logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

egyptiläinen, noun

Word analysis
egyptiläisiin

egyptiläisiin

egyptiläinen

Noun, Derivation with suffix s

+ ikä

Noun, Plural Instructive

egyptiläinen

Noun, Plural Illative

egyptiläinen

Adjective, Plural Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

egyptiläinen

egyptiläiset

Par

-ta

egyptiläistä

egyptiläisiä

Gen

-n

egyptiläisen

egyptiläisien / egyptiläisten

Ill

mihin

egyptiläiseen

egyptiläisiin

Ine

-ssa

egyptiläisessä

egyptiläisissä

Ela

-sta

egyptiläisestä

egyptiläisistä

All

-lle

egyptiläiselle

egyptiläisille

Ade

-lla

egyptiläisellä

egyptiläisillä

Abl

-lta

egyptiläiseltä

egyptiläisiltä

Tra

-ksi

egyptiläiseksi

egyptiläisiksi

Ess

-na

egyptiläisenä

egyptiläisinä

Abe

-tta

egyptiläisettä

egyptiläisittä

Com

-ne

-

egyptiläisine

Ins

-in

-

egyptiläisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

egyptiläinen

egyptiläiset

Par

-ta

egyptiläistä

egyptiläisiä

Gen

-n

egyptiläisen

egyptiläisien / egyptiläisten

Ill

mihin

egyptiläiseen

egyptiläisiin

Ine

-ssa

egyptiläisessä

egyptiläisissä

Ela

-sta

egyptiläisestä

egyptiläisistä

All

-lle

egyptiläiselle

egyptiläisille

Ade

-lla

egyptiläisellä

egyptiläisillä

Abl

-lta

egyptiläiseltä

egyptiläisiltä

Tra

-ksi

egyptiläiseksi

egyptiläisiksi

Ess

-na

egyptiläisenä

egyptiläisinä

Abe

-tta

egyptiläisettä

egyptiläisittä

Com

-ne

-

egyptiläisine

Ins

-in

-

egyptiläisin

Egyptian egyptiläinen
Egyptian egyptiläinen, egyptin kieli
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; jw2019; EurLex-2 Egyptiläinen perhe? An Egyptian family. Egyptiläinen symboli. I recognise the Egyptian. Mayaintiaanit, egyptiläiset. The Maya, the Egyptians. Sesanin, Juudan jälkeläisen, egyptiläinen orja. An Egyptian slave of Judah's descendant Sheshan. Egyptiläistä puuvillaa. Egyptian cotton. Se on vanha egyptiläinen näytelmä Skotin Kuolema. It's an ancient Egyptian piece called "The Death Of The Scotsman". Kansalaisuus: egyptiläinen. Nationality: Egyptian. Missä on egyptiläinen kolminaisuus: Isis, Osiris ja Horus? Where is the Egyptian triad of Isis, Osiris and Horus? Sen oli lähettänyt nuori englantilaisns-egyptiläinen poika. It was sent by a young boy of Anglo- Egyptian descent. Toisten tutkijoiden mielestä se on puhtaasti egyptiläinen ilmaus. Other investigators believe that it is strictly Egyptian. Show more arrow right

Wiktionary

Egyptian Show more arrow right Egypti +‎ -läinen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

egyptiläiseni

egyptiläiseni

egyptiläisesi

egyptiläisesi

egyptiläisensä

egyptiläisensä

Par

-ta

egyptiläistäni

egyptiläisiäni

egyptiläistäsi

egyptiläisiäsi

egyptiläistänsä / egyptiläistään

egyptiläisiänsä / egyptiläisiään

Gen

-n

egyptiläiseni

egyptiläisieni / egyptiläisteni

egyptiläisesi

egyptiläisiesi / egyptiläistesi

egyptiläisensä

egyptiläisiensä / egyptiläistensä

Ill

mihin

egyptiläiseeni

egyptiläisiini

egyptiläiseesi

egyptiläisiisi

egyptiläiseensä

egyptiläisiinsä

Ine

-ssa

egyptiläisessäni

egyptiläisissäni

egyptiläisessäsi

egyptiläisissäsi

egyptiläisessänsä / egyptiläisessään

egyptiläisissänsä / egyptiläisissään

Ela

-sta

egyptiläisestäni

egyptiläisistäni

egyptiläisestäsi

egyptiläisistäsi

egyptiläisestänsä / egyptiläisestään

egyptiläisistänsä / egyptiläisistään

All

-lle

egyptiläiselleni

egyptiläisilleni

egyptiläisellesi

egyptiläisillesi

egyptiläisellensä / egyptiläiselleen

egyptiläisillensä / egyptiläisilleän

Ade

-lla

egyptiläiselläni

egyptiläisilläni

egyptiläiselläsi

egyptiläisilläsi

egyptiläisellänsä / egyptiläisellään

egyptiläisillänsä / egyptiläisillään

Abl

-lta

egyptiläiseltäni

egyptiläisiltäni

egyptiläiseltäsi

egyptiläisiltäsi

egyptiläiseltänsä / egyptiläiseltään

egyptiläisiltänsä / egyptiläisiltään

Tra

-ksi

egyptiläisekseni

egyptiläisikseni

egyptiläiseksesi

egyptiläisiksesi

egyptiläiseksensä / egyptiläisekseen

egyptiläisiksensä / egyptiläisikseen

Ess

-na

egyptiläisenäni

egyptiläisinäni

egyptiläisenäsi

egyptiläisinäsi

egyptiläisenänsä / egyptiläisenään

egyptiläisinänsä / egyptiläisinään

Abe

-tta

egyptiläisettäni

egyptiläisittäni

egyptiläisettäsi

egyptiläisittäsi

egyptiläisettänsä / egyptiläisettään

egyptiläisittänsä / egyptiläisittään

Com

-ne

-

egyptiläisineni

-

egyptiläisinesi

-

egyptiläisinensä / egyptiläisineen

Singular

Plural

Nom

-

egyptiläiseni

egyptiläisesi

egyptiläisensä

egyptiläiseni

egyptiläisesi

egyptiläisensä

Par

-ta

egyptiläistäni

egyptiläistäsi

egyptiläistänsä / egyptiläistään

egyptiläisiäni

egyptiläisiäsi

egyptiläisiänsä / egyptiläisiään

Gen

-n

egyptiläiseni

egyptiläisesi

egyptiläisensä

egyptiläisieni / egyptiläisteni

egyptiläisiesi / egyptiläistesi

egyptiläisiensä / egyptiläistensä

Ill

mihin

egyptiläiseeni

egyptiläiseesi

egyptiläiseensä

egyptiläisiini

egyptiläisiisi

egyptiläisiinsä

Ine

-ssa

egyptiläisessäni

egyptiläisessäsi

egyptiläisessänsä / egyptiläisessään

egyptiläisissäni

egyptiläisissäsi

egyptiläisissänsä / egyptiläisissään

Ela

-sta

egyptiläisestäni

egyptiläisestäsi

egyptiläisestänsä / egyptiläisestään

egyptiläisistäni

egyptiläisistäsi

egyptiläisistänsä / egyptiläisistään

All

-lle

egyptiläiselleni

egyptiläisellesi

egyptiläisellensä / egyptiläiselleen

egyptiläisilleni

egyptiläisillesi

egyptiläisillensä / egyptiläisilleän

Ade

-lla

egyptiläiselläni

egyptiläiselläsi

egyptiläisellänsä / egyptiläisellään

egyptiläisilläni

egyptiläisilläsi

egyptiläisillänsä / egyptiläisillään

Abl

-lta

egyptiläiseltäni

egyptiläiseltäsi

egyptiläiseltänsä / egyptiläiseltään

egyptiläisiltäni

egyptiläisiltäsi

egyptiläisiltänsä / egyptiläisiltään

Tra

-ksi

egyptiläisekseni

egyptiläiseksesi

egyptiläiseksensä / egyptiläisekseen

egyptiläisikseni

egyptiläisiksesi

egyptiläisiksensä / egyptiläisikseen

Ess

-na

egyptiläisenäni

egyptiläisenäsi

egyptiläisenänsä / egyptiläisenään

egyptiläisinäni

egyptiläisinäsi

egyptiläisinänsä / egyptiläisinään

Abe

-tta

egyptiläisettäni

egyptiläisettäsi

egyptiläisettänsä / egyptiläisettään

egyptiläisittäni

egyptiläisittäsi

egyptiläisittänsä / egyptiläisittään

Com

-ne

-

-

-

egyptiläisineni

egyptiläisinesi

egyptiläisinensä / egyptiläisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

egyptiläisemme

egyptiläisemme

egyptiläisenne

egyptiläisenne

egyptiläisensä

egyptiläisensä

Par

-ta

egyptiläistämme

egyptiläisiämme

egyptiläistänne

egyptiläisiänne

egyptiläistänsä / egyptiläistään

egyptiläisiänsä / egyptiläisiään

Gen

-n

egyptiläisemme

egyptiläisiemme / egyptiläistemme

egyptiläisenne

egyptiläisienne / egyptiläistenne

egyptiläisensä

egyptiläisiensä / egyptiläistensä

Ill

mihin

egyptiläiseemme

egyptiläisiimme

egyptiläiseenne

egyptiläisiinne

egyptiläiseensä

egyptiläisiinsä

Ine

-ssa

egyptiläisessämme

egyptiläisissämme

egyptiläisessänne

egyptiläisissänne

egyptiläisessänsä / egyptiläisessään

egyptiläisissänsä / egyptiläisissään

Ela

-sta

egyptiläisestämme

egyptiläisistämme

egyptiläisestänne

egyptiläisistänne

egyptiläisestänsä / egyptiläisestään

egyptiläisistänsä / egyptiläisistään

All

-lle

egyptiläisellemme

egyptiläisillemme

egyptiläisellenne

egyptiläisillenne

egyptiläisellensä / egyptiläiselleen

egyptiläisillensä / egyptiläisilleän

Ade

-lla

egyptiläisellämme

egyptiläisillämme

egyptiläisellänne

egyptiläisillänne

egyptiläisellänsä / egyptiläisellään

egyptiläisillänsä / egyptiläisillään

Abl

-lta

egyptiläiseltämme

egyptiläisiltämme

egyptiläiseltänne

egyptiläisiltänne

egyptiläiseltänsä / egyptiläiseltään

egyptiläisiltänsä / egyptiläisiltään

Tra

-ksi

egyptiläiseksemme

egyptiläisiksemme

egyptiläiseksenne

egyptiläisiksenne

egyptiläiseksensä / egyptiläisekseen

egyptiläisiksensä / egyptiläisikseen

Ess

-na

egyptiläisenämme

egyptiläisinämme

egyptiläisenänne

egyptiläisinänne

egyptiläisenänsä / egyptiläisenään

egyptiläisinänsä / egyptiläisinään

Abe

-tta

egyptiläisettämme

egyptiläisittämme

egyptiläisettänne

egyptiläisittänne

egyptiläisettänsä / egyptiläisettään

egyptiläisittänsä / egyptiläisittään

Com

-ne

-

egyptiläisinemme

-

egyptiläisinenne

-

egyptiläisinensä / egyptiläisineen

Singular

Plural

Nom

-

egyptiläisemme

egyptiläisenne

egyptiläisensä

egyptiläisemme

egyptiläisenne

egyptiläisensä

Par

-ta

egyptiläistämme

egyptiläistänne

egyptiläistänsä / egyptiläistään

egyptiläisiämme

egyptiläisiänne

egyptiläisiänsä / egyptiläisiään

Gen

-n

egyptiläisemme

egyptiläisenne

egyptiläisensä

egyptiläisiemme / egyptiläistemme

egyptiläisienne / egyptiläistenne

egyptiläisiensä / egyptiläistensä

Ill

mihin

egyptiläiseemme

egyptiläiseenne

egyptiläiseensä

egyptiläisiimme

egyptiläisiinne

egyptiläisiinsä

Ine

-ssa

egyptiläisessämme

egyptiläisessänne

egyptiläisessänsä / egyptiläisessään

egyptiläisissämme

egyptiläisissänne

egyptiläisissänsä / egyptiläisissään

Ela

-sta

egyptiläisestämme

egyptiläisestänne

egyptiläisestänsä / egyptiläisestään

egyptiläisistämme

egyptiläisistänne

egyptiläisistänsä / egyptiläisistään

All

-lle

egyptiläisellemme

egyptiläisellenne

egyptiläisellensä / egyptiläiselleen

egyptiläisillemme

egyptiläisillenne

egyptiläisillensä / egyptiläisilleän

Ade

-lla

egyptiläisellämme

egyptiläisellänne

egyptiläisellänsä / egyptiläisellään

egyptiläisillämme

egyptiläisillänne

egyptiläisillänsä / egyptiläisillään

Abl

-lta

egyptiläiseltämme

egyptiläiseltänne

egyptiläiseltänsä / egyptiläiseltään

egyptiläisiltämme

egyptiläisiltänne

egyptiläisiltänsä / egyptiläisiltään

Tra

-ksi

egyptiläiseksemme

egyptiläiseksenne

egyptiläiseksensä / egyptiläisekseen

egyptiläisiksemme

egyptiläisiksenne

egyptiläisiksensä / egyptiläisikseen

Ess

-na

egyptiläisenämme

egyptiläisenänne

egyptiläisenänsä / egyptiläisenään

egyptiläisinämme

egyptiläisinänne

egyptiläisinänsä / egyptiläisinään

Abe

-tta

egyptiläisettämme

egyptiläisettänne

egyptiläisettänsä / egyptiläisettään

egyptiläisittämme

egyptiläisittänne

egyptiläisittänsä / egyptiläisittään

Com

-ne

-

-

-

egyptiläisinemme

egyptiläisinenne

egyptiläisinensä / egyptiläisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

age ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso
years ikä
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; OPUS 2020; Europarl parallel corpus; OPUS 100; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 7602352.; Europarl Parallel Corpus Ikä alkaa näkyä. Age starts to show. Ikä tuo viisautta. With age comes wisdom. Ikä ei ole pelkkää numeroa. Age is not just a number. Ikä ei ole este lentämiselle. Age is not a barrier to flying. Ikä ei ole este seikkailuille. Age is not a barrier to adventures. Hänen korkea ikä ei näy ulospäin. Her advanced age doesn't show on the outside. Ikänäkö heikentyi nopeasti. Presbyopia progressed rapidly. Meillä on sama ikä. We are the same age. Hän ei häpeile ikää. He is not ashamed of his age. Ikä ei estä oppimista. Age does not prevent learning. Show more arrow right

Wiktionary

age life lifetime Show more arrow right (life): elämä(lifetime): elinikä Show more arrow right alaikäinenikuinenikäinen-ikäinenikäysikääntyäiäkäsiätöniätäyli-ikäinen Show more arrow right aikuisikäavioitumisikäelinikäeläkeikäeroamisikähakkuuikähedelmällisyysikäihmisikäikäeroikähyvitysikäihminenikäjakaumaikäjakautumaikäjärjestysikäkausiikäkuluikäkuuloikälisäikäloppuikäluokitusikäluokkaikämiesikäneitoikänäköikäpolviikäpuhemiesikärajaikärakenneikärasismiikäryhmäikäsyrjintäikätoveriikävuosiikävähennysimemisikäimeväisikäiänmäärityskasvuikäkehitysikäkeski-ikäkestoikäkouluikäkutsuntaikäkyselyikäkäyttöikälapsuusikäleikki-ikäloppuikämiehuusikämurrosikänaimaikänuoruusikäoppivelvollisuusikäpoikaikärippikouluikäsatuikäsikiöikäsuojaikäsynnytysikäteini-ikätyttöikätyöikäuhmaikäukkoikävanhuusikävauvaikävirkaikävähimmäisikäälykkyysikä Show more arrow right From Proto-Finnic ikä, from Proto-Finno-Ugric ikä, from Proto-Uralic jikä, ikä. Cognates include Estonian iga and Hungarian év. Show more arrow right

Wikipedia

vanheneminen
ihmisen eri ikävaiheita: leikki-ikä teini-ikä keski-ikä ihmisen henkinen ikä täysi-ikäisyys, oikeustieteellinen käsite vanheneminen
ikävähennys
viimeinen käyttöpäivä
) tähden ikä
kaikkeuden ikä
ikäpresidentti
eduskunnan ikäpuhemies
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäni

ikäsi

ikäsi

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikiäni

ikääsi

ikiäsi

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikieni

ikäsi

ikiesi

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikiini

ikääsi

ikiisi

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

i’issäni / iissäni

iässäsi / i’ässäsi

i’issäsi / iissäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

i’istäni / iistäni

iästäsi / i’ästäsi

i’istäsi / iistäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

i’illeni / iilleni

iällesi / i’ällesi

i’illesi / iillesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

i’illäni / iilläni

iälläsi / i’älläsi

i’illäsi / iilläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

i’iltäni / iiltäni

iältäsi / i’ältäsi

i’iltäsi / iiltäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

i’ikseni / iikseni

iäksesi / i’äksesi

i’iksesi / iiksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikinäni

ikänäsi

ikinäsi

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

i’ittäni / iittäni

iättäsi / i’ättäsi

i’ittäsi / iittäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikineni

-

ikinesi

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikäni

ikäsi

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiäni

ikiäsi

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikieni

ikiesi

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiini

ikiisi

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

iässäsi / i’ässäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issäni / iissäni

i’issäsi / iissäsi

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

iästäsi / i’ästäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istäni / iistäni

i’istäsi / iistäsi

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

iällesi / i’ällesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illeni / iilleni

i’illesi / iillesi

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

iälläsi / i’älläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illäni / iilläni

i’illäsi / iilläsi

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

iältäsi / i’ältäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltäni / iiltäni

i’iltäsi / iiltäsi

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

iäksesi / i’äksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseni / iikseni

i’iksesi / iiksesi

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikänäsi

ikänänsä / ikänään

ikinäni

ikinäsi

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

iättäsi / i’ättäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittäni / iittäni

i’ittäsi / iittäsi

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikineni

ikinesi

ikinensä / ikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikämme

ikänne

ikänne

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikiämme

ikäänne

ikiänne

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikiemme

ikänne

ikienne

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikiimme

ikäänne

ikiinne

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

i’issämme / iissämme

iässänne / i’ässänne

i’issänne / iissänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

i’istämme / iistämme

iästänne / i’ästänne

i’istänne / iistänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

i’illemme / iillemme

iällenne / i’ällenne

i’illenne / iillenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

i’illämme / iillämme

iällänne / i’ällänne

i’illänne / iillänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

i’iltämme / iiltämme

iältänne / i’ältänne

i’iltänne / iiltänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

i’iksemme / iiksemme

iäksenne / i’äksenne

i’iksenne / iiksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikinämme

ikänänne

ikinänne

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

i’ittämme / iittämme

iättänne / i’ättänne

i’ittänne / iittänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikinemme

-

ikinenne

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikänne

ikänsä

ikämme

ikänne

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiämme

ikiänne

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikänne

ikänsä

ikiemme

ikienne

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiimme

ikiinne

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

iässänne / i’ässänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issämme / iissämme

i’issänne / iissänne

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

iästänne / i’ästänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istämme / iistämme

i’istänne / iistänne

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

iällenne / i’ällenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illemme / iillemme

i’illenne / iillenne

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

iällänne / i’ällänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illämme / iillämme

i’illänne / iillänne

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

iältänne / i’ältänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltämme / iiltämme

i’iltänne / iiltänne

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

iäksenne / i’äksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’iksemme / iiksemme

i’iksenne / iiksenne

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikänänne

ikänänsä / ikänään

ikinämme

ikinänne

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

iättänne / i’ättänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittämme / iittämme

i’ittänne / iittänne

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikinemme

ikinenne

ikinensä / ikineen

Wiktionary

Egyptian Show more arrow right Egypti +‎ -läinen Show more arrow right
Egyptian egyptiläinen
Egyptian egyptiläinen, egyptin kieli
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019; opensubtitles2 Egyptiläinen perhe? An Egyptian family. Egyptiläiset tulevat! The Egyptians are coming! Egyptiläinen symboli. I recognise the Egyptian. Miten nubialaiset suhtautuivat egyptiläisiin? How did the Nubians feel about the Egyptians actually being here? Te löitte egyptiläiset. You have defeated the Egyptians. Egyptiläisiä, kapteeni! Egyptian, Captain.Egyptian. Egyptiläistä puuvillaa. Egyptian cotton. Egyptiläiset ovat mukana. The Egyptians are in. Siis egyptiläisiä koruja. Egyptian jewellery, you say? Tämä on egyptiläistä käsityötä. The markings, the design, that's Egyptian craftsmanship. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

egyptiläinen

egyptiläiset

Par

-ta

egyptiläistä

egyptiläisiä

Gen

-n

egyptiläisen

egyptiläisien / egyptiläisten

Ill

mihin

egyptiläiseen

egyptiläisiin

Ine

-ssa

egyptiläisessä

egyptiläisissä

Ela

-sta

egyptiläisestä

egyptiläisistä

All

-lle

egyptiläiselle

egyptiläisille

Ade

-lla

egyptiläisellä

egyptiläisillä

Abl

-lta

egyptiläiseltä

egyptiläisiltä

Tra

-ksi

egyptiläiseksi

egyptiläisiksi

Ess

-na

egyptiläisenä

egyptiläisinä

Abe

-tta

egyptiläisettä

egyptiläisittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

egyptiläisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

egyptiläinen

egyptiläiset

Par

-ta

egyptiläistä

egyptiläisiä

Gen

-n

egyptiläisen

egyptiläisien / egyptiläisten

Ill

mihin

egyptiläiseen

egyptiläisiin

Ine

-ssa

egyptiläisessä

egyptiläisissä

Ela

-sta

egyptiläisestä

egyptiläisistä

All

-lle

egyptiläiselle

egyptiläisille

Ade

-lla

egyptiläisellä

egyptiläisillä

Abl

-lta

egyptiläiseltä

egyptiläisiltä

Tra

-ksi

egyptiläiseksi

egyptiläisiksi

Ess

-na

egyptiläisenä

egyptiläisinä

Abe

-tta

egyptiläisettä

egyptiläisittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

egyptiläisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

egyptiläisempi

egyptiläisemmät

Par

-ta

egyptiläisempää

egyptiläisempiä

Gen

-n

egyptiläisemmän

egyptiläisempien

Ill

mihin

egyptiläisempiin

egyptiläisempiin

Ine

-ssa

egyptiläisemmässä

egyptiläisemmissä

Ela

-sta

egyptiläisemmästä

egyptiläisemmistä

All

-lle

egyptiläisemmälle

egyptiläisemmille

Ade

-lla

egyptiläisemmällä

egyptiläisemmillä

Abl

-lta

egyptiläisemmältä

egyptiläisemmiltä

Tra

-ksi

egyptiläisemmäksi

egyptiläisemmiksi

Ess

-na

egyptiläisempänä

egyptiläisempinä

Abe

-tta

egyptiläisemmättä

egyptiläisemmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

egyptiläisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

egyptiläisempi

egyptiläisemmät

Par

-ta

egyptiläisempää

egyptiläisempiä

Gen

-n

egyptiläisemmän

egyptiläisempien

Ill

mihin

egyptiläisempiin

egyptiläisempiin

Ine

-ssa

egyptiläisemmässä

egyptiläisemmissä

Ela

-sta

egyptiläisemmästä

egyptiläisemmistä

All

-lle

egyptiläisemmälle

egyptiläisemmille

Ade

-lla

egyptiläisemmällä

egyptiläisemmillä

Abl

-lta

egyptiläisemmältä

egyptiläisemmiltä

Tra

-ksi

egyptiläisemmäksi

egyptiläisemmiksi

Ess

-na

egyptiläisempänä

egyptiläisempinä

Abe

-tta

egyptiläisemmättä

egyptiläisemmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

egyptiläisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

egyptiläisin

egyptiläisimmät

Par

-ta

egyptiläisintä

egyptiläisimpiä

Gen

-n

egyptiläisimmän

egyptiläisinten / egyptiläisimpien

Ill

mihin

egyptiläisimpään

egyptiläisimpiin

Ine

-ssa

egyptiläisimmässä

egyptiläisimmissä

Ela

-sta

egyptiläisimmästä

egyptiläisimmistä

All

-lle

egyptiläisimmälle

egyptiläisimmille

Ade

-lla

egyptiläisimmällä

egyptiläisimmillä

Abl

-lta

egyptiläisimmältä

egyptiläisimmiltä

Tra

-ksi

egyptiläisimmäksi

egyptiläisimmiksi

Ess

-na

egyptiläisimpänä

egyptiläisimpinä

Abe

-tta

egyptiläisimmättä

egyptiläisimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

egyptiläisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

egyptiläisin

egyptiläisimmät

Par

-ta

egyptiläisintä

egyptiläisimpiä

Gen

-n

egyptiläisimmän

egyptiläisinten / egyptiläisimpien

Ill

mihin

egyptiläisimpään

egyptiläisimpiin

Ine

-ssa

egyptiläisimmässä

egyptiläisimmissä

Ela

-sta

egyptiläisimmästä

egyptiläisimmistä

All

-lle

egyptiläisimmälle

egyptiläisimmille

Ade

-lla

egyptiläisimmällä

egyptiläisimmillä

Abl

-lta

egyptiläisimmältä

egyptiläisimmiltä

Tra

-ksi

egyptiläisimmäksi

egyptiläisimmiksi

Ess

-na

egyptiläisimpänä

egyptiläisimpinä

Abe

-tta

egyptiläisimmättä

egyptiläisimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

egyptiläisimmin

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept