logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

desorboida, verb

Word analysis
desorboivan

desorboivan

desorboida

Verb, Active voice Participle with suffix va Singular Genitive

Report an issue
desorbet
desorbate
Show more arrow right
oj4; EurLex-2; tmClass; ParaCrawl Corpus; eurlex-diff-2018-06-20 Niissä olevat aineet desorboidaan lisäämällä liuotinta. The compound on each section is desorbed by adding a solvent. Analyysimenetelmän (kuten myös sorbentin ja desorboivan liuottimen) valinta riippuu näytteen ominaisuuksista. The choice of the analytical method (also the choice of sorbent and desorbing solvent) is dictated by the nature of the test material. Makuja tai hajuja desorboivat kemikaalit, mukaan lukien laminoidut silikageelipalat. Chemical compositions for desorbing flavours or odours, including laminated silica gel patches. Uusi hengittävä takalevy voi tehokkaasti desorboida märkäilman ja pitää ihon hyvin ja viileänä. *New breathable back sheet can effectively desorb the wet air and keep the skin feels good and cool. Kyllästynyt pesuliuos desorboidaan kuumentamalla se uudelleen seuraavassa vaiheessa. The loaded scrubbing solution is desorbed by reheating in a further step. Kemikaalit, nimittäin kuivatusaineet, hajuja ja haihtuvia yhdisteitä absorboivat ja desorboivat aineet, sekä happea absorboivat aineet. Chemicals namely desiccants, odour and volatile absorbers and desorbers, and oxygen absorbers. Tuloksena syntyvä desorboitu aine absorboidaan tämän jälkeen talteenotettavan tuotteen kiertävässä virrassa adsorption jälkeisessä pesukolonnissa. The resulting desorbate is then absorbed in a circulating stream of the product being recovered in a downstream wash column. Adsorptio, jossa adsorbaatti desorboidaan myöhemmin esimerkiksi höyryn avulla (usein paikan päällä) uudelleenkäyttöä tai hävittämistä varten ja adsorbentti käytetään uudelleen. Adsorption where the adsorbate is subsequently desorbed, e.g. with steam (often on site) for reuse or disposal and the adsorbent is reused. Kiinteäns-nestens-ioninvaihtoprosessissa rikastus tapahtuu siten, että uraani adsorboidaan (ja desorboidaan) erityiseen hyvin nopeasti toimivaan ioninvaihtohartsiin tai adsorbenttiin. In the solid-liquid ion-exchange process, enrichment is accomplished by uranium adsorption/ desorption on a special, very fast-acting, ion-exchange resin or adsorbent. Kiinteäns-nestens-ioninvaihtoprosessissa rikastus tapahtuu siten, että uraani absorboidaan (ja desorboidaan) erityiseen hyvin nopeasti toimivaan ioninvaihtohartsiin tai adsorbenttiin. In the solid-liquid ion-exchange process, enrichment is accomplished by uranium adsorption/ desorption on a special, very fast-acting, ion-exchange resin or adsorbent. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

desorboin

en desorboi

ii

desorboit

et desorboi

iii

desorboi

ei desorboi

Plural

Positive

Negative

i

desorboimme / desorboidaan

emme desorboi / ei desorboida

ii

desorboitte

ette desorboi

iii

desorboivat

eivät desorboi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

desorboin

en desorboinut

ii

desorboit

et desorboinut

iii

desorboi

ei desorboinut

Plural

Positive

Negative

i

desorboimme / desorboitiin

emme desorboineet / ei desorboitu

ii

desorboitte

ette desorboineet

iii

desorboivat

eivät desorboineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen desorboinut

en ole desorboinut

ii

olet desorboinut

et ole desorboinut

iii

on desorboinut

ei ole desorboinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme desorboineet

emme ole desorboineet

ii

olette desorboineet

ette ole desorboineet

iii

ovat desorboineet

eivät ole desorboineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin desorboinut

en ollut desorboinut

ii

olit desorboinut

et ollut desorboinut

iii

oli desorboinut

ei ollut desorboinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme desorboineet

emme olleet desorboineet

ii

olitte desorboineet

ette olleet desorboineet

iii

olivat desorboineet

eivät olleet desorboineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

desorboisin

en desorboisi

ii

desorboisit

et desorboisi

iii

desorboisi

ei desorboisi

Plural

Positive

Negative

i

desorboisimme

emme desorboisi

ii

desorboisitte

ette desorboisi

iii

desorboisivat

eivät desorboisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin desorboinut

en olisi desorboinut

ii

olisit desorboinut

et olisi desorboinut

iii

olisi desorboinut

ei olisi desorboinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme desorboineet

emme olisi desorboineet

ii

olisitte desorboineet

ette olisi desorboineet

iii

olisivat desorboineet

eivät olisi desorboineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

desorboinen

en desorboine

ii

desorboinet

et desorboine

iii

desorboinee

ei desorboine

Plural

Positive

Negative

i

desorboinemme

emme desorboine

ii

desorboinette

ette desorboine

iii

desorboinevat

eivät desorboine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen desorboinut

en liene desorboinut

ii

lienet desorboinut

et liene desorboinut

iii

lienee desorboinut

ei liene desorboinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme desorboineet

emme liene desorboineet

ii

lienette desorboineet

ette liene desorboineet

iii

lienevät desorboineet

eivät liene desorboineet

Imperative

Singular

i

-

ii

desorboi

iii

desorboikoon

Plural

i

desorboikaamme

ii

desorboikaa

iii

desorboikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

desorboida

Tra

-ksi

desorboidaksensa / desorboidakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

desorboidessa

Ins

-in

desorboiden

Ine

-ssa

desorboitaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

desorboimaan

Ine

-ssa

desorboimassa

Ela

-sta

desorboimasta

Ade

-lla

desorboimalla

Abe

-tta

desorboimatta

Ins

-in

desorboiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

desorboiminen

Par

-ta

desorboimista

Infinitive V

desorboimaisillaan / desorboimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

desorboidaan

ei desorboida

Imperfect

desorboitiin

ei desorboitu

Potential

desorboitaneen

ei desorboitane

Conditional

desorboitaisiin

ei desorboitaisi

Imperative Present

desorboitakoon

älköön desorboitako

Imperative Perfect

olkoon desorboitu

älköön desorboitu

Positive

Negative

Present

desorboidaan

ei desorboida

Imperfect

desorboitiin

ei desorboitu

Potential

desorboitaneen

ei desorboitane

Conditional

desorboitaisiin

ei desorboitaisi

Imperative Present

desorboitakoon

älköön desorboitako

Imperative Perfect

olkoon desorboitu

älköön desorboitu

Participle

Active

Passive

1st

desorboiva

desorboitava

2nd

desorboinut

desorboitu

3rd

desorboima

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept