisin

en haaskaisi

ii

haaskaisit

et haaskaisi

iii

haaskaisi

ei haaskaisi

Plural

Positive

Negative

i

haaskaisimme

emme haaskaisi

ii

haaskaisitte

ette haaskaisi

iii

haaskaisivat

eivät haaskaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin haaskannut

en olisi haaskannut

ii

olisit haaskannut

et olisi haaskannut

iii

olisi haaskannut

ei olisi haaskannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme haaskanneet

emme olisi haaskanneet

ii

olisitte haaskanneet

ette olisi haaskanneet

iii

olisivat haaskanneet

eivät olisi haaskanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

haaskannen

en haaskanne

ii

haaskannet

et haaskanne

iii

haaskannee

ei haaskanne

Plural

Positive

Negative

i

haaskannemme

emme haaskanne

ii

haaskannette

ette haaskanne

iii

haaskannevat

eivät haaskanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen haaskannut

en liene haaskannut

ii

lienet haaskannut

et liene haaskannut

iii

lienee haaskannut

ei liene haaskannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme haaskanneet

emme liene haaskanneet

ii

lienette haaskanneet

ette liene haaskanneet

iii

lienevät haaskanneet

eivät liene haaskanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

haaskaa

iii

haaskatkoon

Plural

i

haaskatkaamme

ii

haaskatkaa

iii

haaskatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

haaskata

Tra

-ksi

haaskataksensa / haaskatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

haaskatessa

Ins

-in

haaskaten

Ine

-ssa

haaskattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

haaskaamaan

Ine

-ssa

haaskaamassa

Ela

-sta

haaskaamasta

Ade

-lla

haaskaamalla

Abe

-tta

haaskaamatta

Ins

-in

haaskaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

haaskaaminen

Par

-ta

haaskaamista

Infinitive V

haaskaamaisillaan / haaskaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

haaskataan

ei haaskata

Imperfect

haaskattiin

ei haaskattu

Potential

haaskattaneen

ei haaskattane

Conditional

haaskattaisiin

ei haaskattaisi

Imperative Present

haaskattakoon

älköön haaskattako

Imperative Perfect

olkoon haaskattu

älköön haaskattu

Positive

Negative

Present

haaskataan

ei haaskata

Imperfect

haaskattiin

ei haaskattu

Potential

haaskattaneen

ei haaskattane

Conditional

haaskattaisiin

ei haaskattaisi

Imperative Present

haaskattakoon

älköön haaskattako

Imperative Perfect

olkoon haaskattu

älköön haaskattu

Participle

Active

Passive

1st

haaskaava

haaskattava

2nd

haaskannut

haaskattu

3rd

haaskaama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haaskako

haaskatko

Par

-ta

haaskaako

haaskojako

Gen

-n

haaskanko

haaskojenko

Ill

mihin

haaskaanko

haaskoihinko

Ine

-ssa

haaskassako

haaskoissako

Ela

-sta

haaskastako

haaskoistako

All

-lle

haaskalleko

haaskoilleko

Ade

-lla

haaskallako

haaskoillako

Abl

-lta

haaskaltako

haaskoiltako

Tra

-ksi

haaskaksiko

haaskoiksiko

Ess

-na

haaskanako

haaskoinako

Abe

-tta

haaskattako

haaskoittako

Com

-ne

-

haaskoineko

Ins

-in

-

haaskoinko

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haaskako

haaskatko

Par

-ta

haaskaako

haaskojako

Gen

-n

haaskanko

haaskojenko

Ill

mihin

haaskaanko

haaskoihinko

Ine

-ssa

haaskassako

haaskoissako

Ela

-sta

haaskastako

haaskoistako

All

-lle

haaskalleko

haaskoilleko

Ade

-lla

haaskallako

haaskoillako

Abl

-lta

haaskaltako

haaskoiltako

Tra

-ksi

haaskaksiko

haaskoiksiko

Ess

-na

haaskanako

haaskoinako

Abe

-tta

haaskattako

haaskoittako

Com

-ne

-

haaskoineko

Ins

-in

-

haaskoinko

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

carrion haaskat, raato, haaska, raadot
scoundrel roisto, konna, rontti, haaska, kanalja
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2 Kasa haaskoja. Bag of bitches. Haaskaan aikaani tässä! I'm wasting my fucking time here! Älkää haaskatko sitä. Hey, don't lose any of that shit. Älkää haaskatko aikaanne. Don't waste your time. Goauldit ovat haaskoja. The Goa'uld are scavengers. Hän tutki haaska huolellisesti. He carefully examined the carcass. Voiko haaska olla Irina? If you are so frumpy how can I make you Irina? Goa uldit ovat haaskoja. The Goa' uld are scavengers. Olet haaska ja alkoholisti. You're a lag, and an alcoholic. Kojootithan syövät haaskoja. But coyotes, they scavenge, right? Show more arrow right

Wiktionary

the carcass of an animal raato (hunting) carcass used as bait when hunting carnivores - (derogatory) an ugly person, especially woman - Show more arrow right haaskata Show more arrow right haaskaeläin haaskalintu haaskametsästys Show more arrow right Probably derived from haja- (compare dialectal haiska). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haaskaniko

haaskaniko

haaskasiko

haaskasiko

haaskansako

haaskansako

Par

-ta

haaskaaniko

haaskojaniko

haaskaasiko

haaskojasiko

haaskaansako / haaskaaanko

haaskojansako / haaskojaanko

Gen

-n

haaskaniko

haaskojeniko

haaskasiko

haaskojesiko

haaskansako

haaskojensako

Ill

mihin

haaskaaniko

haaskoihiniko

haaskaasiko

haaskoihisiko

haaskaansako

haaskoihinsako

Ine

-ssa

haaskassaniko

haaskoissaniko

haaskassasiko

haaskoissasiko

haaskassansako / haaskassaanko

haaskoissansako / haaskoissaanko

Ela

-sta

haaskastaniko

haaskoistaniko

haaskastasiko

haaskoistasiko

haaskastansako / haaskastaanko

haaskoistansako / haaskoistaanko

All

-lle

haaskalleniko

haaskoilleniko

haaskallesiko

haaskoillesiko

haaskallensako / haaskalleenko

haaskoillensako / haaskoilleanko

Ade

-lla

haaskallaniko

haaskoillaniko

haaskallasiko

haaskoillasiko

haaskallansako / haaskallaanko

haaskoillansako / haaskoillaanko

Abl

-lta

haaskaltaniko

haaskoiltaniko

haaskaltasiko

haaskoiltasiko

haaskaltansako / haaskaltaanko

haaskoiltansako / haaskoiltaanko

Tra

-ksi

haaskakseniko

haaskoikseniko

haaskaksesiko

haaskoiksesiko

haaskaksensako / haaskakseenko

haaskoiksensako / haaskoikseenko

Ess

-na

haaskananiko

haaskoinaniko

haaskanasiko

haaskoinasiko

haaskanansako / haaskanaanko

haaskoinansako / haaskoinaanko

Abe

-tta

haaskattaniko

haaskoittaniko

haaskattasiko

haaskoittasiko

haaskattansako / haaskattaanko

haaskoittansako / haaskoittaanko

Com

-ne

-

haaskoineniko

-

haaskoinesiko

-

haaskoinensako / haaskoineenko

Singular

Plural

Nom

-

haaskaniko

haaskasiko

haaskansako

haaskaniko

haaskasiko

haaskansako

Par

-ta

haaskaaniko

haaskaasiko

haaskaansako / haaskaaanko

haaskojaniko

haaskojasiko

haaskojansako / haaskojaanko

Gen

-n

haaskaniko

haaskasiko

haaskansako

haaskojeniko

haaskojesiko

haaskojensako

Ill

mihin

haaskaaniko

haaskaasiko

haaskaansako

haaskoihiniko

haaskoihisiko

haaskoihinsako

Ine

-ssa

haaskassaniko

haaskassasiko

haaskassansako / haaskassaanko

haaskoissaniko

haaskoissasiko

haaskoissansako / haaskoissaanko

Ela

-sta

haaskastaniko

haaskastasiko

haaskastansako / haaskastaanko

haaskoistaniko

haaskoistasiko

haaskoistansako / haaskoistaanko

All

-lle

haaskalleniko

haaskallesiko

haaskallensako / haaskalleenko

haaskoilleniko

haaskoillesiko

haaskoillensako / haaskoilleanko

Ade

-lla

haaskallaniko

haaskallasiko

haaskallansako / haaskallaanko

haaskoillaniko

haaskoillasiko

haaskoillansako / haaskoillaanko

Abl

-lta

haaskaltaniko

haaskaltasiko

haaskaltansako / haaskaltaanko

haaskoiltaniko

haaskoiltasiko

haaskoiltansako / haaskoiltaanko

Tra

-ksi

haaskakseniko

haaskaksesiko

haaskaksensako / haaskakseenko

haaskoikseniko

haaskoiksesiko

haaskoiksensako / haaskoikseenko

Ess

-na

haaskananiko

haaskanasiko

haaskanansako / haaskanaanko

haaskoinaniko

haaskoinasiko

haaskoinansako / haaskoinaanko

Abe

-tta

haaskattaniko

haaskattasiko

haaskattansako / haaskattaanko

haaskoittaniko

haaskoittasiko

haaskoittansako / haaskoittaanko

Com

-ne

-

-

-

haaskoineniko

haaskoinesiko

haaskoinensako / haaskoineenko

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haaskammeko

haaskammeko

haaskanneko

haaskanneko

haaskansako

haaskansako

Par

-ta

haaskaammeko

haaskojammeko

haaskaanneko

haaskojanneko

haaskaansako / haaskaaanko

haaskojansako / haaskojaanko

Gen

-n

haaskammeko

haaskojemmeko

haaskanneko

haaskojenneko

haaskansako

haaskojensako

Ill

mihin

haaskaammeko

haaskoihimmeko

haaskaanneko

haaskoihinneko

haaskaansako

haaskoihinsako

Ine

-ssa

haaskassammeko

haaskoissammeko

haaskassanneko

haaskoissanneko

haaskassansako / haaskassaanko

haaskoissansako / haaskoissaanko

Ela

-sta

haaskastammeko

haaskoistammeko

haaskastanneko

haaskoistanneko

haaskastansako / haaskastaanko

haaskoistansako / haaskoistaanko

All

-lle

haaskallemmeko

haaskoillemmeko

haaskallenneko

haaskoillenneko

haaskallensako / haaskalleenko

haaskoillensako / haaskoilleanko

Ade

-lla

haaskallammeko

haaskoillammeko

haaskallanneko

haaskoillanneko

haaskallansako / haaskallaanko

haaskoillansako / haaskoillaanko

Abl

-lta

haaskaltammeko

haaskoiltammeko

haaskaltanneko

haaskoiltanneko

haaskaltansako / haaskaltaanko

haaskoiltansako / haaskoiltaanko

Tra

-ksi

haaskaksemmeko

haaskoiksemmeko

haaskaksenneko

haaskoiksenneko

haaskaksensako / haaskakseenko

haaskoiksensako / haaskoikseenko

Ess

-na

haaskanammeko

haaskoinammeko

haaskananneko

haaskoinanneko

haaskanansako / haaskanaanko

haaskoinansako / haaskoinaanko

Abe

-tta

haaskattammeko

haaskoittammeko

haaskattanneko

haaskoittanneko

haaskattansako / haaskattaanko

haaskoittansako / haaskoittaanko

Com

-ne

-

haaskoinemmeko

-

haaskoinenneko

-

haaskoinensako / haaskoineenko

Singular

Plural

Nom

-

haaskammeko

haaskanneko

haaskansako

haaskammeko

haaskanneko

haaskansako

Par

-ta

haaskaammeko

haaskaanneko

haaskaansako / haaskaaanko

haaskojammeko

haaskojanneko

haaskojansako / haaskojaanko

Gen

-n

haaskammeko

haaskanneko

haaskansako

haaskojemmeko

haaskojenneko

haaskojensako

Ill

mihin

haaskaammeko

haaskaanneko

haaskaansako

haaskoihimmeko

haaskoihinneko

haaskoihinsako

Ine

-ssa

haaskassammeko

haaskassanneko

haaskassansako / haaskassaanko

haaskoissammeko

haaskoissanneko

haaskoissansako / haaskoissaanko

Ela

-sta

haaskastammeko

haaskastanneko

haaskastansako / haaskastaanko

haaskoistammeko

haaskoistanneko

haaskoistansako / haaskoistaanko

All

-lle

haaskallemmeko

haaskallenneko

haaskallensako / haaskalleenko

haaskoillemmeko

haaskoillenneko

haaskoillensako / haaskoilleanko

Ade

-lla

haaskallammeko

haaskallanneko

haaskallansako / haaskallaanko

haaskoillammeko

haaskoillanneko

haaskoillansako / haaskoillaanko

Abl

-lta

haaskaltammeko

haaskaltanneko

haaskaltansako / haaskaltaanko

haaskoiltammeko

haaskoiltanneko

haaskoiltansako / haaskoiltaanko

Tra

-ksi

haaskaksemmeko

haaskaksenneko

haaskaksensako / haaskakseenko

haaskoiksemmeko

haaskoiksenneko

haaskoiksensako / haaskoikseenko

Ess

-na

haaskanammeko

haaskananneko

haaskanansako / haaskanaanko

haaskoinammeko

haaskoinanneko

haaskoinansako / haaskoinaanko

Abe

-tta

haaskattammeko

haaskattanneko

haaskattansako / haaskattaanko

haaskoittammeko

haaskoittanneko

haaskoittansako / haaskoittaanko

Com

-ne

-

-

-

haaskoinemmeko

haaskoinenneko

haaskoinensako / haaskoineenko

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept