logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

farmarit, noun

Word analysis
farmarimalli

farmarimalli

farmarit

Noun, Singular Nominative

+ malli

Noun, Singular Nominative

farmari

Ni, Singular Nominative

+ malli

Noun, Singular Nominative

farmari

Noun, Singular Nominative

+ malli

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

farmarit

Par

-ta

-

farmareita / farmareja

Gen

-n

-

farmareitten / farmareiden / farmarien

Ill

mihin

-

farmareihin

Ine

-ssa

-

farmareissa

Ela

-sta

-

farmareista

All

-lle

-

farmareille

Ade

-lla

-

farmareilla

Abl

-lta

-

farmareilta

Tra

-ksi

-

farmareiksi

Ess

-na

-

farmareina

Abe

-tta

-

farmareitta

Com

-ne

-

farmareine

Ins

-in

-

farmarein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

farmarit

Par

-ta

-

farmareita / farmareja

Gen

-n

-

farmareitten / farmareiden / farmarien

Ill

mihin

-

farmareihin

Ine

-ssa

-

farmareissa

Ela

-sta

-

farmareista

All

-lle

-

farmareille

Ade

-lla

-

farmareilla

Abl

-lta

-

farmareilta

Tra

-ksi

-

farmareiksi

Ess

-na

-

farmareina

Abe

-tta

-

farmareitta

Com

-ne

-

farmareine

Ins

-in

-

farmarein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

jeans farkut, farmarit
Show more arrow right
Tatoeba parallel corpus; Finnish-English parallel corpus; Europarl; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Literature; Ubuntu Lauantaina menen ostamaan uudet farmarit. On Saturday, I'm going to buy new dungarees. Farmarit sopivat hyvin rentoon pukeutumiseen. Jeans are great for casual wear. Farmarit ovat mukavat ja käytännölliset housut. Jeans are comfortable and practical pants. Farmarit ovat mukavat ja käytännölliset työhousut. Farmarit are comfortable and practical work pants. Farmarit ovat suosittuja erityisesti nuorten keskuudessa. Farmers are popular especially among young people. Mitä lie farmareita? Fucking farmers, I don't know. Farmareita ja seppiä. Farmers and blacksmiths. Äitini osti minulle uudet farmarit lahjaksi syntymäpäivänäni. My mother bought me new denim jeans as a gift for my birthday. Toinen näistä luokista oli naisluokka, toinen farmarit. One of these classes was the women, the other the farmers.. Tien reunalla seisoi useita farmareita. Several farmers were standing by the side of the road. Show more arrow right

Wiktionary

Nominative plural form of farmari. A pair of jeans. Show more arrow right

Wikipedia

Jeans Jeans are a type of pants or trousers, typically made from denim or dungaree cloth. Often the term "jeans" refers to a particular style of trousers, called "blue jeans", which were invented by Jacob W. Davis in partnership with Levi Strauss & Co. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

farmareitani / farmarejani

-

farmareitasi / farmarejasi

-

farmareitansa / farmareitaan / farmarejansa / farmarejaan

Gen

-n

-

farmareitteni / farmareideni / farmarieni

-

farmareittesi / farmareidesi / farmariesi

-

farmareittensa / farmareidensa / farmariensa

Ill

mihin

-

farmareihini

-

farmareihisi

-

farmareihinsa

Ine

-ssa

-

farmareissani

-

farmareissasi

-

farmareissansa / farmareissaan

Ela

-sta

-

farmareistani

-

farmareistasi

-

farmareistansa / farmareistaan

All

-lle

-

farmareilleni

-

farmareillesi

-

farmareillensa / farmareillean

Ade

-lla

-

farmareillani

-

farmareillasi

-

farmareillansa / farmareillaan

Abl

-lta

-

farmareiltani

-

farmareiltasi

-

farmareiltansa / farmareiltaan

Tra

-ksi

-

farmareikseni

-

farmareiksesi

-

farmareiksensa / farmareikseen

Ess

-na

-

farmareinani

-

farmareinasi

-

farmareinansa / farmareinaan

Abe

-tta

-

farmareittani

-

farmareittasi

-

farmareittansa / farmareittaan

Com

-ne

-

farmareineni

-

farmareinesi

-

farmareinensa / farmareineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

farmareitani / farmarejani

farmareitasi / farmarejasi

farmareitansa / farmareitaan / farmarejansa / farmarejaan

Gen

-n

-

-

-

farmareitteni / farmareideni / farmarieni

farmareittesi / farmareidesi / farmariesi

farmareittensa / farmareidensa / farmariensa

Ill

mihin

-

-

-

farmareihini

farmareihisi

farmareihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

farmareissani

farmareissasi

farmareissansa / farmareissaan

Ela

-sta

-

-

-

farmareistani

farmareistasi

farmareistansa / farmareistaan

All

-lle

-

-

-

farmareilleni

farmareillesi

farmareillensa / farmareillean

Ade

-lla

-

-

-

farmareillani

farmareillasi

farmareillansa / farmareillaan

Abl

-lta

-

-

-

farmareiltani

farmareiltasi

farmareiltansa / farmareiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

farmareikseni

farmareiksesi

farmareiksensa / farmareikseen

Ess

-na

-

-

-

farmareinani

farmareinasi

farmareinansa / farmareinaan

Abe

-tta

-

-

-

farmareittani

farmareittasi

farmareittansa / farmareittaan

Com

-ne

-

-

-

farmareineni

farmareinesi

farmareinensa / farmareineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

farmareitamme / farmarejamme

-

farmareitanne / farmarejanne

-

farmareitansa / farmareitaan / farmarejansa / farmarejaan

Gen

-n

-

farmareittemme / farmareidemme / farmariemme

-

farmareittenne / farmareidenne / farmarienne

-

farmareittensa / farmareidensa / farmariensa

Ill

mihin

-

farmareihimme

-

farmareihinne

-

farmareihinsa

Ine

-ssa

-

farmareissamme

-

farmareissanne

-

farmareissansa / farmareissaan

Ela

-sta

-

farmareistamme

-

farmareistanne

-

farmareistansa / farmareistaan

All

-lle

-

farmareillemme

-

farmareillenne

-

farmareillensa / farmareillean

Ade

-lla

-

farmareillamme

-

farmareillanne

-

farmareillansa / farmareillaan

Abl

-lta

-

farmareiltamme

-

farmareiltanne

-

farmareiltansa / farmareiltaan

Tra

-ksi

-

farmareiksemme

-

farmareiksenne

-

farmareiksensa / farmareikseen

Ess

-na

-

farmareinamme

-

farmareinanne

-

farmareinansa / farmareinaan

Abe

-tta

-

farmareittamme

-

farmareittanne

-

farmareittansa / farmareittaan

Com

-ne

-

farmareinemme

-

farmareinenne

-

farmareinensa / farmareineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

farmareitamme / farmarejamme

farmareitanne / farmarejanne

farmareitansa / farmareitaan / farmarejansa / farmarejaan

Gen

-n

-

-

-

farmareittemme / farmareidemme / farmariemme

farmareittenne / farmareidenne / farmarienne

farmareittensa / farmareidensa / farmariensa

Ill

mihin

-

-

-

farmareihimme

farmareihinne

farmareihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

farmareissamme

farmareissanne

farmareissansa / farmareissaan

Ela

-sta

-

-

-

farmareistamme

farmareistanne

farmareistansa / farmareistaan

All

-lle

-

-

-

farmareillemme

farmareillenne

farmareillensa / farmareillean

Ade

-lla

-

-

-

farmareillamme

farmareillanne

farmareillansa / farmareillaan

Abl

-lta

-

-

-

farmareiltamme

farmareiltanne

farmareiltansa / farmareiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

farmareiksemme

farmareiksenne

farmareiksensa / farmareikseen

Ess

-na

-

-

-

farmareinamme

farmareinanne

farmareinansa / farmareinaan

Abe

-tta

-

-

-

farmareittamme

farmareittanne

farmareittansa / farmareittaan

Com

-ne

-

-

-

farmareinemme

farmareinenne

farmareinensa / farmareineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

malli

mallit

Par

-ta

mallia

malleja

Gen

-n

mallin

mallien

Ill

mihin

malliin

malleihin

Ine

-ssa

mallissa

malleissa

Ela

-sta

mallista

malleista

All

-lle

mallille

malleille

Ade

-lla

mallilla

malleilla

Abl

-lta

mallilta

malleilta

Tra

-ksi

malliksi

malleiksi

Ess

-na

mallina

malleina

Abe

-tta

mallitta

malleitta

Com

-ne

-

malleine

Ins

-in

-

mallein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

malli

mallit

Par

-ta

mallia

malleja

Gen

-n

mallin

mallien

Ill

mihin

malliin

malleihin

Ine

-ssa

mallissa

malleissa

Ela

-sta

mallista

malleista

All

-lle

mallille

malleille

Ade

-lla

mallilla

malleilla

Abl

-lta

mallilta

malleilta

Tra

-ksi

malliksi

malleiksi

Ess

-na

mallina

malleina

Abe

-tta

mallitta

malleitta

Com

-ne

-

malleine

Ins

-in

-

mallein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

model malli, esikuva, pienoismalli, mannekiini, lennokki, perikuva
pattern kuvio, malli, kuviointi, kaava, kuosi, rakenne
design design, malli, suunnittelu, muotoilu, kuvio, suunnitelma
type tyyppi, malli, teksti, esikuva, kirjasin, kirjasimet
quid
example esimerkki, esikuva, malli, varoittava esimerkki, harjoitusesimerkki, harjoitustehtävä
style tyyli, malli, muoti, tyylikkyys, tyyppi, tapa
make merkki, malli, valmiste, laatu, tyyppi
schema malli, kaavio
paradigm paradigma, malli, kaava, tyyppiesimerkki
exemplar esimerkki, malli, tyypillinen esimerkki
sitter lapsenvahti, malli
vintage vuosikerta, viinisato, vuosikertaviini, viininkorjuu, malli, viinivuosi
manikin mallinukke, kääpiö, malli
mock-up malli
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence ID 1000; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID 2000; OPUS - Finnish English Parallel Corpus, sentence ID 3000; OpenSubtitles2018, sentence ID 4000; OpenSubtitles2018.v3; OPUS - Finnish Children's Literature Translation Corpus, sentence ID: 66; OPUS - Finnish Parliament Proceedings Parallel Corpus, sentence ID: 30; Europarl; Wiktionary Finnish-English Parallel Corpus, sentence ID 5000; Suomi24 Parallel Corpus Malli pukeutui upeaan iltapukuun. The model wore a gorgeous evening gown. Malli esitteli uuden muotilinjansa catwalkilla. The model showcased her new fashion line on the catwalk. Luokkarakenne perii piiriverkon mallins-luokasta. The class structure inherits from the network model class. Malli poseerasi valokuvaajalle studions-olosuhteissa. The model posed for the photographer in a studio setting. Minä näytän mallia! I'll show them! Malli kääntyi, kun valokuvaaja pyysi häntä poseeraamaan. The model turned around when the photographer asked her to pose. Nuori malli esiintyi muotinäytöksessä upeassa iltapuvussa. The young model appeared in the fashion show in a gorgeous evening gown. Mallit kävelevät catwalkilla. The models are walking on the catwalk. Tämä malli perustuu abstraktiin teoreettiseen viitekehikkoon. This model is based on an abstract theoretical framework. Mene mallille ja kokeile itse. Go to the model and try it yourself. Show more arrow right

Wiktionary

model, template model, mannequin (person who models clothes) example, a role model, a (good) influence Fin:Hän ei näytä lapsille hyvää mallia.Eng:He's not a good role model for kids. Show more arrow right malline mallintaa Show more arrow right malliesimerkki mallintyö mallinukke mallioppilas Show more arrow right Borrowed from Swedish mall, probably itself borrowed from Dutch mal, from Old French mole, modle, ultimately from Latin modulus. Show more arrow right

Wikipedia

mallinnuksen
tulos, todellisuuden osaa esittävä olio kuten käsitteellinen, kausaalinen tai matemaattinen malli kaavain
jota kutsutaan myös sapluunaksi malli
eli henkilö, joka esittelee vaatteita tai muita tuotteita pienoismalli
alkuperäistä kooltaan huomattavasti pienempi kopio skeema
psykologiassa mielen sisäinen malli tosimaailmasta tilastollinen malli
Looginen malli
eli loogisen kielen tulkinta (lauseen peruspropositioiden arvottaminen tosiksi tai epätosiksi) Yunus Mallı
(s. 1992), saksalais-turkkilainen jalkapalloilija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mallini

mallini

mallisi

mallisi

mallinsa

mallinsa

Par

-ta

malliani

mallejani

malliasi

mallejasi

malliansa / malliaan

mallejansa / mallejaan

Gen

-n

mallini

mallieni

mallisi

malliesi

mallinsa

malliensa

Ill

mihin

malliini

malleihini

malliisi

malleihisi

malliinsa

malleihinsa

Ine

-ssa

mallissani

malleissani

mallissasi

malleissasi

mallissansa / mallissaan

malleissansa / malleissaan

Ela

-sta

mallistani

malleistani

mallistasi

malleistasi

mallistansa / mallistaan

malleistansa / malleistaan

All

-lle

mallilleni

malleilleni

mallillesi

malleillesi

mallillensa / mallilleen

malleillensa / malleillean

Ade

-lla

mallillani

malleillani

mallillasi

malleillasi

mallillansa / mallillaan

malleillansa / malleillaan

Abl

-lta

malliltani

malleiltani

malliltasi

malleiltasi

malliltansa / malliltaan

malleiltansa / malleiltaan

Tra

-ksi

mallikseni

malleikseni

malliksesi

malleiksesi

malliksensa / mallikseen

malleiksensa / malleikseen

Ess

-na

mallinani

malleinani

mallinasi

malleinasi

mallinansa / mallinaan

malleinansa / malleinaan

Abe

-tta

mallittani

malleittani

mallittasi

malleittasi

mallittansa / mallittaan

malleittansa / malleittaan

Com

-ne

-

malleineni

-

malleinesi

-

malleinensa / malleineen

Singular

Plural

Nom

-

mallini

mallisi

mallinsa

mallini

mallisi

mallinsa

Par

-ta

malliani

malliasi

malliansa / malliaan

mallejani

mallejasi

mallejansa / mallejaan

Gen

-n

mallini

mallisi

mallinsa

mallieni

malliesi

malliensa

Ill

mihin

malliini

malliisi

malliinsa

malleihini

malleihisi

malleihinsa

Ine

-ssa

mallissani

mallissasi

mallissansa / mallissaan

malleissani

malleissasi

malleissansa / malleissaan

Ela

-sta

mallistani

mallistasi

mallistansa / mallistaan

malleistani

malleistasi

malleistansa / malleistaan

All

-lle

mallilleni

mallillesi

mallillensa / mallilleen

malleilleni

malleillesi

malleillensa / malleillean

Ade

-lla

mallillani

mallillasi

mallillansa / mallillaan

malleillani

malleillasi

malleillansa / malleillaan

Abl

-lta

malliltani

malliltasi

malliltansa / malliltaan

malleiltani

malleiltasi

malleiltansa / malleiltaan

Tra

-ksi

mallikseni

malliksesi

malliksensa / mallikseen

malleikseni

malleiksesi

malleiksensa / malleikseen

Ess

-na

mallinani

mallinasi

mallinansa / mallinaan

malleinani

malleinasi

malleinansa / malleinaan

Abe

-tta

mallittani

mallittasi

mallittansa / mallittaan

malleittani

malleittasi

malleittansa / malleittaan

Com

-ne

-

-

-

malleineni

malleinesi

malleinensa / malleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mallimme

mallimme

mallinne

mallinne

mallinsa

mallinsa

Par

-ta

malliamme

mallejamme

mallianne

mallejanne

malliansa / malliaan

mallejansa / mallejaan

Gen

-n

mallimme

malliemme

mallinne

mallienne

mallinsa

malliensa

Ill

mihin

malliimme

malleihimme

malliinne

malleihinne

malliinsa

malleihinsa

Ine

-ssa

mallissamme

malleissamme

mallissanne

malleissanne

mallissansa / mallissaan

malleissansa / malleissaan

Ela

-sta

mallistamme

malleistamme

mallistanne

malleistanne

mallistansa / mallistaan

malleistansa / malleistaan

All

-lle

mallillemme

malleillemme

mallillenne

malleillenne

mallillensa / mallilleen

malleillensa / malleillean

Ade

-lla

mallillamme

malleillamme

mallillanne

malleillanne

mallillansa / mallillaan

malleillansa / malleillaan

Abl

-lta

malliltamme

malleiltamme

malliltanne

malleiltanne

malliltansa / malliltaan

malleiltansa / malleiltaan

Tra

-ksi

malliksemme

malleiksemme

malliksenne

malleiksenne

malliksensa / mallikseen

malleiksensa / malleikseen

Ess

-na

mallinamme

malleinamme

mallinanne

malleinanne

mallinansa / mallinaan

malleinansa / malleinaan

Abe

-tta

mallittamme

malleittamme

mallittanne

malleittanne

mallittansa / mallittaan

malleittansa / malleittaan

Com

-ne

-

malleinemme

-

malleinenne

-

malleinensa / malleineen

Singular

Plural

Nom

-

mallimme

mallinne

mallinsa

mallimme

mallinne

mallinsa

Par

-ta

malliamme

mallianne

malliansa / malliaan

mallejamme

mallejanne

mallejansa / mallejaan

Gen

-n

mallimme

mallinne

mallinsa

malliemme

mallienne

malliensa

Ill

mihin

malliimme

malliinne

malliinsa

malleihimme

malleihinne

malleihinsa

Ine

-ssa

mallissamme

mallissanne

mallissansa / mallissaan

malleissamme

malleissanne

malleissansa / malleissaan

Ela

-sta

mallistamme

mallistanne

mallistansa / mallistaan

malleistamme

malleistanne

malleistansa / malleistaan

All

-lle

mallillemme

mallillenne

mallillensa / mallilleen

malleillemme

malleillenne

malleillensa / malleillean

Ade

-lla

mallillamme

mallillanne

mallillansa / mallillaan

malleillamme

malleillanne

malleillansa / malleillaan

Abl

-lta

malliltamme

malliltanne

malliltansa / malliltaan

malleiltamme

malleiltanne

malleiltansa / malleiltaan

Tra

-ksi

malliksemme

malliksenne

malliksensa / mallikseen

malleiksemme

malleiksenne

malleiksensa / malleikseen

Ess

-na

mallinamme

mallinanne

mallinansa / mallinaan

malleinamme

malleinanne

malleinansa / malleinaan

Abe

-tta

mallittamme

mallittanne

mallittansa / mallittaan

malleittamme

malleittanne

malleittansa / malleittaan

Com

-ne

-

-

-

malleinemme

malleinenne

malleinensa / malleineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

A farmer. A station wagon In plural (farmarit) the jeans, as a short form of farmarihousut. Show more arrow right
farmer viljelijä, maanviljelijä, kasvattaja, farmari, tarhaaja
Show more arrow right

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

farmari

farmarit

Par

-ta

farmaria

farmareita / farmareja

Gen

-n

farmarin

farmareitten / farmareiden / farmarien

Ill

mihin

farmariin

farmareihin

Ine

-ssa

farmarissa

farmareissa

Ela

-sta

farmarista

farmareista

All

-lle

farmarille

farmareille

Ade

-lla

farmarilla

farmareilla

Abl

-lta

farmarilta

farmareilta

Tra

-ksi

farmariksi

farmareiksi

Ess

-na

farmarina

farmareina

Abe

-tta

farmaritta

farmareitta

Com

-ne

-

farmareine

Ins

-in

-

farmarein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

farmari

farmarit

Par

-ta

farmaria

farmareita / farmareja

Gen

-n

farmarin

farmareitten / farmareiden / farmarien

Ill

mihin

farmariin

farmareihin

Ine

-ssa

farmarissa

farmareissa

Ela

-sta

farmarista

farmareista

All

-lle

farmarille

farmareille

Ade

-lla

farmarilla

farmareilla

Abl

-lta

farmarilta

farmareilta

Tra

-ksi

farmariksi

farmareiksi

Ess

-na

farmarina

farmareina

Abe

-tta

farmaritta

farmareitta

Com

-ne

-

farmareine

Ins

-in

-

farmarein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

farmer viljelijä, maanviljelijä, kasvattaja, farmari, tarhaaja
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence 255127.; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Tatoeba, sentence 4589235.; Europarl; OPUS, sentence 662418.; EUbookshop, sentence 77839. Farmari myi hevosensa. The farmer sold his horses. Farmari kuoli. The farmer died. Farmari lypsi lehmiä päivittäin. The farmer milked cows every day. Farmari ajo traktorilla pellolla. The farmer drove the tractor in the field. Farmari palaa pian. The farmer's gonna be back. Oletko hyvä farmari? Are you good farmer? Täytyy ostaa farmari. But then we have to buy a station wagon. Farmari on vastuullinen ruoantuottaja. The farmer is a responsible food producer. Farmari kasvatti viljaa ja vihanneksia. The farmer grew grains and vegetables. Isäni on farmari ja äitini on opettaja. My father is a farmer and my mother is a teacher. Show more arrow right

Wiktionary

A farmer. A station wagon In plural (farmarit) the jeans, as a short form of farmarihousut. Show more arrow right

Wikipedia

farmari
auton korimalli farmarihousut
eli farkut maatalousnäyttely
maanviljelijä
käännös englannin kielen sanasta farmer kultafarmari
ammattimaisesti virtuaalitavaroita hankkiva ja kauppaava internetpelaaja.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

farmarini

farmarini

farmarisi

farmarisi

farmarinsa

farmarinsa

Par

-ta

farmariani

farmareitani / farmarejani

farmariasi

farmareitasi / farmarejasi

farmariansa / farmariaan

farmareitansa / farmareitaan / farmarejansa / farmarejaan

Gen

-n

farmarini

farmareitteni / farmareideni / farmarieni

farmarisi

farmareittesi / farmareidesi / farmariesi

farmarinsa

farmareittensa / farmareidensa / farmariensa

Ill

mihin

farmariini

farmareihini

farmariisi

farmareihisi

farmariinsa

farmareihinsa

Ine

-ssa

farmarissani

farmareissani

farmarissasi

farmareissasi

farmarissansa / farmarissaan

farmareissansa / farmareissaan

Ela

-sta

farmaristani

farmareistani

farmaristasi

farmareistasi

farmaristansa / farmaristaan

farmareistansa / farmareistaan

All

-lle

farmarilleni

farmareilleni

farmarillesi

farmareillesi

farmarillensa / farmarilleen

farmareillensa / farmareillean

Ade

-lla

farmarillani

farmareillani

farmarillasi

farmareillasi

farmarillansa / farmarillaan

farmareillansa / farmareillaan

Abl

-lta

farmariltani

farmareiltani

farmariltasi

farmareiltasi

farmariltansa / farmariltaan

farmareiltansa / farmareiltaan

Tra

-ksi

farmarikseni

farmareikseni

farmariksesi

farmareiksesi

farmariksensa / farmarikseen

farmareiksensa / farmareikseen

Ess

-na

farmarinani

farmareinani

farmarinasi

farmareinasi

farmarinansa / farmarinaan

farmareinansa / farmareinaan

Abe

-tta

farmarittani

farmareittani

farmarittasi

farmareittasi

farmarittansa / farmarittaan

farmareittansa / farmareittaan

Com

-ne

-

farmareineni

-

farmareinesi

-

farmareinensa / farmareineen

Singular

Plural

Nom

-

farmarini

farmarisi

farmarinsa

farmarini

farmarisi

farmarinsa

Par

-ta

farmariani

farmariasi

farmariansa / farmariaan

farmareitani / farmarejani

farmareitasi / farmarejasi

farmareitansa / farmareitaan / farmarejansa / farmarejaan

Gen

-n

farmarini

farmarisi

farmarinsa

farmareitteni / farmareideni / farmarieni

farmareittesi / farmareidesi / farmariesi

farmareittensa / farmareidensa / farmariensa

Ill

mihin

farmariini

farmariisi

farmariinsa

farmareihini

farmareihisi

farmareihinsa

Ine

-ssa

farmarissani

farmarissasi

farmarissansa / farmarissaan

farmareissani

farmareissasi

farmareissansa / farmareissaan

Ela

-sta

farmaristani

farmaristasi

farmaristansa / farmaristaan

farmareistani

farmareistasi

farmareistansa / farmareistaan

All

-lle

farmarilleni

farmarillesi

farmarillensa / farmarilleen

farmareilleni

farmareillesi

farmareillensa / farmareillean

Ade

-lla

farmarillani

farmarillasi

farmarillansa / farmarillaan

farmareillani

farmareillasi

farmareillansa / farmareillaan

Abl

-lta

farmariltani

farmariltasi

farmariltansa / farmariltaan

farmareiltani

farmareiltasi

farmareiltansa / farmareiltaan

Tra

-ksi

farmarikseni

farmariksesi

farmariksensa / farmarikseen

farmareikseni

farmareiksesi

farmareiksensa / farmareikseen

Ess

-na

farmarinani

farmarinasi

farmarinansa / farmarinaan

farmareinani

farmareinasi

farmareinansa / farmareinaan

Abe

-tta

farmarittani

farmarittasi

farmarittansa / farmarittaan

farmareittani

farmareittasi

farmareittansa / farmareittaan

Com

-ne

-

-

-

farmareineni

farmareinesi

farmareinensa / farmareineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

farmarimme

farmarimme

farmarinne

farmarinne

farmarinsa

farmarinsa

Par

-ta

farmariamme

farmareitamme / farmarejamme

farmarianne

farmareitanne / farmarejanne

farmariansa / farmariaan

farmareitansa / farmareitaan / farmarejansa / farmarejaan

Gen

-n

farmarimme

farmareittemme / farmareidemme / farmariemme

farmarinne

farmareittenne / farmareidenne / farmarienne

farmarinsa

farmareittensa / farmareidensa / farmariensa

Ill

mihin

farmariimme

farmareihimme

farmariinne

farmareihinne

farmariinsa

farmareihinsa

Ine

-ssa

farmarissamme

farmareissamme

farmarissanne

farmareissanne

farmarissansa / farmarissaan

farmareissansa / farmareissaan

Ela

-sta

farmaristamme

farmareistamme

farmaristanne

farmareistanne

farmaristansa / farmaristaan

farmareistansa / farmareistaan

All

-lle

farmarillemme

farmareillemme

farmarillenne

farmareillenne

farmarillensa / farmarilleen

farmareillensa / farmareillean

Ade

-lla

farmarillamme

farmareillamme

farmarillanne

farmareillanne

farmarillansa / farmarillaan

farmareillansa / farmareillaan

Abl

-lta

farmariltamme

farmareiltamme

farmariltanne

farmareiltanne

farmariltansa / farmariltaan

farmareiltansa / farmareiltaan

Tra

-ksi

farmariksemme

farmareiksemme

farmariksenne

farmareiksenne

farmariksensa / farmarikseen

farmareiksensa / farmareikseen

Ess

-na

farmarinamme

farmareinamme

farmarinanne

farmareinanne

farmarinansa / farmarinaan

farmareinansa / farmareinaan

Abe

-tta

farmarittamme

farmareittamme

farmarittanne

farmareittanne

farmarittansa / farmarittaan

farmareittansa / farmareittaan

Com

-ne

-

farmareinemme

-

farmareinenne

-

farmareinensa / farmareineen

Singular

Plural

Nom

-

farmarimme

farmarinne

farmarinsa

farmarimme

farmarinne

farmarinsa

Par

-ta

farmariamme

farmarianne

farmariansa / farmariaan

farmareitamme / farmarejamme

farmareitanne / farmarejanne

farmareitansa / farmareitaan / farmarejansa / farmarejaan

Gen

-n

farmarimme

farmarinne

farmarinsa

farmareittemme / farmareidemme / farmariemme

farmareittenne / farmareidenne / farmarienne

farmareittensa / farmareidensa / farmariensa

Ill

mihin

farmariimme

farmariinne

farmariinsa

farmareihimme

farmareihinne

farmareihinsa

Ine

-ssa

farmarissamme

farmarissanne

farmarissansa / farmarissaan

farmareissamme

farmareissanne

farmareissansa / farmareissaan

Ela

-sta

farmaristamme

farmaristanne

farmaristansa / farmaristaan

farmareistamme

farmareistanne

farmareistansa / farmareistaan

All

-lle

farmarillemme

farmarillenne

farmarillensa / farmarilleen

farmareillemme

farmareillenne

farmareillensa / farmareillean

Ade

-lla

farmarillamme

farmarillanne

farmarillansa / farmarillaan

farmareillamme

farmareillanne

farmareillansa / farmareillaan

Abl

-lta

farmariltamme

farmariltanne

farmariltansa / farmariltaan

farmareiltamme

farmareiltanne

farmareiltansa / farmareiltaan

Tra

-ksi

farmariksemme

farmariksenne

farmariksensa / farmarikseen

farmareiksemme

farmareiksenne

farmareiksensa / farmareikseen

Ess

-na

farmarinamme

farmarinanne

farmarinansa / farmarinaan

farmareinamme

farmareinanne

farmareinansa / farmareinaan

Abe

-tta

farmarittamme

farmarittanne

farmarittansa / farmarittaan

farmareittamme

farmareittanne

farmareittansa / farmareittaan

Com

-ne

-

-

-

farmareinemme

farmareinenne

farmareinensa / farmareineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept