logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ennustaa, verb

Word analysis
ennustamme

ennustamme

ennustaa

Verb, Active voice Indicative Present 1st plural

ennus

Noun, Singular Partitive 1st plural possesive

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) To predict, prophesy, foretell, foresee, divine, tell (the future/fortunes), read (the signs). (transitive) To forecast (weather), draw up a (weather) forecast; to prognosticate (a disease). (transitive) To presume, assume, think likely, suspect. (transitive) To herald, augur/bode (ill/well), presage, portend. Show more arrow right (to prophesy) profetoida(to presume, assume, think likely, suspect) otaksua, ounastaa(to herald, augur/bode (ill/well), presage, portend) olla enteenä (+ elative), enteillä Show more arrow right Nouns ennustajaennusteennustus Show more arrow right ennus +‎ -taa Show more arrow right
to forecast ennustaa, arvioida ennakolta
to predict ennustaa, ennustella
to prophesy profetoida, ennustaa
to foretell ennustaa
to betoken ennustaa, osoittaa
to envisage kuvitella, nähdä mielessään, nähdä, ennustaa, ottaa ennakolta huomioon, ottaa huomioon
to herald ennustaa, ilmoittaa, olla merkkinä jstk
to presage ennustaa, tietää jtk
to prognosticate ennustaa, tietää jtk
to augur ennustaa, olla enteenä
to divine ennustaa, aavistaa
to forebode ennustaa, aavistaa, tietää
to mean tarkoittaa, merkitä, ennustaa, olla merkkinä jstk, meinata, aikoa
to read lukea, kuulua, tulkita, ymmärtää, osoittaa, ennustaa
to adumbrate luonnostaa, hahmotella, ennustaa, antaa aavistaa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; jw2019; Europarl; EuroParl Parallel Corpus 2.0; Opus Helsinki Corpus (opus.lingfil.uu.se), sentence 123456; Tatoeba; ted2019 Hän on ennustanut. He has prophesied. En mielelläni ennustaisi. I prefer not to prognosticate. Yksi persoona ennustettu. One person foretold. En ennusta lottonumeroita. I'm not predicting the lottery. Sateiden ennustettu jatkuvan pitkään. The predicted rains are expected to continue for a long time. Ennustetaan myrskyä huomiselle. A storm is forecast for tomorrow. Juuri niin kuin ennustettiin. All of them.Just the way it was promised. Hän ennusti sateista päivää. He predicted a rainy day. Ennustettu tulos on nyt siis toteutunut. The predicted outcome has now been realized. Ennustamme, että työssäoppiminen tulee matkalla vastaan. And we're assuming that on-the-job learning will be there for us as we try. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

ennustan

en ennusta

ii

ennustat

et ennusta

iii

ennustaa

ei ennusta

Plural

Positive

Negative

i

ennustamme / ennustetaan

emme ennusta / ei ennusteta

ii

ennustatte

ette ennusta

iii

ennustavat

eivät ennusta

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

ennustin

en ennustanut

ii

ennustit

et ennustanut

iii

ennusti

ei ennustanut

Plural

Positive

Negative

i

ennustimme / ennustettiin

emme ennustaneet / ei ennustettu

ii

ennustitte

ette ennustaneet

iii

ennustivat

eivät ennustaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen ennustanut

en ole ennustanut

ii

olet ennustanut

et ole ennustanut

iii

on ennustanut

ei ole ennustanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme ennustaneet

emme ole ennustaneet

ii

olette ennustaneet

ette ole ennustaneet

iii

ovat ennustaneet

eivät ole ennustaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin ennustanut

en ollut ennustanut

ii

olit ennustanut

et ollut ennustanut

iii

oli ennustanut

ei ollut ennustanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme ennustaneet

emme olleet ennustaneet

ii

olitte ennustaneet

ette olleet ennustaneet

iii

olivat ennustaneet

eivät olleet ennustaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

ennustaisin

en ennustaisi

ii

ennustaisit

et ennustaisi

iii

ennustaisi

ei ennustaisi

Plural

Positive

Negative

i

ennustaisimme

emme ennustaisi

ii

ennustaisitte

ette ennustaisi

iii

ennustaisivat

eivät ennustaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin ennustanut

en olisi ennustanut

ii

olisit ennustanut

et olisi ennustanut

iii

olisi ennustanut

ei olisi ennustanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme ennustaneet

emme olisi ennustaneet

ii

olisitte ennustaneet

ette olisi ennustaneet

iii

olisivat ennustaneet

eivät olisi ennustaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

ennustanen

en ennustane

ii

ennustanet

et ennustane

iii

ennustanee

ei ennustane

Plural

Positive

Negative

i

ennustanemme

emme ennustane

ii

ennustanette

ette ennustane

iii

ennustanevat

eivät ennustane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen ennustanut

en liene ennustanut

ii

lienet ennustanut

et liene ennustanut

iii

lienee ennustanut

ei liene ennustanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme ennustaneet

emme liene ennustaneet

ii

lienette ennustaneet

ette liene ennustaneet

iii

lienevät ennustaneet

eivät liene ennustaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

ennusta

iii

ennustakoon

Plural

i

ennustakaamme

ii

ennustakaa

iii

ennustakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

ennustaa

Tra

-ksi

ennustaaksensa / ennustaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

ennustaessa

Ins

-in

ennustaen

Ine

-ssa

ennustettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

ennustamaan

Ine

-ssa

ennustamassa

Ela

-sta

ennustamasta

Ade

-lla

ennustamalla

Abe

-tta

ennustamatta

Ins

-in

ennustaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

ennustaminen

Par

-ta

ennustamista

Infinitive V

ennustamaisillaan / ennustamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

ennustetaan

ei ennusteta

Imperfect

ennustettiin

ei ennustettu

Potential

ennustettaneen

ei ennustettane

Conditional

ennustettaisiin

ei ennustettaisi

Imperative Present

ennustettakoon

älköön ennustettako

Imperative Perfect

olkoon ennustettu

älköön ennustettu

Positive

Negative

Present

ennustetaan

ei ennusteta

Imperfect

ennustettiin

ei ennustettu

Potential

ennustettaneen

ei ennustettane

Conditional

ennustettaisiin

ei ennustettaisi

Imperative Present

ennustettakoon

älköön ennustettako

Imperative Perfect

olkoon ennustettu

älköön ennustettu

Participle

Active

Passive

1st

ennustava

ennustettava

2nd

ennustanut

ennustettu

3rd

ennustama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ennus

ennukset

Par

-ta

ennusta

ennuksia

Gen

-n

ennuksen

ennuksien / ennusten

Ill

mihin

ennukseen

ennuksiin

Ine

-ssa

ennuksessa

ennuksissa

Ela

-sta

ennuksesta

ennuksista

All

-lle

ennukselle

ennuksille

Ade

-lla

ennuksella

ennuksilla

Abl

-lta

ennukselta

ennuksilta

Tra

-ksi

ennukseksi

ennuksiksi

Ess

-na

ennuksena

ennuksina

Abe

-tta

ennuksetta

ennuksitta

Com

-ne

-

ennuksine

Ins

-in

-

ennuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ennus

ennukset

Par

-ta

ennusta

ennuksia

Gen

-n

ennuksen

ennuksien / ennusten

Ill

mihin

ennukseen

ennuksiin

Ine

-ssa

ennuksessa

ennuksissa

Ela

-sta

ennuksesta

ennuksista

All

-lle

ennukselle

ennuksille

Ade

-lla

ennuksella

ennuksilla

Abl

-lta

ennukselta

ennuksilta

Tra

-ksi

ennukseksi

ennuksiksi

Ess

-na

ennuksena

ennuksina

Abe

-tta

ennuksetta

ennuksitta

Com

-ne

-

ennuksine

Ins

-in

-

ennuksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

forecasts
the prediction
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 100; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence id: 200; Tatoeba Parallel Corpus, sentence id: 300; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence id: 500; Global Voices Parallel Corpus, sentence id: 400; OpenSubtitles; EMEA Uskoin hänen ennusta. I believed in her prediction. Ennusta minulle! Tell me my fortune! Ennus oli väärä. The omen was incorrect. Hänen ennusta osui oikeaan. His forecast turned out to be correct. Hän uskoi ennuksen. She believed in the prophecy. Luen tähdistä ennuksia. I read omens from the stars. He eivät usko ennuksiin. They do not believe in prophecies. Ennus toteutui odotetulla tavalla. The prediction came true as expected. Vanha ennus ei pitänyt paikkaansa. The old forecast did not come true. Uusin ennus oli pettymys kaikille. The newest prediction was a disappointment for everyone. Show more arrow right

Wiktionary

(archaic, poetic) Synonym of ennustus Show more arrow right Probably ensi- +‎ -us. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ennukseni

