elättelin |
Verb, Imperfect, 1st person singular |
| to cherish | vaalia, helliä, elätellä, hoitaa hellästi |
| to nourish | ravita, ruokkia, vahvistaa, hautoa, elätellä, edistää |
| to nurse | imettää, hoitaa, hoivata, hautoa, pidellä sylissään, elätellä |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
elättelen |
|
ii |
elättelet |
|
iii |
elättelee |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
elättelemme / elätellään |
|
ii |
elättelette |
|
iii |
elättelevät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
||
ii |
elättelit |
|
iii |
elätteli |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
elättelimme / eläteltiin |
|
ii |
elättelitte |
|
iii |
elättelivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen elätellyt |
en ole elätellyt |
ii |
olet elätellyt |
et ole elätellyt |
iii |
on elätellyt |
ei ole elätellyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme elätelleet |
emme ole elätelleet |
ii |
olette elätelleet |
ette ole elätelleet |
iii |
ovat elätelleet |
eivät ole elätelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin elätellyt |
en ollut elätellyt |
ii |
olit elätellyt |
et ollut elätellyt |
iii |
oli elätellyt |
ei ollut elätellyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme elätelleet |
emme olleet elätelleet |
ii |
olitte elätelleet |
ette olleet elätelleet |
iii |
olivat elätelleet |
eivät olleet elätelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
elättelisin |
|
ii |
elättelisit |
|
iii |
elättelisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
elättelisimme |
|
ii |
elättelisitte |
|
iii |
elättelisivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin elätellyt |
en olisi elätellyt |
ii |
olisit elätellyt |
et olisi elätellyt |
iii |
olisi elätellyt |
ei olisi elätellyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme elätelleet |
emme olisi elätelleet |
ii |
olisitte elätelleet |
ette olisi elätelleet |
iii |
olisivat elätelleet |
eivät olisi elätelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
elätellen |
en elätelle |
ii |
elätellet |
et elätelle |
iii |
elätellee |
ei elätelle |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
elätellemme |
emme elätelle |
ii |
elätellette |
ette elätelle |
iii |
elätellevät |
eivät elätelle |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen elätellyt |
en liene elätellyt |
ii |
lienet elätellyt |
et liene elätellyt |
iii |
lienee elätellyt |
ei liene elätellyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme elätelleet |
emme liene elätelleet |
ii |
lienette elätelleet |
ette liene elätelleet |
iii |
lienevät elätelleet |
eivät liene elätelleet |
Singular
i |
- |
ii |
elättele |
iii |
elätelköön |
Plural
i |
elätelkäämme |
ii |
elätelkää |
iii |
elätelkööt |
Nom |
- |
elätellä |
Tra |
-ksi |
elätelläksensä / elätelläkseen |
Ine |
-ssa |
elätellessä |
Ins |
-in |
elätellen |
Ine |
-ssa |
eläteltäessä (passive) |
Ill |
mihin |
elättelemään |
Ine |
-ssa |
elättelemässä |
Ela |
-sta |
elättelemästä |
Ade |
-lla |
elättelemällä |
Abe |
-tta |
elättelemättä |
Ins |
-in |
elättelemän |
Ins |
-in |
eläteltämän (passive) |
Nom |
- |
elätteleminen |
Par |
-ta |
elättelemistä |
elättelemäisillänsä / elättelemäisillään |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
elätellään |
ei elätellä |
Imperfect |
eläteltiin |
ei elätelty |
Potential |
eläteltäneen |
ei eläteltäne |
Conditional |
eläteltäisiin |
ei eläteltäisi |
Imperative Present |
eläteltäköön |
älköön eläteltäkö |
Imperative Perfect |
olkoon elätelty |
älköön elätelty |
Positive
Negative
Present
elätellään
ei elätellä
Imperfect
eläteltiin
ei elätelty
Potential
eläteltäneen
ei eläteltäne
Conditional
eläteltäisiin
ei eläteltäisi
Imperative Present
eläteltäköön
älköön eläteltäkö
Imperative Perfect
olkoon elätelty
älköön elätelty
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
elättelevä |
eläteltävä |
2nd |
elätellyt |
elätelty |
3rd |
elättelemä |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net