desorboivan |
Verb, Active voice Participle with suffix va Singular Genitive |
| desorbet | |
| desorbate |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
desorboin |
|
ii |
desorboit |
|
iii |
desorboi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
desorboimme / desorboidaan |
|
ii |
desorboitte |
|
iii |
desorboivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
desorboin |
|
ii |
desorboit |
|
iii |
desorboi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
desorboimme / desorboitiin |
|
ii |
desorboitte |
|
iii |
desorboivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen desorboinut |
en ole desorboinut |
ii |
olet desorboinut |
et ole desorboinut |
iii |
on desorboinut |
ei ole desorboinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme desorboineet |
emme ole desorboineet |
ii |
olette desorboineet |
ette ole desorboineet |
iii |
ovat desorboineet |
eivät ole desorboineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin desorboinut |
en ollut desorboinut |
ii |
olit desorboinut |
et ollut desorboinut |
iii |
oli desorboinut |
ei ollut desorboinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme desorboineet |
emme olleet desorboineet |
ii |
olitte desorboineet |
ette olleet desorboineet |
iii |
olivat desorboineet |
eivät olleet desorboineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
desorboisin |
|
ii |
desorboisit |
|
iii |
desorboisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
desorboisimme |
|
ii |
desorboisitte |
|
iii |
desorboisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin desorboinut |
en olisi desorboinut |
ii |
olisit desorboinut |
et olisi desorboinut |
iii |
olisi desorboinut |
ei olisi desorboinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme desorboineet |
emme olisi desorboineet |
ii |
olisitte desorboineet |
ette olisi desorboineet |
iii |
olisivat desorboineet |
eivät olisi desorboineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
desorboinen |
en desorboine |
ii |
desorboinet |
et desorboine |
iii |
desorboinee |
ei desorboine |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
desorboinemme |
emme desorboine |
ii |
desorboinette |
ette desorboine |
iii |
desorboinevat |
eivät desorboine |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen desorboinut |
en liene desorboinut |
ii |
lienet desorboinut |
et liene desorboinut |
iii |
lienee desorboinut |
ei liene desorboinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme desorboineet |
emme liene desorboineet |
ii |
lienette desorboineet |
ette liene desorboineet |
iii |
lienevät desorboineet |
eivät liene desorboineet |
Singular
i |
- |
ii |
desorboi |
iii |
desorboikoon |
Plural
i |
desorboikaamme |
ii |
desorboikaa |
iii |
desorboikoot |
Nom |
- |
desorboida |
Tra |
-ksi |
desorboidaksensa / desorboidakseen |
Ine |
-ssa |
desorboidessa |
Ins |
-in |
desorboiden |
Ine |
-ssa |
desorboitaessa (passive) |
Ill |
mihin |
desorboimaan |
Ine |
-ssa |
desorboimassa |
Ela |
-sta |
desorboimasta |
Ade |
-lla |
desorboimalla |
Abe |
-tta |
desorboimatta |
Ins |
-in |
desorboiman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
desorboiminen |
Par |
-ta |
desorboimista |
desorboimaisillaan / desorboimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
desorboidaan |
ei desorboida |
Imperfect |
desorboitiin |
ei desorboitu |
Potential |
desorboitaneen |
ei desorboitane |
Conditional |
desorboitaisiin |
ei desorboitaisi |
Imperative Present |
desorboitakoon |
älköön desorboitako |
Imperative Perfect |
olkoon desorboitu |
älköön desorboitu |
Positive
Negative
Present
desorboidaan
ei desorboida
Imperfect
desorboitiin
ei desorboitu
Potential
desorboitaneen
ei desorboitane
Conditional
desorboitaisiin
ei desorboitaisi
Imperative Present
desorboitakoon
älköön desorboitako
Imperative Perfect
olkoon desorboitu
älköön desorboitu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
desorboiva |
desorboitava |
2nd |
desorboinut |
desorboitu |
3rd |
desorboima |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net