ennukseni

ennuksesi

ennuksesi

ennuksensa

ennuksensa

Par

-ta

ennustani

ennuksiani

ennustasi

ennuksiasi

ennustansa / ennustaan

ennuksiansa / ennuksiaan

Gen

-n

ennukseni

ennuksieni / ennusteni

ennuksesi

ennuksiesi / ennustesi

ennuksensa

ennuksiensa / ennustensa

Ill

mihin

ennukseeni

ennuksiini

ennukseesi

ennuksiisi

ennukseensa

ennuksiinsa

Ine

-ssa

ennuksessani

ennuksissani

ennuksessasi

ennuksissasi

ennuksessansa / ennuksessaan

ennuksissansa / ennuksissaan

Ela

-sta

ennuksestani

ennuksistani

ennuksestasi

ennuksistasi

ennuksestansa / ennuksestaan

ennuksistansa / ennuksistaan

All

-lle

ennukselleni

ennuksilleni

ennuksellesi

ennuksillesi

ennuksellensa / ennukselleen

ennuksillensa / ennuksillean

Ade

-lla

ennuksellani

ennuksillani

ennuksellasi

ennuksillasi

ennuksellansa / ennuksellaan

ennuksillansa / ennuksillaan

Abl

-lta

ennukseltani

ennuksiltani

ennukseltasi

ennuksiltasi

ennukseltansa / ennukseltaan

ennuksiltansa / ennuksiltaan

Tra

-ksi

ennuksekseni

ennuksikseni

ennukseksesi

ennuksiksesi

ennukseksensa / ennuksekseen

ennuksiksensa / ennuksikseen

Ess

-na

ennuksenani

ennuksinani

ennuksenasi

ennuksinasi

ennuksenansa / ennuksenaan

ennuksinansa / ennuksinaan

Abe

-tta

ennuksettani

ennuksittani

ennuksettasi

ennuksittasi

ennuksettansa / ennuksettaan

ennuksittansa / ennuksittaan

Com

-ne

-

ennuksineni

-

ennuksinesi

-

ennuksinensa / ennuksineen

Singular

Plural

Nom

-

ennukseni

ennuksesi

ennuksensa

ennukseni

ennuksesi

ennuksensa

Par

-ta

ennustani

ennustasi

ennustansa / ennustaan

ennuksiani

ennuksiasi

ennuksiansa / ennuksiaan

Gen

-n

ennukseni

ennuksesi

ennuksensa

ennuksieni / ennusteni

ennuksiesi / ennustesi

ennuksiensa / ennustensa

Ill

mihin

ennukseeni

ennukseesi

ennukseensa

ennuksiini

ennuksiisi

ennuksiinsa

Ine

-ssa

ennuksessani

ennuksessasi

ennuksessansa / ennuksessaan

ennuksissani

ennuksissasi

ennuksissansa / ennuksissaan

Ela

-sta

ennuksestani

ennuksestasi

ennuksestansa / ennuksestaan

ennuksistani

ennuksistasi

ennuksistansa / ennuksistaan

All

-lle

ennukselleni

ennuksellesi

ennuksellensa / ennukselleen

ennuksilleni

ennuksillesi

ennuksillensa / ennuksillean

Ade

-lla

ennuksellani

ennuksellasi

ennuksellansa / ennuksellaan

ennuksillani

ennuksillasi

ennuksillansa / ennuksillaan

Abl

-lta

ennukseltani

ennukseltasi

ennukseltansa / ennukseltaan

ennuksiltani

ennuksiltasi

ennuksiltansa / ennuksiltaan

Tra

-ksi

ennuksekseni

ennukseksesi

ennukseksensa / ennuksekseen

ennuksikseni

ennuksiksesi

ennuksiksensa / ennuksikseen

Ess

-na

ennuksenani

ennuksenasi

ennuksenansa / ennuksenaan

ennuksinani

ennuksinasi

ennuksinansa / ennuksinaan

Abe

-tta

ennuksettani

ennuksettasi

ennuksettansa / ennuksettaan

ennuksittani

ennuksittasi

ennuksittansa / ennuksittaan

Com

-ne

-

-

-

ennuksineni

ennuksinesi

ennuksinensa / ennuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ennuksemme

ennuksemme

ennuksenne

ennuksenne

ennuksensa

ennuksensa

Par

-ta

ennustamme

ennuksiamme

ennustanne

ennuksianne

ennustansa / ennustaan

ennuksiansa / ennuksiaan

Gen

-n

ennuksemme

ennuksiemme / ennustemme

ennuksenne

ennuksienne / ennustenne

ennuksensa

ennuksiensa / ennustensa

Ill

mihin

ennukseemme

ennuksiimme

ennukseenne

ennuksiinne

ennukseensa

ennuksiinsa

Ine

-ssa

ennuksessamme

ennuksissamme

ennuksessanne

ennuksissanne

ennuksessansa / ennuksessaan

ennuksissansa / ennuksissaan

Ela

-sta

ennuksestamme

ennuksistamme

ennuksestanne

ennuksistanne

ennuksestansa / ennuksestaan

ennuksistansa / ennuksistaan

All

-lle

ennuksellemme

ennuksillemme

ennuksellenne

ennuksillenne

ennuksellensa / ennukselleen

ennuksillensa / ennuksillean

Ade

-lla

ennuksellamme

ennuksillamme

ennuksellanne

ennuksillanne

ennuksellansa / ennuksellaan

ennuksillansa / ennuksillaan

Abl

-lta

ennukseltamme

ennuksiltamme

ennukseltanne

ennuksiltanne

ennukseltansa / ennukseltaan

ennuksiltansa / ennuksiltaan

Tra

-ksi

ennukseksemme

ennuksiksemme

ennukseksenne

ennuksiksenne

ennukseksensa / ennuksekseen

ennuksiksensa / ennuksikseen

Ess

-na

ennuksenamme

ennuksinamme

ennuksenanne

ennuksinanne

ennuksenansa / ennuksenaan

ennuksinansa / ennuksinaan

Abe

-tta

ennuksettamme

ennuksittamme

ennuksettanne

ennuksittanne

ennuksettansa / ennuksettaan

ennuksittansa / ennuksittaan

Com

-ne

-

ennuksinemme

-

ennuksinenne

-

ennuksinensa / ennuksineen

Singular

Plural

Nom

-

ennuksemme

ennuksenne

ennuksensa

ennuksemme

ennuksenne

ennuksensa

Par

-ta

ennustamme

ennustanne

ennustansa / ennustaan

ennuksiamme

ennuksianne

ennuksiansa / ennuksiaan

Gen

-n

ennuksemme

ennuksenne

ennuksensa

ennuksiemme / ennustemme

ennuksienne / ennustenne

ennuksiensa / ennustensa

Ill

mihin

ennukseemme

ennukseenne

ennukseensa

ennuksiimme

ennuksiinne

ennuksiinsa

Ine

-ssa

ennuksessamme

ennuksessanne

ennuksessansa / ennuksessaan

ennuksissamme

ennuksissanne

ennuksissansa / ennuksissaan

Ela

-sta

ennuksestamme

ennuksestanne

ennuksestansa / ennuksestaan

ennuksistamme

ennuksistanne

ennuksistansa / ennuksistaan

All

-lle

ennuksellemme

ennuksellenne

ennuksellensa / ennukselleen

ennuksillemme

ennuksillenne

ennuksillensa / ennuksillean

Ade

-lla

ennuksellamme

ennuksellanne

ennuksellansa / ennuksellaan

ennuksillamme

ennuksillanne

ennuksillansa / ennuksillaan

Abl

-lta

ennukseltamme

ennukseltanne

ennukseltansa / ennukseltaan

ennuksiltamme

ennuksiltanne

ennuksiltansa / ennuksiltaan

Tra

-ksi

ennukseksemme

ennukseksenne

ennukseksensa / ennuksekseen

ennuksiksemme

ennuksiksenne

ennuksiksensa / ennuksikseen

Ess

-na

ennuksenamme

ennuksenanne

ennuksenansa / ennuksenaan

ennuksinamme

ennuksinanne

ennuksinansa / ennuksinaan

Abe

-tta

ennuksettamme

ennuksettanne

ennuksettansa / ennuksettaan

ennuksittamme

ennuksittanne

ennuksittansa / ennuksittaan

Com

-ne

-

-

-

ennuksinemme

ennuksinenne

ennuksinensa / ennuksineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en ennusta

Solve

ii

ennustat

et ennusta

iii

ei ennusta

Solve

Plural

Positive

Negative

i

ennustamme / ennustetaan

emme / ei Solve

ii

ennustatte

ette ennusta

iii

ennustavat

eivät ennusta

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en ennusta
Solve

ii

ennustatet ennusta

iii

ei ennusta
Solve

Plural

PositiveNegative

i

ennustamme / ennustetaanemme / ei
Solve

ii

ennustatteette ennusta

iii

ennustavateivät ennusta
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

ennustin

en ennustanut

ii

et Solve

iii

ei ennustanut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

ennustimme / ennustettiin

emme ennustaneet / ei ennustettu

ii

ennustitte

ette ennustaneet

iii

ennustivat

eivät Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

ennustinen ennustanut

ii

et
Solve

iii

ei ennustanut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

ennustimme / ennustettiinemme ennustaneet / ei ennustettu

ii

ennustitteette ennustaneet

iii

ennustivateivät
Solve
Imperative Solved!

sinä

ennusta

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

ennusta

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

ennustaisin

en ennustaisi

ii

ennustaisit

et Solve

iii

ei ennustaisi

Solve

Plural

Positive

Negative

i

ennustaisimme

emme ennustaisi

ii

ette ennustaisi

Solve

iii

ennustaisivat

eivät ennustaisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

ennustaisinen ennustaisi

ii

ennustaisitet
Solve

iii

ei ennustaisi
Solve

Plural

PositiveNegative

i

ennustaisimmeemme ennustaisi

ii

ette ennustaisi
Solve

iii

ennustaisivateivät ennustaisi

Singular

Plural

Nom

-

ennus

ennukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

ennuksen

ennuksien / ennusten

Ill

mihin

ennukseen

Solve

Ine

-ssa

ennuksissa

Solve

Ela

-sta

ennuksista

Solve

All

-lle

ennukselle

Solve

Ade

-lla

ennuksella

ennuksilla

Abl

-lta

ennukselta

ennuksilta

Tra

-ksi

ennukseksi

ennuksiksi

Ess

-na

ennuksena

ennuksina

Abe

-tta

ennuksetta

ennuksitta

Com

-ne

-

ennuksine

Ins

-in

-

ennuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ennus

ennukset

Par

-ta

Gen

-n

ennuksen

ennuksien / ennusten

Ill

mihin

ennukseen

Ine

-ssa

ennuksissa

Ela

-sta

ennuksista

All

-lle

ennukselle

Ade

-lla

ennuksella

ennuksilla

Abl

-lta

ennukselta

ennuksilta

Tra

-ksi

ennukseksi

ennuksiksi

Ess

-na

ennuksena

ennuksina

Abe

-tta

ennuksetta

ennuksitta

Com

-ne

-

ennuksine

Ins

-in

-

ennuksin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept